Minister Mosje Dajan tijdens verkiezingstoespraak: liinvlieqtuig Nixon Israel Engeland wijst Chilenen uit Uitwisseling van gevangenen in Vietnam hervat t Maandag verkiezingen spaar vormen, met 4^*ot8^%ren,e?” „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende in I Algemene Bank Nederland achtergrond Jg „Sterker nog, niet elf maar twaalf!” OP VLIEGTUIG NAAR PARIJS Kings moordenaar eist half miljoen schadeloosstelling 2 3 V R IJ D A G 2 8 DECEMBER 1973 (Van onze redacteur in Madrid, Robert Bosschart) Militairen Tweede plaats Raadsel Nederland (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) Likoed Groot-Israel Wie wel? Yariv De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. JERUZALEM. Tussen de 25 en 40 percent van de Israëlische bevolking weet niet wat zij maandag gaat stemmen. Nog nooit is de onzekerheid over de uitslag van algemene verkiezingen in Israel zo onzeker geweest. Politieke opiniepeilingen blijken geen enkel houvast te bieden. Volgens een onderzoek dat het gezaghebbende blad „Haaretz” deze week publiceerde, zouden de Arbeiderspartij van premier Golda Meir en de rechtse Likoed-oppositie van Mena chem Begin ieder 48 zetels krijgen. „Geducht wapen” opvolging van Carrero Blanco Speculaties over WIE DAT ZAL zijn, is een raadsel Elazar zou een en ander volgens de (Van onze redacteur in Londen) ADVERTENTIE MADRID. Heel Spanje heeft vandaag de mond vol van een staatsgeheim: de lijst met drie namen van de kandidaten die de Kroonraad moet voordragen aan generaal Franco voor de benoeming van een nieuwe minister-president na de dood van Carrero Blanco op 20 december. De zeventien leden van deze hoogste raadgevende instelling vin Spanje, wier bijeenkomsten en besluiten volgens de wet staatsgeheim zijn, vormen de elite van de Cortes (het „parle ment”). lijk heeft besloten het Israëlische le ger in Afrika te blijven leiden. burge- S. van zroeger rlandse plein zaarbij dt be- r van eft de irwerk •iaal is zijn an de :ot de nland heer aanse veken Maar niet naar n de er de iding le te immigratiewet van dit land voor zijn toelatingsexamen gezakt (dit geldt niet meer voor EEG-landen sinds Engeland lid van de Europese Gemeenschap is). Israëlische radio hebben verklaard tegen over de Israëlische troepen op de wes telijke oever van het Suezkanaal. Later kwam Ray op zijn bekentenis terug. Hij zou Foreman de telefoonnum mers hebben gegeven van twee mannen in Louisiana die eveneens reden zouden hebben gehad voor een moordaanslag op King. Het feit dat de Likoed voorstelt bij een verkiezingsoverwinning een rege- TENSLOTTE, wat de militairen be treft, zijn er twee „kandidaten” die betrekkelijk dicht bij Franco staan wat leeftijd en denkbeelden betreft: de ex-minister van het Leger, gene raal Carstanon de Mena en de 76- jarige ex-minister van Marine, admi raal Nieto Antunez. Verder twee ge- i Bij de Arbeiderspartij zijn een aan tal „nieuwe” namen naar voren ge treden. Behalve vice-premier Alton, die door het prestige dat Dajan verlo ren heeft is gestegen, is ook de huidi ge minister van handel en industrie, Bar Lev, op de voorgrond geschoven. Als generaal in de laatste oorlog moet hij het tegenwicht geven tegen gene raal Sharon, de man die de Likoed een aantal maanden geleden in el kaar heeft getimmerd, maar uiteinde- ring van nationale eenheid met de Arbeiderspartij aan te gaan, laat wel blijken hoe weinig serieus haar be doelingen zijn. De conclusie ligt voor de hand: de Likoed wjl wel winnen, maar niet regeren. tn gis- zraag- inzine. sloten werd Aan- tehuis ar nu andag toege- chool- iwaad heeft k aan •litie oep- ouw het zijn ilitie be- nent 'en. rond 'oeld nge- haar ruste n in rouw daad sn op akel- hield n de ;rond deed, esta- nke- rwa- Het esig- een Oost. L De ofor- rmu- kon i de oen de Athene in die iiaanse an het g voor ;en. lan- rerk- r van aanse heeft fliep, onsu iteren ee te was hem afge- 1. Egyptische en Israëlische strijdkrach ten hebben het bestand langs het Suez kanaal met Kerstmis 44 maal geschon den. Geen van de incidenten werd als ernstig beschouwd, zo is donderdag van de zijde van de Verenigde Naties meege deeld. President Nixon stapte woensdagavond met zijn vrouw en zijn dochter Patricia in een lijntoestel van United Airlines voor een vijf uur durende vlucht van Washington naar zijn buitenverblijf in San Clemente in Californië. Pas toen het toestel vertrok werd de ongebruikelijke vliegtocht van Nixon officieel bekendge maakt. Behalve de gewone passagiers, die aanvankelijk niet wisten welke hoge gast zij in hun midden hadden, reisden In welke richting zal Franco het zoeken? Misschien hebben de „gema tigden” de meeste kans. Het is alle waarnemers opgevallen dat Franco en zijn regering zeer koelbloedig heb ben gereageerd op de moordaanslag op Carrero Blanco, zonder veel acht te slaan op de kreten van de rechtse extremisten die een volslagen dictato riaal optreden eisten. hervatting van de vijandelijkheden niet onmogelijk is: „Bij de onderhandelingen in Genève moeten wij niet dreigen, maar Iaat de tegenpartij niettemin we ten dat wij een geducht wapen in reser ve hebben. Ook de Russen en de Ameri kanen moeten zich daar rekenschap van geven.” IN DE TWEEDE categorie spreekt men vooral van de ex-minister van voorlichting en huidige ambassadeur in Londen, Manuel Fraga Iribarne, die op de tweede plaats stond van de lijst van drie kandidaten die de Kroonraad een half jaar geleden aan apport stituut prijst haar ig van noemt en die licht al. ring van de Arbeiderspartij, die altijd een monopoliepositie heeft ingeno men, over te nemen. Voor deze ver kiezingen heeft de Heroet, die al sinds 1965 samen met de liberalen de Gachal vormde, zich met nog een aantal kleinere partijen verbonden en de Likoed gevormd. Nog nooit is de kans zo groot geweest dat de Likoed nu zal slagen. Maar het is niet on waarschijnlijk dat Begin nu al slape loze nachten heeft voor het geval hij werkelijk de verkiezingen gaat win nen. Franco voorlegde toen Carrero Blan co werd benoemd. Op de foto: Nixon schudt handen met zijn medepassagiers. NASHVILLE (AP) James Earl Ray, de moordenaar van de Amerikaan se dominee Martin Luther King, heeft gisteren 500.000 dollar schadeloosstelling geëist van de staat Tennessee en zijn advocaat Percy Foreman. worden als de „harde” respectieve- chef van de Voorts heeft de Israëlische stafchef luitenant-generaal Elazar ervoor ge waarschuwd dat de strijd langs het Su ezkanaal opnieuw zal kunnen losbarsten wanneer de besprekingen in Genève in een impasse raken. HET IS DUIDELIJK dat de Likoed onder de huidige omstandigheden be langrijke winst zal boeken. Van de 32 zetels die zij in de huidige Knesseth heeft, zullen er wel een stuk of tien bijkomen en de Likoed-stemmen zul len voor een groot deel proteststem men zijn van ontevredenen. Begin heeft zijn verkiezingspropaganda af- gestemd op het falen van deze rege ring in, tijdens en na de oorlog. Dat slaat bij een groot deel van de bevol king aan. Dat Begin geen alternatief biedt, dringt niet door tot het electoraat. Niemand heeft immers een alterna tief. Maar de verschuivingen moeten bij de verkiezingen wel erg groot zijn, wil er een eind komen aan de heerschappij van de Arbeiderspartij. Ook in een regering van nationale eenheid zou deze boventoon blijven voeren. LONDEN. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft vandaag zeven Chileense studenten het land uit gezet, die na de val van president Allen de hun universiteitsbanen hadden verlo ren. De zeven hadden hun vaderland verlaten toen ze vreesden dat zij door de politie zouden worden gearresteerd. Elazar’s waarschuwing kwam nadat woensdag via radio Damaskus bekend was gemaakt dat Syrië „niet zal aarzelen de strijd te hervatten wanneer de Arabi sche doelstellingen niet met politieke middelen kunnen worden bereikt.” Dat zou voor de Likoed een winst van zestien zetels betekenen; voor de Arbeiderspartij een verlies van acht zetels. Een onderzoek dat aan de Hebreeuwse universiteit van Jeruza lem is ingesteld toont aan dat vijftig percent van het kiezersvolk op de Arbeiderspartij zou stemmen en maar 30 percent op de Likoed. Op 7 december kwamen ze via Parijs in Engeland aan, maar het immigratie- personeel wilde hun niet toestaan te blijven. Hun paspoorten werden ingeno men en ze worden nu op het vliegtuig naar Parijs gezet. Onder de studenten is, volgens vertegenwoordigers van een or ganisatie die zich voor de immigratie inzet, een meisje dat de uitputting nabij is. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt verklaard dat de studenten bij het betreden van Albions bodem hadden verklaard dat ze als „bezoekers” kwamen. Op de vraag van de immigra- tie-autoriteiten of ze politiek asiel wil den aanvragen, antwoordden ze ontken nend. Men kreeg er ook geen hoogte van of de studenten het land weer zouden wil len verlaten als ze eventueel gebruik hadden gemaakt van de mogelijkheid van studiebeurzen. Als een bezoeker niet kan aantonen dat hij in zijn levenson derhoud kan voorzien, en als hij de reden van zijn bezoek en de duur ervan niet kan aangeven, is hij volgens de >t eerst e mili- recht- Idiging vrou- igenis- jf jaar. ken. NOG EEN kandidaat voor het Is raëlisch leiderschap: generaal Yariv, de man die de onderhandelingen bij kilometerpaal 101 heeft uitgevoerd en vorige week zijn militaire pak uit trok om aan de verkiezingen te kun nen meedoen. Yariv geniet het ver trouwen van premier Meir en geldt als een van de kandidaten voor defen sie als Dayan ermee zou ophouden en nog meer voor buitenlandse zaken als Abba Eban terzijde zou worden geschoven. De mogelijkheid dat Eban van het politieke toneel zou verdwijnen Is overigens kleiner dan zijn politieke invloed zou doen bevroeden. In de regering moeten alle stromingen bin nen de partij zijn vertegenwoordigd en dat maakt het vrij onwaarschijn lijk dat Eban zal aanblijven, ondanks het feit dat Golda Meir volstrekt geen vertrouwen in hem heeft. Er zal behalve de Likoed nog een partij zijn die, zoals het er nu uitziet, grote winst gaat boeken. Dat is de nieuw Links groep Moked van Meir Paiel. Deze maakte een goede kans met drie of vier zetels in de Knesseth te komen. Hij zal stemmen krijgen van mensen die niet de Arbeiderspar tij willen steunen, maar die de Li koed geen goed alternatief vinden. Zij komen dan terecht bij de zeer sym pathiek aandoende Paiel, die al van het begin van zijn verkiezingscam pagne, ook voor de oorlog, een poli tiek heeft voorgestaan van vredesini tiatieven. De grote verliezers van de verkie zingen worden de Zwarte Panters, de groepering van de ontevreden Oriën taalse bevolking. Ze leken voor de oorlog grote opgang te maken door hun nadruk op de sociale wantoe standen, maar op het gebied van vrede en oorlog hebben zij niets te zeggen. Dat is echter ook de bedoeling van de Likoed, want zij wil niet de ver antwoordelijkheid dragen voor een politiek die moet leiden tot terug trekking uit de bezette gebieden, die zij trouwens „bevrijde gebieden” noemt. neraals die beschouwd vertegenwoordigers van en de „gematigde” lijn: lijk Carlos Iniesta Cano, Guardia Civil, en Manuel Diez Ale gria, chef van de generale staf. Deze laatste is ongetwijfeld de mi litair met het grootste prestige, een „intellectueel in uniform”, die voor vele Spanjaarden dé hoopgevende man voor de toekomst is. Ten slotte zal men ook zijn vier jaar jongere broer, generaal Luis Diez Alegria, moeten vermelden die nu hoofd van Franco’s hofhouding is. Verder de huidige voorzitter van de Cortes, de 54-jarige Alejandro Rodri- guez de Valcarcel; van de huidige plaatsvervangende minister-President, de 50-jarige Torcuatro Fernandez Mi randa; en (veel minder) van de huidi ge minister van Buitenlandse Zaken, de 53-jarige Laureano Lopez Rodo, en de ex-minister van openbare werken, de 50-jarige Federico Silva Munoz, respectievelijk van Opus Dei en van de Katholieke Actie. Voor het geval de kandidaten van de twee eerste categorieën Franco niet voor honderd percent nouden „liggen” omdat zij te veel eigen denk beelden zouden meebrengen, zou hij immers kunnen terugvallen op de zekerheid van de militaire dicipline. In de eerste categorie is er sprake van de mede-oprichter van de Falan- ge, de 77-jarige Raimundo Fernandez Cuesta; de 62-jarige vroegere minis ter van arbeid, Jose Antonio Giron; en misschien de 61-jarige vroegere minister van de Staatspartij, José Solis. dat heel Spanje bezighoudt en waar van de oplossing groot belang zal hebben voor de toekomstige ontwik keling van het Spanje zonder Franco. (Deze kan de opvolger voor Carrero Blanco ook zonder meer aanwijzen en heeft eveneens de mogelijkheid om zelf weer als regeringshoofd te gaan optreden, maar geen van beide theorieën vindt momenteel veel aan hangers). Voor de stomende geruchtenfabriek Madrid hoort men nu natuurlijk na men voor elk wat wils. Een zeer redelijke verwachting is dat de lijst van drie zal zijn samengesteld uit: een oudere politicus van Franco’s ge neratie, in wie deze groot persoonlijk vertrouwen kan stellen omdat hun politieke denkbeelden samenvallen; een „jongere” politicus die uit het regime is voortgekomen en een goede begeleider zou kunnen zijn voor de jonge koning Juan Carlos; en een militair. DE HUIDIGE leiders worden afge wezen. Maar wie dan wel? Noch binnen de Arbeiderspartij noch daar buiten bestaat op dit moment een alternatief voor de huidige regering. Een man van het kaliber van Ben Goerion, die nu zo broodnodig is, bestaat niet. Dat de oppositie niet aan regeren toe is, geeft ze zelf toe door haar verkiezingsprogram. Punt één van dit program luidt dat zij na de verkie zingen een regering van nationale eenheid zal vormen, samen met de Arbeiderspartij. Al vijfentwintig jaar heeft de rechtse Heroet erop geloerd de rege- daan, weet men nog niet zeker of het hier kalenderdagen of werkdagen betreft, dat wil zeggen of de Kroon raad de tijd heeft tot 30 december of tot 3 januari. De algemene verwach ting is echter dat Spanje het nieuwe jaar zal ingaan met een kersverse minister-President. DE LIKOED heeft op het moment niets anders te bieden dan de leuze dat de huidige regering niet deugt. De Likoed staat de Groot-Israel-gedachte voor. „Geen centimeter van het histo rische land Israel mag worden terug geven”. Dat betekent dat de Likoed niet over de Westoever van de Jor- daan wil onderhandelen. Wel over de Sinai en de hoogten van Golan. „Maar”, zegt één van de leiders van de Likoed, Shmuel Tamir, „de tijd is niet gunstig op het moment voor onze ideeën. Wat wij het volk belo ven is dat wij het onderste uit de kan zullen halen bij de onderhande lingen. Dat zij niet zo gemakkelijk door de knieën zullen gaan als deze regering”. Foreman zou hebben verzuimd be langrijk bewijsmateriaal in zijn zaak te onderzoeken. Ray bekende in 1969 schul dig te zijn aan de moord op dominee King, die in april 1968 in Memphis op het balkon van zijn motel werd neerge schoten. De studenten hebben kennelijk een verkeerd akkoord aangeslagen bij hun aankomst in Groot-Brittanië. Er is een aantal politieke vluchtelingen uit Chili in Engeland toegelaten, waaronder acht leden van de Chileense ambassade met hun families. Intussen lopen er nog aanvragen van Chilenen die politiek asiel wensen en die, naar men vertelde, nog zullen worden goedgekeurd. Hoewel de studenten aanbiedingen uit ons land en uit Oostenrijk zouden heb ben gekregen om er te komen wonen, keren ze naar Parijs terug om over hun odyssee opnieuw na te denken. Ze worden aangevuld met de twee hoogste militairen en de voorzitters van het Opperste Gerechtshof, Raad van State en het Instituut van Span je; de voorzitter van hun bijeenkom sten, die ook de doorslaggevende stem heeft, is de president van de Cortes. Volgens de wet heeft de Kroonraad tien dagen, vanaf het moment dat de minister-president verdwijnt, om haar voorstel te doen. Aangezien dat geval zich nog nooit heeft voorge- Nixon’s arts, zijn secretaresse, zijn pers chef en een aantal stafleden mee. De presidentiële woordvoerder, Gerald Warren, deelde later mee dat alle voor zorgsmaatregelen getroffen waren, zoals de mogelijkheid van rechtstreeks contact met de regering en de militaire chefs voor het geval zich spoedzaken zouden voordoen. Naar verluidt was ook de zogeheten „zwarte doos” aan boord die de presedent in staat moet stellen on middellijk te handelen bij alarm voor een kernaanval. Voorts was de DC-10 grondig gecon troleerd om de kans op een kaping te elimineren. Voedsel en dranken, die de presidentiële familie evenals de andere passagiers gereserveerd kreeg, werden nauwgezet door veiligheidsagenten on derzocht. Berekend is dat Nixon door zijn Boeing aan de grond te laten staan ruim 150.000 liter kerosine heeft uitgespaard. SAIGON (REuter) Zuid-Vietnam en het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront hebben gisteren in beginsel besloten de vrijlating van militaire en civiele gevan genen, die in juli werd opgeschort, te hervatten. De details van de regeling moeten nog worden uitgewerkt. Het is de bedoeling, dat de vrijlating volgende week begint, zodat de gevangenen bij de viering van het maannieuwjaar 23 januari thuis kunnen zijn. Toen op 24 juli jl. de uitwisseling werd gestaakt, waren er 825 van de 5026 gevangenen op vrije voeten. „OP STRIJD VOORBEREID” DE CONCLUSIE moet dan ook zijn: er is in Israel volstrekte ver warring. De mensen hebben geen vertrouwen in de leiders van het moment. Golda Meir staat op het dieptepunt van haar populariteit met 32 percent. Mosje Dajan heeft zich wat hersteld en krijgt op het moment 53 percent. JERUZALEM.(AP) Minister van Defensie Mosje Dajan heeft gisteren ge zegd dat de grenzen van Israël niet tijdens de Geneefse vredesconferentie zullen worden vastgesteld. Hij waar schuwde dat Israël bereid moet zijn om alleen te vechten bij een hervatting van de vijandelijkheden. Op ongeveer hetzelfde tijdstip verklaarde generaal Aharon Yariv, de militaire onderhandelaar bij ki lometerpaal 101, dat Israël in Genève over alle punten zal onder handelen op een uitzondering na: Jeruzalem. Dajan wekte tijdens een verkiezings bijeenkomst zijn landgenoten op niet beschaamd te zijn voor onze inspannin gen bij het opbouwen en uitbreiden van Jeruzalem. De stad moet worden uitge breid om plaats te bieden aan de nieuwe immigranten en de industrie.” Het Arabische stadsdeel werd door Israël kort na de oorlog van 1967 for meel geannexeerd. Tijdens een andere meeting in Beers heba onderstreepte Yariv de visie van de regerende Arbeiderspartij ten aanzien van Jeruzalem: „Op elk punt kunnen wij ons elastisch opstellen” aldus Yariv. „maar wat Jeruzalem betreft moeten wij rotsvast pal staan.” Yariv wees er zijn gehoor op dat Israël een zeer moeilijke periode in Genève te wachten staat en dat een wees er een zeer Het zit de Amerikaanse geheime dienst niet erg lekker dat president Nixon dringende adviezen zijn veiligheid niet in gevaar te brengen in de wind heeft geslagen en gemeend heeft een bijdrage te moeten leveren aan de ener giebesparing door met een gewoon lijn vliegtuig te reizen. Een woordvoerder van deze dienst verklaarde gisteren dat men liever had gezien dat de president een militair toe stel had genomen als hij dan persé zijn privé-vliegtuig, een Boeing-707, aan de grond wil houden om brandstof te spa ren. 3

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3