Demissionaire Surinaamse regering: ït? Kaas-exporteurs vestigen record Groei produktie West-Duitsland in ’74 één pet Nog overleg CSM-Suiker Unie Zuinig met energie Olieschade ramp voor mosselhandel Yerseke I bedrijven Irak gaat meer olie produceren B'5 LLE Spaarloon 99 I Rl* 1 Nieuwe papiersoort voor biljetten van vijf gulden DRS. VAN KAMPEN OP JAARVERGADERING Voor waarde van f 3 miljoen aangetast ZIEKENHUIZEN IN T GOOI IN GELDZORGEN een miljoen gulden aan prijzen WERF VERLIEST voor ƒ1 ARABISCHE ORDER 17 19 7 3 1 9 DECEMBER WOENSDAG 3 Feestkaas sei- Stijging Prijs. ID In Blaricum en Laren Export gestaakt o® een aktuele introduktie van kollektief sparen met 6’/2% rente De nieuwe Spaarloonwet biedt zowel werkgevers als werknemers ver rassend veel voordelen. Zij geeft de werknemers bijvoorbeeld kans om bijna ongemerkt een mooi belastingvrij spaarpotje te vormen. Terwijl er ook voor de werkgevers belangrijke voordelen aan ver bonden zijn. Spaarloon kan dus voordelig zijn! NMS service De Nederlandsche Middenstands Spaarbank, een dochter van de NMB, heeft van deze nieuwe regeling elk aspekt in al zijn konsekwenties bestudeerd. Zij wil u graag met haar kennis en grote ervaring op het gebied van spaar regelingen van dienst zijn. Een folder met alle gegevens over Spaar loon ligt voor u klaar en wordt u gaarne toegezonden. I m- en, eggen naten rart, 500 i 'mail Bijzonder somber „Eigenmachtig” r I L. i •X *^811 van suiker verhogen Sf B. ADVERTENTIE zullen ADVERTENTIE In de brief staat verder dat de finan ciële situatie rampzalig was en omdat de suikerprijs al twintig jaar lang niet verhoogd mocht worden, had de RCMA geen andere keus. Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, alsu voor 1.- meepuzzelt met de Aktie Natuur in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme ,,één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde 549.-. Doe mee! Dam (rechts op de joto) overhandigt een versierde kaas aan zijn Duitse collega dr. Scheer, die fungeerde als personificatie van alle buitenlandse afnemers. Dan zal ook de uitslag bekend zijn van het onderzoek dat TNO heeft inge steld, aldus voorzitter T. Vogelaar. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Postbus 321, Amsterdam. Telefoon 020-21 13 00, toestel 2323. De NV STOCKHOLM (ANP> Zweden gaat begin februari volgend jaar de elektrici teit rantsoeneren. Voor de huishouding en kleine verbruikers komt het neer op een vermindering van 20 percent, voor grootverbruikers op 10 percent. BONN (ANP> De raad van econo mische adviseurs van de Westduitse re gering verwacht dat de reële toeneming van het bruto nationaal produkt van de Bondsrepubliek volgend jaar niet meer dan één percent zal bedragen. Ir. Van Dam was gisteren naar de grensovergang Bergh-autoweg gekomen om er de laatste paar kilo’s van de 200 miljoen te overhandigen aan de voorzit ter van het Duitse „Bundesverband des Gross- und Aussenhiandels mit Molke- reiprodukten”, dr. Scheer. Die nam ze in ontvangst namens alle buitenlandse af nemers van Nederlandse kaas, waar ook ter wereld. Ir. Van Dam strooide in een korte speech een schat van cijfers over zijn gehoor uit ter staving van zijn stellin gen: Onze kaasexport heeft in belangrij ke mate geholpen de valorisatie van de in Nederland gewonnen melk mogelijk te maken. De kaasuitvoer als rijkvloei- ende deviezenbron heeft in de achter ons liggende jaren een niet te onder schatten bijdrage geleverd aan de groei van de welvaart in ons land. PARAMARIBO (ANP) De demissionaire Surinaamse regering heeft besloten de consumptieprijs van suiker van 48 cent per kilo met twaalf tot vijftien (Surinaamse) centen te verhogen. De vorige week heeft de Suri naamse Cultuurmaatschappij (Suikeronderneming Mariënburg) eigenmach tig de prijs van de door Mariënburg geproduceerde suiker verhoogd om een surséance van betaling te voorkomen. In 1972 werd 52 percent of 2,9 miljard kilo melk meer aan Nederlandse zuivel fabrieken afgeleverd dan in 1959 en van die groeihoeveelheid kon een kleine 30 percent worden uitgevoerd in de vorm van kaas dank zij de toegenomen export van dat produkt. Deze nieuwe papiersoort voelt anders aan dan het papier van de oorspronke lijke uitgifte. Een deel van de op het nieuwe papier gedrukte biljetten is, evenals de eerdere uitgifte, aan beide zijden voorzien van een dunne laag kunststofvernis, die invloed heeft op de aftekening van het watermerk. BEIROET (ANP) Irak heeft een aanzienlijke vergroting van zijn oliepro- duktie aangekondigd en het gebruik van olie als wapen in de strijd tegen Israel van de hand gewezen. De directeur van Mariënburg, de heer Sjak Sjie, ziet de toekomst nu bijzonder somber in: „Terwijl we bezig zijn dood te gaan, komt dit als extra klap er bovenop. Een bedrijf als Mariënburg kan niet op de helft van de benodigde brandstof draaien.” LAREN. Het Sint Jansziekenhuis in Laren en het ziekenhuis Hooglaren in Blaricum, beide tot een stichting beho rend, verkeren in ernstige financiële moeilijkheden. Oorzaak van de proble men is volgens dr. K. Oudkerk, voorzit ter van de medische staf van het St. Jansziekenhuis het beleid van de rege ring en het feit, dat het ziekenhuisbe stuur teveel kortlopende leningen heeft afgesloten, waardoor een liquiditeitste- kort van 1 miljoen ulden is ontstaan. UTRECHT (ANP). Sinds de Coöpe ratieve Vereniging Suiker Unie op 14 november van haar aangekondigde bod op de aandelen en certificaten van de NV Centrale Suiker Maatschappij CSM afzag, is er tussen CSM en Suiker Unie overleg gevoerd. ARNHEM. Nederland heeft dit jaar al 200 miljoen kilo kaas geëxporteerd. Dat is dan voor het eerst in de geschie denis en het zit er wel in dat het op oudejaarsavond nog zal zijn aangegroeid tot een kleine 205 miljoen kilo met een waarde van meer dan 800 miljoen gul den. Pat laatste verwacht althans ir- van Dam, voorzitter van het Produkt- schap voor Zuivel, die meent dat Neder- De eerste periode duurt drie maanden. Met ingang van 7 januari wordt in Zweden distributie van benzine en diesel olie ingevoerd. Tot 28 februari krijgen de Zweden honderd liter. Raffinaderij Antwerpen. Het ministerie voor Vlaamse streekeeonomie in Brus sel heeft bevestigd dat een internatio naal consortium onder Griekse leiding de mogelijkheden nagaat voor de bouw van een raffinaderij met een capaciteit van tien miljoen ton per jaar in Antwerpen. De woordvoerder wilde geen namen van ondernemingen noemen. Furness. „Het olieprobleem tempert ons optimisme, maar niet ons vertrouwen in de toekomst”, aldus president-direc- teur T. A. Rook van het Furness- concern in Rotterdam (haven en tran sportactiviteiten) in het kerstnummer van het personeelsblad van deze on derneming. Hij schrijft verder dat Furness zonder de energiecrisis tevre den zou mogen zijn over 1973. Aftreden directeur Nyma. De heer L. J. H. Chappin zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd per 31 december zijn functie als di recteur van Nyma NV neerleggen. Na 1 januari zal de directie van Nyma alleen worden gevoerd door ing. J. A. M. Hartman. De Halm en Bums samen. Met ingang van 1 januari zullen de coöperatieve vereniging verenigde Apeldoornse bakkerijen De Halm g.a. en de finan- cierings- en beheersmaatschappij In- vestia in Hedel een fusie aangaan. Investia is vooral werkzaam voor de samenwerkende bakkers in Saba BV. De Saba omvat een 80-tal zelfstandige middenbedrijven die gezamenlijk het merk Bums voeren. De raad (ook wel aangeduid met „de vijf wijzen”) zegt in een rapport aan de regering over de vermoedelijke gevolgen van de energiecrisis voor de economische ontwikkeling dat bij de opstelling van de ramingen is uitgegaan van de gun stigste benutting van het schaarse aan bod van energie. Ook heeft de raad aangenomen dat de Arabische landen de levering van olie aan West-Duitsland na januari niet ver der zullen verminderen. De onderhandelingen waren in sep tember reeds afgesloten. Twee weken na het uitbreken van de olie-crisis ontving de werf een briefje waarin werd meege deeld dat de order niet doorging. Er werd geen reden opgegeven. Voor rekening van Oman zou de werf in 1974 twee mijnenvegers verbouwen tot patrouille-vaartuigen. Minister van olie Saadoen Hamadi heeft het Arabische olie-embargo en de vermindering van de produktie gisteren in een interview in het linkse blad „Al- Anwar” scherp veroordeeld omdat ze vriend en vijand van de Arabische zaak in gelijke mate treffen. Irak heeft daarom besloten tot een aanzienlijke uitbreiding van zijn oliepro- duktie. Dit jaar werd 2,1 miljoen vaten per dag geproduceerd, 43 procent meer dan verleden jaar, en de produktie zal toenemen tot 3,5 miljoen vaten per dag in 1974, aldus de minister. De heer Van Kempen zei te hopen, dat alle zes fabrieken van de Suiker Unie deze week de campagne beëindigen. Evenals vorig jaar is ook nu de gemiddelde verwerking der fabrieken gedrukt, doordat in de eerste helft van de campagne de bietenaanvoer achter bleef bij de verwerkingscapaciteit. De oorzaken zijn van jaar tot jaar verschil lend en verdere studie van dit vraagstuk is volgens de heer Van Kempen noodza kelijk. Anders dan vorig jaar viel in deze campagne het suikergehalte zeer tegen. De produktie van fabriekskaas steeg tussen 1959 en 1972 van 193 miljoen kilo tot 315 miljoen kilo, de waarde van de kaasuitvoer van bijna 250 tot bijna 750 miljoen gulden, een verdrievoudiging dus. Behalve in de hoeveelheid zat dat ook in de prijs: De gemiddelde export prijs steeg van f 2,35 tot f 3,94 per kilo- De handel werd zondagmiddag na een spoedvergadering van de vereniging van mosselhandelaren in Yerseke met on middellijke ingang stopgezet omdat de smaak van de mossels aangetast was door de olie. Dinsdag 11 december vond in de Oos- terschelde een aanvaring plaats tussen land met deze hoeveelheid een nieuw wereldrecord vestigt, waarmee het zijn predikaat „grootste kaasexporteur ter wereld” voorlopig veilig stelt. Vorig jaar was de export bijna 190 miljoen kilo. Drs. K. C. van Kempen, voorzitter van de Suiker Unie, deelde dit gisteren in Utrecht mee in de jaarvergadering van deze coöperatie. „Het stemt tot grote voldoening”, zei hij „dat mag worden geconstateerd dat de gesprekken in een goede sfeer verlopen en met een weder zijds respect voor eikaars uitgangspun ten.” Nadere mededelingen wilde de heer Van Kempen in het huidige stadium niet doen. Het communiqué dat de Suiker Unie op 14 november uitgaf bevatte de slot zin: „In de situatie waarin zowel Konink- lijke Scholten Honig als Suiker Unie elk een aanzienlijk belang in de CSM hebben, blijft de Suiker Unie streven naar1 een integratie van de Nederlandse Suikerindustrie in overleg met alle be trokkenen.” Alsof de moeilijkheden van Mariën burg nog niet groot genoeg zijn, werd bericht ontvangen dat in verband met de energiecrisis slechts 50 percent van de gebruikelijke hoeveelheid brandstof geleverd zal worden. „Aangezien wij vanwege de huidige situatie in Suriname waarbij de regering demissionair is en er nog geen nieuw kabinet is gevormd van deze zijde helaas geen concrete toezegging konden krijgen over de aanpassing van de suikerprijs, hebben wij in het belang van de ruim 1500 Surinaamse arbeiders en nog eens achtduizend inwoners van het district Commewijne besloten eigenmachtig maatregelen te treffen ter voorkoming van een catastrofe, die voor de Suri naamse nationale economie onherstelba re gevolgen zou hebben”, aldus de brief. Naar het ANP in Paramaribo vernam, had de Nederlandse moedermaatschappij bij banken een krediet losgekregen op grond van de toezegging, dat de suiker- In de brief aan de Surinaamse rege ring, waarin de Surinaamse Cultuur maatschappij de verhoging aankondigde, stelde de directie dat het bedrijf in 1972 een verlies geleden heeft van Sf 782.000 terwijl het verlies dit jaar ruim 1.400.000 zal belopen. Frankrijk zal, om energie te sparen, volgend jaar lente- en zomertijd invoe ren. „De energievoorziening zal ons waarschijnlijk dwingen tot beter gebruik maken van het daglicht”, heeft de Fran se minister van Financiën en Economie, Giscard d'Estaing, verklaard. Van der Giessen-de Noord. Ondanks de moeilijkheden die voortvloeien uit de energiecrisis ziet de directie van Van der Giessen-de Noord het jaar 1974 met een zeker optimisme tegemoet. Het bedrijf zal doorgaan met de in- vesteringsplannen voor de divisies scheepsnieuwbouw en reparatie om de achterstand in de bedrijfsoutillage in te halen. In 1973 is de werf erin geslaagd haar externe positie te ver beteren. YERSEKE (ANP). De schade aan de mosselcultuur in Yerseke door de vervuiling van het Oosterschcldewater met olie gaat in de miljoenen guldens lopen. Voorzitter van de vereniging van mossel-handelaren in Yerseke, T. Voge laar, sprak zelfs van een ramp. Rademakers. De resultaten van Metaal bedrijf Rademakers NV zijn in verge lijking met het teleurstellende jaar 1972 verbeterd. Verwacht mag wor den, dat over 1973 de afschrijvingen zullen worden terugverdiend en dat een bescheiden positief resultaat zal worden geboekt. Hervatting van de dividendbetaling ligt echter nog niet binnen de mogelijkheden. ROTTERDAM (ANP) De scheeps werf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan de IJssel heeft een order verloren van de Arabische staat Oman. Het gaat om een bedrag van 3 a 4 miljoen gulden. „Mariënburg mag prijs Het KNMI in De Bilt gaat in samen werking met de leveranciers van gas en elektriciteit oproepen richten tot het pu bliek als de winterse weersomstandighe den extra zuinigheid met energie nood zakelijk maken. De oproepen zullen worden toegevoegd aan de weersver wachtingen van het KNMI, die worden uitgezonden in de nieuwsbulletins van de radionieuwsdienst van het ANP. prijs reeds op 20 november zou worden verhoogd. Nu dat niet gebeurde, werd de geldkraan dichtgedraaid. De regering-Sedney, zo werd gezegd, had aan Mariënburg toegezegd dat de prijs na de verkiezingen (die op 19 november plaatsvonden) zou worden verhoogd. Nu de regering de verkiezin gen verloor, meende ze een dergelijke maatregel niet meer te kunnen nemen. GTW: Beperkt verlies. De Gelderse Tramweg-Maatschappij NV rekent, zoals de situatie er nu uitziet, óp een beperkt verlies over 1973. Over 1972 bedroeg het nettoresultaat 388.000. Er werd 5 pet. dividend uitgekeerd, de eerste dividendbetaling sinds 1966. De oorspronkelijke verwachting over 1973 zal dus niet bewaarheid worden. Europaprijs. De delegaties van de Com pagnie International pour l’Informati- que, Philips en Siemens hebben giste ren in Brussel de jaarlijkse Europa prijs in ontvangst genomen. Deze prijs is door vijf Europese financieel-econo- mische bladen, waaronder Elsevier weekblad, toegekend ’aan de drie on dernemingen voor hun belangrijke bijdrage tot Europese samenwerking door het vormen van unidata. Ook somber. Een andere woordvoerder, Martinair, komt met dezelfde gema- tigd-sombere geluiden. Weliswaar wordt geconstateerd dat het bedrijf in de eerste maanden van 1973 in tegenstelling tot vele andere charter maatschappijen goed gedraaid heeft, maar ook hier is ten aanzien van de toekomstverwachtingen de oliecrisis een onzekere factor. Met name de ontwikkeling van de kerosineprijzen doet het ergste vrezen. De naderings- kosten van thuishaven Schiphol gaan in het komende jaar zesmaal zo hoog worden en er zijn nogal wat landen, waar een geluidshinderbelasting zal worden ingevoerd. Martinair kondigt dan ook tariefsverhogingen, strenge kostenbewaking en diversificatie van activiteiten aan De directie van het Surinaamse be drijf schreef verder dat de directie van de Rubber Cultuur Maatschappij Am sterdam BV vanwege het feit dat zij niet over middelen beschikt om verdere financiering van de suikeronderneming Mariënburg voort te zetten, besloot voor haar bedrijf surséance van betaling aan te vragen. twee schepen, waarbij 80 ton gasolie in de Oosterschelde stroomde. Deze gasolie is door de storm van het afgelopen weekeinde landinwaarts bij mosselver- waterplaatsen van Yerseke terecht geko men. Aanvankelijk dacht men dat de zaak met 2 a 3 dagen bekeken was. Om de handel in mosselen niet onnodig te ver ontrusten, werd de bevuiling van de mosselpercelen afgedaan als een uit vloeisel van de storm. AMSTERDAM (ANP) De Neder landsche Bank gaat begin januari 1974, naast de thans in omloop zijnde biljetten van vijf gulden (model 1966), dezelfde biljetten gedrukt op een nieuwe papier soort in omloop brengen. De stichting heeft op grond van de afgesloten leningen een schuld van drie tot vier miljoen gulden. De banken wil len daarvoor alleen garant staan als de stichting op basis van de verpleegprijzen tot een sluitende exploitatie komt. De stichting hééft van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven een verpleegprijs van 103 toegewezen gekregen, terwijl voor een sluitende exploitatie een verpleeg prijs vön 118 nodig zou zijn. Volgerts de heer Oudkerk is er nog geen sprake van een faillissement. Hij hoopt op financiële steun van de regio nale overheden, met name van Laren, Huizen, Blaricum en Huizen. Voorts zal gezocht moeten worden naar interne re organisatiemogelijkheden en naar een efficiëntere werkwijze. De export zal tot en met tweede kerstdag volledig gestaakt blijven, heb ben de leden van de vereniging van i mosselhandelaren gisteravond besloten. Maandag zal opnieuw bekeken worden of er een gunstige verandering in de situatie is opgetreden. Het gemiddelde zal waarschijnlijk de 15,4 percent niet overschrijden. Ondanks de recordoogst zal daardoor de suiker productie het recordcijfer van 1971 (483.000 ton) niet evenaren. Hoe groot de suikerproduktie dan wel zal zijn, zei de heer Van Kempen niet. Het jaarverslag (reeds gepubliceerd) sprak van een oogst rond 3,5 miljoen ton bieten, een suikergehalte van circa 15,3 percent en een suikerproduktie van 450.000 ton. Metaalbedrijven samen. Metals Interna tional BV in Rotterdam en Joseph van de Loo BV in Venlo gaan volledig samenwerken. Bij de twee bedrijven werken in totaal circa 225 mensen, die geen nadelige gevolgen van de fusie zullen ondervinden. Van de Loo is een landelijk opererende groothandelsor- ganisatie met hoofdkantoor in Venlo en filialen in Groningen, Amsterdam- Zwanenburg en Gorinchem. Metals International is een moedermaat schappij van een aantal Europese werkmaatschappijen op het gebied van de metaalhandel en -industrie. Onveranderd interim Akzo. Akzo NV gaat over 1973 een onveranderd inte rimdividend uitkeren van 1,20 per gewoon aandeel, heeft het concern bekendgemaakt. Inmiddels is bekend dat de 125 a 150 duizend ton (van honderd kilo, red.) mosselen op de verwaterplaatsen met een waarde van 3 miljoen gulden door de olie zijn aangetast. Daar komt dan nog minstens zoveel schade bij aan de kweekpercelen. ‘"il J

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17