Bethlehem komeet of Ster van supernova André den Heuvel van Familie Alberti Harry Mulisch Willem Nijholt Wina Born's feestrecepten Gijsbert Nieuwland Cri Stellweg ■w Lea Smulders ZATERDAG 2 2 DECEMBER 1973 22 Erbij Kerstdessert van Ananas granita Jaartelling Nevel Supernova Halley SC* k* sinaasappel V9 9 MK Kip met pruimen o ANDRÉ VAN DEN HEUVEL WILLY EN WILLEKE ALBERTI CRI STELLWEG LEA SMULDERS HARRY MULISH derde sterrenstelsels, op om c nog vruchtemoes, 1500 aan (Van onze wetenschappelijke medewerker) „Het tussendoortje wordt gefileerde kabeljauw- mootjes die je op stukjes foliepapier legt. Een beetje tomatenketchup, marjolein, tijm, heel veel en kan de de en „Waarschijnlijk gaan we met Kerstmis niet uit, misschien krijgen we een van die dagen gasten. Wat het eten betreft, ik hoop dat het lekker zal zijn, maar dat is het meestal wel. We eten in elk geval niet meer en niet fundamenteel anders dan op gewone dagen. Ik ben geen grote drinker, alleen elke dag een fles wijn, misschien kies ik voor de kerst een heel goede wijn. Verder trek ik gewoon mijn dagelijkse kloffie aan en geen deftig pak.” Wij kennen thans de Gregoriaanse kalender, die vrij aardig klopt met een „echt” jaar, maar dat is in het verleden lang niet altijd het geval geweest. Bovendien waren de kalen ders eertijds van land tot land en van godsdienst tot godsdienst ver schillend. Ook daarom staat het hele maal niet vast, dat er inderdaad de zer dagen 1973 of 1974 jaren zijn verlopen sinds de verschijning van de ster van Bethlehem. Twee aantallen jaren? Ja, twee mogelijkheden. Want wij weten ook niet, waar men van uitgegaan is toen men aan de christe lijke jaartelling begon. Heeft men het jaar 1 laten ingaan toen Jezus één jaar oud werd, of heeft men zijn „Verder natuurlijk waanzinnig veel eten en snoepen en zuipen. En je daar niet eens voor schamen want op de achtergrond zit de gedachte „hoe lang nog?”. Aan de feestelijk gedekte tafel houden we om de beurt een speech je, een jaar lijks evenement. Het diner beginnen we met echte kippesoep en het hoofdgerecht wordt waar schijnlijk de lamsbout uit „lekker eten, eenvoudig koken” van Henriette Holthausen”. eerste levensjaar, dus van de geboorte tot eerste verjaardag het jaar 1 ge noemd? Dat laatste zou het meest logische zijn, en dan zijn er 1973 jaren verlopen. Maar het kunnen er dus ook 1974 zijn geweest, wanneer men de andere redenering volgt. Met al die onzekerheid wordt het best mogelijk, dat de komeet van Halley indertijd de ster van Bethle hem is geweest, maar voor hetzelfde geld kan het een andere geweest zijn, bijvoorbeeld een die wij sindsdien niet meer gezien hebben en waarvan de periode dus onbekend is. SCHRIJVER Kerstmis met Anna: Snijd aan een zijde het kapje van vier grote sinaasappelen en hol ze met een scherp mesje uit. Week vier blaadjes gelatine vijf minuten in koud water en los ze op in ruim twee kopjes sinaasap pelsap dat u wel dient te ver warmen, maar dat niet mag ko ken. Neem vooral zelfgeperst sap en zoet het met ongeveer drie eetlepels suiker. Laat het sap afkoelen, giet het in de lege sinaasappelen en zet deze in de koelkast. Het kan soms twee uur duren voordat het gelei is ge worden. Schep dan in elke si naasappel op de gelei een eetle pel vanille-ijs, daarop een lepel rodebesse-gelei en ten slotte een lepel stijfgeklopte slagroom. Leg de kapjes er weer op en zet de sinaasappelen in de koelkast en liefst nog even in het vriesvak. Vlak voor het opdienen snijd u ze met een zeer scherp mes van boven naar beneden in vier par ten of in tweeën. toevallige passage op betrekkelijk korte afstand is gewijzigd, zodat ook de periode niet altijd 76 jaar geweest hoeft te zijn. Bovendien is die periode ook thans niet precies 76 jaar, wat over een tijd van 25 omlopen om de zon ook weer heel wat scheelt. DE FAMILLIE ALBERTI, genoegzaam bekend in Nederland, is eerste kerstdag met de kinderen thuis. Mevrouw Alberti: „Dan draaien we platen en zingen mee. Ook onze kleindochter Danielle, die we vrij weinig zien, zingt dan natuurlijk, dat leert ze wel op het schooltje. We hebben een video-installatie en daar zijn we de hele dag mee bezig. De kerstboom wordt waarschijnlijk door mijn zoon versierd, die is daar erg goed in. Mijn man trekt z’n donkere pak aan en wij gaan wel in ’t lang. Ik trek een nieuwe lange rok aan, met allemaal kleurtjes, met een lila bloes erop. En dan eten we kalkoen. Die braad ik aan en ik vul ’m met pruimen en appels en kaneel. In de oven bedruip ik hem steeds tot-ie gaar is. Daar serveer ik er compote en appelmoes en spruitjes en allerlei andere groenten bij en puree en patatjes. Geen diner voor de slanke lijn”. „Tweede kerstdag brengen we door bij Willeke of bij onze zoon, dat moet nog uitgevochten worden. Het is bij allebei gezellig, dus het maakt ons niet uit. We hebben met kerst nooit andere mensen erbij. Wij vinden dit een feest dat je onder elkaar viert. In het gewone leven zijn er al zo vaak vrienden en kennissen”. CABARETIER WILLEM NIJHOLT, die mo menteel met veel succes een rol speelt in „Wat een planeet”, de nieuwe musical van Annie M. G. Schmidt, werkt met Kerstmis. „Eerste kerstdag sta ik vrij vroeg op om te ontbijten, waarschijn lijk in m’n eentje. Ik ontbijt dan met suikerbrood of zo, als dat in huis is. Dan ga ik naar Carré voor de matinee-voorstelling en trek m’n witte kostuum aan. Daarna ga ik een hapje eten met de collega’s, vervolgens weer naar Carré voor de avondvoorstelling. Misschien gaan we ’s avonds met een paar mensen nog en glaasje wijn drin ken en dan ga ik naar huis en naar bed. De dag daarop ben ik ook alleen. Ik ben eraan gewend, ik heb al zo vaak met kerst gespeeld, bij Wim Sonneveld was dat ook zo. Ik vind het niet erg, het hoort bij dit vak. Thuis steek ik wel veel kaarsen aan, dat doe ik trouwens vaak, maar ik heb geen kerstboom. Ik heb een heel goede vriendin met wie ik voor de avondvoorstelling In de tweede plaats moet in aan merking worden genomen, dat onze jaartelling wel eens niet helemaal in orde zou kunnen zijn. Pas lange tijd na de geboorte van Christus werd dit moment, en dan nog slechts in een deel van de wereld, als begin van een nieuwe jaartelling gekozen. In vroe ger tijden, toen niet alles zo nadruk kelijk en nauwkeurig geboekstaafd werd, kan men zich bij de bepaling van het begin van de jaartelling best enige jaartjes vergist hebben. Een beetje slordig is het in ieder geval toegegaan, want 1 januari is volgens de kalender zes dagen na de geboorte van Christus. Er zijn zelfs historici geweest, die op allerlei gronden tot de conclusie zijn gekomen, dat men zich bij het vaststellen van het begin van de jaartelling zeven jaren zou hebben vergist. Daar komt nog bij, dat men in de loop der eeuwen nogal gescharreld heeft met de kalender, waardoor ook de jaartelling wat in het ongerede kan zijn geraakt. HARRY MULISCH over zijn echtgenote Sjoerdje en dochter „We halen wel een kerstboom in huis natuurlijk: het is een heidens feest, dus moeten we er een heidens symbool bij hebben om te vieren dat de dagen weer langer worden, de terugkeer van het licht. Ik weet niet of we zullen zingen, mogelijk dat mijn dochtertje van twee jaar opeens in zingen uitbarst. Naar de kerk ga ik niet. Toen dat allemaal nog in het Latijn werd gedaan had het iets toverachtigs. Nu begrijp ik het allemaal en dat vind ik niet zo leuk”. ANDRÊ VAN DEN HEUVEL, acteur, brengt de kerstdagen in het pak van Sebastien in het stuk „Vrouw zoekt moordvent” door. „Ik weet niet zeker of we eerste kerstdag in Diligentia in Den Haag ook matinee hebben; in dat geval blijven we gewoon in het theater en dan eten we daar wat. We hebben wel een kerstboom in huis en daarmee het plezier ervan, dat typisch bij de tijd vlak voor Kerstmis hoort. Heel bijzonder en heel gezellig eten zal er voor ons dit jaar niet bij zijn, maar af en toe zullen we wel gelegenheid hebben om even stilletjes bij de boom te zitten”. Ook via de televisie maakt Gijsbert Nieuwland de nachtmis mee. Hij mist die niet graag, maar moet in verband met zijn gezondheid een beetje uitkijken met het trotseren van avondlijke kou. „Tweede kerstdag is voor ons tweetjes. Dan lezen we fijn en we kijken zeer geselecteerd televisie. We hebben ruime keuze, want we ontvangen ook de Duitse stations erg goed. Verder hebben we een hoop mooie platen om naar te luisteren”. „MIJN VROUW kan goed koken, maar we zijn geen culinaire wellustelingen”, zegt Gijsbert Nieuwland, jarenlang dirigent van de Mariniers- kapel en nu al weer tijden bij het AVRO Promenadeorkest. „We maken het niet te gek met het kerstmaal. Op mijn verzoek eten we konijn, maar op wat voor manier dat bereid wordt, is het geheim van mijn vrouw. De eerste kerstdag is de familie compleet, dan zijn de kinderen er. We zijn dan gewoon net gekleed, maar niet overdre ven netjes, ik trek er per se geen smoking voor aan. We brengen de dag door met kouten, bijpra ten en we hebben een kerstboom. We zingen niet. Dat deden we vroeger toen de kinderen klein waren bij de piano. Een collega kwam dan ook met z’n kinderen en het gezang werd dan bege leid op een blokfluit en cello. Maar nu de kinderen al zo rijp zijn, neuriën we hooguit een mooie melodie mee die we via de radio of televisie horen”. „KERSTNACHT GAAN WE naar de kerk Hendrik blijft thuis, dekt de tafel, bakt kippele- vertjes en zorgt dat er dennetakken op het vuur liggen en dat het „Stille nacht, heilige nacht” door het huis schalt als we terugkomen van de kerk. Na het eten gauw het bed in”, zo vertelt Saartje Burgerhart-Cri Stellweg (Volkskrant- Avenue) dat zij het eerste deel van de kerstdagen doorbrengt. „Verder gaan we beslist het bos in, het liefst wil ik een speurtocht maken, de oude padvindster aan d’r trekken laten komen. En kerstliedjes zingen oh, en pantomime. Dat doen we nu wel eens met Jok, de enige dochter die nog thuis is. Maar als we met zijn allen zijn, is dat nog veel leuker. Dat deden we altijd met kerst. Zegswijzen, boek- en filmtitels uitbeelden zonder woorden”. verse peterselie, een klontje boter, een ringetje ui, en een kwakje mosterd. Dan vouw je de folie dicht tot een tuutje en schuift die dingen een dik half uur in een hete oven. Met een takje hulst komt die zilveren tuut op het bord. Bij de lamsbout tuinbonen en sperzieboontjes, die we van de zomer hebben ingevroren, zelfgemaakte appelmoes met slagroom, dat doen we alleen met kerst. Daarna vruchtensalade met slagroom en toe een lekker bakje Angola-koffie Wat de kleertjes betreft, vind ik niet zo’n punt dat ik er al over heb nagedacht. Dat wijst zich wel. Iets leuks en makkelijks dat je anders ook aantrekt als je er leuk uit wilt zien. Ik ga er zeker niet iets speciaal voor kopen”. Er is zoals in het begin gezegd nog een andere mogelijkheid: de ster van Bethïehem was een supernova. Sommige sterren bereiken in hun ontwikkeling een stadium waarin zij in een gigantische explosie „sterven”. Niet helemaal, want van sommige blijft een raadselachtig restant over, dat ineenschrompelt tot neutronen ster en later tot „zwart gat”, Over zwarte gaten hoeven we nu niet te schrijven, want het gaat thans niet om dat restant maar om die explosie. Bij die explosie slingert een s ter vrijwel al haar materie met ontzag wekkende snelheden de kosmische ruimte in, snelheden van tienduizen den kilometers per seconde. Daarbij komt een enorme hoeveelheid stra ling vrij, ook als licht. Indien zo’n supernova optreedt in het zichtbare, niet door stofwolken verduisterde deel van ons sterrenstelsel, het Melk wegstelsel, wordt de ster zó helder dat zij zelfs overdag als een zeer helder lichtpunt te zien is. Des nachts overstraalt zij de gehele sterrenhe mel. LEA SMULDERS, internationaal bekend kin derboekenschrijfster (bijvoorbeeld Narretje Note- dop) vindt Kerstmis vooral een fijn feest om bij elkaar te zijn en „familieleden die je vaak een tijd niet hebt gezien, weer bij je te hebben. Het is voor mij ook een herinnering aan hoe het vroe ger was. Hoe mijn moeder in de oorlogsjaren ondanks alle armoede er toch in slaagde een paar leuke dingetjes in huis te halen, waardoor het toch een feestelijke gebeuren werd. Die traditie trachten wij voort te zetten. We trekken het goeie goed aan, mijn man haalt zijn smoking uit de mottenballen, we gaan naar de kerk, naar de nachtmis en als we verkleumd thuiskomen, eten we worstebroodjes van de warme bakker. Dan gaan we slapen, maar niet te lang want dat is zonde”. „Ik wil altijd veel lezen op zulke dagen en koop stapels kranten en tijdschriften, maar aan dat lezen kom ik nooit toe, er is altijd zoveel te praten. We dekken de tafel, feestelijk, het zilver is gepoetst, het kristal gewreven. Misschien gaat onze zoon van 17 zelfs naar de kapper en trekt hij een jasje aan, dat zou leuk zijn, maar als hij ’t niet doet, maken we er geen punt van. We praten veel en zijn gezellig met elkaar als eenmaal de ergernis van het kopen, binnenbren gen en versieren van de kerstboom achter de ru" is. Ik denk dat we het kerstmaal beginnen met een paté met vruchtjes erop en stokbrood erbij, daarna een „potage lady Curzon”. Het hoofdge recht wordt „rable de lièvre Jean Renard”, een voudig gezegd hazeruggen. Toe hebben we „pêche flambée au kirsch”. In één enkele seconde straalt een supernova evenveel energie uit als de zon in een reeks van jaren. Haar helderheid neemt in een of twee dagen vele miljoenen of meer dan een miljard maal toe. Zo sterk is de straling ook, dat supernova kunnen worden waargenomen in ververwij- De meeste poeliers verkopen in de feestelijke decembermaand tegen een schappelijke prijs stukken haas, die geschikt zijn voor een hartige hazepeper. Voor vier personen hebt u minstens anderhalve kilo nodig, afhanke lijk van het gehalte aan afval Bestuif de stukken met bloem en bak ze boven flink vuur snel goudbruin, in halfom olie en bo ter en neem ze dan van het vuur. Fruit apart in vier eetlepels boter 150 gr blokjes mager ont bijtspek, te zamen met een ge snipperde ui, een stuk gesnipper de winterwortel, een volle thee lepel tijm en minstens 12 ge kneusde jeneverbessen. Leg de stukken haas op dit geurige kruidenbedje, voeg zout naar smaak en met royale hand vers gemalen peper toe en giet er een flesje licht bier over uit. Dit bier mag vooral niet uit de koel kast komen! Leg een deksel op de pan en laat de stukken haas zo twee uur heel zachtjes stoven. Roer een dun papje van een afgestreken eetlepel bloem, vier eetlepels lauwe koffieroom, een flinke eetlepel preisselbeeren, en kele lepels van het stoofvocht en een eetlepel gin, eventueel te vervangen door cognac. In plaats van preisselbeeren kunt u ook bessegelei of bosbessenjam ge bruiken. Roer het papje door het stoofvocht, boven laag vuur, tot dat dit licht bindt. Geef er rode- kool, appelmoes of spruitjes bij. komen met een volle dikke buik. Ja, het eigenlijk wel een sober kerstfeest dat ik vier”. Geen van die kometen heeft een periode die een verschijning precies het begin van onze jaartelling mogelijk heeft gemaakt. De befaamde komeet van Halley komt er wel dicht bij. Deze verscheen voor het laatst in 1910 en heeft een periode van 76 jaar. Wanneer deze omlooptijd door de eeuwen heen dezelfde is gebleven, zou het verschijnsel ook in het jaar 10 te zien zijn geweest, 25 omwente lingen voor de verschijning in 1910. Hoewel dat niet precies klopt, is Halley als kandidaat voor de ster van Bethlehem niet definitief uitgescha keld. In de eerste plaats is het zeer wel mogelijk dat de baan van de komeet in de loop der eeuwen ooit onder invloed van de aantrekkings kracht van de grote planeten bij een van tweede kerstdag mogelijk wat ga eten. Maar dat kan echt geen uitgebreide schranspartij wor den met wijn, want ik kan het toneel niet op - t een volle dikke buik. Ja, het is Een van die uitdijende nevels, de Krabnevel, is de rest van een sterex- plosie in het sterrenbeeld de Stier in 1054. Men heeft in oude Chinese kro nieken aantekeningen over die ster- rexplosie gevonden en precies op de plaats waarvan sprake was bevindt zich de Krabnevel met een kléin restant-sterretje in het middelpunt. De snelheid waarmee de nevel zich steeds uitbreidt, en die vrij nauwkeurig gemeten kan worden, klopt precies met een begin van uit dijen in 1054. Het is zeer wel denkbaar, dat de ster van Bethlehem een dergelijk he melverschijnsel is geweest. Restanten van een dergelijke explosie bijna 20 eeuwen geleden zijn niet gevonden maar men heeft zich nog onvoldoen de verdiept in snelheden van uitdij ende nevels om met zekerheid te kunnen zeggen, dat geen van de be kende nevels van deze aard bijna twintig eeuwen geleden ontstaan moet zijn. Bovendien is het helemaal de vraag, of bijvoorbeeld de Krabne vel, die pas ruim negen eeuwen oud< is, over elf eeuwen nog duidelijk waarneembaar zal zijn. Een andere verklaring van de ster van Bethlehem, komeet of supernova, is niet goed denkbaar, behalve na tuurlijk wanneer het een eenmalig, niet natuurlijk maar bovennatuurlijk verschijnsel zou zijn geweest. En de keus tussen die twee „natuurlijke” verklaringen is niet moeilijk, Er ont breken te veel gegevens. Er is geen enkel argument, dat voor een van de antwoorden pleit. Dit koele en verfrissende nage recht doet het vooral goed na een nogal zwaar kerstdiner met wild. Snijd het bovenste kapje van een verse ananas en snijd het vruchtvlees er met een scherp mes uit. Snijd ook een dunne plak van de bodem om de vrucht beter te laten staan. De plak moet dun zijn, anders gaat de bodem lekken. Verwijder de harde kern van het vruchtvlees en hak het vruchtvlees fijn of doe dit met een mixer. Zet de ananasmoes op met enkele lepels water, een paar druppels citroen sap, een stukje citroenschil en vrij veel suiker. Kook dit even op en laat het afkoelen. Verwij der de citroenschil. Schep de af gekoelde ananasmoes in een vrieslaatje en zet dit in het vriesvak van uw koelkast. Zorg dat de kast vrij is van ijsafzet ting en schakel de laagste vries temperatuur in. Roer van tijd tot tijd in de vruchtemoes die niet echt steenhard moet bevriezen. Zet ook de lege ananas in koelkast. Vul de ananas met halfbevroren dien snel op. Veel uitspraken in de bijbe. moeten In overdrachtelijke zin worden geïn terpreteerd en niet letterlijk worden genomen. Een duidelijk voorbeeld daarvan is, dat de wereld beslist niet letterlijk in zeven dagen is geschapen. Natuurwetenschappelijk is vastge steld, dat alleen al de vorming van ons zonnestelsel en dus ook de aarde heel wat meer tijd hebben gevergd. Zo hoeft men ook de „ster van Bethle hem” niet als een bovennatuurlijk verschijnsel te interpreteren maar als een normaal kosmisch verschijnsel. Wat voor soort verschijnsel het dan is geweest zullen wij waarschijnlijk nooit met zekerheid weten, maar er rijn twee voor de hand liggende mo gelijkheden: een komeet of een su pernova. Laat 100 gr. gedroogde prui men een nacht weken in koude thee. Heus, dit komt de smaak enorm ten goede! Giet ze af en kook ze in zeer weinig water, samen met een handvol blauwe rozijnen, een stukje citroenschil en een afgestreken eetlepel sui ker, boven een zeer laag vuur en niet langer dan een kwartier. Giet af en vul de buikholte van een braadkip met pruimen en rozijnen. Braad de kip in halfom olie en boter boven flink vuur aan alle kanten aan en temper het vuur na 20 minuten tot ma tig. Zorg dat de vulling bij het keren niet eruit glipt. Leg een stuk ui in de braadboter en Iaat dit wat kleur aannemen. Blus dan af met een flink glas sherry, leg een deksel op de pan en laat de kip in ruim een half uur gaarstoven. Verwijder het stuk ui. Geef er gebakken aardappelt jes bij of aardappelpuree. Het gaat hierbij uiteraard om een zuiver academische vraag, waarop geen antwoord mogelijk is dat op steekhoudende gronden rust. Niette min is het aardig, zich eens in het vraagstuk te verdiepen, nu andermaal omstreeks Kerstmis een vermoedelijk zeer opzienbarend hemelverschijnsel te bewonderen zal vallen, de komeet van Kohoutek. Er zijn geen oude kronieken, die melding maken van het verschijnsel omstreeks het begin van onze jaartel ling, zoals dat in de bijbel wordt vermeld. Die bijbelse vermelding biedt overigens ook nauwelijks enig aanknopingspunt zoals u uit de tekst in het evangelie van Mattheus, de enige plaats waar de bijbel over de ster spreekt, kunt lezen. Die tekst geven wij elders. Het kan dus een komeet geweest zijn. Wat pleit daarvoor? Niet de oude tekeningen, waarop de ster met een geweldige staart staat afgebeeld. Die afbeeldingen dateren namelijk niet uit de tijd van de geboorte van Christus, maar van vele honderden jaren later. Vermoedelijk zijn die staarten op oude prenten ontsproten aan de fantasie van de maker. Op z’n Wat u zelf met Kerstmis gaat doen, wilt eten en aan zult trekken, hebt u waarschijnlijk al besloten. Hoe anderen die feestelijke dagen door gaan brengen, dat weten we vaak niet van elkaar. Een aantal bekende Nederlanders was bereid om iets over hun kerstfeest te vertellen. Misschien brengt één van hen u nog wel op een aanvullend idee om de feestvreugde nog te verhogen. op miljoenen lichtjaren afstand, omdat hun stra ling dan plotseling die van de andere miljarden sterren van dat stelsel let terlijk in de schaduw stelt. Meestal duurt dit vuurwerk kort, een paar dagen. Dan rest nog een flauw waarneembare honderden ja ren lang expanderende nevel, be staande uit het weggeworpen materi aal. allerbest maar bijzonder onwaar schijnlijk zouden zij kunnen berusten op mondelinge overleveringen om trent een staartster. Want de bijbel zelf vermeldt niets over een staart, waaruit men zou kunnen opmaken dat het een komeet is geweest. In ieder geval hebben de artiesten uit de Middeleeuwen hun vrijheid royaal de vrije loop gelaten, wanneer men ziet dat de staart veelal in de meest onmogelijke richtingen is getekend, terwijl die staart altijd van de zon af gericht is. Niettemin, het kan een komeet ge weest zijn. Nu is het echter met kometen zo, dat zij elliptische banen de zon beschrijven. Die banen kunnen zo langgerekt zijn, dat zij slechts eens in de honderden of zelfs vele duizenden jaren in de buurt van de zon komen en pas daardoor vanaf de aarde zichtbaar worden. Wij ken nen echter slechts een betrekkelijk gering aantal kometen, die zulke kor te periodes hebben, dat zij al enkele malen zijn waargenomen en geregi streerd. Voor 1500 werden er 44 „eer ste verschijningen” van kometen ge registreerd, na 1500 tot 1950 niet minder dan 498. Cl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 22