ONVREDE OVER CONCORDAATSONDERHANDELINGEN OORZAAK Misviering van Gerard Reve verboden CONFLICT KERK- STAAT DREIGT IN PORTUGAL Raad van Kerken bezorgd over gevangenen in Zuid-Vietnam Gebiedsuitbreiding Zendingsbond in Oost-Afrika „Drie van Breda moeten vrij” „Aan de hand van uw kind” opnieuw leren geloven Geestelijk Leven Iw-M. Zuid-Afrika neemt maatregelen tegen dr. Buthelezi boekje OVER AL EN DIRK VISSER OVER GELOOFSOPVOEDING CE PR Hou de kerk wakker Katholiek Nederland opent Heilig Jaar met goocheltruc „IDEOLOGISCHE BRIL" NACHTKAARS X- I ZATERDAG 1 5 DECEMBER 1973 16 Erbij ZATE V teg Wi Spaanse priesters bezetten nuntiatuur in Madrid. In Bern en in Bonn. Het bisschopshuis in Bilbao wordt bezet, evenals de theologische faculteit van de Jezuïetenuniversiteit in die plaats. Een Spaanse priester, ligt na een hongerstaking in een coma. Een priester-historicus wordt zon der opgaaf van reden van de straat opgepakt. „Na vijf gespreksavonden met ouders van opgroeiende kinderen in vijf plaatsen in de Haarlemmer meer werd het ons wel duidelijk, dat in veel gezinnen een dodelijke zwijgzaamheid bestaat over reli giositeit”. Dat zegt Wim Al, pas tor in Nieuw-Vennep en katecheet in het dekenaat Hoofddorp. Samen met Dirk Visser, pastor voor vol wassenenvorming en kadertraining in hetzelfde dekenaat, schreef hij naar aanleiding van die gesprekken het boekje „Aan de hand van uw kind, geloofsopvoeding voor kleine kinderen”. Het boekje is zojuist uit gegeven bij uitgeverij Gooi en Sticht in Hilversum. t j Onrust in kerkelijk Spanje groeit 0 y DR. ERNST WILM ■g ft ■- Op de foto Wim Al en Dirk Visser. te f loo de gro var In de wijde omtrek is namelijk geen enkele medische voorziening. Een van de grote volksziekten in die streken is het grote alcoholmisbruik en de menselijke ellende die daaruit voortvloeit, aldus ds. Bouw. Aan kerk en zending is 20 hecta re grond in het vooruitzicht gesteld om met het werk te beginnen. In West- Pokot wonen meer dan 100.000 mensen, onder wie nog geen vijf procent christe nen. Het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Zendingsbond heeft het princi pebesluit genomen om in samenwerking met de hervormde kerk van Oost-Afrika het zendingswerk van de GZB in het nieuwe giebied West-Pokot ter hand te nemen. Met het boekje willen zij zich richten op die groep ouders die eigenlijk hun kinderen liever „iets” van hun eigen geloofsovertuiging willen meegeven dan zich min of meer van de zaak af te maken onder het motto: ze zoeken het later zelf maar uit. de Het Mgr. Zwartkruis van Haarlem heeft afgelopen zondag al tijdens een dienst in de Amsterdamse binnenstadskerk „De Papegaai” het jaar ingeleid. klaarblijkelijk een vrijbrief voor straffe loosheid genieten. Hij stelt huiszoekingen van de politie aan de kaak (onder ande re in kerkelijke gebouwen), waarbij de slachtoffers voorbarig als „subversieven” worden bestempeld. Hij hekelt onder vragingen van hele nachten of zelfs langer aan één stuk door, waarbij de slachtoffers worden gefolterd. Hij vraagt een verzachting van de omstandigheden in gevangenissen. Hij onderstreept dat sommige gevangenen het gevaar lopen „werkelijk psychologische aandoeningen” te krijgen ten gevolge van de behande ling die zij ondergaan. Hij noemt tens lotte de straffen die onder andere aan de priester van Zamora opgelegd waren „buiten iedere verhouding” ,en vraagt een herziening van hun proces of ten minste een toepassing van amnestie. Een methodistische predikant in de Engelse plaats Rhos on Sea heeft een uniek middel bedacht om zijn gehoor tijdens de preek wakker te houden Wanneer de dominee iemand in een bank ziet knikkebollen, tovert hij een konijn te voorschijn op de preekstoel. Hij is hiertoe in staat doordat hij de goochelkunst na zes jaar oefenen enigermate meester is. Dominee Brian Kay heeft niet voor niets de goochelkunst te baat geno men om zijn preken „kracht bij te zetten”: elke zondag een volle kerk en geen last meer van indutters. En te be recht' dat c iemai se er Dt bijz< doet gew' zo ll tafé mee won wat uitg lekk T van prir bij of ten boz wa ma voc W alle voei me ome voo loof geir snel voll ..Da moi In een verklaring van de president van de Wereldbond, de Fin Mikko Juva, wordt gezegd dat de organisatie diep geschokt is door de maatregelen tegen dr. Buthelezi en dat zij ervoor zal ijve ren dat deze ongedaan worden gemaakt. Dr. Buthelezi keerde onlangs terug in Zuid-Afrika van een bijeenkomst van Christelijke kerken in de ontwikkelings landen, die in de Verenigde Staten is gehouden. Buthelezi, die ook lid is van het dage lijks bestuur van de Lutherse Wereld bond, mag krachtens de bepalingen te gen het communisme tot december 1978 niet meer deelnemen aan bijeenkomsten van sociaal-maatschappelijke, politieke en opvoedkundige aard en mag ook geen onderwijs geven. Wel behoudt dr. Buthelezi zijn bewe gingsvrijheid en mag hij zijn religieuze werk in Natal voortzetten. In een van deze streken, het zoge naamde Kara Pokot-gebied, dat niet lang geleden nog tot Oeganda behoorde en bijna 20.000 mensen telt, is nog nooit permanent zendingswerk op gang geko men. Een ander terrein is het gebied ten noorden van Sigor, grenzend aan zuide lijk Toerkana. In dit laatste gebied heeft de Gereformeerde Zendingsbond een verkenningsreis uitgevoerd. Bevolking en regeringsautoriteiten waren zeer harte lijk en gastvrij. Na politie-ingrijpen verlaat een groep van ongeveer 150 priesters, nonnen en leken de pauselijke nutiatuur, die zij eind vorige maand 24 uur bezet hadden gehouden. De bezetting gold als solidari teitsbetuiging met de zes priesters van Zamora. Als motief wordt aangevoerd dat vol gens inzichten van strafdeskundigen en psycho-therapeuten al na een gevange nisstraf van twaalf jaar ernstige bescha diging van de persoonlijkheid optreedt. Daarom moet een levenslang opgelegde gevangenschap al onmenselijk worden beschouwd, aldus de Westduitse predi kanten. Ds. W. J. Bouw van de GZB schrijft in het zendingsblad „Alle den volcke’ dat de mensen daar zo geisoleerd hebben geleefd, dat verschillenden van hen de simpelste zaken als bijvoorbeeld lucifers nog nooit hadden gezien. Wel hadden zij met eenvoudige middelen stenen tweten te maken, in de hoop dat iemand in de toekomst in staat zou zijn mee te helpen met de bouw van een kleine polikliniek. De Portugese regering lijkt vastbeslo ten om door hard optreden een einde te maken aan het kerkelijk verzet tegen het regiem. Dit zegt het Angola Comité in een verklaring die het heeft uitgege ven naar aanleiding van de recente golf van arrestaties in Portugal. De verklaring noemt een aantal na men van gearresteerden onder wie zich principiële geweldloze leiders uit kerke lijke kring bevinden. Velen van hen zijn met name actief in de anti-koloniale beweging in Portugal. Het verscherpte optreden tegen de in de ogen van Lissabon dwarsliggende kerkmensen hangt samen met een opko mend conflict tussen kerk en staat in Portugal zo zegt het comité. De Koloniale oorlogen en de nasleep van de moord partijen in Wiriyamu zouden tot span ningen hebben geleid tussen de top van de Portugese katholieke kerk en de regering. Dat is ondermeer gebleken, al dus het comité, uit het fouilleren en doorzoeken van de pauselijke nuntius in Portugal, mgr. Sensi, toen deze terug keerde van een reis door de koloniën. De Lutherse Wereldbond heeft krach tig geprotesteerd tegen de maatregel die door Zuid-Afrika is genomen tegen dr. Manas Buthelezi, regionaal directeur voor de provincie Natal van het Christe lijk Instituut tegen de apartheid. sinds het tweede Vaticaans Concilie te verzwijgen en in de doofpot te stoppen. „De oprechte christelijkheid van degenen die zo handelen is hoogst twijfelachtig”, zegt hij. Met name stelt hij aan de kaak dat een nieuwe, officiële catechismus van de Spaanse bisschoppenconferentie op staatsscholen wordt „veracht” en men daarentegen een sterk verouderde cate chismus gebruikt. Nu heeft Spanje behalve als toeristi sche trekpleister al geen best imago, een al te openlijk conflict met de kerk hoeft voor Franco nu ook weer niet. Uit alle macht is daarom geprobeerd de indruk te wekken dat de crisis rond Zamora als een nachtkaars is uitgegaan. Robert Bosschardt, onze correspondent in Barcelona, vertelt hoe dat in zijn werk is gegaan. De Raad van Kerken in Nederland gaat actie voeren om het lot te verbeteren van de politieke gevangenen in Zuid-Vietnam. Voorzitter dr. M. Klompé van de sectie internationale zaken van de Raad heeft de pauseljjke commissie voor Gerechtigheid en Vrede gevraagd druk uit te oefenen op de regering en de r.-k.- bisschoppenconferentie in de Verenigde Staten om een eind te maken aan de flagrante schending van de mensenrechten in Zuid-Vietnam. Deze is in strjjd met het Vietnam-akkoord en met de voortgezette medewerking van Ameri kaanse zijde. Tegelijk heeft de vice-voorzitter van de sectie, prof. dr. C. L. Patijn, de com missie voor internationale zaken van de Wereldraad van Kerken voorgesteld internationaal initiatieven te nemen in het belang van de gevangenen. Onlangs vroegen twee hervormde theologen, dr. J. C. van Dongen en prof, dr. K. Strijd, de Raad van Kerken te gaan bevorderen dat het stilzwijgen rond de meer dan 200.000 politieke gevangenen in Zuid-Vietnam, neutralisten, boeddhisten en christenen, wordt doorbroken. Op grond van eigen concentratie- kampervaring zijn zij erover verontrust dat veel verantwoordelijke lieden wei geren te geloven dat de terreur en martelingen zulke onmenselijke vormen heb ben aangenomen. Naast internationale initiatieven blijft een mentaliteitsbe- invloeding van ons eigen volk, allereerst van de christenen, om kennis te nemen van wat er aan de hand is en daaraan politieke uitdrukking aan te geven, noodzakelijk, aldus dr. Van Dongen en prof. Strijd. Morgen zal kardinaal Alfrink in de kathedrale Catharinakerk van Utrecht het „Heilig Jaar” voor Nederland ope nen. De kardinaal zal om 10.00 uur voorgaan in de eucharistieviering en een homilie houden over het thema van het Heilig Jaar, de verzoening. Deze viering wordt door de KRO-radio uitgezonden. Het eerste deel komt erop neer dat de bisschop zowel de regering als de oppo sitie ervan beschuldigt dat iedereen pro beert de kerk voor zijn politieke karre tje te spannen, en zich wanhopig af vraagt: „Moet er dan een „rechtse” en een „linkse” kerk bestaan; een kerk van overwinnaars en een andere van over wonnenen, een kerk van onderdrukkers en een andere van verdrukten?” Hij klaagt dat de taak en het optreden van de kerk niet meer door een gods dienstige, maar alleen door een ideologi sche bril wordt bezien. „Wie de recht vaardigheid, de vrijheid en de waarheid verdedigt, wordt uitgemaakt voor een subversief agitator; en wie de traditione le waarden van het geloof verdedigt, krijgt het etiket van een verstarde con servatief opgeplakt.” De overheid in het bijzonder beschul digt hij ervan de vernieuwing in de kerk Het feit dat de priester-bezetters van Bilbao op een gegeven moment hun actie hadden beëindigd, mocht uitgebreid worden gepubliceerd in de Spaanse pers. Daarentegen kreeg deze duidelijke aanwijzingen van hogerhand om een herderlijke brief, die mgr. Anoveros (bisschop van Bilbao) uitgegeven had, te verzwijgen. Pas een volle dag later werd via een regeringsgetrouw persbureau een sterk verminkte versie van het docu ment verspreid, ondanks het uitdrukke lijk verzoek van de bisschop aan de pers om zijn herderlijke brief letterlijk of helemaal niet te publiceren. De kranten kregen te horen dat de letterlijke versie hen een proces en-of boet zou kosten, maar dat zij de verminkte versie gaarne mochten afdrukken. De echte tekst bestaat eigenlijk uit twee delen. Eén dat de bisschop al langere tijd in voorbereiding had en dat een weloverwogen, zorgvuldig opgesteld en zeer veralgemeend oordeel over het probleem „kerk en politiek” inhoudt. Plus een nieuw deel aan het eind, waar schijnlijk in haast geschreven, dat op concrete punten ingaat en waarin de- bisschop folteringen en mishandelingen aan de kaak stelt. Vooral dit tweede deel „verdween” grotendeels in de ver minkte versie. Ook zegt de bisschop in dit deel dat het de plicht van de priester is om mensen terzijde te staan die onrecht vaardig behandeld, verdrukt en gestraft worden alleen maar omdat zij hun goed recht opeisen (een duidelijke veroorde ling van de gevangenisstraffen die zijn opgelegd aan Baskische priesters omdat zij onderkomen en hulp hadden verleend aan leden van clandestiene Baskische organisaties). Het tweede deel van het herderlijk schrijven van mgr. Anoveros wordt ge vormd door zijn opmerkingen onder de titel „Verschillende vormen van geweld”. Hij klaagt dat extreem rechtse knok ploegen, die Baskische priesters hebben aangevallen, hun auto’s en zelfs hun pastorieën in brand hebben gestoken, door de politie nooit worden ontdekt en He baar „Nat teger Het beek ken maal exch niet recei wijti neer hoef ossei ook trou’ dere weet kan Gerard van ’t Reve zou een eucharis. tieviering hebben mogen houden in de Haagse Westeindekerk ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag en zijn zilveren jubileum als schrijver, als die viering een wat minder publicitair en een wat minder eclatant karakter had gekregen. Dat zei deze week vicaris dr. W. van Paasschen van het bisdom Hot- terdam in een toelichting op de weige ring van bisschop Simonis om een der gelijke toestemming voor de door Van ’t Reve gevraagde mis te geven. Volgens hem waren Van ’t Reve en de bisschop na een wat hij noemde „open hartig persoonlijk gesprek” samen tot de conclusie gekomen dat de misviering beter achterwege kon blijven. Van Paasschen erkende wel dat de weigering inderdaad niet los te zien is van wat bij de geruchtmakende huldi ging van de schrijver in 1969 in de Amsterdamse Vondelkerk is gebeurd. Daari 1 haar beeld met griesi vindt van schei' baars ven dat e vers Dr. Ernst Wilm, oud-praeses van de evangelische kerk van Westfalen en te genwoordig geestelijk verzorger van de „drie van Breda” heeft de hoop uitge sproken dat de drie oorlogsmisdadigers alsnog gratie zal worden verleend. Hij heeft er overigens in West-Duits- land mededeling van gedaan dat het nog maar zeer de vraag is of de tegenstan ders van gratiëring hun standpunt zullen herzien, bijvoorbeeld in het licht van de ernstige ziekte van Josef Kotalla. Alle inspanning voor gratiëring of ontslag wegens lichamelijke en geestelijke afta keling na meer dan 28 jaar gevangen schap aldus dr. Wilm, stuit in Nederland tot nu toe op onbuigzaam verzet- De raad van de EKD, zo liet dr. Wilm nog weten, heeft samen met de West duitse gevangenispredikanten in een me morandum aan de minister-presidenten van de afzonderlijke deelstaten gevraagd om gratie na vijftien of twintig jaar gevangenisstraf van alle tot levenslang veroordeelden. Maar de huizenhoge vraag, zo consta teerden Al en Visser tijdens de gesprek ken blijkt hoe die overdracht moet plaatsvinden. Hoe vertel je het je kinde ren, zou je kunnen zeggen en dat is bepaald niet ironisch bedoeld. Veel ou ders bleken er ronduit voor uit te ko men dat ze met lege handen staan als het erop aan komt hun kinderen in ietwat begrijpelijke taal deel te willen maken van wat zijzelf nu eigenlijk gelo ven. Als oorzaak voor deze kortsluiting zien Visser en Al onder meer het feit dat er voor de ouderen in onze samenle ving alleen nog maar plaats is voor zekerheden; van ruimte voor verwonde ring juist een van de trekken van het kind waarop het kan worden aangespro ken is geen sprake. De ouders moeten toch maar weer een stuk verwondering gaan aanleren, zo menen beiden. „Aan de hand van hun kind”. Terug naar de bijbelse notities van angst en hoop, van het verbond met God, van het mogen geloven in de zin van het bestaan. Bijbelse notities die ons meer te zeggen hebben dan blijkt uit de wat zij noemen „Grieks gekleurde ge- loofstaal.” In-het hoofdstuk „Oefeningen van ge loven” gaan Al en Visser in op enkele kindervragen, gegroepeerd rond thema’s als God en Jezus, dood en hemel, kerk en sacramenten. Het boekje dat besluit met een aantal praktisch-pastorale sug gesties voor samenspel tussen ouders, school en kerk, wordt tenslotte door de uitgever terecht een vraagbaak genoemd voor ouders van opgroeiende kinderen. De Gereformeerde Zendingsbond (GZB) in de hervormde kerk gaat zijn zendingsterrein in Kenya (Oost-Afrika) verder uitbreiden. Het nieuwe zendings- gebied ligt in het district West-Pokot, dat ten noorden van Oeganda en Toer kana (Noord-Kenya) zijn begrenzing vindt. Het is evenals het onherbergzame Toerkana lange tijd een zogenoemd ge sloten gebied geweest. Ook vanwege het nogal bergachtige terrein was het gebied niet gemakkelijk toegankelijk en tot voor kort vrij onbekend en en achterge bleven. W| Tot zover een opsomming van enkele gebeurtenissen van de laatste paar we ken, waaruit mag blijken dat de atmos feer in kerkelijk Spanje geladen is. Het gaat al lang niet meer al was dat de directe aanleiding om de zes priesters van Zamora die door middel van een hongerstaking protesteerden tegen het bestaan van een „concordaatsgevange- nis”. Ook niet meer om pater Garcia Salve, veroordeeld tot vijftig jaar gevan genisstraf wegens in Spanje verboden vakbondsactiviteiten, van wie op dit mo ment nietmand weet of hij nog in leven is na zijn hongerstaking. Het zijn slechts incidenten, die in de nabije toekomst door verscheidene zul len worden gevolgd, in een strijd die op een hoger niveau episcopaat en rege ring wordt uitgevochten. Kerkelijk Spanje is verdeeld. Het ene kamp, hier verder gemakshalve „pro- gressieven” genoemd, wil zo langzamer hand wel iets gerealiseerd zien van concilaire vernieuwingsgedachten. andere kamp, de „behoudenden” zien meer heil in de continuering van éen kerk die pal achter het totalitaire regiem van Franco staat. Die verdeeldheid dateert al van lange re datum maar won aan betekenis toen het Vaticaan en Madrid gingen praten over een herziening van het concordaat. Iets waar de progressieven in tegenstel ling tot de behoudenden wel voor te porren zijn. Hoewel het Spaanse episco paat als geheel buiten de onderhandelin- gen over een concordaatsherziening wordt gehouden, is het duidelijk dat de meer behoudenden door hun goede rela ties een betere uitgangspositie hebben. Daar doet het feit dat de „progressieven” een meerderheid vormen binnen het bis schoppencollege niets aan af. onder redactie van Ronald Kraayeveld .ftftfc W'. V 4 ."V' f ft' ft ft ft J

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16