omdat ik niet wil Ineke verkoopt bedden Stedelijk Duizend CISCA wil meer doen bruggen Scheve toren Boete Bijenkorf I i „Ik ben aardig polariseren” [I 1 „Metro nog steeds de oplossing” PB én WETHOUDER BRAUTIGAM WIL BEST BIJTEKENEN 13 1973 DECEMBER DONDERDAG 20 I -23 6 50 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ i Mik te. o WBz.. gelijk, maar dat 4 t (J KUNST MOET de straat op en omgekeerd. Rotsvaste overtuiging van de medewerkers van Cisco, zoals het cultureel informatie- en servicecentrum Am sterdam zo aardig wordt genoemd. Het bureau is deze week verhuisd van de benauwde hal van de stadsschouwburg naar een aantrekkelijke ruimte om de hoek: de voormalige fietsenstalling. Veel kleuren en een koffiebar, maar de vloer is van asfalt een uitnodigend gebaar, dat voor de man in de straat is bedoeld. HET BUDGET van een half mil joen gulden is een van de oorzaken, dat Cisca minder kan doen dan het zou willen. Want tenslotte zit daarin dag niet met de kar de stad in mocht.” DE BIJENKORF aan het Damrak wil uitbreiden en heeft daarvoor in principe de medewerking van de gemeente gekregen. Het gaat om de bouw van een parkeergarage voor 300 auto’s en een vergroting van de ruimte voor kantoren, de verkoop (circa 10 percent) en technische installaties. Dat gebeurt aan de achterkant van het warenhuis, waardoor de Beursstraat zou moeten verdwijnen. B. en W. zeggen blij met de plannen te zijn „omdat ze een gunstige impuls voor het leven in de binnenstad vormen”. mogelijk gewerkt en kon men we ten dat „het College er serieus mee bezig is”. Een garage onder het Stadionplein en dan met een vrije lijn 16 de stad in, dat is iets waar ik van droom.” INEKE HOGENBOSCH zat ooit als een au-pair meisje in Engeland. Toen kwam er een vriendinnetje, die zei: „Je moet eens zo’n tourtje maken met Amerikanen. Dat is erg lucratief”. Van het één kwam het ander en zo werd ze tour-operator. In middels is ze de nieuwe „sales manager” van het Esso Motor Hotel. I DAT HET Stedelijk Museum afge lopen zomer bezoekers zou verliezen aan het Van Goghmuseum, stond vast. De vraag was alleen hoe groot de schade zou zijn. Wel, die cijfers zijn er nu en daaruit blijkt dat het Van Goghloze Stedelijk in de periode juni-september in totaal 62.000 bezoe kers minder heeft getrokken. De top- maand in negatieve zin was augustus met 30.894 gasten tegen 55.142 vorig jaar. Dat is bijna de helft minder. De museumdirectie zegt dit te hebben verwacht, aangezien de buitenlanders in het zomerseizoen voornamelijk voor Vincent naar het Stedelijk kwa men. Nu blijkt evenwel dat de wisse lende exposities de aantrekkingskracht van het museum hebben vergroot: in oktober en november kwam er 10.000 man publiek meer. Bovendien is er ook een stijging van het avondbezoek. DE BOUW van het nieuwe huis van bewaring in Amsterdam zal het rijk meer geld gaan kosten. Elk jaar uitstel betekent een verhoogde kos tenpost van vier miljoen gulden. Dat heeft allemaal niets met de inflatie te maken, maar is een gevolg van af spraken die Amsterdam en Den Haag bij de ruil van terreinen hebben ge maakt. Daarbij is bepaald dat de terreinen van de huidige huizen van bewaring en van het kantongerecht voor 1 september 1975 moeten zijn ontruimd. En dat zit er gewoon niet in, aldus minister Gruijters van Volkshuisvesting, die nu ineens haast heeft om de Amsterdamse (boete) winst zoveel mogelijk te beperken. de verkiezingen als willen terugkeren? kiezen, wil ik best en het Handelsblad (aan de Nieu we Zijds), onder het water van het Damrak en het IJ, in de Spuistraat en op de Wetering schans. Dat is belangrijk als de Ferdinand Bolsstraat wordt afge sloten.” MEN HEEFT nu bekeken wat de consequenties zijn als de bin nenstad tjjdens de ochtendspits (van 7 tot 10 uur) wordt afgeslo ten. Brautigam: „We hebben ont dekt dat de kosten nogal oplopen, ook voor de handhaving. Je moet 65 afsluitposten bemannen en de verwachting is, dat je na 10 uur een spitsverdubbeling krijgt. De verdere discussie over het al dan niet experimenteren met deze mo gelijkheid zal niet voor het voor jaar beginnen, omdat men eerst de gevolgen van de benzine- schaarse periode na 7 januari voor het verkeersbeleid in het centrum wil weten. Hij heeft er moeite mee dat hij wordt afgeschilderd als de liefste jongen van de klas. „Principieel probeer ik in de politiek en tegen mensen aardig te zijn, omdat ik niet wil polariseren.” Onmiddellijk daarna noemt hij politiek het eni ge wettelijk toegestane gokspel. Zou hij na wethouder „Als ze me bijtekenen.” zie ik nog steeds als de beste oplossing niet alleen voor Amsterdam, maar voor de hele agglomeratie. Als we de metro op 7 ja nuari hadden gehad, waren we nu van een hoop ellende afgeweest. Hoewel er allerlei problemen aan vastzitten, zie ik het als de ideale vorm van openbaar vervoer. Het vol doet aan alle eisen: snel, frequent en comfor tabel”. „DIE SCHEVE TOREN van Pisa is een ontzettende trekpleister en die kunnen ze daarom onmogelijk laten omvallen”, aldus ir. Rita van Wijlen van het Amsterdamse bedrijf De Waalpaal, dat nog in de (internatio nale) race is om het Pisaprobleem op te mogen lossen. Na de selectie eijn nog negentien concurrenten overge bleven, maar volgens Rita van Wijlen maakt het Nederlandse concept (waarvoor ook de Hollandsche Beton Maatschappij en het ingenieursbureau Aronsohn in stelling zijn gebracht) een grote kans om met de Italiaanse eer te gaan strijken. „As ze tenminste neutraal zijn. Het is namelijk een erg zeker plan”, zegt ze. De Waalpaal, die als funderingsdeskundige nogal wat verzakte torens in binnen- en buiten land weer op een solide voetstuk heeft geplaatst, heeft voor het 12-de eeuwse monument een „schotelvormi ge hulpconstructie" bedacht. Het sta biliseren van de scheve toren zal drie jaar vergen en f 23 miljoen kosten. De Waalpaal krijgt volgend jaar te horen of zij al dan niet winnaar van de prijsvraag zal zijn. De wethouder vindt het dwaas heid alle auto’s uit de stad te weren, maar met de verbanning van langparkeerders heeft hij geen moeite. „Maak een netwerk van ondergrondse parkeergarages”, op perde het bedrijfsleven een half jaar geleden. Hoe is de reactie daarop van de gemeente? „De plannen van de Bijenkorf zijn als een fluitje voor een cent door de commissie Publieke Werken geko men. Dat geeft hoop dat eventuele weerstanden wat doorbroken zijn. Garages zijn technisch mogelijk in de gebouwen van De Telegraaf KAN EEN verkeerswethouder het in Amsterdam met alle tegen strijdige belangen ooit goed doen? Brautigam vindt dat een crypti sche vraag, maar zegt later: „Het probleem is dat eigenlijk iedereen populair en het mag een wonder heten dat de ambtsketen van de bur gemeester niet met een verkleind model van dit gebruiksvoorwerp was versierd”. De bruggebouwers waren ook al vroeg in de ban van een overkluizing van het IJ. In 1839 kwam ingenieur Kater met een plan voor „de grootste brug van ons werelddeel", die zo hoog moest worden dat zelfs de grootste schepen er onder door zou den kunnen. De naam was er al: Grote Willemsbrug. Maar het was koning Willem I himself die de zaak torpedeerde. Amper twee jaar later kwam een andere ingenieur (Brada) met een IJ-tunnel op de proppen, die 160 centimeter breed zou worden. Zijn plan werd als „te fantastisch” verworpen. Het kan verkeren. Droomt hij vaak? „Je ligt er soms wakker van en dat op tijden dat je geacht wordt te dromen.” Over zijn reactie op de felle persoonlijke kritiek uit de raad zegt hij: „Wat ik ten onrechte vind, is dat ze in de krant staan als de verkeersexperts van de raad. Natuurlijk is Wessels een expert en Treumann een gisse jongen. Maar het lijkt me dat er een rivaliteit tussen de beide he ren bestaat en dat die door mijn hart wordt uitgevochten.” Brauti gam bestempelt de opvattingen van het tweetal als „te rigoureus”. Cochius, de magische dwarsfluit- speler uit de schouwburgpassage (als hij tenminste niet op reis is), stapt binnen en roept: „Ik vind dit bedrie gerij”. De uitdragers van Cisca glim lachen. Dat zijn ze zo van Cochius gewend. Cisca is drie jaar geleden gestart met de opdracht een nieuw publiek te trekken voor de grote kunstinstel lingen alsmede kleine theaters en ex perimentele toneelgroepen. De sociale gedachte van kunst-in-de-wijken sluit daar op aan. Is dat gelukt? „Nee”, zegt Dick Beving, tot voor kort hofmeester bij de KLM en nu bureauchef. Hoewel hij vindt dat de kunsttiendaagse een goede aanzet is geweest. „Er is wel response op geko men, maar wat er daarna met die mensen gebeurd is Die follow-up heb je niet omdat je er de mensen niet voor hebt". ook nog eens de Hitkrant, overlopend van informatie over het hoofdstede lijke kunstgebeuren en een oplage van 1.300.000 per jaar, en de Plus- krant waarmee de jeugd wordt be stookt. Bovendien is het ook Amsterdams grootste bespreekbureau met een om zet dit jaar van een kleine kwart miljoen aan verkochte plaatsen. Be ving: „Dat gaat nu nog vrij primitief. Tot dusver hadden we hier zelf nog geen kaartverkoop, maar alleen re serveringen. Heel omslachtig, maar volgend jaar zal dat anders gaan” Dan kunnen bijvoorbeeld ook plaat sen voor het grote uit-gebeuren in Londen worden besteld. Maar zover hoeft men het niet te zoeken, want volgens Beving valt er in de hoofdstad genoeg kunstzinnige zaken te genieten. „Het punt voor ons is alleen, dat we de mensen aan het verstand moeten brengen dat er erg veel gebeurt in Amsterdam en dat de Melkweg iets anders is dan de schouwburg”. Cisca zit op het Leidse- plein 26, tel. 020-229011. DE AANLEG van vrije tramba nen gaat gewoon door- Volgend jaar komen Damrak, Rokin en Vijzelsgracht in ieder geval aan de beurt. Een deel van de raad gaat dat te langzaam, maar volgens Brautigam wordt er al zo snel De KVP’er, die in 1970 na het uit de boot stappen van de WD als laatste wethouder het college werd binnengehaald, is er serieus van overtuigd dat de ondergrondse spoorbanen door nieuwe technie ken kunnen worden aangelegd zonder dat daarvoor de hele stad overhoop wordt gehaald. Brautigams credo, waarvoor in het College van B. en W. meer aanhangers te vinden zijn, staat in scherp contrast met de heersende opinie dat het Amsterdamse me- tro-avontuur na de bouw van de oostlijn en enig aanvullend „knut selwerk” van de Nederlandse Spoorwegen wel afgelopen zal zijn. „Ik hoop”, zegt hij, „dat de me tro er gewoon komt. In de vorige raad heeft de Provo Schimmel- pennink gezegd: hij komt te laat. DE ROTTERDAMMER Erasmus noemde de Amsterdammer „een soort zeedier” en de Geldersen spraken over „waterhonden”. Amsterdam, de „Kroondraagster van Europa” of het „Venetië van het noorden" is een waterstad. En daarom ook de stad van de duizend bruggen, zoals J. H. Kruizinga zijn (door Strengholt uitge geven) boek heeft gedoopt. Een histo risch werk over Amsterdams veelbe sproken oeververbindingen, doorspekt met anekdotes en fraaie illustraties. De oudste brug-met-een-naam was de Oudebrug over het Damrak, een verzamelplaats van baliekluivers en kringetjesspugers of van „leuningbij ters en bruggetrekkers”, maar tevens ook de eerste arbeidsbeurs in de openlucht. Een van die bruggen, die een belangrijke plaats in nam in het publieke leven. Zo zijn er veel meer geweest en de auteur rept dan ook met bijtend sarcasme over de blinde dempwoede van het stadsbestuur in de tweede helft van de vorige eeuw toen een hoop stadsschoon werd ver minkt. Dat begon in 1850 met de Gouds bloemgracht en later zouden nog meer Jordaangrachten er aan moeten geloven. Zo ook de Nieuwe Zijds Voor- en Achterburgwal alsmede de Houtgracht en Leprozengracht (nu Waterlooplein). Kruizinga: „De krui wagen was bij het stadsbestuur zeer EVERT BRAUTIGAM, als wethouder be last met de Amsterdamse verkeerscoördina- tie, werkt ontspannen na de storm die vorige week boven zijn hoofd losbarstte en alleen door interventie van de PvdA niet tot een motie van afkeuring leidde. Hij durft het zelfs aan openhartig over Amsterdams meest omstreden affaire van de laatste jaren te praten: de metro. Mr. Brautigam: „Ik ben voor de aanleg van het hele metronet. Dat Van fiets tot Cisca. Een kijkje binnen de ruimte waar meer aan culturele informatie en service kan worden gedaan. Daarin had ie betekent nu dat we er misschien juist harder aan moeten werken. Wanneer het hele net klaar is? In 2000 of misschien in 1990.” Hij is er zeker van dat hij dat nog zal meemaken. „O ja, al is het op een bejaardenpasje. Een tijdje geleden was ik in Milaan, waar ze ook zo’n ding aanleggen. Daar zei een bestuurder tegen me: we zitten met twee problemen. Er zijn bezwaren in de wijken en het wordt duurder. Hoe zit dat bij u? Toen kon ik in het latijn antwoorden: „Idem.” Beroep derhalve: Het verkopen van hotelbedden. Dat deed ze al eerder bij Holiday Inn in Eindhoven („een hotel in de pro vincie”), maar de grote stad lokte. Vandaar. Nu is het verkopen van hotelbedden in de hoofdstad door een gestage aanwas van nieuwe accommodaties op dit terrein niet de eenvoudigste zaak meer, aangezien de groei van het toerisme het vrij onverwachts heeft laten afweten. De concurrentie is hard en daar komt bij, dat de bezettingsgraad van de grote hotelbedden nu niet direct is wat de investeerders er eigenlijk van hadden verwacht. Ineke Hogenbosch: „Het is echt niet zo dat je hier een half jaar niets te doen hebt. Het is ook niet zo dat je er om moet huilen. Het gaat allemaal heel redelijk. Alleen is het wel zo, dat Nederland waanzinnig duur is geworden en zich eigenlijk uit de markt prijst”. Een markt die het met minder Amerikanen moet doen, maar daar staat dan weer een groter aanbod van Japanners tegenover. Ziet zij nieuwe toeristische kansen voor Amsterdam? „Ach, het toerisme blijft echt wel naar Amsterdam komen. Tenslotte is het de vierde stad van Europa”. Is ze erg zakelijk ingesteld? „Ik ben wél commercieel echt niet met’een natte vinger te lijmen”. in Amsterdam een expert is in het oplossen van verkeersvraagstuk- ken. Maar het gaat om een enorm gevoelige afweging van belangen, die vaak niet cijfermatig af te wegen zijn. Bovendien blijken de verkeersprognoses van vroeger door de feiten te zijn achter haald.” Wat de hoofdstad in vergelijking met andere wereldsteden tegen heeft, is de enorme omvang (800 hectare) van de historische bin nenstad. Een gebied vol monu menten, dat zijn functie moet houden, maar zwaar gebukt gaat onder de druk van de auto- „Dat is hier altijd zo geweest. Aan het einde van de vorige eeuw sprak men al over de wanstaltige toena me van het verkeer en er is een keur uit de 17e eeuw, waarin staat dat je op bepaalde uren van de r ^.77’7

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13