OPEC-economen Reeks maatregelen voor opvang verwachte stroom reizigers akkoord over prijsvoorstellen NS hoeft niet te bezuinigen Nieuw akkoord internationale uitbreiding boycot Buitenlanders OESO inflatie blijft gevaarlijk 1974 mogen niet eerst ontslagen worden textielregeling „Bij solidariteit geen „Tragere economische groei in Kerst-Meubel-Show bij Meubel Drive -In Nederland 22 14 Nog 4 dagen: Westerterp: Openbaar vervoer kan extra toeloop wel aan BETALINGSBALANS Simonet over energiesituatie EEG: VERSLECHTERD Renault al ver met waterstofmotor Verklaring van kerken: Libische olie Japan ruilt stalen buizen voor Mijnindustrieraad boos op Lubbers toch nog op benzine-rantsoen Amerikanen wellicht „Arabieren brengen arme landen „Patiënt Gero heeft crisis doorstaan” zware slag toe” 15 V R IJ D A G 2 1 DECEMBER 1973 (Van onze correspondent) Medewerking o Tellers Prijsgegevens »p 15 21 december 22 december 24 december 26 december Bovendien: Speciale Kerstshow-aanbiedingen! Zo vindt u ons: Nederland vrijdag zaterdag maandag 2e Kerstdag Koortsachtig December BEVERWIJK j NS in volle actie voor 7 januari (Van onze parlementsredactie) end HENRI SIMONET im. :g W ADVERTENTIE Jitgeest t worden w I ik en dagen vacht bij postbus 4 leiding afdeling »n geva- 500 meter ten noorden van de Velser Tunnel. Volg vanaf de tunnel de ANWB-borden richting ’’Zaandam”. Let op de oranje borden "Meubel Drive-ln Nederland" en "Europa Meubel”. Op allerlei niveaus wordt bij NS - die evenals de busbedrijven een 100 percent- energietoewijzing krijgt en moet opge ven hoeveel meer de extra prestaties zullen vergen - koortsachtig gewerkt om het extra woon-werkverkeer te kunnen opvangen met meer en versterkte trei nen. Zestien rijtuigen uit 1946, waarvan de sloop is uitgesteld, zijn weer aan het materieel toegevoegd en acht fabrieks- nieuwe treinstellen zijn versneld bruik baar gemaakt. Op 7 januari gaan 100 tellers de lijn op om de drukte te registreren; hun noti ties worden kort daarop gebruikt voor bijsturing van de maatregelen. De vijf nieuwjaarsbijeenkomsten, die verspreid over het land op 3, 7 en 8 januari voor het NS-personeel gepland waren, zijn afgelast. EUROPA MEUBEL in bepaalde landen zelfs een verminde ring van de produktie en een toeneming van de werkloosheid kan voordoen als de energieschaarste lang gaat duren. Libi- waarde Deze omslag, aldus de minister van Financiën in het aan de Staten-Generaal verstrekte overzicht, was voor het groot ste deel het gevolg van een verslechte ring van de handelsbalans. Zolang de crisis niet is opgelost, zo meent de heer Ruys, zal de onzeker heid voor de NSU voortduren. Over de gang van zaken in 1973, toonde de heer Ruys zich tevreden. Hij spreekt het vertrouwen uit dat zijn onderne ming de tegenwoordige moeilijkheden te boven zal kunnen komen. HEERLEN (ANP). In een gisteren gehouden vergaderifng van de Mijnin dustrieraad in Heerlen is feilt kritiek geult op minister Lubbers van Economi sche Zaken. Daarom wordt aanbevolen een flexi bele en selectieve economische politiek te voeren, die het mogelijk maakt de vraag aan te moedigen of af te remmen naar gelang van de ontwikkeling van het aanbod. l.V. eea ir, :ra- erkL loot goederen na een bepaalde tijd sterker kunnen doen afnemen dan de vraag. Dan ontstaat het gevaar dat tegenover een toenemende vraag een dalend pro- duktiepeil staat. De Arabische landen kunnen ons niet kwalijk nemen dat we ons gemeen schappelijk organiseren om te overleven, zo zei hij gisteren in Brussel op een persconferentie. Op vragen of echte eenheid in de EEG niet opgevat zou worden als een vijandi ge daad zei hij, dat de EEG een gemeen schap is van belangen en doelstellingen. De Arabische landen proberen op het ogenblik precies zo’n gemeenschap te vormen. Wat ze willen is regionalisatie. Het zou dan ook juist voor de Arabische landen een groot risico zijn als de Euro pese Gemeenschap niet als eenheid zou blijven bestaan. Simonet kondigde ook aan dat hij de ambassadeurs van de lidstaten bij de EEG (de permanente vertegenwoordi gers) gaat vragen voorlopig als „energie- comité” voor de gemeenschap op te tre den. openbare dienstverplichting van de Nederlandsche Spoorwegen. Het openbaar vervoer kan, aidus Westerterp later op de dag in de Tweede Kamer, de grotere toeloop van passagiers na 7 januari wel op vangen. De spoorwegen zullen extra treinen inzetten. Alleen in de Rand stad zullen er dat tijdens de spitsuren al 20 zijn. In de ochtenden zullen in heel het land 60 treinen extra ingezet worden. Voor het avondspitsuur denkt men aan 40 treinen extra en verder op de dag nog eens 35. De sloop van 50 rijtuigen is uitgesteld en er wordt gedacht aan bestellingen van nieuw rollend materieel op korte termijn. Simonet wil, samen met de permanen te vertegenwoordigers ook bezien of er een wettelijke basis gevonden kan wor den om ook prijsgegevens verstrekt te krijgen. Omdat de raad, eerder deze week, geen besluiten kon nemen, stellen sommige lidstaten zich namelijk op het standpunt dat een wettelijke basis voor het verstrekken van, in het bijzonder prijsgegevens, ontbreekt. DEN HAAG. Bij de spoorwegen zal niet extra bespaard hoeven wor den: niet op de te verlenen diensten en niet in de personeelsomvang. Dat heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat gisteren gezegd tegen de vaste Tweede-Kamercom- missie voor Verkeer en Waterstaat. De minister verklaarde dat de olie crisis de noodzaak van een goed wer kend openbaar vervoer nog eens ex tra onderstreept heeft. De distributie van benzine zal volgens hem leiden tot een vergroting van de passagiers- omvang bij de NS. Daarom mag volgens hem niet gekort worden in de dienstverlening- DEN HAAG (ANP) De prijsver hoging van ongeveer 45 percent, waartoe de Arabieren in oktober zijn overgegaan, daarin nagevolgd door de andere OPEC-landen, betekent een ernstig nadeel voor de ontwikkelings landen, die zelf geen olie hebben om te exporteren. Dit zei bewindvoerder mr. W. Nije van het in surséance verkerende bedrijf tij dens een buitengewone aandeelhouders vergadering. Na 1974 („een 1,5 mln winst zit er wel in”) ligt een blijvend stijgende lijn bij Gero in de lijn der verwachting, al zal er de eerste jaren nog hard moeten worden gewerkt. Welkom Iedere dag, van 09.00 uur tot 17.30 uur. En bo vendien vanavond van 19.00 tot 21.30 uur. Ruim 3.000 m2 woonideeën Meteen ongekend grote Europa Meubel kollektie in leren en andere bankstellen. Met komplete woonlandschappen, bergmeubelen en losse fau teuils. Met een hele etage slaapkamers. Met voor het laatst 1973-prijzen. En heel veel uit voorraad leverbaar. Simonet hoopt dat de permanente ver tegenwoordigers voorlopig de taak van „energiecomité” op zich willen nemen om, aan de hand van vrijwillig door de lidstaten verstrekte gegevens, toch nog voor 15 januari een balans te kunnen opmaken van de energiesituatie in de gemeenschap. niet optimistisch over de „Voorzover wij er zelf iets nen doen”, zo schrijft de van de raad van bestuur, Ruys in het personeelsblad kei, „kunnen wij met zelfvertrouwen de toekomst tegemoet zien. Toch wor den wij als grote maatschappij, die volledig buiten de politiek staat en ook wil staan op alle fronten ge troffen door de olie- en energiecrisis.”. WASHINGTON (Reuter) Het hoofd van het Amerikaanse federale energie- bureau, William Simon, sluit een of andere vorm van benzinerantsoenering in de Verenigde Staten niet uit. Simon verklaarde gisteren op een persconferen tie, dat hij binnen een week president Nixon van advies zal dienen over een dergelijke maatregel. Aan spreiding van werktijden waarop bij het bedrijfsleven is aangedrongen, doen ook de departementen mee. Over de brugopeningen wordt voor iedere brug overlegd met Rijkswaterstaat om tot aanvaardbare verschuivingen te komen. Niet optimistisch. De Scheepvaartunie is toekomst, aan kun- vootzitter ir. L. P. Uniescha- GENÈVE (Reuter). Vijftig textiel- importerende en -exporterende landen hebben gisteren in Genève overeenstem ming bereikt over een regeling voor de internationale handel in katoen-, wol- en synthetische vezels, die in de plaats komt van de huidige langlopende over eenkomst voor katoentextiel die eind december afloopt. Het nieuwe akkoord, dat op 1 januari van kracht wordt en een looptijd van vier jaar heeft, werd bereikt i»a drie weken onderhandelen binnen een speci aal daarvoor in het leven geroepen on- derhandelingsorgaan van de GATT (Al gemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Het voornaamste doel van deze overeenkomst is een zekere libera lisatie van en controle op de internatio nale handel in textiel. Tot de exporterende landen die de overeenkomst hebben aanvaard behoren Japan, India, Zuid-Korea, Hongkong, en Pakistan. Bij de voornaamste importe rende landen bevinden zich de Verenig de Staten en de EEG-landen. De Sovjet unie was niet bij de onderhandelingen vertegenwoordigd TOKIO (ANP). Vier Japanse staal fabrieken. een Japanse oliemaatschappij en een Libische oliemaatschappij die met een Amerikaans concern is verbon den, hebben contracten gesloten voor de levering van stalen buizen in ruil voor Libische olie, zo meldt het Japanse dag blad „Asahi Sjimboen”. PARIJS (ANP) De ontwikkeling van een waterstofmotor is bij Re nault in een vergevorderd stadium, heeft de Franse autofabriek gisteren laten weten. „We hebben al een mo tor die het doet”, zei een woordvoer der. Hij wilde geen bijzonderheden ge ven eh noemde het project „uiterst geheim”. Wel wilde hij kwijt dat wordt samengewerkt met Compagnie Frangaise des Petrols. Naar de scholen gingen 13.000 brieven uit, waarin wordt gevraagd de lessen zó te regelen dat ze niet beginnen voor negen uur en uiterlijk om vier uur eindigen. Het betreft hier 550.000 leerlin gen. Als de olieschaarste aanhoudt is het merendeel van de OESO-landen in staat vijf a vijftien percent op het verbruik van olie te besparen zonder dat produk tie en werkgelegenheid er ernstig onder lijden. Het meeste kunnen de Verenigde Staten bezuinigen, het minste Japan. West-Duitsland, Engeland en Frankrijk hebben middelmatige bezuinigingsmoge- lijkheden. Vólgens de OESO-deskundigen zou de olieschaarste het algemene aanbod van De energiefunctionaris deed nogmaals een beroep op de Amerikanen hun ben zineverbruik vrijwillig te beperken tot tien gallon (ongeveer 38 liter) per week. Uit cijfers van het energiebureau blijkt dat de Amerikanen, ondanks her haalde verzoeken van de regering om te bezuinigen, bijna evenveel benzine ver bruiken als voorheen. BRUSSEL (ANP) Henri Simonet, Europees Commissaris, belast met ener gievraagstukken, is weinig bevreesd voor repercussies van de Arabische landen als er een echte EEG-solidariteit zou ont staan waarbij bv. andere EEG-landen Nederland daadwerkelijk zouden helpen. AI voor het uitbreken van de energie crisis waren de voouritzichten voor de prijsontwikkeling „uiterst zorgwekkend”. De OESO vreest dat de plotselinge ver hoging van de olieprijzen niet alleen de strijd tegen de inflatie bemoeilijken maar voor sommige landen ook ernstige problemen zal opleveren bij het aanpas sen van hun betalingsbalans. Maruzen Oil Company in Tokio koopt van de Libische oliemaatschappij ruwe olie ter waarde van ongeveer twee mil jard yen. De helft van de hoeveelheid wordt doorverkocht aan Nippon Steel, Nipon KK, Kawasaki Steel en Sumitomo Metal Industries. Deze staalfabrieken leveren de sche maatschappij buizen ter van ongeveer 2,5 miljard yen. PARIJS (DPA, ANP) De economie van de 24 landen die by de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zijn aangesloten zal volgend jaar minder snel groeien en het tempo van de inflatie zal wat trager worden, maar toch nog gevaarlijk blij ven. Als de oliecrisis aanhoudt wordt de expansie waarschtfnlyk nog meer afge remd en zouden de prijzen weer sneller kunnen gaan stijgen. Deze prognose staan in de halfjaar lijks OESOE-publikatie „Economische Perspectieven” die gisteren is versche nen. Ze zijn gebaseerd op de gegevens die beschikbaar waren toen de oliecrisis juist was begonnen. De hoofddirecties van de NS zullen geen beperkingen opgelegd krijgen bij het aannemen van nieuw personeel. Aan een personeelsstop in welke vorm dan ook wordt niet gedacht, verklaarde de minister uitdrukkelijk. Aan de bestaande rechten uit hoofde van de huidige wachtgeldregeling wordt niet getornd. Wel wordt ge dacht aan de mogelijkheid om de lasten uit hoofde van wachtgeld over meerdere jaren uit te spreiden. De deskundigen van de organisatie nemen aan dat de economische groei bij de normale ontwikkeling van de afgelo pen jaren zal achterblijven en dat zich De vaste Kamercommissie sprak met de minister over het rapport van de commissie-Reinoud, die maatrege len heeft voorgesteld om op korte termijn te komen tot een beperking van de kosten voor het rijk van de DEN HAAG (ANP). De lopende rekening van de betalingsbalans op tran sactiebasis heeft in het derde kwartaal van 1973 een tekort van f 120 miljoen vertoond. Dit is een verslechtering van f 1,4 miljard ten opzichte van het over eenkomstige kwartaal van 1972. De conducteur kan alleen enkele rei zen af geven en kaartjes tegen half geld voor de vastrecht klanten en de 60-65- plussers. Geen retours: daarvoor blijft de reiziger aangewezen op de loketten of de automaten. Om de verkoop op de stations zo vlot mogelijk te doen gaan worden op bemande stations zoveel mo gelijk loketten geopend. Daarvoor wordt een beroep gedaan op getrouwde loket- tistes, gepensioneerden en eventueel part-timers. Stations die tijdelijk zijn bemand worden zo lang mogelijk opengehouden. Onbemande stations krijgen waarschijn lijk als aanvulling van de automaat een verplaatsbaar verkoopkantoortje. Er zijn vergevorderde plannen voor de centrale verkoop van maandabonnementen met betaling via de giro. Abonnementen kunnen al vijf dagen voor de geldigheid in voorverkoop aangeschaft worden. De spoorwegen laten 200.000 zakenlie denfolders bijdrukken, er worden meer mini-dienstregelingen aangemaakt en om informatie per lijn te geven worden tabellen uit het spoorboekje overge drukt. Voor het trein-, loket- en infor- matiepersoneelwo rden het drukke tij den. Maar als alles rijdt heeft dat ook gevolgen voor het onderhoudspersoneel, De werkplaatsen blijven 24 en 31 de cember open voor een inhaalprogramma. Er is paar gestreefd de prijs van een kaartje zoveel mogelijk overeen te laten komen met die van hetzelfde kaartje dat aan het loket gekocht is. Wel komt er de gebruikelijke gulden voor afgifte in de trein bij. Voorstellen van de Europese Commis sie voor oprichting van zo'n crisiscomi té”, bestaande uit hoge ambtenaren uit de lidstaten en voorgezeten door Simo net zelf, strandden begin deze week, omdat de ministerraad niet tot besluiten kwam. De NS-verzoeken om spreiding van werk- en schooltijden zijn door de mi nister van Verkeer en Waterstaat door gegeven aan Defensie en Onderwijs. De militaire instanties zegden medewerking toe voor de eerste veertien dagen na 7 januari. De militairen zullen vrijdags tussen 12.00 en 16.00 uur met verlof gaan en komen zondagavond terug of maan dagmorgen, maar in dat laatste geval vroeg: de appèls zijn dan al om acht uur. ijkheid in ntaktuele ding, di- :w aardige wstenvet' Hand. r van het Tenzij de oliecrisis lang aanhoudt, verwacht de OESO voor de aangesloten landen in 1974 een toeneming van het bruto nationaal produkt met vier per cent. Dat zou een sterke vertraging van de groei betekenen in vergelijking met 1972 (zes percent) en de eerste helft van dit jaar (acht percent). Na globale correctie voor seizoenin vloeden bedroeg het tekort op de lopen de rekening in het verslagkwartaal bijna 0,7 miljard, nadat het eerste kwartaal van dit jaar een overschot van bijna 1,7 miljard en het tweede kwartaal van ruim 2,5 miljard hadden opgele verd. WENEN (Reuter) Economische des kundigen uit de landen van de OPEC, de organisatie van olie-exporterende lan den. zijn het in Wenen eens geworden over voorstellen voor de toekomstige prijzen van olie aan de ministersconfe rentie van de organisatie die dit week einde in Teheran wordt gebonden. Ze hebben er de hele week over vergaderd. Óver de inhoud van de voorstellen is weinig meegedeeld. De economische commissie zou tot de conclusie gekomen zijn, dat de prijzen voortaan op de marktomstandigheden gebaseerd moeten zijn en een afspiegeling zouden moeten vormen van de prijzen die de verbrui kers in Europa betalen. De commissie zal om de drie maanden in Wenen bijeenkomen om de markt te bestuderen en aanbevelingen voor prijs- veranderingen op te stellen. hg in de 1-8-1973 Volgens waarnemend voorzitter A. Hubben moet het ontoelaatbaar worden geacht, dat de Mijnindustrieraad niet, betrokken zal worden bij de nieuwe nota over de sluiting van de mijnen, die minister Lubbers in het vooruitzicht heeft gesteld. ZEIST (ANP). „Patiënt Gero heeft de crisis doorstaan". Dit jaar blijven de verliezers beneden de ramingen en voor 1974 wordt de winst gunstiger beoor deeld dan de oorspronkelijke raming aangaf.” De economische groei tn Nederland zal volgens de voorspellingen de OESO in 1974 beneden het gemiddelde van de EEG beneden het gemiddelde van geheel Europa en beneden het gemiddelde van het gehele OESO-gebied b,!r> nE- SO verwacht in Nederland een reële groei van het bruto nationaal p.odukl van 3,5 percaML n meubel driye-in ü^dlerland Parallelweg 43, Beverwijk. Tel. 02510 - 39018. Als de mogelijke gevolgen van een langdurige olieschaarste buiten beschou wing worden gelaten verwacht de OESO dat de prijzen in de zeven grootste landen - de Verenigde Staten, Canada, West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Japan - in de eerste helft van 1974 op jaarbasis 7,25 percent zullen stijgen en in de tweede helft 6,5 percent. In 1973 bedroeg de stijging 6,8 en 8,5 percent. UTRECHT De kaartverkoop in treinen en op stations wordt vereen voudigd en de loketdiensten worden versterkt. De controleploegen worden uitgebreid van 23 tot 30; zij zullen vooral de stoptreinen in- en uitgaan. Er komen twintig extra treinen en bestaande treinen worden verlengd. Waar dat mogelijk is zal het materieel langer rijden zonder revisie. Dat zijn de voornaamste maatregelen die NS heeft uitgewerkt om de stroom extra reizigers, die per 7 januari verwacht wordt zo goed mogelijk op te vangen. Om in de trein sneller en meer kaart jes te kunnen verkopen krijgen de kaartjes zoals de conducteur die bij zich heeft de vorm van strips (zonder door slag), waarbij de prijs per sectie steeds een gulden oploopt. Om bij de afgifte van zo’n strip met prijsstroken het aan tal secties - en dus het aantal te betalen guldens - te kunnen bepalen krijgt elke conducteur een kaart waarop het NS- net in secties is verdeeld. Afhankelijk van de afstand scheurt de conducteur een aantal strookjes af. Aldus de OESO in haar halfjaar lijkse economische prognose. Deze olieprijsverhoging betekent, dat de arme landen in 1974 ongeveer 2,5 miljard dollar meer zullen moeten neertellen om in hun oliebehoeften te kunnen voorzien. Dit is gelijk aan ongeveer een kwart van de officiële ontwikkelingshulp, die de gezamenlij ke ÖESO-landen jaarlijks verstrek ken. DEN HAAG. (ANP) Indien er van wege de oliecrisis ontslagen moeten val len, is het onjuist om daarbij eerst te denken aan de buitenlandse werkne mers. Aldus een gisteren gepubliceerde ver klaring van vijf kerkelijke organisaties: de Sektie voor sociale Vragen van de Raad van Kerken in Nederland, het Interkerkelijke Bedrijf «apostolaat, ’DISK’ (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken), het Interkerkelijk Vredesberaad en de Nederlandse afdelin gen van de pauselijke commissie „Ge rechtigheid en Vrede” en de katholieke vredesbeweging „Pax Christie”. Een gelijke lastenverdeling onder al len die bij een bedrijf betrokken zijn, dient bij ontslagen de richtlijn te zijn. Indien op grond van deze richtlijn ook onder de groep buitenlandse werknemers ontslagen vallen, dan zijn de 5 organisa ties van oordeel dat deze groep op gelijke wijze recht wordt gedaan als de Nederlandse werknemers.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15