Verminderde stabiliteit in Spanje gevreesd Koeweit levert D kapers wellicht uit aan PLO verder A De lange Genève weg naar Onderzoek tegen Nixon stap rrico nfetverget«n_fWcoeten I a ■rfg .1. A F k 2 v AGA KHAN DOET NIEUWE OPROEP V achtergrond Kaas met ster-allures J! V R IJ D A G 2 1 DECEMBER 1973 (Van onze correspondenten) (Van onze redactie buitenland) i; sitie en een verminderde stabiliteit Franco. (Vervolg van pagina 1) (Van onze redacteur in Madrid) Terugtrekking x 1 y Vandaag komen Israel, Egypte en Jordanië in Genève bijeen om te proberen een vredesregeling tot stand te brengen in het Midden oosten na ruim een kwart eeuw van strijd sinds de aanvaarding van het VN-plan uit 1947 tot verdeling van Palestina. DEN HAAG/BONN De op vang in Europa van Chileense vluchtelingen verloopt zó moei zaam dat de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen va nde Ver enigde Naties voor de tweede keer in korte tijd een beroep op meer dan dertig regeringen heeft gedaan meer Chilenen op te nemen. Een aantal Westeuropese landen, waar onder bijvoorbeeld West-Duitsland, is kennelijk bang dat de Chileense vluchtelingen een probleem kun nen gaan vormen vanwege hun linkse politieke overtuiging. Krijgsgevangenen Tegenwerking F J I MNNMNI lioi Franco’s opvolgingsr egeling in duigen Zoals iedere ochtend Carrero was ADVERTENTIE 1 .d j) OD J ij KOEWEIT. (AP) Koeweit heeft gis teren laten doorschemeren, dat de vijf Arabische terroristen, die maandag een aanslag deden op een PanAm toestel en er daarna met een toestel van de Luft hansa vandoor gingen, wellicht zullen worden uitgeleverd aan de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie. bot eer pie tee sto Da bes hai de eet Pas na negen uur stilzwijgen bevestig de de regering dat de 70-jarige minister president Carrero Blanco inderdaad het slachtoffer was van „een misdadige aan slag”. De toedracht bleek als volgt te zijn. 2.07 10.11 ZO ZZO ZO zo z wnw zw uur uur Het moeilijkste punt zal ongetwij feld zijn de kwestie van terugtrek- lem meent dat de kwestie van de krijgsgevangenen de voornaamste re den is voor het wegblijven van Da- politieke van het vertegen gen het WASHINGTON (AFP AP) De juri dische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren weer een stap gedaan in de zeer trage procedure van het in staat van beschul diging stellen van president Nixon. o wzw ZZO nno w ozo nnw o zo o wzw nw wzw zzo o ozo o o ver. ozo o ozo ver. ozo ozo -2 9 8 14 11 M stelt sugf de lich te d dez< te 1 noei tota zijn deel mar zal H van len ken mai de dag wet D star stra ten: voe inzi nee dat zijn N kon het spit pro een I: feit wei rijk Zui 25 ach res nis ah 32 go he be ac lit oo bt rii vt er at v< di 4f se N 2< B I dut om bij vei n 5; I vo< Dr eei te au en o] g' h v ti ei h •r< -d g i s V V l 0.4 0 1 0 14 14 15 0 3 0.6 0 0 0.1 16 39 6 0 4 6 11 0 43 6 3 0.1 0 0.1 0 0 44 0 1 0 10 7 10 12 6 17 15 1 13 11 1 3 11 14 2 10 2 8 14 17 0 14 -5 12 16 15 -5 1 2 16 12 21 16 3 1 4 1 3 9 7 5 6 0 -3 10 9 1 8 -2 6 6 10 -6 10 -5 7 13 13 -11 .OOÜ De minister van Buitenlandse Zaken van Koeweit Aziz Hoessein heeft tegeno ver verslaggevers verklaard dat de rege ring waarschijnlijk zal ingaan op het verzoek om uitlevering van de vijf man nen door de Palestijnse verzetsorganisa tie, die de enige vertegenwoordiger is van het Palestijnse volk. Weer in Manen- m buitenland Voorrang zal worden verleend aan het uit elkaar halen en scheiden van de Egyptisch en Israëlische troepen aan het Suez-front en terugtrekking naar de bestandslijnen van 22 okto ber. De gespannen situatie aan dit front na de achttiendaagse „oorlog van Jom Kippoer” met troepen die weer beschikken over het modernste waptntuig heeft de mogelijkheid van het uitbreken van een vijfde, vernie tigende oorlog immers allesbehalve denkbeeldig gemaakt. Blanco om negen uur de mis gaan horen in een kerk in het centrum op korte afstand van zijn woning. Om half tien verliet hij de kerk en stapte in zijn dienstauto, vergezeld van een chauffeur en één politieman; een politiewagen volgde. Zij namen de vaste route naar Carrero Blanco’s ministerie, via de Clau dio Coellostraat. regen half bew. zw. bew. zw. bew. regen sneeuw windstil zw. bew. regen zw. bew. sneeuw zw. bew. zw. bew. regenbui mist windstil n ozo Het is echter niet waarschijnlijk dat deze kwestie op de openingszit- ting uitvoerig aan de orde zal komen, omdat Israel zijn onderhandelingspo sitie pas definitief zal bepalen na een mandaat van de kiezers die op 31 december naar de stembus gaan. Israel zal naar verwacht wordt in eerste instantie de nadruk leggen op de noodzaak van vrede en het waar borgen van erkende en veilige gren zen. zekere terughoudendheid aan de dag ge treden vanwege de vrees bij de autori teiten dat de Chilenen zich militant en activistisch zouden gaan gedragen. Sa- droeddin Khan, daarover om commen taar gevraagd zei: „Deze zaak moet dui delijk zijn. Deze mensen zijn menselijke wezens, die plotseling gedwongen zijn een nieuw leven te beginnen. Er zijn veel vrouwen en kinderen onder hen. Het zijn mensen, die als ze eenmaal ergens gevestigd zijn, zeker een normaal en vreedzaam bestaan zullen leiden. Ze hebben hun eigen politieke overtuiging, maar betekent dat dat ze in hun nieuwe landen een probleem zullen worden?” Vooral in West-Duitsland gaat de aan pak van Chilenen met grote menings verschillen gepaard.. De Bondsrepubliek heeft tot dusver een kleine 150 Chilenen opgenomen; 572 mensen hebben aanvra gen ingediend bij de Westduitse ambas sade in Santiago. Het aantal dat in elk geval welkom is, ligt bij 1300. Overwo gen wordt of chartervliegtuigen zullen worden ingeschakeld om de mensen sneller naar West-Duitsland te kunnen halen. Aan verschillende universiteiten zijn beurzen aangeboden voor studenten uit Chili. Professoren zijn op enkele plaatsen leerstoelen aangeboden. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Af en toe regen en temperaturen In het al gemeen boven normaal. Aantal uren zon 0 tot 4. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Maximum temperatuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 26 december: minimum -1, maximum 6 graden. WEERRAPPORTEN dienstauto van Carrero Blanco werd tenminste 15 meter in de lucht gewor pen. De bom sloeg geen gat in de vloer van de auto maar deze kantelde over een voorgevel en sloeg te-pletter op het binnenplein van het gebouw. De chau- feur, José Luis Perez en de politieman Juan Antonio Bueno, waren op slag dood. (Er zijn ook niet-bevestigde be richten over ten minste vier zwaar ge wonden of zelfs doden onder de voorbij gangers). voorzitter Peter Lorenz dat „de SPD noch de regering voor de noodzaak is gesteld zich bijna krampachtig in te spannen om Chileense communisten en linkse socialisten in de Bondsrepubliek op te nemen”. Deze kritiek was ook de conservatieve, gezaghebbende Frankfurter Algemeine Zeitung te bar. De krant wees er giste ren op dat het asielrecht in de grondwet juist heel royaal is geformuleerd, waar gezien herinneringen aan al diegenen die uit Hitler-Duitsland moesten vluchten en in andere landen hulp vonden ook alle reden voor bestaat. De Spaanse regering ontving talrijke rouwtelegrammen uit binnen- en bui tenland, onder andere van president Nixon en premier Den Uyl. Premier Marcelo Caetano van Portugal kwam persoonlijk naar Madrid. President Juan Dominco Peron van Argentinië heeft, evenals de Spaanse regering deed, een officiële rouw van drie dagen afgekon- digd. Dus als de huidige ondervragingen uitwijzen dat de vijf mannen Palestijnen zijn, dan zou hun uitleveringin over eenstemming zijn met de resolutie van de Arabische topconferentie, zö Voegde Hoessein er aan toe. Yasser Arafat, de Palestijnse topleider zou hebben laten weten, de uitlevering van de mannen te eisen zodat ze voor een Palestijns tribu naal terecht kunnen staan. misbaar element voor Franco’s erfenis en voor de stabiliteit regime na Franco’s dood. Hij woordigde niets meer en niets minder dan de blinde trouw aan Franco’s denk beelden, en was dus de ideale man om de jonge koning Juan Carlos bij zijn eerste stappen op het juiste politieke pad te houden. De persoonlijkheden die nu staan te trappelen om de vaderlijke zegen van Franco en het premierschap te bemach tigen hebben praktisch allen het nadeel dat zij reeds een bepaalde stroming binnen het regime vertegenwoordigen, die dan een monopolie zou krijgen. En heel Franco’s carrière was er altijd op gebaseerd om de ene groep tegen de andere uit te spelen. Daardoor zijn vele politici „aangebrand” en is de basis van het regime smaller geworden dan ooit tevoren. Ondanks alle uitgebreide staat kundige voorzorgsmaatregelen komt men weer dicht bij de situatie dat het hele regime staat of valt met Franco per soonlijk. Het zal hem bijzonder moeilijk vallen om een man te vinden die, zoals Carrero Blanco, zijn „stem uit het hier namaals” kan zijn. De daders kenden deze route en hadden vanuit een kelder van het num mer 104 van deze straat een tunnel naar het midden van de straat gegraven en daarin een bijzonder krachtige bom ge plaatst. Op een muur aan de overkant hadden zij met rode verf een streep getrokken. Zodra de voorkant van Carrero Blan co’s auto op gelijke hoogte met deze streep kwam, brachten de daders de bom met afstandsbediening tot ontplof fing. De bom sloeg een krater van zeven bij tien meter in het plaveisel, en brak de water- en gasleidingen. De zware (en misschien geblindeerde) mascus in Genève. Premier Golda Meir van Israel heeft van een mogelijke andere reden voor het wegblijven van Damascus, namelijk het gerucht dat alle 140 Israëlische krijgsgevangenen ii/ Syrië zouden zijn omgebracht, gisteren ge zegd dat dit „niet op waarheid be rust”. Mevrouw Meir verklaarde in het parlement dat haar regering wel was opgeschrikt door de berichten, maat dat later van het Amerikaanse minis terie van Defensie en van de centrale inlichtingendienst, de CIA was verno men dat de krijgsgevangenen nog in leven waren. Eerder had het Israëli sche opperbevel in Tel Aviv al meege deeld dat de geruchten onjuist waren. Jordanië, dat zich na een week in de strijd had geworpen, besloot aan vankelijk niet naar Genève te gaan omdat de Arabische topconferentie van 26 november had besloten de Palestijnse Bevrijdingorganisatie (PLO) te erkennen als enige verte genwoordigers van het Palestijnse volk. Koning Hoessein eiste het recht op te spreken namens de circa een miljoen Palestijnse Arabieren op de bezette Westelijke oever van de Jor- daan. Hij is voorstander van de vor ming van een Verenigd Arabisch Leden van het Milieuactiecentrum Nederland in Utrecht hebben gisteren op het provinciehuis gedeputeerde mr. J. Hooft Graafland 25.000 strookjes van girokaarten aangeboden van mensen die weigeren milieubelasting te betalen. Vol gens het MAN is de meerderheid van de Utrechtse bevolking tegen deze belasting. Minister Westerterp heeft gisteren 25 mille als beloning voor een goed idee uitgereikt aan een opzichter bij de afde ling havenmonden van rijkswaterstaat. Dat is het hoogste bedrag dat ooit voor een idee is uitgekeerd. De opzichter heeft een idee ontwikkeld dat van grote waarde is gebleken bij het onderzoek naar de samenstelling van zeegrind. Peter Rodino, de Democratische voor zitter van de commissie, heeft de benoe ming van een Republikeinse jurist be kendgemaakt die het voorlopig onder zoek zal leiden, dat men in april hoopt af te sluiten. Het is de 52-jarige John Doar, die in 1960 door president Eisen hower tot onderminister van justitie werd benoemd en dat bleef onder de Democratische presidenten John Kenne dy en Lyndon Johnson, De benoeming van Doar weerspiegelt het verlangen van Rodino de Republi keinse minderheid gerust te stellen, die hem verwijt het onderzoek naar de ge dragingen van Nixon te traineren met het oog op de beïnvloeding van de parle mentsverkiezingen van volgend jaar no vember. Minister Van Agt van Justitie is tegen colportageacties voor liefdadige doelein den. Zelfs als de actie volstrekt bonafide is, gaan volgens de minister commercië le aspecten een rol spelen. Dit omdat contracten moeten worden gesloten met leveranciers en colporteurs die aanspraak «aan maken op provisie. De Amerikaanse Senaat heeft giste ren met 66 tegen 9 stemmen zijn goed keuring gehecht aan het verlenen van extra hulp aan Israel tot een bedrag-van 2,2 miljard dollar. Van dat geld kan Israel-de wapens vervangen die het in de laatste oorlog heeft verloren. De priesters in het bisdom Den Bosch zullen ip de toekomst zelf kunnen solliciteren als er een functie vrijkomt waarvoor over het algemeen een arbeids overeenkomst wordt aangegaan. Toe stemming van de kerkbesturen is niet meer nodig. Men denkt vooral aan vaca tures in ziekenhuizen en scholen en ook aan vacatures in parochies. Minister De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken zijn de rijksvergoedings. regeling voor autogebruik door ambtena ren nader bezien. De vraag is volgens hem gerezen of het wel nodig is het bedrag van de vaste kosten van de auto zoals belasting, verzekering en afschrij ving geheel in de berekening van het vergoedingstarief op te nemen omdat de auto in het algemeen voor eigen gebruik wordt aangeschaft. Na het Kerstreces, dat op 22 januari a.s. afloopt, zal de Tweede Kamer in het algemeen niet meer na ’s avonds elf uur vergaderen. Alleen in zeer uitzonderlijke gevallen zal de Kamer langer doorgaan. De Bondsrepubliek heeft vandaag diplomatieke betrekkingen met Bulgarije en Hongarije aangeknoopt. Dit is in Bonn meegedeeld. Het Joods Wereldcongres heeft gis teren in Londen meegedeeld dat er plan nen bestaan om komend voorjaar een belangrijk congres van joden uit de hele wereld te houden in Den Haag. De plenaire vergadering van het Joods We reldcongres zal van 28 april tot 6 mei in Den Haag bijeenkomen. Volgens de or ganisatoren wordt het een van de groot ste en belangrijkste vergaderingen van joden die ooit is gehouden. De auto (zie pijl) van de Spaanse premier Blanco werd door de kracht van de explosie over een gebouw van vijf verdiepingen geslingerd en kwam vervolgens op een achterbalkon terecht. Israel had eerder laten weten dat het niet met Syrië aan tafel zou gaan zitten als geen lijst was verschaft van de Israëlische krijgsgevangenen in Syrië. Voorts zou het internationale Rode Kruis moeten worden toegestaan deze gevangenen te bezoeken. Jeruza- Koninkrijk, samengesteld uit een Jor daanse en een Palestijnse provincie. De Palestijnse verzetsleiders zijn niet uitgenodigd voor de eerste fase van het vredesoverleg. In kringen van de bevrijdingsorganisatie meent men dat men moeilijk tevreden kan zijn met een politieke oplossing in de zin van resolutie nr. 242 van de veiligheidsraad. Haar Handvest vraagt om vestiging van een democratische staat waar Arabieren, Christenen, Moslims en Joden kunnen samenle ven op voet van gelijkheid. Trouwens, Israel wil onder geen enkele voorwaarde akkoord gaan met deelname aan de conferentie van welke Palestijnse organisatie en in welke fase van de onderhandelingen dan ook. Premier Golda Meir heeft dit gisteravond in de Knesseth na drukkelijk herhaald. Zo liggen de kaarten op de confe- rentietafel na de jongste reis die politiek wereldreiziger dr Henry Kis singer op dertien december naar het Midden-Oosten begon om het vredes overleg te redden. Op vijf november had Kissinger, door een Amerikaanse commentator eens „een jongmens met haast” genoemd, dit gebied al bezocht tot redding van het bestand. Dat bezoek leidde tot ondertekening in een tent bij kilometerpaal 101 aan de weg Cairo-Suez, op elf november van het akkoord tot stabilisering van het bestand. king uit de bezette gebieden die voor Egypte en Syrië de inzet waren van de oorlog van 6 oktober. Israel verklaarde bereid te zijn tot terugtrekking uit bezette gebieden, maar niet uit alle (zoals Sjarm el- Sjeik, de Hoogte van Golan, de strook van Gaza en met name Jeruzalem dat inmiddels officieel bij de staat is gevoegd). Syrië, dat met Egypte de oorlog inging, besloot op het laatste ogenblik af te zien van deelneming aan het vredesoverleg. Het meende dat ma noeuvres ten dienst van Israel de conferentie zou afhouden van terug trekking van Israel uit de in 1967 bezette gebieden en duidelijk definië ren van de rechten van het Palestijn se volk. Nog duizend Chilenen willen naar Europa en 14.23 en 22.22 Volgens de Spaanse grondwetten is Torcuato Fernandez Miranda, die sinds 1969 minister van de staatspartij is, nu automatisch minister-president totdat de Kroonraad, binnen een periode van tien dagen, Franco een lijst van drie namen voordraagt en deze daaruit een nieuwe eerste minister kiest. Dan moet het hele kabinet aftreden en kan de nieuwe mi nister-president. in overleg met Franco, een eigen regering benoemen. Wie deze sleutelpositie nu zal bemachtigen is een open vraag, en voor Franco een bijzonder moeilijke opgave. Carrero Blanco was immers een on- MADRID Generaal Franco’s zorgvuldig uitgebalanceerde en pijnlijk langzaam opgebouwde opvolgingsregeling werd gisteren in stukken ge blazen met de bomaanslag op zijn rechterhand Blanco. Deze eerste poli tieke aanslag sinds het bestaan van het huidige bewind, voorspelt een ge vaarlijke verscherping van de krachtmeting tussen het regime en de oppo- in het toekomstige Spanje zonder Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Lissabon Locarno Londen Luxemburg half bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas motregen Tunis onbewolkt ZATERDAG 22 DECEMBER Hcog water 2.07 uur Laag water 10.11 uur ZATERDAG 22 DECEMBER Zon op 8.46 uur onder 16.30 uur Maan op 6.50 uur onder 14.45 uur Commissariaat voor de Vluchtelingen krijgt nog elke dag in Chili en in buurlanden van Chili tiental len aanvragen van Chilenen die graag naar Europa willen. In de Latijns-Ame- rikaanse landen waar honderden Chile nen na de machtsgreep door de junta een toevlucht hebben gezocht, zien ze veelal om economische redenen geen kans een nieuw bestaan op te bouwen. In een aantal Europese landen is een zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. regen windstil onbewolkt o half bew. windstil onbewolkt mist zw. bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. half bew. regen regen Hoe de Nederlandse regering op de nieuwe oproep van de Hoge Commissaris zal reageren kon de woordvoerder van Buitenlandse Zaken gisteravond nog niet zeggen. Het Hoge In zijn oproep vraagt de commissaris, prins Sadroeddin Aga Khan, nog eens 1000 vluchtelingen op te nemen. Twintig landen hebben tot nu toe 1000 Chilenen geaccepteerd en nog eens 800 zullen waarschijnlijk wel worden toegelaten. De meeste van hen zijn door Europese tanden opgenomen. Nederland heeft bij na 200 Chilenen opgenomen, daarbij zijn inbegrepen twaalf Chilenen, die in de Nederlandse ambassade in Santiago wachten op een vrijgeleide. Die door bondskanselier Brandt uitge sproken bereidheid om royaal te helpen, stuit echter op tegenwerking van con servatieve kant. In de Springer-pers is al in een vroeg stadium vastgesteld dat die linkse Chilenen niet staan te springen om naar de oosteuropese kameraden te trekken, maar dat ze liever de Bondsre publiek opzoeken. Deelstaten als Beie ren, Saarland. Baden-Württemberg en Sleeswijk-Holstein, waar de CDU re geert, hebben geen behoefte aan Allen- de-aanhangers. Dit betekent dat Chileense vluchtelin- vooral onderdak zullen vinden in sociaal-democratisch geregeerde Hessen en in Noordrijnland-Westfalen. In West-Berlijn verklaarde de CDU- L.W 2 2 7 7 6 6 7 5 0.1 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2