RINUS STERKENBURG Procureur-generaal van Hoge Raad verwerpt beroep VOMAR-supermarkt MIK-opnamen in Sporthal Heemskerk nam afscheid van korpschef Molenaar Maatregelen verlichting „Bestemming landbouw was reeds verwezenlijkt” „Kerstbomen zagen is geen pretje I 1 RB? I I I MB g Bi J 1 te I; NA PERIODE VAN OPBOUW GEMEENTEPOLITIE K 7 I. llill f èol ZATERDAG 2 2 DECEMBER 19 7 3 IJMUIDER COURANT Grapje Tuinartikelen 99 Groot tekort Problemen Sneeuw Dank Niet „droog” (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft vrij dagmorgen zijn conclusie bekend gemaakt in het beroep, dat Zwanen burg Zelfbedieningsbedrijven b.v. uit IJmuiden tegen het vonnis van het Arnhemse gerechtshof had aangetekend. Volgens mr. Berger dient het beroep van Zwanenburg te worden verworpen. Als de Hoge Raad deze conclusie van de procureur-generaal overneemt betekent dit, dat Zwanen burg géén supermarkt in levensmiddelen in de bloemkas (de VOMAR) aan de Bankenlaan mag drijven. k 'sa V-ë. X 1 teTu H (Van een corespondent) de (Van een onzer verslaggeefsters) JAN PIET STOKMAN (Van een onzer verslaggeefsters) gebouwd ten dienste van het agrarische bedrijf. Het lijkt een verhaal van een jonge woudlo'per, die een grimmig gevecht met de natuur levert. „Nou, als je dit hebt meegemaakt weet je niet anders. Het is keihard werken”. m H D d< n< et w n Zoals bekend heeft de gemeente Be verwijk zich altijd verzet tegen de vesti ging van de Vomar in de bloemenkas. Het Arnhemse Gerechtshof bepaalde be gin juli van dit jaar, dat in de kas alleen tuinartikelen verkocht mochten worden. Het Hof bevestigde hiermee het vonnis van de Haarlemse rechtbank op 23 april 1971, waarin de gemeente Be verwijk in het gelijk werd gesteld, toen De heer Molenaar zei geen spijt te hebben van zijn „Heemskerkse jaren”. ,,’t Was weer eens wat nieuws”, was zijn droge commentaar, ,,’k Heb een jaar lopen venten om mensen naar Heems kerk te krijgen, tot de Zaanstreek red- De burgemeester sprak met waarde ring en erkentelijkheid over het rustige optreden van de heer Molenaar in deze moeilijke overgangsperiode. „De wijze waarop men leiding geeft is een belang rijke factor in het optreden en de taakopvatting van hethele korps”, aldus burgemeester Nielen, die de heer Mole naar „een man van de Oude school” BEVERWIJK. Vrijdagavond zijn in de Beverwijkse sporthal de opnamen gemaakt voor het programma MIK van de KRO-televisie dat zaterdag 5 januari wordt uitgezonden. Een scala van be kende artiesten, onder wie natuurlijk de Beverwijkse Annie Palmen als Drika, traden op voor een met zo’n 1300 bezoe kers gevulde zaal. Degenen, die er niet waren kunnen het programma op 5 januari alsnog bekijken. ding bracht door politiemensen tijdelijk aan ons af te staan. HEEMSKERK. Op zijn verzoek in intieme kring heeft men vrijdagmiddag in de Heemskerkse raadzaal afscheid genomen van de korpschef van de ge meentepolitie L. H. Molenaar, die per 1 januari uit deze functie wordt ontheven wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De commissaris van de Beverwijkse gemeentepolitie Molenaar werd in okto ber 1971 ook als korpschef in Heems kerk aangesteld met de taak daar de gemeente-politie op te bouwen. Dit was het begin: maart 1971; wat er in de kas verkocht mocht worden schreef de bedrijfsleider op een groot bord. In 1968 kwam Heemskerk op grond van het inwonertal eigenlijk al in aan merking voor een eigen korps gemeente politie, maar als gevolg van de dreigende samenvoeging van de IJmondgemeenten, werd de feitelijke instelling van dat korps uitgesteld tot bekend werd dat Heemskerk een zelfstandige gemeente zou blijven. De rijkspolitie bleef inmid dels, tot in 1971 een begin moest worden gemaakt met de overschakeling op een korps gemeentepolitie. „Er was daarbij alle aanleiding om een beroep te doen op de Beverwjkse commissaris van poli tie, omdat dit mede zou betekenen dat men in Heemskerk zou kunnen profite ren van de samenwerking met het Be verwijkse korps, vooral in die eerste overgangstijd”, aldus burgemeester H. Nielen van Heemskerk, die de scheiden de korpschef vrijdagmiddag toesprak en niet verheelde, dat die overgang van rijks- op gemeentepolitie allerlei proble men met zich mee bracht, die door de heer Molenaar moesten worden opge vangen. De oudere politie-ambtenaren uit het rijks-detachement die nu in dienst kwamen van het korps gemeente politie kregen aanvulling van in hoofd zaak jonge politiemensen, waaraan de bevolking ook moest wennen. mr. Berger niet. „Het Amsterdamse Hof is ervan uitgegaan, dat de bij het uitbreidingsplan in hoofdzaken „Weste lijk Beverwijk” aan de betreffende grond gegeven bestemming van land bouw reeds was verwezenlijkt vóór de bouw van de aanvankelijk als tuincen trum c.q. tuinsupermarkt geëxploiteerde bloemenkas”. De procureur-generaal vond dit een taalkundig grapje. „Als een gebied voor woningbouw is bestemd is de bestemming verwezenlijkt wanneet in dat gebied woningen zijn gebouwd. De bestemming is verwezenlijkt als het doel is bereikt, dus de bestemming landbouw is er wan neer niets meer agrarische bedrijvigheid tot die grond in de weg staat.” Op de grond van de bloemenkas was tuingrond, dus de bestemming landbouw was ver wezenlijkt en daarin kon de bouw van een bloemenkas geen wijziging brengen, aldus mr. Berger. De jonge Beverwijker toog deze maal met vijf helpers naar de grens van België en Luxemburg, omdat Ri- nus daar een prachtig perceeltje had gevonden, zoals hij zelf zegt. „Half november begonnen we daar te kap pen, maar de sneeuw heeft ons na een week kappen verjaagd. Tot aan onze knieën baggerden we in de sneeuw en als je weet dat we ’n zogenoemde ronde zaag gebruiken, die de boompjes in een flits vlak boven de grond omzaagt, snap je wel, dat die zaag het om de haverklap vertikte. Dat ding werd gewoon te Links de scheidende korpschef L. H. Molenaar, in het midden het hoofd van de gemeentepolitie burgemeester H. Nielen met rechts van hem de nieuwe korpschef De Ruiter. „Ik heb veel werk laten liggen voor de nieuwe korpschef De Ruiter, maar voor mij is hij een goede bekende in wie u alle vertrouwen kunt stellen”, aldus de heer Molenaar, die tenslotte dank bracht aan de raad, de hoofden van diensten en de brandweer. Chinees restaurant. In het pand Hendrik Mandeweg 39, waarin momen teel nog loodgietersbedrijf Van der Wal is gevestigd, zal begin volgend jaar een Chinees restaurant worden geopend. Het pand is aangekocht door de heer H. L. Hsu, voormalig eigenaar van Chinees restaurant „Kota Radja” aan de IJmui- der Lange Nieuwstraat. Het loodgieters bedrijf verhuist eind december naar de nieuwbouw tegenover het Beverwijkse postkantoor. De nieuwe Van der Wal vestiging zal medio januari officieel worden geopend. Het Amsterdamse Gerechtshof ver klaarde indertijd, dat als de bestem- mingsvoorschriften worden gehanteerd, de verkoop van tuinartikefen in de bloe menkas niet ten dienste strekken van het agrarisch bedrijf en aldus in strijd zijn met de bestemmingsvoorschriften, zo verklaarde de procureur-generaal mr. Berger. De mening van Zwanenburg zelfbedie- ningsbedrijven b.v. dat met betrekking tot de betwiste bloemenkas de uit het bestemmeningsplan voortvloeiende be stemming niet is verwezenlijkt deelde I De heer Molenaar sprak zijn bewon dering uit voor de wijze waarop de politiemensen in Heemskerk de overgang van rijks- op gemeentepolitie hebben verwerkt. Hij sprak tevens zijn vertrou wen uit in de de jonge politiemensen, die hier voor vele problemen kwamen te staan. Dank bracht de scheidende korps chef vooral ook aan „de oudere garde”. Het tweede argument van Zwanen burg om in casatie te gaan berustte op de stelling, dat in het algemeen de uit het plan voortvloeiende bestemming van gebouwen eerst verwezenlijkt is, wan neer het gebruik, dat daadwerkelijk van het goed wordt gemaakt, daarmee in overeenstemming is. stoken dan vóór de uitvaardiging van de beschikking het geval was. In Heemskerk is de ontheffingsrege- ling gedelegeerd aan de gemeentepolitie. Met ingang van maandag 24 december kan men ontheffingsaanvragen indienen bij de gemeentepolitie' en ook hier geldt alleen de veiligheidsnorm. De politie zal in de eerste week vooral corrigerend en niet direct verbaliserend optreden, mede in verband met het feit, dat het voor sommige zakenmensen vanwege tijd klok en dergelijke technisch onmoge lijk is de verlichting uit te schakelen. Zij krijgen in deze eerste week gelegen heid om hun installaties aan te passen. Hij concludeerde dat de ingebruikne ming van de kas als supermarkt in levensmiddelen in strijd met de voor schriften is. „Plaatsing van een bloe menkas op tuingrond impliceert de ver wezenlijking van de bestemming land bouw”, zo besloot hij. nieuwe korpschef De Ruiter, begon zijn toespraak bewust met het uitbrengen van een toast op de heer Molenaar, om te bewijzen dat deze niet wordt opge volgd door een „droge” politieman. Op zijn taakopvatting wilde hij liever nader ingaan bij zijn installatie, maar hij meldde nu eat hij de medewerking van het Beverwijkse korps, ook na het af scheid van de heer Molenaar, nog zeer van node zal hebben. BEVERWIJK. De waarnemend burgemeester van Beverwijk, de heer P. J. Schipperus, heeft bekend gemaakt, dat ingevolge de beschikking van de minis ter van Economische Zaken met betrek king tot de beperking van het electrici- teitsverbruik, in winkels en etalages al leen die verlichting mag branden die uitsluitend dient ter beveiliging van die winkel of etalage; één en ander aan te tonen ten genoege van de commissaris van de gemeentepolitie in Beverwijk. Hij maakte tevens bekend, dat thans in géén geval méér verlichting mag worden ont- Hij zegt het tussen neus en lippen door: 20.000 kerstbomen verkocht aan de handelaren die op hun beurt de groene sfeerrijke bomen aan het koopgrage publiek kwijt raakten. Ri- nus Sterkenburg, een 27-jarige Be verwijker, die in de grossierderij van pot- en kamerplanten van zijn schoonvader Piet Arisz aan de Creutzberglaan te Beverwijk, zijn mannetje én zijn vak wel (ver)staat. Waarom we juist hem moeten heb ben om iets over zijn ervaring als kerstboomleverancier te vertellen, is een speling van het lot, of noem het maar een journalistieke toevalligheid. Hij is er duidelijk niet tevreden mee, maar geeft zich gewonnen als er over kerstbomen wordt gepraat. Rinus Sterkenburg en zijn schoon vader Arisz zijn van die 20.000 bo men af, maar vraag niet hoeveel moeite en hoeveel niet voor herhaling geschikte woorden en uitdrukkingen daarmee gepaard zijn gegaan. In de kerstbomenwereld is het ge bruikelijk reeds in de zomermaanden op zoek te gaan naar bomen die qua grootte en kwaliteit in aanmerking kunnen komen voor een bod. En of men nu in Duitsland, België of Luxemburg terecht komt, maakt Ri nus Sterkenburg niets uit. „Kijk, je hebt natuurlijk je relaties, die je een tip geven van, hé joh, bij dat plekkie in de Ardennen zit geweldig spul voor je”. noemde en hem kenschetste als beslist geen „droge” politieman. In die eerste periode van opbouw van het gemeente lijke politiekorps waren er vele bespre kingen geweest tijdens welke de heer Molenaar altijd bedachtzaam een sigaar had gerookt. De burgemeester bood hem nu een kist sigaren aan van hetzelfde merk en daarbij een ets van het raad huis waar hij de laatste jaren zoveel besprekingen heeft moeten voeren. Als nestor van de raad bracht de heer H. Boerée dank aan de scheidende korps chef voor zijn verantwoorde wijze van leiding geven, mede namens de ver- keerscommissie. Namens het korps gemeentepolitie bood adjudant Okel het standaardwerk „De Bezetting” van dr. L. de Jong aan. De opvolger van de heer Molenaar, de politiemannen in maart 1971 de verkoop van levensmiddelen in de bloemenkas aan de Bankenlaan beletten. Volgens de gemeente is de in de bloemenkas gevestigde supermarkt in le vensmiddelen in strijd met de bestem mingsvoorschriften van het geldende uit breidingsplan. De grond aldaar heeft de bestemming landbouw, hetgeen inhoudt dat er alleen bouwwerken mogen worden Volgens Rinus Sterkenburg heerst er een groot tekort aan kerstbomen. Na zes jaar in die kerstbomenwereld te hebben meegedfaaid mogen we de uitspraken van Rinus wel als waar heid aannemen, maar als hij begint te vertellen dat er over drie of vier jaar geen kerstboom meer te koop is, begin je toch aan overdrijving te geloven. Maar Rinus Sterkenburg drukt je dan met de neus op de feiten: „Hoor es hier. Een aantal jaren geleden konden we kopen wat we kopen wilden. Kerstbomen ge noeg, want iedere boer, die nog een hoekje van zijn land over had, ging er kerstbomen kweken. Die overvloed is nu verdwenen en veranderd in een schaarste. Men heeft maar raak ge kocht met het gevolg dat de bomen met mondjesmaat uit het buitenland gehaald kunnen worden. Toen de boeren merkten dat de prijzen van de kerstbomen niet genoeg meer op brachten stopten ze met de kweek”. Zo liggen de zaken thans, aldus Rinus Sterkenburg, die ons nog een hart onder de riem steekt. „Al die verhalen over boomloze bossen als de kerstbomenhandelaars zijn geweest, zijn niet waar. We halen geen bossen leeg en als je bomen uit een bos kapt, zijn dat zogenoemde uitdun- boompjes”. koud. Toen zijn we maar naar Bever wijk teruggegaan. Duizenden boomp jes hebben we achter moeten laten”. Rinus verhaalt over zijn lange rei zen, beneden in het dal om een kraanwagen te huren, die de vracht wagens de bergwegen op kon duwen om de omgezaagde kerstbomen op te helen. „Er zijn zelfs sneeuwkettingen aan te pas gekomen om die wagens de bergen in te duwen”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4