In toestel geen slachtoffers meer aangetroffen milieudoos Vredeskans kleiner in Midden-Oosten Oosterschelde Captain Joek Kroeze wilde niet gestoord worden Weer minder Amerikanen naar Amsterdam Ziekenfondsen weigeren advies COZ op te volgen Einde in zicht van Surinaamse formatie „Introductie van Conflict binnen Release Utrecht moet snel dicht’ is erg moeilijk” Minister Lubbers: SYRIË NIET NAAR GENEVE Zeeuwse gedeputeerde: Eindelijk rust na kapingsavontuur OOK ENERGIEGESPREK OP LANGE BAAN GESCHOVEN Onenigheid binnen Akzo over benoemingsbeleid 3 1973 WOENSDAG 1 9 DECEMBER 1 IN EINDHOVEN Verklaring (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Drie dagen na de topconferentie van Kopenhagen hebben de negen ministers van Bui tenlandse Zaken van de EEG-landen een zitting van de ministerraad ver laten zonder enig resultaat te heb ben bereikt. Minister Van der Stoel wilde het woord „crisis” liever niet in de mond nemen, maar uit alles bleek dat hij en al zijn collega’s de toestand hoogst bedenkelijk achten. 1 solatie ibouw mland liever- >rg en de wor- (Van onze correspondent) EEG-beraad volledig in het slop gen tot compromissen. (Van onze redacteuren in Beiroet en Jeruzalem) wrster ingang it om damde n nog liniste- 'olgens in het in een om: ndstof id als ener- spoor De Lufthansa-Boeing was vanuit Da mascus in Koeweit aangekomen. In de Syrische hoofdstad werd rond het mid daguur toestemming tot landen verkre gen. lolvink dag in lat het blijven groei >ortzet. 167.900 zan de itgere- or de r gas- inko- sgrens Neder- is voor ■ft een bepa- eefster volle- in de ers bij zonder e cao’s >or de f ver- CPN, i; o ver- irmijn irdere 1 om- tpeerd belangrijkste zaken als een Israëli sche terugtrekking en oplossing van het Palestijnse probleem voorbij zal worden gegaan. stafle- ie- en me®n t licht n het :ht. De rebben reactie meer Minister Van der Stoel was natuurlijk zeer teleurgesteld over de Engelse hou ding, omdat in Kopenhagen afgesproken was dat de besluiten inzake het energie- comité enz. „onmiddellijk” en dat kan toch moeilijk iets anders betekenen, dan op de eerstvolgende raadszitting ge nomen zouden worden. DEN HAAG (ANP). Volgens minis ter Lubbers (Economische Zaken) levert de introductie van de kartonnen huis- vuildoos zeer veel moeilijkheden op. In antwoord op vragen van het CPN-ka- merlid Meis zegt hij dat het distributie systeem in ons land niet is ingesteld op het gebruik van dit groot formaat doos. De vliegtuigkaping wordt in Israël ge zien als tegenzet tegen Arafat, die met z(jn organisatie in Genève officiële sta tus hoopt te verwerven. Het zal hem in ieder geval in het kamp kunnen brengen van de gematigder Palestijnen. Beide ontwikkelingen komen Israël goed uit. Met de Palestijnen zat men in Israël altijd al in de maag, terwijl men voorts ook niet met alle Arabische buren tege lijk wilde onderhandelen. commissie had 2,25 miljard voorgesteld. Engeland wilde nog hoger gaan. De Engelsen en de Italianen werden erg kwaad op de Duitsers toen het allemaal niet lukte. Er waren onderonsjes tussen ministers in de wandelgangen, er werd met en tussen hoofdsteden getelefoneerd, maar het leverde allemaal niets op. an de inister instel- moet id een lit de druk rfensie maken Nog onduidelijk is of het hoofddoel van de kaping inderdaad de vrijlating was van twee in Griekenland gevangen zittende Palestijnen, die in augustus op het Atheense vliegveld een bloedbad aanrichtten. Zij zijn in Athene achterge bleven. Intussen wordt in Jeruzalem ernst ge maakt met de voorbereidingen voor de vredesconferentie. Gisteravond is de of ficiële afvaardiging bekend gemaakt, die met Eban aan het hoofd naar Genève zal gaan. Opvallend is dat het gevolg van Eban vooral bestaat uit zijn naaste medewerkers, waarvan bekend is dat zij dezelfde politieke lijn volgen. Na het bloedbad in Rome heeft de Zwitserse politie „zeer strenge” veilig heidsmaatregelen aangekondigd voor en tijdens de eerste fase van de vredescon ferentie in Geneve. Veiligheidsagenten van de Verenigde Staten, Israël en Egypte verblijven al sinds enkele dagen in Genève, onder wie zo’n honderd geheime agenten van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken die Henry Kissinger moeten beschermen. (12) en Mark (11) ontfermd, zodra maandag het gericht over de ontvoe ring bekend was geworden. In Nie- der-Roden, een dorp ten zuiden van Frankfort, wonen zij in een kleine kolonie van 86 Nederlanders. De mannen zijn vlieger, net als Joek Kroese, of werken op het Frankfortse vliegveld. Van alle kanten is er de afgelopen dagen voor gezorgd dat mevrouw Kroese niet zou worden gestoord- De Lufthansa had de berichtgeving aan de familie in handen gelegd van Kroeses directe chef. Deze beperkte Na dit alles wekte het geen verbazing dat de ministerraad ook niet tot enige noodzakelijke besluiten inzake Middel- landsezeelanden kwam. Engelsen en Denen verdedigden - inzake de aanpassing van in de nieuwe ledenstaten geheven douanerechten voor produkten uit Spanje, Israël, Marokko en Tunesië aan het gemeenschappelijke douanetarief - een to taal andere opvatting dan de zes oude leden. Ook op dit stuk een puur negatief resultaat. In Rome, waar de kaping maandag middag met een wilde schietpartij bij de douanecontrole begon, is het onderzoek naar de herkomst van de kapers en het niet in actie komen van de bewakings dienst van het vliegveld tijdens de gru welijke gebeurtenissen in volle gang. BEIROET/JERUZALEM. De mededeling van Syrië niet naar de vredesconferentie in Genève te gaan komt na intensief overleg met de top van de Palestijnse commandobe- weging en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken min of meer als een verrassing. De beslis sing lijkt in eerste instantie een be langrijke klap voor de kansen op al lesomvattende vrede in het Midden- Oosten. Het is niet uitgesloten, dat de kapers in Rome en Athene de beslissingen in Damascus hebben beïnvloed. Syrië meent dat aan de Kapingsdrama eindigt na 33 uur aan eerder opgelopen verwondingen be zweken. De vrijlating van bemanning en gijze laars kwam nadat de autoriteiten in Koeweit na uren wachten contact met de kapers in de Boeing hadden opgeno men. Het vliegtuig landde in Koeweit zonder dat daarvoor toestemming was verleend. Het toestel bleef voor het hoofdgebouw op het vliegveld staan, de deuren gesloten, motoren afgezet. Het werd meteen door gewapende politiea genten omsingeld. De Koeweitse autoriteiten negeerden alle oproepen van gezagvoerder Joek Kroese en de kapers, die bemanning en gijzelaars wilden vrijlaten in ruil voor een vrije aftocht. Pas na enkele uren de Westduitse ambassadeur in Koeweit was ook op het vliegveld aanwezig om met de vijf kapers te onderhandelen kwam er contact met de kapers tot stand. Om 18.20 uur gisteravond gaven zij zich over en was het kapingsdrama ten einde. i Ber- legram s van Orde- Rijks- it zijn gang a Ber il zich jziging waar- i of in er in- mtebe- brengen waarop een energiebeleid kan worden gebaseerd. Brandstof en voedsel werden aan boord genomen. Aan de onderhandelin- gfen werd deelgenomen door Yasser Ara fat, leider van de Palestijnse verzetsbe weging, die zich overigens van deze bloedige kaapactie heeft gedistantieerd. UTRECHT (ANP). De Eindhovense ziekenfondsen zullen een verhoging van de tarieven van het Catherinaziekenhuis in verband met de vergoeding aan dr. Van der Schaar niet betalen. Dit heeft de directeur van het Centraal Zieken fonds, drs. B. Weustink, desgevraagd meegedeeld naar aanleiding van de be slissing van het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven. Zowel in Damascus als in Koeweit werd een korte verklaring van hen, op gevangen, waarin zij stelden: „Wij zijn Palestijnse Arabieren. We hebben deze actie ondernomen als antwoord op alle complotten die worden gesmeed tegen de zaak van het Palestijnse volk en alle pogingen tot liquidatie waaraan de Pa lestijnen blootstaan”. De kapers wezen ook op „een terreurdaad gepleegd door Israel”: het neerschieten van een Libi sche Boeing, waarbij honderd mensen om het leven kwamen. een rispeet ld be- >p van >e ram azig. ■n die om er zal in t ver- genaar ïgeling hetlJ iplaats ade of ran de haven. 13.00 voor AMSTERDAM-NIEDER-RODEN. Captain Joek Kroese van de gekaapte Boeing was dinsdagavond voor niemand te spreken, zo liet hij de telefoniste van de PTT in Amsterdam weten. Hij heeft na aankomst in het Hiltonhotel in El Koewait, de hoofdstad van Koeweit, een bad genomen, pillen om te slapen en is diep onder de wol gekropen. De gehele bemanning, alsmede de gijzelaars, zijn in dat Hiltonhotel ondergebracht. Daarbij komt dat de hoge aanschaf fingsprijs mede een belangrijke rol speelt. Wel wordt gezocht naar een afzet van deze „milieudoos” _in sommige plattelandsgemeenten en ziekenhuizen en sanatoria. Minister Lubbers zegt voorals nog geen aanleiding te zien tot het verlenen van subsidie aan die gemeenten die eventueel bereid zouden zijn deze ..milieudoos” aan te schaffen. MIDDELBURG (ANP). „Het is nu de hoogste tijd dat de Oosterschelde wordt afgesloten. De storm van het afgelopen weekend heeft dit op dramati sche wijze duidelijk gemaakt”. Dit stelde de gedeputeerde mr. J. Schlingemann gistermiddag tijdens de begrotingsbehan deling in de Zeeuwse Staten. Deze verklaring kan mede zijn ingege ven door de vrees voor een groeiend nihilisme onder een deel van de Pales tijnen en ook andere Arabieren. In het geheel van de politiek ten aanzien van Israël betekent het echter ook, dat Kis singer er niet in is geslaagd de verschil len tussen Syrië en Israël te overbrug gen. Engeland en de Bondsrepubliek kon den elkaar ook gisteren niet vinden over de omvang van het regionale fonds. Engeland wilde daarom niet over ener gie praten. Italië oordeelde dat men bij gebrek aan solidariteit inzake de regio nale politiek de maandag gemaakte af- «praken over de economische en mone- attie beter kou vergeten. De overgave van de kapers maakte een einde aan een ruim 33 uur durende onzekerheid over het lot van een steeds onbekend gebleven aantal bemanningsle den en gijzelaars. De vijf kapers hebben op het vliegveld van Rome negen gijze laars genomen: een Oostenrijkse grond stewardess, een Westduitse onderhouds monteur en zeven veiligheidsagenten van de Romeinse luchthaven. Bij de aanslag met brandbommen op een Boeing-707 van PanAm, die de vijf Palestijnen kort voor de kaping van het Lufthansatoestel pleegden, kwamen 31 mensen om het leven. De gegijzelde Italiaanse politieman, wiens lijk op het vliegveld van Athene werd achtergela ten, is vermoedelijk tijdens de vlucht van Rome naar de Griekse hoofdstad Aangenomen wordt dat zij met een toestel van de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia op Fiumicino bij Romé aankwamen. Zij zouden daar „overstap pen” op een ander toestel, en werden bij de wapencontrole ontdekt. In het Italiaanse parlement is gede batteerd over de veiligheidsmaatregelen op Fiumicino. Tijdens dit debat is het bijna tot een handgemeen gekomen tus sen leden van de rechtse oppositie en christen-democratische afgevaardigden. In Italië wordt al jarenlang gevraagd om de veiligheidsmaatregelen voor het vliegVeld te verbeteren. Het wordt door drie verschillende ministeries „beheerd”. Evenmin moet echter uitgesloten den geacht, dat interne politieke ontwik kelingen in Syrië oorzaak voor het af zien van deelname aan de conferentie is geweest. Volgens doorgaans betrouwbare bronnen zou er in Damascus een rege ringswisseling te verwachten zijn. Presi dent Hafez El Assad zou daardoor niet in staat zijn een door hem juist geachte delegatie samen te stellen. De stormachtige ontwikkelingen van gisteren worden in Jeruzalem voor Is raël niet ongunstig geacht. Zowel de schokkende kapingsactie als de Syrische weigering deel té nemen aan de vredes conferentie hebben het krachtenveld in het Midden-Oosten plotseling veranderd. Met name lijkt binnen de Arabische wereld de positie van de gematigde par tijen tegenover Israël verzwakt, die uit naam van allen gaan confereren. Egypte zal niet graag, met als enige partner Jordanië, met Israël onderhandelen. Arafat PARAMARIBO. (ANP) De Suri naamse kabinetsinformateur Henk Ar- ron (NPK) heeft zijn werkzaamheden officieel afgerond met het ontvangen van hoogwaardigheidsbekleders uit het Surinaamse binnenland. In een vergadering met vier granmans (stamhoofden) van de Surinaamse bosne gers en hun naaste medewerkers en de vertegenwoordigers van het binnenland in het parlement werd ondermeer door de kabinetsinformateur de problematiek van het Surinaamse binnenland aan de orde gesteld. Daarna vergaderde Arron met hoofdkapiteins van de Indianen. Van daag zal informateur Arron een bezoek brengen aan de gouverneur van Surina me Ferrier. Hij hoopt dan zijn eindver slag in te dienen. De verwachting in Paramaribo is dat de kans erin zit dat er nog voor Kerstmis een nieuwe Suri naamse regering zal zijn. Aan de lunch stelde men vast dat er ditmaal geen mouw aan te passen viel. Men zou dus maar niet verder praten over regionale politiek, zo werd besloten, doch na de lunch luchtte sir Alec Doug las Home, de Britse minister van buiten landse zaken, zijn gramschap. Hij liet weten dat als men zich niet hield aan de afspraken van Kopenhagen inzake het regionale fonds, en dat hij er niets voor voelde over olieproblemen te praten. Dat sloeg op de maandag door de commissie ingevolge de topconferentie ingediende voorstellen, die vorming van een energie- comité beogen en de middelen moeten creëren om de nodige gegevens bijeen te n de vaak or een en au- gekre- >rt een globaal n vijf inftr- reizi- auto- door gen er j. Dat vraag UTRECHT (ANP). De centrale on dernemingsraad Akzo Nederland b.v. (COR-AN) heeft besloten de samenwer king met de raad van commissarissen op te schorten en geen aanbeveling te doen voor de vacature in deze raad. Inmiddels zal de COR-AN al het mogelijke doen om een einde te maken aan de „ongewenste situatie”, dat een lid van de raad van bestuur van Akzo n.v. (multinational) kan worden benoemd tot commissaris van Akzo Nederland b.v. Dit blijkt uit een gisteren verspreide mededeling aan het personeel van de Akzo-bedrijven in Nederland van de COR-AN, die zich donderdag langdurig heeft beraden over de samenstelling van de raad van commissarissen. In de Cor-An bestaan al enige tijd ernstige bezwaren tegen een nieuwe be noeming van een lid van de raad van bestuur van Akzo n.v. In de raad van commissarissen van Akzo Nederland b.v. De raad van commissarissen meende uit de impasse te kunnen komen, door de raad van commissarissen tot zeven leden uit te breiden. UTRECHT (ANP). Binnen de hulp verleningsorganisatie Release in Utrecht heeft zich een scherp en fundamenteel conflict voorgedaan over taak en func tie. Het conflict is gisteren naar buiten gekomen na een blijkens mededelingen van beide partijen heftig debat op maandagavond. Zeven medewerkers hebben zich uit de organisatie terugge trokken, zo blijkt uit een door hen opgestelde en ondertekende nota. De uitgetreden medewerkers vinden dat er voor Release geen zinvolle functie meer is en ze willen opheffing ervan. De overige zeven stafleden vinden het te gengestelde. In hun nota zeggen de zeven afgetre den medewerkers dat er nu zoveel hulp verlening van „officiële” zijde is voor mensen met relatiestoornissen dat Rele ase in een vuilnisbak-functie is gedron gen. „Zij is verworden tot een zeer goedkope kracht die eigenlijk gratis helpt de uitwassen van deze maat schappij nog beter te bedekken. In feite worden hierdoor onvrijheden, intoleran tie en repressie in deze maatschappij verfijnd”, aldus de nota. In het Westduitse Nieder-Roden, de woonplaats van de familie Kroese, heerste een „Bombenstimmung”, al dus de heer Peter Rietbergen, een vriend van de familie Kroese, die twee dagen over vrouw en kinderen van gezagvoerder Joek Kroese had gewaakt. „U kunt zich voorstellen dat mevrouw Kroese overgelukkig is. Verder kunnen we niets zeggen. Er zijn gewoon een paar dagen nodig om het allemaal te verwerken”. De heer Rietbergen had zich, sa men met zijn vrouw, over Annelies Kroese (34) en haar kinderen Dafne In de overeenkomst van het Cathari- naziekenhuis met de ziekenfondsen is de bepaling opgenomen, dat het ziekenhuis de fondsen zo mogelijk op een zodanige wijze en een zodanig tijdstip zal infor meren over zaken die betrekking hebben op de hoogte van het tarief, dat reke ning kan worden gehouden met de in zichten van de ziekenfondsen. Dat dit in het geval-Van der Schaar niet is ge beurd, is volgens de heer Weustink een grond om niet te betalen. Informatie was naar zijn mening best mogelijk geweest: „Als er een commissie van bindend advies kon worden ingesteld was er ook wel gelegenheid om met ons te praten”. Mensen, die steeds weer met plannen komen aandragen zoals het verhogen van de dijken moeten bedenken dat voor alle procedures die gepaard gaan met veranderingen in de plannen, rond zijn, we tien jaar verder zijn. Een goed voorbeeld zijn de Westerschelde-dijken, waar nu 20 jaar na de ramp nog pas 40 pct. van de dijkverhogingen tot stand gebracht. Als oorzaak noemde de heer Schlingemann de temporisering van de Werken door Rijkswaterstaat. Als het huidige tempo van verhogen doorgaat en niet weer vertraagd wordt door bijv, de huidige bezuinigingen, dan zullen de Westerschelde-dijken in 1981 op Deltahoogte zijn gebracht. Dit enor me risico van uitstel kunnen we niet riskeren, aldus de heer Schlingemann, die ook nog meedeelde dat de toestand in Zeeland j.l. vrijdagmiddag en nacht kritieker was dan tijdens de stormramp van 1953. Alleen door het ontbreken van een aantal extra factoren is Zeeland voor een ramp gespaard gebleven, aldus de Zeeuwse gedeputeerde. AMSTERDAM. (ANP) De stroom Amerikaanse toeristen naar Amsterdam is in 1973 verder verminderd .Blijkens cijfers van de VVV liep het bezoek van Amerikanen in de seizoen- maanden april t.m. september met 19 percent terug van ruim 294.000 in 1972 tot bijna 238.000 dit jaar. In de eerste zes maanden bedroeg de teruggang 6,5 percent, in juli 7 percent, in augustus bijna 31 percent en in september 28 percent. zijn contact strikt tot het gezin in Nieder-Roden. In het dorp zelf had het gemeentehuis zich min of meer zwijgplicht opgelegd, over de woning van de familie Kroese waakte de heer Rietbergen. De Kroeses wonen sinds 1969 in een nieuwe wijk van het 11.000 inwo ners tellende Nieder-Roden. Kroese staat in de vriendenkring, die vanwe ge de gemeenschappelijke interesses heel groot zou zijn, bekend als een rustige, terughoudende en ietwat koe le man. Dat neemt echter niet weg dat hij op 5 december als Sinterklaas optrad voor de Nederlandse kinderen in het dorp. Joek Kroese was in 1966, net als verschillende andere Nederlandse vliegers, bij de toen sterk expande rende Westduitse Lufthansa gaan vlie gen, omdat bij de KLM geen plaats beschikbaar was. Via Hamburg én Hannover kwam hij naar Nieder- Roden. Enkele bemanningsleden en passagiers van de gekaapte Lufthansa-Boeing nemen een drankje op de goede afloop. Uiterst links captain Joek Kroese die weer een beetje kon lachen. In het toestel werden geen slachtof fers meer aangetroffen. De kaping heeft 32 mensenlevens geëist en ongeveer tien gewonden. Bemanning en gijzelaars overnachtten in een hotel in Koeweit. Vandaag vertrekken zij via Rome naar Frankfurt. De debatten over het regionale fonds hebben tot niets geleid, ondanks pogin- De Bondsrepu bliek bleef erbij, dat het fonds niet groter zou mogen zijn dan 600 miljoen oude dollars, gedurende de eerste drie jaar, wat ook minister Van der Stoel te weinig oordeelt, ook al staat hij niet zo ver van het Duitse standpunt dat men zich voor regionale hulp op werkelijke noodgebieden moet concentreren. De (Van onze redacteuren in Beiroet en Athene) BEIROET/ATHENE De bemanningsleden en gijzelaars van de door vijf Palestijnen gekaapte Westduitse Boeing leven en zijn vrij. Gister avond even voor half zeven kwam op het vliegveld van Koeweit een einde aan het bloedigste kapingsavontuur uit de luchtvaartgeschiedenis. Nadat de kapers een vrije aftocht was gegarandeerd lieten zij gezagvoerder Joek Kroese, zijn drie bemanningsleden en de acht gijzelaars gaan. Vanuit Damascus ook kwamen de eerste berichten dat de gijzelaars nog in leven waren en dat de tweede piloot Karl- Heinz Kies niet was geëxecuteerd, zoals in Athene was gemeld. De berichten over terechtstellingen in het vliegtuig zijn valselijk door de kapers verspreid om hun eisen ingewilligd te krijgen, terwijl gezagvoerder Kroese onder dwang melding van de dood van gijze laars heeft gemaakt. Verbitterde debatten hebben tot geen enkel besluit geleid, zelfs niet tot een besluit inzake de datum, waarop men weer bijeen zal komen om het nog eens te proberen. Dat zal zijn uiterlijk op 7 januari, doch wanneer precies moet nog worden uitgezoent. Hoewel de ambts termijn dan verstreken is, zal het voor zitterschap bij een Deens minister blij ven berusten en nog niet overgaan in Duitse handen, wat normaal op 1 janua ri het geval zou moeten zijn. De klok wordt dus stilgezet. „Er zit duidelijk de klad in het Ame rikaanse bezoek. Dit geldt niet alleen voor Amsterdam, maar voor heel Euro pa”, aldus VVV-directeur A. F. Luyken. Volgens hem spelen hierbij de devalua tie van de dollar en het prijzenpakket in Europa een belangrijke rol. Het aantal buitenlandse gasten (incl. uit de VS) is het afgelopen seizoen ongeveer gelijk gebleven aan dat van 1972 dank zij een verdere aanzienlijke stijging van het bezoek uit andere lan den. Meer toeristen kwamen er uit Bel gië (plus 6 percent), Frankrijk (plus 16 percent), West-Duitsland (plus 23 per cent) en Engeland (plus 9,5 percent,). Voor 1973 als geheel wordt echter een negatief saldo verwacht, omdat volgens Luyken uit de eerste gegevens over ok tober blijkt, dat deze maand zwakker is geweest dan die van vorig jaar.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3