Dirigent Shapirra besloot gastdirectie bij NPO Ikoon gevonden verdronken pelgrim van Bezeten uitvoering van Bartöks piano-concert ,De blikopener’dialoog tussen slimme en domme Kinderfeest in Drukwerk en Toneelschuur communicatie Met kerst juweel van een |as een Prix de Rome juweel schat of van een een toegekend esieMi Sherry Calidad Superior EXQUIS DINEREN in intieme sfeer doet u bij KvanVEELEN PI IR i1 o Bistro Cantecleer Bi BIJ HAAGSE COMEDIE Drukkers-kerstnummer Gestolen Rembrandt weer terug 1 7 11 ZATERDAG 2 2 DECEMBER 1973 Wie Spanje kent,kent Osborne sherry IJ Componisten komen op voor Chileense collega 1974 GAAT U VERHUIZEN NAAR HET BUITENLAND? Fa. HARTOG EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Wat moet ik nu toch horen? Heeft pa door alle beslommerin gen zijn met veel tromgeroffel aangekondigde kerstcadeau voor u bijna vergeten? Aha, om ech ter een dreigende teleurstelling te voorkomen, mag u nu fluks met hem de automobiel in. Wat een geluk dat het nog geen 7 januari is. Onderweg zijnde blijft u aarzelen tussen een fijne leren jas met veel of weinig bont ja, we zijn vandaag nu echt aan het winterseizoen be gonnen! of een heel apart sie raad. Wel, ik zal u een zetje in de goede ricnting geven. Conamusprijs voor Focus i ra HXrtl ijk vrij. ieling nder- l vol- ADVERTENTIE J. HEYER ADVERTENTIE (Van onze kunstredactie) f i’s en oren; Uit de collectie Song in Silver zijn deze fraaie armbanden van Matti Hyvarinen. >ewij- H.R. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DE FINNEN BLIJKEN steeds weer iienst Middenhavenstraat 27 onder redactie van Bé ter Maat door D en ler in n zin, jzend ier te tatie- elefo- Een mooie lamsnappa mantel met kraag en manchetten van roodvos ontworpen door Karen Hellemaa voor Friitala (rechts). HAARLEM. In samenwerking met de commissie jeugd- en vakantieweken Haarlem organiseert de Toneelschuur op 2 en 3 januari, biede dagen tussen 10-16 uur, een groot kinderfeest. 3ssen (me- gees- i ge- ZO HEEFT ONDER ANDERE ont werper Matti Hyvarinen twee fraaie 1; tarie, srkla- inden •s die ooek- snd. ehan- jewe- erste orgd. 3 ver- 5,- kt. Vraagt dan vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg Haarlem, tel. 32 13 14 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. >- en s van kelijk bezit rotor- ialing arts, Nassaustraat 13 - Haarlem i.v.m. de autoloze zondagen zijn wij voortaan op zondag gesloten en op woensdag geopend. Voor reservering tel. 32.77.99 Nog reserveringen mogelijk voor le Kerstdag MARKIEZEN/ZONWESCWERM6M. RPUUlKeN/LU&PlXX JALOUZI EEN AMSTERDAM. De Prix de Rome 1973 vrije schilderkunst, bestaande uit'- een gouden erepenning en de daaraan verbonden jaargelden, is toegekend aan mejuffrouw J. L. M. Tangelder uit Am sterdam. De zilveren erepenning kreeg de heer J. J. Gregoire uit Laren (NH). De wedstrijd om de Prix de Rome 1973 vrije beeldhouwkunst werd gewon nen door mevrouw E. J. van Rees- Burger uit Amsterdam. Deze prijs be staat eveneens uit een gouden medaille met de daaraan verbonden jaargelden. De zilveren erepenning werd toegekend aan de heer G. H. Steyn uit Amsterdam. Deze wedstrijden om de Prix de Ro me. ingesteld door de minister van CRM en gedelegeerd aan de directie van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam, worden jaarlijks uitge- schreven. De Chileense componist Luis Advis is de geestelijke vader van onder andere de cantate „Santa Maria de Iquique”, een klaagzang over de moord op 3600 mijnwerkers en hun gezinnen, die in Chili in hel begin van deze eeuw werd gepleegd. DEN HAAG. Het Genootschap van Nederlandse Componisten heeft aange drongen op vrijlating van de Chileense componist Luis Advis, die ter dood is veroordeeld door de junta in Chili. De componisten hebben de Nederlandse re gering verzocht excessen als deze ter doodveroordeling zonder omwegen aan de kaak te stellen en te trachten daar een einde aan te doen maken. irwijk .s. af ■agen P.G.) ,>n en luto’s tego- series zilveren sieraden het licht doen zien, die hij onder de namen Moon Rocks en Song in Silver aan de verwende vrouw brengt. De ontwer pen in de eerst-genoemde serie zijn even grillig van vorm als een verza meling maanstenen; de andere crea ties ondergaat men waarlijk als een gedicht in zilver. TOEN EEN PAAR JAAR geleden de befaamde Marshall Mac Luhan liet we ten, dat de tijden van de drukkerskunst ten einde liepen; dat boeken en kranten spoedig in musea zouden liggen, klonk er ach en wee. Maar nu, bij nadere bestudering en ook met al enige erva ring met de nieuwe technieken (videore cording), zijn de toekomstverwachtingen, dat de boekdrukkunst niet verloren zal gaan. begeleiden bi;/ metrowerken. Dat komt omdat de stadsbodem zo drassig is en in de modder wordt organisch mate riaal beter geconserveerd dan in droge grond. Bij de metrowerken zijn nu al 2000 archeologische voorwerpen gevonden, die op den duur alle naar het Historisch Museum gaan. Vrijwel dagelijks komen nieuwe vondsten naar boven. Van al deze vondsten zal een wetenschappelijk verantwoord overzicht worden gemaakt, dat in 1975 archeologische luister zal gaan bijzetten aan de viering van het 700-jarig bestaan van Amsterdam. Op de foto’s de stadsarcheoloog Baart en de ikoon. jassen nu eveneens in olijfgroen en roodbruin heeft verwerkt. Voor op de lange broek zijn er voorts heerlijke nappa blousons met tricot tailleboord en manchetten plus een warme was- beerkraag. Aan u om de vele andere mogelijkheden aan een verder onder zoek te onderwerpen. Maanstenen stonden -model voor deze zilveren hanger van Matti Hyvarinen (links). ware meesters in de edelsmeedkunst. Het is een feest om aan die bron van creativiteit te mogen staan. Zo zijn er eveneens prachtige sieraden geïnspi reerd door de middeleeuwen, doch daarover hoop ik u later nog eens iets meer te mogen vertellen. Voor eerst gun ik u van harte een fraai kerstgeschenk: een blijk van oprechte genegenheid en een lichtpunt in deze donkere dagen. Onder de titel „Speeljemeefeest” wor den alle zalen van het Bavogebouw in de Smedestraat gebruikt voor voorstel lingen van onder meer het Proeftheater, Rob van Reijn (De 13 klokken), Tom de Graaf met Han Bennink en Willem Breuker in Wisselspel, het Partijduo en goochelaars. Er is een alternatieve snoepwinkel en er worden poppenkast en films vertoond. „Spelokus”, een programma dat crea tieve spelletjes voor de kinderen bevat, zal in tegenstelling met de aankondiging in de Uitwijzer van afgelopen donderdag op 27, 28 en 29 december worden gege ven. Iedere dag begint het programma om 14.30 uur. OM TE BEGINNEN KUNT u eens gaan kijken naar die verrukkelijke leren kleding van het Finse Friitala. Karen Hellema, topontwerpster van deze firma laat ons zonder veel om haal zien hoe bijzonder vrouwelijk haar ongetwijfeld fraaie suède en nappa mantels met voskragen, -man chetten en bijwijlen met dito zakken wel kunnen staan. Hebt u daarente gen liever een „lammy”, omdat u zichzelf tot de grootste koukleum van Nederland rekent, dan is het beslist fijn om te weten dat Friitala deze hij een slecht mens is. Hun plezier in het spelen komt uitstekend over. Maar naar mijn smaak gaan die twee mensen nergens echt leven. Hoewel je je best amuseert, krijg je niet het idee dat het over iets wezenlijks gaat. Er wordt over wezenlijke zaken gepraat, soms heel vernuftig, maar ze worden niet in deze twee mensen getoond. Aan het eind blijf je hongerig achter. Alsof de schrij ver zijn opvattingen wel aardig kan uitleggen, maar niet bewijst. Het toneelbeeld van Mirjam Boelaars zag er mooi uit. Al waren er genoeg ijzeren voorwerpen om die blikjes erw ten tóch open te krijgen, ook zonder opener. HAARLEM. Met het concert, dat hij vrijdagavond met het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft gegeven, heeft Elyakum Shapirra zijn taak als gast-dirigent, mogelijk voorlopig, beëin digd. Enkele weken heeft hij met het orkest kunnen werken, te kort uiteraard om alle wensen, die er geformuleerd werden inzake een maximaal uuitvoe- ringsniveau reeds in vervulling te zien gaan. De inspanning die Shapirra zich heeft getroost, heeft zeker tot opmerke lijke resultaten geleid, hetgeen getuigd heeft voor de bekwaamheid van de diri gent en de goede geest van samenwer king die hij heeft weten te wekken. DEN HAAG. De Nederlandse pop groep Focus heeft met haar concerten en grammofoonplaten voor een grandi oos stuk export van Nederlandse lichte muziek gezorgd. De stichting Conamus (voor Nederlandse amusementsmuziek) heeft de exportprijs voor ’74 aan Focus toegekend. Focus brak alle records met name in Engeland en in Amerika, niet alleen met reeksen concerten, maar ook met zowel langspeelplaten als singles, aldus Conamus. Drs. Van Praag (onder meer hoogle raar maatschappelijke stromingen aan de landbouwhogeschool, lid van de di rectie van Teleac, redacteur van „Inter mediair”, veelvuldig medewerker aan de NOS-tv-rubriek Zienswijze en veel zijdig publicist) heeft zijn gedachten over drukwerk en communicatie uitvoe rig weergegeven. Samengevat: nieuwe vormen sluiten altijd aan bij ontwikke lingen, die in het verleden reeds werden ingezet, en oude vormen blijven, ook als er andere voor in de plaats gekomen schijnen te zijn. cipes, waardoor muziek als zodanig her kenbaar en verstaanbaar wordt. De dirigent moet de uitvoering van Prokofieffs symfonie daarom ongetwij feld voldoening hebben gegeven, al zul len enkele verlangens niet geheel ver werkelijkt zijn in een onberispelijk re sultaat. De vertolking heeft bijzonder veel indruk gemaakt, vooral wel door de grote dynamische geladenheid en de constructieve vormgeving, die zich ken merkte door breed opgezette spannins- bogen van melodische lijnen. Het derde werk van het programma: het tweede Pianoconcert van Béla Bar tók stond op deze avond in eenzaamheid, zo verlaten en vereenzaamd als de com ponist zich gevoeld moet hebben, toen hij in ondragelijke spanning de klanken in zijn geest hoorde woeden, die hij met geniale begaafdheid heeft kun nen verenigen in zijn concert. Bartók heeft met dit concert geen contact met zijn muzikaal gerichte mede-mens wil- Voor zijn „afscheidsconcert” had Sha pirra het zich niet gemakkelijk gemaakt. Elk der gekozen werken vroeg voor de uitvoering om een nauwkeurig aan gepaste zorg, want van stijleenheid, voor zover deze dan in de vertolkte composi ties volgens normaal begrip als aanwezig geconstateerd kon worden, was geen sprake. Het eerste werk, dat tot uitvoe ring kwam, was een der eerste symfo nieën, die Joseph Haydn geschreven heeft. Het was de in 1761 voltooide symfonie, die de bijnaam van „Le Midi” gekregen heeft, naar men mag aanne men op grond van aanvaardbare motie ven. Het is een compositie,die enigszins verwant is aan het concerto grosso, de kunstvorm, die het solistische concertino kende en het continuo-instrument: de clavecimbel. Ook in de symfonie voegde Haydn solo-partijen in een handhaafde hij de clavecimbel. Die partijen werden knap gespeeld door violist Gijsbert Beths en Herman Goslinga, de violoncellist Wout van Wilgenburg en de fluitist Jan van den Berg. Elyakum Shapirra zorgde er voor dat het aandeel van het orkest met eenvoudige uitdrukking, welluiden de klank en met een weldadige conti nuïteit ten gehore gebracht werd, waar bij het natuurlijk muzikale element zich in alle opzichten kon laten gelden. Na de pauze stond het orkest met de uitvoering van de vijfde symfonie opus 100 van Sergei Prokofieff voor een zeer veeleisende opdracht. Het was echter een dankbare taak die de orkestleden was gegeven, omdat het ging om de vertolking van een werk, waarvoor de componist zich niet had laten leiden door een opzettelijke verbijzondering en door de „belangrijkheid” van het isole ment, maar zich gehouden had aan prin ten bewerken. Hij heeft zich psychisch willen bevrijden met dit werk en met onstuimige kracht uit de beknelling wil- len losmaken Waarin hij verkeerde. Het is een door bezetenheid getypeerd werk geworden, dit concert, ook daar waar de stormen wat geluwd lijken. De solist van deze avond, de pianist Claude Helf- fer, heeft het werk met bezetenheid laten horen met maximaal harde klan- - ken, die hij uit de concertvleugel mo- - kerde. Het concert werd door zijn over donderende voordracht tot een interes sant object voor psycho-analyse. De so list had voor de uitvoering van Bartóks concert blijkbaar een speciale speeltech- niek ontwikkeld en deze vaardigheid bleek volmaakt doeltreffend. Ik kreeg grote bewondering voor het aanpassings vermogen van dirigent en orkestleden voor deze solistische interpretatie, welke de geïmponeerde toehoorders tot geest driftige bijval stemde. P. ZWAANSWIJK DEN HAAG „De blikopener” van de Fransman Victor Lanoux (een HOT- produktie van de Haagse Comedie) toont twee mannen bijeen in een kelderruim te. Een intellectueel en een ongeletterde. Ze hebben als enigen een wereldramp overleefd. Ze kunnen hun honger niet stillen want de blikopener om de tien tallen blikken doperwtjes te openen is zoek. Er zijn óók koeken, maar de analfa beet heeft de zijne vlug opgegeten en de intellectueel wil niet delen. Ontstaat er een gevecht op leven en dood? Neen. En waarom niet? Omdat Victor Lanoux wil dat er gepraat wordt. Intellectuele filo sofieën, of wat er voor door moet gaan, wil hij toetsen aan de meest elementai re behoefte van de mens: eten. De intellectueel praat zich vast in zijn fas cistoïde drogredenen en moet ten slotte zijn koek delen met de ander. Het is een typische theaterdialoog, op zijn best wanneer deze een crosstalk wordt tussen twee variété-figuren: de slimme en de domme. De 37-jarige La noux is in Frankrijk bekend gis cabare tier. Maar cabaret maakte regisseur Ju les Royaards er niet van. Hij en vertaler Bert Voeten hebben het opgevat als een luchtig soort absurdistisch toneelstuk. De Nederlandse bewerking klinkt uitstekend (het Frans is niet te ruiken) en is alleraardigst in scène gezet. Kees Coolen en Wim van den Heuvel spelen dat het een aard heeft. Van den Heuvel is opvallend ontspannen in de weer als een onwaarschijnlijk domme clown en Coolen tekent virtuoos de intellectueel die van zichzelf weet dat Van Praag wijdt aan zijn filosofieën en bewijsvoering twaalf hoofdstukken, van beeldschrift tot het multi-dimensio- nale boek, waartussen het scala van communicatiemogelijkheden ligt. Dat knappe en boeiend geschreven betoog wordt schitterend (in de beste tradities van het Drukkersweekblad) illustratief begeleid. Daarvoor tekende de meester hand van Frits Stoepman, vormgever van 39 „best verzorgde” boeken. De ruim honderd pagina’s tellen ongeveer 250 il lustraties, die al ineenvloeiend de tekst ijzersterk stutten. De slotzin van drs. H. van Praag in de Kerstuitgave Grafisch Nederland: „We leven in een tijdperk van ruimtelijke expansie, waarin de wereld betrekkelijk klein wordt. In deze uitdijing van ons geestelijk heelal zullen het gesproken, het geschreven en het gedrukte woord hun rol blijven vervullen als het medium der media”, moet als engelenzang geklonken hebben in de oren van het Koninklijk Nederlands Verbond van Drukkerijen. Van Praag heeft die opwekkende woor den niet neergeschreven, omdat hij zijn opdrachtgever (het KNVD) naar de mond wilde praten. Hij heeft die uit spraak gegeven als een bekroning van een uitgebreide bewijsvoering in die Kerstuitgave. CINCINNATI (UPI) De politie van Cincinnati in de Verenigde Staten heeft donderdag een van de twee schilderijen van Rembrandt, die deze week uit het Taft-museum waren gestolen, achter haald. Het teruggevonden schilderij stelt een bejaarde vrouw voor, het nog ontbre- kende, een man leunend op een venster bank. Elk spoor van de twee daders van de diefstal ontbreekt nog. IN VERBLUFFEND goede staat is bij de tunnelbouw voor de Amsterdamse metro enkele dagen geleden opnieuw een archeologische vondst letterljk bo ven water gekomen. Het is een klein houten pelgrimsikoon, waarop twee in signes van tin zijn gespijkerd. Het plankje is in de vorm van een eenvoudi ge kerk gesneden en kwam tevoorschijn bij het vloeibaar maken van de grond onder het tunneldeel ter plaatse van de Zwanenburgwal. Snel ingrijpen van enkele arbeiders, die het plankje op de stroom zagen dobberen naar de afzuigpomp, voor kwam dat het uit de periode van 1470 tot 1480 daterende ikoon verloren ging. Archeologen van de gemeente hebben de plek onderzocht, waar het plankje tevoorschijn was gekomen. Ze troffen er een ruiterspoor, tas, beugel, mes, man- telhaak en gespen aan. Zo te zien ligt het voor de hand, dat de pelgrim hier met paard en al is verdronken. Blijkens de insignes, die pelgrims in die tijd als souvenir van de bedevaartplaatsen mee namen, was deze pelgrim teruggekeerd van een tocht naar Wilsnack, een plaats die nu in de DDR ligt en naar Blom berg. Amsterdam is voor archeologen een stad uit duizenden, zo zegt de commissie van de gemeente, die in het leven is geroepen om de archeologische dienst te MOCHT MANLIEF HIJ IS nu toch met u op stap ook niet tot de warmbloedigsten behoren, dan heeft Finse Karen ook voor hem heerlijke warme lammy’s in petto. Ze zijn overigens in allerlei lengten verkrijg baar. De jongere man ziet Karen graag gekleed in het stoere pool- suède met bontvoering en .een kraag van schapevacht. Nou ja, kijk maar eens wat u voor elkaar kunt doen! SPREKENDE OVER DE juweeltjes van de Finse edelsmeedkunst zullen vele harten sneller gaan kloppen. Hebt u oog voor werkelijk mooie sieraden dan vindt u ze in ons land te kust en te keur. De wonderschone Finse exemplaren treft u niet alleen aan in Sterling zilver, doch tevens in brons en goud. Of die modellen nu geïnspireerd zijn door de riddertijd, dan wel door deze tijd van de ruimte vaart, ze zijn stuk voor stuk niet al leen het aankijken, maar zeker het bezitten waard. - 1 a LM L i,i Na 18.00 uur telefoon 02550 - 1 12 02

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11