ANWB VERWACHT WEINIG DRUKTE OP KERSTDAGEN Akkoord over tekst „Parijse Volksgericht in Staphorst Drs. M. van Rooyen nieuwe staatssecretaris Financiën Weer kritiek op uitlatingen van Den Uyl □□In dit msg] Conventie” „Overleg met parlement eerder geïntensiveerd dan uitgehold” Aardgasprijs niet verder omhoog 7 januari M Lubbers belooft Tweede Kamer: Westduitse regering wijzigt rijverbod LAIRD TREEDT AF 1 Uitstel van proces A tegen Ehrlichman DONDERDAG 1973 20 DECEMBER DC 2 (Van onze parlementsredactie) W] 1 ADVERTENTIE 1 620e Staatsloteri j 0 hl-J -f Den Uyl: Regeringsbeleid steunt (Van onze Haagse redactie) op brede lagen van bevolking (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: d (Van onze parlementsredactie) 5.000,is gevallen op het in het Tweede-Karrierleden Ploeg en -6 -10 van elk van de andere series. van elk van de andere series. Attentie: op een met gemerkt nummer is meer dan een prijs gevallen. 15 V 15 1 5 DEN HAAG. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft gisteravond de Tweede Kamer tijdens het debat over de machtigingswet verzekerd dat de aard- gasprijs voor huishoudelijk gebruik na de verhoging per 1 januari in het ko mende jaar niet zal stijgen. De minister meent dat een verdere prijsverhoging gevolgen zal hebben voor de kosten van levensonderhoud waardoor volgens hem onrust zou kunnen ontstaan. Overigens blijft het kabinet bij de koppeling van de aardgasprijs aan die van olie. Wel was de minister ervan overtuigd dat in de toekomst de aardgasprijs in het totale energiebeleid moet worden ingepast. 19 december 1973 Derde trekking 017381 017381 i i 15 7 5 11 17 17 10 5 15 8 uur uur uur uur o 8 7 0 0 0 0 0 o o o o 45 0 3 0 0 14 0.6 0 21 70 0 69 0 0 0 8 0 0 7 5 0 1 0.4 0 Minister Boersma van Sociale Zaken deelde mee, dat de Sociaal-Economische Raad een commissie heeft ingesteld die de gevolgen van de olieboycot op lange ministers” Boersma, Lubbers en Duisen berg te leggen. Dat zou volgens Den Uyl de coördinatie alleen maar moeilijker maken. f f f f f 013949 035691 091725* 085992 090421 037590 068223 065516 040026 025664 025664 5 27 73 68 65* 77 333 323 065* 8914 Ze schrijft voor dat alle verontreini ging die met de vervuilde rivieren of door de afvallozing van de kustgemeen- ten in zee terecht komt voor een zeer groot deel moet worden tegengehouden of ministens ongevaarlijk kan worden gemaakt. 14 Europese landen hebben hiermee overeenstemming bereikt over de tekst van de „Parijse conventie”. Ze moeten in april 1974 door de deelnemende landen worden ondertekend. In ste me in Isr rië vai da: zijl g< gi hi n< De Bilt Deelen Eelde Eindhoven zo zzo zzo zo zo zo zo zzo zo z zo ono z zo zzo no wzw wzw w zo w zo o zzo wzw zzw ono o nno zo zo wzw ozo w w no wzw zo 2 0 20 11 22 17 12 -5 re m ri vc Pi m Is b< E ten: nèv dat dat Syr Pai reg de te 1 E del' kla hij kw voc I gin is Wf mo gei oni He he< rej Ms nif aai op w< mi ge in Le de lai 6 11 12 -12 8 -6 6 9 -8 0 1 ap Be be: hu th< m? de is nit th( ko m< Ii dat hee var bek ver* 42 voc liër Tel 1 1 o 2 0 2 1 4 0 3 11 12 -5 4 -3 in de „blanco cheque” wat wordt inge pakt. Maar de macht van minister Boersma van sociale zaken relativeerde hij: „Hij is alleen maar een soor super- Het zou gisteren zijn begonnen maar de rechter besloot tot uitstel voor nadere hoorzittingen over moties. Ehrlichman zal terecht staan met Gordon Liddy, die al is veroordeeld wegens zijn aandeel in de Watergate-affaire en David Young, Het aantal gevallen van longkanker neemt nog steeds toe. Volgens de me disch leider van de Stima in Gelderland, de longarts D. Sluyter, vormen mannen boven de veertig jaar de meest kwetsba re groep. Frequent onderzoek van man nen noemde hij daarom nuttiger dan onderzoek van mannen en vrouwen. Wil men, zo schrijft hij in het jaarverslag van de Stima, longkanker vroeg opspo ren, dan is een jaarlijks röntgenonder zoek van de longen zeker noodzakelijk. De Hogeschoolraad van de Techni sche Hogeschool in Eindhoven heeft op voorstel van het College van Bestuur besloten dat de student aan de THE die ook een bestuursfunctie vervult, een ho norarium kan krijgen. Het maximum bedraagt 4300 voor leden van de hoge schoolraad en 3350 voor studenten die in een afdelingsraad zitten. Komt het financieel slecht uit, dan hoeft de stu- dent-bestuurder zijn honorarium niet op te nemen. Hij moet er namelijk van kunnen afzien vanwege mogelijke conse quenties voor zijn recht op kinderbijslag, studietoelage enz. LOS ANGELES (Reuter). Het pro ces tegen de voormalige adviseur van president Nixon, John. D. Ehrlichman wegens het opstellen van plannen voor de inbraak bij de psychiater van Daniel Ellsberg, de man die de Pentagon-papers onthulde, is uitgesteld tot 15 april. De 31-jarige belastingdeskundige volgt de KVP’er Van der Stee op, die per 1 november zijn partijgenoot Brouwer van landbouw en visserij weer verving. Brou wer legde om gezondheidsredenen zijn functie neer. Over de benoeming van de nieuwe staatssecretaris heeft een lange strijd gewoed tussen KVP en het kabi net. Maar liefst zeven KVP-kandidaten waren in meerdere of mindere mate on aanvaardbaar volgens Duisenberg en den Uyl. Af en toe regen en normale temperaturen voor de tijd van het jaar. Aantal uren zon: 1 tot 5. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: omstreeks normaal. DEN HAAG. De ANWB verwacht, dat op de kerstdagen slechts weinig automobilisten op pad zullen gaan. De donderdag en vrijdag na Kerstmis zal het waarschijnlijk ongekend druk zijn op de wegen. Zon Maan op D’66-Kamerlid Van Mierlo verlangt opheldering van het stemgedrag van de Nederlandse delegatie bij de VN inzake goedkeuring van geloofsbrieven van de Portugese delegatie. Hij heeft de voorzit ter van de vaste Kamercommissie van Buitenlandse Zaken, de socialist Dan- kert, gevraagd dit punt op de agenda van de vanavond te houden commissie vergadering te plaatsen en minister Van der Stoel te verzoeken opheldering te geven. Nederland stemde in de VN tegen het voorstel van o.m. Tanzania om de ge loofsbrieven van de Portugese afgevaardig den goed te keuren onder de nadrukke lijke aantekening, dat de delegatie Por tugal vertegenwoordigt zoals het binnen zijn Europese grenzen bestaat en de geloofsbrieven van die afgevaardigden te verwerpen, die pretenderen in de Portu gese delegatie de door Portugal over heerste gebieden Angola en Mozambique en de onafhankelijke staat Guinee-Bissau te vertegenwoordigen. PARIJS (DPA). De kustwateren, de Noordzee en het noordoostelijke deel van de Atlantische Oceaan moeten beter worden beschermd tegen de vervuiling die direct van het vasteland afkomstig is. Dat is de doelstelling van een nieuwe internationale conventie die gisteren in Parijs tot stand kwam. WEERRAPPORTEN Weer in binnen- ra buitenland WASHINGTON (Reuter, DPA). De voormalige Amerikaanse minister van Defensie, Melvin Laird, zal zijn functie van raadsman van de president voor de binnenlandse politiek op 1 februari neerleggen. Hij heeft dit gisteren op een persconferentie in het Witte Huis be kendgemaakt. Prijzen van f f f f f f f f f f De nieuwe staatssecretaris is op dit moment nog hoofd van de fiscale afde ling van het tot de Koninklijke-Shell- groep behorende Billitonconcern. De heer van Rooi jen is geboren in Drunen (NB) en volgde in Rotterdam de HBS-A en de Rijksbelastingacademie. Hij stu deerde in 1967 af aan de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam. Van januari 1965 was hij adjunct-in- specteur der belastingen in Rotterdam en later in diverse plaatsen inspecteur. In december 1968 trad hij bij de Konink- lijke-Shell in dienst als fiscaal accoun tant. De heer Van Rooijen is gehuwd en heeft geen kinderen. termijn zal bestuderen. De minister vond het nuttig voor het regeringsbeleid op lange termijn. Boersma zegde toe met de Stichting van de Arbeid en met de categorale werknemers- en werkgevers organisaties overleg te blijven voeren over te nemen uitvoeringsmaatregelen die op grond van de machtigingswet door de regering zullen worden geno men. in de serie W op het nummer: en een troostprijs van f 4.000,op nummer Drs. D. J. Engelen, directeur toeristi sche ledenservice van de ANWB, meent dat voor de Nederlanders de kerstviering thuis zo’n intieme zaak is, dat ze de reeks autoloze zondagen op die twee feestdagen niet zullen compenseren. Wél denkt hij dat tal van Nederlan ders hun autoloze-zondagcomplex op de dagen tussen Kerstmis en Oud en Nieuw zullen willen „afreageren”. Hij waar schuwt er dan ook voor op de dagen na Kerstmis de wegen zoveel mogelijk te mijden. Van zaterdag af geldt een rijverbod van zaterdags 1600 uur tot zondags 0300 uur afwisselend voor auto’s met een even en auto’s met een oneven nummer plaats. Het ene weekeinde mogen dus de auto’s rijden met een even, het andere weekeinde de auto’s met een oneven nummerplaat. De heer Engelen spreekt tegen, dat door de beperkende verkeersmaatregelen op het ogenblik minder materiële schade op de wegen voorkomt. Er doen zich nog zeer veel auto-ongelukken voor, waarbij de materiële schade vrijwel even groot is als in de tijd vóórdat de regering een autoloze zondag en een vrijwillige snel heidsbeperking van 100 kilometer voor schreef. Volgens de heer Engelen grijpen de carosseriebedrijven deze maatregelen aan om hun structurele overcapaciteit te verontschuldigen. Oorzaak van het ’volksgericht’ zou zijn, dat de rijschoolhouder er door de dorpsgemeenschap van wordt verdacht een verhouding te hebben gehad met een 20-jarig meisje. Dit meisje is intus sen getrouwd met een jeugdige inwoner van Staphorst. Ook in de nacht van maandag op dinsdag was een poging gedaan het huis met karren te omsingelen, maar surveil lerende poltiemannen ontdekten de jon geren, toen zij bezig waren boerenkarren van erven te slepen. De politiemannen probeerden dat tegen te houden. Daarbij sneuvelde de ruit van hun politieauto. Daarop vroegen zij hulp van de rijkspo litie in Nieuwleusden en Zwolle. Geza menlijk slaagden zij erin het volksge richt te voorkomen. De afgelopen nacht ontdekte de politie echter te laat, dat de jongelui opnieuw bezig waren het het huis te barricade ren. DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl heeft na negen weken durende bespre kingen tussen KVP-fractieleider An- driessen, minister Duisenberg van Finan ciën en premier Den Uyl een nieuwe staatssecretaris van Financiën. Binnen kort is de benoeming te verwachten van drs. M. J. van Rooijen uit Oegstgeest. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteravond laten weten. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. Den Helder geh. bew. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel BONN (DPA, UPI). De Westduitse regering heeft gisteren besloten het zon- dagrijverbod dat nu voor vrijwel alle automobilisten geldt, door een andere regeling te verangen. ■y-v. De premier verklaarde onlangs tijdens een persconferentie dat er sterke prijs opdrijving plaatsvindt van ruwe olie en dat met name in Iran en Liberia olie tegen fancy-prijzen wordt verkocht. Vol gens de Koster is deze opmerking voor de ambassadeur van Iran reden geweest om minister van der Stoel van Buiten landse Zaken om opheldering te vragen. Volgens de VVD’er heeft de opmerking van Den Uyl in Iran grote verwondering gewekt. De heer De Koster heeft minister president Den Uyl er dinsdag in schrif telijke vragen nog eens op gewezen dat alle uitspraken van regeringshoofden zorgvuldig door de ambassadeurs in Den Haag worden gerapporteerd aan de eigen regering. Vooral nu Iran door de olie boycot een nog belangrijker olieleveran- cier is geworden voor ons land, had Den Uyl daaraan moeten denken, vindt De Koster. leider van de zgn. „Loodgietersploeg”. De prijs 0.000 Lubbers zei dat de voorlopige loons verhoging van 30 gulden voor iedereen in het eerste half jaar van 1974 gezien moet worden in het licht van een ver wachte sterke verhoging van de prijzen. Geraamd wordt dat de invoerprijzen in 1974 met 15 percent zullen stijgen. De laatste maanden zijn deze importprijzen al sterk omhoog gegaan. De minister verwachtte dat de werknemers er on danks het voorschot van 30 gulden nog ruim één percent op achteruit zullen gaan. Toch meende minister Lubbers dat o.a. door de versnelde ombouw op aardgas waardoor vooral het bedrijfsleven een andere energiebron geboden krijgt dan tot nu toe het geval is, dat Nederlandse economie in 1974 stabiel zal zijn. Hij verwachtte wel dat dé bedrijfswinsten Hoog water Laag water VRIJDAG 21 DECEMBER op 8.46 uur onder 16.30 5.56 uur onder 14.06 25,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Een edelsmid uit Roermond geeft kijklustigen de gelegenheid zelf stroom op te wekken om zijn etalage te bezich tigen. Naast de etalage heeft hij een handle laten monteren. Draait een voor bijganger hieraan, dan wordt via een kleine generator stroom opgewekt, waardoor via drie schijnwerpers enkele vlakken in de etalage worden verlicht. uur en uur en Een familie-onderonsje tijdens het de bat over de machtigingswet in de Tweede Kamer: Bas de Gaay Fortman, fractie voorzitter van de PPR praat met zijn vader, mr. W. de Gaay Fortman, minister van Binnenlandse Zaken. coördinator”. Den Uyl voelde niets voor een PPR-voorstel om de uiteindelijke bevoegdheid niet alleen bij Boersma, maar bij de drie „financieel-economische Een extra prijs van ƒ500.000,is gevallen in de serie L op het nummer: en een troostprijs van 5.000,op nummer licht bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. regen zw. bew. regen onbewolkt half bew. onbewolkt mist geh. bew. half bew. onbew. regenbui regen zw. bew. regen regen geh. bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. regen regenbui mist Las Palmas half bew. Tunis onbewolkt VRIJDAG 21 DECEMBER 1.16 uur en 13.37 9.16 uur en 21.34 is gevallen ojy van 10.000,is gevallen op het nummer: 25.000,is gevallen op het nummer: 50.000,is gevallen op het □u.uuu,is gevallen op het nummer: 100.000,— is gevallen op het nummer: Een extra prijs van ƒ250.000,is gevallen Voor woningen die het bouwcoördi- natiekantoor Ruijters te Sittard na 1 januari in aanbouw neemt, zal een ga- rantiecertificaat aan de kopers worden uitgereikt. Duur en omvang van de ga ranties zijn in onderdelen omschreven. Enkele gevallen waarin de garantie niet geldt, worden in het certificaat ook omschreven. DEN HAAG. Minister-president Den Uyl heeft gisteren opnieuw scherpe kritiek te verduren gekregen op uitlatin gen die hij over de oliecrisis heeft ge daan. Het Tweede-Kamerfid de Kos- ter(VVD) maakte zich erg boos over de bewering van Den Uyl over de sterke prijsverhoging van de olie. 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen og het nummer: zouden dalen doch dat de investeringen op ongeveer gelijke voet zouden blijven. „We verkeren in een betere situatie dan de ons omringende landen,” - ande de minister. Kans op een droge periode van ten minste etmaal: 40 percent. 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog Normale temperaturen tot 26 december: minimum -1, maximum 6 graden. Laird zei dat er geen moeilijkheden zijn tussen de president en hemzelf. In Washington is het echter een publiek geheim, dat Laird met zijn werk in het Witte Huis niet tevreden is, voorname lijk omdat hij nauwelijks toegang had tot de president. Hij gaat nu voor een tijdschrift wer ken als raadsman voor nationale en internationale kwesties. STAPHORST (ANP).— Staphorster jeugd heeft gisternacht met boerenkar ren, mestwagens, mefkwagens enz. het huis van een 61-jarige ongehuwde rij schoolhouder in Staphorst gebarrica deerd. Ook een deel van de oude rijks weg, waarvan de woning staat was ge deeltelijk versperd. De Keja van de VVD willen dat in verband met de energiecrisis zoveel mogelijk militairen op 27 en 28 decem ber thuis kunnen blijven. Ze hebben minister Vredeling gevraagd het perso neel van de krijgsmachtonderdelen op die dagen buitengewoon verlof te geven. O De firma „Annabella Liegenschaf- ten” GmbH in Ulm heeft bij de gemeen te Rotterdam om grond gevraagd voor de bouw van vier zgn. „erotels”, een soort bordelen. „Annabella” schrijft in haar brief aan B. en W. dat ze de prostitutie in de Maastad net zo wil organiseren als ze gedaan heeft in drie grote Westduitse steden. Daar zou vol gens haar de prostitutie uit de criminele sfeer zijn gehaald. De scheidende commandant van het eerste legerkorps, luitenant-generaal F. Meijnderts, is door de koningin benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Meijnderts was al Offi cier van Oranje Nassau met de Zwaar den. DEN HAAG „Ik ben er van overtuigd dat veel doelstellingen van ons beleid steunen op brede lagen van de bevolking. De voor gestelde Machtigingswet zal eerder het overleg met het parlement in tensiveren dan het uithollen”, al dus premier Den Uyl gisteravond in antwoord op kritiek uit de Twee de Kamer als zou de regering te veel macht aan zich trekken met de noodwetgeving. Den Uyl gaf toe, dat de Machtigingswet ook niet ideaal is, maar dit soort wetgeving is nu eenmaal nodig omdat de be staande loonwet onvoldoende is. Oppositieleider Wiegel (VVD) was het volkomen oneens met de pre mier en hekelde de gang van za ken: Eerst geen overleg met het parlement vastleggen in de wet en later via een wijziging voorstellen om binnen tien dagen een debat over de belangrijke beleidsvoor nemens in de Tweede Kamer mo gelijk te maken. Den Uyl benadrukte dat zijn regering zich niet zal losmaken van de program- grondslag, ook al zal er in 1974 een nieuwe situatie ontstaan. „De nota over een nieuw inkomensbeleid is een volko men normaal stuk wetgeving dat begin volgend jaar zal worden ingediend”, zei de premier in antwoord op met name de felle kritiek van de VVD als zou deze regering socialistische stokpaardjes wil len doorvoeren (inkomens nivellering). Den Uyl uitte dreigende taal aan het adres van de EEG-partners: „De gang van zaken in de Europese top geeft reden tot grote zorg. Men kan Zich niet veroorloven om de richtlijnen die in Kopenhagen zijn vastgesteld, te blijven blokkeren, zoals dezer dagen is gebeurd. Van concessies van Nederlandse kant is dan ook geen enkele sprake”. Den Uyl wilde weliswaar meegaan met een amendement van Peijnenburg (KVP), dat door een meerderheid van de Tweede Kamer wordt gesteund en waar-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2