Kerstrede drs. P. L. Justman Jacob: Tass: Syrië ook naar Ford en Caetano bij begrafenis Blanco Van Gelder: weer winst Geen uitstel distributie benzine Geneve” morris g^before you buy Arabieren laden kerstbomen BRILJANT lac.warnmq Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Basken zouden aanslag hebben gepleegd Fascist (Van onze parlementsredactie) HET WEER Weinig verandering AGENDA pagina 7 Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 -Zal moeilijk worden. -Maar ik begin goed: met een bontmantel van Frank. -Die heb je tenminste vast. 2 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 Barteljorisstraat 5 Haarlem Roolvink wordt commissaris AGO - Ik wens je fijne kerstdagen en een goed jaar. StC ’s Maandags vanaf 1 uur geopend 1 Umuider Courant Hermann Hesse: Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwart, (p. post f 34,p. jaar f 117,(p. post f 134,Losse nrs. 50 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. Stakingen, maar ook storingen drukten produktie Hoogovens De heer Justman Jacob ging uitvoerig De ministers De Gaay Fortman, Lubbers, Den Uyl, Boersma en Gruyters achter de regeringstafel. Machtigingswet aanvaard (Van onze redactie economie) (Zie verder pagina 2) (Zie verder pagina 3) ADVERTENTIES VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 64e jaargang nummer 42 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s 7 4 9 9 2 3 niet een van de oorzaken was van de stakingen. (Tijdens de stakingen is van vele zijden gesuggereerd dat de vakcen trales Hoogovens hadden uitgekozen als proefkonijn, juist vanwege het goede sociale beleid. Men zou hier de meeste kans van slagen hebben voor de nieuwe arbeidsvoorwaarden onder meer prijs compensatie in centen en percenten bij Hoogovens en daarna zouden andere bedrijven wel volgen, red.). De heer Justman Jacob deelde mee, dat men bij Hoogovens hard aan het werk is om naast het bevorderen van een goede commerciële gang van zaken de sociale verhoudingen te bestuderen, die naar hij zei, nooit een „sluitpost” zijn geweest bij Hoogovens. Schoorvoetend gingen de Kamerleden, die zelf weinig extra informatie over de oliesituatie konden aandragen, akkoord met de uiteenzettingen van de verschil lende ministers, die zelf al evenmin veel Arabische employés van het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties in Jeru zalem laden enkele van de 240 kerst bomen, die bestemd zijn voor de VN- troepen aan de bestandslijn. Als traditio neel kerstcadeau aan niet-joden geeft Israel 1.200 kerstbomen uit het bos, ge plant door het Joods Nationaal Fonds. In de loop van 1973, zo meldt De Eendragt, werd in de papierbranche een kentering te goede merkbaar. Ongeluk kigerwijs moest Van Gelder aanvankelijk in verband met de slechte orderpositei ongunstige contracten op lange termijn sluiten, maar in de situatie is inmiddels toch al weer zoveel verbetering ingetre den dat het jaar 1973 met een positief saldo zal kunnen worden afgesloten. BONN. In West-Duitsland is het zon- dagsrijverbod tot 19 januari opgeheven. Dit met het oog op de komende feestda gen. Op genoemde datum zaterdag middag gaat het verbod om 16 uur in Het loopt dan op maandagochtend om drie uur af. EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstraat 16, Haarlem zijstraat Grote Houtstraat 1e straat links vanaf Houtbrug Telefoon 31 15 82 in op de stakingen, die in het afgelopen voorjaar in het bedrijf uitbraken. Het achterblijven van de produktie bij de planning is, zo zei hij, maar gedeeltelijk een gevolg van de stakingen. Technische storingen hebben ook een niet te ver waarlozen rol gespeeld. De stakingen, zo stelde hij, zijn het „scherpste arbeidsconflict” gweest in de ruim vijftigjarige historie van het be drijf. Ook toen iedereen al lang aan het werk was, werkte de arbeidsonrust nog door, omdat in veel gevallen de harmo nieuze verhoudingen verstoord waren. Hoogovens heeft altijd bekend gestaan als een bedrijf met een progressief soci aal beleid en de heer Justman Jacob vroeg zich af of deze „koploperfunctie” De Kamer nam, met alleen de CPN- fractie tegen, een motie van Van der Hek (PvdA) aan, waarin de EEG-part- ners een schot voor de boeg wordt gegeven. Men wil een gemeenschappelijk Europees energiebeleid, dat gericht zal moeten zijn op een evenwichtige verde ling van energiedragers (aardolie). De bestaande en te verwachten behoeften van de Gemeenschap als geheel en die van de afzonderlijke lidstaten moeten uitgangspunt zijn. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN De staalproduktie bij Hoogovens zal in 1973 zo’n 5.2 miljoen ton bedragen. Daarmee wordt de produktie van 1972 in ge ringe mate overtroffen, maar het betekent een achterblijven bij de planning van 350.000 ton. Aldus drs. P. L. Justman Jacob, voorzitter van de raden van bestuur van Estel en Hoogovens, tijdens de vanmid dag in Heemskerk gehouden kerst- lunch. VELSEN. Bij Van Gelder Papier, gaat het, na een aantal slechte jaren, weer beter. In het personeelsblad de Eendragt werd bekendgemaakt dat het bedrijf over 1973 weer winst zal maken, in tegenstelling tot voorafgaande jaren, waarin een verlies werd geboekt. In het algemeen veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind, in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Minimumtemperatu ren van plus vier graden in Zee land tot min één graad in het noordoosten van het land. Maxi ma morgen omstreeks vijf gra den. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Medische diensten Puzzel Schrijvende lezers Radio en televisie 11 Strips11 Economie 11 Kunst 13 Economie 15 Beurs 17 MOSKOU (UPI enAP). Volgens het Russische persbureau Tass zou Syrië be reid zijn later deel te nemen aan de vredesconferentie in Genève, is hier vandaag bekendgemaakt. DEN HAAG De oppositie is er in een marathondebat van drie da gen niet in geslaagd om de re- gering-Den Uyl ervan te weerhou den via de Machtigingswet in 1974 de dreigende energie- en economi sche crisis het hoofd te gaan bie* den. Toen om vijf uur vanochtend de hamer voor de laatste keer viel, hadden Den Uyl en zijn ploeg de Machtigingswet met enkele ta melijk ingrijpende wijzigingen erdoor gesleept en was de Kamer zonder al te veel tegensputteren ak koord gegaan met de beleidsvoor nemens voor 1974. MADRID (Reuter, DPA en AFP) Bij de begrafenis vanmiddag van de Spaanse premier Carrero Blanco waren aanwezig de Ameri kaanse vice-president Ford en de Portugese president Caetano. De begraafplaats werd niet bekendge maakt. Blanco is postuum bevorderd tot ka- pitein-generaal, de hoogste rang in de Spaanse marine. Blanco was een autoritaire man, die zich steeds op de achtergrond hield. Hij gaf maar éénmaal toestemming voor een vraaggesprek. Dat was in 1968 toen hij tegenover het blad van de officiële vak beweging. „Pueblo” verklaarde: „Mijn trouw jegens Franco en diens werk is totaal, duidelijk en helder, zonder de schaduw van enige voorwaarde en zon der enige reserve”, Blanco was niet al leen eën fel tegenstander van het com munisme en het marxisme, maar bok van enige politieke evolutie. Hij zei eens: „Het liberalisme kan dienstig zijn voor de vooruitgang van andere landen, maar voor Spanje zou het neerkomen op het verderfelijkste van alle stelsels”. Ook liet hij waarschuwingen horen tegen de „Morele ondermijning”, in de vorm van pornografie, „immorele litera tuur en toneelstukken” en andere uitin gen van zedenbederf. Op 8 juni 1973 werd Blanco benoemd tot minister-president met recht van tijdelijke opvolging van generaal Franco. Hij benoemde een kabinet, waarin hij op de belangrijkste posten geharde falangis- ten plaatste. Op de technisóhe ninisteries handhaafde hij ultra-rechtse, meestal briljante technici van de rooms katholieke lekenorde, opus Dei. Met dit nieuwe kabinet herstelde hij de oude harde lijn van het fascistische Franco-regime. Hij signaleerde voorts de energiecrisis, die het bedrijf, zoals alle andere, voor problemen stelt, problemen, die echter te overwinnen lijken. Over de met de ener giecrisis samenhangende grondstoffen- schaarste, zoals die zich nu aankondigt, zei de heer Justman Jacob, dat het wereldstaalverbruik nog wel regelmatig zal blijven toenemen. In IJmuiden zijn daarom plannen ontwikkeld om te ko men tot een verhoging van de staalpro duktie tot 8 miljoen ton in 1980. Daartoe zal met name aandacht moeten worden geschonken aan de problemen rond de personeelsbezetting en de milieubezwa ren, die zullen toenemen naarmate het bedrijf meer produceert. verheldering konden verschaffen. Bij de overheidsuitgaven, die vooral door de oppositie ter discussie werden gesteld, boekte de CHU een succesje: er werd een motie van Van der Mei aange nomen, waarin de regering wordt opge dragen om in de komende maanden te bekijkei of er soms nog méér dan de voorgenomen f 750 miljoen kan worden bezuinigd op de overheidsfinanciën. Op positie, KVP, een deel van de ARP en de kleinere rechtse partijen stemden met deze motie in. Een veel verdergaande motie, die een aanval op minister Dui senberg van Financiën inhield, van de VVD’ér Van Aardenne kreeg geen enke le kans. Alleen SGP, GPV, RKPN en Boeren deden eraan mee. Minister Lubbers van Economische Zaken hield de Kamer voor dat de bevredigende olievoorraden het resultaat zijn van het door het kabinet de laatste weken gevoerde beleid. „We doen alle moeite via onze internationale contacten om onze raffinaderijen aan de gang te houden”, aldus de minister, die er op wees dat de Europese landen al maan den voor de produktiebeperking en de boycot door de Arabische landen, grote voorraden haddenaangelegd. Lubbers achtte het dan ook zeer gunstig als alle maatregelen in 1974 zullen resulteren in het gelijk blijven van de beschikbare hoeveelheid olie. „Maar dat is een zware opgave”. Lubbers achtte het echter heel goed mogelijk dat er over enkele weken weer anders geoordeeld moet worden omdat men „steeds beter zicht krijgt” op de situatie. De ondergrondse Baskische organisatie ETA zegt de aanslag tegen Blanco te hebben gepleegd, maar in Madrid houdt men er ook rekening mee dat een ex treem rechtse groepering Blanco heeft vermoord om onderdrukking van de linkse oppositie in Spanje uit te lokken. De ETA zegt in een communique dat „gedurende de strijd in Baskenland Noord-Spanje) het regime zijn fascis tische aard getoond heeft met gevangen neming, martelen en doden van degenen die voor de vrijheid van het volk voch ten. Luis Carrero Blanco, een harde en gewelddadige man met zijn onderdruk king vormde de hoeksteen die de stabili teit van het systeem-Franco garandeer de”. Hte communiqué eindigt: „Wij zijn van een vijand verlost. De strijd duurt voort”. In Spanje is een rouwperiode van drie dagen afgekondigd. Volgens het persbu reau Europa Press zou de Spaanse poli- tien een van de daders van de bomaan slag hebben geïdentificeerd. Maar on danks de grootscheepse jacht waren vanmorgen nog geen arrestaties verricht. De Spaanse oppositie verwacht overigens in de komende periode massa-arrestaties en harde maatregelen van het Franco regime. Tass voegt er aan toe dat „de langver wachte dag is gekomen” waarop in Genève de politieke oplossing van het probleem in het Midden-Oosten zou worden besproken. „Aan de onderhandelingstafel zitten de betrokken landen, Egypte, Jordanië en Israël, maar later zou aan het gesprek ook kunnen worden deelgenomen door ander delegaties, in de eerste plaats de Syrische”. Hoofdredacteur Mohammed Heikal van het Egyptische blad „Al Ahram” heeft gisteren geschreven dat Egypte niet bereid is tot enige territoriale con cessies. Egypte zal de integriteit van zowel het Egyptische als Syrische grond gebied verdedigen en vechten voor de rechten van het Palestijnse volk. Heikal schreef dit enkele uren voor het begin van de vredesconferentie in Genève. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De uit het CNV- afkomstige AR-politicus B. Roolvink is benoemd tot lid van de raad van com missarissen van het verzekeringsconcern AGO-Holdings NV. De heer Roolvink is lid van de Twee de Kamer. Van 1959 tot 1963 was hij staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, van 1967-1971 minister op hetzelfde departement. Een goed schrijver wordt men niet, dat is men. Iedere maand zal worden bekeken of het toegepaste systeem voor extra toe wijzing veranderd moet worden, aldus de minister. Of de distributie over drie maanden veranderd wordt wist de be windsman nog niet. Wel dacht hij aan de bepaling dat slechts bonnen gegeven kunnen worden aan die auto’s, die W-A verzekerd zijn. Daarmee wil hij voorko men dat men wrakken koopt om aan bonnen te komen. (Zie verder pagina 3) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De benzinedistributie wordt niet uitgesteld tot 11 januari. Dat heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Aanvankelijk zouden pas van 2 januari af verzoeken om een extra toewijzing van bezinebonnen kun nen worden ingediend. De VVD en de ARP hadden daarop om uitstel verzocht. Nu zullen echter al vanaf 27 december bij de gemeentehuizen en ANWB-kanto- ren aanvraagformulieren verkrijgbaar zijn voor extra toewijzing. Verwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: koMektie. VI CO uitgebreide sortering dames-en heren* suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1