waairte®®? ♦Sffl’Ë llwH Pendelen tussen Jakarta en Jeddah Jan Olivier gaat Canada aanpakken fesifio wö 9 ZATERDAG 22 19 7 3 DECEMBER TTl REDACTIE: UDO. J. BUYS Europeaan is in Marokko wandelende geldbuidel start als op een betjak (fietstaxi) (gemotoriseerd). Kleine pakketjes menselijk leven op kinderruggen, een normaal straatbeeld in de stad Fes. een zalig gek pleintje tax-free te ko pen en ook hier is de situatie weer heel anders. Iedereen staart je aan en probeert je wat te verkopen. Perzische kleden, balpennen, en ga zo maar door, alleen geen olie. Je moet altijd afdin- Een typisch Marokkaanse lemen leef gemeenschap zoals ze veelvuldig in het zuiden van het land te vinden zijn. gen en komt daar door meestal op de helft van de prijs”. ALDUS VERNA’S eerste indrukken, die ze besluit met een „Trimakasih en sekamat djalan”. Hierboven Verna in de cockpit van de „Kohoutek”. DE REUSACHTIGE steenklomp van het Atlasgebergte doorsnijdt het over wegend Frans georiënteerde Marokko zo verkondigde de aardrijkskundele raar vroeger. Dat blijkt te kloppen. De Atlas is een gebergte van een schoon heid en ongebreideldheid, welke het tu toyeren niet waardig zou zijn. Vooral NU AL DRIE WEKEN pendelt de nieuwe DC -10 van Martinair Holland, de „Kohoutek”, met een DC-8 tussen Jakarta en Jeddah. In opdracht van Garuda worden deze maand 10.326 Mo hammedaanse pelgrims van Jakarta naar Jeddah (in Saoedie-Arabie) gevlo gen. Een gigantische operatie waarbij ook de Haarlemse stewardess Verna Brouwer (26) betrokken is. Zij seinde vanuit Hotel Kartika Plaza in Jakarta over haar belevenissen tijdens deze massale trektocht. Een van de meest opmerkelijke dor pen in het zuiden is Efoud, dat hele maal uit leem is opgetrokken. In de nabiheid ligt een van de grootste oases van Afrika. Volgens de overlevering nabijheid ligt een van de grootste oases staan hier meer dan een miljoen palm- ...Wie deze zomer z’n vakantie in het Deense Aarhus (Jutland) wil doorbren gen en er niets op tegen heeft gedu rende die tijd een Deense familie in zijn huis te hebben, moet maar eens contact opnemen met het Deens Ver keersbureau, Keizersgracht 518 in Am sterdam (020-226717), waar men hier voor een speciaal formulier heeft klaar liggen. De uitwisseling wordt dan in samenwerking met de VW in Aarhus tot stand gebracht... Wandeltochten en snippertrips ZUIDELIJK Marokko in de herfst Dat betekent zo ongeveer draaglijke temperaturen, regenloze etmalen, zo nu en dan een schaapwolkje, bijna droge rivierbeddingen, zeer stoffige wegen en tegen de avond ontluikende stadjes en dorpen. De mensen zijn over het alge meen arm. Niet zo schrijnend als in de ten zuiden van de Sahara gelegen Af rikaanse landen maar men houdt niet over. Een Europeaan, hoe shabby ook gekleed, is in de ogen van de gemid delde Marokkaan gelijk aan een wan delende geldbuidel. En dat is bepaald geen pretje. Kuierend door een dorp of kashbah wordt je ongevraagd al ras door een jonge „gids” vergezeld, wiens ogen hoe langer hoe meer de vorm aannemen van kronkelende dollarte kens. DE MAROKKAANSE regering is er veel aan gelegen om ook het zuiden van het land aantrekkelijk te maken voor de toerist. Ellenlange asfaltwegen, die tot aan de rand van de woestijn doorlopen en luxueuze hotels in de grotere plaatsen moeten ervoor gaan zorgen, dat meer vreemde valuta het land binnenkomen. Het is de vraag in hoeverre dat zal lukken. Het is welis waar goed toeven hier en daar maar dat je nou uitgerust terugkomt is toch weer iets anders. HET GEKNIPPER der oogleden ver snelt duidelijk even als ineens een bord met het opschrift „Van hier per karavaan naar Timboektoe in 52 da gen” voor ons opdoemt. Dat spreekt tot de verbeelding. Enkele ogenblikken drijven de gedachten naar onze moedige immer in pofbroek gestoken Vlaamse collega reporter Kuifje, die door zijn geestelijke vader Hergé zo vaak naar deze contreien werd gezonden om er zijn onmogelijke missies te volbrengen. Het onvervalste Timboektoebord staat aan de startplaats van de grote kamelenkaravaan nabij de Zuidmarok- kaanse stad Zagora. De intense droogte, de vele goudgele zandheuvels en de her en der in de schaduw duttende inlanders wijzen er al op, dat we hier aan het randje van de grote gloeiend- hete zandbak ofwel Sahara vertoeven. HOE HET NIEUWE seizoen zich zal ontwikkelen kan niemand voor spellen. Drijft de energiecrisis de mensen van de auto naar het vlieg tuig of niet. De ANVR - de Algemene Nederlandse Vereniging voor Reisbureaus - heeft zich gehaast te verklaren dat alle gepubliceerde vluchten normaal zullen worden uitgevoerd. Aan keuzemogelijkheid geen gebrek. Een van de nieuwe bestemmingen die in de programma’s te vinden is (ondermeer in dat van Silverjet en Neckermann) is een rondreis door Marokko. Een bijzondere medewerker maakte vorige maand een reis van 2500 kilometer door het zuidelijk deel van het Noordafrikaanse land. Zijn bevinding: oek de Provinciale VVV Zuidlimburg heeft een „totaal-gids” voor 1974 uitge geven, waarin ook bezienswaardighe den, attracties en evenementen in zijn opgenomen. De gids is verkrijgbaar gratis bij de Provinciale VW. Kasteel Den Halder, Postbus 88 in Valkenburg (04406-13993)... DE PASSAGIERS zijn over het alge meen zeer oud en deze keer, in verge lijking met vorig jaar, toen ik Marok kanen vervoerde, zijn er veel vrouwen bij. De meesten komen uit midden- Java, Sumatra en hebben nog nooit een vliegtuig gezier laat staan er in gezeten. Af en toe tijdens de landing stapelen ze de bagage op een stoel en gaan er zelf voor zitten en kijken je triomfantelijk aan van hoe heb ik dat nou gefikst. Tjutji Muka hebben we inmiddels geleerd is gezicht verfrissen en tali kursi is riemen vast. STEEDS ZIJN er echter wel een paar gasten bij die Nederlands spreken en het prachtig vinden om met ons over Holland te praten en liedjes te zingen, zoals daar bij de molen en ga zo maar door. Op 5 december waren het sinterklaasliedjes. BIDDEN MOET natuurlijk ook tij dens de vlucht gebeuren en een toer- leider bidt dan voor via het omroep- „PIONIEREN IS altijd mijn lust en mjjn leven geweest”, zei me een en thousiaste Jan Olivier, toen hij dezer dagen met ztfn vrouw Betty van Schiphol naar Canada vertrok, waar hij in Toronto een nieuwe start gaat maken. Met ingang van 1 januari is hij benoemd tot directeur van het Canade se kantoor van de nieuwe reisagent Lïslind International, die onlangs ont stond door de bundeling van de aktivi- teiten van de buitenlandse reisbureaus door de Reis- en Toerismegroep van de Nederlandse Scheepvaart Unie. „WAT EEN VERSCHIL met het winterse Holland. Het is hier warm en broeierig. Zalig, zonder al die extra hemden en jassen. We maken hier een prachtige tijd door. De bevolking in Indonesië is enorm gastvrij. De hadji- vluchten zijn een beleving. De pelgrims die we naar Jeddah brengen zien er schitterend uit. De vrouwen met ge kleurde sarongs en de mannen met en fez. Ze hebben veel gevoel voor humor en als we zo’n fez opzetten liggen ze dubbel van het lachen en iedereen wil met je op de foto. Maar wat zijn ze systeem. Dat is een zeer indringend geluid en duurt bijna een uur. Wij staan vaak met open mond te kijken, hoe de hadji’s er in op gaan. Ook het bekende kleedje op de grond, gericht naar Mekka, wordt gebruikt. Maar het is wel moeilijk om de juiste richting te wijzen, want dat gevoel van oost en west missen wij nog steeds in een vliegtuig”. per chartervliegtuig op bezoek bij hun familie te laten gaan. De eerste vlucht maakte ik in 1961 met een DC-7 naar New York. Maar de mooiste vlucht was nog die naar Vancouver in 1963. Toen de captain op een gegeven mo ment meedeelde dat het vliegtuig over Canadees grondgebied vloog stonden alle 78 passagiers op om hun jas aan te trekken en hoed op te zetten. We moesten toen nog zo’n viereneenhalf uur vliegen”. BIJ ZIJN NIEUWE drukke baan in Toronto wordt Jan Olivier bijgestaan door zijn vrouw Betty. „Dat heeft ze in mijn vorige banen gedaan en dat blijft ze nu ook doen. M’n dochter Joyce van 21 springt er ook in en krijgt voorlopig als specialiteit Europa”. Olivier - zijn toeristische wereld begint al in 1938 toen hij in Batavia voor de Nederland se Lloyd scheepspassages ging verzor gen - ziet de toekomst van het toeris me ondanks de oliecrisis niet zo som ber in. Volgens hem volgt er automa tisch uit dat de luchtvaartmaatschap pijen meer moeten gaan samenwerken en ook de charter- en lijndienstmaat- schappijen elkaar hechter de hand zul len moeten reiken. En dat betekent minder halfvolle machines. klein en tenger. Het is een pracht gezicht als je die grote vliegers van ons er tussen ziet staan. het hotelpersoneel doer daar nog eens een schepje bovenop. Een kamermeisje, dat een op de gang naderende toerist in de gaten krijgt, plakt haar lichaam tegen de muur om de doorgang voor meneer of mevrouw zo ruim mogelijk te maken. Het zijn waarschijnlijk de laatste rudimenten uit een koloniaal verleden. Halfblinde mannen, ongelukkige kin deren, geestverjagers, sissende slangen, bloedige slachtpartijen van schapen en akelig indringende muziek makende mannen zijn elke dag weer te vinden op het grote en nooit verlaten markt plein van Marrakech. Het nemen van een foto kost geld. Een vlug snapshotje is er niet bij. Altijd hebben ze het in de gaten. Ze laten je begaan maar zodra de sluiter klikt springen ze als een veer op om vriendelijk maar zeer dringend een dirham los te peuteren. Dat lukt ook meestal wel. Uitnodigingen om bij iemand thuis een pijpje Kif te komen roken zijn legio en getuigen van een soort gastvrijheid, die deson danks nogal dubieus aandoet. In de stilte van de donkere nachten huilen de honden voor wie het slecht toeven is in dit eigenaardige Noordafri kaanse koninkrijk. Marokkanen hou den niet van honden. Een schop, hier en een lel daar is de tol van het onge wenst zijn. DE HERINNERING aan de eenzame fietser verschijnt in het diffuse maan licht. Het was een Europeaan geweest. In de rode schemering van een onge naakbare met DE STROOM REISGIDSEN voor het zomerseizoen 1974 laat nog niet af. Als het even kan nog dikker en met nog net even wat meer kleur dan het vorig jaar presenteren de reisorganisatoren zich. En natuurlijk, met wat nieuwe bestemmingen, want we zijn de aardbol nog lang niet rond. Vooral dat laatste houdt het reiswereldje voortdurend in tensief bezig. Reizen naar nieuwe bestemmingen worden in het grootste geheim voorbereidt. Vorige maand kwam het Eindhovense Fit met zo’n primeur: een rondreis door het Midden-Oosten. Hoe nieuwsgierig de toeristische broers wel zijn bleek uit de aanwezigheid van een af gezant van een concurrent op de persconferentie, die zich, toen de gidsen rondgingen, met het nieuws snel uit de voeten maakte. ANDEREN, zo gaat het gerucht, wachten met het starten van de persen tot de belangrijkste collega’s met een gids uit zijn. Prijzen kun nen dan nog snel veranderd worden en zodoende bijt weer een concur rent in het stof. Dit najaar werd Tanger als „zonnevlugje” geïntrodu ceerd. Geen succes, liever nog eerder een mislukking, want te dringen JAKARTA en het oliestaatje Dubai, zijn de twee plaatsen waar de beman ningen afwisselend rusten, „slippen” om in vliegtermen te blijven. Verna daarover: „In Jakarta hebben we al het een en ander ondernomen. De punt jak op geweest, een berg vol theeplantages. En door Bogor gewan deld, het Wassenaar van Jakarta, maar wat een vergane glorie. Het huis van Soeharto staat er en er zijn prachtige botanische tuinen. We doen veel inko pen op de pasar baru, waar je zalige vruchten kunt kopen en in China Town, waar batikfabrieken en zilver markten zijn. Het verkeer in Jakarta is een wir war, we reizen er meestal met Atlashelling had hij daar zijn tweewielertje gestaan. Be zweet en lurkend aan zijn bidon. De bus stoof langs hem. Een tiental minu ten later en enkele honderden meters hoger zagen we hem weer als een stipje in de diepte, afieen. DAT ER WEL DEGELIJK een rijke bovenlaag in Marokko bestaat mag zijn bewijs vinden in het bestaan van het mondaine Ifrane even ten zuiden van de stad Fes. Menig Zwitsers winter- sportcentrum valt in het niet bij deze rijk ogende negorij. De peperdure vil la’s zijn gebouwd rond het buitenver blijf van ’s lands koning, die in de bosrijke omgeving op adem pleegt te komen. Van december tot april kan hier op een afstand van slechts enkele honderden kilometers van het brandende Saharazand aan winter sport worden gedaan. Niet ver ervan daan ligt Fes, het politieke, religieuze, economische en culturele centrum van Marokko. De bazar in het oude stads gedeelte is een regelrecht doolhof, waarin honderden handelslieden hun waar aan de man trachten te brengen. Een walgelijk stinkende leerlooierij ligt er ergens tussenin geklemd. De lucht lijkt stijf te staan van de stank. Tot him middel in de drab staande mannen schrapen met ruwe borstels het haar van de huiden. Een ietwat glazig ui( zijn ogen kijkende jongeman klampt me aan en vraagt of ik geen werk voor hem weet in Holland. bomen, allemaal gegroepeerd rond de bedding van de rivier de Ziz. Aan de vooravond van het grote dadelfeest is de bedrijvigheid op de markt groot. De handigheid in het afpingelen wordt met de minuut gladder. Tussen de vraagprijs en „hebben” ligt een zeer brede maar altijd overbrugbare kloof. Zelfs hier kan met Nederlandse bankbiljetten betaald worden. De guldens zijn nog gewild. voor ons Nederlanders die tegen een opgewaaide zandheuvel al als een berg opzien, is deze rotsmassa indrukwek kend. Een bustocht bijvoorbeeld van het overbekende Marrakech naar het inheemse Ouarzazate lijkt aanvankelijk op een ritje achtbaan. Alles wat aan tenen en vingers voorhanden is wordt krampachtig tegen elkaar aangedrukt bij het zien van de honderden meters diepe afgronden links en rechts van de onhandig doorrollende bus. Precies op het moment, dat we met z’n veertigen in een haarspeldbocht op 2000 meter hoogte verkeren, acht de chauffeur de tijd rijp om zijn peuk de kop in te drukken. Buiten het gieren van de banden is slechts gemompel van schietgebedjes hoorbaar. Het loopt goed af. De man blijkt de weg te kennen. De bijna 2500 kilometer die we in een week afleggen brengen nauwelijks meer gevaar met zich mee dan een ritje per fie.ts doqr een willekeurige va derlandse stad. ...De Streek VVV Noord- en Midden Veluwe en Overijsselse Heuvelrug en Salland heeft nieuwe gidsen uitgegeven met de verblijfsmogelijkheden in de beide streken. Ze kunnen voor de eer ste worden aangevraagd op Stations plein 6 in Apeldoorn (5760-12249) en wat Salland betreft, op Marktstraat 19 in Raalte (05720-2343)... Voor de 57-jarige Olivier betekent zijn nieuwe job beslist geen vegeteren in Toronto, want hij moet een markt openbreken en kantoren openen in Montreal, Ottawa, Calgary <n Vancou ver. Nou is Canada voor Olivier geen onbekend terrein, want juist hij kreeg in ons land grote bekendheid als een der eersten die vliegtuigen charterde voor het vervoer van emigrantenouders naar hun kinderen. Dat deed hij in zijn vorige baan als directeur van het Rotterdamse Reis- en Passagebureau Blue Air, dat hij zelf oprichtte, Olivier: „Een van onze opdrachtgevers was de OVE, de Vereniging van Ouders, Fami lieleden en Emigranten. Ik ben er nog steeds trots op er in geslaagd te zijn ze HET HOTELWEZEN in het zuiden gaat vooral qua prijzen - vlot met de moderne tijd mee. De luxe hotelgebou- wen liggen doorgaans ergens aan de rand van een stadje, liefst boven op een heuvel. De tegenstelling tussen het rijke toeristenbastion en de eenvoudige lemen hut van de Marokkaan is dik wijls beschamend. De serviliteit van ROTTERDAM. Van 22 tot en met 30 december is het er in Ahoy’ in Rotter dam onder het motto „Pretstad Ahoy” een Kerstcircusshow en lunapark. De Kerstcircusshow biedt topnummers van circussen als Krone, Althoff, Bouglione en Barnum and Bailey. In het luna park zijn een veertigtal kermisattrak- ties ondergebracht. DEN HAAG: Bus excursie „In de voetsporen van Oranje” Niet op ie kerstdag en op 1 januari, doch wel op 2e kerstdag. Vertrektijden als op zon dag: Hollands Spoor 13.30. Rit langs de vele Haagse paleizen en andere be zienswaardigheden en bezoek aan Delft. Prijs: Volw ƒ10. kinderen tm 10 jr ƒ5. Duur: ca 2,/z uur. Kaartverkoop: Kantoren van WV Den Haag. Tijdig reserveren gewenst! HILLEGOM: „Kerstflora 1973” in Sporthal Treslong, Parklaan. Bloeiende tulpen, hyacinten, narcissen, freesia’s en andere uitbundige bolgewassen. Ge opend: zat. 22 dec. van 11.00-17.00 uur, op zondag 23, maandag 24 en woensdag 26 dec. van 9-71.00 uur (25 dec. le kerstdag gesloten) Entreeprijs 2,50; kinderen tot 14 jaar 1, DUBAI IS HEEL anders: slordig neergezette stad met schitterende bui tenwijken. Huizen zo mooi als uit een sprookje van 1001 nacht. Grote Ameri kaanse sleeën voor de deur. Vrouwen komen in dit hoofdstuk niet voor. En kele van hen zie je op straat inkopen doen, schichtig naar ons kijkend. Ze zijn gesluierd dragen lange zwarte ca pes. Ze mogen zich niet met het sociale leven bemoeien en komen de deur niet uit. Je komt er veel Amerikanen en Europeanen tegen, die hier voor de oliefirma’s werken. De laatste keer hebben we hier in een hotel geslapen, zo’n 100 kilometer vanaf de stad Dubai. Er naar toe over een grote verkeers weg dwars door de woestijn met als enig teken van leven de kamelen. Ras al khaima, met een typische Arabi sche markt waar prachtige kleden, aardwerk en huiden te koop zijn. IN JEDDAH rennen we als we tijd hebben het vliegveld af om even op EN OVER ZIJN taak in Canada: „Ik behandel er inkomend en uitgaand toerisme en ben ervan overtuigd dat beide sterk zullen blijven groeien. In Nederland moet je niet langer alleen Amsterdam verkopen. De Veluwe, Drenthe, eethuisjes in Oudhollandse stijl, dat zijn allemaal zaken die de Canadezen aanspreken”. HELE LAND. Wandeltochten door natuurgebieden en snippertrips naar steden met bezienswaardigheden van de Nederlandse Spoorwegen voor de mensen die hun auto ook met de kerst niet aan willen raken. Informatie bij de NS-inlichtingenkantoren en de sta tions. De Kerstcircusshow start ieder avond om acht uur (24 december uit gezonderd). Iedere dag om half drie een middagvoorstelling. Lunapark da gelijks van een uur ’s middags tot een uur ’s nachts open. Toegansprijzen show inklusief lunapark 5, 7,50, 10, 12,50 en 15 gulden. Jeugd tot en met veertien jaar en 65 -ers half geld. Al leen lunapark één gulden jeugd een kwartje. Adres: Zuiderparkweg 20-30 in Rotterdam. Ook met het openbaar vervoer goed bereikbaar. stonden de mensen bepaald niet om aan de zonnige uitstapjes naar Noord-Marokko deel te nemen. In het geval dat iemand bij zijn reis bureau „uitverkocht” te horen kreeg, betekende dat dan nog al eens dat de reis op de gewenste vertrekdatum gewoon was afgelast, van wege dat gebrek aan belangstelling. per bemo ■nfö' ,.,-z O x.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9