Zilveren jubileum bij Benzine-dieven bij auto’s betrapt Haven Insluiper actief in Santpoort Familie Schaap na eeuw Dinsdagmorgen om 11 uur Ballonnenregen op burg. Nielenplein ANDRE KAART LEIDT HJO NAAR GROTE RESULTATEN Gewonde zeehond aangespoeld in IJmuiden Dodelijk ongeval onder Uitgeest Van Gelder Papier uit „Bezoeki" Dag voor Kerst en Oudejaarsdag gemeentelijke diensten gesloten ih ALLEEN BURGERLIJKE STAND ENIGE UREN OPEN Geld en sieraden weg bij inbraak Jan de Bree door Jong Hercules gehuldigd Eerste plaats voor Riny Kossen in Roosendaal Kort IJmondnieuws Romantisch winterconcert in Concertgebouw Ingebroken in IJmuiden Maatschappelijke dienstverlening MAANDAG 17 DECEMBER 1973 LAATSTE JUBILARIS VAN DIT JAAR Bibliotheek Frontale botsing Reinigingsdienst (Van onze correspondent) iur (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) De (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verlaaggevers) t 44 anaf voor (Van een onzer verslaggevers) kla- VV- ;ens- traat erst- ;ens- Ge- traat (Van een onzer verslaggevers) erst- raat- IJMUIDEN. Bij Paviljoen Zuidpier werd zaterdagochtend op het strand een gewonde zeehond aangetroffen. De pa- viljoenhouder ontfermde zich over het dier, dat later door de Dieren E.H.B.O. naar Artis is gebracht. De zeehond is in Artis liefderijk opgenomen en bevindt zich momenteel in goede conditie. een- pen, IJMUIDEN. Vrijdag arriveerden in IJmuiden: send dde- i op cer met nen. md- ?ge- van de burgerlijke stand voor aangifte van geboorte en overlijden van 13.45 tot 15 uur zal zijn geopend. Op maandag 31 december zijn de openingstijden van dit loket van 11 tot 12 uur. Ook de openbare bibliotheek zal, be halve met de feestdagen, eveneens op de maandagen 24 en 31 december de gehele dag zijn gesloten. Overigens gelden voor donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 IJMUIDEN. In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken in een kantine van een gebouw aan de Ampè- restraat. In de kantine werd alles omver gehaald, een kastje werd opengebroken Maandag vertrokken: Geen. Baie Co- Duluth; 44: 7..30 iey. dag 9 30 i P. 510- fde- ndse jaar fge- ouw ■aat. igen mg- ver- trij- één De zoor s de inde Hem iden oor- vor- litie rle- en met de- de- lui- len. isch :hi- Jel- ;be- and 18 >fd- tul- iat, i.30 en en 022. ial- 10 ad, 'an 14- Ive ans ans- en ichs 4 4 g Van I tot j de rs. oend 1.15 i”. u.: (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Door een open bo venlicht is ongewenst bezoek binnenge weest in een woning aan de Anna van Burenlaan. 'In de slaapkamer op de bovenverdieping werd alles overhoop ge haald. Een bureau werd opengebroken en daaruit verdween een geldkistje met een bedrag van ongeveer 700 gulden. Voorts verdween er een aantal siera den. zullen' op het Binnenhof ballonnen wor den opgelaten en aan kabinet en parle ment de verzamelde handtekeningen worden aangeboden. De Alexanderstich- ting heeft natuurlijk gehoor gegeven aan deze oproep. Ook is er samenspraak met de buurthuizen Medio december zal de Beverwijkse ■familie P. Schaap de boerderij „Bezoeki” in de Wijkermeerpolder verlaten. „Be zoeki”, een der oudste boerderijen in de honderd jaar geleden drooggevallen pol der, werd in 1876 betrokken door A. C. Schaap, die met de dochter van de toenmalige (eerste) eigenaar in het hu welijk was getreden. Sinds die tijd is de boerderij constant in handen van de familie gebleven. Met het vertrek van de huidige bewoners, die „Bezoeki” dertig jaar hebben bewoond, naar Heemstede, komt aan deze traditie een eind. De boerderij is aangekocht door de heer Schram. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Per 1 januari gaat in de IJmond een nieuwe stichting van start, die als Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening Midden-Kennemerland” domicilie houdt in het pand Zeestraat 149 te Beverwijk. HEEMSKERK. Als alles volgens plan verloopt zal het dinsdagmorgen omstreeks elf uur een vrolijke happe ning worden op het burgemeester Nie lenplein als honderden kinderen hun ballonnen laten opstijgen. De ballonnen regen is bedoeld om de aandacht te vestigen op subsidiëring van kindercen tra. De Alexander Stichting te Heems kerk, die zich met dit werk bezig houdt, heeft dinsdagmorgen op het Nielenplein de leiding. Onder het motto „Kindercentra luiden de noodklok” is een landelijke demon stratie voorbereid op 18 december ten wel tijdens de begrotingsbehandelingen van het Ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk. Deze de monstratie heeft de ludieke vorm van een ballonnen-aktie. Ieder kindercen trum, waaronder wordt verstaan peuter speelzaal, peutergroep, kinderdagverblijf enz., wordt opgeroepen om op 18 decem ber mee te doen met de landelijke ballonnenaktie, door ’s morgens om 11.00 uur ballonnen op te laten. Aan de bal lonnen zijn kaartjes met „leuzen” beves tigd. Op deze wijze wordt landelijk de aandacht gevestigd op de eis tot subsi diëring van kindercentra. Tegelijkertijd VELSEN-NOORD. Bij Van Gelder Papier in Velsen-Noord is voor dit jaar inmiddels de faatste zilveren jubilaris van dit jaar alweer gehuldigd. Het was de heer P. Wesseling, medewerker van de salarisadministratie, die ter gelegen heid hiervan op het directiekantoor de gebruikelijke ontvangst werd aangebo den. Behalve de jubilaris en zijn familie, waren hier ook aanwezig de heren ir. A. M. Stomp, bedrijfsdirecteur; drs. P. W. D. Linck, hoofd economische dienst en A. C. Arnold en S. J. Eskens, respectie velijk chef salarisadministratie en chef personeelszaken. HEEMSKERK. Zaterdag 16 decem ber werden in Roosendaal de cross kam pioenschappen voor veteranen verlopen. De wedstrijden werden georganiseerd door atletiekvereniging „Thor” in samen werking met de vereniging „Veteranen Nederland”. Er was een parcours uitge zet over 10 km. Er waren veel atleten, oud-atleten en trimmers naar Roosen daal gekomen om eikaars krachten te meten. Uit deze streek zagen wij onder andere Piet van Alphen en bij de dames Riny Kossen-Kruyver uit Heemskerk die in haar klasse, beslag wist te leggen op de le plaats. De voornaamste andere uitslagen wa ren: Veteranen I 1. F. Kuys, 2. P. van Alphen. Veteranen II 1. J. Cijs. Vetera nen III 1. C. de Koning. Dames 1. Q. Kossen. Heemskerk. Borkum, Gent; Prinses Margriet, Ply mouth; Travancore, Antwerpen; Carage- na de indias, Le Havre; Geliga, Djakar ta; Christian Vieljeux, Le Havre. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Samossky, Hamburg, Taras, Rotter dam; Bernd, Rotterdam; Naess Liberty, Monrovia; Rhone, Noordzee; Amstelland, Recife. huidige dag nog overal gespeeld wordt, Toch is ook de Tragische Ouverture niet geheel van de programma’s verdwe nen, maar het Haarlems Jeugd Orkest zal wel het enige jeugdorkest zijn, dat zich eraan gewaagd heeft. André Kaart heeft zijn orkest met zijn enthousiaste doorzettingsvermogen de weg gewezen door het doolhof van de tragische thema’s. Zijn muzikanten zijn niet ten gronde gegaan aan de voortdu rende dreiging van het noodlot, maar zijn zegevierend uit de strijd getreden. Van geheel andere aard was de „Fan tasia on a theme by Thomas Tallis” van de Engelse componist Ralph Vaughan Williams (1872-1958). Zeker niet minder romantisch, maar in een heel andere stijl, lichter en fleuriger dan Brahms. De altviool had hierin een solistische taak en dus haalde Dima Polak zijn „solo-alt” uit de stemkamer om de fantasie van Williams alle eer aan te doen. Deze alt is onlangs in 30 dagen gebouwd door Ivo Loerakker als examenstuk na zijn stu dietijd in Mittenwald. Het instrument is opvallend mooi van toon en het moet voor Ivo Loerakker, die zelf viool speelt in het Jeugdorkest, een bijzondere bele ving zijn geweest om de alt, die hij met zijn eigen handen bouwde, te horen bespelen door een jonge altist die nu al de kwaliteiten toont van een solist. De viool-soli in de Fantasia werden ge speeld door de concertmeester Paul Pe ter Spiering. Ook mooi van toon, maar iets te bescheiden. De „Kleine Dreigroschenmusik” van Kurt Weill, is een suite die door de componist in de jaren ’30 werd samen- SANTPOORT. In een woning aan Kieftendellaan is in het weekeinde een insluiper actief geweest. Terwijl de be woners in de huiskamer zaten, Verdween er een tas met ongeveer 45 gulden en een rijbewijs en betaalcheques. Een deel van de inhoud van het tasje (rijbewijs en betaalcheques) werd later teruggevonden nabij de Santpoortse Dreef. december de normale openingstijden. Deze regeling heeft uiteraard betrekking op de centrale bibliotheek en alle filia len. ma’s uit de „Dreigroschen Oper” die toen en nu weer een geweldig succes had. De blazers van het Jeugdorkest hebben hiermee een prachtige prestatie geleverd. De saxofonisten hebben zich extra on derscheiden ik wist niet dat er onder de jonge blazers zulke begaafde instru mentalisten te vinden waren. Het concert werd besloten met de Eerste Symfonie in D van Antonin Dvo rak. Deze vrolijke muziek met een me lancholieke ondertoon bleek „spekje voor het bekje” te zijn voor de jeugdige enthousiastelingen. André Kaart wist de vaart erin te houden en hielp de hache lijke hindernissen te omzeilen. Er waren helaas nogal wat onzuiverheden en er werd in de forte passages teveel tegen elkaar opgeboden, zodat sommige groe pen in het gedruis van de anderen tenonder gingen. Maar als geheel was deze symfonie het hoogtepunt van de avond. Alle hulde aan André Kaart en zijn jonge volgelingen, die met onuit- blusbare ijver gewerkt hebben om dit grandiose resultaat te bereiken. Ik vraag mij weleens af waarom er niet meer belangstelling is van de zijde van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het zou toch een enorme vol doening voor 0e jongelui zijn wanneer zij na afloop door hun „grote broers” uit de officiële muziekwereld werden ge complimenteerd. Ik ben overtuigd dat een uitwisselingsconcert met André Vandernoot en André Kaart een enorm succes zou behalen bij het publiek, afge zien nog van de stimulans die ervan uitgaat zowel voor de uitvoerenden als de toehoorders. Vechtpartij. Tijdens een vechtparij in een café te Wijk aan Zee kreeg één der vechtersbazen een bierglas in zijn gezicy geduwd. Na behandeling in het RKZ kon de man weer naar huis. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De 22-jarige A. Schip per uit Zaandam is vrijdagmorgen om streeks kwart voor acht dodelijk veron gelukt bij een frontale botsing op de provinciale weg Westzaan - West-Graft- dtfk onder Marken-binnen. Een uit de richting van zijn woon plaats komende Alkmaarder botste bij het inhalen op de vermoedelijk zonder licht rijdende auto van de Zaandammer, die uit tegenovergestelde richting kwam. De Zaandammer werd bij het ongeval op slag gedood. De 27-jarige Alkmaarder en zijn 23-jarige echtgenote werden in het Juliana-ziekenhuis in Zaandam op genomen. De vrouw werd vrij ernstig gewond, maar verkeerde niet in levens gevaar. Voor het ophalen van huisvuil zijn de volgende regelingen getroffen: Maandag 24 december zal huisvuil worden opgehaald in de normale wijken, plus daar waar dit anders op dinsdag geschiedt en donderdag 27 december worden eveneens de normale wijken be diend, met daarbij de wijken waar an ders op woensdag wordt opgehaald. Al leen vrijdag 28 december wordt huisvuil opgehaald als gewoonlijk. Op oudejaarsdag is de reinigingsdienst de gehele dag gesloten, zodat waar an ders het huisvuil op maandag wordt opgehaald, dit gebeuren naar woensdag 2 januari wordt verschoven. Tenslotte zal de wijk .van dinsdag dan donderdag 3 januari weer worden bediend. Met het oog op de dubbele diensten die nodig zullen zijn om het huisvuil nog tijdig af te voeren, is het noodzake lijk dé overige bedrijfsuitoefening door de reinigingsdienst in deze periode te beperken. zijn directe chef de jaren in de herinne ring heeft teruggeroepen, die zij geza menlijk bij de loonadministratie hebben- doorgebracht. Tenslotte heeft ir. A. H. Stomp de heer Wesseling namens de directie zijn dank betuigd voor de vele aan het bedrijf bewezen goede diensten. Een en ander vergezeld van een enveloppe met inhoud voor de jubilaris en een bloem stuk met werkfoto voor zijn echtgenote. Na een kort dankwoord van de jubilaris kon het feest verder in zijn woning aan de Schulpweg worden voorgezet. De heer Wesseling kwam in 1948 bij Van Gelder in dienst, om hier al direct bij het personeelsbestand van de loonad ministratie te worden opgenomen. Hij heeft deze afdeling sindsdien niet meer verlaten, zodat de gehele omschakeling van handwerk op computer door de jubilaris van zeer nabij is meegemaakt. Een evolutie welke zijn taak er niet gemakkelijker op heeft gemaakt. Voorts kwam op deze ontvangst de bijzondere binding van de familie Wes seling met het bedrijf ter sprake, omdat ook de beide zoons van de jubilaris hier werkzaam zijn. Ook is hij vroeger als klarinettist verbonden geweest aan de inmiddels opgeheven harmoniekapel „De Eendracht”, het visitekaartje van de on derneming. Thans is de heer Wesseling nog voorzitter van een Haarlemse reis- vereniging, waar hij zich als reisleider naar Duitsland en Oostenrijk nog altijd bijzonder verdienstelijk maakt. Dit alles werd nog eens even aange haald in de toespraak van de hoogste chef van de jubilaris, drs. P. W. G. Linck, waarna de heer A. G. Arnold als Zaterdag gearriveerd: Chr. Mathiessen, Flixborough; Otto, Bremen; Edith Sabban, Porsgrunn, IJ muiden; Elbe Ore, Monrovia, IJmuiden; Duvenstadt, St. Nazaire; Tinnes, Mo-I- Rana, IJmuiden; Tor Belgia, Gothen burg; Mobil Navigator, Rotterdam; Tor Anglia, Immingham; Djatisari, Antwer pen; Trim, Boston, IJmuiden; Kalingrad, Leningrad, Velsen; Rijnstroom, Harwich; Cindy, Rio de Janeiro, IJmuiden; Erik, Bremen; Valiant, Immingham, IJmui den; Gyda, Baie Comeaux; Athelcrown, Hull; Parthenon, Hamburg; Kings River, Londen; Roelof Holwerda, Gainsbo rough; Rig Pilot, Noordzee Grano, Ha- mina; Bourgogna, Oslo, Zaandam; Han- nie, Rotterdam; Bellman, Rouaan, Zaan dam; Siena, Monrovia; Vechtstroom, Hull; Temple Hall, Immingham; Am- stelstroom, Shoreham; Shoreham, Sheer ness; Pacific Colocotronis, Montreal; Thuntank, Trapani; Busuanga, Antwer pen; Ero, US-Guld; Borkum, Bremen; Noordsee, Bremen, Beverwijk; Insa-J. Wilhelmshaven, Velsen; Lindholm, Go thenburg, IJmuiden; Juno, Grange mouth, IJmuiden; Capelia, Mariestad, IJmuiden; Baron Androssan, Houtston; Rober W. Wilson, New Castle; Wapello, Quaiboe; Wagrien, Rensburg, IJmuiden; Cadence, Gainsborough; Makler, Ausun, IJmuiden; Irish Gate, Rochester IJmui den; Marconi, Odense, IJmuiden; Nie- dersachsen, Perth; Ficucia, Londen; Brinda, Poole, IJmuiden; Thoge, New Castle; Tramp; Goole; Nogi, Kolding; Adviser, Londen; Grille, Kopenhagen; Salla, Hamburg, Zaandam; Waalborg. Delfzijl; Zodiac Steve, Vlissingen; Gulf Fleet 7, Aberdeen; Uckermunde, Ros tock, IJmuiden; Rille Trigon, Aalborg; San, Stettin, IJmuiden; Oil Prospector, HAARLEM. Het Winterconcert van het Haarlems Jeugd Orkest, ten bate van de Stichting Federatie voor Sociaal Pedagogische Zorg voor zwakzinnigen, zaterdagavond in de Concertzaal, was zwaar romantisch getint. Volgens de al gemeen geldende regels van de inspraak hadden de jonge muzikanten zelf hun programma gekozen. Zij hebben daarbij een beetje boven hun macht gegrepen, maar dat hangt samen met de jeugdige overmoed. Gelukkig echter zijn het niet alleen de jongeren, die worden aange trokken door veelkleurige romantische muziek ook het publiek is er niet afke ring van. De zaal was niet helemaal uitverkocht, maar toch zeer goed bezet. De tragische Ouverture van Johannes Brahms angeboren”. In 1879 werd pend werd, is een moeilijk en ontoegan kelijk werk, waar menig beroepsorkest zijn tanden op stuk gebeten heeft. Het is „zware kost” gecomponeerd door een tobberig mens. Duitsers zouden zeggen: „grübeln ist den meisterhaften Dr. Brahms angeboren”. In 178 werd Brahms benoemd tot doctor honoris causa aan de universiteit in Breslau. Uit dankbaarheid voor deze onderscheiding besloot hij een ouverture te schrijven. (Ook liet hij dadelijk visitekaartjes drukken met dr. voor zijn naam). Zijn bedoeling was een feestelijke Ouvertu re, maar de uitkomst was „Die Tragische Ouverture”. „Hij begreep dat dit werk niet bepaald geschikt was voor een studen tenfeest en begon onmiddellijk aan een stuk waarin hij vrolijke studentenliede ren als thematisch materiaal gebruikte. Dit werd „Die Akademische Festouver- Zondag gearriveerd: Conegliano, Tuapse; Wiener Tor, Ba ton Rouge; Tamara Guilden, meaux; Perciles Halcoussis, Dintelborg, Par; Riet, Par; Trojan Servi ce, Noordzee, IJmuiden; Liesbeth, Rot terdam, IJmuiden; Nordkijn, Flixbo rough; Philemon, Ipswich; Gerson, Par, Velsen; Martha Friseke, Poole, IJmui den; Parma, Antwerpen; Barbara, Shore, IJmuiden; Bansing, Londen, IJmuiden; Gena-F, Londen, IJmuiden; Hagen, Sel by, IJmuiden; Scoll Progress, Skutskaer; Hein von Bargen, Flixborough; Eemland, Santos; Arion, Skoga; Litania, Ala; Ruth Dieter, Gruvon, Zaandam; Ilse Wulf, Gothenburg; Anna Beehwa, Londen, Be verwijk; Giovanni Queirolo, Casablan ca; Vedette, Antwerpen, IJmuiden; Me mel, Dagenham; Este, Shoreham; Orani- an, Bremen; Manolo Toro, Antwerpen, IJmuiden; Bacau, Gent, IJmuiden; Hek- stos, Hamina, Velsen; Weser, Philadel phia; Limari, Hamburg; Rava Russkaya, Ventspils; Marietta Bolten, Somess. Zondag vertrokken: Bencruachan, Djakarta; Tor Anglia, Gothenburg; Trim, Whitby, IJmuiden; Otto, Bremen; Rig Pilot, New Castle; Valiant, Immingham, IJmuiden; Erik, Bremen; Grano, Helsinki; Bellman, Igge- sund, Zaandam. Maandag gearriveerd: Geen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Evenals de rijksdiensten in het algemeen, zullen in Velsen in verband met de energiebesparing ook de gemeentelijke diensten en bedrijven, behalve met de kerstdagen en nieuwjaarsdag, op de maandagen 24 en 31 december gesloten zijn. De voor maandag 24 december reeds afgesproken huwelijksvoltrekkingen zul len op deze dag uiteraard normaal door gang vinden, terwijl dan ook het loket BEVERWIJK. De Christelijke Voetbalvereniging Jong Hercules heeft tijdens een druk bezochte kienavond de ere-voorzitter J. de Bree gehuldigd. In de Stichting werken samen het Katholiek Instituut voor Maatschappe lijk Werk IJmond en omgeving: Huma- nitas, afdeling IJmond; buro voor maat schappelijk werk van de diakonie der hervormde gemeente Beverwijk-Heems- kerk en de Hervormde Commissie voor maatschappelijk werk te Velsen. Het spreekuur wordt dagelijks gehouden van 9-10 uur in de De Noostr. 4 te IJmuiden, v.d. Hoopstraat 27 te Beverwijk, Zee straat 149 te Beverwijk, Castricummer- weg 4 te Uitgeest en Ten Katestraat 11 SANTPOORT. In de nacht van zaterdag op zondag werd bij een aantal geparkeerde auto’s op het Burg. Weertsplantsoen een grote zwarte personenauto ontdekt door politieagenten in een surveillance-au- to. Toen de mannen in de auto de politieauto zagen, reden zij met zeer grote snelheid en gedoofde lichten weg. De politiewagen kon de snelle auto niet achterhalen. Bij het onderzoek bleek later dat van tien personenauto’s op het Burg. Weertsplantsoen de benzinetankdop- pen losgemaakt of vernield waren. Uit én van de tank stak een loden pijp met een rubberslang om benzine af te tappen. Het is niet bekend of er inderdaad benzine gestolen is. De heer De Bree was reeds tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering van de Beverwijkse voetbalvereniging tot ere-voorzitter benoemd, omdat hij ver schillende functies moest afstoten, waar onder die van voorzitter van Jong Her cules. De nieuwe voorzitter, de heer D. Hein- huis, ging diep in op de geschiedenis van Jong Hercules, want de nu ruim 20- jarige club kende de heer De Bree al 17 jaar als voorzitter. Zijn zittingsperiode begon in 1956. Als men een dergelijke functie goed wil bekleden is men niet alleen voorzit ter, maar manusje van alles. Want Jan de Bree was ondanks zijn druk zakenle ven iedere zaterdag op het Jong-Hercu- lesveld te vinden. Onder daverend ap plaus mocht de heer De Bree het boek werk „Het hart van Kennemerland” in ontvangst nemen. Mevrouw de Bree kreeg een platenset en bloemen aange boden. Woorden van dank uitte de heer De Bree voor al de eer die hem en zijn vrouw te beurt was gevallen. „Van heel dichtbij zal ik alles op de voet blijven volgen, maar laten we een ding goed in de gaten houden en dat is de „C” van Christelijk, waar onze organisatie op is gegrondvest”, aldus de ere-voorzitter. Aberdeen; Titika, Hamburg; Leikvin, Rotterdam; Vyborgskaya Storona, Gent, Zaandam; Ciudad de Manizales, Bilbao; Cumulus, Dunmore East, IJmuiden; Strijbeek, Antwerpen; Ekfjord, Gent, Beverwijk; British Mallard, New Castle; Rosemary D. Gent; Worthing, New Cast le; Rolf Behrman, Londen; Christian Mathiessen, Flixborough; Taru, Vyge- berg; Zaanstroom, Felixtowe; Santstad, Emden. ..V s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5