Vliegramp in Miami: 8 doden id Twee jongelui verdronken Commissie-Mansholt in auto naar Griekenland Israel vreest Kissinger-complot en voelt zich door hem bedrogen Ziekenhuis wil directeur Moskou betuigt ontslaan Noord-Vietnam opnieuw steun Kopenhagen: „We moeten nog zien wat er allemaal van terecht komt” „Israëlisch leger 5 kilometer terug” SYRISCHE EIS AAN KISSINGER: PALESTIJNSE STAAT VOOR VELEN EEN NACHTMERRIE jp 1 7 MAANDAG 1973 3 DECEMBER (Vervolg van pagina 1) Midden-Oosten Meer Onderzoek IN HEERENVEEN Complot Vooropgezet Nachtmerrie Besef (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) JERUZALEM „Je gaat je gang maar Kissinger”, zegt een verkiezings- advertentie van rabbijn Meir Kahane, leider van de Joodse Defensie Liga. „Als het nu allemaal misloopt en je wordt als joods vluchteling dit keer Amerika uitgegooid, dan kan je altijd nog naar Israel komen op grond van de wet van de terugkeer”. Niet bevredigend pi. Wk ENERGIEBALANS OP EEG MAAKT Zijn (Van onze redacteur in Beiroet) (Van onze redacteur in Athene) ontwrichting ale af- Harry met de leien. e van ging nd en brand orraad meisje srlaagd derdag it een :ns ten da Del ATHENE. De Griekse politie is in het weekeinde begonnen met het vrijla ten van studenten en andere personen, gearresteerd tijdens de studentenopstand van november. Het totaal aantal arres tanten zou de driehonderd belopen. Vandaag komt een commissie, verte genwoordigende de socialistische partijen van verschillende landen. Deze commis sie, onder leiding van dr. S. Mansholt, zal een onderzoek instellen naar de toe stand in Griekenland. Premier Den Uyl, met op de achtergrond minister Van der Stoel tijdens de EEG- top in Kopenhagen. Een vijand die jaren gezien is als een bende moordenaars en misdadigers, al leen tot terreurdaden in staat. Een vij and die ook nu nog uit is op de vernieti ging van de staat Israël. En zo’n Pales- Kopenhagen: woorden van hadden ver- Syrië zou, in ruil voor het overhandi gen van een lijst met namen, hebben gevraagd dat het Israëlische leger zich zogenaamd als een bewijs van goede wil vijf km zou terugtrekken. Dit mede om statis- voor brand 12 be- >n van sj ge- ntrum i hem ■t bui- is niet. als hij tar een ir hij moeten ekenen dokto- waren stellen, ir me- d. Hij iek en gepikt a aan it- Hij noeten toewei et een n To. die de ;n bij ineraal igypti- •luchte ■n. Bij meraal ssi fe- franse n 55- ;ehou- doua- ?eft in Ttalia- n het il bij- Het staat vast dat de Syrische minister van Buitenlandse Zaken uitvoerig de kwestie van de uitwisseling van de Is raëlische krijgsgevangenen met Kissin ger heeft besproken. Dat de Palestijnen sterk staan, blijkt ook uit de houding van de Jordaanse koning Hoessein, geen aanbidder van Fatah-leider Arafat. Hoessein had oor spronkelijk ook gezegd niet naar Genève te zullen komen als er een afzonderlijke Palestijnse delegatie zou komen. En zie, hij moest bakzeil halen. ISRAEL ZOU dan in de Veiligheidsraad van een Amerikaans veto afhankelijk zijn als er voor haar nadelige besluiten genomen zouden worden. Op 31 januari 1974 moet de commissie dan voorstellen doen om het ordelijk functioneren van de gemeenschappelijke markt voor energie te waarborgen. De ministerraad zal dan daarover zo spoedig De officieuze pers in Damascus maakte o-p de voorpagina's wel melding van de besprekingen, maar men onthield zich geheel van commentaar. In het sterke isolement waarin Damas cus leefde, achtte men de onverwacht langdurige besprekingen met Kissinger hetgeen sinds 1967 het eerste contact op topniveau tussen Syrië en de Vere nigde Staten betekende als een aan wijzing dat Syrië zijn banden met onder meer het Westen zal proberen aan te halen. 1200 journalisten) zijn eigen top wensen. Bovendien kunnen topconferenties voor komen als er een stimulans nodig is voor de EEG, indien de omstandigheden dit vergen of wanneer de internationale situaties er om vragen. Op dit punt heeft de Fransman Pom pidou de politieke winst geboekt waar voor hij bij de behandeling van het energievraagstuk terrein heeft prijsgege ven. DAMASCUS. Na het bezoek van Kissinger is Damascus voorzichtig opti mistisch. Hoewel het resultaat van de besprekingen met de Syrische leiders pas in de komende dagen bekend zal wor den, stelt men dat er enige vooruitgang is geboekt. Hij komt toch naar Genève, ook als er een Palestijnse delegatie komt. Ook dat zal wel niet uit eigen wil gegaan zijn. Het lijkt er dan ook niet op dat Israël nu nog „nee” kan zeggen. na de oorlog te versterken, heet ook om Israëlische mili- ierdag en uit nt is nst in i stak ier de eg om diepte, rdron- te voorkomen dat er een zelfde ontwik keling ontstaat als na het bestands- verdrag tussen Egypte en Israël. in de ;1 elk week len op et ten aatre- begre- het /erbo- En zie, Kissinger komt Israël nu ver tellen dat het een conferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties zal zijn en dat op de eerste dag al de Palestijnse vertegenwoordiging ter spra ke zal komen. Maakt dat voor Israël veel uit, zo kan men vragen. Als de Veiligheidsraad het beslissende lichaam is in de onderhande- lingen betekent dat eveneens dat ook Engeland en Frankrijk een stem in het kapittel hebben, waar Israël niet van gediend is nu deze twee landen met elkaar wedijveren om de gunst van de Arabieren te winnen en de oliecrisis in hun voordeel uit te buiten. RIDDERKERK (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Ridder kerk twee jongelui uit Sliedrecht met hun auto te water geraakt en verdronken. Het zijn de 19-jarige Jan Kwarten en de 18-jarige Jacoba Schild. tijnse staat op de Westoever zou dan als springplank voor hen dienst kunnen doen. aan in de vredesconferentie via de Vei ligheidsraad. Niet ondubbelzinnig natuurlijk: het moet er zo uitzien dat hij altijd tegen Israël kan verdedigen dat het toezicht van de Verenigde Naties niets voorstelt. Kijk maar, in de veiligheidsraad hebben zowel Amerika en de Sovjet-Unie als Frankrijk en Engeland zich van stem men onthouden. Dan gaat Kissinger naar de Arabische wereld, met als sleutel Saoedi-Arabië. Ook hier werpt hij nog een snoepje toe om de Amerikaanse oliebelangen zo niet veilig te stellen, dan in ieder geval wel te verbeteren. De topconferentie van niet onbevredigend. In de Den Uyl: „Meer dan we wacht, maar we moeten nog zien wat er allemaal van terecht komt”. Het ene staatshoofd en de acht andere regeringsleiders achten internationale garanties voor een vredesregeling in het Midden-Oosten noodzakelijk, alsmede de instelling van gedemilitariseerde zones. HET ERGSTE van altes vindt men in Israël wel de onbetrouwbaarheid van Kissinger, al glimlacht hij nog zo vrién delijk. Want het is duidelijk dat dit spel alfemaal vooropgezet is: Een Amerikaanse officier en een Zuidvietnamese helicopterpiloot werden gedood en vier Amerikanen en drie Zuidvietnamezen gewond. KOPENHAGEN De ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG moeten vandaag de Europese commissie verzoeken een energie balans voor de gemeenschap op te maken. Vervolgens gaat de com missie op basis van die gegevens alle huidige of voorzienbare uit werkingen van de bevoorradings- toestand op de produktie, de werk gelegenheid, de prijzen, de be talingsbalansen en de ontwikkeling van monetaire reserves onderzoe ken, aldus meldt onze speciale ver slaggever, Henk Kolb. De regering heeft aangekondigd dat de vrijlating is ingegeven door een geest van lankmoedigheid. In werkelijkheid is dit een tactische zet van het regime om Eveneens in de nacht van z iterdag op zondag is een auto met zes jongelui geslipt en op een tegemoetkomende auto gebotst. Mevrouw Groenhagen uit Ter- munterzijl (Gr), die bij haar man in deze tegemoetkomende auto zat, over leed ter plaatse. De heer Groenhagen werd ernstig gewond. Van de zes jonge lui is gisteren de 20-jarige W. Hoog- hiemstra uit Joure overleden. Onder de personen die zijn losgelaten bevinden zich onder meer twee journa listen, drie hoogleraren (die ervan waren beschuldigd de bezetters van de techni sche hogeschool voedsel en medicijnen te hebben gegeven), de voormalige direc teur van de radio en televisie, de her haaldelijk gearresteerde heer Pepponis en ten slotte het populaire acteursecht- paar Jenny Karezi en Costas Kazakos, die de studenten zouden hebben aange- moedigd tijdens hun revolte. Om twee uur ’s nachts zag een voor bijganger een auto liggen in een wete ring langs de weg. Nadat de politie de wagen uit het water had getakeld wer den de twee slachtoffers gevonden. Zij waren op familiebezoek geweest vlakbij de plaats waar de auto werd gevonden. Daar waren zij enkele uren eerder ver trokken. De politie heeft nog niet kun nen vaststellen door welke oorzaak de auto in het water is gereden. nieuwe botsingen met de studenten te voorkomen. In Athene circuleren name lijk geruchten dart, de studenten van daag op verschillende begraafplaatsen herdenkingsdiensten willen houden voor hun kameraden die vorige maand onder het politievuur zijn gesneuveld. Ondergrondse studenten organisaties echter hebben gewaarschuwd tegen der gelijke herdenkingsdiensten. Zo zegt een klandestien communiqué’s dat onder lei ding van de nazi Plevris, hoofdredacteur van het fascistische blad „De vierde Augustus” criminele benden bloedige on lusten beramen, die tot doel hebben een nieuwe golf van arrestaties te veroorza ken. De fascistische benden zouden zelfs van plan zijn om politieagenten te ver moorden om de studenten daarvan de schuld in de schoenen te schuiven. „We roepen de jeugd op niet het slachtoffer te worden van deze nieuwe valstrik”, aldus dit communiqué. HEERENVEEN (ANP). Het bestuur van het ziekenhuis „De Tjongerschans” in Heerenveen vindt unaniem, dat het zijn medisch directeur dr. G. B. P. van Dam niet kan handhaven. Begin volgen de week zal dr. Van Dam ontslag wor den aangezegd. Tegelijkertijd zal het Gewestelijk arbeidsbureau worden ge vraagd een ontslagvergunning af te ge ven. Wat de Palestijnen betreft: de Israëli sche regering heeft zich op het stand punt gesteld dat er geen plaats is voor een afzonderlijke Palestijnse delegatie. Dat er geen onafhankelijke Palestijnse staat op de West-Jordaan-oever moet komen staat ook in het verkiezingspro gramma van de Arbeiderspartij. Het zou voor de regering nu zeer moeilijk zijn hierover voor de verkiezin gen een ander standpunt te moeten gaan innemen. Dat zou nadelig voor haar werken, al groeit in Israël het besef, dat zonder erkenning van de Palestijnen er geen oplossing van het conflict mogelijk is. Ook de regeringsfunctionarissen zijn daarvan overtuigd, maar voegen daaraan toe op officieel niveau vindt Israël dat er geen plaats is voor een onafhankelij ke Palestijnse staat. Speciaal voor mensen als premier Golda Meir is de gedachte aan een Palestijnse staat afleen al een nachtmer rie. Dat zou immers betekenen de vijand in huis halen. En wat voor een vijand. Het Russische standpunt werd uitge sproken door Konstantin Katosjev se cretaris van het Centrale Comité van de Russische Communistische Partij, tijdens een samenkomst met Le Doec Tho, de eerste Noordvietnamese onderhandelaar. Tho arriveerde zaterdag in Moskou, op doorreis naar Parijs, waar hij bespre kingen zal voeren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kis singer. Een groep Amerikanen die zich bezig houdt met „de berging van de stoffelijke resten van in de Vietnamese oorlog ge sneuvelde landgenoten”, zou zaterdag ochtend op 20 kilometer ten zuidwesten van Saigon onder vuur zijn genomen door het Bevrijdingsfront. DAT GAAT behalve via Engeland en Frankrijk ook via de Palestijnen. Zij zijn weliswaar geen vrienden van Feisal maar passen voor het moment in zijn spel, want Feisal wil erbij zijn als leider van de Islam als er over Jeruzalem gesproken wordt. Zo wordt het Kissinger-complot in Israël gezien. De verstandhouding tussen Kissinger en Golda Meir was al slecht en zij zal er zondagavond niet beter op zijn geworden. Kissinger speelt simul taan tegen de hele wereld, zo merkte een Israëli op. Het gaan allemaal geheel in zijn stijl: de voorbereidingen opzette lijk tot het laatste moment uitstellen om dan met een paar faits accomplis te komen vlak voor het begin van de conferentie die dan nog een paar dagen moet worden uitgesteld. En misschien was dat ook al allemaal van tevoren ingecalculeerd. Ten slotte moet dan iedereeen mok kend aan de conferentietafel komen. Acht mensen kwamen in de Amerikaan se stad Miami om het leven toen een vliegtuig, geladen met kerstbomen, be stemd voor Venezuela, op een buitenwijk neerstortte. Op de foto: Rokende wrak stukken in een tuin. In Damascus is men intussen hard bezig met herstelwerkzaamheden. Men hoopt dat volgende 'maand een belang rijk deel van de elektriciteitscentrales werkt, zodat het grote energietekort zal worden opgeheven, en dat de industrieën in de noordelijke steden Homs, Hama en Aleppo weer kunnen gaan draaien. In Damascus zelf valt de stroom min der vaak uit en de lampen branden weer op volle sterkte, wat mogelijk zou zijn gemaakt door hulp bij de stroom voorziening uit Libanon. Weliswaar is de stad ’s avonds vrijwel duister voor straatverlichting is geen reserve maar door de verlichte etala ges en de niet langer geblindeerde auto- koplampen is Damascus ’s avonds niet meer de stad van schimmen zoals tij dens de oorlog. Er lijken geen tekorten aan levensmid delen te z ijn. Er is ook normaal benzine en olie voor verwarming te krijgen. Na de ernstige beschadiging van Syrië’s eni ge raffinaderij bij Homs leveren Liba non en Irak de benodigde olieprodukten. De stemming in Damascus is optimis tisch. Op een aantal stadsbussen is het neerschieten van Israëlische straaljagers boven Damascus in beschilderingen vast gelegd. Buitenlandse waarnemers zijn het er over eens, dat Damascus mentaal een herboren stad is, die de vroegere vrees voor Israel heeft afgeworpen. De Syrische voorwaarde wordt des te belangrijker geacht, omdat ook vol gens onafhankelijke bronnen het Israë lische leger inderdaad probeert zijn posi ties van naar het tairen te beschermen tegen commando- acties. Damascus ziet in de pogingen tot ver sterking van de posiities ook een aanwij zing dat Israël nog zeer weinig geneigd is tot ontruiming van de bezette Golan- hoogte. MOSKOU (UPI en DPA). —De Sov jet-Unie heeft gisteren haar steun aan Noord-Vietnam en aan het Bevrijdings front betuigd en geëist, dat er een eind komt aan de schendingen van de wapen stilstand door de regering van Saigon. Dit meldt het Russische persbureau „Tass”. Fase 1Kissinger belooft Israël dat het alleen een zaak van de grote twee wordt. Een idee waarover Israël nooit erg enthousiast is geweest, maar dat dan toch maar door de nood van de omstandigheden mokkend is aanvaard. Fase 2: Kissinger komt naai’ Eu ropa. Engeland en Frankrijk willen hun vergane glorie als grote mogendheden een beetje opvijzelen. Kissinger heeft Europa voor de NAVO nodig, wil met Japan en Europa een gemeenschappelijk oliefront vormen en moet ook de Ara bieren te vriend houden. Hij biedt daar om Engeland en Frankrijk deelname Dr. Van Dam zou in de periode van 1953 tot 1972 (hij was toen apotheekhou- dend huisarts in Gorredijk) bijna een half miljoen gulden teveel aan medicij nen bij twee ziekenfondsen, het APFZ en het ANOZ, hebben gedeclareerd. Mr. O. van Norbruis, algemeen direc teur van „De Tjongerschans” noemt als reden voor het ontslag, dat de medisch directeur niet meer functioneerde, noch intern nog extern. Volgens hem zou dr. Van Dam grote aarzelingen hebben ge had om naar buiten op te treden. Die twijfel zou ook in de binnenwacht merkbaar zijn. Zoals bekend is. hebben beide boven genoemde ziekenfondsen dr. Van Dam een rekening gestuurd van 594.179,37. zijnde het bedrag dat hij over 18 jaar teveel had gedeclareerd voor medicij nen plus rente. De officier van Justitie in Leeuwarden heeft bovendien een aanklacht van de beide ziekenfondsen tegen hem in be handeling genomen. In tegenstelling tot de bedoelingen kwam er toch een lang slotcommuniqué op tafel; er ontstond tenslotte een zo prangende tijdnood, dat de staatslieden over sommige punten van belang in feite te snel zijn heengestapt en gegeven de betekenis van de problemen die in wezen over het voortbestaan van de gemeenschap zouden beslissen, was de voorbereiding te onvolkomen. Het slotcommuniqué zegt dan naast de al aangeduide punten, dat Europa in zaken van wereldbelang met één stem moet spreken op basis van een verkla ring over de Europese identiteit. Die verklaring, in Kopenhagen bekend ge maakt, doet overigens op een onthutsen de wijze blijken hoe minimaal de basis voor overeenstemming omtrent die iden titeit is geweest. Het werk ter definiëring van de Euro pese Unie wordt versneld. Deze unie is het politieke bedenksel waarvoor nog geen omschrijving bestaat, maar waar naar men niettemin streeft op aanspo ring van de vorige top, in oktober ’72 te Parijs. De topconferentie: het land, dat het voorzitterschap van de ministerraad be kleedt, mag die bijeenroepen. Omdat zo’n voorzitterschap per half jaar wis selt, zal elke lidstaat voortaan om onder andere niet mis te verstane redenen van publiciteit (Kopenhagen trok maar liefst Vandaag moeten de ministers van bui tenlandse zaken het eens worden over „de middelen waarmee in tijden van crisis snel een gemeenschappelijk stand punt kan worden uitgewerkt”. De ontwikkeling van de politieke sa menwerking bovendien moet hen in staat stellen om crisissituaties gezamen lijk te beoordelen met het doel die te voorzien en maatregelen ertegen te ne men. Dan was er ook nog de gevoelige kwestie van het Midden-Oosten. Er moest, zo werd al snel duidelijk aan de conferentietafel, géén nadere verklaring komen van het standpunt dat de Negen al hebben ingenomen op 6 november na een lange en bij tijden nogal pittige vergadering. Een standpunt overigens dat in Nederlandse binnenlandse politiek al tot tomeloze verwarring aanleiding heeft gegeven. Pompidou verklaarde terecht in Ko penhagen dat de oliecrisis weinig te maken heeft met het bepalen van een politiek standpunt in het Israëlisch-Ara- bische conflict; politiek kortom wordt niet door olie maar door andere overwe gingen bepaald. Vandaar dat Frankrijk al vóór het uitbreken van de jongste oorlog een eigen beleid voerde in dat gebied en daaraan nog steeds vasthoudt. De negen regeringen zijn bereid om aan die garanties bij te dragen. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn nog steeds verontwaardigd over het feit dat zij in het Midden-Oosten door de twee werkelijke grote machten buiten spel zijn gezet en proberen op alle mogelijke manieren toch bij het be werkstelligen van vrede in dit gebied betrokken te raken. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties zal van dit standpunt op de hoogte worden gesteld. Verder: voornamelijk bevestigingen van het bereikte en aanbeveling voor verdere ontwikkeling daarvan, aanbeve lingen ook om de procedures binnen de gemeenschap en de verhoudingen tussen de commissie, de ministerraad en het Europese Parlement te verbeteren, en de toepassing van een sociaal actieprogram ma. En ook: er moet door de commissie studie worden gemaakt van de proble men die voortkomen uit de handel in grondstoffen en primaire produkten, vergezeld van voorstellen aan de minis terraad. Dit houdt dan de erkenning in van het feit dat behalve energie ook alle andere grondstoffen geschikte middelen zijn voor het manipuleren van de prij zen, die de geïndustrialiseerde landen moeten betalen en die tot een verdere economische en sociale zouden kunnen leiden. Israël voelt zich bedrogen door Kissin ger. Kissinger had een paar weken gele den aan minister van Buitenlandse Za ken Eban beloofd dat de conferentie in Genève onder leiding van Amerika en de Sovjet-Unie plaats zou vinden en dat de vertegenwoordiging van de Palestij nen pas na de Israëlische verkiezingen ter sprake zou komen. mogelijk en in beginsel zelfs voor 28 februari 1974 beslissen. Eén ding staat vast: de negen rege ringsleiders erkennen dat het olievraag- stuk een kwestie van de gemeenschap is waarvoor langs de wegen der gemeen schappelijke markt een oplossing moet worden gezocht. Nederland is wat de energie betreft dan ook in eerste aanleg uit het isolement van zijn boycot be vrijd. De EEG zal voortbestaan als gemeen schappelijke markt in plaats van uiteen te vallen en niet alleen als een soort intergouvernementele instelling waar binnen de lidstaten onverminderd hun nationale belangen blijven nastreven. De topconferentie als informeel „praatje bij het haardvuur” opgezet, heeft overigens niet bevredigend gefunc tioneerd.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3