OESO rekende prijsstijgingen uit bedrijven aw Bedrijfsauto Rai Engelse mijnwerkers blijven gaat normaal door nog bij hun eisen gedevalueerd Mogelijk tekort aan plastic bekers Chileense munt Verontrusting over stijgende prijzen E Miljoenenschade door brand NATIONALE RAMP DICHTERBIJ Andere verhogingen m.i.v. 1 januari 1974: P.S. De rente op overige Amro Eigen Huis Spaarplan van 7 72% naar 8%. Amro Spaarrekening met opzegtermijn van 3 maandenvan 5% naar 5 V4%. Amro Jeugdspaarrekening Zilvervloot van 6% naar 7%. (was 472%) Tegoed direct opvraagbaar tot f 2.500,- per kalendermaand; overige bedragen een maand na opzegging (was 572%) De Spaar-Plus- Rekening is een nieuwe spaarvorm voor de serieuze spaarder, die graag een hogere rente ontvangt, maar toch direct over zijn geld wil kunnen beschikken. Retourrente 1% over het opgenomen bedrag; over het bedrag dat blijft staan gaat de 6% rente gewoon door. Dus wie echt spaart, d.w.z. weinig opneemt, profiteert van een hogere rente. Op Amro Spaar-Plus-Rekening. Amro Spaarrekening met vaste looptijd van 2 jaar: van 774% naar 7V2%. Amro Spaarbiljetten aan toonder 5-jaars: van 8% naar 8V2%. 8-jaars: van 874% naar 81/2%. van 4 jaar: van 7 74% naar 872%. van 5 jaar: van 8% naar 9%. Op Amro Spaarboekje en Amro Rentespaarrekening. V R IJ D A G 28 DECEMBER 19 73 12 5’ e. 4 - -- -1Jt: -31 Duurdere olie kost 50 miljard dollar een (Van onze redacteur in Londen) 58, ADVERTENTIE Amro verhoogt de rente op spaarboekjes er- ing 575 .ge) AMSTERDAM (ANP). De bedrijfs auto RAI 1974 (7 tot en met 17 februari) zal normaal doorgang vinden. Daartoe bestaat temeer aanleiding nu de huidige ontwikkeling van de bedrijfsautomarkt, de omstandigheden in aanmerking geno men, zeker niet onbevredigend kan wor den genoemd. Zo heeft de RAI in Am sterdam meegedeeld. ste ies en ide Volgens de RAI speelt hierbij ook een rol dat het streven van de overheid er op gericht is de dieselolie niet te distri bueren, zodat de gebruiksmogelijkheden van de bedrijfsauto’s niet worden be perkt. Wel zal, er van uitgaande dat de energiesituatie niet ingrijpend verandert, de RAI-tentoonstelling op de beide zon dagen (10 en 17 februari) zijn gesloten, evenals de avonden van de weekdagen. ET »re len in- dts in- en las als en ie- IP, De s er n- 1 r- Its in- Keuzedividend NMB. Evenals vorig jaar zal de Nederlandsche Middenstands- bank NV e en keuze-interimdividend betaalbaar stellen, ditmaal in de vorm van 3,75 in contanten of 2,50 in aandelen ten laste van de agioreserve. Ook vorig jaar werd een interimdivi dend gegeven in de vorm van een keuze dividend 4,50 in contanten of 2,50 in aandelen). Hoewel het jaarre sultaat nog niet bekend is, staat aldus het bestuur wel vast dat de winst over 1973 gunstiger zal zijn. januari worden als gevolg van het in voeren van de driedaagse werkweek de eerste ontslagen in de industrie ver wacht. Zelfs als de mijnwerkers van daag nog aan het werk zouden gaan, duurt het toch nog geruime tijd voor de kolenvoorraad weer op peil zal zijn, aangenomen dat de treinen dan weer op tijd zouden rijden. Maar de machinisten hebben hun actie verscherpt; grotere chaos bij de spoorwegen staat dan ook voor de deur. De extra winst die Iran door de jong ste prijsverhoging van ruwe olie maakt zal in de eerste plaats worden gebruikt voor het verwerven van een groter be lang in de afzet van olie en olieproduk- ten, zo heeft premier Abbas Hoveida tegenover het Franse dagblad „Le Mon de” verklaard. Hij zei dat Iran de ex ploitatie van zijn olie op den duur wil overnemen van de put tot de benzine pomp. De minister antwoordde dit op de vraag hoe naar zijn mening Iran het bedrag van zeven miljard dollar moet besteden waarmee de staatsinkomsten volgend jaar door de prijsverhoging stij gen. PARIJS. De twee Algemene verhogingen van de prijzen van ruwe olie die de produktielanden in het Midden-Oosten op 16 oktober en 22 december hebben bekendgemaakt komen de industrielanden in het Westen alsmede Japan, Australië en Nieuw-Zeeland op een kostenstijging van vijftig miljard dollar per jaar te staan, zo heeft de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs uitgerekend. Daar werd de stemming bovendien nog extra bedorven door een voortgaande bommenterreur, naar men aanneemt van de zijde van de IRA. den op anderhalf miljard dollar per jaar geraamd. Op het ogenblik kunnen de Amerikanen nog net zoveel benzine krij gen als ze willen. De stations zijn alleen op zondag gesloten. De Saoedi-Arabische ambassadeur in Cairo, Sjeik Foead El-Nazer, heeft verklaard dat zijn land de beperkingen op de oiieuitvoer niet zal verzachten voordat Israël zich uit alle Arabische gebieden heeft teruggetrokken, de rech ten van de Palestijnen gegarandeerd zijn en de vrede in het Midden-Oosten her steld is. DEN HAAG (ANP). Het Konsu- mentenkontakt heeft met verontrusting kennis genomen van de jongste wijzigin gen die zijn aangebracht in het bestaan de prijsbeleid. Dit zegt het in een giste ren uitgegeven verklaring. Gezien de verwachtingen van het prijsverloop in 1974, officiële prognoses houden het op zo’n 11 percent, zal er alle aanleiding zijn het huidige prijsbeleid eerder te verstrakken dan af te zwakken zoals nu gebeurt. LONDEN. Aan het mijnwerkers- front hebben werkgevers en werknemers elkaar nog niet gevonden. Een eerste ontmoeting na Kerstmis vond gisteren plaats. Deze ontmoeting leidde tot een nieuwe afspraak volgende week woens dag. Dan zullen beide partijen proberen een brief met loonvoorstellen klaar te hebben voor het prijscontroleorgaan, dat deel uitmaakt van het anti-inflatie-ap- paraat van de regering-Heath.. Goudse. Het premie-inkomen van Goud se Verzekering Maatschappij over 1973 zal ten opzichte van 1972 met 14 pet stijgen tot 118 mln, zo heeft de raad van bestuur bekendgemaakt. In de schadeverzekeringssector wordt, on danks de aprilstormen die een schade bedrag voor eigen rekening van 1 miljoen vergt, een hoger resultaat verwacht dan over 1972. In de levens- verzekeringssector was de produktie van nieuwe individuele zaken 20 pet hoger dan in 1972, waardoor de winst enigermate onder druk zal staan. Het verzekerd kapitaal zal de 660 mln overschrijden. Voor 1973 verwacht de raad van bestuur een geconsolideerd resultaat dat de ƒ3 mln zal over schrijden (1972: ƒ2,75 mln). SANTIAGO (AP). De Chileense Centrale Bank heeft de escudo opnieuw gedevalueerd. Aan de Amerikanen is 16 miljoen dollar betaald. De schuld aan enige Amerikaanse maatschappijen, ont staan na het naasten van hun bezittin gen (waaronder kopermijnen) door de vorige regering, bedraagt thans nog 124 miljoen dollar. Verleden week is in Mia mi overeengekomen dat Chili met beta ling de tijd heeft tot 1982. Volgens de Organisatie heeft de prijs verhoging van 16 oktober een kostenstij ging van 15 miljard veroorzaakt. Door de tweede prijsverhoging komt er 35 miljard dollar bij. De landen van de Europese Economische Gemeenschap zullen samen 33 miljard dollar meer voor hun energievoorziening moeten uit geven. De OESO raamt de kostenstijging van de Verenigde Staten en Japan op meer dan 9 miljard dollar, voor West- Duitsland op bijna 5,75 miljard, voor Frankrijk op 5 en voor Italië en Enge land op meer dan 4 miljard dollar. Mees en Hope. De Franse verzekerings groep La Paternelle SA en de groep De Neuflize, Schlumberger, Mallet SA (waarin Bank Mees en Hope een be langrijk minderheidsbelang bezit) heb ben besloten tot een zeer nauwe sa menwerking. De besprekingen hiero ver hebben in nauwe samenwerking met Bank Mees en Hope plaatsgevon den en het bereikte accoord heeft dan ook de volledige instemming van de Amsterdamse bank. de wegwerp-serviesgoed nog van hamsteren sprake is, begint de (polystyreen) zich duidelijk af te tekenen in het Wie ook maar enigszins kon, is de paar dagen tussen Kerstmis en het week einde dan ook rustig in zijn huisje op het platteland gebleven; hij waagde de duistere sprong naar de hoofdstad niet. Wat de escudo betreft, de waarde hiervan ten aanzien van de „handelsdol- lar” is nu van 340 verhoogd tot 360. Voor een „toeristendollar” krijgt men nu 750 escudos, dat was eerst 780. Sinds de staatsgreep van september is de escudo thans viermaal in waarde verlaagd. Financiële deskundigen zijn van mening, dat de twee waarden van de escudos ten aanzien van de dollar op de lange duur beide omstreeks 500 zul len gaan worden. De kleine opflikkering van hoop door het nieuws dat het olie-embargo in het Midden-Oosten zal worden afgezwakt, wordt voor wat Groot-Brittannië betreft, in de schaduw gesteld door de duistere vooruitzichten op het kolenfront. Half De gewijzigde openingstijden voor maandag tot en met zaterdag zijn van 10 tot 19 uur. In de Amerikaanse oliestaat Texas heeft zich een enorme brand voorgedaan. Bij het chemische bedrijf Dow Chemicals werd een deel van de fabriek in Free port door vuur verwoest. Zeventien mensen werden gewond. De schade loopt in de miljoenen dollars. De regering-Nixon heeft besloten ben- zinebonnen uit te geven maar zal pas in geval van nood tot rantsoenering overgaan. Dit heeft William Simon, hoofd van het federale energiebureau, gisteren meegedeeld. Het distributiesys teem kan op 1 maart in werking treden maar Simon gelooft dat het niet zover behoeft te komen als de Amerikanen zuinig met energie omspringen. Elke automobilist voorzover hij ten minste achttien jaar is en in het bezit van een rijbewijs, krijgt bonnen die recht geven op 32 tot 36 gallon per maand. Dat is ongeveer 130 liter. De Amerikaanse staatsdrukkerij heeft op dracht gekregen bonnen te drukken voor drie maanden. Het aantal automobilisten wordt op 120 miljoen geraamd. De bon nen gaan één dollar per stuk kosten. De kosten van het rantsoeneringsplan wor- UTRECHT (ANP). Hoewel in sector wegwerp-serviesgoed nog geen materiaalschaarste zeer afnemen van de buffervoorraden, vooral van automaatdrinkbekers, aldus King- Cup Nederland BV. De ongunstige prijsontwikkeling van de wereldgrondstoffenmarkt heeft zich sinds april 1973 in ononderbroken stij gende lijn voortgezet. Er kan nog geen duidelijk verband tussen deze problemen en de huidige oliecrisis Worden aange toond. Volgens het persbureau voor het Mid den-Oosten waarschuwde de ambassa deur dat de oliecrisis nog erger zal worden als de Verenigde Staten en Eu ropa geen druk op Israël uitoefenen aan de Arabische eisen toe te geven. De nationale oliemaatschappij van Iran heeft de prijs van brandstof voor straal vliegtuigen te verdubbeld tot 40 cent per liter. Met ingang van maandag zullen alle vliegtuigen die via de internationale luchthavens van Teheran of Abadan vliegen de dubbele prijs voor brandstof moeten betalen. o ■Be?

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13