Kinderen lopen grote wijst praktijk uit in auto, zo STENENSLIJPER BRANDALARM PLANTENDOKTER nsicos c „HET KOKSVAK HEEFT GEEN ROMANTIEK MEER” 2 TNO-keur Buizenconstructies 3 4- Op achterbank iW ii, 1 Erbij 21 1973 DECEMBER ZATERDAG 15 '3 "5 - «umstoM 4 GE er 19 Veiligheids-etikettering voor verf Gevulde mosselen o la Bouziques aan u GASTON GOURMET «•:a» Een antwoord daarop geeft het boekje „De Plantendokter”, geschre ven door Ernst Salzer en uitgegeven door Strengholt in Naarden. Volvo introduceerde een speciaal kinderzitje, dat gemakkelijk gemonteerd kan worden. Beter is natuurlijk het kind achterin te zetten. produkten dienen de elementaire regels van persoonlijke hygiëne in acht te wor den genomen: men wast de handen voor de maaltijd. Men verzorgt verwondingen ter voorkoming van infectie. Men neemt geen met verf besmeurd gereedschap in de mond en men rolt geen sigaret met door verf en plamuur verontreinigde handen. king van produkten, gecodeerd met een B, C, of D en met het cijfer 1. Het cijfer 1 Vergiftig bij inwendig gebruik en bij inademen van schuurstof en spuitnevels. Kan met de kwast of met het plamuur- mes) zonder speciale hygiënische maat regelen verwerkt worden. Zorg bij schu ren en spuiten voor behoorlijke ventila tie. Draag zo nodig masker. De letter B Inademen van veel damp kan schade lijk zijn. Zorg voor goede ventilatie. Draag zo nodig masker. In nu - ■Si 'V-T 1 w g Onder de ruim 3.000 verkeers slachtoffers van 1972 in Nederland waren 207 kinderen van zes jaar en jonger, waarvan 41 in een auto verongelukten. Het aantal gewonde kinderen is vele malen groter: Van de 3.323 gewonde kinderen in het verkeer beneden de zeven jaar in 1971 zaten er 598 als passagier in een auto. Cijfers van het CBS, die duidelijk maken dat kinderen in een auto ook grote risico’s lopen. Nog maar al te vaak worden kin deren bij moeder voorin op schoot genomen op de plaats naast de be stuurder, nota bene de plaats die ook wel „dode-zit” wordt genoemd. Al zit moeder in de veiligheidsrie men, zij is geheel machteloos om zelfs bij een kleine aanrijding te voorkomen dat het kind tegen de voorruit wordt geslingerd. Het is niet voor niets dat in Zwitserland en Oostenrijk het bij de wet ver boden is kinderen op de voorbank van een auto mee te nemen. Is er een systeem om te waar schuwen bij brandgevaar? Tenslotte bevat vuur geen elementen, die een mens wekt. Tenzij het hem al zo heet onder de voeten en het lijf geworden is, dat het wellicht te laat is. Bovendien, de hete gassen, die zich bij brand ontwikkelen, kunnen verdovend gaan werken. Er zijn inderdaad brandalarmsy stemen. Een daarvan is dat van Van guard, een Amerikaans bedrijf. De werking van het Vanguard-systeem is even slim als simpel. Als de temperatuur in de omgeving van de bel oploopt tot boven de 50 graden Celsius smelt een metalen zegel, die een pin tegenhoudt. De pin springt naar voren en het veermechaniek zorgt voor langdurig en luid gerin kel. Importeur: Dynaguard, Postbus 7698, Schiphol-Centrum. Het werkt zonder batterijen of leidingen. Men kan het zelf aanbrengen. Men kan er ruwe halfedelstenen en gewone steentjes, zo men dat wil, mee slijpen. Kleurige kiezels kunnen schitte rende objectjes worden, waarmee je mo zaïekwerk kunt maken. Er zijn natuur lijk heel wat mogelijkheden voor zo’n stenen-hobby. De Tuimelaar werkt als volgt: men doet de steentjes in een rubberen trom mel, gevuld met water en slijppoeder. Alles wordt door asjes rondgedraaid. De behandeling wordt enige malen her haald, maar dan met fijner slijppoeder, zodat kleuren en patronen er goed uit komen. „Ons beroep is een stuk nuchterder geworden. Er zit totaal geen romantiek meer aan”, zegt Henri Andeweg, president van de NCCK, de Nederlandse Club van Chef- Koks. Hjj zit ruim 35 jaar „in het vak” en is in het dagelijks leven chef-kok van het zo goed als nieuwe, aan de rand van Den Haag gelegen Promenade Hotel. Het was eigenlijk de bedoeling om met hem een gesprekje te hebben over het merkwaardige verschijnsel dat chef-koks in Nederland altijd mannen zijn: De NCCK heeft geen enkele vrouw op de ledenlijst staan. Het draait in eerste instantie uit op praten over de totaal veranderde rol van die mannen, die straks met hun keukenbrigades de kerstdiners zullen creëren voor buitenshuis tafelend Nederland. De letter C Inademen van damp is schadelijk. Bij verwerken met de kwast: zorg voor zeer goede ventilatie. Bij verspuiten: zorg voor goede afzuiging van de damp of gebruik een masker. Baby’s kunnen het beste in een reis- wieg of in een afneembaar bovenstuk van de kinderwagen haaks op de achter bank worden gezet (dus hoofd achter en voeten voor). Om te voorkomen dat het kind met wieg en al gaat schuiven, moet de rechtervoorstoel zover mogelijk naar achteren worden geschoven. Als hierdoor de wieg nog niet kan worden klemgezet, dan de overblijvende ruimte opvullen met een reisdeken. Het allerbeste is om de reiswieg met een riem vast te binden. Deze voorzorgs maatregelen zijn zeker niet overbodig, want van de 22 baby’s tussen nul en één jaar die in 1972 bij een verkeersongeluk Evenals bij de veiligheidsriemen zijn er in Nederland kinderzitjes met TNO- keur te koop. Deze TNO-keuring maakt in ieder geval de ruwe schifting tussen onveilige en wat betere zitjes mogelijk, maar ook niet meer. Het wachten is op internationale afspraken en keuringsnor- men en daar wordt op het ogenblik over onderhandeld. Over enige tijd zal in het blad van de Nederlandse consumentenbond een uit voerig verslag verschijnen van eenzelfde soort onderzoek als nu in Duitsland is gehouden, dat zal worden gemaakte in sa menwerking met TNO, dat overigens ook bij het Duitse onderzoek betrokken is geweest. Er is geen reden om voor de in Nederland verkrijgbare kinderzitjes optimistischer te zijn. Er zijn nogal wat ziektes en diertjes, die regelmatig aanslagen plegen op de kamerplanten. Je zou er soms door ontmoedigd kunnen raken, als ineens de blaren vergelen of de plant op droevige wijze weg kwijnt. Wat doe je er tegen? In gezamenlijk overleg tussen de Ver eniging van Vernis- en Verf fabrikanten in Nederland en het Bedrijfsschap Schil dersbedrijf is een etiketteringssysteem uitgewerkt met het doel te voorkomen dat mensen in hun beroepsarbeid aan voor de gezondheid schadelijke invloe den worden blootgesteld. Ook voor doe- het-zelvers is het nuttig eens te weten hoe dat zit. Dit etiketteringssysteem is zo eenvou dig mogelijk gehouden en komt erop neer van dat verfwaren in een verpakking 1 kg of meer, of een liter of meer, voorzien zullen worden van een stan daardetiket, waarop een code is aange bracht bestaande uit een letter A, B, C, of D en een cijfer 0 of 1. De letter heeft betrekking op de mogelijke schadelijk heid van de vluchtige bestanddelen, het cijfer op die van de niet vluchtige bestanddelen. De etiketten hebben een minimum formaat van 27x40 mm. Aansluitend op de codering worden de volgende voorzorgen vastgesteld: Alge mene voorzorgsmaatregelen geldend voor de verwerking van alle produkten dus ook die gecodeerd met een letter A en een cijfer 0. A) Bij de verwerking van alle verf- De letter D Inademen van de damp is gevaarlijk. Bij verwerken met de kwast: masker dragen, ook bij goede ventilatie. Bij verfspuiten: steeds verse-luchtmasker gebruiken. Denk er aan, dat personen in uw omgeving zonder masker gevaar lo pen. Houd strikt de hand aan de door de fabrikant op de bus vermelde voorzorgs maatregelen. van de keukenmeesters. Dat contact tussen chef-kok en publiek vind ik zelf wel erg belangrijk”, zegt de president van de ruim 20 jaar geleden opgerichte NCCK, die zo’n 170 leden telt, onder wie steeds meer jongeren. Die club moet méér worden dan een gezelligheidsclub, en zowel nationaal als internationaal wor den dan ook wedstrijden georganiseerd en ervaringen uitgewisseld. Henri Andeweg De gevulde mosselen, waar ik lyrisch van kan worden, stammen uit Bouzigu- es. Een gehucht bezijden de Route Nati onale nr. 9 tussen Narbonne en Perpig nan. Het ligt daar waar de Middellandse Zee voor het eerst zichtbaar wordt voor de automobilist die door zuid-Frankrijk naar de Spaanse grens kruist. Het was louter toeval dat wij het hebben gevonden. Wie Lyon de eerste dag als reisdoel kiest en vanuit die stad even gezellig als Parijs de volgen de dag vroeg vertrekt, moet omstreeks het middaguur in de buurt van dit kleine paradijsje in Bouzigues arriveren. Links van je zie je de zee en een dorpje. Je redeneert: daar moet het goed vis eten zijn. Je zoekt een weg naar het water. Het is hobbelen geblazen over landweggetjes die door met klimop be groeide muurtjes zijn omzoomd; je eet stof, je wanhoopt al en dan plotseling: dat kleine restaurantje aan het water. Voor de kust, zover het oog reikt, liggen de oester- en mosselbanken. Man nen in hemdsmouwen zitten op het terras oesters te slurpen. De jassen en vesten hangen nonchalant over de rugleuningen van hun stoelen. In de hoek zit een hele familie aan de vers gebakken vis. Elders zwijmelt een verliefd paar boven een portie mosselen. Niemand heeft haast. Heerlijke geuren verwaaien over het terras. Pas na een kwartier, wanneer we wat bekomen zijn van het stof en de hitte wordt ons de kaart gebracht. Het meisje raadt ons in bijkans onverstaanbaar zuidfrans de spe cialiteit van het huis aan: des moules gratinéz (gegratineerde mosselen). Wie instemt met het voorstel krijgt na een half uur op tafel: een kleine schotel met welgeteld twaalf mosselen in tomaten saus, twee timbaaltjes rijst, een mandje NFORMATIE tips voor vrije tijd 4 B) Bij de verwerking van alle verf- produkten geldt voorts, dat in gesloten, onvoldoende geventileerde ruimten, zoals tanks, kasten,etalagevitrines e.d., gezorgd moet worden voor doeltreffende ventila tie b.v. langs kunstmatige weg. Is dit niet mogelijk dan dient van een zoge naamde verse-luchtkap gebruik te wor den gemaakt. C) Bij het afbranden of afschuren van oude verflagen dient de nodige voorzich tigheid betracht te worden in verband met de mogelijkheid dat deze voor de gezondheid schadelijke pigmenten bevat ten; het inademen van stof of nevels dient te worden voorkomen. D) Men zij er op bedacht dat vele verfprodukten, oplos-, verdunnings-, af- bijt- en ontvettingsmiddelen brandge vaarlijk zijn. Voorzorgsmaatregelen bij de verwer- Kinderen in een auto horen op de achterbank, hoe graag ze zelf ook voorin willen zitten. Het is veiliger tijdens het rijden, want ze kunnen niet onverwacht ergens aan zitten of de bestuurder hin deren, maar het is zeker veiliger bij een aanrijding. De krachten die bij een be trekkelijk gringe aanrijding losbarsten, zijn verschrikkelijk groot. Het is daarom aan te raden ook achterin speciale voor zieningen te treffen om kinderen vast te zetten. Bijvoorbeeld kinderzitjes of kin- derriemen. Kinderen boven de twaalf jaar kun nen meestal zonder problemen gebruik maken van veiligheidsgordels voor vol wassenen. Voor kinderen tussen de zes twaalf jaar zijn er speciale kinderriemen en -tuigjes in de handel, die bedoeld zijn voor montage op de achterbank. Er moet op gelet worden dat de kinderen voldoende vrijheid hebben om zich nog enigszins te kunnen bewegen, maar dat ze in geen geval bij een aanrijding tegen de rugleuning van de voorstoelen wor den geslagen. Voor kleinere kinderen zijn de kinder zitjes aan te raden, waarin het kind met riemen kan worden vastgezet, terwijl het geheel stevig aan de achterbank moet zijn bevestigd. Het Duitse consu mentenblad Test heeft in het oktober nummer een uitgebreide test van kin derzitjes gepubliceerd, waarbij helaas geconcludeerd moest worden dat van de 15 onderzochte kinderzitjes er elf niet voldeden. Bij een botsing met een snel heid van 30 km-uur, een normale be hoorlijke aanrijding, bleek dat verschil lende stoelen in elkaar klapten, van andere braken de bevestigingspunten of de kinderen gleden onder de slechte riemen uit. Bijna alle stoeltjes doorston den een botsing van 15 km-uur, zodat hier ook opgaat wat voor veiligheidsrie men bij volwassenen geldt: beter iets dan niets. stokbrood en een fles witte landwijn. We kijken elkaar eens aan. Grinniken als boeren die kiespijn hebben. Twaalf mosselen voor twee man.We denken een stoornis in de communicatie. Ons Frans is de tweede dag van ons verblijf in dit land nog niet op peil gekomen. Enfin, als het niet genoeg blijkt zullen we wel bij bestellen. De vakantie is nog jong en de beurs nog rond. Uit Test blijkt dat het vooral de stoeltjes met een buizenconstructie zijn die een geringe beveiliging bieden. Als er geen bevestiging aan de bovenkant was, dan klapte het stoeltje gewoon in elkaar. Maar ook buizenconstructies die deze bevestiging wel hadden, waren vol gens experts van Test niet tegen een Salzer geeft een opsomming en behandeling van allerlei planten- kwalen. Hij doet dat overzichtelijk (per plant en later per diertje). Tekeningen en foto’s verduidelijken de tekst. Hoewel niet iedereen direct zal op springen om te roepen: ha, eindelijk is- ie er dan, de Tuimelaar, het polijstin- strument, is het toch een aardig appa raat voor een aardige hobby. De Tuime laar is in feite een instrument, dat het natuurlijke procédé van eeuwen (het schuren en polijsten van stenen door zand en water), tot enkele dagen terug brengt. In Amerika en Australië, zo meldt het edel- en sierstenenbedrijf „De Oude Aarde” in Giethoorn (02516-313), wordt er druk gewerkt en gehobbyd met het apparaat. om het leven kwamen, waren inzittenden van een auto. De mosselen zo groot hebben we ze nog nooit gezien worden eerlijk ver deeld. De knoflook zoveel hebben we nog nooit geproefd doet het prima. Het smaakt meer dan verrukkelijk. Het wordt stil aan onze tafel. Na drie reuze exemplaren genoten te hebben, kijken we elkaar eens aan. „Een hele hap, he?” „Mmmm, nou.” De vijfde mossel gaat er nog net in. De zesde wordt ontleed. Geen protes ten, wees gerust. Een mossel geniet men, die mag niet ontleed worden. Maar de gevulde mossel uit Bouzigues vraagt er om. De vulling bestaat uit gekruid ge hakt. Daaromheen heeft de mossel zich gevleid. De chefkok wil, ondanks onze complimenten, zijn geheim niet prijsge ven. De mosselen waren zo groot en dik als een vaderladse croquet. U kunt zich voor stellen, dat wij elkaar, na de derde verorberd te hebben, al verzadigd begon nen aan te kijken. Ik ben er na enig experimenteren achtergekomen, hoe die chef zijn resultaat heeft bereikt. Zoek de grootste mosselen uit een twee kilo zak. Schrob ze af, haal de draden eraf en verschuif de schelphelf- ten tussen wijsvinger en duim zodat u er een mesje tussen kunt steken. Snijd dan In het „grote” horecawezen is de Chef kok inderdaad (nog) altijd een man. Een antwoord op het „waarom” blijkt ook voor de NCCK-President niet in een paar woorden te geven. Hij gelooft wel dat het beeld van de moderne chef-kok nogal aan vertekening lijdt, want in een modern geoutilleerd en strak geleid groot horecabedrijf heeft deze functio naris vandaag-de-dag een heel andere rol dan de buitenwerld zich meestal voorstelt. Om te beginnen houdt zo n man zich lang niet uitsluitend met koken en re ceptuur bezig. „In grote bedrijven kookt de chef-kok vrijwel helemaal niet meer”, zegt Henri Andeweg, in beroeps kleding achter een kopje koffie gezeten. „Omdat er met een bepaald budget moet worden gewerkt zijn de calculaties heel belangrijk. Ook in ons vak sluipt een keiharde mentaliteit binnen. Ook de chef-kok krijgt bij wijze van spreken elke maand de accountant in z’n keuken. En dan wordt hij met de keiharde cijfertjes geconfronteerd.” Mede daardoor is zijn beroep zoveel nuchterder en zoveel minder romantisch geworden. Andeweg: „De tijd van als- het-maar-lekker-is, is voorgoed voorbij. Elke afdeling, ook de keuken, moet zijn rendement opleveren. Organisatie, een verantwoorde restverwerking, waren kennis, moderne voedingsleer en vooral het verantwoord inkopen van de dage lijks verse produkten zijn verschrikke lijk belangrijk geworden. Er mag niets meer verspild worden, al gaat het maar om een komkommer of een bosje radijs. Over die inkoop struikelen heel wat chef-koks in deze tijd.” Dat is dus andere koek dan de „ima ge” van de chef-kok die zich, gelijk een artiest, uitsluitend uitleeft in het creëren van culinaire showstukken en smakelij ke receptuur. De chef-kok is in de eerste plaats „keuken-manager”, zoals dat tegenwoordig heet. Hij moet alle technieken van voedselbewaring kennen, maar ook het zijne weten van sociale wetgeving. Hij moet „gezond” kunnen koken volgens de jongste opvattingen in de voedingsleer. Hij kan zich, kortom, niet meer opsluiten in de ivoren toren maar ook in de sluitspier door. U kunt nu de schelp openvouwen. Spoel hem uit. Neem dan gekruid gehakt (gewoon zoals u dat aanmaakt voor soepballetjes, of wat ge raffineerder met een snuifje tijm en marjolein, wat paprikapoeder, en mis schien een tikkeltje kerrie. Voor zes mosselen (reken drie per persoon) hebt u niet meer nodig dan vijftig tot zestig gram gehakt. Leg in elke schelp een rolletje. Druk hem weer dicht en bind hem vast met een draadje rijggaren. Intussen hebt u een tomatensaus ge maakt, die hevig naar knoflook mag geuren. Maak gewoon de saus die altijd bij spaghetti opdient. In een schaaltje of pannetje legt u nu de mosselen begiet ze met de saus en laat ze een half uur zachtjes pruttelen. Dan haakt u de rijgdraadjes van de schelpen. Mosselen on vulling zijn al stevig gewor den, puilen misschien een beetje uit. Strooi er nu parmezaanse kaas over (of oude Hollandse) leg een paar snippers boter op elke mossel, bestrooi met pa neermeel en schuif alles even hoog in een voorverwarmde oven. Daarna opdienen met' drooggekookte rijst, stokbrood, grof boerenbruin smaakt er eveneens voortreffeliik bij en een glas wiin of een koele pils. Het lijkt erg bewerkeliik. maar na een paar maal oefenen zult u zien dat het gemakkelijker klaarmaken is dan menig ander gerecht. Het grappige is bovendien, dat mensen die beweren niet van mosselen te hou den, letterlijk begerig naar de schaal kunnen gaan zitten kijken als ze er een geproefd hebben „alleen maar voor de gezelligheid, of om geen spelbreker te zijn”. botsing opgewassen. De pep werd in alle gevallen tussen een hoop schroot van verwrongen buizen teruggevonden. Het beste voldeden de zitjes waarbij het kind in een schaalconstructie zat, een soort kuipstoeltje, waarbij ook het hoofdje beschermd is. Maar soms deugde de bevestiging van deze op zich goede constructie aan de achterbank niet, wat betekende dat kind met stoel en al door de auto schoot. Of de veiligheidsgordels van het kuipje waren slecht, zodat het kind uit het stoeltje suisde. De riemen waarmee het kind in de stoel wordt vastgezet, moeten zodanig zijn dat het er niet onderdoor kan uitglijden. Ook moeten de riemen stevig aan de stoel verankerd zijn. En let erop dat de sluiting gemakkelijk te openen is, zodat anderen uw kind in een nood geval makkelijk kunnen redden. Het hoofdje van het kind moet ook be schermd worden, juist omdat de verhou ding hoofd-romp bij kinderen ongunsti ger is dan bij volwassenen en omdat de nekspieren relatief lichter zijn. Let u er ook op dat het stoeltje in hoogte verstel baar is, zodat het kind uit het raam kan kijken, want autorijden hoeft nu ook weer geen drama te worden. van zijn keukendomein, al werkt hij in Nederland ten opzichte van het publiek nog altijd achter de schermen. „Vooral in Frankrijk, Duitsland, is dat heel anders. Daar wordt de chef-kok veel meer voor het voetlicht gehaald, daar kijkt men nog hoog op tegen de prestaties -,x"' Si

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21