Nederland vergiste zich bij stemming over Portugal Bobby Darin overleden Kissinger sprak tweemaal met Le Due Tho Twee Chileense oud-ministers vrijgelaten WESTERTERP TEGEN TOEWIJZING VAN BENZINE PER NEDERL ANDER Wiegel kan aanval op kabinet niet waarmaken Boersma keurt voor 326 miljoen aan werken goed Voor meer kinderen meer In Ulster kansen op meer vorming 65 gevangenen vrijgelaten Den Uyl„Kortere werkingsduur onverantwoord” Protest tegen veroordeling dienstweigeraar 2 Staatssecretaris licht tegenstemming in VN toe Hoofddirecteur van Monumentenzorg Andriessen, Terlouw en Van Thijn boos op VVD-leider: 59 59 Van Kernenade over onderwijsvernieuwing: wil VRIJ DAG 2 1 DECEMBER 19 7 3 „Splish Splash” Voorrang Aanvullingen Niet aan de orde Moeilijk - h Machtigingswet jaar van kracht (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) Op korte termijn zal met betrokkenen, (Vervolg van pagina 1> (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie economie) Pym, 185 mil- ongeveer idaag 'arije s in auari i het f uur •lijke aan. Den nnen komt eids- Toe- niet zaca- i ook ren van als die egen ■lein- afide rcië- mdat met raak leve, leine ;iste- dwet waar a die :hten ook iken :no- ege- het lan- lisa- r is SPD ■k is in te i en bliek Bin- ings- ena- Igens i het auto •hrij- het at de >ruik jiste- 'oed- van ivan kan et in gis- vijf een I en uit- illen jnse trum ■n op r. J. van i die Vol in de sting. in 25 idee afde- staat. voor chter grote rzoek gis- plan- een hele De We- ei in or- root- van igen jnen ver- van egde de aten n te ibu- mogelijk DEN HAAG. De minister van Soci ale Zaken, drs. J. Boersma, heeft voor 326 miljoen aan objecten voor uitvoering goedgekeurd van het extra werkgelegen heidsprogramma 1973, waartoe in okto ber door de regering is besloten. Het accent is zoveel mogelijk gelegd op mi lieu- en structuurverbeterende werken, ook al ten behoeve van het aangepaste beleid in verband met de energiebespa ring en versterking van het openbaar vervoer, terwijl een aantal relatief veel energie vragende objecten voorshands is aangehouden. De minister gaf voorts nog enige aan vullende regelingen met betrekking tot de distributie van benzine. Deze waren: plattelandsbewoners krijgen, wanneer de afstand tussen hun woning en hun werk meer dan vijftien kilometer be draagt en het openbaar vervoer ontoe reikend is, extra benzine. De bedrijven van de werknemers moeten zich dan tot de rijksinspecteurs wenden, voor bedrijven met meer dan vijf honderd werknemers kan collectief meer benzine worden gevraagd. De werkne mers hoeven dan dus niet naar de ge meentesecretarieën, voor 7 januari zal ook een distribu- tieregeling worden getroffen voor brom fietsen die op zuivere benzine rijden. Op 2, 3 en 4 januari kunnen de berijders van dergelijke brommers aanmeldings- kaarten krijgen bij ANWB, Wegenwacht maar gesproken over de machtsverhou ding regering-parlement, maar dat was helemaal niet aan de orde. Verder heeft hij niets gezegd. Premier Den Uyl is duidelijk geweest, toen hij zei dat de nota inkomensherverdeling een gewoon parlementair voorstel wordt, dat nor maal behandeld kan worden in het par lement. Hij heeft duidelijk gemaakt, dat men pertinent niet de machtigingswet wil misbruiken, zoals de heer Wiegel denkt.” LOS ANGELES. (Reuter, AP) Bob by Darin, de Amerikaanse popmusicus die voornamelijk in de jaren 60 met zijn songs grote bekendheid verwierf, is gistermorgen overleden in een ziekenhuis in Los Angeles, kort na het on^prgaan van een hartoperatie. Hij was 37 jaar oud. Minister Lubbers (Economische Zaken) stelde zich afwijzend op tegenover de suggestie van de VVD’er Portheine om de maatregelen met betrekking tot de lichtreclames eerst in een later stadium te doen ingaan. Een motie-Portheine om deze maatregelen pas na de kerstdagen te laten ingaan wees hij af. De minister noemde de maatregelen zinvol in het totaal van de situatie. Hjj zei bereid te zijn tot overleg met betrokkenen en deelde mee, dat de politie op een soepele manier aan de maatregelen uitvoering zal geven. Het stakingsrecht kan niet onbeperkt van kracht zijn. In voorkomende geval len is het geoorloofd, dit recht te beper ken. Aldus heeft minister De Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken gisteren in de Tweede Kamer gezegd op de derde dag van het debat over de machtigings wet. gehouden met het effect daarvan op de werkgelegenheid, aldus de bewindsman. Bovendien wordt gestreefd naar vervan gende werkgelegenheid: de ombouw van de oliestookinstallaties en uitbreiding van het programma voor de vernieuw bouw. Wat de beslissing over nieuwe gasbo ringen aangaat zei de minister, dan on vervangbare natuurgebieden behouden blijven. Het leggen van de beslissing bij de centrale overheid geschiedt, omdat hier een goede afweging van de belangen kan plaats vinden. Die beslissingen moe ten dan niet op het plaatselijk niveau doorkruist kunnen worden. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Minister-pi-esident Den Uyl houdt vast aan de werkings duur van één jaar van de Machtigingswet. Een suggestie vanuit de Kamer om deze termijn terug te brengen tot een half jaar wees hij van de hand bij de voortzetting van het Kamerdebat. Volgens de premier is het niet verantwoord de werkingsduur van de wet op een half jaar te stellen. Ongeveer veertig leden van de Haagse vereniging van dienstweigeraars hebben gistermiddag korte tijd het pand van de commissie gewetensbezwaarden in Den Haag bezet gehouden uit protest tegen SANTIAGO. (AFP) Twee ministers van het door een militaire staatsgreep ten val gebrachte kabinet-Allende in Chili zijn vrijgelaten, zo is gisteren uit betrouwbare bron in Santiago vernomen. Wiegel kreeg het uiterst moeilijk toen hij door Terlouw (D’66), Van Thijn (PvdA) en Andriesen (KVP) herhaalde malen werd onderbroken. „Kan de heer Wiegel één voorbeeld geven, waarmee hij zijn verhaal, waar iets onzuivers in zit, waarmaakt?”, informeerde Terlouw. Wiegel hield het op de al eerder door hem aangehaalde uitspraken. „Voorbeel den”, riepen de Jeden van de fracties van de progressieve drie in koor. De discussie verlegde zich meer en meer naar de vraag hoe de parlementai re verhouding is tussen regering en par lement. Toen Wiegel over allerlei amen dementen begon, die op de machtigings wet zijn ingediend, riep Terlouw: „U DEN HAAG. De Nederlandse dele gatie bij de Verenigde Naties heeft vori ge week bij vergissing tegen een resolu tie gestemd die beoogde de geloofsbrie ven van de Portugese delegatie slechts onder bepaalde voorwaarden goed te keuren. Het ging om een amendement van Tanzania en Senegal, waarin werd gezegd dat Portugal in de VN slechts zichzelf kan vertegenwoordigen en niet de Portugese koloniën Angola. Mozambi que en Guinee-Bissau. Eerder hadden Tanzania en Senegal een amendement ingediend dat veel ver der ging en dat voorstelde de geloofs brieven te verwerpen. De Nederlandse delegatie had de instructie gekregen daar tegen te stemmen. Toen beide lan den dat amendement vervingen door een verzwakte versie, wilde de Nederlandse delegatie zich na overleg met de andere EEG-landen eigenlijk onthouden van stemming, maar in „de lawine van stem mingen” tegen het einde van de zitting van de Algemene Vergadering wist de delegatie niet meer welk punt aan de orde was en stemde daardoor verkeerd. Een delegatie van de bezetters werd daarna een onderhoud toegestaan met staatssecretaris van Defensie Mommer- steeg. Hij legde hen uit dat het wetsont werp waarin de omstreden clausule over dienstweigering i$ opgenomen, begin 1974 in behandeling zal komen. Hij zei dat hij derhalve Vellekoop niet op vrije voeten kon stellen. Om deze reden was de bezetting begonnen. Naar aanleiding van dé veroordeling van Vellekoop heeft Pax Christi de fractieleiders in de Tweede Kamer drin gend gevraagd „om de nu reeds vier jaar durende procedure tot wijziging van de wet gewetensbezwaarden te bespoedi gen”. Pax Christi herinnert eraan dat bij Vellekoop duidelijk sprake is van gewe tensbezwaren (óp grond van zijn mar- xistisch-leninistische levensbeschouwing). Deze worden echter niet erkend. Minister Westerterp voelde weinig voor de gedachte van de Kamerleden Drees (DS’70) en Terlouw (D’66) om bij een volgende bonnenronde benzine toe te wijzen per Nederlander en niet per auto. „Er moet benzine bespaard worden en die moet dan ook bespaard worden De bewindsman gaf toe, dat hij voor stander is van het afschaffen van het strafrechtelijk stakingsverbod voor amb tenaren en tegenstander is van het in voeren van disciplinaire strafbepalingen inzake het staken door overheidsperso neel. Maar dit betekent niet, dat ik vind dat er een onbeperkt stakingsrecht moet zijn, aldus de bewindsman. Niet alleen voor het rijkspersoneel komt er een spreiding van het begin en het einde van de werktijden om het spitsverkeer te ontlasten. Gemeenten en provincies hebben het verzoek gekregen eenzelfde gedragslijn te volgen. DEN HAAG. Met ingang van januari 1974 is benoemd tot hoofddirec teur van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, de heer J. Jessurun. Hij volgt hiermee mr. Jan Korf op. aan wie 1 augustus jl. om redenen van zakelijke en persoonlijke aard eervol ontslag was verleend. Al eerder is bij Monumentenzorg in functie getreden de heer C. J. van Don gen als directeur Munumentenbeheer De directie Monumentenbeheer is ont staan door samenvoeging van de afdelin gen Restauratie en Stedebouw. en postkantoren. Als de kaart wordt uitgereikt, krijgt men een merkteken in het frame geslagen. De hoeveelheid ben zine die men toegewezen krijgt is acht bonnen van twee liter per vier weken. experiment te zullen toestaan, als er van tevoren niet voldoende garanties zijn, dat de betrokken leerlingen kunnen doorstromen naar aansluitende vormen van onderwijs. Als de middenschool on voldoende kansen zou bieden aan be gaafde leerlingen, dan is het experiment niet gelukt, stelde de minister. De middenschool wordt niet van bo venaf opgelegd. „Het zijn de scholen zelf, de docenten zelf, de ouders zelf en als het kan de leerlingen die vorm moeten geven aan de vernieuwing in hun eigen situatie”, stelde Van Kemena- de. Het zou aldus Van Kemenade. funest zijn, als de experimenten in een isole ment terecht zouden komen. Ook andere scholen moeten gebruik kunnen maken Dit heeft staatssecretaris Kooymans van Buitenlandse Zaken gisterochtend in de Tweede Kamer meegedeeld naar aan leiding van scherpe vragen van de Ka merleden Van der Lek (PSP), De Gaay Fortman (PPR) en Van Mierlo (D’66). De staatssecretaris deelde verder nog mee dat de Nederlandse delegatie in het verslag van de VN-zitting heeft laten aantekenen dat ze eigenlijk niet had willen tegenstemmen, maar zich van stemming had willen onthouden. Vol gens de staatssecretaris zijn fouten als die van de Nederlandse delegatie bij de VN aan de orde van de dag. Het feit dat rondom de goedkeuring van geloofsbrieven een formele zaak steeds meer politieke verwikkelingen ontstaan, vervult de regering met grote zorg, aldus de staatssecretaris. middenschool, één school voor alle 12- tot 16-jarigen. Een aantal scholen zal het experiment in zijn geheel uitvoeren andere experimenteren slechts met ge deelten ervan. De vernieuwing van het onderwijs moet volgens minister Van Kemenade de kinderen meer kansen op ontplooiing bieden. Zo moet de ontwikkeling van het kind tijdens het onderwijs en de keuze voor bepaalde soorten onderwijs minder door de afkomst van de kinde ren bepaald worden dan nu het geval is. Het onderwijs moet meer af gestemd worden op de individuele mogelijkheden van ieder kind. De minister ging in zijn rede in op de bezwaren, die vooral tegen de midden- Wiegel kreeg in zijn beschuldigingen aan het adres van het kabinet de steun van De Brauw (DS’70) en Koekoek (Boe renpartij). KVP-leider Andriessen nam nog kort het woord na het betoog van Wiegel: „De VVD-leider heeft alleen ARNHEM. De krijgsraad achtte opzettelijke ongehoorzaamheid plus vol harding hierin, nadat Vellekoop door een meerdere was gewezen op de gevolgen hiervan, bewezen. Vellekoop beriep zich steeds op zijn marxistisch-leninistische levensbeschouwing. opmerking van de PvdA’er Kombrink, dat in het buitenland of toeslag gegeven wordt in het geval van hoge stookkos ten, of de prijs van de huisbrandolie laag gehouden wordt door andere olie soorten een hogere prijs te. geven. Minister Gruijters van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening gelooft niet, dat er een sterke stijging van de werkloosheid in de bouw zal komen als gevolg van de maatregelen in verband met de oliecrisis. Hij zei dit naar aanlei ding van een van de zijde van de Kamer geuite verwachting dat de werkloosheid wel tot 65.000 zou kunnen oplopen. Bij de toewijziging van olie zal rekening Het zijn Carlos Briones en Pascual Barraza. De eerste was minister van Binnenlandse Zaken, de tweede van Openbare Werken. Zij waren bij de coup van elf september gevangen genomen. Voorts is ook een leider van de Socia listische Volksunie, Raul Ampuero, in vrijheid gesteld. PARIJS. (REUTER) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren twee maal een onderhoud gehad met de Noordvietnamese onderhandelaar en lid van het politbureau. Le Due Tho. door de mensen die benzine gebruiken Dan kunnen we geen benzine gaan geven aan mensen die vroeger geen benzine gebruikten”, meende de minister, die het verder onrechtvaardig vindt om vrijge zellen en alleenstaanden op die manier extra te treffen. Het nogal onverwachte politieke inter mezzo van de overigens nogal saaie be handeling van de machtigingswet ver oorzaakte in de Kamer herhaalde malen uitroepen (ook van regeringsleden), lach partijen en hoongelach. Andriessen kreeg zeffs applaus van de linkse drie voor zijn felle aanval op Wiegel. Wiegel daarover: „Zo zie je, dat Andriessen voor het eerst applaus oogst van de linkse drie. De regeringscoalitie zit hecht in elkaar.” verklaring af te leggen. Als u nu uw betoog eens afrondt met het noemen van dat ene concrete voorbeeld.” ook met degenen die de ombouw van oliestookinstallaties in aardgasinstallaties ter hand nemen, overleg worden ge pleegd. Overigens zal de staatssecretaris zich in de gehele problematiek verder verdie pen, zo bleek uit zijn antwoord op een Buitenlandse automobilisten kunnen bij de grensovergangen aanvraagformu lieren krijgen voor een stamkaart, waar op zij maximaal zeven keer dertig liter kunnen tanken. Deze bepaling, aldus Westerterp, is vooral gemaakt ter onder steuning van de horeca en het toerisme. Het overleg, dat betrekking had op de snel verslechterende situatie in Zuid- Vietnam, vond in Parijs plaats Kissinger, die tussen de twee ontmoe tingen met de Noordvietnamees een be zoek bracht aan president Pompidou, wilde na afloop geen bijzonderheden mededelen. Het Zuidvietnamese opperbevel in Sai gon maakte bekend dat bij gevechten sinds het van kracht worden van het bestand, 28 januari, de partijen in totaal 100.000 man aan gesneuvelden hebben verloren. De laatste maanden zijn de gevechten in de Mekong-delta bijvoor beeld steeds heftiger geworden. Voorrang wordt gegeven aan het om bouwen van oliestookinstallaties voor centrale verwarming van wooncom plexen, waar de bewoners geconfron teerd worden met sterke stijging van de stookkosten. Aldus staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting. Hij deelde de bezorgdheid, welke Kamerleden geuit hadden over de lastenverzwaring voor de bewoners van die woningen, welke centraal gestookt worden. het vonnis tegen Vellekoop. Nadat enke le functionarissen met de bezetters had den gesproken, verlieten deze zonder moeilijkheden het gebouw (zie foto). Het bedrag van 326 miljoen is als volgt over de betreffende provincies ver deeld:. Groningen 49 miljoen; Friesland 46 miljoen; Drenthe 46 miljoen; Overijs sel 27 miljoen; Gelderland 16 miljoen; Noord-Holland 19 miljoen; Zuid-Hoiland 29 miljoen; Zeeland 13 miljoen; Noord- Brabant 55 miljoen; Limburg 26 miljoen. De nu goedgekeurde objecten zullen op korte termijn in uitvoering worden genomen. Omtrent de bestemming van het resterende deel van de eerste fase vindt momenteel in overleg met de be trokken PCW’s nader beraad plaats, ten einde zoveel mogelijk te kunnen inspe len op de recente ontwikkelingen. De regering heeft onlangs besloten dat ook de tweede fase van het extra werkgele genheidsprogramma 1973 ad joen zoveel mogelijk zal worden be stemd ter bestrijding van de gevolgen van de energiecrisis. Bij de besteding van dit onderdeel zal ook de provincie Utrecht worden betrokken. Al eerder had Vellekoop te kennen gegeven tegen dit vonnis beroep te zul len aantekenen bij het hoog militair gerechtshof in Den Haag. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Zowel door middel van de basisschool als door middel van de middenschool streven we ernaar meer kinderen meer kansen op meer vorming te geven.” Dit zei minister Van Kemenade (Onderwijs en Wetenschap pen) gisteren bij de installatie van de innovatie-(vernieuwings)commissies ba sisschool en middenschool. De commis sies krijgen tot taak de ministers te adviseren over de opzet, de voortgang en de resultaten van de vernieuwing in het onderwijs. In augustus 1974 moet er aan 24 basischolen geëxperimenteerd gaan worden met de samensmelting van het kleuter- en lager onderwijs. Tien scho- BELFAST (AFP) Francis Pym, staatssecretaris voor Ulster, heeft giste- le onmiddellijke vrijlating gelast 65 gedetineerden, tegen wie nog geen proces is aangespannen. Het zijn 63 katholieken en twee protestanten. Darin begon zijn lange reeks van mu zikale successen in 1956 met het hitje Splish Splash, waarna nummers als Na ture Boy, Beyond the Sea en Lazy River volgden. Van Mack the Knife, dat sterk geïnspireerd was op de versie van Louis Armstrong’s liedje van Brecht uit de Dreigroschenoper werden twee miljoen platen verkocht. In 1961 breidde Bobby Darin zijn ar tistieke aspiraties uit door ook in films te gaan acteren. Samen met zijn eerste vrouw Sandra Dee, met hij zeven jaar is getrouwd geweest, speelde hij in zijn eerste film Com September. Films als Pressure Point, If a Man answers. Hell is for heroes en State Fair zouden vol gen. Bobby Darin’s eigenlijke naam was Walden Robert Cassotto. Hij werd gebo ren in een armoedige, Italiaanse wijk in New York. Critici die Darin’s agressieve en arrogante gedrag analyseerden, heb ben de reden van zijn houding vaak toe geschreven aan de moeilijke omstandig heden waarin’hij is opgegroeid. In Den Haag wordt, met het oog op het feit dat in deze stad veel rijkspersoneel werkzaam is, overleg gepleegd tussen rijk, gemeente Den Haag en provincie Zuid-Holland. Waarschijnlijk begint hier 25 percent van de ambtenaren om half acht en 25 percent om negen uur, en de rest op de gebruikelijke uren, aldus mi nister De Gaay Fortman. DEN HAAG. „Het Nederlandse volk doet er beter aan om maar niet naar het „whishfull thinking” van de heer Wiegel te luisteren, want hij kan helemaal niet waarmaken dat het kabi net socialistische nivelleringshobby’s er door wil drukken. Wiegel en de VVD kunnen hun opinie wef proberen op te dringen aan het Nederlandse volk, maar nogmaals: hij maakt het niet waar.” Deze frontale aanval kwam gisteravond in de Tweede Kamer van KVP-leider Andriessen bij de behandeling van de machtigingswet. Oppositieleider Wiegel kreeg het woord voor een politieke reactie op een interruptie van Andriessen. Wiegel zei uit verschillende uitspraken van kabi netsleden en leden van regeringsfracties op te maken, dat men wel degelijk probeerde om de inkomensnivellering versneld erdoor te drukken met machtsmiddel de machtigingswet, deze week in behandeling is. De Britse autoriteiten hadden beloofd voor Kerstmis een aantal gedetineerden hun vrijheid te hergeven. Er zijn in Noord-Ierland ongeveer 600 mensen geïnterneerd. De Britse regering wil met de maatre gel te kennen geven, dat zij vertrouwen heeft in het akkoord van Sunningdale TV'S 1,1 IJA - L,<,|

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3