Reactie van premier op beslissing van olieproducenten Roofoverval in Amsterdam vrijwel geheel opgelost Frans-Russische satelliet gelanceerd Café in VARA-foyer bezet Socialisten mochten Griekenland niet in EEN OP DE DRIE TREINFORENSEN 7 JANUARI STAAN MOET NA {l dit» Spaanse regering neemt paspoort Lino Calle in 11111 /9n fi N 1 lï de lamp met 30% meer licht op tafel Argenta” Super Lux: 9? gif *3 '■iffiW TCr?.ii VIER ARRESTATIES VERRICHT Paniek in bioscoop op Filippijnen voor dezelfde stroomkosten 1 PHILIPS oooEntL 2 2 8 DECEMBER 197 3 VRIJ DAG V Gevolgen Niet zo slecht WEERRAPPORTEN Folder Vertragingen Streekbussen D Kritische vragen ■Ei Den Uyl: „Voorlopig geen wijzigingen in beleid I ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Athene) december: (Van onze verkeersredacteur) van een J 8 1 MANILLA (AFP). In een bioscoop in Malolos op de Filippijnen riep op eerste kerstdag iemand die geen zitplaats meer had kunnen krijgen „brand”- MOSKOU (AP) Gisteren is in de Sovjet-Unie een onbemande sateliet ge lanceerd, de Oreol-2, als resultaat van samenwerking tussen de Sovjet-Unie en Frankrijk bij het „onderzoeken en het vreedzame gebruiken van de ruimte”. Lissabon Locarno Londen Hoog water Laag water ZATERDAG 29 DECEMBER wzw ono zw wzw nw ono nnw zw zw no n w n w ver. z 16 5 5 3 18 20 16 8 7 7 7 6 6 8 6 6 5 0 13 3 3 2 5 3 uur uur „Deze prijsstijging overschaduwt de beslissing, dat de oliekraan weer iets opengedraaid zal worden”, zei de pre mier. Met dezelfde problemen gaan ook de Westeuropese landen en Japan kam pen. Op langer zicht zal de positie van Nederland niet zo slecht zijn, gezien de mogelijkheden bij de uitvoer van aard gas. De gedachte is dat de prijs van het aardgas aangepaset wordt aan de olie prijs. en rensen het openbaar vervoer te houden. Zouden die erbij komen, dan werd het in treinen en bussen nog voller. NS heeft zijn dienstregeling met in gang van 7 januari dan ook helemaal moeten omwerken en, zegt NS’ mr. E. M. Nikkels, „onze conducteurs zullen het zwaar te verduren krijgen”. Want van hoofdbrekens zal bezorgen is de invloed van de hogere frequentie en de brugope- ningen op elke poging een vroeg of laat zonder mankeren ontstaande treinver- traging in de kiem te smoren. In de spits van vrijdagavond wordt al het niet in reparatie zijnde materieel ingezet, ook al zal er in de week op mennig traject schreeuwende behoefte aan zijn. De oorzaak hiervan is vooral dat de dienstregeling zo moest worden opgezet, dat „personeel en materieel het tot de zomerdienst kunnen volhouden,” aldus de heer Nikkels. Met ingang van 1 januari is tot burge meester van Oude-Pekela de heer S. van der Ploeg benoemd. Hij was vroeger voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische edrBijfsbond. 1 1 Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel 1 -5 5 7 Is Gi v g J De zej tij< zul sell all de ei h< v g' h w d zi h tl he re. va wi ,.n ro 1 bij be. gei Je br im o.i 0.4 0 0 o o o 0.1 o o o o o 11 o 0.1 I bi 0.2 2 0.1 0.5 0.7 0.3 1 1 1 2 0.6 1 0 0.5 0 2 0.1 0 0.1 o 0.1 o 7 5 6 -2 5 3 3 5 1 1 6 6 14 7 zw wzw zw zw zw zw zw zw zzw zzw zw ono no zw ozo zzw zzw UTRECHT (ANP) Lino Calle, lan delijk secretaris voor buitenlandse werk nemers van het NVV en presentator van het NOS-radioprogramma voor Spaanse arbeiders, zit zonder paspoort. Hij heeft het paspoort, dat 20 december afliep, begin december bij het Spaanse consu laat ingeleverd voor verlenging. Gisteren belde het consultaat hem om mee te delen dat uit Spanje een telegram was gearriveerd waarin stond dat aan hem geen paspoort meer mocht worden afge geven. Een reden werd niet vermeld. Griekse veiligheidstroepen hebben de bewaking op het vliegveld van Athene en bij de Amerikaanse banken in die stad verscherpt. Ook in de Italiaanse hoofdstad Rome is de bewaking van het vliegveld verbeterd- Men is bang voor aanslagen van Palestijnse terroristen. Personeelsleden van de VARA hebben gisteren het café „De Rooie Haan" in de kleine foyer van de VARA-studio bezet. Aanleiding tot deze bezetting vormt het feit dat het NOS-bestuur elke veertien dagen in deze foyer zijn openbare verga deringen houdt, waardoor iedere keer het decor van De Rooie Haan moet worden afgebroken. Dat kost zevenhon derd gulden per keer. De bezetters zijn van mening dat binnen de VARA-studio een andere foyer voldoende mogelijkhe den biedt deze vergaderingen te houden. De instrumenten van de Oreol-2 zul len gegevens opvangen en uitzenden over de bovenste laag van de aardse dampkring en de aard van het noorder licht. In 1971 ewrd de Oreol-1 in de Sovjet- Unie gelanceerd. De tweede satelliet zal ronddraaien in een baan van 407 tot 1995 kilometer van de aarde verwijderd. Over de Franse bijdrage tot het pro ject is door Tass geen melding gemaakt. In Chili zijn gisteren voor het eerst sedert de machtsovername door de mili tairen vrouwen door militaire recht banken veroordeeld op beschuldiging linkse extremisten te zijn. Twaalf vrou wen zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van drie maanden tot vijf jaar. Twee vrouwen werden vrijgesproken. Amsterdam geh. bew. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven uur uur De arrestanten zijn drie mannen en een vrouw. De vrouw heeft haar aandeel in de zaak bekend. Zij was zondag 23 december al aangehouden en aan de hand van haar verklaringen zijn eergis teren de drie andere arrestaties verricht. De laatste arrestatie gebeurde in een hotelletje in de Amsterdamse binnen stad, waar een neef van de vrouw werd aangehouden. De mannen hebben nog niets bekend, maar de politie twijfelt niet aan hun schuld. Bijzonder veel succes heeft de moord brigade van de Amsterdamse recherche gehad met een rondschrijven aan alle zevenhonderd sigarenwinkeliers in Am- Weer in binnen- en buitenland „Als gevolg van de stijging van de olieprijzen zal het Nederlands aardgas meer waard worden. Dat staat voor mij vast”, aldus drs. Den Uyl. Veel uitvoer- contracten kunnen niet onmiddellijk ge wijzigd Worden, maar er zijn contracten waarin bepaald is dat overleg geopend kan worden als Nederland een hogere prijs wil bedingen. Eveneens werden een Italiaanse jour nalist en Frans Stultiëns, verslaggever van KRO’s Echo tegengehouden. De be middeling van de ambassadeurs van Ita lië, Engeland en Nederland tnocht geen resultaat hebben. De junta bleek onver biddelijk. Er werd geen reden opgégeven voor de weigering. Het zou een kabinets- beslissirig zijn waarvoor de premier, An- droutsopoulos, verantwoordelijk is. Het gisteren gepubliceerde jaarrapport van het Internationale Pers Instituut over de persvrijheid in de wereld prijst de Amerikaanse persmedia om haar „voorbeeldige rol” bij de verdediging van pers- en nationale vrijheden. Het noemt daarbij als voorbeeld de onthullingen die hebben geleid tot het aan het licht komen van het Watergate-schandaal. In Jeruzalem zal een nieuw plein komen dat een naam zal dragen waarbij het Nederlandse volk eerbied wordt be wezen. Dit heeft d e burgemeester van Jeruzalem meegedeeld. Autobezitters in Nunspeet hebben gis teren vergeefs geprobeerd een aanvraag formulier te krijgen voor extra benzine. De gemeente hield de deur gesloten omdat er op het gemeentehuis niet werd gewerkt om energie te besparen. Aan vankelijk wilde men het gemeentehuis tot 2 januari gesloten houden, maar nu is toch besloten vandaag en maandag formulieren uit te reiken. Twee van de drie parlementsleden waren al door de controle heen, maar toen het Nederlandse socialistische ka merlid zijn paspoort toonde, ging het mis. Het paspoort van de heer Relus ter Beek werd door de Griekse veiligheids dienst ingenomen en de twee andere parlementsleden werden teruggeroepen. Op korte termijn is een oplopen van de prijs uitgesloten, maar op langere termijn voorziet premier Den Uyl een stijging. De binnenlandse prijs van het ATHENE. Een delegatie van de Socialistische Internationale is tegenge houden op het Atheense vliegveld. Het doel van deze delegatie, bestaande uit een Italiaans, een Engels en een Neder lands parlementslid (Relus ter Beek), was na te gaan wat een machtsoverna me van 25 november voor Griekenland en de westerse wereld betekent. De schietpartij tussen enkele Joe- goslaven dinsdag in de hoofdstad heeft gisteravond een derde slachtoffer geëist. Het is de 32-jarige P. Milosevic uit Krusevic, die in een ziekenhuis bezweek aan schotwonden in de rug. Hij zat in de Volkswagen, die op het Weteringcir cuit werd beschoten door zijn 25-jarige landgenoot, die inmiddels heeft gezegd ook de twee andere Joegoslaven te heb ben doodgeschoten. De drie parlementsleden plus de twee journalisten moesten de hele nacht doorbrengen op de banken van het vliegveld. Zij werden beschouwd als on gewenste vreemdelingen. Dit is opnieuw een symptoom dat de harde lijn in de nieuwe Griekse junta zegeviert. Men trekt zich niets meer van de internatio nale publieke opinie aan. Enige dagen DEN HAAG (ANP). „Voors hands is er geen sprake van een ge wijzigd beleid.” Aldus heeft premier Den Uyl gisteravond gereageerd op de twee recente beslissingen van de olieproducerende landen: de prijsverhoging van de ruwe olie en het vergroten van de olietoevoer. „De prijsstijging van de ruwe olie is onvoorstelbaar. Het zal in elk ge val nodig blijven zuinig te zijn met energie”, zei drs Den Uyl. „De prijsverhoging brengt economisch gezien een enorme belasting met zich mee.” Onmiddellijk kwamen alle plaatsen vrij, want ‘edereen rende in paniek naar de uitgang. Een meisje werd onder de voet gelopen en kwam om het leven. Vijftig bezoekers liepen verwondingen op. De praktijk zal op de stations wellicht weer tonelen te zien geven die aan Japan of hier en daar aan 1943-’44 en de eerste jaren van na de oorlog doen denken. Zullen de treinen in de regio het misschien nog wel kunnen verwer ken, in de Randstad zullen waarschijn lijk evenals toen mensen door de ramen naar binnen en naar buiten kruipen of wie weet tussen de assen meehollen om bij het volgende station te ontdekken dat zij op het verkeerde traject zaten en de trein vertraging had. aardgas wordt met ingang van 1974 verhoogd. Een volgende verhoging blijft voorlopig uit. Wat de economische gevolgen van de prijsverhoging van de ruwe olie betreft, wees premier Den Uyl erop, dat het Centraal Planbureau in zijn gewijzigde ramingen met een stijging rekening hield. Maar die was niet zo groot als nu is uitgevallen. „Het gaat hoog in de bomen zitten”, zei drs. Den Uyl. Het Planbureau ging uit van een stij ging van de Invoergrondstoffenprijzen van 15 procent, met een bedrag van 9 miljard totaal. Bijna f 3 miljard wordt hiervan nu opgeslokt door de olieprijs stijging. In een autobox in Utrecht heeft de politie gisteren 2500 kilo vuurwerk aangetroffen. Het explosieve materiaal is in beslag genomen. motregen motregen motregen motregen Den Helder motregen Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Tnnsbrück I De minister-president en enkele mi nisters pleegden gistermiddag overleg met een aantal vaste commissies uit de Eerste Kamer over de vorige week door de Tweede Kamer aangenomen machti gingswet en de op basis van deze wet te nemen regeringsmaatregelen (inzake in komens, prijzen, huren en dividenden). „Het was een waardevolle gedachtenwis seling. Van de kant van de Eerste Ka mer werden vele kritische vragen ge steld”, zei de premier. De regeringsmaatregelen waren om standig aangekondigd en toegelicht in de beleidsnota van de regering. Deze nota kwam tegelijk met de machtigingswet in de Tweede Kamer aan de orde. Het is de bedoeling, dat de Eerste Kamer de wet en de nota op dinsdag 8 januari in het openbaar behandelt. In Nederland wordt per jaar 80 mil joen ton olie verwerkt. Daarvan is 25 milj óen ton bestemd voor het binnen lands verbruik. De stijging van de prijs van een vat ruwe olie van 14 tot 32 gulden betekent dat voor de in Neder land verbruikte olie 2,75 miljard meer betaald zal moeten worden. hebben op toeringcars een beroep moe ten doen. Uit de Amsterdamse trams wordt een aantal stoelen verwijderd. De NS hebben de sloop van 50 „bak ken” (de rijtuigen van een elektrische trein) uitgesteld waarmee in februari een begin zou worden gemaakt. In janu ari komen de eerste van 30 nieuwe „bakken”, een aflevering die enkele maanden in beslag neemt. In de Rand stad worden 20 extra treinei/ ingelegd voor het woon-werkverkeer. in de och tendspits worden 60 bestaande treinen verlengd, in de avondspits 35, in de zogenaamde daluren (overdag) worden 40 treinen verlengd. In het spitsuur van vrijdagavond zal alles moeten rijden wat rijden kan. Knelpunten, zo vrezen de NS, zitten vooral in de buurt van Amsterdam. De meeste forenzen voor de hoofdstad ko men uit het Gooi, uit het gebied rondom Haarlem en uit de Zaanstreek. Omdat hij geen extra benzine toege wezen had gekregen, is een rijschool houder in Rotterdam gisteren zo kwaad geworden dat hij zeven ruiten heeft ingegooid van het gerechtsgebouw aan de Noordsingel. Vorig jaar zomer kreeg de heer Calle toestemming van de Spaanse regering om gedurende twee weken zijn familie in Spanje te bezoeken. Maar na drie dagen voelde hij er zich niet langer veilig en vertrok hij weer naar Nederland. De dag daarna kwam de politie bij zijn ouderlijk huis. Lino Calle ziet in de weigering, zijn paspoort te verlengen, een poging van de Spaanse regering om mensen die tot de oppositie behoren ook in het buitenland onder druk te zetten. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Somber en vrij zacht met plaatselijk mist of motregen. Aantal uren zon: 0 tot 2. Minimum tempe ratuur: 2 tot 8 graden boven normaal. Maxi mum temperatuur: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperaturen tot 31 minimum -1, maximum 6 graden. Het treinverkeer naar en uit de Zaan streek verloopt daarnaast moeilijk door de aanwezigheid van de Hembrug. Van elk uur is de Hembrug 18 minuten voor de scheepvaart geopend. Daarmee spant deze brug in Nederland wel de kroon, maar voor de Spoorwegen is het grote aantal doorvaarten een grote bron van dienstregelzorg. Het zijn niet eens de extra treinen in de spitsuren alleen die de Spoorwegen met een bezorgd oog naar de bruggen doen kijken. Wat het bedrijf vooral sterdam. In het stencil vroeg de politie om eventuele ervaringen met een groep je dat uit twee mennen en een vrouw bestond en dat uiterst aarzelend tot het aankopen van een kleinigheid kon zijn overgegaan. Ondertussen zocht de politie in haar archieven naar personen die be antwoordden aan het vage signalement dat van de daders kon worden gegeven. Een van de personen die op grond daarvan aan de tand werden gevoeld was de vrouw die zondag werd aange houden. Aanvankelijk kon men haar niets maken; ze zei dat ze op de bewuste dag thuis was geweest en iedereen in huis bevestigde dat. Toen de reacties van de sigarenwinke liers binnen begonnen te stromen, kwa men de zaken anders te liggen. Het groepje was in een aantal winkels gesig naleerd. Een „gouden” tip leverde een sigarenwinkelier uit Amsterdam-Oost. Ook hij herinnerde zich het drietal. De vrouw had bij hem zelfs een lottofor mulier ingevuïd. Ze haalde het formu lier op de 13de af. Een duplicaat kon worden opgescharreld. Daarop stond de naam van de vrouw. Na lang aandringen was de vrouw bereid toe te geven dat ze inderdaad verscheidene keren met twee mannen op stap was geweest met het doel winkel diefstallen te plegen. Aanvankelijk hield ze zich wat betreft de identiteit van de mannen van den domme, maar op grond van de mededelingen die zij later deed, konden toch vrij snel de andere arresta ties worden verricht. Voor de tipgevers valt wanneer de zaak voor de rechter een afronding krijgt, een beloning van tien mille te verdelen. DEN HAAG. De Spoorwegen ver wachten dat vanaf 7 januari de bezet tingsgraad van de treinen snel zal oplo pen tot 140 pet. in de spitsuren en tot 120 pet in de intercitytreinen overdag. Dat betekent, gemiddeld genomen, dat elke drie forensen er één zal moe ten staan en dat in de lange-afstands- treinen overdag één op de zes passa giers geen zitplaats zal weten te be machtigen. Dit alles los van autopools dergelijke oplossingen waarmee fo- zullen trachten zichzelf buiten allerlei vergissingen en onwennigheden die de reiziger maakt als gevolg van het oliebesluit der Arabieren, zal de NS in zo’n toestand de schuld krijgen en de conducteur zal het moeten aanhoren. Mr. Nikkels is voorzitter van de NS- werkgroep Kovok, een groep die tegen de achtergrond van de energiecrisis in allerijl maatregelen heeft moeten bera men om het nieuwe vervoersaanbod zo goed mogelijk te verwerken. De Kovok staat in nauw contact met de KNVTO, de vereniging van streekvervoerders. „De streekvervoerders krijgen het zonder twijfel nog moeilijker dan wij”, zegt de heer Nikkels. Zij zijn kwetsbaarder, vooral in de winter en het verschil tussen potentiële en reële passagiers is voor de busbedrijven nog veel groter bij een aanzienlijk geringere capaciteit. Hoe nodig en nuttig de verschuiving van auto naar trein, tram en bus ook is, voor de openbare vervoersbedrijven kan de vloedgolf passagiers van na 7 januari nauwelijks een aangename verrassing zijn. Zowel de Spoorwegen als de andere vervoerders (streek en stad) konden bij de samenstelling van hun nieuwe, inten sievere dienstregeling niet eens uitgaan van de vervoersvraag van de kant van het publiek, maar van de beschikbaar heid van materieel. Toeringcars en nog juist van de sloop geredde treinen zijn nu een deel van het antwoord. Veertien streekbusbedrijven hebben 426 toeringcars gehuurd waarmee een capaciteitsvergroting van gemiddeld 20 pet. is bereikt. Ook stadsvervoerders AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft vier arrestaties verricht in verband met de roofoverval op een siga renwinkel annex girokantoor in de hoofdstad, waarbij op 13 december de echtgenote van de eigenaar doodgesto ken werd. geh. t>ew. motregen motregen motregen licht bew. licht bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. motregen motregen mist windstil geh. bew. zw onbewolkt windstil Kopenhagen geh. bew. onbewolkt onbewolkt windstil geh. bew. Luxemburg .motregen onbewolkt windstil half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt windstil 15 zw. bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. zw. bew. windstil mist Las Palmas licht bew. Tunis regenbui ZATERDAG 29 DECEMBER Maar wat doet NS om de autorijder van nu duidelijk te maken dat hij eerder van huis moet om toch op tijd op zijn plaats van bestemming te komen? Hoe vangt NS alle gemopper van de eerste weken op en wat wordt met de klachten gedaan? Mr. Nikkels: „We zijn hard bezig om tijdig gereed te komen met een girale betalingsmogelijkheid voor abonnementen die snelle verwer king van de aanvraag garandeert”. Daar voor is een folder ontworpen die niet aan autorijders wordt uitgereikt of die huis aan huis verspreid wordt, maar die men zelf aan het station zal moeten afhalen. Op een vraag waarom de Spoorwegen zich nooit presenteren (onbekend maakt onbemind) zoals de luchtvaartmaat schappijen, die er altijd de nadruk op leggen hun reizigers als gasten te be schouwen, is het verrassende antwoord van de NS’er: „De luchtvaartmaatschap pijen hebben hun concurrenten, maar wij hebben eigenlijk nooit zo’n concur rent gehad.” Alsof er nog nooit een enkele Nederlander in een auto heeft gezeten. j en 18.36 en 14.25 9 7 7 8 7 7 8 6 8 6 10 18 11 5 7 6 3 6 1 7 6 13 8 10 2 9 16 14 15 2 6 geleden hebben de strijdkrachten een communiqué doen uitgaan waarin zij zegggen geen geloof te schenken aan buitenlandse radiostations, daar deze „in particuliere handen zijn en derhalve particuliere belangen dienen”. Dit laatste is natuurlijk een dwaze verdachtmakerij, want geen enkele van de West- of Oosteuropese zenders die Griekse uitzendingen verzorgen, is in particuliere handen. Verleden week gin gen de Griekse autoriteiten al over tot het incidenteel storen van programma’s van buitenlandse zenders in de Griekse taal. De buitenlandse zenders worden voornamelijk van'nieuws voorzien door buitenlandse correspondenten die hier in Athene werken. Men verwacht dan ook dat de buitenlandse journalisten het hier binnenkort moeilijker zullen krijgen. Zon op 8.48 uur onder 16.36 Maan op 10.47 uur onder 22.01 6.24 uur 2.10 uur is S i 'W 1 i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2