Passerende IJmuidenaar ergerde zich Sfeervolle thrillervertoning Zorgeloos gedrag met auto kwam n duur te staan overvallers zeer BEVERWIJKS COLLEGE HERROEPT UITSPRAAK r Distributiedienst in Velsen komt [to to© vishal in kantoor van gemeente-ontvanger iq WAAR VINDT U bij „ADVENDO”-Velsen r drukkerij nijssen 11 TOPMERKEN in één huis? UITREIKEN VAN BONNEN BLUFT GECONSENTREERD OP POSTKANTOREN th VALSTRIK VOOR EEN MAN ALLEEN” Gekrakeel 'OW Tumult Verdachtmaking (Van een onzer verslaggevers) Verklaring AMPËRESTRAAT 5c Formulieren KLEDING SKI’S I I In de op 13 dec. j.l. geplaatste advertentieKerstfeest in onze ■■Bontafdeling ^stoutenbeek ALKMAAR BEVERWIJK HAARLEM Langestraat Breestraat Houtplein Gretha de Bruijn Sport waar kwaliteit de sport is Twijnderslaan 7, Haarlem Telefoon 023 - 31 33 58 VELSEN Het is nu alweer ruim tien jaar geleden dat Robert Thomas’ bijzonder ingenieus gecon strueerde thriller „Valstrik voor een man alleen” door de voormalige toneelgroep „Ensemble” met groot succes in Nederland werd ge ïntroduceerd. Deze voorstellingen, onder regie van Jan Retèl en met Ina van Faassen en Ton van Duin hoven in de beide hoofdrollen trok ken overal veel publiek en toen het stuk bij dit ensemble eindelijk van het repertoire werd afgevoerd, stond het amateurtoneel onmiddel lijk gereed de thriller aan nog ho gere opvoeringscijfers te helpen. Vriendelijker (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De derde dag van de begrotingsbehandeling is vrijdag middag begonnen met een langdurig tumult in de raadzaal en verder is het de hele middag in hoofdzaak politiek geharrewar gebleven, waarbij de gemeentelijke zaken op de achtergrond dreigden te geraken. Voor het pu bliek op de tribune moet er nauwelijks een touw aan vast te knopen zijn geweest. VELSEN In Velsen zal de distributiedienst worden ingescha keld voor de uitvoering van de toe wijzing van benzinebonnen, waar bij vooral het accent zal vallen op de extra toewijzingen voor bedrijfs auto’s en auto’s van particulieren, die hun voertuig ook voor de uit oefening van hun beroep moeten benutten. Zoals bekend is voor de uitvoering van de benzinedistribu- tie de landelijke distributieorgani- satie weer in functie gesteld. Dat wil voor Velsen zeggen dat de bur gemeester zal optreden als hoofd van de distributiekring Velsen. Met de dagelijkse leiding van deze dienst zal de directeur van de Dienst Sociale Zaken, de heer J. B. Neuteboom zijn belast. Verder wordt de distributiedienst bemand door zeven gepensioneerde gemeen- tefunctionarissen. IJMUIDER COURANT ..SS- dag van begrotingsbehandeling ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het telefoonnummer blijft 02550 - 12029. FAMILIE-, HANDELS- en REKLAMEDRUKWERK van extra Ook in de Ampèrestraat hopen wij u van dienst te kunnen zijn met is ingaande 14 december 1973 verhuisd van de Oosterduinweg naar de lagen 'ijzen, vacht acten, wor- ■tpar- gren- jarige ister- zaak erge- i een Bogner Anba MacGregor Sprint Silversail Stromeijer Na een uitvoerige verklaring drong de heer Dijkman Dulkes er bij „de onpar- Opnieuw groot tumult in de raad, veel door elkaar gepraat, veel interrupties, veel verwijten over en weer in termen als „schofterig” en dergelijke, waar niet- ingewijden verbijsterd naar zouden heb ben geluisterd. alle politieke interviews tot die nu culmi- onderschreven ALS GEHEEL kan „Advendo” op deze wijze weer een goede voorstelling wor den nagegeven, welke door Peter van Warmerdam het zou moeilijk anders kunnen van een bijzonder fraai en sfeervol chalet-decor was voorzien. JAN VAN DAM 3,t er eran- Vaar- stop- in de irt de talen, erini- welke wordt k van lorme irabi- taling olie door- f Van ïrwijl zaak huis, en is n de een cel te liep et in je hij aaide .ween man haar 1 lag. Ten. hoofd t elk niets Atomic Blizzard Kastle Kneissl Rossignol jaren, jn; A. ud 73 van msen, ud 71 van n den C. J. S. L Kal- ijlstra Stoll, ik, G. en en J. C. ita S., J. C. M. H. tepel; v. J. ras y art en iupala v. J. ras y H. A. gelieve men te lezen Uitsluitend de allerlaatste modellen met 2 jaar „kwa liteitsgarantie”. S<*> i niet n. Ik in. Ik kom moet mens twer- evon- moet voor- i ge- De Jcem- De IJmuidenaar zag de auto op 12 mei van dit jaar nabij de Hema. Het was de dag van de overval op dit grootwinkel bedrijf, waarbij 5.500 werd buitge maakt. De auto, een Bordeaux-rode BMW personenauto, trok zijn aandacht. Toen hij zag dat de bestuurder uitstapte en het portier achter zich dicht smeet zonder dit op slot te doen, welke deze zorgeloosheid zijn aandacht en hij keek als terloops naar het kenteken. Daarna liep hij door. Maandag las hij in de krant van de overval en meldde zich bij de politie met drie van de vier num mers. Aan de hand hiervan heeft briga dier H. E. de Jong van de recherche die de gehele coördinatie in het onder zoek naar alle overvallen onder zich heeft en in contact staat met andere politiekorpsen die ook dergelijke onder zoekingen verrichten een diepgaande speurtocht ondernomen. Daardoor kwam aan het licht, dat het een kenteken was van een in België gehuurde auto. Het aanvragen van extra benzinebon- nen zal voor ieder, die gebruik moet maken van eigen auto, persoonlijk moe ten geschieden. Het is echter wel moge lijk en zelfs zeer wenselijk dat de werkgevers de aanvragen voor hun daarvoor in aanmerking komende mede werkers gezamenlijk indienen. „Nu de heer Dijkman Dulkes onom wonden heeft verklaard niet een bepaal de bevolkingsgroep te hebben willen treffen en hij zich door de woorden van de voorzitter persoonlijk gegriefd ge voelt, verklaar ik namens het college van burgemeester en wethouders de daarop betrekking hebbende passages van onze verklaring als niet gezegd te beschouwen”. Vrijdag heeft hij in Amsterdam te recht gestaan en hoorde zeven jaar te gen zich eisen. Zijn 26-jarige stadgenoot en metgezel, die bij een eerdere aanhou ding in Breda een politieman met een vuurwapen had bedreigd, moet nog na der worden gehoord. Op dit ogenblik zit hij een straf uit van zes maanden voor andere delicten. Behalve de inbraak in Velsen-Zuid op 29 augustus wordt hij van alle hier vermelde strafbare feiten verdacht. Verder speurwerk leverde op, dat de huurders zich in Spanje ophielden. Van daar vlogen zijn naar Brussel, huurden er een auto en reden naar Nederland om een overval te plegen, welke uiteraard tevoren was beraamd. In nauwe samenwerking met de Bel gische Rijkswacht lukte het om op 31 mei de beide voortvluchtige verdachten een 33-jarige en een 26-jarige Am sterdammer op het internationale THOMAS is ook de auteur van „Acht vrouwen”, welk stuk op ongeveer dezelf de manier in Nederland werd ingehaald en uit beide thrillers blijkt dat deze schrijver over de gave beschikt een even vernuftige als verrassende intrige te be denken. Daarnaast slaagt hij er ook nog in de spelers een dikwijls bijzonder geestige dialoog in de mond te leggen. Wel schreef hij zijn stukken kennelijk louter met de bedoeling het publiek enige uren aangenaam bezig te houden en het daarbij voor zoveel originele situaties te plaatsen dat er bij het ge boeid volgen van de handeling geen tijd overblijft zich in de logica van het verhaal te verdiepen. Anders zou de toeschouwer wellicht tot de conclusie komen door de auteur de gehele avond glimlachend te zijn bedonderd. UIT HET oogmerk van amusement is het aldus van regisseur Hennie Zwanen burg een gelukkige gedachte geweest Die spreekvolgorde blijkt dan in Be verwijk een geweldige kwestie te kun nen worden. De heer J. W. G. Reijkers (D’66) weigerde als eerste het woord te voeren, want hij had gehoord, dat de heer Eiff (WD) iets over hem zeggen zou en als men dus aan de andere kant zou beginnen zou hij nog de gelegenheid hebben iets terug te zeggen. De heer Kaebisch viel hem bij, omdat men het vorig jaar ook anders had gedaan. Ieder een ging er iets over zeggen en toen niemand elkaar meer verstond, ging de heer Reijkers dan toch maar beginnen, waarna bleek, dat hij niet veel meer te zeggen had, dan hetgeen hij de eerste dag ook al had gezegd en dat hield in hoofdzaak een absolute veroordeling van het college in, zonder veel concrete kri tiek en zonder opzienbarende suggesties, ideeën of voorstellen die er op zouden kunnen duiden welke inhoud D’66 dan aan het beleid zou willen geven. Vervolgens ging de heer Reijkers het college kwalijk nemen, dat de voorzitter met instemming van de wethouders de heer Dijkman Dulkes (PPR) zo onheus zou hebben behandeld, terwijl het colle ge de beantwoording van zijn eigen beschouwing overliet aan de heer Lan- gendijk (SGP), die zich daar in niet zo vriendelijke woorden over had uitgela ten. De collegeleden waren zelf niet op de aantijgingen in de D’66-beschouwin- gen ingegaan onder de mededeling: „Daar hebben we geen woorden voor”. Aan de heer Dijkman Dulkes was het overigens best toevertrouwd om zichzelf te verdedigen ten aanzien van de door de voorzitter geuite kritiek. Hij zei zich gegriefd te voelen door het verwijt, dat hij „schampere opmerkingen zou hebben gemaakt, gericht op het treffen van een bevolkingsgroep die onder en na de oorlog de werkers waren, die alles in ons land hebben opgebouwd”. De oudere generatie dus. „Hoe een zinnig mens dit uit mijn betoog heeft kunnen opmaken ontgaat me ten enenmale”. „Dat is in alle schril le griezeligheid een ongemotiveerde ver dachtmaking en beschuldiging van ie mand die vanuit zijn idealen en zijn visie probeert het goed te bedoelen”. De heer Dijkman Dulkes stelde met nadruk dat zijn woorden evenmin uitgelegd mochten worden als een aanval op de persoonlijke inzet en bereidheid tot wer ken van de collegeleden. zetel (de stemming over het cultureel ontmoetingscentrum speelde daarbij een rol). Wel, de heer Berghuis verklaarde dat dit inderdaad het geval is geweest en de heer Kaebisch meldde bij interruptie, dat het niet waar was. Ook verweet de heer Kaebisch de heer Berghuis, dat hij gezegd zou hebben dat een ander frak- tielid dan ir. Colijn „in de wandelgan gen” iets gezegd zou hebben over een ondemocratische gang van zaken in de PvdA-fraktie. Dat was op de tweede dag van de begrotingsbehandeling een heet hangijzer geworden. Maar het tumult in de raad was daarmee nog lang niet ten einde. Hierna kwam namelijk de heer C. Berghuis (CPN) aan het woord en die zou op verzoek van PvdA-fraktievoorzitter F. R. W. Kaebisch antwoorden op een aantijging van SCP-fraktievoorzitter D. Koger en anderen, dat de heer Kaebisch met de heer Berghuis zou hebben ge praat over een toekomstige wethouders- kunnen gebeuren. Daarvoor zullen speci ale formulieren moeten worden gebruikt. Deze zullen verkrijgbaar zijn in het kantoor van de disributiedienst, Lange Nieuwstraat 775 en in het stadhuis. In woners van Santpoort zullen deze for mulieren kunnen verkrijgen in de hulp- secretarie aan de Wüstelaan en in Vel- sen-Noord liggen deze dan eveneens in de hulpsecretarie, die gevestigd is in De Schouw. Wanneer deze formulieren kun nen worden afgehaald en hoe en waar ze moeten worden ingezonden zal nog citeerden, maar niet wat hij tijdens zijn interview had betoogd. Nou, tenslotte dan een wat vriendelij ker incidentje. De heer Eiff (VVD) had de heer Reijkers (D’66) toegevoegd, dat hij hem persoonlijk wel mocht en best een borreltje met hem wilde drinken, maar dat hij minder enthousiast was over de wijze waarop hij gemeend had oppositie te moeten bedrijven. Opzienba rend korte tijd later zette de heer Reij kers een keurig verpakte fles geestrijk vocht op de tafel voor de heer Eiff. De avondvergadering begon ’s avonds om half acht met een besloten vergade ring, die het publiek tot kwart over acht buiten de deur hield!! Burgemeester J. G. S. Bruinsma had de fraktievoorzitters op de eerste dag van rechts naar links laten spreken en wilde nu van links naar rechts beginnen, in de volgorde waarin men rond de tafel zit, maar dat is ook overeenkomstig de politieke opstelling. De benzinerantsoenering in Velsen, dat wil zeggen het uitreiken van de bonnen, ook die voor extra toewijzigingen, blijft geconcentreerd op de postkantoren. De dienst zelf zal worden gevestigd in het voormalige kantoor van de gemeente ontvanger, thans bureau betaling en in vordering, aan de Lange Nieuwstraat 775. Dit kantoor zal voor deze bestem ming enige aanpassingen ondergaan en krijgt een nieuwe telefoonaansluiting, speciaal voor de distributiedienst. Bij deze dienst zal behalve de behandeling van aanvragen voör extra toewijzing voor hen. die voor dienst of bedrijf gebruik moeten maken van een auto, ook de organisatie en administratie be rusten van de toewijziging aan de tank stations. deze komische thriller vrijdagavond in de Velsense Stadsschouwburg met de toneelvereniging „Advendo” op de plan ken te brengen. Vooral omdat hij in staat bleek de spelers precies de juiste stijl voor te schrijven, waarin een derge lijk stuk moet worden opgevoerd. VANDAAR EEN uitstekend volgehou den tempo, zodat het publiek geen t(jd werd gegund zijn gedachten te ordenen en tot de conclusie te komen dat de intrige in feite te onlogisch is, om ook maar een ogenblik serieus te worden genomen. Maar kennelijk geloofden de toeschouwers volkomen in het myste rieuze net dat rond de getormenteerde echtgenoot werd gespannen, om dan na enkele uren vrolijkheid en spanning met een verrassende ontknoping te worden geconfronteerd. BIJ DIT ALLES was het stuk geheel naar wens bezet, met in de eerste plaats een malicieuze echtgenoot van Cor Hoogland, die het vereiste tempo vrijwel de gehele avond zonder hiaten wist vol te houden. Hij werd terzijde gestaan door Tiny Hagedoorn, die voor de ge heimzinnige echtgenote op haar beurt een nonchalant raffinement in het ge ding heeft gebracht. Lub Bakker en Joop de Vries tekenden als de dubieuze pastoor en de flegmatieke clochard voor twee kostelijke typetjes, met als contrast een rustige politieman van Job van der Zwan, die juist aan deze opvatting de noodzakelijke autoriteit mocht ontlenen. Ten slotte speelde Ineke Pronk de on scrupuleuze verpleegster en lieten Wim van der Steen en Jaap Nijssen zich af en toe even als zwijgende politie-agen- ten bekijken. tijdige voorzitter” op aan zich te distan- ciëren van de elementen van persoonlij ke verdachtmaking en beschuldiging. Die woorden waren gesproken namens het college en dat college trok zich op voorstel van wethouder Camfferman voorberaad terug. Na enige tijd ver scheen het weer in de raadzaal en toen legde burgemeester Bruinsma de volgen de verklaring af: vliegveld Zaventem in Brussel aan de houden. Beiden reisden met valse pa pieren en hadden wapens bij zich. Daar voor werden zij in Belgiën tot drie maanden veroordeeld. Daarna had de uitlevering aan Neder land plaats in september. De 33-jarige Amsterdammer heeft schoon schip ge maakt en volledige opening van zaken gegeven. Hij bekende alles op de mis lukte overval in Velsen-Zuid van 15 december vorig jaar na. Politiek geharrewar op derde (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Dankzij de belangstelling van een inwoner van deze gemeente voor een mooie auto zijn naam wordt door de politie niet bekendgemaakt en het feit, dat hij zich ergerde aan de zorgeloze wijze waarop de bestuurder ermee omsprong is de politie op het spoor gekomen van twee andere daders aan de gewapende en ongewapende overvallen, waarover wij op pagina 1 berichten. Het zijn twee Amsterdam mers, die vanuit Spanje zo bleek later in Nederland opereerden en daarna haastig weer naar het zonnige zuiden uitweken. De beslissing over het wel of niet toewijzen van de aanvragen behoort tot de taak van de distributiedienst op grond van de daartoe door de minister Het gebouw aan de Lange Nieuw straat, van waaruit de distributie van benzinebonnen zal geschieden. Er zou een hele pagina nodig zijn om ook maar iets duidelijk te maken over dit gekrakeel, waarbij als inzet ook stonden twee interviews, exclusief gepu bliceerd in de Beverwijkse Courant, na melijk met de heer Kaebisch (op 10 november) en met de heer Berghuis (op 15 november). Ondanks verwikkelingen die deze gevolg hebben gehad en neerden in de raadzaal, beide betrokkenen de juiste weergave van die interviews, zodat die weergave tenminste niet als element in de discus sies kon worden betrokken. De heer Koger trok tenslotte de con clusie: „De één blijft ja zeggen en de ander nee en daar zitten we dan mee”. De heer Kaebisch nam het verschil lende raadsleden kwalijk, dat zij wel uit het interview met de heer Berghuis re aanwijzingen en inlichtingen over de benzinedistributie zullen in de pers gepubliceerd worden, reden waarom de gemeentelijke diensten, die zich met de rantsoenering bezig houden er bij de bevolking op aandringen hierover niet op te bellen naar het stadhuis, het kantoor betaling en invordering of de IJMUIDEN. —Aan de Vrijdagmarkt werd in IJmuiden aangevoerd: 6850 kg Tong; 62 kisten Tarbot en Griet; 123 kisten Kabeljauw; 48 kisten Wijting; 598 kisten Schol; 94 kisten Schar; 58 kisten Varia. Prijzen in guldens; per 1 kg; Grote Tong 9,71-9,20; MiddelTong 12,24-11,30: KleinMiddelTong 13,07-11,70; Tong één 13,05-11,89; Tong twee 11,33-10,60; Tar bot 14,59-11,79. Per 40 kg: Tarbot 405- 272; Griet 247-131; Kabeljauw één 112: Kabeljauw twee 162—120; Kabeljauw drie 154-114; Kabeljauw vier 126-96; Kabeljauw twee 162-120; Kabeljauw Schol twee 112-94; Schol drie 104-92; Schol vier 104-88; Wijting drie 112-79; Wijting vier 92-72; Schar 112-80; Kleine Kreeft 106-44; Bot 50-34; Krab 25; Lever 56-41; Tongschar 116-106; Steenbolk 67- 55. Aan de Vrijdagmarkt werden de vol gende besommingen gemaakt: HD7 23.300, KW 149 5.900, KW 152 1.800 KW 215 f 9.000, KW 221 5.400, KW 178 ƒ630, VL7 5.840, VL 112 ƒ28.120. VL 153 28.740, IJM 11 9.700, IJM 29 29.000, IJM 44 6.900. nader worden gepubliceerd. gen van benzine zal vanaf 2 januari - MG j S:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5