Vervanging van olie moet net zo veel gaan kosten als olie zelf Opnieuw woninginrichtingszaak in Haarlem voor deel verbrand Vier gestolen schilderijen uit Frans Halsmuseum terecht KLM-passagiers ontsnapt aan groot gevaar "l s Huurverhoging gesubsidieerde huizen: 3 pet „In januari akkoord Egypte-Israel” I Ook distributie LPG en propaan J n ij mar M Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN TWEE HAARLEMMERS IN ARREST Volgens bericht in New York Times: HET WEER AGENDA pagina 4 Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwart, (p. post f 34,p. jaar f 117,(p. post f 134,Losse nrs. 50 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. T, mer.) CT1E rekt Stukken metaal van motor spatten tegen romp ik Deze krant bestaat uit achttien pagina’s 2 Weerrapporten Vee! bewolking Binnen- en buitenland 2, 3 3 Achtergrond Bn, 9 MAANDAG 24 DECEMBER 1973 64e jaargang nummer 44 Er is weer hoop op betere schaatstijden Haarlem ging er op vooruit met Sadek Telstar speelde teleurstellend in Doetinchem Pikeur Jan de Leeuw tijdelijk aan de kant Verstoorde start van zaalhockeycompetitie Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 Na 1969 gebouwd Perspex lichtbakken en 20 Itr. JERRYCAN 12,50 per stuk AUTO ITALIË B.V. Jan Mulder werd door Knobel uit hel veld gehaald I 6 Kunst 8 Radio en tv 8 Strips 9 Beurs Plaatselijk nieuws 4, 5, GRATIS OLIEBOLLEN ETEN in het SCHOENENPALEIS IJmuider Courant Tagore Den Uyl: aardgas wordt duurder middelen” (Zie ook pagina 2) 312029 Miljoen schade I (Van een onzer verslaggevers) ft 9t (Van een onzer verslaggevers) Suezkanaal de voor tot het KNMI #S i di 'erk. ver- <an- zzels puz- nent De brand werd vanmorgen om vijf over half vijf door de politie gemeld. Drie Volgens deze functionarissen zal direct na de totstandkoming van een overeen komst begonnen worden met de vrijma- De interland tegen Noorwegen leer de dat Nederland met Kleine, Kui pers en Van Helden opnieuw kan gaan meetellen in de amateurschaatserij. Na 3 maanden sukkelen, won de voetbalclub Haarlem eindelijk weer. De grote stimulator: huurling Jerzy Sadek. Dat Telstar bij De Graafschap 1 punt haalde, was vooral te danken aan de zenuwen van de tegenstander. Op de baan van Hilversum was er een incident dat Jan de Leeuw 8 dagen zijn rijvergunning kostte. In de Kennemersporthal te Haar lem kwamen enkele teams niet op dagen. De schepping der wereld vindt plaats op dit ogenblik. post deze leen •ma- 3107 DEN HAAG (ANP). De regering is van plan de huurverhoging op 1 april 1974 voor nog gesubsidieerde woningen, die in de laatste vijf jaar zijn gebouwd, te beperken tot drie percent. Dit in verband met het streven om In 1974 de stijging van de prijzen te matigen, aldus het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Voor alle overige woningen (woningen ouder dan vijf jaar) van gemeenten en woningcorporatie is in het algemeen de huurharmonisatie van toepassing en zal de huurverhoging als regel zeven per cent zijn. (Van onze parlemensredactie) DEN HAAG. „In de toekomst zal de Nederlander meer voor het aardgas moeten gaan betalen. Onze voorraad aardgas wordt met alle prijsverhogingen van ruwe olie in de nabije toekomst wel vier tot vijfmaal zoveel waard”. NEW YORK (AFP en AP) Tegen eind januari kan een akkoord worden gesloten op de vredesconferentie in Genève tussen Israel en Egypte, aldus schrijft vandaag de „New York Times” die hoge Amerikaanse functionarissen aanhaalt die met minister Kissinger uit Genève zijn teruggekeerd. In het algemeen veel bewolking, plaatselijk mist en overwegend Trots toont de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer Couvée zijn her overd bezit. In zijn handen houdt hij het schilderij van Brouwer, dat op di- vverse plekken beschadigd is. Aan de bovenkant zit een put in het hout en is het doek geschampt, van onderen zit ten er strepen op alsof er plakband of zoiets op geplakt is. Het ernstigste is dat de schilderijen waarschijnlijk aan weersinvloeden onderhevig zijn geweest en dat daardoor het hout is gaan wer ken. Met de restauratie zal in totaal wel een vaar maanden heengaan. Rondvliegende stukken metaal bescha digden de beplating van zowel de romp van het toestel, als de overige motoren. De reparatie zal ongeveer drie weken in beslag nemen- De oorzaak van dit zeld zame voorval wordt door een woord voerder van de KLM raadselachtig ge noemd. In 1971 gebeurde iets dergelijks met een DC-9, toen echter 20 minuten Aldus premier Den Uyl gisteravond voor de televisie. Hij ging daarbij uit van de mening van de sjah van Iran, dat de vervangende energie van olie evenveel zal moeten kosten als de olie zelf. Den Uyl reageerde in een tv- interview met Brugsma op de beslissing (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De vier schilderijen die in de nacht van 13 op 14 november uit het Frans Halsmuseum werden gestolen, zijn terug, zij het in beschadigde toe stand. Donderdag de twintigste kocht een Haarlemmer met een kunstminnend hart ze, voor tien mille aanbetaling (er resteerde nog acht mille), en ging er regelrecht mee naar 'het politiebureau. Bovendien kon de politie dezer dagen door alle informaties die men had twee HAARLEM. Een felle, uitslaande brand heeft vanmorgen vroeg een deel van het Baja-complex op de hoek van Grote Houtstraat en Gasthuisvest ver woest. Twee van de zeven panden, die de woninginrichtingzaak beslaan, zijn uitgebrand. In de uitgebrande panden bevonden zich magazijnen en kantoren. De schade wordt geschat op een klein miljoen gulden. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Het is voor de tweede maal in vijf dagen dat een meubelzaak door brand wordt getroffen. Vorige week donderdag werden de ma gazijnen van Van Duivenboden in de Heiligelanden verwoest. Jansweg 47 - hik. Parklaan (32 02 32) Hoe slecht Ajax tegen Roda speel de, illustreerde o.a. de vervanging van Mulder door Varga. Verwachting van donderdagavond SCHIPHOL. Tweehonderd passsa- giers voor Zürich onder wie minister H. W. van Doorn (CRM), zijn zaterdagoch tend aan groot gevaar ontsnapt, toen even voor de start van Schiphol een schoepenkrans van een der motoren van een KLM DC-8 losschoot. De vlucht kreeg een vertraging van 3>/> uur. Nie mand werd gewond. Toen men naar boven ging bleek dat op deze verdieping een felle uitslaande brand woedde. Hierop werden ook de vrijwilligers uit Noord en Oost gealar meerd, terwijl tevens de korpsen van Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede, Hoofddorp en Zandvoort om assistentie werd gevraagd. Ongeveer 125 brand weerlieden hebben het vuur met 5 wa terkanonnen, 12 lage- en 2 middeldruk- stralen bestreden. Om tien voor zes kon het sein brand meester worden gegeven. minuten later was de brandweer met een autospuit en een ladder aanwezig en alle vrijwilligers uit het centrum waren gealarmeerd. De brandweer constateerde bij aankomst dat er alleen een tafel op de benedenverdieping van het meest oostelijke pand aan de Gasthuisvest brandde. Door onbekende oorzaak trad het alarm systeem niet in werking. Uit een nabij gelegen gang werden vier schilderijen verzekerd voor f 109.000 van de wand gehaald. Twee van de schilderijen zijn van Dirck Hals, een fluitspelende vrouw en een feestelijke maaltijd buiten. Het laatst had het museum in bruikleen van de dienst van ’s Rijks Verspreide Kunst werken. Van een schilderij van Hals en dat van Brouwer ontbreken de lijsten. De andere twee zijn een interieur met figuren, van Adriaan Pieterszoon van der Venne en een tabakskroeg Brouwer. De schade die is aangebracht wordt voorlopig geschat op tienduizend gulden. De daders wisten kennelijk niet goed weg met de kunstzinnige buit. Bij de politie kreeg men diverse tips dat de schilderijen her en der te koop werden aangeboden. Een recherche ploeg van twaalf man had daarom een aantal plaatsen al in het oog waar de daders zich konden verraden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Ook voor LPG (auto- gas) en propaan zullen distributiebepa lingen gaan gelden. Hierbij gaat het om vervoers- en transportmiddelen op LPG, die stationair draaien of voor intern transport in bedrijven worden gebruikt en waarvoor geen wegenbelasting wordt betaald. Wat het propaan betreft, de regerling heeft betrekking op zogenoemde bulkle- veranties in vaste opslagtanks voor in dustrieel of ambachtelijk gebruik, voor horecadoeleinden, verwarming en derge lijke. bij Baja king van het scheepvaart. De New York Times zegt voorts van genoemde zijde te hebben vernomen dat men verwacht dat Israel en Jordanië in de komende weken besprekingen zullen beginnen over de vorming van een buf ferzone tussen hun strijdkrachten. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban heeft bij zijn terugkeert in Israel uit Genève vandaag bevestigd dat het gesprek met Jordanië over de scheiding van de troepen langs de oostelijke grens van Israel mogelijk in januari, wanneer de delegaties op nieuw bijeenkomen, kan plaatsvinden. Op het vliegveld Lod zei Eban verder „optimistischer” te zijn over de kansen op vrede dan voor zijn vertrek naar Zwitserland. Gevraagd of hij gelooft dat Egypte en Israel snel tot een akkoord zullen ko men over het scheiden van hun troepen langs het Suezkanaal zei Eban dat het hem zou verbazen als er voor de verkie- Den Uyl zei dat de maatschappelijke veranderingen die zullen komen het Ne derlandse volk wellicht meer zullen los maken van de druk van „meer, mooier, groter hoger en luxueuzer”. Den Uyl besloot het interview met: „Je kunt ook heel plezierig leven met minder autorij den en we kunnen het weer gezelliger met elkaar hebben”. Den Uyl zei in het interview ook nog dat het plezier in het werk weer veel belangrijker gaat worden. Hij stelde zich zeer voorzichtig op tegenover eventuele „werkgelegenheiddistributie” als het om produktie van „franje van het bestaan- als wegwerpartikelen gaat. van de olieproducerende Perzische-Golf- staten om de prijs van de olie op te voeren tot 32 per vat: „Dat bewijst de visie van de regering, dat we in de toekomst nooit meer met zulke goedkope energie als nu kunnen werken”. Zoals bekend heeft minister Lubbers vorige week gezegd dat het aardgas in 1974, na de verhoging van 1 januari aanstaande, niet duurder zal worden. De minister-president berekende dat de jongste beslissing van de golfstaten de ruwe-olieprijs met 0,11 per liter zal doen oplopen. Met de 0,04 tot 0,05 van kort geleden zitten we dan in de afgelopen vier maanden met een stijging van 0,15 per liter. Dat heeft voor de olie-invoer van ons land miljar denconsequenties, aldus Den Uyl. Haarlemmers aanhouden, een 36-jarige plaatwerker en een evenoude man zon der beroep. Beiden ontkennen overigens iets met de zaak te maken te hebben. Ze zijn vanmorgen voor de officier van justitie geleid. Een personeelslid van het Frans Hals museum ontdekte op de ochtend van de veertiende november de diefstal: men was binnengekomen door een klein glas- in-lood bovenraam naast de ingang aan het Groot Heiligland in te drukken. toestel terug naar Schiphol. 9 Economie Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 e :t 7 Zie onze advertentie elders in dit blad. EIGEN ONTWERPSTUDIO Vraagt inlichtin- In plaats van om negen uur, vertrok ken de passagiers nu om half één met een DC-10 naar Zürich. Slechts minister Van Doom vertrok reeds om half elf met een lijntoestel van Swissair. „Öit was niet zozeer omdat hij minister is, maar hij had stomweg de minste bagage bij zich. Hij kon de plaats innemen van een passagier die geboekt had, maar die verstek liet gaan”, aldus de woordvoer der. droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noorde lijke richtingen. Minimumtem peratuur. omstreeks 2 graden, maxima rond 5 graden. overeenkomst zou worden bereikt. Hij voegde daaraan toe dat de Israëlische politiek echter voorstander is van elk akkoord dat haar veiligheidsbelangen zal dienen. De besprekingen over de troepen-te- rugtrekking die eerder al zijn gehouden in een tent van de Verenigde Naties op de weg tussen Cairo en Suez tot Egypte er op 29 november de brui aan gaf, zullen onmiddellijk na Kerstmis in Genève worden hervat. (zie verder pagina 3)

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1