Met een machinepistool in je rug vlieg je overal heen Vliegveld crisissituatie Vestigingsbeleid van apotheken verouderd Prijzen van Haags openbaar vervoer in 1974 omhoog Proces tegen Spaanse vakbeweging „Europa nog niet in van Genève zwaar bewaakt Mogelijke verklaring afwezigheid Damascus in Genève Voorbehoedmiddelen Voorzitter EEG-Commissie ff Acht Spoetniks met Arabische ministers één raket gelanceerd overleggen in Bonn J/ Goedgekeurd door de NVSH Vraag er om bij uw winkelier nu toegestaan in Ierse Republiek c* 3 1973 DONDERDAG 20 DECEMBER 2 Voor nadere inftwmatte: NVSH, Prinses Beabfidaan 11, Den Haag, Tel. (070) 832900. N Verlegenheid WERKGROEP FARMACIE: (Van onze redacteur in Madrid, Robert Bosschart) „Communisten” mgt de :ake de •zit- van lan- nda isie- Van te !gen ge- iig- :ke- 5or- nen FRANKFURT „Met een machinepistool in je rug vlieg je naar waar ze heen willen”, zo zei de 36-jarige Nederlandse gezagvoerder Joek Kroese van de gekaapte Boeing-737, gisteren op een persconfe rentie na zijn terugkeer in Frankfurt. MADRID Vandaag begint voor het Tribunaal voor Openbare Orde, de speciale politieke rechtbank van Madrid, het beruchte „Pro ces 1001” tegen tien leiders van clandestiene vakbonden, „Comissio- nes Obreras”. Zij waren op 24 juli 1972 door de politieke politie ge vangen genomen in een klooster nabij Madrid, waar zij een ver gadering met tientallen andere arbeidersleiders zouden houden, en zitten dus al anderhalf jaar in voorarrest. GENÈVE (AFP, UPI en AP) In Genève wordt de indruk steeds sterker dat Syrië niet aan de ko mende vredesconferentie deelneemt in verband met de kwestie van de Israëlische militairen, die door Sy rië in de laatste oorlog krijgsge vangen zijn gemaakt. Men vreest dat zij door Syriërs om het leven zijn gebracht. een in ADVERTENTIE In Syrië wellicht alle Israëliërs omgebracht *4 I CONCEP CONDOOMS de eel ter ing itig we in Volgens waarnemers in Moskou heeft het besluit van Syrië niet aan de confe- Vier van de vijf rechters verklaarden het beroep ontvankelijk van de 28-jarige mevrouw McGee, die stelde dat de wet ten die import en verkoop van voorbe hoedmiddelen verbieden in strijd zijn met de grondwet. De uitspraak houdt in dat in Ierland nu voor de eerste keer sinds de onafhankelijkheid van de repu bliek voorbehoedmiddelen openlijk kun nen worden verkocht. aktiviteit en een zo maximaal mogelijk werkgelegenheidsniveau, aldus Ortoli. nee kst i in ien het F. ;md ier- iffi- ar- laf- :en- .’oor een in de wil drie 70I- lele en - in veel em- ben rso- op -en. hni- op ;uur die ho- ium )ge- die het stu- op van ise- slag. iker me- ind, men sba- lan- dan Wil slag spo- ier- ik. de ti te rtu- zer- ique tsau eeft lom ich- een ior- een ekt, 3 den ni- of sn eer ien ien rdi- a 1 ga den ga zen, niet ook blijven van de Syriërs. Officieel blijft Damascus weg omdat de conferentie volgens haar niet zal toekomen aan het kernpunt: het opstellen van een plan voor de algehele terugtrekking van de Israëliërs uit de bezette gebieden. Zowel binnen en buiten Spanje zijn er heftige protesten opgegaan tegen hun aanhouding, en het vorige .kabi net dat terecht grote arbeidersonrust en een verlies van internationaal prestige vreesde, durfde tiet steeds opnieuw niet aan het politieke show proces te beginnen. Zelfs het huidige „hardere” kabi et heeft toch nog de voorzorg genomen het proces prak tisch tijdens de kerstdagen af te doen in de hoop dat de politieke gevolgen in de opgetogen kerstsfeer zullen ver wateren. De openbare aanklager beschuldigt de tien (voornamelijk arbeiders, hoe wel er zich onder hen ook een advo caat en een priester bevinden) van „illegale bijeenkomst” en eist op deze zwakke aanklacht niet minder dan 162 jaar gevangenisstraf in het totaal (vier eisen van twaalf jaar, de ande ren van achttien tot twintig jaar). In werkelijkheid is dit echter, zoals De regering van Koeweit maakte gisteravond bekend „momenteel” niet van plan te zijn de vijf kapers te berechten. Het onderzoek is nog gaande, aldus de minister van Bin nenlandse Zaken. Geen van de kapers had papieren bij zich en het is niet De Haagse gemeenteraad heeft hiertoe gistermiddag op voorstel van B en W besloten. De laatste tariefverhoging da teerde van 1 december 1972. B en W hadden de raad meegedeeld, dat de minister van Verkeer en Water staat in november j.l. financiële uitke ringen in het vooruitzicht heeft gesteld in de exploitatiekosten van het openbare vervoersbedrijf. Voorwaarde van de mi nister was een tariefverhoging per pas sagier van tien procent. Dit sluit volgens B en W aan op de in Den Haag gegroei de praktijk de bus- en tramtarieven periodiek aan de gestegen kosten van levensonderhoud aan te passen. hameren. Op zo’n bijeenkomst (tientallen wisten op pen)- men ook kan lezen in de talloze vluchtschriften die dezer dagen door de Spaanse oppositie worden ver spreid, één „proces tegen de vrijheid van het vakbondswezen in Spanje”. Zoals bekend is iedere werkende Spanjaard, vanaf de directeur tot aan de loopjongen, verplicht lid van de staatsvakbonden, die echter sinds jaar en dag hun ondoelmatigheid bewijzen wanneer het er om gaat de belangen van de arbeiders te verdedigen tegen een kapitalistisch bestel. Alle andere vormen van arbeids organisaties zijn verboden en worden scherp vervolgd door de politieke po litie. Dat zijn op de eerste plaats de socialistische, communistische, anar chistische en andere vakbonden van voor en tijdens de burgeroorlog, waarvan de leiders nog vanuit hun ballingschap proberen een klandestie- ne organisatie in Spanje in stand te houden. rentie deel te nemen de Sovjet-Unie in verlegenheid gebracht. De Russische pers heeft slechts summier en zonder com mentaar het standpunt van Damascus weergegeven. Het wordt in Moskou uit gelegd als een gebaar van wantrouwen tegenover het Kremlin of als een ma noeuvre om van Israel nog voor het openen van de conferentie concessies te verkrijgen. Volgens welingelichte Arabische krin gen willen de ministers ook een toezeg ging dat West-Duitsland economische hulp aan de Arabische wereld zal verle nen bij een industrialiseringsproces. bekend of zij lid waren van Palestijnse organisatie, zei hij. De kunstmanen zijn voorzien van we tenschappelijke instrumenten voor voortzetting van het bestuderen van de ruimte. Zij lopen in banen die dicht bij de berekende liggen. DUBLIN (Reuter). De wetten van de Ierse Republiek tegen de geboorten controle zijn door het hooggerechtshof van Dublin ongeldig verklaard. De uit spraak van het hof was het resultaat van een juridisch gevecht van 18 maan den, gevoerd door een huisvrouw uit Dublin. Maar het is goed, zo zei hij, dat de staats- en regeringschefs van tijd tot tijd over Europa spreken. Europa is de grote onderneming van al onze volkeren en waarom zouden de leiders van die volkeren niet van tijd tot tijd hun aandeel nemen in die onderneming? Otoli voorspelde verder moeilijkheden met de opbouw van een gemeenschappe lijk Europees energiebeleid. Maar de topconferentie heeft wel duidelijke richtlijnen gegeven voor zo’n beleid. Het moeilijkste werk, het uitwerken van die richtlijnen, komt echter nog, aldus de voorzitter van de commissie. MOSKOU (TASS). De Sovjet-Unie heeft gisteren acht kunstmanen tegelijk gelanceerd, de Kosmos nummers 617 tot en met 624. De kunstmanen zijn geza menlijk met één raket in hun baan gebracht. De voorzitter van het „dagelijks be stuur” van de EEG zei verder dat Euro pa moeilijke tijden tegemoet gaat. Dat wil zeggen dat de gemeenschap haar methodiek moet veranderen. Er zijn tij den van voorstellen doen en tijden van handelen. De tijd van handelen is nu aangebroken. Europa moet zich tot es sentiële dingen gaan bepalen en essen tieel voor 1974 lijkt me het realiseren van een zo hoog mogelijke economische „Wij hoorden plotseling schoten op het vliegveld”, zei hij, zichtbaar opge lucht maar moe en gespannen, tegen de journalisten. „Met de terroristen, die nauwelijks een woord Engels spraken, werd voornamelijk met han den en voeten gepraat.” Zij hadden geëist onmiddellijk op te stijgen met het gereed gemaakte vliegtuig. „Dat was echter onmoge lijk. De deuren achter met de trap en van de bagageruimte waren nog open, zodat wij geen druk in de cabine De Comissiones Obreras betekenden vooral één (succesvolle) poging om van de grond af nieuwe werkelijk representatieve vakbonden op te bou wen die niet onder de erfelijke belas ting van de oude, ideologisch verdeel de organisaties gebukt gingen. Na tuurlijk speelden talrijke leiders van die oude organisaties daar een belan grijke rol, al was dat alleen maar vanwege hun ervaring om in de klandestiniteit te kunnen overleven. Maar zij slaagden erin hun ideologi sche verschillen buiten de gemeen schappelijke acties van de arbeiders- commissies te houden. Beginnend met commisies die in fabrieken en op werkplaatsen door de arbeiders zelf aangewezen werden, bouwden zij een geheel nieuwe struc tuur op die uiteindelijk bekroond werd met een „nationale coördinatie commissie”. Deze bestaat uit een goed honderdtal afgevaardigden uit alle streken van Spanje en komt sinds 1967 om de zoveel maanden regelma tig in het geheim bijeen om gezamen lijke acties voor te bereiden en een gemeenschappelijk programma uit te hameren. Op zo’n bijeenkomst wer den de tien van Madrid aangehouden andere afgevaardigden het nippertje te ontsnap- Europa verkeert volgens Ortoli nog niet in een crisissituatie na de in het slop geraakte besprekingen over een re gionaal beleid en een gemeenschappelijk energiebeleid zo zei hij, maar „onder schat de gevaren niet als we begin januari geen resultaten boeken”. We zijn dinsdag op ernstige moeilijk heden gestuit en dat moeten we onder ogen zien. Het is een slechte gewoonte om „de klok stil te zetten” en ik betreur dat in hoge mate, aldus Ortoli. We hebben nog tot 7 januari de tijd om een besluit te nemen over de regionale poli tiek. Ik hoop echter dat zo’n besluit eerder kan vallen, zo zei hij. .at en de og bij )ot en el- ir- en en te Op het Gen.ee/se vliegveld zijn strenge veiligheidsmaatregelen getroffen ter bescherming van de, deelnemers aan de komende vredesconferentie. Zwitserse veiligheidsagenten patrouilleren door lopend met machinegeweren. BRUSSEL (AP en ANP). Xavier Ortoli, de Franse voorzitter van de Eu ropese Commissie heeft de ministers van van Buitenlandse Zaken van de EEG- landen gisteren in het openbaar berispt omdat hun tweedaags overleg niets heeft opgeleverd. De openbare aanklager stelt ook vast dat zij zich „onwettig uitgeven voor arbeidersvertegenwoordigers van de provincies Madrid, Sevilla, Zarago za, Vizcaya, Oviedo en Valladolid”. Het regime probeert het prestige van de Comissiones Obreras in de ogen van de Spaanse arbeiders ook te ver zwakken door hen voor te stellen, zoals de openbare aanklager zegt, als „een instrument van de communisti sche partij”. De brede steun echter die de Co missiones Obreras en deze tien be klaagden krijgen van ver uiteenlo pende oppositiebewegingen, vanaf ge matigden tot katholieken en tot ui terst linkse organisaties toe, bewijst wel dat deze „boemanstruc” weinig aftrek vindt. Al die bewegingen roe pen dezer dagen dan ook hun aan hangers op tot protestacties, betogin gen en stakingen vanwege het Proces 1001. DEN HAAG(ANP) Begin maart 1974 zullen de bus- en tramtarieven in Den Haag met gemiddeld tien procent worden verhoogd. Ortoli leverde ook kritiek op het topo- verleg van staats- en regeringsleiders, vorige week in Kopenhagen. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij het denkbeeld afwijst dat topconferenties zouden moeten gaan fungeren als een „super-ministerraad” of als een vijfde instelling van de gemeenschappen. President Sadat van Egypte heeft de aanslag op het vliegveld van Rome en de kaping gisteren een „misdadige en gemene agressie” genoemd. Het Persbureau voor het Midden-Oosten meldde dat hij een boodschap aan koning Hassan van Marokko heeft gezonden waarin hij zegt dat degenen die bij de aanval zijn gedood „on schuldige slachtoffers zijn van een misdadige en gemene agressie die in druist tegen de edele en menselijke principes en waarden waar de Arabi sche natie voor vecht”. Sadat zegt „diep gegriefd” te zijn over de dood van de vier Marokkaanse functiona rissen die er bij waren. Maar sinds de zestiger jaren, toen de verschillende oppositiebewegingen begonnen in te zien dat zij met hun onderlinge geschillen alleen het regi me in de kaart speelde, zijn het vooral de zogenaamde „arbeiderseom- missies”, de Comissiones Obreras; en deze worden door het regime dan ook als de gevaarlijkste vijand be schouwd. In dit verband wordt eraan herinnerd dat Damascus tot nu toe hardnekkig heeft geweigerd een lijst van de namen van de Israëliërs te publiceren. Zoals bekend zijn in door Israel op Syrië veroverd gebied de stoffelijke resten van 42 „door Syriërs in koelen bloede en met voorbedachten rade vermoorde Isra- liërs”, zoals het in een verklaring van Tel Aviv heette, gevonden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken heeft gisteravond in Ge neve circulerende geruchten bevestigd dat men informatie heeft ontvangen in dat de Israëlische krijgsgevangenen in Syrië zijn geexecuteerd. Woordvoerder Paul Hare zei echter dat de Amerikaanse regering nog niet in staat was geweest de inlichtingen op hun betrouwbaarheid te toetsen. Een woordvoerder van de Israëlische delegatie naar de vredesconferentie ver klaarde officieel niets te weten. Wel zei hij dat de regering in Jeruzalem in de kwestie van de krijgsgevangenen de voornaamste reden ziet voor het weg- De vijf Arabieren hebben nooit ge zegd of zij tot een bepaalde groep behoorden. „Zij zeiden voor de Pales- tijnen te werken. Zij waren erg vriendelijk en gaven ons sigaretten en broodjes, hoewel niemand veel trek had. Zij hebben nooit gezegd dat De artsen kunnen in loo idienst, de apothekers mogen, zo is bij Koninklijk Besluit afgekondigd, niet in loondienst behalve bij militaire instanties, zieken huizen, ziekenfondsen en bij andere apo thekers. De Landelijke Werkgroep Far macie, waarin een aantal kritische stu denten en apothekers uit heel Nederland is verenigd, wil dit veranderen, opdat, niet in elk gezondheidscentrum een apo theek als een stukje privé-eigendom komt en de rest van het centrum ge meenschapsgoed is. De KNMP heeft gisteren in Rotterdam op een buitengewone ledenvergadering wel een soort „machtigingswet” aangeno men, die het hoofdbestuur gelegenheid geeft af te wijken per apotheekvestiging in een gezondheidsscentrum. Volgens de Landelijke Werkgroep Farmacie is hier mee eigenlijk in wezen niet veel veran derd, want nog steeds „bepaalt een be langenvereniging het vestigingsbeleid”. ven”. Maar elke vijf minuten gaven zij een ander punt van bestemming op. Opeens eiste een van de terroris ten, nadat een derde van de vliegtijd was verstreken, dat naar Athene zöu worden gevlogen. Athene meldde echter dat het vliegveld was gesloten. „Met een machinepistool in mijn rug”, was hij toch bereid te landen. „Wat er in Athene is gebeurd heeft eigenlijk allemaal al in de krant gestaan.” zij ons zouden doden. Zij zeiden dat zij onze vrienden waren”, aldus een stewardess. Op het vliegveld van Rome kwam het tot opgewonden tonelen toen meer dan honderd journalisten niet op de persconferentie werden toege laten en de politie een wig dreef tussen televisiemannen, fotografen en verslaggevers die zich bij hun 20 collega’s binnen wilden voegen. gehad zouden hebben om te kunnen vliegen.” Met veel moeite had hij de kapers ervan kunnen overtuigen dat hij de machine nog even moest verlaten om de deuren te kunnen sluiten. De Ara bieren waren uiterst zenuwachtig. Vermoedelijk was het de schuld van een van hen dat de deur die automa tisch met de trap gekoppeld was klemde, aldus de gezagvoerder. „Maar toen konden wij starten en als eerste doel werd Beiroet opgege- In Genève zijh inmidels de delegatie van Egypte en de Sovjet-Unie aangeko men. Ze staan onder leiding van respectievelijk de ministers van Buiten landse Zaken Fahmi en Gromiko. De regering in Damascus heeft steeds haar onafhankelijkheid tegenover de Sovjet-Unie opgehouden en heeft ook geweigerd, in tegenstelling tot Egypte en Irak, een verdrag van vriendschap en samenwerking met de Russen te sluiten. Volgens het Israëlische blad Maariv be staat de kans dat in Genève contacten worden gelegd tussen Israel en de Sov jet-Unie die zouden kunnen leiden tot de uitwisseling van handelsdelegaties en een luchtvaartovereenkomst. De diplo matieke betrekkingen tussen de twee landen werden tijdens de oorlog van 1967 verbroken. BONN (Reuter). In Bonn zijn giste ren twee Arabische ministers aangeko men voor overleg met Westduitse rege ringsleiders. Zij willen van hen een verzekering loskrijgen dat de Bondsre publiek actief zal ijveren voor ontrui ming van de Arabische gebieden die Israel sinds de juni-oorlog van 1967 bezet houdt. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het huidige vesti gingsbeleid van apotheken in Nederland is verouderd. Dit stelt de landelijke Werkgroep Farmacie naar aanleiding van moeilijkheden die er in verschillende gezondheidscentra in Nederland zijn ontstaan tussen artsen en apothekers. Het gezondheidscentrum wil dan een hecht team opbouwen, maar de huidige regels van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor de Pharmacie laten niet toe dat men zomaar een apotheker aantrekt. ’ll

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3