Drost bracht Spaanse pers: Wener wilde niet anders HAPPEL ONTSLAGEN DewalqueDie man heeft zoveel wedstijden voor ons gewonnen AJAX STERK TEGEN REAL Shane Gould Joegoslavië of Spanje naar wereldkampioenschappen Twintig met dertien goed HOLLAND wordteen SKOLIAND Gantwarg in het nauw professional Van Hanegem: gele kaart SPORWfflB E ■Rm Hg i Sr rH Rep matchwinnaar (4-3) -J 5 1973 DONDERDAG 20 DECEMBER Verrast Vloedgolf Verschil ■HM P W; (Van onze redacteur in Spanje) Happel: Afwachten Niemand kijkt Piot boos aan (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD Puskas en Kubala juichten te vroeg de de Deelnemers: 468.597. en ADVERTENTIE premie 1 SEVILLA Ernst Happel is definitief uitgespeeld bij FC Sevilla. Het bestuur heeft na een spoedvergadering die volgde op de nederlaag tegen Baracaldo, een officiële nota bekend gemaakt waarin staat dat het Happel de taak ontnomen heeft om het eerste elftal te trainen „wegens oorzaken die met de discipline in verband staan”. De ex-Sevilla-speler en huidige jeugdelftaltrainer Santos Bedoya is als zjjn opvolger aange wezen. bestuur heeft geweigerd verder commentaar te leveren op de zaak, en over nadere gesprekken tussen Happel en het be stuur na de nota van maandagavond is tot op dit moment niets bekend. Ook de Wener zal waarschijnlijk afwachten wat de KNVB nu besluit. Als Happel met Nederland naar de wereldkam pioenschappen kan dan zal hij niet al teveel drukte maken over de financiële afwikkeling van zijn ontslag. Als geen ander realiseert Happel zich dat niet alleen Nederland maar ook hij in dat geval straks in West-Duitsland een wereldrepu- tatie kan opbouwen. De eindstand in groep zeven is: Spanje 4 2 2 0 6 8-5, Joegoslavië 4 2 2 0 6 7-4, Griekenland 4 0 0 4 0 5-11. Dat doelpunt kwam voor Feyenoord net op tijd- Wim van Hanegem: „Als het bij de rust nog 0-0 staat en je weet dat je al ik weet niet hoeveel kansen hebt gehad, dan wordt het natuurlijk steeds moeilijker. Maar ondanks de tegenslagen die we hadden, zijn we blijven doorgaan. laten schieten waardoor Feyenoord op Rechts Lex Schoenmaker. Dat vond ik toch wel een sterk punt van ons”. Wiel Coerver: „Een van Feyen- oords beste wedstrijden was het zeker niet, maar ik dacht dat het toch wel duidelijk was dat wij en niet Standard een plaats in de kwartfinales verdienen.” Een tegenovergestelde mening was Stan- dard-trainer Markovic toegedaan. „Wij hebben hier heel ongelukkig verloren door twee fouten. In tactisch opzicht heeft mijn elftal het voorbeeldig gedaan. Nu Feyenoord het uiteindelijk toch ge red beeft, geloof ik wel dat de ploeg in het UEFA-cuptoernooi een eind kan ko men.” ATHENE Alfred Hitchcock, de meester van de spanning, had het niet beter kun nen ensceneren. De 85e en eigenlijk laatste wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in de Europese zone, krijgt nog een vervolg. Door de overwinning van 42, die Joegoslavië woensdagmiddag in Athene op Griekenland behaalde, zullen de organisatoren van het wereldkampioenschap en de voetballiefhebbers over de gehele wereld nog even moeten wachten voordat de zestiende en laatste deelnemer aan het wereldkampioenschap bekend is. Evenals dat enkele weken geleden het geval was tussen Oostenrijk en Zweden zullen Joegoslavië en Spanje nog een wedstrijd moeten spelen om uit te maken wie zich uit groep zeven van de voorronden plaatst voor West-Duitsland. Door de overwinning kwamen de Joegoslaviërs niet alleen op hetzelfde aantal punten maar ook op dezelfde deelcijfers (62) uit als Spanje. De Spaanse pers insinueert echter dat Happel opzettelijk op deze laatste botsing met de voorzitter had aangestuurd, omdat hij vrij wil zijn met het oog op de mogelijkheid om in Nederland bondscoach te worden. Het is in ieder geval dui delijk dat beide partijen graag van elkaar af wilden zijn. Het enig overblijvende probleem is nu hoe Sevilla met Happel een overeenkomst bereikt over de financiële afwikkeling van zijn contract, maar daarover zwijgen zowel het Sevilla-bestuur als Happel in alle talen. Jan Hbrdijk en Nellemieke Brouwer zijn een ronde verder gekomen in de open tenniskampioenschappen van Ho bart. Hordijk won van Clarke en Brou wer van de Amerikaanse Schwickert. Nico Dewalque: „Na deze wedstrijd en na NederlandBelgië een paar weken geleden kan ik toch niet tot een andere conclusie komen, dan dat het verschil tussen de Nederlandse en de Belgische top kleiner is dan velen denken. Ik moet toegeven dat er nog wel een verschil bestaat, maar ik weet zeker dat vele Belgische clubs en met kans op succes het tegen Nederlandse kunnen opnemen. Wij hebben dat tegen Feyenoord uitein delijk bewezen.” Uitsmijter van Wim van Hanegem: „Die Dewalque wilde in de volgende ronde zo graag tegen Vitto ria Setubal spelen. Daar zal hij dan toch Bruto inleg: 1.073.285. Prijzenbedrag: ƒ453.999,56. Ie, 2e, 3e prijs en de premie elk 113.499.89. Mike Hailwood, de oud wereldkam pioen bij de motorcoureurs, gaat volgend seizoen Formule-I rijden voor het team van Yardley McLaren. MADRID (AP). Ajax heeft woens dagavond in het Bernabeu-stadion in Madrid een vriendschappelijke wedstrijd tegen Real Madrid met 4-3 gewonnen. Ondanks het regenachtige weer waren er twintig duizend toeschouwers geko men die Ajax volledig zagen domineren. Madrid nam weliswaar via Netzer de leiding maar nog voor rust maakte Rep de gelijkmaker. Opnieuw nam Real de leiding. Del Bosque maakte er 13 mi nuten na rust 2-1 van. Via Suurbier en Steffenhagen nam Ajax echter binnen vijf minuten de leiding. Nadat Netzer 3- 3 had gemaakt en Amancio een straf schop had gemist maakte Johnny Rep tenslotte het winnende doelpunt. Ajax speelde in de volgende opstelling. Stuy Suurbier', Hulshoff, Blankenburg, Krol Haan, Neeskens, Ger MührenRep Mulder, Keizer. In de tweede helft kwa men Arnold Mühren, Varga en Steffen hagen in de plaats van Gerrie Mühren, Mulder en Keizer. Willem van Hanegem heeft uitgehaald. Enkele seconden later zal doelman Piot (niet zichtbaar) op simpele manier de bal 20 komt. Dewalque (4), Thissen en Gerent kunnen er ook niets meer aan doen. De aanleiding tot Happels ontslag was de uitzonderlijk strenge straf die hij op de avond voor de wedstrijd wilde op leggen aan speler Uriona, die zijn verloofde in het nabij gelegen Bilbao was gaan opzoeken en een kwartier te laat teruggekomen was. De ware oorzaak ligt natuurlijk in het feit dat Happel de promotiedromen van Sevilla geen stap dichter bij heeft kunnen brengen in zijn zes maanden als trainer. De voorzitter, signor Montes Cabeza, die al meerdere malen tussenbeide gekomen was in technische beslissingen, oordeelde dat Happel ditmaal te ver was gegaan en bracht tenslotte één van zijn vele ultimatums in praktijk: Happel is ontslagen. Het Vlak na de goal van Elefterakis moes ten de Joegoslaviers een tweede slag incasseren. De Westduitse scheidsrechter Kurt Tschenscher, die de nerveus spe lende ploegen goed in de hand hield, stuurde na precies een half uur Bajevic, de maker van de eerste goal, uit het veld wegens slaan van een tegenstander. Vijf minuten voor de rust werd het zelfs 2-2 doordat Katalinski bij een Griekse aan val de bal in eigen doel schoot. Ladislo Kubala, de Spaanse trainer en zijn land- SYDNEY (ANP) Shane Gould, de zeventienjarige Australische zwemster, die in München drie gouden-, één zilve ren- en een bronzen medaille won, heeft een contract als professional getekend. ROTTERDAM. De Westduitse scheidsrechter Biwersi, die het duel tus sen Standard Luik en Feyenoord voor treffelijk leidde, deelde in de boeiende Nederlands-Belgische confrontatie in to taal drie gele kaarten uit. Standards linkerspits Rora kreeg er een nadat hij als eigen rechter optrad na een overtre ding die Jan Boskamp tegen hem beging. Vedediger Thissen werd met het geel bestraft als gevolg van al te opzichtig tijdrekken, en Wim van Hanegem nadat hij Semmeling onheus had bejegend. Net als Mark Spitz zal zij de verkoop bevorderen van zwemkleding, die door een Duitse fabrikant wordt geproduceerd en die haar naam zal dragen. De stap naar het professionalisme levert haar ongeveer 130.000 gulden op plus de toe zegging dat zij eventueel al haar kosten van een universitaire studie vergoed krijgt. Shane Gould had tussen 11 de cember 1971 en 5 augustus 1972 alle wereldrecorde op de vrije slag op haar naam staan. Nu is zij alleen nog snelste vrouw op de 200 meter. ROTTERDAM- Uiteindelijk werd Standard Luik op dezelfde manier geëli mineerd voor het UEFA-cuptoernooi als waardoor Feyenoord vorige week in de Belgische mijnstad zichzelf in een uiter mate hachelijke positie had gemanoeu vreerd. Twee enorme defensiefouten bo den Feyenoord in de tweede helft de gelegenheid de nadelige marge van 3-1 door middel van een 2-0 triomf onge daan te maken. Ironisch genoeg voor Standard werd de tweede en beslissende fout gemaakt door de man, die terecht was afgeschilderd als degene die voor Feyenoord het moeilijkste obstakel zou zijn: doelman Christian Piot. Zeventien minuten voor het einde liet Piot, die als een van Europa’s beste doelverdedigers wordt beschouwd, zich bijna op een kinderlijke manier verrassen door een ver schot van Willem van Hanegem, waaruit de bal tussen zijn benen door in het doel caramboleerde. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM. In de tweede ronde van het internationale Suikerdamtoer- nooi heeft de Russische kampioen Ana toli Gantwarg tegen de Nederlander Frank Drost op de rand van een neder laag gebalanceerd. Onze nationale favo riet Harm Wiersma kon hier evenwel niet van profiteren, want hij raakte zelf een punt kwijt aan de Fransman Mosto voy. Gantwarg speelde tegen Drost fel op winst en nam daarbij tamelijk wat risico. Zoals de jonge Fries na afloop aantoonde, had hij het de Rus bij de 44ste zet bijzonder moeilijk kunnen ma ken met 7-11. Drost was evenwel wat te haastig met het winnen van een schijf, waarop Gantwarg een listige damcombi- natie liet volgen. Op vernuftige wijze wist Drost toch nog remise te maken. Harm Wiersma dwong Mostovoy tot het innemen van een voorpost. Het had er alle schijn van dat winst daarna nog slechts een kwestie van tijd zou zijn, maar tot ieders verbazing hield de Fransman zich staande. Wiersma wierp wanhopig nog allerlei diep doordachte listen in de strijd. Mostovoy liet zich echter niet van zijn stuk brengen en loodste zijn stelling de remisehaven in. Ex-jeugdwereldkampioen Nicolai Mets- janski speelde tegen Jeroen Goudt een sterke aanvalspartij. Goudt beging dit maal niet de fout die hij gisteren tegen Gantwarg maakte en stuurde regelrecht op remise aan. De Senegalees Baba Sy speelde zich naast de beide Russen door van Pershad te winnen. Deze overwinning kwam op miraculeuze wijze tot stand. In mindere positie bood Sy remise aan, maar de Surinamer weigerde. Niet veel zetten later maakte Pershad een grove denk fout. Sy kon zo door naar dam lopen en won gemakkelijk. Het scheelde maar weinig of ook de Zwitser Cazemier had tot de winnaars van vandaag behoord. Een dammeneindspel tegen Laporta werd door de ex-Nederlander echter niet op de juiste wijze afgewerkt. de tweede ronde Tegen de verwachtingen van Feyen- oords trainer Wiel Coerver in had Standard dat de aangekondigde vloed golf van Rotterdamse aanvallen knap vertragend heel goed wist te ontregelen voor een concept gekozen waarin wel degelijk plaats was voor drie spitsen: Musovic, Rora en Lambrichts, vaak nog aangevuld als daar tenminste gelegen heid toe was en dat was voor de rust niet al te vaak het geval door de IJslandse middenvelder Sigurvinsson. Coerver: „Toch heb ik de basisopstelling gelaten zoals ik die aanvankelijk in het hoofd had, dus met een uitgesproken verdediger minder.” De man die zijn plaats kwijtraakte was niet Wim Rijs- bergen, maar linkerverdediger Jan Ever- se. Op zijn plaats opereerde, als daar aanleiding toe was Wim Jansen, die echter veelvuldig opschoof en in die krachtenvretende rox naar een sublieme vorm groeide. Coerver: „Zoals Jansen heeft gespeeld, dat is toch grandioos. Hij was de absolute uitblinker. En verder ben ik blij met de partij van Rinus Israël, die het eveneens uitstekend heeft gedaan.” Israël toonde zich met name in zijn element in de laatste 20 minuten, toen Standard manmoedig en lang niet on verdienstelijk, maar uiteindelijk toch te vergeefs aanviel, gedwongen als het daartoe was als gevolg van de twee noodlottige fouten. De eerste daarvan werd begaan door Govaert die een kwartier na rust hij was pas enkele minuten tevoren in het veld gekomen als invaller voor Rora zo onoordeel kundig terugspeelde op Piot, dat Ressel de bal op een presenteerblaadje aange boden kreeg. De twijfel aan eigen aan- valskracht manifesteerde zich bij Feyen oord juist bij de uitgelezen kans die op deze actie volgde. Ressel liet de afwer king over aan Kristensen, die op zijn beurt vond dat Schoenmaker het werk maar moest doen. Schoenmaker deed nu wel wat er van hem werd verlangd en deed met zijn doeltreffende daad alle ergernis die hij eerder bij de Feyenoord- aanhang had veroorzaakt teniet. met vakantie naar toe moeten als hij er per se heen wil. Mochten wij die ploeg loten, dan zal ik hem in ieder geval een kaartje sturen De Oostduitse voetbalbond heeft een serie wedstrijden vastgesteld, die na de competitie zullen worden gespeeld. Daarin kunnen de geselecteerden voor het nationale elftal getest worden en in vorm blijven. Er zullen vier groepen gevormd worden van elk zeven teams, die voortkomen uit de eerste en tweede divisie. Het toernooi zal in mei en juni worden gehouden. De Oostduitse bonds coach Georg Buschner zal in de gelegen heid worden gesteld met zijn ploeg deel te nemen in iedere poule en op elk door hem gewenst moment. Jan Timman heeft in Londen een internationaal schaaktoernooi gewonnen. Hij heeft na zijn overwinning op de Westduitser Hecht nu zeseneenhalve punt. genoot Ferenc Puskas, die als trainer van Panathinaikos in Athene werkt feliciteerden elkaar juichend met plaatsing van Spanje. Baba Sy (Sene- 2-0, Gantwarg Piot: „Ik werd door het schot van Van Hanegem volkomen verrast. Ik zag de bal pas op het laatste moment aanko men en omdat de bal nogal glad was, schoot die me tussen handen en benen door. Dat neemt natuurlijk niet weg dat het een verschrikkelijke fout was. Ik had die bal moeten hebben en normaal gesproken heb ik zo’n bal ook.” En Nico Dewalque, zowel bij Standard Luik als in het Belgische nationale elftal met Piot dé grote defensieve steunpilaar: „Luister, niemand van ons kijkt Piot nu kwaad aan. Natuurlijk was het een enorme fout, een fout die ons bovendien een plaats in de kwartfinales heeft ge kost. Maar laten we eerlijk zijn, Christi an heeft in het verleden zowel voor Standard als voor het nationale elftal zoveel wedstrijden gewonnen, dat het wel erg ongepast zou zijn om hem deze blunder zwaar aan te rekenen.” Dat Feyenoord de jammerlijke fout van Piot (hij bleef na zijn misser secon den lang als versteend op de grasmat zitten) nodig had om over de rug van Standard de laatste acht van het UEFA- cuptoernooi te bereiken, pleit niet voor de efficiëntie van de Rotterdamse aan- valslinie, die vooral in de eerste helft een handvol mogelijkheden had gekre gen om al in een vroeg stadium defini tief afstand van zijn Belgische opponent te nemen. Maar met name Ressel en Schoenmaker wisten zelfs de fraaiste mogelijkheden niet te verzilveren en er waren na de eerste helft dan ook maar weinigen onder de 43.000 toeschouwers, die nog in een succesvolle afloop voor Feyenoord durfden geloven- Te meer daar Piot, die afgezien van zijn beslis sende blunder een grandioze wedstrijd speelde, de indruk maakte voor de zo veelste keer in zijn carrière een niet te passeren doelman te zijn. DEN HAAG (ANP). De uitslag van toto no. 22 is: Het bleek echter zeer voorbarig. De Joegoslavische ploeg kwam moreel ge sterkt uit de kleedkamer en bleek on danks het feit dat hij met een man minder speelde toch beter dan de Grie ken. In de 63e minuut werd het door Sur jak 3-2 voor Joegoslavië en in de allerlaatste minuut van de wedstrijd sleepte Karasi met een tweede doelpunt de beslissingswedstrijd tegen Spanje uit het vuur. De beste spelers bij Joegosla vië waren Karasi, de maker van twee doelpunten, middenvelder Pavlevic en rechtsbuiten Petkovic. Bij Joegoslavië speelde linksbuiten Dragan Dzajic voor het eerst na zijn beenbreuk weer mee Hij werd echter na een uur vervangen door Petrovic. Het treffen tussen Griekenland en Joegoslavië, dat in het Karaiskakis-sta- dion door slechts 15000 toeschouwers werd bij gewoond, had een uitermate spannend verloop. Binnen een kwartier stonden de Joegoslaviërs, die nog nooit met meer dan één doelpunt verschil van de Grieken hebben kunnen winnen door doelpunten van Bajevic (10) en Karasi (14) met 2-0 voor. Joegoslavië achtte zich op dat moment al zeker van een plaats in de eindronden. In plaats van 3- 0 werd het echter 2-1 door een treffer, die Elefterakis in de 28e minuut voor zijn rekening nam. De Uitslagen van zijn: Grootmeestergroep gal)Pershad (Sur) (SU)Drost (Ned) 1-1, Metsjanski (SU) Goudt (Ned>, Laporta (Italië)Cazemier (Zwits) 1-1, Hermelink (Ned.)Smith (VS) 1-1, Wiersma (Ned.)Mostovoy (Fr.) 1-1. Jeugdwereldkampioenschap: Bhaillal (Sur)Clerc 0-2, Korenevski (SU)No vikov (SU) 1-1, Sedlacek (Tsj.)Lesnes (Fr.) 0-2, Jansen (Ned)Bergo (Italië) 2- 0. Dameswereldkampioenschap: Tatjana Stepanova (SU)Elena Mikailovskaja (SU) 0-2, Danielle Brose (België)Cato van Setten (Ned.) 2-0, Barbara Graas (Ned.)Raymonde Barras (Fr.) 0-2. In het jeugdwereldkampioenschap heeft Hans Jansen met twee gewonnen partijen alleen de leiding. Bij het dames wereldkampioenschap delen Mikailovs kaja en Barras de eerste plaats. le prijs: 20 winnaars, die elk bruto 5674,90 ontvangen. 2e prijs: 500 winnaars, die elk per kolom 226,90 ontvangen. 3e prijs: 5091 winnaars, die elk per kolom f 22,20 ontvangen. De premie in toto no. 19 groot /119.731,63 is gevallen op nummer C 3618583. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 136.836,13. Baba Sy: Enige winnaar in groot meestergroep. - A

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 25