PAUL GETTY Verwachting op EEG-topconferentie in Kopenhagen: VRIJGELATEN De sleutel Twee van vier daders in Amstelveen gepakt Hoogovens bespaart stookolie SIEBEL /paarbank OP NAAR HET DERDE MILJOEN wast nadarland AGENDA pagina 6 Vandaag in Erbij: Het woord is aan... Serie overvallen in Velsen opgelost Verder in de krant DOOR OVERSCHAKELING OP AARDGAS HET WEER verzorgd door de v.d.Vooren bakt ze gouden armbanden Uw reis wordt pas goed met BUITENLANDS GELD REISCHEQUES EEN REIS- EN BAGAGEVERZEKERING Betaalde jeugd en amateurs spelen niet WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 't is altijd de moeite waard om even te kijken bij: Tnterieur tlawe zo apart... iiinniiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiinnimiiii Waar naar toe in nood? Tips voor de vrije tijd Koud Bunkerolie Onrust in kerkelijk Spanje groeit De eerlijke keuken van Wina Born Carel Willinks schilderijen Kinderen lopen risico in auto Rob Ridder en het bondsbestuur Palestijnen winnaars van oorlog Algerije: hersens achter olieboycot Thüringer Weihnachtsstollen BERENDSEN B.V. E. H. C. O. b.v. Weerrapporten Binnen- en. buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 Kerkdiensten Kunst Radio en tv Strips Economie Sport ZATERDAG 15 DECEMBER 1973 64e jaargang nummer 37 ...11 12, 13 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 Weersverwachting van het KNMI geldig tot vanavond: z R Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f29,80 p. kwart, (p. post f34,—p. jaar f 117,— (p. post f 134,—). Losse nrs. 50 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. Pompidou wijst plan Kissinger af dit eigen imago, van ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinini 7 i Wisselend bewolkt met aan vankelijk sneeuw- of hagel buien. Eerst nog vrij krach tige wind tot noordwestelijke storm, later krimpend naar zuid tot zuidwest. Maximum temperatuur 3 graden. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij. 2 3 3 Bondskanselier Brandt zich voor stander zal tonen van een samen werking zowel met de olieprodu cerende als met de olieverbruiken- de landen. Georges Pompidou (rechts 'op de foto) brengt een toast uit tijdens een diner gis teren op het Christiansborgkasteel in Kopenhagen. Verder zijn aangehouden een 33-jarige Amsterdammer die bekende mede plichtig te zijn geweest aan alle boven genoemde zaken, behalve de mislukte overval in Velsen-Zuid alsmede een 26-jarige inwoner uit ’s lands hoofdstad, broer van de 34-jarige, die volgens de politie niet aanwezig was bij de inbraak op 29 augustus 1972, maar wel bij alle overige strafbare feiten. (Zie verder pagina 5). Haarlem: Grote Houtstraat 63 Amsterdam, Rotterdam, Den Haag Yuan Mei: De mens behoort in het tijdperk waarin de boeken geschreven zijn die hij bij voorkeur leest. Een feestelijk en blijvend geschenk? i Siebel is een 1 eldorado voor mensen die weten wat mooi en goed is. Bekijk op Uw I gemak de grootste kollektie van Nederland. Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 - IJmuiden. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON: 310561 - 323488 b.g.g. tel.: 322031 JUWELIERS voldoende bunkerolie zal kunnen krijgen is dus van wezenlijk belang voor de voortgang van de produktie, maar het gaat hier vanzelfsprekend om een factor, waarop Hoogovens geen enkele invloed kan uitoefenen. Voor het vervoer van de werknemers is een regeling getroffen, die hierop neerkomt, dat werknemers, die in de omgeving van het bedrijf wonen, aange raden wordt zoveel mogelijk samen van de auto gebruik te maken, omdat Hoog ovens er niet in is kunnen slagen zoveel extra bussen ter beschikking te krijgen dat de in de nabijheid wonende werkne mers ermee vervoerd kunnen worden. hun onafhankelijkheid bewaren vast dienen te houden aan hun verplichtin gen en constant moeten trachten te verzekeren dat hun adequate defensie- middelen ten dienste staan.” neergelegd in tweeduizend vaak bloem rijke woorden, kwam echter het duide lijkst te voorschijn 1 n de belangrijke paragraaf over de verdediging van Euro pa. De meeste lidstaten zijn tevens NAVO-lid. Over de verdediging werd ge zegd: Zij overwegen dat er in de huidige omstandigheden geen alternatief bestaat voor de veiligheid die wordt gewaarborgd door de nucleaire bewapening van de Verenigde Staten en de aanwezigheid van de Noordamerikaanse strijdkrachten in Europa. Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor zaterdag afgelast. Over het al dan niet doorgaan van de wedstrijden van zondag was vanmorgen nog geen beslissing bekend. 6 9 7 7 Maar om duidelijk te maken dat zij niet voor altijd tevreden zijn met de heid tot het smeden van nieuwe banden hudigie situatie, wordt opgemerkt: „Zij met alle landen ter wereld: van China tot Peru. De vaagheid KOPENHAGEN (AP en ANP) Het plan-Kissinger, dat nauwere samenwerking beoogt tussen de Verenigde Staten, Europa en Japan bij het zoeken naar een oplossing van de energiecrisis, zal door de Franse president Pompidou worden afgewezen. In Franse kringen bij de Europese topconferentie in Kopen hagen verluidt dat Pompidou een niet mis te verstane waarschuwing tegen een nieuwe Europese af hankelijkheid van de Verenigde Staten zal laten horen. Bij de Duit se delegatie werd vernomen dat zijn het eens dat de Europeanen, in het licht van de relatief gróte militaire kwetsbaarheid van Europa willen zij Zijn vier jaar oudere medeplichtige werd weliswaar herkend, maar blijft ontkennen. Niettemin is hij voor de overval in Amstelveen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn mede plichtigheid in Velsen kan nog niet be wezen worden. Evenmin zijn aandeel in de mislukte overval op het postkantoor in Velsen-Zuid, waarvan hij ook wordt verdacht. Overigens hebben verscheidene politiekorpsen hem op hun lijst staan van verdachten aan overvallen. DEN HAAG (ANP). De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- amateurcompetitie en van de jeugdelf- tallen betaald voetbal voor vandaag af gelast. wapende overval op een postauto in Amstelveen noodlottig geworden. Daar bij zijn toen een dader en een politie man gewond geraakt. De dertigjarige bekende de overvallen in Amstelveen en Velsen-Noord plus diverse andere inbra ken. De twee en een half miljoen gul den „barrière” is genomen! Dank zij de vele, vele puzzelaars en puzzelaar- sters duizenden meer dan vorige week is de stand nu na 14 weken puzzelen t.b.v de Aktie Natuur: 2.546.219,14. Fantastisch puzzelaars en puzzelaarsters! Komende week wederom zo’n fijne Peugeot 104 ter waarde van 8520 als weekhoofdprijs; een Philips-kleu- rentelevisie als tweede hoofdprijs en als derde prijs een vakantiereis naar Ohrid in Macedonië, aangeboden door Hotelplan NV Den Haag. Een Bauknechtafwasmachine is de vierde, een home-trainer de vijfde en een Singer-naaimachine de zesde weekhoofdprijs. En daarnaast uiter aard de vele, vele weekprijzen, waar onder vijf spaarbankboekjes met f 500 inleg en 25 spaarbankboekjes met f 100 inleg, geschonken door de Algemene Bank Nederland. Wellicht ten overvloede: voor trou we puzzelaars zijn er bijzondere hoofdprijzen. En vergeet beslist niet ten minste 1 extra bij te plakken, want zonder dit extra bedrag op uw briefkaart is uw oplossing ongeldig. Puzzelaars en puzzelaarsters, de twee en een half miljoen mijlpaal is gepasseerd, nu naar het derde mil joen! De regeringsleiders van de negen EEG-landen spreken pas vandaag offi cieel over het olievraagstuk. Hoewel de olie-kwestie pas als allerlaatste punt aan de orde wordt gesteld tekenden de krachtvelden tijdens deze topconferentie zich toch volgens vertrouwde personen af: Frankrijk en Groot-Brittannië zijn vrijwel alleen komen te staan tegenover een steeds sterkere roep om Europese solidariteit. De EEG-topconferenties als instituut ROME (Keuter, AFP). De vijf maanden geleden ontvoerde Paul Getty is vanmorgen vroeg gezond en wel aan getroffen op een autosnelweg ten zuiden van Napels. Volgens goedingelichte kringen in Ko penhagen is er „niet veel uit de bus gekomen.” De Arabische ministers, die het grootste deel van de tijd aan het woord waren, hebben de EEG-landen geen nieuwe eisen gesteld. De Franse minister Michel Jobert, heeft na afloop verteld dat uit de woor den van de Arabische ministers duidelijk naar voren kwam dat hun landen nau were betrekkingen met de Europese ge meenschap wensen, zowel op economisch gebied als op dat van de veiligheid. De Arabieren hebben echter hierover geen welomschreven voorstellen gedaan. De Arabische ministers hebben verder gesteld dat zij de oliekraan weer willen opendraaien als de EEG-landen een „daadwerkelijke vooruitgang” laten zien in hun houding ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten. IJmuider Courant Het bedrijf denkt dus door een ver schuiving in het energieverbruik op het zelfde niveau te kunnen blijven draaien. Daar is, zo wordt opgemerkt, evenwel een „maar” aan verbonden. Voor de levering van grondstoffen en voor de afvoer van de produkten, is de onderne ming grotendeels aangewezen op de scheepvaart. De vraag of de scheepvaart wekt met dit gas stroom op. Een ver mindering van afname van electriciteit, zo stelt het bedrijf, houdt vermindering van produktie in en dus vermindering van de gasleveranties aan het electrici- teitsbedrijf. In energie omgerekend zal de ene vermindering de andere in even wicht houden. Electriciteitsbesparing door Hoogovens zal dus niet betekenen dat het PEN aan anderen meer electrici teit zal kunnen leveren. Dinsdag begint in Genève een „vredes conferentie” die wat haar ambities be treft kan worden geschaard in de rij van de belangrijkste, historisch van de grootste betekenis zijnde vredesbijeen komsten die ooit zijn gehouden. De( ambities van deze Midden-Oosten- besprekingen zijn zó hoog gegrepen, dat men nauwelijks aan een definitief suc ces ervan durft geloven. Het bereiken van onverzoenlijke twisten en onherstel- al sinds de vorige eeuw een brandpunt van onverzoenlijke twiste nen onherstel baar geweld was, zou een uitschieter betekenen op het gebied van de interna tionale vredesonderhandelingen, een evo lutie zonder weerga van het nut der gesproken woorden aan de groene tafel. Wat mag men er van verwachten? Ei genlijk niets, maar dat zou fatalisme zijn. Men moet blijven hopen dat daar in Genève door wie dan ook op zeker moment het verlossende woord zal worden gesproken dat de vicieuze cirkel van oorlog en politieke frustraties door breekt, die het Midden-Oosten tot een dal van bloed en tranen maakt. De kans dat dit woord van Israel of zijn Arabi sche tegenstanders komt, is gering. Israel vecht voor zijn bestaan en elke stap terug is onherroepelijk. De Arabische landen hebben de wind mee en niets te verliezen. Jeruzalem zal, bij alle problemen van ernstige aard, het hete hangijzer van deze onderhandelingen zijn. De interna tionalisatie van deze stad vormt de sleu tel tot de deur die een uitweg naar oplossingen kan bieden. Maar het is on voorstelbaar dat deze conferentie binnen afzienbare tijd die sleutel kan produce ren. zullen geen officieel bestaan in de toe komst van de gemeenschap krijgen. Zij zullen dan ook voortaan niet op vaste tijden plaatsvinden, maar zij moeten sti mulerend en injecterend werken, terwijl zij informeel blijven, zo meldt onze redacteur in Kopenhagen. Wel is beslo ten dat de regeringsleiders van de Negen voortaan twee keer per jaar zullen bij eenkomen om daarna een nieuwe impuls aan de politieke samenwerking te geven. In een document dat bij de opening van de EEG-top werd uitgegeven wordt de „Europese identiteit” gedefinieerd als een die onafhankelijk is van de super mogendheden, gekoppeld aan de bereid- De moeder van Paul, de in Rome wonende vroegere filmactrice Gail Har ris, was enige uren eerder na een tele foontje van de ontvoerders in cle politie auto, samen met het hoofd van de Romeinse vliegende brigade, naar een opgegeven plaats in Calabrië ten zuiden van de hoofdstad vertrokken. Volgens de politie is de 17-jarige Paul om half zes gevonden bij het plaatsje Lagonegro, 160 km ten zuiden van Na pels. Donderdag was aan de ontvoerder een losgeld van ongeveer 7,5 miljoen gulden betaald. Volgens de politie blijkt de terugge vonden Paul inderdaad zijn rechteroor te missen. kennemerlaan 38 IJmuiden, tel.: 13781 VELSEN. Na zeer langdurig en vooral intensief speurwerk is de recher che van Velsen erin geslaagd onder meer in samenwerking met collega’s in Amstelveen en België klaarheid te brengen in één inbraak, twee gewapende overvallen en twee overvallen, naar ver moed wordt zonder wapens, in Velsen. Enkele van de daders opereerden vanuit Spanje en kwamen alleen overwippen om in Nederland hun duister handwerk te verrichten. Vier Amsterdammers zijn nu gearresteerd. Tot oplossing zijn gebracht de inbraak op 29 augustus 1972 in Velsen-Zuid, waar uit het hulppostkantoor een brand kast met slechts driehonderd gulden de buit vormde. Verder gewapende overval len op de postkantoren in Velsen Zuid en Velsen-Noord op vijf september 1972 en 9 februari 1973 met respectievelijk als buit f 3000 en 40.000 plus 16 mille aan postzegels, waarbij telkens drie mannen betrokken waren; de overval op 12 mei op de Hema, met f 5.500 als buit en tenslotte de mislukte overval op 15 december vorig jaar op het hulppostkan toor in Velsen-Zuid. Twee van de daders, een 30-jarige en een 34-jarige Amsterdammer is de ge- Deze passage lijkt vooruit te lopen op de dag dat de Amerikaanse militaire aanwezigheid in belangrijke mate zou worden besnoeid en wanneer Europa bij de verdediging zich meer zou moeten verlaten op Britse en Franse kernwapens. De negen EEG-ministers van Buiten landse Zaken hebben de afgelopen nacht op het Christiansborg-kasteel in Kopen hagen tweeëneenhalf uur lang gesproken met vier Arabische collega’s over de toestand in het Midden-Oosten en de oliecrisis. Op de langere trajecten, waar Hoog ovens al geruime tijd groepsvervoer or ganiseert, zullen 29 extra bussen worden ingezet. Verder zal een pendeldienst tus sen station Beverwijk en het bedrijf diegenen, die per trein komen gaan vervoeren. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. Hoogovens heeft een aantal maatregelen bekend gemaakt die bedoeld zijn om de gevolgen van de aard- oliecrisis zo goed m gelijk op te vangen. Het bedrijf had oorspronkelijk begroot in het jaar 1974 480.000 ton stookolie nodig te hebben. Besloten is hierop 180.000 ton te bezuinigen, zodat maar 300.000 ton verbruikt zal worden. Hoogovens verwacht niet dat deze in krimping produktieverlies zal opleveren. Zo zal voor verwarmingsdoeleinden overgeschakeld worden van olie op aardgas. Een produktiebeperking kan ook ge volgen hebben voor de elektriciteitsvoor ziening, zo wordt in een mededeling aan het personeel gesteld. Hoogovens is na melijk behalve energieverbruiker ook energieleverancier. Het bedrijf levert Hoogovengas aan het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf. Het electriciteitsbedrijf Iu- r-rilliliiWlltf”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1