OUJRHDIN LTIBONT erst Knelpfc wegen - i OUJARDIN vieux extra j Puzzel X? Ife t k heeft gé&c l> Vliegtuigkaping Ontwikkelingshulp Benzinedistributie Circuit Zandvoort Vergoeding telefoon VN-VRACHTAUTO IN LIBANON IN BRAND GESTOKEN I MATEN 38 tot 50 UITSLUITEND gevestigd te AMSTERDAM Keizersgracht 510 Tel. 020-62693 REISKOSTEN CERTIFICAAT NIEUWSTE 390, 390 595, 995, 995, 1395, 1975, 2975- 3550- WAARSCHUWING! vanempelen&vandUk V Australisch Lam PersianerPattes Nerts Chevrette Nerts Murmel BisamBuik Persianerm. Nerts Br-Persianer Royal Pastel Mink Ranch-Nerts Z'l f zi 795.- 1 :x i 19 7 3 2 1 DECEMBER V R IJ D A G Avondverkoop 21 december Tijdens demonstratie Pi? [TT r» Fr 1 X-. Gevestigd sedert 1929 NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN MULTIBONT alléén gevestigd te AMSTERDAM Keizersgracht 510 naast schoenenzaak voor 2 personen door geheel Nederland (2 dag-retours) worden bij aankoop vergoed van echtheid bij iedere bontmantel modellen 1973 oujahdimJ 1 maaK Geopend: maandag t/m zaterdag 9-18 uur. Enkele prijsnoteringen uit onze koliektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola's enz. X z g uw Puzzel w dfe 4 3 1 9 8 11 1 jaardenbeleid 16 ADVERTENTIE [23 20 25 24 \21 26 ADVERTENTIE R L d o 1 £A oom J.B. DINKLA, Voorzitter Algemene Bond voor Bejaarden afd. Haarlem. Prijswinnaars puzzel nummer 50: ƒ25: T. Spoelstra-Reidsma, Gijzen- veltplantsoen 129, IJmuiden., ƒ25: H. Faas- de Wijs, Monacopad 48, Haarlem. 15: Mevr. J. M. Kooijman- van der Does, Driehuizerkerkweg 108, Driehuis 15; Mej. M. C. Holtring, 62-16, Het huis in de Duinen, Zandvoort. 10: F. Bal, Lierstraat 31, IJmuiden 10: A. Zwertbroek, Prinsessekade 53, Haarlem. J. H. M. JANUS, Heemstede. Met grote verbazing las ik in krant van dinsdag 11 december het pers communiqué van het actiecomité tegen het circuit van Zandvoort. Volgens dit communiqué zou er op zaterdagmiddag 8 december (ondanks mededelingen van de CENAV, dat alle motor- en autoraces voorlopig zouden zijn gestaakt in ver band met de energiecrisis) opnieuw met racewagens zijn gereden. Er zou weer massaal getraind zijn met ongeveer 30 bolides. Op deze zaterdag was ik name lijk, mede op grond van de reeds eerder aan deze zaak gewijde publiciteit, zelf eens een kijkje gaan nemen in Zand voort. Ik zag daar echter geen racewa gens of „bollides”, maar wel ongeveer 20 normaal uitziende personenauto’s (waar onder zelfs een Fiat 500!) waarvan de bestuurders deelnamen aan een cursus voor verhoogde rijvaardigheid. Boven dien stonden deze auto’s meer stil dan dat ze reden. Van overmatig lawaai was volgens mij geen sprake. Employés van het circuit wisten te verzekeren dat deze ApeldoornDeventer Tussen Twello en Deventer worden op deze weg werkzaamheden uitgevoerd waardoor vertraging kan ontstaan voor het verkeer in beide richtingen. Het verkeer gaande in de richting van Apel doorn wordt bij de Worp via een met borden aangegeven route omgeleid. Leiden - Alphen aan de Rijn - Bode graven. Op werkdagen wordt hier, ter hoogte van Bodegraven, één rijbaan af gezet. RidderkerkGorinchem. In verband met herstelwerkzaamheden aan de brug over de Noord ter hoogte van Alblasserdam, is op werkdagen, tus sen 09.00 en 16.00 uur, voor elke ver- keersrichting slechts een rijstrook be schikbaar. Verticaal: 1- met wat meer lof is het meer de vorm betreffende; 2. Tom rent zo ongeveer; 3. de eerste voor een zang- noot is een veel gebruikte maat; 4. als Gé in het ven springt, kan hij met een bezem strijken; 5. heeft die leest zo’n handvat? 6. toen Ria at, kwam er een prachtige hoofdtooi te voorschijn; 7. toen de nar de riem greep, kon hij de ruimte verkennen; 9. en vader kan als het in de war raakt hard dreunen; 11. hij onder vond bij de sport zijn eerste tegenvaller; 14. Ella zong in het bad een romantisch lied; 15. ik zie door de ramen die rivier; 16. bij het stemmen hield ik dit net over; 18. m’n dog in de war in dat deel van de rivier; 19. geef mij negen voor die Gelderse stad; 21. als die zangnoot in de Eem valt komt er een meisje uit; 22 toen Ed het dal binnenging ontdekte hij een zuidvrucht; 23. als An in de war raakt kan ze meppen; 25. de abt ge bruikt een slaghout. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk donderdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: DAMI- ATE PERS b.v., POSTBUS 18, IJMUI DEN Puzzel nummer 51 Horizontaal: 1. Hij weet van planten geen lor af, toch kan hij ze hierin vinden; 4. als ’t soms vlak voor je ogen draait, kan je die groep mensen zien; 8- Zwemt er ook een otter in dat water? 9. Ida nam die nare om haar te dienen; 10. die steen heb ik nodig voor die vorm van kunst; 12 het is vaak nul, maar soms kan hij geweldig uitbarsten; 13. dit beest brengt zijn rente wel op; 14. geef de arme boter, dan weet hij wat voor weer het wordt; 16. hoor hem ’s preve len over kwijtraken; 17. is Norma de hoofdfiguur uit dat boek? 20. ik vind niets dan roet op deze vlakte; 23. als er ’n verkorte heilige in de war raakt, is het een vogel; 24. neem het dier mee, dat is een uitstekend middel; 25. als de big een ui eet, wordt het regenachtig; 26. en ratelen dat het ding doet bij het laten zakken; 27. Gé is er net niet voor. Oplossing puzzel nummer 50: Hrizontaal: 1. om; 3. Pim; 6. pas; 8. in; 10. kano; 11- aroma; 14. oude; 15. nero; 17. eros; 19. t.a.v.; 21. gemalin; 23. eed; 25. arg; 27. enk; 28. zes; 30, streek; 33. pellen; 35. aak; 36- riool; 39. lam; 40. un; 41. span; 42. mode; 43. m.s.; 44. gat; 46. cacao; 48. nee; 50 moloch; 52. iedere; 55. oké; 56. ier; 58. eel; 59. lee; 61. naslaan; 64. ter; 66. etna; 67. rede; 69. raad; 70. trier; 72. Eire; 74. km; 75. Eli; 76. alm; 77. or- Verticaal: 1. o.k.; 2. mama; 3. pon; 4. mare; 5. do; 6. pari; 7. s.o.s.; 8- idee; 9. ne; 12 Rome; 13 melk; 16 egge; 18. onze; 19. tas; 20 vara; 22. anno; 23. Esla; 24. don; 26. rekstok; 29. ellende; 31- tango;; 32. krach; 33. plooi; 34. emmer; 37. Ina; 38. oma; 45. aloë; 47. ceel; 49. eelt; 50. mol; 51. cent; 53- eend; 54. eer; 56. Isar; 57. rare; 60. Edam; 62. anti; 63. aera; 65. ebro; 66. ede; 68. Eem; 69. r.k.; 71- is; 73. er. IWME SCHRUVEMJE LEZERS- Staatssecretaris Westerterp verklaarde dinsdagmorgen in een interview voor de radio, dat aan vliegtuigkaping, zoals in Rome is uitgevoerd, practisch niets te doen is. Dat meen ik en ik dacht vele mensen met mij ernstig in twijfel te moeten trekken. Gaan we van de stel ling uit, dat het droevig en jammer is, dat er onschuldig bloed vloeit bij derge lijke misdaden en dat bij ingrijpen daar nog meer onschuldig bloed aan zal wor den toegevoegd, dan betekent dat: Be rusten in bestaande situaties in de hoop, maar wel mét de vrees, dat er straks niet nog meer onschuldigen zullen val len, terwijl schuldigen het er altijd le vend afbrengen. Zoiets laten voortbe staan is misdadig. Streng geselecteerd en goed opgeleid bewakingspersoneel moet de middelen en de verantwoordelijkheid krijgen om bij deze gebeurtenissen di rect en op eigen initiatief in te grijpen. Daarbij zullen dan wellicht slachtoffers vallen, doch de misdadigers weten, dat ze zelf een enorme kans lopen er zelf aan te gaan en dat zou wel eens zeer preventief kunnen werken. Effectief op treden van zo’n korps betekent heel wat minder doden dan in paniek rakende terroristen ongestoord met machinege weren te laten knallen en ongecontro- leerd handgranaten te laten strooien!!! Bovendien bestaat de mogelijkheid om bij onjuiste acties iemand verantwoor ding af te laten leggen. Laten we alles lekker voortsudderen of gaan we er wat aan doen? DEN HAAG. De belangrijkste be lemmeringen op de Nederlandse wegen volgens mededelingen van de ANWB zijn: AmsterdamDen Oever Op de rijksweg Amsterdam - Hoorn - Den Oever, dient het verkeer in beide richtingen met vertraging rekening te houden, ter hoogte van de gemeente Wognum. In verband met werkzaamheden is op werkdagen tussen ’s morgens 07.00 uur en 's avonds 18.00 uur, voor het verkeer slechts één rijstrook beschikbaar. BEIROET (UPI). Betogers hebben gisteren in de Libanese havenstad Saida (Sidon) een vrachtwagen van de V. N. in brand gestoken. Zij protesteerden hier mee tegen de arrestatie van een linkse politicus in Tripoli. Bij schietpartijen in Tripoli na beto gingen van linkse groeperingen tegen de scherp gestegen prijzen, zijn in de loop van dinsdag en woensdag drie mensen om het leven gekomen en verscheidene gewond geraakt. Het ministerie van Defensie liet later weten dat Faroek Mokaddem, een voor aanstaande linkse leider in Tripoli, met nog 20 man na deze incidenten was gearresteerd. is alle moeite tevergeefs en het te beste den geld weggegooid. Nog iets anders. Door sommige groe peringen wordt getracht ons volk een gevoel van schuld en boetedoening aan te praten ten opzichte van de z.g. onder ontwikkelde gebieden. Men schermt dan met woorden als kolonialisatie, slaven handel, discriminatie etc. Dit nu is wel de grootste nonsens die ik ooit gehoord heb. Geen mens kan schuldig worden geacht aan iets, dat gebeurde, lang voor hij zelfs maar geboren was. Wij kunnen hoogstens trachten niet dezelfde fouten te maken als vorige generaties en zo te zien, maken wij er ondanks alle idealis tisch gepraat, ook niet veel bijzonders van. Neem nu de Wereldraad van ker ken. Deze wil nu geld gaan geven aan de bevrijdingsbewegingen. Dat men hen voedsel, kleding en andere levensbehoef ten zendt, daarmee kan ik me volkomen verenigen, maar geen geld, waarvoor ongetwijfeld wapens worden gekocht. Deze wapens zullen worden gebruikt en dan is de Werelraad medeschuldig aan het doden van mensen, even schuldig als de kerken waren aan kruistochten en inquisitie. Wat nu die slavernij en kolonalisatie betreft, deze zijn in de gehele wereld al duizenden jaren voorgekomen, ook en vooral in de Oosterse landen (Perzen, Macedon, Egypte, Rome, Islam (Turkye en Arabië), Tartaren, Denen en Noor man, Zoeloes etc, etc.). Discriminatie is zelfs tegenwoordig onder de diverse stammen in Afrika nog groter dan zij ooit in Europa is geweest. Kennelijk is dit een ingeboren menselijke fout. G. A. KOCKX-ROELOFSEN, Haarlem. I I - Naschrift: Zoals ook in ons raadsverslag in de krant van woensdag is vernield, ging het hier inderdaad om een cursus verhoogde rijvaardigheid van coureur Rob Slotemaker, die overigens de rest van het jaar het circuit hiervoor niet meer mag gebruiken. De slipschool draait normaal door. Redaktie. |5 gestimuleerd, dat indien de aspecten me disch en sociaal verantwoord zijn de bejaarden zo lang mogelijk in de hun vertrouwde sfeer en omgeving moeten verblijven. De hierbij verkregen resulta ten geven nu reeds een gematigd pers pectief te zien en zullen deze nog verder uitgediept worden. Buiten de nu reeds bestaande noodzaak zal in de toe komstige situatie zeker de telefoon niet kunnen achterblijven. Ik begrijp zeker wel dat een bredere financiële tegemoet koming voor de Overheid geen eenvou dige zaak zal zijn. In de planning en mogelijke toepassing zullen zeker be jaarden restricties gelden zowel op soci aal als medische indicatie. Dit neemt evenwel niet weg dat het in Amsterdam genomen initiatief zeker door Haarlem kan worden overgenomen. De vraag is maar, wie begint. In de huidige situatie, waarin we wor den geconfronteerd met een zondagsrij- verbod en straks benzine-distributie, mo gen we verwachten, dat onze overheid de nodige zorgvuldigheid in acht neemt met het verlenen van ontheffingen en extra toewijzingen van benzine. De indi caties van deze zorgvuldigheid zijn niet bepaald hoopgevend. In uw krant van 11 december lees ik dat provinciale staten leden mr. drs. Korte (KVP) en gedepu teerde Van Dis (jammer dat hierbij geen partij werd vermeld) van mening zijn, een kerstboom koopt u elk jaar. Waarom zoudt u dit jaar niet eens zo’n kiuitkerstboom kopen. Het verschil zit hem dan ook werkelijk inde kluit. Deze kiuitkerst boom geeft u na de feestdagen een plezierige en waardige groen en natuurvulling in uw tuin. Onze spe cialisten geven u gaarne hun advies over het planten én behan- idelen van de kluitkerstboo -1 VAN WENNEKER ROOSENDAAL drive-in tuincentrum 'W Zandvoortselaan192-Tel.(023) 241950-241951 Geopend van maandag t/m vrijdag van 830-12.30 uur en 13.00-18.00 uur. Zalerdag van 8.00 uur-17.00 dat zij recht hebben op een extra benzi- netoewijziging, om hun werk te kunnen blijven doen. Deze heren menen dat dit niet onder het begrip woon-werkverkeer valt. Het is teleurstellend te moeten ervaren, dat deze vertegenwoordigers van groeperingen, welke inkomensnivel lering steunen, zichzelf op een voetstuk menen te moeten plaatsen, als het op het reizen in het woon-werkverkeer aankomt. Ik zou deze heren het advies willen geven wat minder breedvoerig te argumenteren, de vergaderingen in de hand te houden en per openbaar vervoer te reizen, dan kunnen ook zij de zege ningen hiervan ervaren. Uiteraard is een extra toewijzing benzine voor dit doel volkomen misplaatst. Uit uw krant van 17 december verneem ik dat een brand wacht van Schiphol een verkeerde ont heffing kreeg. Gezien zijn veroordeling door de economische politierechter, moet ik concluderen dat de verbaliserende politie-ambtenaar het bij het rechte eind had en dat openbaar vervoer op dat tijdstip mogelijk was. Dit is echter geen reden om de ontheffingen niet meer te verlenen, neen, men werkt thans met andere ontheffingen, waarmee men alle kanten uitkan en die nota bene door de luchthaven zelf onder het personeel ge distribueerd mogen worden. In het on derhavige geval blijkt duidelijk dat deze verdeling niet met de nodige zorgvuldig heid plaats vindt. Het is te hopen dat de autoriteiten bij de verdeling van de beschikbare benzine, net als met de beschikbare welvaart of armoede, een rechtvaardige verdeelsleutel zullen wil len hanteren. Bovenstaande gevallen zijn echter weinig hoopgevend. L. RAPHAEL, Haarlem. Een dezer dagen is een motie van mevrouw A. v. Dijk-Stol aangenomen op grond waarvan de bejaarden in Amster dam een vergoeding voor de lasten van het telefoonabonnement zullen verkrij gen. De motivering van deze motie, dat het zowel medisch als sociaal noodzake lijk is dat de bejaarden contacten met de buitenwereld kunnen onderhouden, is naar mijn mening geen specifiek Am sterdamse noodzaak, maar kan van toe passing zijn voor alle bejaarden waar zij ook woonachtig zijn. Het tot heden alge meen gevoerd beleid dat alleen bejaar den die een bijstand-uitkering krijgen voor een vergoeding van telefoonkosten in aanmerking komen, kan en moet in de huidige situatie zeker worden gewij zigd. Er zijn nog zeer vele bejaarden die voor de bijstand niet in aanmerking kunnen komen, maar net aan de rand hun zorgelijk bestaan voortzetten. In de nieuwe aanpak van het te voeren be jaardenbeleid wordt in sterke mate Er wordt veel gezegd en geschreven over ontwikkelingshulp, maar een van de allerbelangrijkste aspecten wordt nooit genoemd, namelijk het psycholo gisch effect op de ontvangende partij. Deze hulp, hoe goed ook bedoeld, is toch een soort liefdadigheid, in feite gelijk aan de bedeling en de soepkeuken uit de regententijd hier ten lande. Nu mag het toch als bekend worden verondersteld, dat elke vorm van liefdadigheid op de duur altijd wantrouwen en haat opwekt en zeker bij deze volken, wier gevoel van eigenwaarde toch al zo ondermijnd is. Natuurlijk zal men, in samenwerking met de betreffende regeringen een groot gedeelte van het beschikbare geld moe ten besteden aan de bouw van zieken huizen en scholen, voor irrigatiewerken e.d., maar wil men werkelijk deze lan den brengen naar een redelijke wel vaart, dan zal men eerst het vertrouwen en de medewerking van de onderste lagen van de bevolking moeten winnen, zoals onze jonge vrijwilligers trachten te doen. Blijvende resultaten hangen name lijk af van deze beide gegevens, Wan neer dan tezamen met de plaatselijke bevolking een fabriek of industrie, een landbouwproject of wat men maar ge schikt acht, wordt opgezet, kan aange toond worden dat door eigen inzet en werkkracht een redelijke levenstandaard te bereiken is. Eventuele op de duur gemaakte winsten zouden wel degelijk op voet van evenredigheid tussen bedrijf en plaatselijke medewerkers moeten worden verdeeld, daar dit het gevoel van saamhorigheid en gelijkwaardigheid eerder zal vergroten dan verkleinen. Zijn deze gevoelens niet aanwezig en is er geen vaste wil tot samenwerking, dan cursus momenteel het enige gemotori seerde gebruik van de baan vormt. Nu kan ik mij voorstellen dat een groep mensen, die zich beijvert het circuit zo snel mogelijk te laten verdwijnen, de huidige energiecrisis dankbaar aangrijpt om haar actie kracht bij te zetten. Dat deze groep mijns inziens echter onwaar heden verkondigt, (iets, waarvan dit co mité juist de CENAV beschuldigt) gaat toch wel wat te ver. Het bedroevende is bovendien hiervan, dat volgens mij vele mensen (onder wie politici) alle publika- ties van deze actiegroep kennelijk klak keloos overnemen zonder zich zelf eerst van de (werkelijke) situatie op de hoogte fp cfpllpn F. E. SPINHOVEN, Haarlem. §35’ A «- b 3 NERTS PIECES

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9