Kerstconcert COV IJmuiden droeg internationaal karakter Haven TNO NAM AFSCHEID VAN J. VAN PEL Stickers voor ziekenhuis in Scholen zwommen zich Vietnam een weg naar succes Dubbelzeskamp scholieren tijdens kerstvakantie St. Engelmunduskerk in Driehuis zal uitwendig worden op geknapt stoutenbeek 5 TWEEDERDE VAN PAROCHIE WIL KERKGEBOUW HANDHAVEN a. Feestactiviteiten Youth for Christ Twee dagen in Sporthal Zeewijk Spannende week in Velserbad VERKOPER b. VERKOPER IJMUIDER COURANT ZATERDAG 2 2 DECEMBER 1973 UITSTEKENDE SAMENWERKING TUSSEN KQOR EN SOLIST GESLOTEN Urgentieprogramma rt Vergissing (Van onze medewerker) KEES MAAS (Van een onzer verslaggevers) De Directie. ADVERTENTIE Donderdag aangekomen schepen. Donderdag vertrokken schepen. Vrijdag aangekomen schepen (Van een onzer verslaggevers) Vrijdag vertrokken schepen. P- (Van een medewerker) M öte losplank iN (Van een onzer verslaggevers) in de (Van een onzer verslaggevers) r S L De om zijn talenkennis en -knobbel veel geroemde heer Van Pel mocht vrij dagmiddag een schat aan boeken meene men. Zeer geroerd sprak hij dan ook aan het slot een woord van dank. Op de foto een van zjn oude „bazen”, de heer H. van Mameren, voorzitter Voedingsor- ganisatie, die een persoonlijk geschenk aanbood. Maandag 24 december a.s. zijn onze kantoren van 16.00 uur af buitenkant van de kerk of het plaatsma ken van het oude kerkgebouw voor een kleiner ander bouwwerk. De kerk die mag blijven. Het dorps- aanzicht van Driehuis zoals dat nu door de St. Engelmunduskerk wordt beheerst zal niet verdwijnen omdat de meerder heid van de parochianen niets voor de vervanging van de kerk door nieuw bouw voelt. Wiesehahn niet alleen een imposant vo lume bereikt, maar ook een treffende dy namiek. Klarenbeek, Holmsund; Calchas, R’dam; Karin Winkler, R’dam; Antonie Jr., New Castle, IJmuiden; Gitta von Bargen, Pi ombino, IJmuiden; Norfos, Sonderborg, IJmuiden; Johannesturm, Cont. Plat, IJ muiden. 1211— 15,29— ge ht lit rs. as =n lie de st, en os n- ?st in. ld de nt er is, te rg de ;al ■at e- en ag ed en le en ad de in P- sn ,t- en te en ns -ege- ilitie. nber enen geldt e zal id en mede voor tijd- loge- :elen. legen- sen. VELSEN. Onder het motief „Ook zij vreugde tijdens de feestdagen”, gaan jongere en oudere Velsenaren de ko mende dagen stickers verkopen waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de bouw van een ziekenhuis in Vietnam. De organisatie bij deze actie berust bij het Comité Velsen voor Vietnam. Voorts zijn in de Centrale bibliotheek en in de bibliotheek aan het Zeewijk- plein tentoonstellingen ingericht die wil len aantonen wat mensen voor andere mensen in nood kunnen doen en beteke nen. „Velsen voor Vietnam” raadt een ieder aan daar eens een kijkje te gaan nemen. Verdere inlichtingen omtrent de sticker-verkoop zijn te verkrijgen onder telefoonnummers 13267 en 14884, beide in Velsen. Deze liet tal van personen, die de heer Van Pel op een of andere wijze in zijn leven had ontmoet, voormarcheren, tot grote verbazing van de man, die deze middag in het middelpunt stond. De lovende woorden aan zijn adres gericht, waren er vele, en zo bleek uit alles: zeer welgemeend. Rich Pilot, Cont. Plat; Phaedon, Im- mingham; Jan iZska, Abidjan; Borkus, Thames; Tor Mercia. Gotenborg; Kano Palm, Las Palmas; Johann, Gunness; Vechtstroom, Huil; Susan Miller, Lon den; Winnetou; Husum; Speed Gale, Dordrecht, IJmuiden; Op 29 december is er een oudej aars koffiebar met een terugblik op het afge lopen jaar. Er volgt een echte oude- j aarsverrassing en de muziek wordt ver zorgd door de groep „Exodus” uit Mon- nickendam In het gebouw van TNO aan de Dok- weg is vrijdagmiddag afscheid genomen van de heer J. van Pel. „Een bijzonder man, die men als mens, maar ook als collega zal missen”, zo schetsten de vele sprekers het vertrek van de heer Van Pel, die zoals wij dezer dagen schreven de pensioengerechtiggde leeftijd heeft bereikt. Zijn afscheid was gegoten in een vorm cvan „dit is uw leven”, onder leiding van de heer H. Houwing ing. Daar kan geschaakt, gesjoeld, gekaart of een ander gezelschapsspel gedaan wor den. Daarna wordt er een toneelstukje opgevoerd en er wordt gezamenlijk erw tensoep gegeten. ’s Avonds zijn er films te zien en treedt er nog iemand op. De zaal is om 14.00 open, het programma begint om 15.00 uur. Voor spoedige indiensttre ding vragen wij: IJMUIDEN Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 56 kisten tarbot, 615 kisten kabeljauw, 335 kisten schol, 3 kisten koolvis, 90 kisten schar, 293 kisten haring, 937 kisten makreel, 36 kisten wijting, 142 kisten diversen en 5700 kg tong. Koor en soliste kwamen tot een uit stekende samenwerking in het hoofd nummer van het programma, het „Te Deum Laudamus” van Purcell. Een stra lend werk vol contrasten, dat een en thousiaste uitvoering kreeg. Helaas was de aanpak van de COV niet altijd even gaaf, en mankeerde er nogal eens wat aan de inzetten en het afronden van de zinnen. Elise Galama had een moeilijke solo partij, met veel verraderlijke passages. Maar in „Lord, have mercy”, een tref fende passage, die aan de klacht van Dido uit „Dido en Aneas” deed denken, bereikte zij een grote zeggingskracht. Het werd toen duidelijk dat zij een goed oratoriumzangeres moet kunnen worden. Wij hopen dan ook haar in de toekomst nog eens bij de COV terug te zien. Simon C. Jansen zorgde voor de orgel begeleidingen, en hij deed dat, zoals men dat van hem gewend is: wars van dikke klanken, maar steeds helder en pittig. Natuurlijk was er deze avond weer veel ruimte voor samenzang. In vier liederen werd onder de leiding van Frederic Joiliot Curie, Antwerpen; Do- ryforos, Baton Rouge; Zaanstroom, Fe lixtowe; Rijnborg, Seskaroe; Stqfan Ba- tery, Kopenhagen; Aat-V, Ipswich; Ka rin Winkler, Swansea; Memel, Dagen ham; Viscount, Dagenham; Argo-D, Bos ton; Norfoss, Whitstable, IJmuiden; Per- go, Gr. Yarmouth, IJmuiden Rijnstrom, Dagenham; Baucis, Hamburg; Johannes turm, Cont. Plat, IJmuiden; Trojan Ser vice Cont. Plat IJmuiden Export Pa;tri- or Felixtowe Chris R’dam Cadence Cainsborough Eloquence Cainsborough; Katrin Schulte, Bergen; Antonie Jr., Brookziel, IJmuiden; Brinda, Poole, Ves- len; Bonny, R’dam; Kingisepp, Lenin grad; Aegir, Narvik; VELSEN-DRIEHUIS. De St. Engel munduskerk in Driehuis mag blijven. Het neo-gotisehe bouwwerk aan de Driehuizerkerkweg heeft genade gevon den in de ogen van de meeste parochia nen. Zij konden zich door middel van een opinie-onderzoek uitspreken over de wenselijkheid van een opknapbeurt bin nen, een grondige restauratie van de Grote animator achter de dubbelzes kamp is sportleraar Mario van der Linden. Hij weet dat er bij de deelne mende ploegen nu reeds een groot en thousiasme leeft. Elke ploeg heeft een eigen leider, die zijn of haar mensen naar een zo hoog mogelijk puntental moet brengen. Iedere deelnemer of deelneemster aan de dubbelzeskamp ontvangt in de sport hal een herinneringsmedaille, terwijl er voor de beste vier ploegen een aparte prijs zal zijn. Ook is er gedacht aan een poedelprijs. De grote geestdrift die dit vakantie- gebeuren bij de deelnemende scholieren teweeg gebracht heeft, uit zich nu reeds in de meest fraaie namen die zij hun ploeg dikwijls hebben aangemeten. Zo vermeldt het wedstrijdprogramma na men als „Verrotte uien”, „Platvoeten”’ „Lenige kometen”. Een lyrisch getinte naam is „Zwevende vogels”. Jobst Oldendorff, Piombimo, IJmuiden; Nordkap, Solvesborg, IJmuiden; Oiltank, Gotenborg; Canousti, R’dam, Velsen; Hai, Bremen; Dintelborg, Londonderry, IJmuiden; Rubi Scantic, Ipswich, Aer- denhout, Harlingen; Christianborg, Bre men; Kaliningrad, Baltic Zee, Velsen; Ecctonia, Emden; Hattingen, Hamburg; Finnreel, Kemi, Velsen; Nassauborg, Delfzijl; Venezuela, Le Havre; Zaan stroom, Felixtowe; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Jan Tavenier, Skoghal, Zaandam; Celtic Trader, R’dam; Memel, Dagenham; Brinio. Gr. Yarmouth; pt. en 5. Calwijnschool 5598 pt. Meisjes estafette: 1. St. Francisschool tijd 1.35.2; 2 Zeewijkschool tijd 1.36.3 en 3. Juliana van Stolbergschool tijd 1.38.8. Jongenses- tafette: 1. MlVO-school tijd 1.31.1; 2. St. Franciscusschool tijd 1.33.2 en 3. Jan Campertschool tijd 1.35.7. Individuele prijzen: meisjes: 1. Christa Visser, St. Franciscusschool 571 pt.; 2. Martine Vos, Zeewijkschool 606 pt.; en 3. Cora de Graaf, Zeewijkschool 613 pt. Jongens: 1. Piet Krijnen, MlVO-school 579 pt.; 2. Herman Houwing, Jan Campertschool 585 pt. en 3. Remco Wildschut, Jan Campertschool 602 punten. De St. Engelmunduskerk zal nu van buiten worden gerestaureerd. De bouw commissie zal weer bijeen komen om alle mogelijkheden opnieuw te bekijken en een urgentieprogram opstellen. Dat een en ander niet zonder kosten gepaard zal gaan is duidelijk. Daarom is aan de 1069 parochianen die geen me ning gaven en die vonden dat iets moest worden gedaan aan het voortbestaan van het kerkgebouw, gevraagd of zij daarvoor extra financiële offers zouden willen brengen. Deze vraag werd door 935 mensen beantwoord, waarvan 603 zich tot een dergelijke bijdrage bereid verklaarden. Of er ten behoeve van de restauratie of nieuwbouw een lening zou mogen worden gesloten, werd door 750 parochi anen overwogen. 73,5 pet reageerde op deze vraag positief, 26,5 gaf een afwij zend antwoord. Door een aantal parochianen zijn ter zijde opmerkingen geplaatst. Zo is er bijvoorbeeld gevraagd waarom er geen gebruik kan worden gemaakt van de kapel van het voormalige missiehuis. Het Kerkbestuur onderzocht de moge lijkheid, doch de Rijksgebouwendienst antwoordde negatief omdat de kapel voor andere doeleinden gebruikt zal worden. Een mogelijk gebruik van de kapel van de Zusters van de Voorzienigheid werd eveneens onderzocht. Ook hier boekte men geen resultaat, ook al omdat de kapel te klein zou zijn voor deze parochiegemeenschap. Eveneens heeft het kerkbestuur St. Engelmundus onderzocht of het kerkge bouw onder monumentenzorg zou kun nen worden geplaatst. Volgens de leef tijd van het gebouw zou daartoe een mogelijkheid zijn, doch omdat bijzonde re architectonische waarden ontbreken, verwacht men geen steun van die zijde. VELSEN. Youth for Christ houdt op tweede kerstdag in de Ichthuburcht aan de Fahrenheitstraat een kerst-in. IJMUIDEN. De Petrakerk in IJ muiden bleek gisteravond een goede om geving voor het traditionele kerstconcert van de Christelijke Oratorium Vereni ging IJmuiden. Onder leiding van Wil lem Wiesehahn voerde het koor onder het gehoor van een bevredigend aantal toehoorders een aantal dankbare werken uit, waarbij men het internationale ka rakter van het programma duidelijk be klemtoonde. In bonte afwisseling hoorde men liederen in het Nederlands, Frans, Duits en Engels. VELSEN Achtentwintig ploegen scholieren van elk tien personen, gaan op donderdag 27 en vrijdag 28 december tegen elkaar de strijd aanbinden in een vrolijke kerstvakantie Dubbel-zeskamp. Anders dan andere jaren, toen er in deze periode een sportinstuif was, werd er nu een georganiseerd programma op gesteld, waarop de deelnemende ploegen van tevoren konden inschrijven. MEN mag aldus verwachten dat meer dere schepen hun lading aan boord zul ten houden, om deze pas donderdag na Kerstmis te koop aan te bieden. Meldin gen voor de maandagmarkt zijn nog niet binnengekomen, ofschoon wel wordt verwacht dat ook de schepen die in de noordelijke Noordzee opereren nog voor Kerstmis weer thuis zulten zijn. Omdat tenslotte alle zeelieden ernaar verlangen deze feestdagen bij „moeders” door te brengen. De krachtmetingen vinden plaats in de Sporthal Zeewijk. Er wordt gedacht aan een programma in twaalf onderdelen dat er zo gevarieerd mogelijk mmoet uitzien. Sport- en spelelementen worden overal in verwerkt. De leeftijdsgroepen van de deelnemende jongens en meisjes zijn 10, 11 en 12 jaar. Er zijn meisjes en jongensploegen, maar er zijn ook gemengde ploegen die aan deze dubbel zeskamp gaan meedoen. VELSEN. De schoolzwemwedstrij den zijn ten einde en de winnaartjes hebben hun prijzen ontvangen. Voor wat betreft de meisjes gingen de prijzen naar de volgende scholen: 1. Zeewijk school 5424 pt.; 2 st. Franciscusschool 5444 pt.; 3. Juliana van Stolbergschool 5672 pt.; Pleiadenschool 5750 pt en 5. Jan Campertschool 5790 pt. Jongens: 1. MlVO-school 5204 pt.; 2. St. Franciscus school 5368 pt.; 3. Jan Campertschool 5401 pt.; 4. F. L. Ossendorpschool 5585 BESOMMINGEN: UK 141 en 271 2.090, 242 en 163 1.380, EB 28 en UK 148 5.280, EH 7 en VD 6 3.600, UK 15 en 215 5.600, 17 en 96 5.300, 23 en 48 6.400, 54 en 208 2.400, 78 en 107 5.090, 115 en 200 5.100, 135 en 145 2.00, 196 en 234 5.200, 56 en 245 2.900, VD 46 en 115 4.600, VD 89 en WR 1 9.200, YE 25 en ZL 6 3.100, KW 141 12.900, SCH 171 29.800, 173 6.300, VL 121 35.200, IJM 44 8.000, KW 178 2.89, 185 13.400, 213 5.600, VD 73 700. jaar, zodat zij nog zo lang mogelijk zullen vissen voordat zij zondag weer binnenkomen. Of hier maandag dan veel belangstelling voor zal bestaan kan thans nog niet worden beoordeeld. Heel fijn zong het koor in „Zu Bethle hem geboren” en „Still, well’s Kindlein schlafen will”, in „Freu dich, Erd und Sternenzelt” kon men van een dynami sche uitvoering genieten, waarbij de mannen een belangrijk aandeel hadden. Enkele spirituals werden karaktervol uitgevoerd en als slotstuk volgden nog twee mooie Franse liederen en het altijd zeer dankbare „A merry Christmas” van Shaw. Voor deze gelegenheid had men een altsoliste aangetrokken. Elise Galama nam een belangrijk deel van het pro gramma voor haar rekening. Voor de pauze zong zij een viertalig repertoire, waarbij vooral het laatste „Uff’n Berge da geht der Wind” zeer mooi klonk. De alt heeft een mooie stem, maar haar articulatie laat nog wel wat te wensen over, en ook haar ademtechniek is niet altijd voldoende. Dat het ene lied haar veel beter ligt dan het ander, bleek ook na de pauze, toen zij hoge troeven uitspeelde met twee Franse liederen, „Entre le Boeuf et l’ane gris” en „Dans les ombres de la nuit”, als we ons niet vergissen in ar rangementen van Willem Pijper, en „Midden in de winternacht” en „Joy to the world” wat minder overtuigend klonken. Bedden- slaapkamerafdeling Op deze afdeling hebben wij plaats voor een verko per, liefst met ervaring in dit vak, van ca. 20 jaar. Bejaardenmiddag. De algemene bond van bejaarden houdt maandag 24 december in de grote zaal van de Slof aan het Raamveld een kienmiddag. Aan vang 2 uur. Voor de provisorische opknapbeurt waren 371 ondervraagden, wat neerkomt op 46.7 pet.; terwijl 339 of 42,6 pet stelde dat de kerk grondig uitwendig moet worden gerestaureerd. Beide percentages liggen dus zeer dicht bij elkaar. Voor een grondige restauratie en een verande ring van het kerkinterieur waren 84 parochianen ofwel 10,7 pet. Wat de handhaving van het kerkge bouw betreft, daar sprak tweederde deel van de parochianen zich positief over uit en ongeveer éénderde reageerde negatief. Bij degenen die jonger zijn dan 26 jaar was 61,7 pet vóór handhaving van het gebouw; 38,3 was tegen. Op de vraag wat hun belangrijkste reden was om handhaving van het huidige kerkgebouw te bepleiten gaven 432 ondervraagden geen antwoord. Uit de antwoorden die wel gegeven zijn, komt echter duidelijk naar voren dat men de kerk niet wil handhaven vanwege haar schoonheid of haar functionele bouw en inrichting, doch vanwege haar plaats in het dorp Driehuis, haar sfeer en vanwege het feit dat men aan de kerk gehecht is. Uit de gegeven antwoorden blijkt tevens dat vooral bij de oudere parochianen de gehechtheid aan de kerk een belangrijke rol speelt. De jongeren spreken eerder van een mooie en sfeervolle kerk die goed past in de omgeving. Meubelafdeling Voor deze afdeling zoeken wij een verkoper met enige jaren ervaring in de komplete woninginrichting. Naast een prima salaris kunt u ook profiteren van korting in alle Stoutenbeek zaken. Uw sollicitatie kunt u rich ten aan: WOONCENTRUM Breestr. 74-84 - Beverwijk Tel. 02510 - 2 51 41 (behalve op maandag) (Van een medewerker) IJMUIDEN. De nu alweer bijna twee maanden durende ongunstige weers omstandigheden zjjn er de oorzaak van geweest dat de aanvoer in IJmuiden deze week opnieuw ernstig werd gestag neerd. Dit beeld zette zich reeds maan dag in toen het lossen, in tegenstelling tot andere maandagen pas om vier, in plaats van om een uur begon. En toch was de gehele voorraad om acht uur volledig weggewerkt. IN IEDER geval kon de vloot niet eerder dan dinsdag vertrekken., al wa ren dan ook enkele grote eenheden met sterkere motoren reeds maandag uitge varen. Gelukkig was de wind inmid dels enigszins afgenomen, zodat het vroege vertrek wel degelijk voordelen heeft opgeleverd. Dinsdag was er op de markt nog geen enkele vis te vinden, tot IJmuiden woensdag en donderdag door enige spanners werd aangedaan. VERVOLGENS arriveerden vrijdag twee trawlers: de SCH 171 „Cornelis Vrolijk” met een lading makreel en de KW 141 Willy” met een kleine voorraad haring. Voorts meldde zich een borden visser met mooie platvis, gevolgd door enkele Texelse. Katwijkse en IJmuider collega’s, die de handel van dezelfde soorten hebben voorzien. WIE NU HAD gemeend dat hiervoor topprijzen konden worden gemaakt heeft zich toch wel degelijk vergist. De prijzen van de platvis waren namelijk aanmer kelijk lager dan maandag. Waarschijn lijk tengevolge van de kleine voorraad zodat het niet lonend was hiervoor het vrachtvervoer naar andere landen in te schakelen. Bovendien werd van Duitse zijde weinig interesse in vis verwacht, omdat hier tot nieuwjaar de vakanties zulten duren. En de exporteurs naar En geland zagen zich door de modelacties van het vervoer in dit land eveneens in hun mogelijkheden beperkt. HET WAS DAN ook in zekere zin een geluk dat de markt niet door meer «hepen werd bezocht. Voor de meeste is dit immers de laatste reis van het PRIJZEN in guldens: per 1 kg: gr. tong 12,2811,49, grm. tong 15,6314,76, kim. tong 13,3912,07, tong 1 1021, tong 2 9,68—9,18, tarbot 13,90; per 40 kg: tarbot 512250; griet 28496; kabeljauw 1 132128, kabel jauw 2 13498, kabeljauw 3 11282, kabeljauw 4 9276, kabeljauw 5 9672, schol 1 8872, schol 2 9479, schol 3 102—80, schol 4 124—90, schar 110—77, wijting 3 170114, makreel 1 45, ma kreel 2 4520, haring 1 4538, koolvis 3 10482, baars 130120, steenbolk 104 84, lever 4132, bot 4737, kleine kreeft 144, kuit 94—81, krab 58.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5