PHILLY SOUND IN AMSTERDAM Amerikaan gangmaker Philadelphia laat de meest in muziekleven R’dam perfecte soul horen Ontwerp wedstrijd in alternatieve energie- Fotografische topprestaties R 11 ■fc opwekking r is BSi Lamp 2000 DAS DEUTSCHE LICHTBILD 1974 Dick Bartels 1 Tü1 1 I -if/ EXPERIMENT VAN ZES WEKEN Ton van Duinhoven presenteert radioprogramma Sherry Twee Rembrandts in Cincinnati gestolen B- It V 15 WOENSDAG 19 DECEMBER 19 7 3 9 'X j k j I NIEUW KOFFIEBAR Bontmodehuis 9 I i *11 8»^^ è?W- gK® Wie Spanje kent,kent Osborne sherry ADVERTENTIE en ADVERTENTIE Wagenweg 146 Haarlem CEES STRAUS ■S' Mm o i RACHEL MUSSOLINI IJ shockey keeper. 'S:, Eruptie op Heimaey bij Ijsland. Bodybuilder. r' HX'/a.; A U stapt uit voor de deur! AMSTERDAM Lijkt de pop in de richting van de meest extra vagante decadentie uit te gaan, de soulmuziek keert, althans wat be treft de show-aanpak, eerder terug naar de jaren ’50. Na Tamla Mo town, wiens artiesten in de jaren ’60 hun grootste successen vierden, kan het wel eens gebeuren dat de soul van de jaren ’70 bepaald zal worden door de Philly Sound. Soul die weinig „funky” is en zo soft als maar kan. Philadelphia was in het vorige decen nium weliswaar eén muzikale stad, maar Wat bracht nu het concert waarop de Intruders, O’Jays en Billy Paul zich dinsdagavond aan het Nederlandse pu bliek konden voorstellen. Allereerst Bil- Ook bij ons KOOP AVONDEN GROTE H0UTSTRAAT36 HAARLEM wij accepteren nu ook platenbonnen Calidad Superior Contergan-kind. ’n gezellig zitje aan de BARTELJORISSTRAAT, op de eerste etage van b.v. koffie met tompoes 1,75 enhet tweede kopje is altijd gratis. Een der meest representatieve fotografische publikaties is „Das Deutsche Lichtbild 1974”, een overzicht van het beste dat foto grafen in de Bondsrepubliek, zo wel prominente profs als onbe kende, maar veelbelovende ama teurs, in het afgelopen jaar heb ben gepresteerd. Het is dus niet zozeer een documentatie van ge beurtenissen in dit jaar, hoewel die een markant onderdeel vor men, maar veel meer een con densatie van de Duitse fotogra fie, zoals die zich in 1973 heeft gemanifesteerd. Die condensatie is uiteraard zeer compact uit duizenden foto’s en dia’s is een selectie van 164 exemplaren ge maakt doch zeer indringend. CINCINNATI. Bij een roofoverval op het Taft-Museum in Cincinnati (Ohi- o) in de nacht van maandag op dinsdag zijn twee schilderijen van Rembrandt ter waarde van zes miljoen dollar gesto len. Het zijn „Portret van een oude dame” en „Man, leunend op venster bank”. De twee rovers hadden kort voor zons opgang de bewaker overvallen en hem gedwongen hen in het museum toe te laten. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Een gezamenlijk ini tiatief van de Rotterdamse Kunst Stich ting, een Rotterdams conservatorium en het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft er toe geleid dat de Amerikaanse componist Earle Brown van 1 februari tot midden maart 1974 in Rotterdam zal zijn om als een katalisator in het muziek leven te fungeren. Hij zal in die tjjd onder meer lezingen geven aan het Rot terdams conservatorium over aspecten van de nieuwe muziek, een analysecur- sus en improvisatiegroepen leiden, een concert met leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en een improvi- satieconcert door ensembles van het Rotterdams conservatorium verzorgen. uitgezonderd de wereldveroverende twist van Chubby Checker, had de plaats slechts een regionale faam hoog te hou den. Een groep als de Orlons of een Dee Dee Sharp vermochten Philadelphia niet het image bij te brengen wat bijvoor beeld de Supremes met Detroid deden. Artistieke kwaliteiten en goede zake lijke inzichten hebben daar echter ver andering in gebracht. Het producers-duo Ken Gamble en Lean Huff kozen voor een jonge generatie die geen interesse had voor de reeds gevestigde soul. De groepen waren er al Intruders en O’Jays bestaan 12 jaar en langer en hun muziek onderging onder invloed van het ook als songschrijvers fungeren de tweetal een snelle verjonging. De Philly Sound wordt op een smake lijke manier gebracht. Een beeld, dat opdoemt uit de jaren ’50 toen de dans pasjes nog geen last hadden van een erotische lading en de keurig verzorgde showpakjes nog niet de sporen van glit ter droegen. Een groep als de Intruders beheerst dit showvak tot in de perfectie. Iedere beweging wordt door het viertal simultaan uitgevoerd, iedere noot helder en zuiver gezongen, afgewisseld met ge- noegelijk jive-talk tegen het publiek. In een tijd dat de Stones of de New York Dolls met hun vervuild geluid de zalen bestoken, zullen sommige popliefhebbers de Philly Sound een verademing vinden. Met de Philly Sound wendt de soul zich naar een vorm van plezierig enter tainment. Samuel Brown bestrijdt dit door op de teksten te wijzen die vrijwel geen entertainende functie hebben. Maar waarschijnlijk ziet hij dan toeft een belangrijk punt over het hoofd: dat de Philly Sound heerlijk swingt. En als zodanig is het muziek, niet om intensief te beluisteren, maar om er iets mee te doen. En het laat zich raden dat ,waar er geswingd wordt, de teksten minder aandacht zullen krijgen. De inzendingen worden beoordeeld door een jury van deskundigen onder voorzitterschap van Gerton van Wa- geningen. De drie meest bruikbare inzendingen worden bekroond. Bij een voldoende aantal interes sante inzendingen zal de NOS-radio een manifestatie organiseren, waarop de ingezonden werkstukken worden tentoongesteld en gedemonstreerd, met toelichting van de ontwerpers. Een tussentijdverslag over de wed strijd zal worden uitgebracht in het programma „het stralende begin”, dat op zondag 6 januari van 14.30 tot 15.10 op Hilversum 1 wordt uitgezon den. De inzendingen voor de wedstrijd moeten worden gericht aan: NOS- radio programma „Het. stralende ein de”, postbus 10, Hilversum. De NOS zal van de ingezonden ontwerpen geen praktisch gebruik maken. De ingezonden ideeën of ont werpen blijven beschermd. Wat zijn naast deze verjonging de essentiële elementen van de Philly Sound. Samuel Brown vertelde daarover tijdens een gesprek in Amsterdam dat de tekst steeds als belangrijkste inbreng moet worden gezien. De inhoud spreekt een ruim publiek aan waar de muziek op aansluit. Om die reden vindt de Philly Sound zijn gehoor niet alleen bij de jongeren maar ook bij een generatie die is opgegroeid met jazzmusici als Eroll Garner, Miles Davis of Dave Bru- beck (wie dinsdagavond naar het publiek keek tijdens het optreden van de Phila delphia Package zag dan ook een merk waardige mengeling van rustige derti gers en opgewonden tiener?). Wie trou wens Billy Paul, ook een zanger uit de Phillystal beluistert, merkt duidelijke jazz-invloeden. wordt overwogen hem in een concertse rie in te passen opdat hij samen met Edo de Waard „Modules” (met twee dirigenten) kan leiden- HILVERSUM (ANP). De NOS- radio gaat een wedstrijd in alterna tieve energie-mogelijkheden organise ren. Vanaf heden kunnen daarvoor ideeën, ontwerpen, beschrijvin gen, schetsen of modellen worden ingezonden. Het gaat hierbij om zelf bedachte apparatuur voor energie-op- wekking, zoals bijvoorbeeld molens, zonnepanelen e.d., maar ook om ener giebesparende apparatuur of metho den. Ton van Duinhoven heeft voor het nieuwe programma al een aantal ideeën naar voren gebracht. Herman Felderhof, hoofd van het NOS-radioprogramma, is zeer gelukkig met de toezegging van Van Duinhoven. „Want we zullen met dit woensdagavondprogramma een goed figuur slaan. Daarom hebben we ook naar iemand van kaliber gezocht. Van Duinhoven is bovendien iemand, die veel affiniteit heeft met de sport en goed typetjes kan profileren”, aldus de heer Felderhof. ly Paul die hier vooral bekendheid kreeg door „Me and Mrs. Jones” en ,,Mrs. Robinson”. Billy Paul werpt zich door zijn ui terlijk een groen-goedkleurige mon nikspij op als een soort hoge-priester. Kennelijk het antwoord op de kettin genjurk waarmee Isaac Hayes zich vaak uitdost, maar zeker even imponerend als de zong van Hayes. Paul maakte een keuze uit zijn uitgebreide repertoire, waaronder een erg mooie uitvoering van War of Gods. Naar het einde toe werd het optreden van Billy Paul echter steeds zwakker, met teksten die tot in de oneindigheid moesten worden her haald. Billy Paul zat ingeklemd tussen de Intruders en O'Jays, waarbij zich met een een vergelijking opdringt met deze twee groepen. Bij beide groepen ligt het show-ele- ment duidelijk op de voorgrond. Het verschil zit echter in de muzikale uit voering van de soul: de Intruders zingen een zeer softe soul, de O’Jays brengen ronduit heavy soul. Beide groepen brachten hun grootste hits op een uitste kende wijze. De Intruders met „I wanna know your name” en „1’11 always love my mama”, de O’Jays met ,Put your hands together” en „Black Stabbers”. Het waren slechts enkele van de vele hoogtepunten op deze avond. Wie niet in de gelegenheid is geweest er bij te zijn, moet op Oudejaarsdag maar eens naar de opnamen luisteren die de AVRO- radio heeft gemaakt. Het ligt in de bedoeling dat zowel componisten en andere vakmusici als muziekstudenten en geïnteresseerde amateurmusici, zo mogelijk ook andere kunstenaars, bij het project betrokken worden. Lessen en voordrachten zijn openbaar, de concerten gratis toeganke lijk. Deelnemers aan het hele project moeten aan het Rotterdams conservato rium een klein bedrag betalen. De foto’s zijn in het algemeen van zeer' hoge kwaliteit. Stille, ongerepte landschappen, dieren in de vrije wildbaan, stillevens, surrealistische composities en actiefoto’s wisselen el kaar in bonte variatie af. De afdruk ken, waarvan zestig in kleur en 35 als dubbelpagina, worden voorafge gaan door een artikel van Rainer Fabian onder het intrigerende motto „Kunnen foto’s de wereld verande ren?” Een lijst van de producenten der foto’s met een opgaven van de tech nische gegevens completeert dit su blieme boekwerk een waardevol geschenk bijvoorbeeld met Kerstmis ter afsluiting van een bewogen jaar, waarin veel moois, maar ook veel weerzinwekkends als tijdsdocument is vastgelegd. Das Deutsche Lichtbild 1974 is een uitgaven van Verlag Die Schonen Bücher Dr. Wolf Strache (Friedhof- strasse 11, Stuttgart). In linnen DM 36. als brochure DM 29. Naast de Duitse uitgave is ook een Engelse verkrijgbaar onder de titel „The Ger man Photographic Annual 1974. J. P. BOS r... zv - I: i s -a Jh Paul Meijershow, Henk Terlingen. Earle Brown ziet de zes weken als een mogelijkheid om een soort muzikaal stu dium generale te houden. Hij baseert zich daarbij op de zeer algemene opvat ting: „Hoe kunnen muzikanten, waartoe ook ik behoor, muziek maken die niet van de eerste tot de laatste noot vastligt en waarbij het niet gaat om opdrachtge vers (componisten) en uitvoerders (or kesten), maar wel om een gezamenlijk scheppende prestatie waarin iedereen een min of meer gelijkwaardig aandeel heeft”- Op het conservatorium leidt Earle Brown een componisten workshop en een improvisatiegroep samen met con- servatoriumleraar Theo Loevendie; in samenwerking met Ton Hartsuiker een ensemblegroep die het moderne repertoi re als studie-object heeft en een mu ziektheoretische groep samen met David Porceleijn. Of zoals directeur Stolwijk van het conservatorium het stelt: „Nog steeds is er een tendens op elk conserva torium naar specialisatie. Ik ben daar huiverig voor. Er komt dan een ghetto renaissancemuziek, een ghetto moderne muziek, terwijl alles echt uit elkaar voortkomt en in elkaar overloopt. Ik hou niet van die diëtisten die alleen maar een bepaald menu verorberen. Vandaar dat ik het optreden van Earle Brown als een impuls voor de vernieu wing van hét muziekonderwijs zie”. Earle Brown: „Ik ben hier onder an dere omdat ik tegelijk kennis kan ma ken met verschillende facetten van het Nederlandse muziekleven. Ik vind het niet leuk om de rest van mijn leven te vullen met componeren van muziek die anderen niet willen spelen. Ik wil con tact met alle mogelijke richtingen in de maatschappij houden en vanuit die im pulsen componeren”. Dat juist deze Amerikaanse componist naar Rotterdam komt en niet iemand anders, is te danken aan zijn beschik baarheid en aan het feit dat zijn muziek in West-Europa weinig bekend is. Wil lem Vos van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest zegt: „Als het een succes blijkt, gaan we op deze weg door. Al naar gelang het budget over een jaar of twee jaar bijvoorbeeld met Lutoslawski, die we al voorzichtig hebben gepolst”. Op het programma van het Rotterdams Philharmonisch Orkest staat in elk geval een concert op 8 maart met allerlei werken van Earle Brown zelf. Tevens HILVERSUM (ANP). Ton van Duinhoven begint in de loop van januari met de presentatie van het NOS-radio programma op Hilversum 3. Het gaat op woensdagavond om een vijf uur durend programma, van 19.00 tot 24.00 uur. Tot dit voorjaar werd het woensdagavond programma van de NOS gevuld door de gepresenteerd door j Het woord sophisticated is hier Haar al gevallen en het is deze uitdruk king die bijvoorbeeld ook Samual Brown, de leadzanger van de Intruders, als hèt stempel voor de Philly Sound ziet. De Intruders zijn met de O’jays, Harold Melvin an de blue Notes en de Three Degrees de belangrijkste zang groepen van de Philly Sound, die, naar de naam te zien, Philadelphia als thuis haven heeft. vf‘

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15