D; VNO: Op jaarbasis en als boycot gehandhaaft blijft: Dochter van Allende vraagt steun Olievoorraad dit Autopool goed af spreken FME geeft hoger personeel nog op peil volledige prijscompensatie ITICO niet vergeten. JHco eten Geen hoop meer op overlevenden scheepsramp Sojoez-13 zou volgende week terugkeren d tl ft t ■I I rui Premier Den Uyl: PI Consumentenbond waarschuwt chauffeurs en meerijders: c Ondanks bezwaren van bonden: 1 SACHAROV BELOOFT GEHEIMHOUDING Kaas met ster-allures iJu Nederland neemt nog meer vluchtelingen uit Chili op Dienstweigeraar uit voorarrest ontslagen Computercursus te moeilijk: lesgeld hoeft niet betaald ZATERDAG 2 2 DECEMBER 1973 2 Z. ff Verschillen WEERRAPPORTEN 4 1 0 G het geu Isra Eba de j de als sch< 1 Raadzaam DEN HAAG (ANP). Als de aanvoer van ruwe olie uit de niet-boy- cotlanden gehandhaafd zou blijven en er geen aanvullende aanvoer komt, betekent de huidige oliecrisis voor Nederland, dat er op jaarbasis een tekort is van vijf miljoen ton aan oliederivaten. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen heeft dit uitgerekend aan de hand van CBS-gege- vens, aangevuld met enkele ramingen. Zeker 1000 Van Liberiaanse tanker Naar Rome 2X5»^“- 1 Aanvoer Aanpassing Zomertijd Voorraden Ï||H gl ws* de van ADVERTENTIE Per produkt treden echter verschillen op, die niet onbelangrijk zijn. Van het ene olieprodukt is veel meer (in verhou ding tot de behoeften) beschikbaar dan van het andere. De raffinaderijen kun nen de samenstelling van de produktie niet naar believen veranderen. uur uur uur uur uur uur uur uur MOSKOU (AFP). De Russische ge leerde Andrej Sacharov, die als de vader van de Russische waterstofbom bekend staat, heeft gisteren een korte verklaring uitgegeven, waarin hij belooft geen mili taire geheimen te onthullen als de Rus sische overheid hem toestaat lezingen in de Verenigde Staten te houden. tijd en plaats van aankomst en vertrek. Verder wordt voor de verschillende ge vallen aangegeven hoe de duidelijkste afspraken gemaakt kunnen worden voor een eventuele verrekening van benzine en of benzinebonnen. Vandaag vertrekt Beatrice Allende naar Rome, waar zij zich mogelijk zal vestigen. Twee coasters uit Delfzijl zijn giste ren in de havens van Syrië en Libië geboycot door de vakbonden uit die landen. De Nederlandse ambassadeurs in beide landen hebben opdracht gekregen te bemiddelen. 13 3 13 2 9 4 12 16 8 10 1 10 16 14 2 12 6 14 19 18 7 5 6 2 7 5 9 6 9 11 6 16 16 12 11 4 9 van in Gis! Van het van pog Krï met pas, den ond stro lam lam den cho der gev 1 dei sin raï afl VOI ke: ho ba zal rej on bij toi VO( toe de: liti aai co ve (Van onze parlementsredactie) vo ni: va Fr ve bi. Zi zi; ni pi B; ge VI w Op de eerste dag van de winter heeft zich de eerste lentebode al aange diend. Het is een lammetje dat werd geboren bij een landbouwer in Hasselt (Overijsel). Moeder een zwart Kame roen schaap en kind maken het pri ma. 0 o o o o o o o 0.1 o 0.4 o o 4 0.1 0 0.1 0.2 0 0 0.2 35 5 0.1 0 0 o 14 3 1 0.6 3 0 0 0 o o 2 d r V n n I c ïi O' V k ti De politie van Hoogeveen heeft gis terochtend langs de autoweg tussen die plaats en Hollandscheveld een man en een vrouw aangetroffen die jerrycans met benzine in een bosje in de grond groeven. Tien jerrycans met elk twintig liter zaten al in de grond. Bij onderzoek in het huis van het echtpaar in Hooge veen trof de politie nog 180 liter benzine en 170 liter petroleum aan in een schuur in weckemmers, potten, flessen en jerry cans. SCHIPHOL (ANP). Met een op roep om solidariteit heeft de dochter van de voormalige Chileense presi dent Allende gistermiddag op Schip hol steun gevraagd voor de eisen van de Chileense verzetsbeweging te gen de militaire junta. De Nederlandse Vereniging van Auto mobielassuradeuren heeft dat dezer da gen toegezegd. Een extra navraag op dit punt bij de eigen verzekeringsmaat schappij is echter toch raadzaam. Bij een aanrijding door derden dekt de WA van die derden de aanspraken van alle inzittenden van de „poolauto”. Om in deze situatie echter sneller en Ondernemers die handelen in aardo- lieprodukten en die zich niet hebben gemeld bij het rijksbureau voor aardo- lieprodukten, lopen de kans dat hun bevoorrading zal stagneren. Het betreft hier handelaren in benzine, petroleum, gasolie of stookolie die in 1972 minstens 150 kubieke meter van deze produkten aan verbruikers hebben afgeleverd. De aanmelding kan alsnog geschieden op een formulier dat bij de Kamer van Koophandel verkrijgbaar is. De koninklijke familie heeft gister middag in paleis Huis ten Bosch traditi oneel het kerstfeest gevierd met het personeel en zijn gezinnen. De koninklij ke familie werd vertegenwoordigd door koningin Juliana en prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus en prin ses Margriet en de heer P. van Vollen hoven. Prinses Irene en prins Carel Hugo ontbraken, omdat zij in Frankrijk zijn en prinses Christina had gisteroch tend in Montreal het vliegtuig gemist. Bij een bouwbedrijf in Roermond heeft de politie duizend liter benzine in beslag genomen, die de maatschappij frauduleus had opgeslagen in een mate rialenloods. Er is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de hin derwet. Ten aanzien van de verzekering, zowel van de „chauffeurs” als van de meerij ders wijst de Consumentenbond erop dat met een WA-verzekering de chauffeur gedekt zal zijn tegen aanspraken van inzittenden. De in veel polissen voorko mende bepaling dat geen dekking wordt gegeven als personen tegen betaling worden vervoerd, zal bij het poolen niet worden gehanteerd. schattingen). De mate van zelfvoorzie ning voor zware stookolie ligt in andere landen aanzienlijk lager. DEN HAAG (ANP) Nederland zal nog eens veertig tot vijftig Chileense vluchtelingen opnemen. Het totaal komt dan op ongeveer 200. Aldus heeft pre mier Den Uyl gisteravond meegedeeld na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. De nieuwe vluchtelingen zullen naar Nederland komen door bemiddeling van de Hoge Commissaris voor de vluchte lingen van de VN. Beatrice Allende tijdens haar persconferentie op Schiphol. Achter haar PvdA- voorzitter Andre van der Louw. De consumentenbond stelt voor alle poolers gratis een „handleiding” beschik baar om ervoor te zorgen dat de afspra ken goed worden gemaakt. Wie de Con sumentenbond een brief stuurt met daarin een aan zichzelf geadresseerde enveloppe met een postzegel van 25 cent en het opschrift drukwerk, krijgt per kerende post die handleiding thuisge stuurd. De handleiding van de Consumenten bond bevat aanwijzingen op welke ma nier de duidelijkste afspraken gemaakt kunnen worden op punten als toerbeurt, cember 3,11 percent te geven en wat de hoger betaalden in juli minder hebben gekregen, niet alsnog te verrekenen. De werkgevers hebben dit compromis afgewezen. Daarop heeft de Unie uitvoe ring geëist van de cao-afspraak dat de prijsverhogingen volledig zouden worden vergoed als het onderzoek niet voor eind ’73 was afgerond. Dat is volgens haar het geval omdat de industriebonden een nadere studie nodig vinden. De produktiegerichtheid van de raffi naderijen in Nederland is zodanig, dat, ook als er geen olie-aanvoer is uit de boycotlanden, er in Nederland een teveel zal zijn aan zware stookolie en smeero lie. De zelfvoorzieningsgraad van benzine is in dit geval 61 percent en die van gas- en dieselolie 74 percent (alles ruwe Ontheffing van het verbod etalage- en winkelruiten te verlichten moet snel bij de gemeente worden aangevraagd. Winkeliers met een ontheffing moeten de verlichting de hele nacht laten bran den. Op de naleving hiervan zal een beperkte controle worden uitgevoerd. Vertegenwoordigers van het ministerie van Economische Zaken hebben dit gis teren tijdens een gesprek met vertegen woordigers van het georganiseerde be drijfsleven meegedeeld. Per 2 januari is deel II van het kentekenbewijs ook verkrijgbaar op een groot aantal postkantoren. Deze kanto ren zullen te herkennen zijn aan een affiche. Men kan er deel II ook laten overschrijven. DEN HAAG (ANP) Cees Vellekoop, de niet-erkende principiële dienstweige- raar die eerder deze week tot 21 maan- den gevangenisstraf werd veroordeeld, is in afwachting van de behandeling van zijn zaak in hoger beroep voor het hoog militair gerechtshof uit voorlo pig arrest ontslagen. Dit heeft het hoog militair gerechtshof gisteren op een spoedzitting meegedeeld. Vanochtend zal Vellekoop naar huis kunnen terugkeren. In het Noordbrabantse Fijnaart heeft de Rijkspolitie gisteren vijfduizend liter benzine ontdekt in een tank onder het erf bij een boerderij. Tegen de eigenaar van de boerderij is proces verbaal opgemaakt en de benzine is in beslag genomen. half bew. regen geh. bew. regen licht bew. licht bew. zw. bew. regen geh. bew. regen zw. bew. regen bew. Volgens de dochter van de bij de staatsgreep omgekomen president geeft de junta zelf toe honderd poli tieke gevangenen te hebben gefusil leerd, maar het juiste aantal doodge schoten politieke gevangenen zou vol gens haar zeker 1.000 bedragen. In Chili zou een grote werkloosheid heersen. Ongeveer 800.000 tot 1 mil joen mensen zouden geen werk heb- De linkse tegenstanders van de junta moeten een verklaring tekenen dat zij het bewind van de leiders steunen. Wanneer zij weigeren wor den zij ontslagen”, aldus Beatrice Al lende, die op haar rondreis door Eu ropa wordt vergezeld door Luis Ba- dilla, leider van het verzet in Europa en vertegenwoordiger van de links- christelijke beweging in Chili. Gister avond had zij een ontmoeting met minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking. UTRECHT (ANP). De FME, de werkgeversorganisatie in de Metaalin dustrie, heeft de vakbonden 'gisteren meegedeeld dat alle werknemers een volledige procentuele prijscompensatie krijgen over 1973. Dat betekent dat de werknemers met een salaris van meer dan 28.000 behalve de 3,11 percent voor iedereen er op 31 december ook nog bijkrijgen wat ze in juli minder hebben ontvangen dan de lager betaalden. 30.000 beschikt ten behoeve van de acties tegen de huidige Chileense machthebbers. De 30-jarige Beatrice Allende, die geen vaste woonplaats heeft, arri veerde op de luchthaven uit Helsinki, waar zij ook ontmoetingen heeft ge had met actiecomitees die het verzet in Chili tegen de junta steunen. „Wij eisen het stopzetten van het fusileren en martelen van de politie ke gevangenen. Er bestaat in Chili geen recht van verdediging. Wij vra gen dat het asielrecht wordt erkend en dat men de politieke gevangenen een vrijgeleide geeft. Wij willen dat het recht om te werken wordt erkend en dat er een einde komt aan de massale ontslagen”, aldus Beatrice Allende. DEN HAAG (ANP) „Stort u niet ondoordacht in een autopool, want daar door kunnen later de grootste moeilijk heden ontstaan. Van groot belang is dat er goede en duidelijke afspraken worden gemaakt voor het poolen begint”. Aldus het advies van de Consumentenbond aan iedereen, die begin volgend jaar met één of meer anderen een combinatie gaat vormen om heen en weer te rijden tussen huis en werk. De premiehoogte in verband met min der rijden en lagere schadecijfers, - de premierestitutie wanneer in de loop van het jaar wordt overgegaan naar een kleinere auto en de wijziging van het tarief voor wie een verzekering heeft van meer dan 20.000 kilometer per jaar en nu veel minder zal gaan rijden. SEATTLE (DPA). De Amerikaanse kustwacht heeft in het noorden van de Stille Oceaan 27 lijken gevonden van opvarenden van de Liberiaanse vracht boot „Oriental Monarch”, die woensdag in een zware storm 500 mij ten noord westen van Vancouver is vergaan. Ze droegen allemaal een zwemvest en zijn waarschijnlijk in het ijskoude water van ontbering gestorven. Het 15.000 ton metende schip had 40 man aan boord. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteren de eerste aanduiding gege ven van de duur van de ruimtevlucht van de Sojoez-13 door te zeggen dat de eerste helft van de reis er bijna op zat. Het lijkt waarschijnlijk dat comman dant Pjotr Klimoek en werktuigkundige Valentin Lebedev volgende week, en mogelijk maandag, naar de aarde zullen terugkeren. Dit gesprek volgde na een ontmoe ting met de leden van de Chili- beweging in Nederland. Vandaag volgt een gesprek met de beheersraad van het Strijdfonds Chili, die nu over Het VNO gaat er bij zijn berekenin gen van uit, dat het totale binnenlandse verbruik in 1974 met 4,8 miljoen ton zal kunnen worden teruggebracht tot onge veer 21 miljoen ton oliederivaten. In 1973 zou het verbruik (op basis van de ontwikkeling in de eerste acht maanden van dit jaar) 25,8 miljoen ton produkten kunnen zijn geweest. De besparing van 4,8 miljoen ton wordt verkregen door de regeringsmaat regelen met betrekking tot distributie en versnelde omschakeling op aardgas en door de vrijwillige beperkingen. Het VNO neemt aan, dat twee miljoen ton ruwe olie van de aanwezige voorraden wordt verbruikt. Uit de eigen oliepro- duktie in Nederland komt 1,6 miljoen ton en voorts gelooft het VNO dat 21 miljoen ton ruwe olie kan worden aan gevoerd uit de niet aan de olieboycot deelnemende landen, als deze landen hun aanvoer naar Nederland handhaven. Een belangrijk deel (ongeveer drie kwart) van de in Nederland aangevoerde ruwe olie wordt in de vorm van olie derivaten weer uitgevoerd. Handhaving van dit exportaandeel zou betekenen, dat uit de aan voer van ruwe olie uit de niet-boycotlanden, aangevuld met de binnenlandse produktie, ongeveer 5,9 miljoen ton aan aardoliederivaten be schikbaar zou komen voor binnenlands gebruik. Gezien de strategische functie zware stookolie voor de industrie andere landen, zou het niet ondenkbaar zijn dat voor dit olieprodukt een hoge „ruilvoet” zou kunnen worden bedongen in termen van andere oliederivaten, al dus het VNO in zijn weekblad. De familie Den H. werd bijgestaan door de heer W. Hesseling van het bureau voor arbeidsrecht van het NVV. De heer Hesseling heeft aangevoerd, dat Advance Chris’ vader er door bedrog toe heeft gebracht, een contract voor de cursus te sluiten. De studie-adviseur van het instituut (door de heer Hesseling aangeduid als „colporteur”) had namelijk gezegd dat de vooropleiding van de jongen, lagere school en mulo, ruimschoots voldoende was. De ouders zetten daarop hun handte kening onder het contract. UTRECHT (ANP) De ouders de 19-jarige Chris den H. uit Utrecht hoeven de bijna 1500 die Advance Nederland NV in Eindhoven van hen vorderde als lesgeld voor een cursus voor computerprogrammeur, niet te be talen. Dat is deze week na ruim een jaar procederen uitgemaakt door de kanton rechter in Utrecht. Het VNO gelooft voorts, dat Neder land mag blijven rekenen op een aan voer van ruim acht miljoen ton oliepro- dukten uit andere Europese landen. Het VNO acht het op grond van het resul taat van de Kopenhaagse topconferentie niet geheel onverantwoord om uit te gaan van de veronderstelling, dat in de voor Nederland relevante uitvoer geen extra uitvoerbelemmerend beleid zal worden gevoerd. Het VNO komt op een aanvoer van ruim acht miljoen ton produkten uit deze landen in de veronderstelling, dat de olie-aanvoer van deze landen met 20 percent is beperkt en dat de export naar Nederland in evenredige mate wordt be perkt. Alles bij elkaar zal er voor Ne derland een hoeveelheid van ongeveer 16 miljoen ton oliederivaten voor binnen lands verbruik beschikbaar zijn. Het totale binnenlandse verbruik aan aardolieprodukten zou dan slechts voor driekwart gedekt zijn, want oliedistru- butie, versnelde omschakeling op aard gas en vrijwillige verbruiksbeperking brengen het binnenlands verbruik terug tot ongeveer 21 miljoen ton aardoliederi vaten. De consumentenbond heeft zich in ver band met de benzinedistributie gewend tot de Nederlandse Vereniging van Au tomobielassuradeuren en gewezen op het aantal punten dat aanpassing aan de nieuwe situatie eist. Behalve op punten die in rechtstreeks verband staan met het poolen werd de aandacht gevestigd op: Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen n -a t 4 - Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm geh. Wenen zw. bew. Zürich Istanboel „Vijf miljoen ton olieprodukten tekort” DEN HAAG De voorraad olie in ons land is in december nagenoeg op peil gebleven, ondanks het feit dat de afleveringen van nieuwe olie zich op een dertig percent lager peil bevonden dan in de vergelijkbare periode voor de olie boycot en olie-aanvoerbeperkingen. Oor zaak: minder export, minder transitover- keer van olie. Als de aanvoer in januari zich even wel op hetzelfde peil zal bewegen als in december, zal het ondanks benzinedistri butie en verdere beperkingen niet te vermijden zijn dat de olievoorraden in ons land teruglopen. Er is dus, aldus de premier gisteravond na de minister raadsvergadering, alle aanleiding de vin ger aan de pols te houden. Den Uyl kondigde verder aan dat het kabinet de ambtelijke coördinatiecom missie, die belast is met de bestudering van de oliecrisis, opdracht heeft gegeven zo spoedig mogelijk advies uit te bren gen over de invoering van zomertijd in Nederland, in nauw overleg met de an dere Beneluxlanden. De premier en minister Lubbers zullen voortaan de kwestie van de olieschaarste binnen het kabinet coördineren. Het kabinet heeft besloten personen auto’s die op diesel rijden niet onder de distributieregeling te laten vallen, net als het vrachtvervoer. Deze auto’s zullen overigens wel beperkingen opgelegd krijgen. De overheid zal in de eerste weken van de distributie niet zelf de in- en verkoop van bonnen, die door automobi listen te koop worden aangeboden, ter hand gaan nemen. Zoals gemeld is de handel in bonnen vrij en het kabinet heeft besloten eerst eens te bekijken hoe zich dat in de praktijk ontwikkelt. Over de berichten die overal de ronde doen over zeer grote olievoorraden in ons land, zei de premier dat die kunnen ontstaan omdat men zich niet realiseert dat de export en het transitoverkeer wat vertraagd zijn, maar niet blijvend afge remd kunnen worden. De olie in entre pot is overigens nooit het eigendom van Nederland geweest en is altijd voor andere landen in de EEG, waarvoor Rotterdam de natuurlijke aan- en door voerhaven is. Dank zij de beperkingen in het ener gieverbruik en de omschakeling van de elektriciteitscentrales op gas en de be perking van het benzineverbruik is het gelukt de ijzeren voorraad voor 65 da gen op peil te houden en daarnaast de werkvoorraad voor de raffinaderijen. Hierbij moet echter worden bedacht dat die niet alle op topcapaciteit werken. zzo zzo zzo ozo zo zo zzo zo z z windstil zo windstil wzw z zzw wzw o o o nw windstil z z w windstil w nnw windstil wzw zzo zo zo zzo o zzo nno w in andere situaties (bijvoorbeeld bij overmacht) ook geholpen te zijn is een inzittendenverzekering van nut. De voor keur verdient dan een nieuwe vorm die door de ANWB speciaal voor het poolen is samengesteld, slechts elf gulden kost en door elke meerijder apart kan wor den afgesloten. De industriebonden hebben steeds be zwaar gemaakt tegen volledige compen satie voor alle werknemers. De afspraak over de compensatie van juli was een compromis. Toen werd afgesproken dat er een studie zou worden verricht naar de werking van het prijscompensatiesy- steem. Het resultaat daarvan zou maatge vend zijn voor de compensatie per 31 december. Zoals gemeld is de studie verschenen, maar trekken werkgevers en -nemers er verschillende conclusies uit. De FME meent dat is aangetoond dat er van overcompensatie voor de hogere inko mens geen sprake is; de industriebonden vinden van wél. De Unie van Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel heeft al eerder in deze week bij wijze van compromis voorgesteld alle werknemers per 31 de- half bew. licht bew. Las Palmas zw. bew. Tunis regen VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Weinig verandering in temperatuur en la ter kans op regen. Aantal uren zon: nul tot 3. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.temp.: van on geveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 ur: 70 percent. Kans op een geheel droog rimaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 26-12: minimum 1, maximum 6 graden. ZONDAG 23 DECEMBER Hoog water 2.52 uur en 15.05 Laag water 10.57 uur eh 23.12 MAANDAG 24 DECEMBER Hoog water 3.32 uur en 15.44 Laag water 11.32 uur en 23.53 ZONDAG 23 DECEMBER Zon op 8.47 uur onder 16.31 Maan op 7.55 uur onder 15.33 MAANDAG 24 DECEMBER Son op 8.47 uur onder 16.32 Maan op 8.41 uur onder 16.29 zw. bew. geh. bew. half bew. mist geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. regen Zd. Limburg zw. bew. hagelbui zw. bew. onbew. licht bew. regen geh. bew. regen geh. bew. half bew. B. en W. van Bussum gaan in de loop van het komende jaar illegale bouwwerken in hun gemeente opsporen. Het gaat vooral om schuren, serres, garages en overkappingen. Het onder zoek gebeurt door luchtfoto’s te vergelij ken met de lijst van af gegeven vergun ningen. Als legalisering achteraf van de bouwsels niet mogelijk is, zullen B. en W. maatregelen namen om die te ver wijderen. De kantoren van de ANWB zijn tussen Kerst en Nieuwjaar geopend op donderdag 27 en vrijdag 28 december van kwart voornegen ’s ochtends tot kwart voor vijf 's middags en op zater dag 29 december van kwart voor negen tot twaalf uur ’s middags. Op maandag 24 en maandag 31 december zijn alle kantoren gesloten. De centrale informa tie van de ANWB is op alle dagen dus ook tijdens de feestdagen gedu rende 24 uur per etmaal telefonisch bereikbaar onder nummer 070-264426. De Wegenwacht blijft tijdens deze dagen ook paraat, zij het dat op autoloze zondagen met een beperkte bezetting wordt gewerkt. Vanaf 27 december zijn op alle ANWB-kantoren de aanvraagformulie ren voor extra benzine voor zakelijk gebruik van personenauto’s verkrijg baar. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2