Dag van propaganda en verkiezingsspeeches Paus vraagt begrip voor ziektekosten verworpen Nog vóór kerst nieuw kabinet in Suriname Spaanse regering voelt zich zeker van toestand Beroep Calley tegen vonnis „Prijsopdrijving Palestijnen verzekeraars” Vredesoverleg over Vietnam weer opgeschort „Fluchthilfe" gestraft met twee jaar cel «F rond Oosterschelde PROCES TEGEN VAKBONDSLEIDERS WEER HERVAT Benzinehamsteraars bellen Enschedese politie voor opslag BI Vliegtuigongeluk in Peru - zes doden „Plan dijkverhoging moet klaar liggen” 3 22 1973 ZATERDAG DECEMBER „Wanhopige omstandigheden” Consumentenbond klaagt: i'j' in In zaak-My Lai Daders Oponthoud Scheldpartij Demonstratie EXTRA KERSTPRIJS AKTIE NATUUR EXTRA KERSTPRIJS I- F Vredesconferentie matig op gang ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Madrid, Robert Bosschart) LIMA, PERU (AP). Een tweemoto- rige Convair van de Boliviaanse lucht macht is gisteren kort voor zonsopgang neergestort in het noorden van Peru. alle ulie- ;elijk :rijg- giste- Libië t die irs in regen naart dzend onder n de roces- is in itshof leeld. huis WASHINTON (UPI). Het militaire hof van beroep in Washington heeft gis teren het beroep van eerste luitenant William Calley tegen zijn vonnis van 20 jaar gevangenisstraf verworpen. niet opdagen, vandaar de lege stoelen op de voorgrond. Als dit inderdaad niet het geval is, moeten zo spoedig mogelijk stappen on dernomen worden om de plannen gereed te maken, aldus de Kamerleden. schonken, alsof de Syriërs nog ieder moment konden binnenkomen. Dit bezwaar zou de formateur willen ondervangen door een lid van de PNR de functie van gevolmachtigd minister in Den Haag te geven. coalitie, de PNR, vindt dit een bezwaar omdat het juist deze twe personen zijn die straks besprekingen zullen moeten voeren over de toekomstige status van Suriname. De heer O. van Genderen van de NPS, die al gekozen is als statenvoorzitter, zou door de formateur benaderd zijn alsnog minister van districtsbestuur en decen tralisatie te worden. Mr. A. Karamat Ali van de NPS zou dan voorzitter van de staten moeten worden. Zes van de negen personen aan boord kwamen om het leven. Het toestel was uit de Verenigde Staten op weg naar de Boliviaanse hoofdstad La Paz. n de egale oren. jyres, nder- gelij- rgun- m de 3. en ver winter ange- werd asselt Lame- pri- ;ister- aditi- t het nklij- door ihard, prin- ollen- Carel ikrijk roch- ist. ardo- ebben lardo- hun «treft ileum, istens ukten 1. De n op van koop, /eige- taan- ld, is van r het jorlo- ■L'nie ?ege- lucht at de zat. mond ne in lappij mate- opge- hin- De paus drong er verder op dat op de conferentie over het Midden-Oosten ook het Vaticaan zal worden gehoord als de kwestie van de status van Jeruzalem ter sprake komt. Hij zei te hopen dat de conferentie „de weg opent naar onder- handelingen die hoop geven op een defi nitieve regeling van een langdurig con flict”. tnan- udige en uilen gis- i die 1 en cans rond intig zoek loge- izine huur ;rry- Arron zou zware druk uitoefenen op mr. E. Bruma van de PNR om ook zitting te nemen in het kabinet. Bruma zou de portefeuille van Economische Za ken moeten beheren. zeer kwaad op Waldheim. Gromyko had gevraagd of er vandaag al over wezen lijke zaken gesproken kon worden als een van de deelnemers dat zou voorstel len. Daar ging Waldheim mee akkoord, met het gevolg dat er al belangrijke zaken te berde gebracht kunnen worden als een deelnemer dat zou voorstellen. Israel had er op gestaan dat er voor de Israëlische verkiezingen geen substantië le zaken behandeld zouden worden. Vandaag wordt achter gesloten deuren over procedurele zaken gesproken. Het is niet waarschijnlijk dat er ook morgen of maandag vergaderd wordt, zodat de in leiding van deze conferentie waarschijn lijk vandaag is afgelopen. Wat Syrië betreft werd de komedie perfect opge voerd. De Syrische tafel stond leeg, tus sen die van Rusland en Jordanië in. Zelfs de glaasjes water stonden inge- De Spaanse pers heeft bericht dat de politie reeds een van de daders geïdenti ficeerd zou hebben. Een negentienjarige jongeman, met een schotwond in de wang, zou gistermorgen vroeg door de politie onder scherpe bewaking naar een hospitaal zijn gebracht. Hij zou een van de personen zijn die weken geleden de PARAMARIBO (ANP). Het ziet er naar uit, dat Suriname voor de Kerst een nieuw kabinet zal hebben. Politiek Suri name gelooft dat formateur Henk Arron maandag zijn kabinet bijeen zal hebben en dat hij als premier de kerstboodschap zal uitspreken. anto- i een laten Prof. Shamir, directeur van het Shilo- cah Instituut in Tel Aviv, een instituut adt research doet in Arabische zaken, w as milder gestemd. „Die openings speechen hebben een specifiek doel en dat hoort er bij. Wat positief klonk in de rede van Fahmi is, dat hij sprak over een zakelijke aanpak. Dat betekent: ge ven en nemen.” Opmerkelijk was dat Eban niet fel tegen de Russen uitviel, zijn conferentieburen. Eban en Gromyko schudden elkaar zelfs voor het begin van de middagzitting de hand. Na de middagzitting was Eban wel zijn id op tnber 5 tot ater- legen indag alle ma in ?edu- nisch >4426. agen oloze itting Er was ’s morgens nog enig oponthoud geweest vanwege de conferentietafel: Is rael was tussen Egypte en Jordanië geplaatst, en vond dat wat benauwend. Er was wat gekibbel over, maar uitein delijk werd de knoop doorgehakt en de bordjes werden eenvoudig omgewisseld. Egypte bracht ook de Palestijnse ter reur ter sprake. „Hoewel wij terreurda den, zoals aanvallen op vliegtuigen door enkelingen, afkeuren, moet de wereld er toch wel rekening mee houden dat het om daden gaat van mensen die de wanhoop nabij zijn. Dat maakt deze daden begrijpelijk”. De Egyptische woordvoerder Basheer herhaalde dat nog eens op de persconferentie. kelder van het gebouw huurde van waaruit de tunnel gegraven was voor de bomaanslag tegen Carrero Blanco. Een ander zeer opvallend detail dat ui de politie-onderzoekingen zou zijn Geble ken, is dat de aanslag gepleegd zou zijn door middel van één of misschien zelfs drie in serie geschakelde anti-tankmij- nen die door ongetwijfeld deskundige handen was geïnstalleerd in een tunnel die de daders onder het plaveisel hadden gegraven. In de lange geschiedenis van politie-ontdekkingen van linkse wapen arsenalen heeft men nooit anti-tank- mijnen gevonden. Spanje’s linkse opposi tie pleegt haar bommen zelf te maken. Daarentegen is er wel eens sprake ge weest van het gebruik van standaardwa pens door rechtse extremisten. Hem is ten laste gelegd dat hij in 1968 bij een slachtpartij in het Zuidvietname- se My Lai tenminste 22 Vietnamese burgers heeft vermoord. ROME (AFP-DPA). In zijn jaar lijkse kersttoespraak tot het college van kardinalen heeft paus Paulus VI er gisteren op gewezen dat men ondanks de jongste aanslagen van de Palestijnen niet mag vergeten dat sinds 1947 hon derdduizenden Palestijnse vluchtelingen in „wanhopige omstandigheden” verke ren en hun rechtvaardige aanspraken betwist zien. op hem gemaakt en het is dus mogelijk dat Franco liever niet zijn emoties in het openbaar wilde tonen. Hij werd op de plechtigheid vertegenwoordigd door prins Juan Carlos. Wel ontving Franco op het paleis de Amerikaanse vice-president Gerald Ford, die door president Nixon als zijn per soonlijke vertegenwoordiger naar Ma drid was gezonden en de Portugese pre mier Marcelo Caetano. De officiële plechtigheden in Madrid, evenals in de andere grote steden van Spanje, vinden plaats temidden van een sfeer van een zekere terneergeslagenheid en ongerustheid over de politieke toe komst, maar een grote uiterlijke kalmte. De politie laat zich wel iets meer nadrukkelijk zien op belangrijke plaat sen, en naar het schijnt zijn militaire verloven ingetrokken, maar over het al gemeen heerst normaliteit. Zo is bijvoor beeld zelfs het beruchte „Proces 1001” tegen tien klandestiene vakbondsleiders in Madrid, dat donderdagmorgen werd uitgesteld, gisteren weer volgens plan hervat. Fouad, redacteur van het Egyptische blad Al Achram. „Israël erkennen? Wélk Israel, waar zijn Israels grenzen, hoe kunnen we een land erkennen dat geen enkel reëel voorstel doet, en dat geen grenzen heeft?” DEN HAAG (ANP). Plannen voor dijkverhoging rond de Oosterschelde moeten klaar liggen als de commissie- Klaasesz haar rapport uitbrengt over het al dan niet afsluiten van deze zeearm. Dit standpunt hebben de Tweede-Ka- merleden Janssen en Roels (beiden PvdA) en mevrouw Van der Hcem-Wa- gemakers (PPR) gisteren vertolkt in schriftelijke vragen aan minister Wes- terterp van Verkeer en Waterstaat. De vragen knopen aan bij mededelin gen die de minister woensdag in de Tweede Kamer deed, toen het ging over de storm van eind vorige week. De Kamerleden vroegen of uit die medede lingen kan worden afgeleid, dat de plan nen voor onmiddellijk verhoging van de dijken na het uitbrengen van het rap port niet gereed zijn. Het felst viel Jordanië uit: het bleek dat dit land ook min of meer namens Syrië sprak, kennelijk het resultaat van het bezoek van koning Hoessein aan Damascus. Rifai was de enige die Syrië met name noemde, en ontruiming van de hoogten van Golan eiste. „Niemand sprak eigenlijk tot de con ferentie, maar tot de achterban”, merkte de oriëntalist en Midden-Oosten-expert Eric Rouleau op. „De Egyptenaren moe ten bewijzen dat ze goede nationalisten zijn, zeker nu de Syriërs niet zijn geko men. Jordanië moet bewijzen dat het zelfs nationalistischer is dan de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie, en Israel zit over enkele dagen met verkiezingen. Het ging zelfs zover, dat de Egyptische woordvoerder Basheer op een persconfe rentie na de toespraak van Eban zich direct in de verkiezingscampagne ging mengen, door de Israëliërs te waarschu wen voor hun militaristische leiderschap. Toen was de eerste dag van de confe rentie al verworden tot een ordinaire scheldpartij tussen Eban en Fami eerst, en op een Egyptische persconferentie later. „Geen enkel constructief woord is over Ebans lippen gekomen”, zei de heer ENSCHEDE (ANP). Talrijke benzi nehamsteraars hebben gisteravond de Enschedese politie gebeld met het ver zoek de door hen gehamsterde brandstof op te slaan. Dat gebeurde naar aanleiding van de mededeling van de politie, dat het pu bliek zonder gevaar voor strafvervolging met de politie contact op kon nemen voor het vinden van een veiliger opslag plaats voor de benzine. De politie heeft na de stroom van telefoontjes laten weten dat zij slechts advies wil geven om een veiliger opslag voor de brandstof te vinden. Het ligt geenszins in de bedoeling dat men de benzine op het politiebureau brengt. Enkele inwoners van Enschede hadden de politie zelfs gevraagd of zij bereid was nog te kopen benzine tot na 7 januari voor hen te bewaren. Naast een komplete Bauknecht keuken t.w.v. 5.000.- als eindhoofdprijs voor de Aktie Natuur-puzzel, stelt Bauknecht ook graag deze kompakte, praktische Minor-keuken voor appartementen, kantoren, vakantiehuisjes, etc. t.w.v. 2.000.- als extra Kerstprijs beschikbaar. Wordt de minor-keuken gebruikt, dan ziet ze eruit als een heldere, vriendelijke keuken waarin alles binnen arm bereik. Is men klaar met koken, dan sluit men eenvoudig de twee openslaande deuren en de keuken is een kast geworden, waarvan niemand vermoedt, dat hij een hele keuken verbergt. Bovendien wordt gelijktijdig dooreenmikro-schakelaardestroomvoorhetkookgedeelteautomatisch uitgeschakeld (veilig, vooral voor vergeetachtigen). Doe mee met de Kerstpuzzel van de Aktie Natuur in deze krant! Pogingen van de arbeidersoppositie om toch nog haar protestcampagne voort te. zetten, zoals een bliksembetoging in het centrum van Barcelona gistermiddag, worden door de politie, die zelfs schoten in de lucht loste, onmiddellijk verijdeld.' Na een rouwmis voor de vermoorde premier waarin werd voorgegaan door kardinaal Jubany, kwam het tot nog een demonstratie in Barcelona en één in Madrid ten gunste van Franco. Honder den mensen eisten van het leger de moord op Blanco te wreken. Deze de monstranten werden door de regering ongemoeid gelaten. Dat Carrero Blanco werd vermoord op hetzelfde moment dat het Proces 1001 had moeten beginnen, is beslist geen toeval, maar het is evenmin een afdoen de aanwijzing van de identiteit van de daders. Het kan evenzeer een protest van fanatieke linkse terroristen zijn (uit Frankrijk komen niet bevestigde en zelfs tegengesprok _n berichten dat de Baskische ETA de verantwoordelijkheid op zich genomen zou heben, in Madrid spreekt men ook van anarchisten), als een provocatie van rechtse extremisten in beide gevallen wisten de daders maar al te goed dat de moord vereenzelvigd zou worden met de campagne van pro testen in binnen- en buitenland tegen het proces 1001. Om de „normaliteit” te onderstrepen vond gisteren zoals gebruikelijk de mi nisterraad plaats onder voorzitterschap van generaal Franco in diens paleis. Franco, die begin deze maand zijn 81e verjaardag vierde, heeft het Pardo-paleis bij al deze gebeurtenissen niet verlaten. Zijn medici maakten zelfs bekend dat zij hem „wegens een lichte griepaandoe- ning” verboden hadden om de begrafenis plechtigheden van admiraal Carrero Blanco gistermiddag bij te wonen. De gewelddadige dood van zijn jarenlange vriend en onwankelbaar trouwe mede werker heeft ongetwijfeld diepe indruk De plaatsvervangende minister-presi dent, Torcuato Fernandez Miranda, die sinds 1969 minister en secretaris-gene- raal van de staatspartij is, hield de afgelopen nacht een korte toespraak voor radio en televisie, waarin hij verze kerde dat de regering het hoofd koel houdt. Al onderstreepte hij dat de open bare orde met volle kracht gehandhaafd zal worden: het bleek duidelijk dat de regering het voorlopig niet nodig vond om speciale maatregelen te nemen zoals bijvoorbeeld het uitroepen van de nood toestand. DEN HAAG (ANP) - „Stop de prijs opdrijving van de ziektekostenverzeke raars”. Met deze noodkreet heeft de Consumentenbond zich tot de minister van Economische Zaken persoonlijk ge wend, nadat de betrokken ambtenaren er bij herhaling, maar zonder succes, op waren gewezen. Per 1 januari mogen de ziektekosten verzekeraars hun premies met maximaal 13,5 percent verhogen, tenzij zij in ’73 hun premies al met meer dan 23 percent hebben verhoogd. In dat geval moet de nu komende premiestijging lager zijn. De consumentenbond zou op het ogen blik worden overstroomd met klachten over verzekeringsmaatschappijen, die zich niet aan de prijzenbeschikking hou den en veel meer rekenen dan is toege staan. Inmiddels is het overleg tussen de partijen die samenwerken in <je verkie- zingsoverwinnaar, de Nationale Partij- kombinatie, over de aanwijzing van mi nister in volle gang. Verwacht wordt dat de partijen dit weekeinde zullen gebrui ken om officieel hun kandidaten voor te dragen. Dat het toch nog vrij lang heeft geduurd voor de samenwerkende partij en het eens waren over een nieuw kabinet, vindt volgens politieke kringen in Paramaribo zijn oorzaak in het feit dat de grootste partij in de kombinatie, de NPS, zowel de voorzitter van de raad van ministers als de voorzitter van de staten levert. De op één na grootste partij in de Gisteren is de 31-jarige mevrouw Ineke Van Geels-Maatkamp uit Rotterdam in het Oostduitse Halle tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens een poging haar Oostduitse vriend Klaus Kriebitschz het land uit te smokkelen met behulp van een vervalst Nederlands paspoort. Ineke Maatkamp, die geschei den is, is daarmee de enige Nederlandse onderdaan die wegens „Fluchthilfe” een straf moet uitzitten in enig Oosteuropees land. In de DDR worden ook zes Neder landers vastgehouden die verdacht wor den van economische delicten. In Tsje- choslowakije bevindt zich een Nederlan der vanwege hetzelfde misdrijf in de gevangenis. PARIJS (DPA). De besprekingen over een politieke regeling in Zuid- Vietnam zijn gisteren voor de derde keer in drie maanden voor onbepaalde tijd opgeschort. De vertegenwoordigers van Saigon en de Voorlopige Revolutionaire Regering raakten tijdens hun wekelijks overleg verwikkeld in een fel twistgesprek. De nieuwe impasse komt een dag nadat de Amerikaanse minister Henry Kissinger met de Noordvietnamese politicus Le Due Tho in Parijs overleg pleegde over de toepassing van de vredesregeling in Xuid-Vietnam. MADRID De Spaanse regering voelt zich er zeker van dat zij de toestand in het land volkomen on der controle heeft, ondanks de po litieke opschudding die de moord aanslag op admiraal Carrero Blan co van donderdagmorgen heeft veroorzaakt. (Van onze speciale verslaggever Jaap van Wesel) GENÈVE. De openingsdag van de vredesconferentie in Genève over het Midden-Oosten is een dag van propaganda en verkiezingsspeeches geworden. Alle o ide en bekende theorieën werden aangevoerd, zowel door Israel als de Arabische staten. Israels minister van Buitenlandse Zaken Eban, die gedurende de morgenzitting zeer zenuwachtig was, had het over de Arabische terreur, over Israels bereidheid om vrede te sluiten, en over de agressiviteit van de Arabische landen. „Israël kan geen vrede hebben als het blijft domineren, gebieden bezet houden, en het militair de Arabi sche wereld blijft bedreigen,” was het verweer van Arabische zijde. 1 Een overzicht van de delegaties aan de t-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3