I consulaat Bom in Onderzoek naar geheimzinnige ziekte Premier Den Uyl na eerste dag in Kopenhagen Verwarring in Athene over vrijlatingen oorlog Palestijnen winnaars van Kissinger bij Feisal Twee doden bij hevige storm in Duitsland Wilson stelt voor Snel Europese valuta en pas nodig „nationaal program I mi ih achtergrond 1 F i nW l I I BIJ KUNSTSTOFPRODUKTIE IN WEST-DUITSLAND Ouders wachten tevergeefs „Samen werken en mouwen opstropen” 2 3 1 973 ZATERDAG 15 DECEMBER i I i Mr. BERKHOUWER: Logisch Papadopoulos (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) JERUZALEM De grote winnaars van de Yom Kippoer-oorlog zijn uiteindelijk zij geworden die aan de gevechtshandeling nauwe lijks hebben deelgenomen: De Palestijnen. Weliswaar is er op de Arabische topconferentie in Algiers geen Palestijnse regering in ballingschap uitgeroepen daar was Saoedi-Arabië tegen omdat daardoor koning Hoessein te veel voor het hoofd zou worden gestoten maar wel is nu algemeen in de wereld het recht van de Palestijnen op een onafhankelijke staat erkend. Arabische ministers REALITEIT F T streven in i ierse ge- iwde nge- pui- die iriek kne- istig Mr. Berkhouwer betoogde dat de regio commissie van het Europese parlement een sterk voorstander is van geconcen treerde steun aan werkelijke noodgebie- den. Hij zei het Euregio gebied niet hiertoe te rekenen. „Financiële hulp kan niet het enige middel zijn tot eliminatie van regionale problemen. Nationale fondsen zullen in de eerste plaats de regio moeten steu nen. Slechts in het uiterste geval mag men kunnen rekenen op steun van de Europese commissie fondsen”, aldus de heer Berkhouwer. Over het opnemen van banktegoeden door de Arabieren bij Europese banken, zei mr. Berkhouwer dat dit slechts posi tief kan werken in de monetaire wilder nis die momenteel in Europa heerst. Drs. Den Uyl sprak van „een sfeer van grote welwillendheid over en weer, waarin geen boos woord is gevallen”. Maar dit zegt weinig, omdat nog niet inhoudelijk over de energiecrisis is ge sproken, en slechts omtrekkende bewe gingen zijn gemaakt. Morgen, als de Premier Den Uyl heeft tijdens het beraad het voorstel gelanceerd, een con ferentie te beleggen van de negen rege ringen, de Europese Commissie en verte- De voorzitter van de mijnwerkersvak- bond, Joe Gormley, zei dat de bonden en de werkgevers het vrijwel eens zijn in hun benadering van de crisis. oliecrisis wel ter sprake komt, kan een geheel andere discussie ontstaan”. genwoordigers van werkgevers en werk nemers. Deze conferentie moet trachten een oplossing te zoeken voor „de ernsti ge crisis die zich gaat aftekenen”. Het voorstel van de Nederlandse premier is nog in discussie. Van Nederlandse kant, zo hoort men ter zijde, wil men ten koste van alles vermijden dat de EEG-landen (het vere nigd Europa, met andere woorden) be trokken raakt bij de vredesonderhande- Het gaat om grote drukketels, waarin uit olie gewonnen vinylchloridegas tot poeder wordt gecomprimeerd. Bij het schoonmaken van die ketels worden nu strenge veiligheidsmaat- De veroorzaker van de ziekte is nog niet precies vastgesteld. Ze komt echter het meest voor bij arbeiders die schoonmaakwerk verrichten. Ooggetuigen hebben verteld dat een man een bom in het consulaat gooide. Burge meester Gaston Deferre heeft de aanslag „een politieke en racistische daad” ge- HAMBURG (DPA). De storm heeft in West-Duitsland twee levens geëist. T i Hamburg vielen twee havenarbeiders in de haven. nas- jaar in i in aan litse mk- per- der met de heen een Hij een stel- ge- dat n en heel rest- zich stel- ,vor- zich j de :mo- het van het om iken reau volg ■abi- nan- ver- Bij een bomaanslag op het Algerijnse consulaat in de Franse havenstad Mar seille zijn vier mensen gedood. 23 men sen werden gewond, van wie tien ern stig. De slachtoffers zijn allen Algerij nen, op een lichtgewonde Franse vrouw na. :wa- rijnt g te :ens, illen üer- t nu als eko- KOPENHAGEN (ANP) De staats- en regeringsleiders van de landen der Europese gemeenschap beschouwen de vooruitzichten voor 1974 als zeer somber. Dit heeft de Nederlandse premier, drs. J. M. den Uyl, na af loop van de eerste dag van de Europese topconferentie in Kopenhagen te genover Nederlandse journalisten verklaard. „De vooruitzichten zijn nog somberder dan die welke zijn uiteengezet in de recente nota van de Ne derlandse regering”, zo voegde hij hier aan toe. Ik geloof niet, dat nog veel regeringsleiders voor volgend jaar nog enige groei van hun nationaal product zien.” Het Palestijnse succes is snel over geslagen naar de Westoever. Namen de Arabieren in de bezette gebieden in en direct na de oorlog een afwach- tende houding aan, de laatste weken is de openlijke sympathie op de west oever losgebarsten: Arafat wordt ge zien als de nationale leider, en niet koning Hoessein. Palestijnse staat als een realiteit gaan zien. Behalve Israel heeft ook Jordanië het moeilijk met de Palestijnse staat die op de Jordaan-westoever en in de Gaza-strook zou moeten komen. Ko ning Hoessein sprak zich weliswaar uit voor een referendum, maar voeg de daar meteen aan toe dat hij niet naar Genève zou komen als daar ook een onafhankelijke Palestijnse dele gatie vertegenwoordigd zou zijn. In Amman werd deze week nogal ver rassend bekend gemaakt dat Jordanië toch naar Genève zal komen, zelfs al komt daar een onafhankelijke Pale stijnse delegatie. Ook dat is een duide lijke Palestijnse overwinning. lol- 9ina j de ig is ren oor- af- red- adi- ver ier- oten rden Wat meer soepelheid ten aanzien van de mijnwerkers kan vrede brengen, zo is hun oordeel. Maar premier Heath blijft op het standpunt dat inwilliging van hun looneisen tot een loon-race zou leiden die fataal zou zijn voor anti- inflatie-beleid- (Van onze redacteur in Athene) ATHENE. In Athene is de spanning opgelopen: de studenten die vorige maand na de bezetting van de Techni sche Hogeschool in de Griekse hoofdstad werden gearresteerd, worden nog steeds gevangen gehouden. De tientallen ouders noemd. „Ik kan de daders slechts ver oordelen”, zo zei hij. In Marseille wonen behalve veel Noordafrikanen ook veel voormalige Franse kolonisten, die na de onafhankelijkheidsoorlog Algerije moes ten verlaten. Afgelopen zomer zijn ver scheidene Algerijnene tijdens een golf van racisme vermoord. De aanleiding was de moord op een Franse buschauf feur door een geestelijk gestoorde Alge rijn. Op de foto hulpploegen voor de Algerijnse ambassade. Deze Nederlandse reserve vloeit lo gisch voort uit eerder gevoerd beleid. Het was immers ook Nederland dat bij de voorbereiding van de veiligheidscon- ferentie er op stond dat behalve Arabi sche landen ook de Israëlische vertegen woordigers in de tweede fase te Genève zouden worden gehoord. BEIROET-RIAD (DPA, AFP en UPI). De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger, is gis teravond in de hoofdstad van Saoedi- Arabië aangekomen voor nieuwe bespre kingen met koning Feisal. De pu- met nor- nge- atie- /ak- echt de leeft :ette ouw ont- nge- eits- den- ning En het is dan ook bijna vanzelf sprekend dat de Palestijnen op de Westoever uit hun apathie van de laatste zes jaar zijn ontwaakt en De Palestijnen zullen op de een of andere manier in Genève vertegen woordigd zijn, en de facto is de resolutie van de Verenigde Naties van 1967 uitgebreid met erkenning van de politieke rechten van de Palestijnen, iets wat in de oorspronkelijke resolu tie niet stond en waar nu zowel Amerika als ook de Westeuropese landen toe zijn overgegaan. Israel heeft daarop gereageerd met het oude standpunt dat aan zijn oostgrens slechts plaats is voor'één staat: Jor- danië-Palestina of Palestina-Jordanië, maar geen twee staten. Het leidende trio Golda Meir, Mos je Dayan en Gaiili heeft nadrukkelijk een onafhankelijke Palestijnse staat van de hand gewezen, al zag vice- premier Alon in de nieuwe formule ring van het partijprogram wel dege lijk een opening voor de erkenning van iets als het Palestijnse volk. en andere familieleden van de naar schatting driehonderd studenten wacht ten gisteren tevergeefs op hun vrijlating die eerder deze week door de regering was aangekondigd. bel (de partner van de Nederlandse artillerie-inrichtiingen) vastgesteld, maar ook bij BASF en Bayer. Ook Hoechst produceert PVC. De ongerustheid is nog toegenomen omdat een officier van de ESA, de Griekse militaire politie, tegenover de wachtende ouders verklaarde dat hem over vrijlating niets bekend was. De hoofdcommissaris van de Atheense poli tie deelde gisteren mee dat er bij de politie geen studenten gevangen worden gehouden. Het lot van de studenten is dus blijkbaar in handen van de gevrees de militaire politie, die ressorteert onder loannides, een van de belangrijkste en meest gevreesde militairen onder de nieuwe machthebbers. In Athene wordt nu rekening gehou den met een nieuwe uitbarsting van protest onder de studenten. Volgende week worden namelijk herdenkingsdien sten gehouden voor de studenten die bij de bloedige gebeurtenissen van eind no vember het leven verloren. Dit kan ge makkelijk aanleiding geven tot nieuwe bloedige onlusten. Het bezoek van de Arabische ministers hoort men ook wel schetsen als een manoeuvre om gezichtsverlies bij het af zwakken van de olieboycot te beperken in het gezelschap van de geteisterde Europese groten zouden zij gemakkelijker kunnen besluiten tot verzachting van hun maatregelen. Deze opvatting echter is, zo zei een 'diplomaat, zöi ongeveer de gunstigste prognose die men kan stellen. ENSCHEDE (ANP). 1973 dreigt het jaar van de Arabieren en het jaar van de anti-climax te worden wanneer de conferentie in Kopenhagen die momen teel gaande is geen vergaande beslissin gen neemt. Aldus mr. Berkhouwer, voorzitter van het Europese parlement in een toespraak tot de leden van het Togog (Twente-Oost-Gelderland Belan gengemeenschap), tijdens hun jaarverga dering in het gemeentehuis in Enschede vrijdagmiddag. „We - zullen nu moeten komen tot Europese valuta en Europese paspoor ten”, aldus mr. Berkhouwer. De reeks stormen vijf in zeven weken heeft in totaal vijftien men senlevens geëist. Bij scheepsongelukken verdronken 13 mensen. Gisteren werden zes zeelieden jewond toen hoge golven in de monding van de Weser de brug van een Amerikaanse sleepboot wegsloe gen. niet gerust op die Palestijnse staat. De Israëlische leiders vrezen dat het inbinden van Arafat en de zijnen van taktische aard is. Als zo’n Pale- siijnse staat eenmaal verwezenlijkt zou zijn, zo vrezen zij, dan zou dat de springplank kunnen vormen voor het uiteindelijke Palestijnse doel: de be- vrijding van geheel Palestina. Een eliminering van Israel in fasen dus, die al jaren in de Arabische gedach tenwereld terug is te vinden: eerst het in 1967 bezette gebied bevrijden en dan het in 1948 bezette gebied bevrijden. Vandaar de grote angst voor en de heftige oppositie tégen zo’n Palestijnse staat. Wat Israels veiligheid betreft is koning Hoessein een veel gunstiger partner. Een Palestijnse provincie in een verenigd Jordaans-Palestijns ko ninkrijk zou voor Israel een veiliger gedachte zijn omdat de Jordaanse koning uit zelfbehoud de Palestijnen nooit al te grote autonomie zal geven. Zijn de Israeli’s bang uiteindelijk in zee gedreven te worden, koning Hoes sein vreest uiteindelijk de woestijn in gedreven te zullen worden. Dat maakt Israel en Jordanië tot natuur lijke bondgenoten, zoals dat ook in de jaren tussen ’67 en ’73 het geval is geweest. De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie en haar onafhankelijke leden zo als de Fatah en het populaire demo cratisch front van Hawatmeh heb ben intussen verklaard genoegen te zullen nemen met een Palestijnse staat die beperkt blijft tot de Jor- daanwestoever. Het opgeven van het aloude ideaal van een Palestijnse staat in heel Palestina wordt ver klaard doordat de Palestijnen nu rea listisch moeten zijn. Hoewel de toon in de Arabische wereld anders is dan voorheen, geen dreigingen om Israel van de kaart te vegen, is Israel toch Veel Atheners geloven dat de tweede junta in actie is gekomen om Papado poulos te redden. De ex-dictator leeft vrij, beschermd door een uitgelezen lijf wacht, in een luxe villa nabij Athene. Zijn vrouw wordt regelmatig gezien in de chique winkels van de Griekse hoofdstad. De mogelijkheid dat Papado poulos achter de schermen nog een be langrijke rol speelt, wordt niet uitgeslo ten geacht. Volgens het Amerikaanse persbureau UPI zijn de militaire autoriteiten in Griekenland gisteravond toch begonnen met de vrijlating van enkele personen die vorige maand waren aangehouden. regelen in acht genomen, maar de produktie zelf is niet onderbroken. Het ziet er naar rjit dat de affaire,) die blijkbaar lang buiten de publi citeit kon worden gehouden nu een politieke begeleiding krijgt. Van de kant van de SPD is het ministerie van gezondheid in Bonn deze week om een ambtelijk on derzoek gevraagd. De SPD in Troisdorf, dicht bij Bonn, bracht het onderwerp in discussie, nadat er geruchten over een geheimzinni ge ziekte bij Dynamit-Nobel de ronde waren gaan doen. Wilson vroeg onder meer invoering van een vermogensbelasting en subsidie op voedselprijzen. De regering moet maatregelen nemen voor een „rechtvaar diger Engeland” en delen van de wet op de industriële betrekkingen (die de ver houding tussen regering en vakbonden heeft verziekt) voorlopig maar in de ijskast zetten. Scherpere prijscontrole, bestrijding van de speculatie en een gunstige inves teringsregeling voor belangrijke bedrijfs takken als de kolenindustrie en de win ning van olie uit de Noordzee maken ook deel uit van Wilsons voorstel. In vakbondskringen is de afkondiging van een driedaagse werkweek in de industrie op protest gestuit. Vakbondslei ders menen dat de regeringsmaatregelen er toe kunnen leiden dat de helft van de 22 miljoen werknemers met arbeidstijd verkorting krijgt te maken. De crisis in Engeland is, behalve door de Arabische beperking van de olieproduktie, veroor zaakt door een weigering van de mijn werkers om overuren te maken en een stiptheidsactie bij de spoorwegen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Een ernstige beroepsziekte hebben Westduitse artsen vastge steld bij arbeiders in kunststoffa- brieken. De ziekte treedt op bij de produktie van polyvinylchloride (PVC), de uit olie gefabriceerde basis voor tal x an plasticsoorten. Bij Dynamit-Nobel in Troisdorf lij den meer dan veertig arbeiders aan de nieuwe ziekte, die al enkele keren een dodelijke afloop zou hebben gehad. Vooral bij jonge mannen zouden de sympthomen LONDEN (AFP). Oppositieleider Harold Wilson heeft de Britse regering gisteren voorgesteld haar economisch en sociaal beleid ingrijpend te wijzigen, zo dat het land eensgezind kan meewerken aan oplossing van de huidige crisis. Het „nationaal program” dat Wilson voor ogen heeft moet uitgaan van het princi pe dat „de breedste schouders de zwaar ste lasten moeten dragen”, en anderzijds de Britten aansporen „de mouwen op te stropen en samen voor Groot-Brittannië te werken”. Saoedi-Arabië is de derde etappe van de tweede rondreis van'de Amerikaanse minister door het Midden-Oosten. De eerste twee etappes waren Algerije en Egypte. In de komende 48 uur zal Kissinger verder overleg plegen met de regeringen van Syrië, Jordanië en Libanon alvorens naar Israel te vliegen en van daar naar de vredesconferentie in Genève. De voornaamste onderwerpen, die Kis singer met Feisal gaat bespreken zijn het Arabische olie-embargo en Feisals eis, dat de oude stad Jeruzalem onder Arabisch gezag wordt gesteld. Donderdagavond had premier Golda Meir van Israel verklaard, elk compro mis te zullen afwijzen aangaande het statuut van Jeruzalem „dat verenigd moet blijven en de hebreeuwse staat tot hoofdstad moet dienen”. Jeruzalem zou, in de ogen van Meir, zodoende een uitzondering vormen bij het compromis inzake gebiedsafstand, waarover me vrouw Meir met de Arabieren zou wil len onderhandelen. Wilson zei dat speculatie met land en gebouwen de afgelopen jaren 800 mil joen pond sterling heeft opgebracht, waarover nauwelijks belasting is be taald. „Een nationale belasting voor die genen met de grootste rijkdommen is van wezenlijk belang als we rechtvaar digheid willen verkrijgen”. Ook op de wereldmarkten voor grondstoffen is enorm gespeculeerd, aldus de Labour- leider. lingen die volgende week in Genève tussen Israel en de Arabische landen moeten beginnen. Niettemin Frankrijk en Engeland er juist wel naar daar invloed te laten gelden en dit zal dan zonder enige twijfel een pro-Arabi- sche invloed worden. De zes Arabische ministers van Bui tenlandse Zaken krijgen hun gesprek met de negen van de EEG in de marge van de Europese topconferentie, die gis teren kort na het middaguur in de Deense hoofdstad is begonnen, aldus meldt onze speciale verslaggever Kopenhagen, Henk Kolb. Het staat nog niet vast of zij alleen met hun vollega-bewindslieden zullen confereren, want er zijn ook geruchten dat ze zullen worden toegelaten tot een ontmoeting waarbij de regeringsleiders eveneens aanwezig zijn. De Arabische aanwezigheid blijkt de topconferentie nog vóór zij eigenlijk een aanvang had genomen op een uiterst verwarrende wijze te beïnvloeden. Dui delijk is in elk geval wel dat de minis ters uit de olielanden tevoren in Parijs hun tactiek gezamenlijk hebben bepaald en het is wel zeker dat zij zich terdege door Franse aanwijzingen bij die gele genheid hebben laten inspireren. Van Nederlandse zijde zullen er zon der twijfel bezwaren worden opgebracht om met de Arabieren alléén te praten: men stelt zich de vraag in hoeverre het mogelijk is ten opzichte van het Midden- Oosten een politiek van gelijke behan deling voor Israel in de Arabische staten te voeren zonder Israel in de gelegen heid te stellen zijn standpunt ook te bepleiten. „SOMBER VOORUITZICHT” Die erkenning van het Palestijnse volk is ook tot het Israëlische publiek doorgedrongen zoals ook in Israëli sche officiële kring wordt gezegd. Men kan zich trouwens niet aan de indruk onttrekken dat ook velen bin nen de regering en het regeringsap paraat nu zover zijn dat zij een Al is Arafat de grote ster op de Jordaan-westoever, dat betekent niet dat men zich voorstelt dat de West oever van de Oostoever gescheiden zou moeten worden. Deze worden nog steeds als een geheel beschouwd, met dit verschil dat de bevolking hier president Arafat zou prefereren bo ven koning Hoessein. opnieuw met aanslagen tegen de Is raeli’s zijn begonnen. Aan wapens was niet zo moeilijk te komen: die lagen in en direct na de oorlog im mers voor het oprapen. En Israel heeft op zijn beurt weer terug moeten grijpen naar maatrege len die het in de onrustige jaren ’68 en ’69 hanteerde: het uitwijzen van verzetsleiders en het opblazen van huizen. Het stadsbestuur in Nabloes, altijd al de meest Palestijnse politiek be wuste stad op de Westoever, werd bij dé militaire gouverneur géroepen en gewaarschuwd tegen aanslagen zoals die tegen een militaire gouverneur van Nabloes afgelopen zaterdag. Vooral verbanning naar Jordanië is een zeer afschrikwekkend middel: het gaat hier veelal immers om lieden die in Jordanië direct in de gevangenis belanden vanwege anti-koninklijke gezindheid. En de reputatie van de Jordaanse gevangenissen is niet al te best. Twee redacteuren van de pro-Pa- lestijnse krant El Fajer hebben zich dan ook meteen tot het Israëlisch hooggerechtshof gewend na de uit wijzing van de acht Palestijnen om te voorkomen dat ook zij zouden worden uitgewezen. „Evenals de acht zullen ook wij nu de besluiten van de conferentie in Algiers publiceren”, zo verklaarden zij, „en wij willen niet dat dit een reden tot uitwijzing wordt”. snel merkbaar worden: duizelig heid, hoofdpijn, zweten en koude rillingen. In een ernstiger stadium worden de bloedvaten aangetast, hetgeen zichtbaar wordt door gezwbllen Vingertoppen. Er treden chronische afwijkingen aan de lever op, het ademen wordt steeds moeilijken Een medisch team van de univërsiteit van Bonn onderzoekt de ziekte al geruime tijd. Het beschouwt het verloop als „zeer ernstig”. Volgens niet-bevestigde berichten is de ziekte niet alleen bij Dynamit-No-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3