Vlatoetje bezorgde 200 bejaarden voedselvergiftiging Operatieplan Palestijnen ontdekt BON J.BIJL pak‘2elfde bril die bij u "past n 60 64 63 NMS I 0050 I ■H.JANIJSW b>ö3850 celluloid damesbril in Ö975 1775 5850 ‘Ö^WIOO- „Prestige 1” zeer elegante damesbril met fraai uitgevoerde metalen veer HUIS VERKOPEN? wilt u een lil SMUL SNACKS w I TE HUUR WINKELRUIMTE Wij voeren de meest begeerde! I Nederlandsche I Middenstands I Spaarbank rente 5-3'i% Deze klant vanu leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Keuringsdienst van Waren: vorig jaar 360 processen verbaal L OLIEBOLLEN 2,00 0,35 s BITTERBALLEN SALADES GEMEENTE VELSEN ZAANLANDSE HOUT IMPORT B.V. A.s. zaterdag Sn de weekend bijlage o.e I 1,75 w» V R U D A G 28 DECEMBER 1973 6 IN FRANKRIJK (Van onze stadsredactie) Verpakt water Antwoordnummer 416, Haarlem Roomboter Muis in melk LAMMIE COATS dè speciaalzaak 50 25 '25 I nikkel vliegermodel. vlotte bril voor de jeugd sportieve herenbril railly veren nieuwe gevlamde pasteltinten met metalen In een open envelop, zonder postzegel! opsturen naar; h HAARLEM Sinds op melk en melkprodukten de uiterste verkoop datum staat vermeld bestaat met name in zelfbedieningsbedrijven de mogelijkheid dat de oudere verpak kingen blijven staan door een se lectief aankoopbeleid van de huis vrouw, die bij voorkeur de nieuw aangevoerde produkten meeneemt. Regelmatige controle door de ver koper is daarom vereist, zo stelt de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem. In een aantal gevallen dat verlopen data werden aangetroffen, moesten de betref fende produkten door de keurmees ters aan de handel worden onttrok ken. wit metalen breedband montuur „Cicero” kloek cello herenmontuur „Madrid” breed cello modieus herenmontuur model "pilot”, chromium metaal kwaliteits-uitvoering sparen is vooruitzien Naam Straat Plaats Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor f 10.30 kwartaalabonnee voor f 29.80 (’•doorhalen wat niet gewenst is) -'W Voor kinderen tot 12 jaar een extra ziekenfondskorting van 7,50 en voor kinderen van 12 tot 16 jaar ƒ11,- extra korting. Kennemerlaan 92, IJmuiden tel. 02550 -150 72 Bij de BRIL ”INN” kunt u prijsbewust kiezen uit een grote collectie L van de mooiste brillen. De BRIL ”INN” biedt de laagst mogelijke prijzen voor absolute kwaliteitsbrillen, waarbij nog komt dat u bij de BRIL ”IN” zeker bent van een goede service en een vakkundige hulp. Komt u ook eens kijken naar onze luxe monturen. Bezorg mij g£aüS soms 1 nu nog voor 1973 prijzen. a is Kennemerlaan 39 - IJmuiden - Telefoon 10093 h van s Zowel dames- als herenmodellen, van 295.— tot 595.— 10 voor Oudejaarsdag geopend aan de Lange Nieuwstraat nr. 383, in de onmiddellijke nabijheid van het Marktplein. Oppervlakte, incl. dagverblijf 60 m2. Huidige huurprijs per maand 253,50. De winkelruimte komt beschikbaar per 1 janua ri 1974. „Bianca” leuk model voor de vlotte hedendaagse vrouw old timer in 7 verschillende kleuren „Vania” damesbril in zeer moderne vorm een ”old timer” eenv. nikkel model ten aan de aanwezigheid van een be strijdingsmiddel tegen luis, door de tuin der enkele dagen voor de oogst toege past. "j *si V( h( er ui ei P< ui lir pl- ze sl< be en ge ee O< dc vc ge M h« ei M d€ b( b- Zi n t. n k vanaf 10 voor de ga in di: de re Je K< m; he w< MAKELAARS O.G. LID N.B.M. TROMPSTRAAT 29 IJMUIDEN TEL. O2B60-1274S De verplichte datumvermelding is we liswaar een vooruitgang, aldus het jaar verslag 1972 van de dienst, maar de leesbaarheid ervan laat nogal eens te wensen over. Controle op het principe, dat wat het eerst in de winkel binnen komt, er ook het eerst verkocht wordt, wordt daardoor sterk bemoeilijkt, zo niet praktisch onmogelijk gemaakt. Bij ingeperste codes in de rand van karton nen en plastic pakken spelen technische problemen wellicht een rol, maar anders ligt het bij aluminium pakken, waar soms door de veelkleurige opdruk de leesbaarheid zo sterk wordt verminderd, dat de term „zoekplaatje” zeker van toepassing is. Aan de fabrikanten is te kennen gegeven dat op korte termijn een oplossing gevonden dient te worden. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame* medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. Kal verstraal 1-3 - IJmuiden telefoon 10543' (02550) SHOWROOM geopend ma. t.m. vrij. 8-12 en 1-6 uur, zaterdag 2-4 uur. ’s Avonds na afspraak. Strafvervolgingen op grond van mon- steronderzoek hadden voornamelijk be trekking op microbiologische afwijkin gen in melk, melkprodukten, consump- De Erbij van morgen staat in het teken van het oudejaar. Van de belang rijkste (maar wat heet allemaal belangrijk?) gebeurtenissen uit het roerige afgelopen jaar kan men „herkenningskoppen” terugvinden. Daarnaast vindt men een groot aantal interviews met mensen die direct of indirect met het nieuws te maken hebben gehad. Het conflict in het Midden-Oosten heeft de kerkelijke groeperingen niet on beroerd gelaten. Rabbijn M. Just en drs. Gerssen, secretaris van de hervormde raad voor de verhouding van Kerk en Israel, geven hun visie op de kort sluiting, die bij de crisis ontstond. De kwestie-Vietnam wordt nog eens onder de loep genomen door een ver tegenwoordiger van het Medisch Comité Vietnam en het Rode Kruis, twee organisaties, die niet met elkaar wensten samen te werken om met volle kracht steun te verlenen. De economische ontwikkelingen (de strijd van de vakbond voor nivellering en de vraag of het CNV wel een zware federatie wil met de andere vakcentrales) krijgen de aandacht. Het probleem van de Surinamers, die wel of niet en om uiteenlopende redenen terug willen naar hun land wordt belicht door twee rijksgenoten, zoals dat zo fraai heet. De opening van het Van Goghmuseum is een hoogtepunt in het Nederlandse culturele leven geweest. Directeur Meyer en Ursula de Boer, één van zijn medewerksters, zeggen hoe zij de plaats van het museum zien, KNVB-bonzen Meuleman en Hogewoning worden nu eens vanuit een andere hoek belicht. Zo is Meuleman een fan van Malle Pietje (Swiebertje) en is Hogewoning een verwoed trimmer. Een prijzenbedrag van 1000,is uitgetrokken voor de monsterkruiswoord- puzzel. tieijs en kokswaren, samenstelling van brood en de aanwezigheid van sulfiet of benzoëzuur in vlees en rauwe vleeswa ren. Bij inspectie moest onder meer verbaliserend opgetreden worden bij het aan treffen van een onzindelijke toestand in een bedrijfskeuken, een winkel en een bakkerij, wegens hét niet af scher men van levensmiddelen, wegens onzin delijke verpakking van eetwaren en we gens bereiding van consumptie-ijs zon der vergunning. Ook leidde een klacht betreffende een fles cola met als inhoud looghoudend spoelwater tot strafvervol ging. In totaal werden vorig jaar 36C processen verbaal opgemaakt in het ge bied van de dienst, dat 37 gemeenten omvat, van Velsen tot Alphen aan den Rijn. Gegadigden kunnen zich, onder opgave van de branche, schriftelijk melden bij Burgemeester en Wethouders van Velsen, Stadhuis Plein 1945, IJmuiden. In melk en melkprodukten werden aangetroffen: een muis, schimmelprop- pen, een stuk staalwol, een etiket, larven en een aardappelschil. In brood: een sigarettenpeuk, een sigarenpeuk, wor men, mieren en torretjes. In lange vin- .x De activisten zouden speciaal het oog hebben laten vallen op het vliegveld van Rome waarop op de Tweede kerstdag ook al een overigens verijdelde aanval was beraamd. De terroristen schijnen ook steeds be ter bewapend te zijn. Ze zouden zich bij hun overval zelfs van Russische raket ten hebben kunnen bedienen om een Israëlisch lijnvliegtuig in de lucht of op de grond te vernietigen. De vertegenwoordiger van het Pales tijnse Bevrijdingsfront in Parijs heeft intussen voo.t de Franse televisie ver klaard dat de dertien gearresteerde terro risten, waaronder zich tien Turken be vonden, niets met zijn organisatie heb ben uit te staan. Volgens hem moet de strijd voor de bevrijding van het bezette Palestina ter plaatse en niet in het buitenland worden gevoerd. Maar die laatste verklaring zal wel vooral voor de Franse regering be stemd zijn geweest, die tot dusver de Palestijnse verzetsstrijders gastvrijheid verleende op voorwaarde dat ze zich van iedere terreuractie zouden onthouden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Hoewel de Franse binnen landse inlichtingendienst nog altijd bij zonder zuinig blijft met haar onthullin gen omtrent de recente arrestatie van dertien leden van een Palestijnse verzets organisatie, is nu toch uitgelekt dat in de ville bij Parijs, waar de groep zijn hoofdkwartier gevestigd had, vrij gede tailleerde plannen zijn ontdekt voor nieuwe aanvallen op vliegtuigen en luchthavens. De Nederlandse huis vrouw vindt de ALNO aanbouwkeuken de meest begeerlijke. De keuken met de beproefde scharnieren bedrijf in IJmuiden. Verder werden uil de handel genomen 234 partijen bestrij dingsmiddelen wegens het ontbreken van goedkeuring, diverse artikelen met de zoetstof cyclamaat, speelgoedberen met ondeugdelijke ogen, gerookte paling met afwijkende smaak en ruim 50C partijen melk en melkprodukten wegens overschrijding van de datumcode. en zwaaideuren, de perfekte kwaliteit van elk onderdeel. Bezoekt u ons eens. Onze service: informa tie - advies - planning - levering - montage. Alles in één hand. Een algemeen probleem dat ook wordt aangesneden vormen aanduidingen op de verpakking die of de indruk wekken dat een produkt uitsluitend is bereid met grondstoffen van grote kwaliteit, dan wel dat het produkt zich in voor de gezondheid gunstige zin onderscheidt van concurrerende produkten. Als voor beeld van de eerste categorie wordt genoemd de aanduiding „met roomboter bereid” waarbij de suggestie „uitsluitend roomboter” wordt gewekt, terwijl in de praktijk het vet regelmatig voor een groot deel uit ander vet bestaat. In de tweede categorie zijn aanduidingen te vinden die speculeren op het groeiende onbehagen ten aanzien van chemische toevoegingen aan voedingsmiddelen. De aanduiding „zonder kleurstof” on sinaas appelsap is in zoverre misleidend dat gesuggereerd wordt dat andere merken kleurstof zouden bevatten, terwijl in werkelijkheid de toevoeging van kleur stof verboden is, zodat alle merken op dit punt gelijk zijn. In 1972 werden in totaal 1189 partijen waren af gekeurd, waaronder 284 partij en (250.840 kg) verse zeevis door de keurmeesters van het staatsvissershaven- gers zat ijzerdraad, in chocolade wor men, in tomatensap bladeren, in een pot jam een stuk hout, in blikken sperziebo nen fragmenten van een vogeltje, een halve muis en een stuk hout. In ver schillende verpakkingen werden glas scherven aangetroffen. In sommige ge vallen blijkt dit glas al bij aflevering door de glasfabrikant in potten of glazen gezeten te hebben. Een aantal fabrikan ten is daarom overgegaan tot zogenoem de omkeerapparatuur, waardoor de scherven verwijderd worden. De verkoop van verpakt drinkwater uit het buitenland geïmporteerd, nam dit jaar sterk toe. Het blijkt vol gens de dienst echter niet eenvoudig de voor drinkwater geldende eisen bij wa ter in kleinverpakking te handhaven. Zo bleken 17 van de 29 onderzochte mon sters een te hoog kiemgetal te vertonen; in een monster waren bacteriën aanwe zig. Van de zijde van particulieren werden vorig jaar 284 klachten onderzocht, waarvan er 115 gegrond bleken. Dat betekent niet dat de overige klachten ten onrechte werden ingediend. Bij ver meende voedselvergiftiging is echter vaak geen conclusie te trekken omdat van het oorspronkelijke voedsel niets meer te achterhalen valt. Een geval van voedselvergiftiging deed zich voor bij 200 bejaarden van een tehuis. Oorzaak was hier bedorven chocoladevla, die als toetje werd geserveerd. De vla was daags tevoren bereid en ongekoeld be waard tot ze werd genuttigd. Die princi pieel onjuiste bereidingswijze bleek overigens jarenlang goed gegaan te zijn. Er kwamen voorts klachten over kaas met een sterk afwijkende geur, vermoe delijk ontstaan door een te sterke ont wikkeling van ongewenste bacteriën tij dens het rijpingsproces. Gebakken vis bleek een „chemische smaak” te hebben waarschijnlijk door milieuverontreini ging in het water. Als oorzaak van een muffe smaak van eieren kon met grote waarschijnlijkheid worden aangewezen een partij kippenvoer. Een ziekenhuis klaagde over het feit dat rijstepudding regelmatig bitter smaakte. Onderzoek wees uit dat de gebruikte melkpoeder was besmet. Na gebruik van een nieuwe partij bleken de klachten verdwenen. Een klacht betreffende snijbonen met een chemische smaak kon worden gewe- BRIU’IIXIIXJ” waar u zelf kiest en vakkundig wordt geholpen 12 00 tot 19.00 uur. Nieuwjaarsdag geopend vanaf 13.00 uur. Kompasstraat 38, telefoon 11857 DE LEKKERSTE SNACKS VOOR DE LAAGSTE PRIJS F een gegarandeerd goede bril voor een gegarandeerd lage prijs DRIEHUIS: A. van Leeuwen P. C. Hooftlaan 3 a tel- 02550-15456 IJMUIDEN-W.: Acc. en Ass. kantoor Drs. H. Bink Grahamstraat 188 tel. 02550 1 41 57

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 6