SIMON WIESENTHAL (65) ANNE FRANK IN DE ACHTERHOEK honderden moordenaars lopen nog vrij rond ir ft p» z GERECHTIGHEID POLITIEKE MORAAL DREIGBRIEVEN GETUIGEN Cert Timmerman wil Amerikaans boek joods onderduikstertje verfilmen over BEELD UIT 1943 FRANKZEGEL 28 ZATERDAG 1973 DECEMBER 2 2 Erbij Waarheid Besteller Film over boek Ontroerend - k „Als we het verleden laten rus ten, dan zal het ons inhalen en ver slinden. Door de massamoorde naars uit de oorlog te laten lopen, devalueren we hun slachtoffers. Wat hebben de levenden te ver wachten in een land, waar de do den niet worden gerespecteerd? Reden voor optimisme heb ik niet. De wereld heeft weinig geleerd, noch van de tragedie der joden, noch van andere tragedies. Ener zijds ben ik blij dat ik over een paar dagen 65 word, anderzijds treurig. Want mijn kleinkinderen zullen voor deze ervaring een bit tere prijs moeten betalen”. <1 üii! Wiesenthal heeft al vroeg geleerd ge- herinneringen en De Nederlandse historicus Presser heeft vóór in zijn boek over de ondergang van het Nederlandse jodendom een citaat afgedrukt. Het luidt: „We moeten vergeten, want wie kan leven die niet kan ver geten? Maar soms moet er één zijn, die zich herinnert”. Voor het geweten van onze generaties is die ene man, die zich herinnert en niet kan vergeten: Simon Wiesenthal. Zelf als door een wonder levend uit Hitlers moordmachinerie teruggekomen, heeft hij zijn ver dere leven gebruikt om de moordenaars van gisteren op te sporen 1 Het boek, dat in Amerika inmiddels een bestseller lijkt te worden, laat zich lezen als het dagboek van Anne Frank. Het is even beklemmend- Het verschil is alleen, dat kier niet het joodse kind zélf centraal staat, maar de familie Oosterveld, die er alles voor over heeft gehad om beide kin deren door die verschrikkelijke zwar te jaren te helpen. Dat is gelukt, ook al „waggelde" Annie in plaats van te lopen, toen ze eindelijk werd „losge laten”, zoals Johan Oosterveld dat noemt. meer. Als je bij Wiesenthal aanbelt, doet hij gewoon zelf de deur open. Hij ont vangt iedere bezoeker, ook de onaange kondigde onbekende. Meewerken aan een proces willen ook die meestal niet, het zijn bijna zonder onderscheid gebroken mensen. Dat pakt Wiesenthal dan als volgt aan. „In 1943 had je maar één zorg aan je hoofd: te 1 i j 1 I s f 1 s l 5 I t t 5 I 1 Vijfenzestig jaar voor Simon Wie senthal betekent dat een groeiende dis tantie, maar geen eindpunt. Aan zichzelf en een eigen leven komt hij nog steeds niet toe. Hoewel zichtbaar uitgeput van een tournee door de Verenigde Staten, waar deze herfst zijn boek over Colum bus is verschenen en waar hij avond aan avond lezingen over zijn opsporings werk heeft gehouden, is hij na thuis komst onmiddellijk weer door het werk opgeslokt. Zijn krachten zijn niet gebro ken. Zijn illusies wel. boek graag noemt, de zaak slim op door als de bliksem een nieuwe ont moeting met de Duitser te arrange ren, maar nu met een zogenaamd nichtje het haastig opgetrommelde buurmeisje Hilde Nijhof dat enke le dagen te logeren zou zijn zijn bureau. Door het raam schemert wat vaal licht vanuit een luchtkoker naar binnen. Sinds 13 jaar is in dit schamele kantoor de centrale voor de opsporing van oorlogsmisdadigers gevestigd. Met niet meer dan één secretaresse dirigeert Wiesenthal van hieruit een net van me dewerkers over de hele wereld. Vele duizenden namen bevat zijn archief: le den van de SS, van de Gestapo, door wier handen leven miljoenenvoudig werd uitgeblust. Honderden moordenaars zijn dank zij hem gepakt. Over Annie de Leeuw wordt in het boek The Upstairs Room (letterlijk vertaald „De Bovenkamer”) verteld, dat ze het verhaal over haar lotge vallen aanvankelijk alleen maar had geschreven voor haar twee eigen dochters, die nu ongeveer even oud en ter verantwoording te roepen. Dat mensen als Eichmann, Raja- kowitsch en Maurer veroordeeld konden worden is aan hem te danken. Op 31 december 1973 viert Wiesenthal zijn 65e verjaardag. In een lang gesprek met onze Weense correspondente, An Salomonson, legt hij rekenschap af van zijn strijd voor gerechtigheid na de monsterlijke excessen van geweld en terreur, die dit geslacht heeft moeten mee maken. Een wonder dat hij nog leeft. Hij heeft in de lopen van een Duits fusil- leerpeloton gekeken. De SS liet hem zijn eigen graf graven. Hij heeft in de do dencel gezeten. Hij heeft zijn polsen opengesneden. Iedere keer overleefde hij alleen door puur toeval. Na de oorlog stond er een hoge prijs op zijn leven. Wat het boek zelf betreft, dat is door menselijkheid en eenvoud een bijzonder ontroerend document ge worden. Johanna Reiss beschrijft er in, hoe ze als kinderen in Winters- Johan en Dientje Oosterveld en de inmiddels overleden „opoe” Oosterveld uit Usselo spelen de hoofdrollen in het onlangs verschenen Amerikaanse boek The Upstairs Room, dat ge schreven is door Johanna Reiss uit New York, een van de dochters van de tijdens de oorlog in Winterswijk wonende veehouder De Leeuw. Wiesenthal is allang dood met de do den. Maar hij is nog even op de wereld achtergebleven, omdat er een rekening vereffend moest worden. reid gevonden de opnamen te maken, terwijl hij volgens zijn zeggen ook geldschieters heeft die de 600.000 gul den produktiekosten op tafel willen leggen. Timmerman heeft de in Ame rika wonende schrijfster reeds in een brief om toestemming en medewer king gevraagd. Zijn eigen platen maatschappij, Carpenter Productions, met Gert als regisseur, zal de film maken. De initiatiefnemer wil de hoofdrol len door twee „gewone joodse meis jes” laten spelen en rekent voor de rest op amateurspelers uit Usselo en enkele beroemde gastartiesten, waar bij hij aan Gert Froebe voor de rol van Duitse officier en Beppie Nooy sr. als oma denkt. De opbrengst van deze zwart-wit film (kleur is vanwege de sfeer niet nodig, volgens Gert), die ook in het Engels moet worden ge sproken, zal naar verwachting van de maker miljoenen guldens bedragen, die hij ter beschikking wil stellen van kindertehuizen in Israël. Een moordenaar overviel hem met een dolk. Talloze malen probeerden onder grondse nazi-organisaties hem uit de weg te ruimen. Nog steeds brengt de post hem anonieme dreigbrieven, wordt zijn vrouw telefonisch met dood en verdoe menis bedreigd. Maar het doet hun niks wijk na het uitbreken van de oorlog steeds erger de druk gingen ervaren sers. Als de moeder in het Winters- wijkse ziekenhuis komt te overlijden, van de vervolgingswaanzin der Duit- besluit vader De Leeuw te vluchten. De dan 9 jaar oude Annie en haar 18-jarig zusje Sini worden in eerste instantie ondergebracht bij de familie Hannink in Usselo, in het huis waar nu Gert en Hermien Timmerman wo nen. De Hanninks doen evenwel veel ondergronds werk en als het dan ook nog lijkt alsof de Duitsers van de geheime verblijfplaats van de meisjes afweten, worden ze overgebracht naar de familie Oosterveld opoe, zoals ze uitsluitend wordt genoemd, de boerin Dientje en de boer Johan waar ze aanvankelijk maar 14 dagen zouden blijven. Van beide kanten be valt het noodgedwongen samenleven echter zo goed, dat de logeerpartij van lieverlee uitgroeit tot een verblijf van twee en een half jaar, töt de oorlog is afgelopen. In die periode maken ze dan samen van alles mee. Soms hebben ze veel plezier, maar er zijn ook veel angstige momenten, vooral als er huiszoekin gen zijn en de meisjes de nacht staande in een geheime schuilplaats moeten doorbrengen. Of als in het voorste deel van het huis een hoofd kwartier van de Duitsers wordt on dergebracht, terwijl de meisjes boven hun hoofden verstopt zijn. En als Annie dan spelenderwijs een keer in de keuken oog in oog komt te staan met een Duitse soldaat, waarna de Duitser argwaan krijgt, lost de „dom me boer”, zoals Johan zich in het Zonder deze ene man zou er in Oos tenrijk waarschijnlijk geen enkel nazi- proces zijn gevoerd. Honderden anderen zijn inmiddels gestorven. Maar vele hon derden lopen nog vrij rond. Dat zij hun vrijheid niet kunnen genieten maar door heel Zuid-Amerika van schuilplaats naar schuilplaats moeten jagen, is even eens aan deze ene man te danken. Inmiddels heeft de Usselose zanger Gert Timmerman laten weten dat hij van plan is om in eigen beheer een film te laten maken van het boek. De zanger heeft de schuilplaats van de zusjes donderdag aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en daar al» lerlei oude papieren en zelfs een mogelijk van de zusjes afkomstige koffer gevonden. Te meer daar hij de familie Oosterveld en de mentaliteit van de Usseloërs goed kent, kreeg Gert Timmerman het idee om van het Anne Frank-achtige verhaal, van welk voorbeeld Annie de Leeuw haar boek The Upstairs Room heeft ge schreven, een film te maken. Onmiddellijk heeft Gert de Lnsche- dese cameraman Chris Wennekes be tuigen te zoeken. Hij is op 31 december 1908 geboren om half twaalf ’s avonds. De vroedvrouw schreef hem in als laat ste kind van het oude jaar, zijn grootva der de volgende dag als eerste kind van het nieuwe jaar. Éénentwintig jaar later werd hij als architect-student na een vakantie in Tsjechoslowakije gearres teerd. Men beschuldigde hem van deser tie, omdat hij niet op tijd in dienst was gegaan. Zijn naam kwam in twee ver schillende jaarregisters voor. Als hij nï het ene jaar koos, moest hij de gevange nis in, als hij het andere jaar koos waren al zijn diploma’s ongeldig, want die droegen de geboortedatum van het ene jaar. „Toen al moest ik getuigen zoeken voor iets dat meer dan 20 jaar geleden was gebeurd”. Nu de tijd zijn opsporingswerk onher- zelfs Oosterveld en zijn vrouw het niet eens lezen. Dit uitermate boeien de document van een indringend staaltje belangeloze menslievendheid zal zeer aan waarde winnen als het voor iedereen leesbaar is. „We spreken allemaal van moraal, maar het zijn lege woorden. Er bestaat in de politiek geen moraal. Kijk naar mijn vroegere vaderland, Polen. De ge allieerden hebben terwille van Polens vrijheid en Polens onafhankelijkheid Hitler de oorlog verklaard. Wat is het resultaat? Polen is vrij noch onafhanke lijk. Kijk naar de Russische annexatie van Karelië. Rusland begon die oorlog tegen Finland uit „veiligheidsoverwegin gen”. Maar toen Israël uit minstens even overtuigende veiligheidsoverwegingen in 1967 Egypte met zijn aanval vóór was, waren de Sovjets de eersten om Israël van agressie te beschuldigen. Het kan niet duidelijk en vaak genoeg worden herhaald: De Russen hebben pas het recht van Israël te eisen dat het zijn troepen terugtrekt wanneer zij zelf eerst de door hen bezette gebieden teruggeven. Politieke moraal is een mantel die iets verhult”. Massief en onverzettelijk zit hij achter Maar van dank geen sprake. De Oos tenrijkers haten hem. De joden generen zich voor hem. „Iemand, die zich de jager van Eichmann noemt, zouden we daar trots op moeten zijn?” vroeg mij ëens een van de meest prominente joden in Wenen. De man had nota bene zelf de eisen tot schadeloosstelling van zijn ge loofsgenoten behandeld Wiesenthal haalt over dit front van afkeer, tegen werking en wraakgevoelens om hem heen zijn schouders op. „Ik ben niet alleen het slechte geweten van de nazi’s, maar ook van de joden. Door mijn werk, door mijn leven herinner ik hen die geleden hebben eraan, dat het ook hun plicht was geweest om iets te doen. Maar ze hebben het niet gedaan. En als je ze erop wijst, dan zeggen ze: nou ja, Wiesenthal doet het toch al!” Waarom houdt hij er niet mee op? Waarom gaat Wiesenthal niet naar Ne derland of Israël? Met 65 mag je toch wel aan een oude dag zonder haat om je heen gaan denken? „Ik ben al zo vaak door het donker heengegaan. Ik heb al zo vaak tegen mezelf gezegd: ik kan niet meer verder. Dan zie ik een beeld uit 1943. Ik werkte toen ergens in Polen met een groep dwangarbeiders aan een nieuwe weg, waar electrische leidingen moesten worden aangelegd. Die weg leidde naar een massagraf. Er kwam een groep jonge meisjes langs, jodinnen. Eén van die meisjes draaide zich om. Ze keek me aan. Die blik was een bood schap. Zij wilde zeggen: ik ben aan mijn eind toe, maar jij, als je in leven blijft, vergeet dan niet. Ik zie die blik steeds opnieuw. Het is als bij een Olympische estafette. Dat joodse kind is achtergeble ven maar ze heeft aan mij het vuur doorgegeven. Ik moet dat vuur verder dragen, brandende houden, zolang ik leef”. Anneke de Leeuw werd als kind van joodse ouders samen met haar tien jaar oude zusje Sini een groot deel van de oorlog verborgen gehouden in het huis van de familie Oosterveld. Nu 25 jaar later heeft Annie de Leeuw haar herinneringen op schrift gesteld. Kl<i i a a e zijn als zij, toen ze bij de Oostervelds was ondergedoken. Annie de Leeuw, die weduwe is, komt nog regelmatig naar Nederland, niet alleen voor familiebezoek, maar ook om studie te maken over de periode van direct na de oorlog. Ook daaro ver zal een boek verschijnen. Met de Oostervelds is ze nog dikke vrienden. overleven”, zegt hij tegen zo’n iemand. „Je had toen alles gegeven om één blik in 1973 te kunnen werpen en je beulen voor de rechter te kunnen zien staan”. „Ja”, zeggen de mensen dan. „En nu kun je hem daar zien staan, en ik vraag alleen maar drie dagen van je tijd”, zegt Wiesenthal. Daarmee wint hij het altijd. Weliswaar zitten ze eerst uren lang te huilen, omdat ze zich alles weer voor de geest moeten halen, maar dat zit Wiesenthal dan geduldig uit. En daarna heeft hij een getuige, die voor de ver oordeling van een beruchte misdadiger van doorslaggevende betekenis kan zijn. NOG WEINIG GELEERD” „Een fanatiekeling” hoor je vaak zeg gen als de mensen over Wiesenthal spre ken. „De doden kan hij toch niet meer tot leven wekken. Waarom oude wonden open scheuren? Met wraak wek je al leen maar nieuwe haat op”, is hun redenatie. Maar Wiesenthal wil geen wraak. Hij wil alleen gerechtigheid. Moord moet gestraft worden, wil onze samenleving zich een menselijke samen leving blijven noemen. Daarom gaat hij niet met pensioen, ook al wordt hij eind van het jaar 65. In het schamele kantoor aan de Rudolfsplatz in Wenen gaat het bepaald niet minder koortsachtig toe dan in de afgelopen 13 jaar. Brieven, telefoontjes, bezoekers, de godsganse dag. Nieuwe gegevens uit oude documenten: namen, feiten, data komen binnen. Slachtoffers en getuigen van dertig jaar geleden melden zich. Als er geen gevaar is wonen de meisjes De Leeuw in „The Upstairs Room”, dat is de kamer waar Johan en Dientje Oosterveld (op de foto) het boek zitten te lezen. De heer/Ooster- veld vertelde ons, dat hef oudste onderduikertje ervan hield om af en toe te helpen melken. Dan bracht de boer haar in een kruiwagen over dekt met zakken achter naar de schuur, waar de koeien stonden. „Het was immers veel te gevaarlijk om haar door de tuin te laten lopen”. Johan en Dientje Oosterveld, die inmiddels ook al weer in de zestig zijn, verzekeren dat de hele inhoud van het boek op waarheid berust. Er is niks gefantaseerd. Zoals gezegd hebben ze nog regelmatig contact met de meisjes, van wie Sini nu in Sche- veningen woont. „Toen oma in ’t ziekenhuis kwam, was Sini er eerder dan ik..” illustreert Oosterveld om de goede band te bewijzen. Het boek The Upstairs Room is verschenen in de zogenaamde Ban- tam-serie en is hier geïmporteerd door Van Ditmar in Amsterdam. Het kost maar ƒ4,60. Helaas is er nog geen Nederlandse vertaling van het boek, hetgeen in dit geval toch wel erg fijn zou zijn, want nu kunnen roepelijk aan het afsluiten is de oorlogsgeneraties sterven uit zet hij de strijd met andere wapens voort. Zijn jongste boek „Zeilen der hoop” is inmid dels in negen talen verschenen. Daarin plaatst hij de genocide die aan de joden is bedreven in een historische context. De Spaanse inquisitie was geen gril van het noodlot evenmin als het duizendjari ge rijk van Hitler. De moordmachines dienen volgens Wiesental te worden ge zien als het eindprodukt van een eeuwen lange haat die systematisch is opge zweept. Volgend jaar verschijnt zijn nieuwste boek „De Frank-zegel”. Het is het ver haal van een jonge Poolse die als koe rier voor het ondergrondse verzet werk te. Ze verloor haar leven door deze Frank-zegel. „Deze postzegels, met de kop van Frank de leider van het Gene- ral-Gouvernment Polen erop, werden in de oorlog in grote series in Engeland vervalst en per vliegtuig boven Polen gedropt. Met deze postzegels werd pro pagandamateriaal tegen Hitler verspreid. De post stempelde die zegels, aannemen- I de dat het wel in orde zou zijn als de beeltenis van Frank erop stond. Een jonge Poolse vrouw is dit noodlottig geworden. Er is geen woord fantasie bij. De geschiedenis is echt gebeurd van begin tot eind”. Polen,'het land waar hij is geboren en zijn jeugd heeft doorgebracht, is voor Simon Wiesenthal alleen nog een kerk hof. Van al zijn familie en al zijn vrienden heeft niemand de Duitse ter reur overleefd behalve zijn eigen vrouw. Zyla was zijn jeugdliefde van het gym nasium. Ze trouwden in 1936, verdwenen in de oorlog beiden in een ander con centratiekamp en vonden elkaar na de oorlog weer terug. Voor Poolse joden is zoiets ongeveer een kans van één op één miljoen. Ze kregen een dochter: Paulin- ka. Hun grote geluk: dat Paulinka in Nederland woont en dat hun kleinkinde ren niet in Oostenrijk hoeven op te groeien. Zeventig procent van alle Oos tenrijkers geven openlijk toe dat ze antisemiet zijn. Dat bleek uit ’n enquête, deze herfst in Oostenrijk gehouden. „DE WERELD HEEFT Een onmogelijkheid hij weet het zelf. „Ik ken mijn grenzen. Zo lang deze twee generaties nog in leven zijn: die van de overlevenden en die van de schuldigen, blijft die rekening open. We reldse rechtspraak is gedoemd te kort te schieten voor wat hier gebeurd is. Het is aan een andere, een kosmische rechter voorbehouden om te oordelen. Wat ik wil is een veroordeling voor de wereld geschiedenis en een isolement van de schuldigen. Wat hebben we in 1945 ge hoopt dat er nooit meer oorlog zou komen. En wat is ervan geworden? De moordenaars van morgen zijn vandaag mischien al geboren. Laten ze althans dit weten: dat ze geen rust zullen ken nen. Hun slachtoffers hoeven geen joden te zijn, hun jagers geen Wiesenthal. Maar mijn werk zal misschien een sig naal zijn, waardoor een toekomstig ge slacht tot bezinning komt”. KT- '4 5 i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 28