Provincie wil Haven warmtebronnen onderzoeken WAN CHUN” NOG STEEDS BERGEN ELFRINK WIL Rijkswaterstaat en bergers Klaar-over in Santpoort aan onderhandelingstafel aangereden Gif-inzameling Noord-Holland werd succes Schroot zou drie ton opleveren Exposities bij Galerie ’t Hart I Burgerlijke [stand i A/ l M FT 5 390- 390,- 595,- 995.- NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN A AA* 1 .Wliffll 995,- IJMUTDER COURANT 1973 DECEMBER DONDERDAG 20 (door Jan Piet Stokman) Schroot Half miljoen v. F AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 510 - TEL 020-62693 voor 2 personen door geheel Nederland worden bij aankoop vergoed (2 dag-retours) Geopend: maandag t/m zaterdag 9-18 uur. MULTIBONT alléén gevestigd te AMSTERDAM Keizersgracht 510 naast schoenenzaak. strand weggezonken, dat van vlot- trekken geen sprake meer kan zijn. vraag, want Rijkswaterstaat keurde begin deze week een eerder door het duo ingediend bergingsplan af. Nerts Pieces BAKKUM/BEVERWIJK Het Chinese vrachtschip Wan Chun ligt er ontredderd bij. De achtersteven is door de laatste herfststorm zo diep in het zand van het Bakkumse* Australisch Lam PersianerPattes Nerts Chevrette Nerts Murmel Persianerm. Nerts 1.395,- Br. Persianer 1.975,- Royal Pastel Mink 2.975,- Ranch-Nerts 3.550,- Het bergingsduo, de Haarlemmer A. Elfrink en de Beverwijker T. Hofland, denkt daar anders over en heeft bij Rijkswaterstaat Alk maar een alternatief bergingsplan ingediend. Of Rijkswaterstaat de bergers tegemoet zal komen is de hi? m - L..'. A. WAARSCHUWING s 'og 4 /I 795,-. I W Ai! 7 f s SS T (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE GEVESTIGD SEDERT 7929 :»'X: De Wan Chun: Een brok roestend ijzer. Rijp voor de schroothoop? Of niet. Maan dag volgt de uitslag. Er is werk te zien van Jan de Jong uit Oostwoud. Zijn technieken zijn zeef druk, kleurpotlood gouaches en penteke ningen. Deze 25 jarige onderwijzer heeft onder andere geëksposeerd in Benning- broek, Enkhuizen en Oudkarspel Hij is autodidakt. 3 6 5 0 8 Nerts Delen Rijkswaterstaat wil de Wan Chun nu eens eindelijk van het Bakkumse strand hebben. „Kijk eens”, zegt de heer Van Noortwijk, „de bergingspoging van El- een borgsom of zekerheidsstetling- Dus die half miljoen komt niet zomaar uit de lucht vallen” MULT1BONT n Gedeputeerde De Jong had de com missie voorgesteld een dergelijk onder zoek in te laten stellen. Ook besprak hij de mogelijkheid gas van Hoogovens dat nu afgefakkeld wordt een bestemming te geven. De centrale van het Noordhol- lands elektriciteitsbedrijf maakt al goed gebruik van dit gas, maar zit nu aan het maximum. De heer De Jong vindt dat het gas dat de centrale niet kan gebrui ken, opgespaard moet worden. Hoogovens is, omdat er bij een aantal installaties overgeschakeld is van olie op cokes, meer gas gaan produceren, maar ook meer luchtvervuiling gaan veroorza ken. Op het ogenblik worden daar maat regelen tegen genomen, zo bleek uit de commissievergadering. Bij twee van de hoogovens zijn al voorzieningen getrof fen. SANTPOORT. Op de Duinweg in Santpoort is woensdag een inwoonster uit dit gemeentedeel, die als klaar-over dienst deed op een zebrapad, aangereden door een 57-jarige inwoner van Bloe- mendaal. De man zou volgens het poli tierapport met grote snelheid hebben gereden en het stopteken hebben gene geerd. Tegen de automobilist is proces verbaal opgemaakt. IJMUIDEN. De komende tentoon stelling in Galerie ’t Hart aan de Konin gin Wilhelminakade in IJmuiden zal weer een gekombineerde zijn. Als Rijkswaterstaat besluit het tweede bergingsplan van Elfrink en Hofland af te wijzen wordt contact gezocht met de directie van Rijkswaterstaat te Den Haag „zodat de heren daar zich over het probleem kunnen buigen”, zo deelde de heer Van Noortwijk mee. In de verscheidene centra in de pro vincie is 100 ton binnen gehaald dat op het ogenblik is opgeslagen in het fort van Spaarndam. Voor de inzameling zijn 4200 vaten en 2000 plastic zakken ge bruikt. Met gesloten wagens zullen 60 ritten naar Rotterdam worden gemaakt, waar het ingezamelde afval-gif vernie tigd zal worden. Aanvankelijk was ge dacht dat de kosten, te dragen door de provincie, 10.000 zouden bedragen, maar dit bedrag zal nu wel oplopen tot ruim 50.000. Vooralsnog gaan de onderhandelingen tussen Rijkswaterstaat en het bergings- duo door. Maandag komt er een nieuw plan van de heren Elfrink en Hofland op tafel. Een bergingsplan, dat Rijkswa terstaat in een sloopplan wil wijzigen. NIEUWSTE MODELLEN 1973 Enkele prijsnoteringen uit onzekollektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola's, etc. MATEN 38 TOT 50 CERTIFICAAT van echtheid bij iedere bontmantel Herinnering aan de dagen in begin no vember, toen de Wan Chun opnieuw een prooi van de zee werd. De vrachtauto is door souvenierjagers totaal gesloopt. HAARLEM. ïn Noord-Holland zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid gebruik te maken van warmte die bij industrieën en vuilver brandingsinstallaties vrijkomt en op het ogenblik verloren gaat. Dit heeft de commissie milieu-hygiëne uit de Provin ciale Staten van Noord-Holland woens dag besloten. Voor een eerste onderzoek zal een bedrag van 500.000 nodig zijn, dat de gommissie uit het milieufonds wil halen. De wandkleden van Ruth van Os die de vorige maand reeds in ’t Hart te zien zijn geweest blijven nog een maand hangen; er is veel belangstelling voor. Overleden: C. van der Plas, 67 jr., echtgenoot van A. Geijteman, IJmuiden; L. Dekker, 85 jr., weduwnaar van W. Groen, IJmuiden; M. F. J. Nottrot, 49 jr., echtgenote van W. van Klaveren, Sant poort; C. M. van Balkom, 79 jr., weduwe van G. Zonneveld, IJmuiden; H. N. Dam, 50 jr., Santpoort; W. Velzel, 76 jr., echt genoot van A. Woning, IJmuiden; J. M. Twist, 78 jr., Driehuis; C. Sloot, 51 jr., echtgenoot van M. H. Plokker, IJmui den; M. Kapteijn, 53 jr., echtgenote van C. C. van der Poll, IJmuiden. C. van Wijngaarden, 81 jr., weduwe van D. Koster, Driehuis. Het duo Elfrink en Hofland meent, dat Rijkswaterstaat het onderste uit de kan wil hebben en dat de half miljoen gulden borgsom of zekerheidsstelling al leen maar is bedoeld om van het duo af te komen. De Beverwijkse aannemer Hofland rekende ons voor, dat als tot sloop moet worden overgegaan, 'het kar wei, compleet met borgsom, zeker an derhalf miljoen zou gaan vergen. „Ik ben bang, dat niemand daar aan durft te beginnen”, aldus de heer Hofland. Rijkswaterstaat ziet de problemen niet, waar het bergingsduo die wel ziet. De heer Van Noortwijk: „Met een kwar- wei als dit is het een normale zaak, dat óf een zekerheidsstelling wordt gevraagd óf dat er vijf procent van de aanneem- som wordt ingehouden en wordt uitbe taald als het werk is opgeleverd. Omdat Elfrink geen geld heeft willen wij de Wan Chun en het ingezette bergingsma- teriaal als onderpand hebben. Als je het schip niet kan weghalen vervalt de overeenkomst en tevens de borgsom of die 5 percent. In dat geval moet er worden gesloopt, maar ook dan gaat Rijkswaterstaat over tot het vragen van Wildavond „De Rijmonders”. De wildavond van de aufomobielvereniging „De Rijmonders” wordt hedenavond ge houden in de Petruszaal aan de Mercu- riusstraat en niet vrijdag, zoals eerder werd bericht. Verder zal Louis ’t Hart voor de eerste maal zijn werk tentoonstellen in de galerie van zijn vader. Louis is 22 jaar en werkt veel samen met zijn vader, hoewel zijn werk een geheel ei gen karakter heeft. Deze eerste tentoon stelling zal voornamelijk bestaan uit kleurtekeningen. frink en Hofland heeft het rijk geen cent gekost. In het bergingscontract staat, dat Elfrink het schip dient vlot te trekken en als hij onvoldoende opschiet kunnen we het contract beëindigen- Ze hebben nu verschillende plannen inge diend, maar géén kon Rijkswaterstaat overtuigen. Het begin deze week afge keurde plan voorzag in het rechtop zetten van de Wan Chun. Dat zagen we niet zitten, vooral niet, omdat we met dit plan toe moésten betalen. Daar pas sen we voor. Ik wil geen cent risico lopen”, zo verklaart hoofdingenieur Van Noortwijk. De opening van deze tentoonstelling zal zijn vrijdag 21 december om 20.30 uur. Tot 19 januari 74 blijft deze dage lijks te bezien. IJMUIDEN. Woensdag arriveerden in IJmuiden: Anneles, Beverwijk, Gdansk; Hoocrest, Swansea; Titan Servi ce, IJmuiden, Cont. Plat; Cheltic, Tra der, Swansea; Nordkap, IJmuiden, Lo- rient; Imitry Zhloba, Rotterdam; Festi vity, Londen; Schauwenburg, Le Havre; Ursula p, Londen; Gerd Subum, Karl stad; Hai, Bremen; Asta, Patenemi; Thu le 2, Velsen; Hamina; Clio, Malmö Hermann Helene, Nordkoping; Joan c, IJmuiden, Whitby; Nassauborg, Zaan dam, Korsneas Klarenbeek, Blankaholm; Regina, Aarhus; Simone, Beverwijk; Po- teniemi; Biskopsoe, IJmuiden, Lulea; Vi- kara, IJmuiden, Narvik; Nopal Branco, Hambrug; Oiltank, Goeta; Christians- borg, Vejle; Charlotte Wessels, IJmui den, Cont. Plat; Gemma, Velsen, Nord koping; Aerenho, Leningrad; Gal Impor ter, Portsmouth; Polares, Portsmouth; Helga s, Oslo; Hattingen, Antwerpen; Jan Tavenier, Bergkvare. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Stoer, Bremen; Markus, IJmuiden, Kor- soer; Bacau, IJmuiden, Constance; Roe lof-Holwerda, IJmuiden, Leith; Fove- land, IJmuiden, Hamton Road; Giovanni Queirolo, Dakar; Bourgogne, Oslo; Anna Beehwa, Beverwijk, Alexandrië; Heidel berg, Hambrug; Marietta Bolten, Emden; Gesine P, Drogeda; Erik, Bremen; Par ma, Beiroet; Alchimist-Kiel, Le Havre; Joan C, IJmuiden, Londen; Ilse Wulf, Gothenburg; Minjon, Antwerpen; Regi- ne, Rotterdam; Gerd Sibum, Delfzijl; Djati Sari. Donderdag vertrokken: Charlotte Wes sels, IJmuiden, Emden; Santona, Pta Delgada; Nelly, Le Havre; Asta, Rotter dam; Easten Sage, Le Havre; Nassauha- ven, Rotterdam; Eemland, Hamburg; Lycaon, Hamburg; Dmitry Zhloba, Zwarte Zee; Hermine, Emden; Philemon, Wismar. ft Elfrink en Hofland hebben tot en met maandag 24 december de tijd gekregen een nieuw plan in te dienen en als Rijkswaterstaat hiermee akkoord gaat kan het bergingscommando van de Haarlemmer Elfrink de oude en ver trouwde plaats aan het Bakkumse strand weer innemen. Of het ooit zover zal komen is twijfelachtig, want Rijks waterstaat verkondigde ons woensdag middag bij monde van hoofdingenieur W. H. van Noortwijk, dat „het schip in een zodanig ongunstige positie verkeert, dat vlot trekken onmogelijk is en dat tot sloop dient te worden overgegaan”. Tot nu toe hebben de heren Elfrink en Hofland geweigerd zich over te geven. Slopen volgens Rijks waterstaat en bergen volgens de Haarlemmer Elfrink en zijn compagnon Toon Hofland, de Beverwijkse aannemer, die Elfrink met rollend materiaal bijstond in de poging de Wan Chun van het strand te schui ven. Hoewel de heer Hofland sloop nauwe lijks als een acceptabele oplossing van het probleem ziet wil hij wel vertellen, dat de Wan Chun, eenmaal in mootjes gebrand, heel wat geld kan opleveren. „Drie ton is dat ding altijd waard. En als we het schroot naar het buitenland vervoeren krijgen we er het viervoudige voor. Maar ik ben bang, dat als je de bovenbouw van de Wa Chun weghaalt de rest van het schip zeer snel in het zand wegzakt”. f Geboren: J. Schouten - de Baare, z. IJmtïiden; P. v. d. Aart - van Saane, d. Santpoort; M. C. Zuurbier-de Bruin, d. Santp.; S. J. Keur, d., IJmuiden; W. v. d. Pieterman - van der Kuil, z„ IJmuiden; M. A. Post - van der Zon, z., IJmuiden; J. L. Verspui - van Son, z„ IJmuiden; H. Vuurboom - Kras, d„ IJmuiden. HAARLEM. De inzameli ng van landbouwgiffen in Noord-Holland is vol gens de provinciale Waterstaat van Noord Holland een succes: er is veel meer opgehaald dan verwacht werd. AA F- a 2 o u

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5