Optreden Bloemendaal geen succes Goed zaalhockey van HBS en Strawberries grote openbaring Snelle 5 km van METSJANSKI LIEP VAST OP STERKE VERDEDIGING SMITH Newcombe liet t zich verrassen Eerste verlies schaker Pinter Ton Vissers weer met wielerteam Secretaris KelsHoop op herstel verenigingsleven Eibers niet bedreigd in Groningen Hans van Helden Bassirou Ba was de r ■i I lis 11 1973 DECEMBER Openbaring Traditie Archief f j Mouhamadou Traore: remise Bassirou Ba: openbaring (Van onze dammede werker) ;oed Sjaak Swart: nieuwe lichting Guus Haak: op middenveld I C handhaaft traditie tegen ex-internationals (Van onze sportredactie) (Van onze korfbalmedewerker) ks De Nederlandse worstelploeg heeft zaterdag in de Bakenhofhal in Arnhem met 3-7 verloren van de vertegenwoor digende ploeg van Nordrhein Westfalen. De Nederlandse overwinningen kwamen op naam van de Amsterdammers Van de Pavert en Lammers en de Alkmaarder Peereboom. In de Franse plaats Gien wordt een vierlandentoemooi gehouden voor meis jesbasketbalteams. Op de eerste dag ver sloegen de Nederlandse meisjes België met 48-45. ChercNovikov 2-0. Sedlacek Para- onka. 207.30. eling) Jean 0, PI. de Emmenaar bij het ingaan van de laatste ronde kansloos geworden. Met zijn remise tegen Korenewski hielp hij Clerc met het behalen van de wereldti tel. Kitty appy. ipiter Henri 2.30, La (C. tt P. Trio 2000 (P. ■rmit. ord 1-1. met jfd- af- zijn lui de :pte. For uit kap j de lai-- -14 -10 -19 -14 -18 i-18 i-22 i-23 ;-27 -29 -33 ;-25 ;-30 -37 -41 ;-42 i-26 -26 ;ad ar- V— W ag, roona 3.50, Are- el, 3. 1.70, met 4-0. De wedstrijd tussen Eechtrop en Strawberries werd een geflatteerde 4-2 zege. Overige uitslagen: Alkmaar Haarlem (dames) 1-7, AlkmaarHaarlem (heren) 4-5, AlkmaarAlliance (dames) '>A. M Bij de dames was de Russin Elena Michaitowskaja reeds in de voorlaatste ronde winnares geworden. Opvallend was de grote belangstelling van de vrou- welijke toeschouwers voor dit eerste da- meswereldkampioenschap. Voor de hoeveelste keer HFC dit duel op de eerste dag van het nieuwe jaar speelt moet in de stukken wel ergens terug te vinden zijn, maar secretaris Kels is er nog niet aan toegekomen het archief daarop na te pluizen. Veilig heidshalve houdt hij het getal van 46 aan. „Maar ik vermoed dat het er offi cieel zeker een of twee meer zijn.” erachter dat hij in dit gezelschap niet te veel risico kon nemen. Men kan beslist van een geslaagd debuut van Goudt spreken. De Fransman Mostovoy vijzelde zijn reputatie wat op door de Italiaanse kampioen Laporta in een boeiende partij te verslaan. De stand in A: 1 Ons Eibernest 611, 2 W’kwartier 6—8, 3 AKC 6—8, 4 De Danaiden 6—7, 5 DKOD 6—6, 6 Asko 6— 4, 5 Die Haghe 62, 8 Pams 62. B: 1 Deto 610, 2 Luto 69, 3 Het Zuiden 6—9, 4 BI. Wit 6—8, 5 Archipel 6—6. 6 Swift 6—5, 7 Fides P. 6—1, 8 Rohda 6— 0. HAARLEM. De topper in de hoofd klasse A van de microkorfbalcompetitie Ons EibernestWesterkwartier is voor de Hagenaars gunstig afgelopen. Op de beslissende momenten wist WK niet tot scoren te komen. De 139 overwinning brengt de Eibers thans onbedreigd aan kop. Anders is het gesteld in de hoofd klasse B. Afgelopen weekend moesten de vier hoogstgeplaatsten tegen elkaar uit komen. De twee Amsterdamse gastheren wisten de bezoekers met lege handen naar huis terug te sturen; Blauw Wit tegen Deto 75 en LutoHet Zuiden met 1211 (overigens pas in de laatste seconden d.m.v. een strafworp die door Wil Reuter werd benut). g) 1. üten- 4.M. r (T. gton Trio Vermoedelijk gaat de kern van Vissers voormalige Canada Dryploeg de rugge- graat van Robot-Gazelle vormen. Dezer dagen zijn er besprekingen met Krekels, Kelleners, Kooken en Vrancken. In elk geval is de keuze met groot nu Peter Post Nederlanders aantrok voor zijn En gelse sponsor Raleigh en Piet Liebregts de Frisolploeg belangrijk uitbreidde. Om die reden zal Vissers het met een kwali tatief mindere ploeg moeten doen. Ook het programma is bescheiden: de Neder landse wedstrijden, enkele klassiekers en een paar kleine etappekoersen. De finan ciële basis zal voor de meeste renners niet breder zijn dan het door de KNWU voorgeschreven minimum jaarcontract van 4000, waar Ton Vissers echter wél het voordeel van een compleet verzorgd sociaal verzekeringspakket bij geeft. De ploeg gaat uit 12 Nederlanders en drie of vier Belgen bestaan. daar ligt in feite de oorzaak van de moeilijke tijd die we doormaken. Men zou het „algemene misère” kunnen noe men. Door de mindere resultaten van de laatste jaren is de sfeer sterk afgezwakt en dat werkt natuurlijk door op de prestaties van het elftal. We zijn nu bezig met het opkrikken van het vereni gingsleven en daar kan de komst van een clubhuis een flinke bijdrage toe gaan leveren. We hebben de bouwver gunning bijna binnen. Bovendien krijgen we er in 1974 een veld bij en ook dat zal naar onze mening helpen bij het scheppen van prettiger omstandigheden. We hebben hoop op de toekomst. Ons elftal bezit duidelijk meer kwaliteit dan er nu uitkomt. In die zin is een nader beraad op de nieuwjaarswedstrijden geen punt geweest. Het kan beter met HFC maar de situatie is niet zo beroerd dat we de normen die voor zo’n wed strijd tegen de oud-internationals aan gelegd moeten worden niet halen. Bo vendien: voor het Nederlandse voetbal betekent deze traditie toch wel iets.” MELBOURNE (AFP-Reuter) De 22- jarige Australiër Ross Case heeft in het toernooi om de Australische kampioen schappen, dat in Melbourne wordt ge houden voor een verrassing gezorgd door de titelhouder John Newcombe in de kwartfinales uit te schakelen: 7-6, 6-2, 7-5. Het was de tweede maal in dit seizoen dat Case zijn landgenoot ver sloeg. De Nederlandse Willy Staehle heeft zaterdag bij waterski-wedstrijden in de Mexicaanse badplaats Tequesquitengo een tweede plaats behaald met een sprong van ruim twintig meter. De eer ste plaats ging naar de wereldkampioe ne, de Venezolaanse Maria Victoria Car rasco. RoozenburgMaquet 20, DallingaTeer 20, TraoreGre goire 11, BadialiDe Jong 02 Bassi- rou BaJubal 20. Eindstand: 1 Bassi- rou Ba 14, 2 De Jong 12, 3 Traore 11. Jeugdwereldkampioenschap: Kore- newskiJanzen 1-1; 11. LesnesBergo Bhaillal 02. Eindstand: 1 Clerc 15, 2 3. Korenewski en Novikov 14, 4 Jansen 12. DameswereldkampioenschapStepano vaVan Setten 20, BarrasMichai- lowskaja 02, GraasBrose 20. Eind stand: 1 Michailowskaja 17, 2 Stepanova 14, 3 Barras 11, 4 Graas 10. Voor de „47e” ontmoeting is wat de publieke belangstelling betreft de HFC hoop gevestigd op Sjaak Swart voor wiens komst men zich nogal heeft inge- (Van onze sportredactie) OISTERWIJK. De Nederlandse be roepswielrennerij heeft er weer een ploeg bij, zij het bescheiden van opzet. Leider van de formatie is de immer naar sponsors zoekende Ton Vissers die de al in het volleybal actieve firma Robot bereid vond coureurs te adopteren samen met het al jaren aan Vissers steun schenkende Gazelle. Het Nederlandse ijshockeyteam heeft zaterdagavond in Heerenveen een oefenwedstrijd tegen de plaatselijke eer ste klasser met 9-4 gewonnen, De tus senstanden zijn: 3-3, 3-1, 3-0. HAARLEM. Bij de Koninklijke HFC heeft men zich wel eens afge vraagd vorig jaar was dat of de traditie van de nieuwjaarswedstrijd te gen de oud-internationals gehandhaafd kon worden. „We wilden”, zegt secretaris J. Kels, „ons beraden op de kwaliteit van die wedstrijd omdat we als HFC afzakten.” Die jaarlijkse ontmoeting ging door en haalde met 2500 toeschouwers ’n behoorlijke belangstelling en een even redig spelpeil. Met HFC is het sindsdien alleen nog maar slechter gegaan, geen beletsel echter om dit keer zonder be denkingen de organisatie ter hand te nemen. De uitslagen van de kwartfinales zijn: HerenenkelspelConnors (VS)-Zednik (Tsj) 3-6, 7-5, 6-3, 6-4, Dent (Austr)- Dibley (Austr) 6-4, 6-4, 6-4, Alexander (Austr)-Giltinan (Austr) 6-1, 5-7, 5-1 on derbroken, Case (Austr)-Newcombe (Austr) 7-6, 6-2, 7-5- Damesenkelspel: Julie Heldman (VS)-Lesley Hunt (Austr) 7-5, 6-7, 6-2, Chris Evert (VS)-Janet Newberry (VS) 6*2, 6-4, Evonne Goola- gong (Austr)-Karen Krantzcke (Austr) 4-6, 6-3, 6-2. O In het zondagnummer van het Zweedse blad Aftonbladet is het resul taat bekendgemaakt van een „wereldon- derzoek” naar de beste sportfiguur van 1973. Als eerste kwam uit de bus de Schotse autorenner en wereldkampioen in de formule-1, Jackie Stewart. Johan Cruyff eindigde als negende. weer achter. Behoudens dat Borghols (119) tegen kon scoren, wisten de Kwartierders niet meer de juiste rich ting te vinden. Zelfs Dik Stoeltie schoot tweemaal een strafworp mis. Tegen het spelbeeld in schoot Regeer zijn ploeg naar een 139 overwinning. Maar liefst 7 doelpunten kwamen uit zijn handen. Blauw Wit heef in een uitstekende wedstrijd het tot dan toe ongeslagen Deto verslagen. Bij rust leidde de for matie van de coach v.d. Bol reeds met 32. Via 44 wisten Frits de Jong, Arnold Krul en Cort v. Dijk een 74 zege te bewerkstelligen. Swift drukte Rohda nog vaster op de laatste plaats dat nu het enige team is zonder één punt in de hoofdklasse. GRONINGEN (ANP) De strjjd om het Europees juniorenkampioenschap in het schaaktoernooi in Groningen heeft in de vijfde finale-ronde een spannend karakter gekregen. Na vier achtereen volgende overwinningen moest de Hon gaarse meester Joseph Pinter zyn eerste nederlaag incasseren. Hij verloor van de Pool Adam Kuligowski, die nu met de Hongaar mede aan de leiding is geko men. Al tevoren stond het vast dat Pinter het niet zo gemakkelijk zou krijgen als in zijn vier voorgaande finale-partijen. Hij gebruikte tegen Kuligowski veel meer bedenktijd dan in de voorgaande dagen. Dat hielp echter niet veel, want rond de 35e zet knoopte de Pool het matnet dicht. De Rus Sergei Makarychev kwam in een rustige partij remise overeen met de Bulgaar Inkiov. De Nederlandse fina list Hendrik Koopman bereikte zijn eer ste overwinning in de finale-poule. Hij versloeg de IJslander Bjarnason. Koop man otterde een stuk op lange termijn en dat leverde tenslotte voldoende rede- ment op. De IJslander kon niet los komen en toen hij zich gedwongen zag zijn dame te geven, capituleerde hij meteen. Na de afwerking van de ope ning besloten de Westduitser Peter Mack en de Brit Mestel spoedig tot remise. De Belg Johan Goormachtigh brak in een onduidelijke stelling af tegen de Roe meen Urzica. In de B-poule deelde de Joegoslaaf Marjanovic als vrij spoedig het punt met de Spanjaard Fraguela, waardoor hij nu met 3*/s punt de leiding heeft. Onze nationale jeugdkampioen Meindert van der Linde remiseerde met de Griek Ga- vrilakis en staat nu met 2*/a punt met de Griek op de gedeelde zesde plats. De Duits-Australische combinatie Kemper-Gilmore heeft zijn eerste positie in de zesdaagse van Keulen moeten prijsgeven. Bugdahl-Fritz en Sercu-Peff- gen passeerden Gilmore en Kemper, die nog in dezelfde ronde liggen, dankzij hun groter aantal premiepunten. Duyndam ligt met Hempel met een ronde achter stand op de vierde plaats. Ook al daalde HFC van de tweede klas af naar de derde en ook al bezet het daar de laatste plaats: morgen, dinsdag, wordt er weer tegen oran- je’s oude glorie gespeeld. De heer Kels: „Ophouden met die traditie werd vorig jaar niet toegejuicht. Het algemene standpunt was: niet doen zolang we voor een goede partij kunnen zorgen. Maar we zijn er ons wel van bewust dat we het roer moeten omgooien als het zo slecht zou gaan dat we beneden een bepaald niveau komen. Het dient in elk geval wel kwaliteit te blijven, die nieuwjaarswedstrijd.” Ondanks de uiterst zorgelijke positie op de standenlijst van de derde klasse, acht men bij HFC dat dieptepunt niet bereikt. Secretaris Kels: Ten eerste vin den we zelf dat ons voetbal niet zo slecht is, ten tweede hebben we hoop op herstel van ons verenigingsleven want spannen. „De opstelling van de oud- internationals”, aldus de heer Kels, „wordt steeds gemaakt door Klaas van Rijswijk van „De Zwaluwen”, maar daarnaast proberen we via interne kana len enkele-voor ons belangrijke spelers te interesseren. We hadden het dit keer speciaal op Swart gemunt omdat hij voor aantrekkelijk voetbal kan zorgen en vanwege zijn populariteit bij het publiek dat hem nog vers in het geheu gen heeft. Coen Moulijn wilden we ook graag, maar die bleek verhinderd.” De opstelling zoals die door „De Zwa luwen” werd gemaakt: Lagarde: Haak, Ouderland, Wiersma, Renders; Muller, Van Wissen; Swart, Schouten, Bosselaar, Van der Linden. Scheidsrechter is HFC-lid Göransson. De wedstrijd begint om 14.00 uur. HFC: Dalmeyer, De Boer, Tekelenburg, Poen, Eldering, Reigers berg, De Groot, Lichtenstein, Kopers- hoek, Berting, Dickman. De Amsterdammer Robert Clerc heeft de jeugdwereldtitel dammen van de Rus Mets janski overgenomen. Nadat Michael Korenewski met Hans Jansen gelijk speelde, bood Clerc zijn tegenstan der Novikov remise aan. Aangezien de Rus iets minder stond, nam deze het aanbod aan. Hoewel de eerste plaats van Clerc voor de insiders niet geheel onver wacht komt, werd Hans Jansen toch algemeen als de grote favoriet be schouwd. Door in de finale tegen Clerc en Novikov te lang op winst te blijven doorspelen, heeft Jansen zichzelf de das omgedaan. Na deze twee nederlagen was INZELL (DPA/SID). Tijdens inter nationale wedstrijden, die als omlijsting van de stjjd om de Westduitse schaats- kampioenschappen in Inzell werden ge houden, heeft Hans van Helden gisteren de 5000 meter gewonnen in 7.26,67. Dit is slechts 0,06 seconden boven zijn per soonlijke record. Piet Kleine werd in 7.30,86 tweede, voor Klaas Vriend, die met 7.34,00 een nieuw persoonlijk record reed. Ook Sjaak de Koning en Jan Palsma kwamen dicht bij hun beste tijd. De voornaamste uitslagen zijn: all rounders: 500 meter: 1. Palsma (Ned) 40.76 seconden, 2. Van Helden 41,40, 3. Kleine (Ned) 41,46. 4. Salakka (Fin) en Vriend (Ned) 41,80. 5000 meter: 1. Van Helden 7.26,61, 2. Kleine 7.30,86, 3. Vriend 7.34,00, 4. De Koning (Ned) 7.37,63, 6. Palsma 7.41,18. Ons Eibernest heeft in Westerkwartier geen makkelijke opgave gehad, het liet zich niet willoos naar de slachtbank leiden. Na een 87 ruststand bracht Henk Siebelist WK zelfs weer naast de Eibers. Ron Regeer scoorde direct twee- soaal en dus stonden de Amsterdammers Finale poule: Vierde ronde: Bjarnason -Urzica 0-1, Goormachtigh-Pinter 0-1, Kuligowski-Inkiov 1-0, Makarychev- Mack 1-0, Mestel-Koopman 1-0. Vijfde ronde: Koopman-Bjarnason 1-0, Mack- Mestel ‘/s-'/s, Inkiov-Makarychev Vs-Vt, Pinter-Kuligowski 0-1, Urzica-Goor- machtigh afgebr. Stand na de vijfde ronde: 1-2. Pinter (Hong) Kuligowski (Polen) 4, 3. Makarychev (Rusl) 3‘/j, 4. Mestal (Eng) 2‘/s, 5. Urzica (Roem) 24-1, 6-7. Mack (W-Dld) Inkiov (Buig) 2, 8-9. Bjarnason (IJsl) Koopman (Ned) l1/», 10. Goormachtigh Belg 1-j-l- In de meestergreep is de overwinning nar Bassirou Ba gegaan. Ba is zonder meer de openbaring van het toernooi, want de Senalgees was als een volsla gen onbekende naar Amsterdam geko men. Evenals zijn oudere landgenoot Baba Sy in de zestiger-jaren, kan de 21- jarige winnaar lezen noch schrijven. Niettemin liet Baba gerenommeerde dammers achter zich. Onder andere ex- wereldkampioen Piet Roozenburg die in dit toernooi voor het eerst sinds jaren twee nederlagen achter elkaar leed en uiteindelijk in de middenmoot eindigde. Doordat de Senegalees Traore tegen Grégoire niet verder dan remise kwam, pakte Douwe de Jong via een zege op Badiali toch nog alleen de tweede plaats. Traore heeft door haastig spel vele pun ten verspeeld. Wanneer zijn tegenstander twee uur bedenktijd had gebruikt, had de klok van de Senegalees vaak nog geen half uur gelopen. In de laatste ronde wist koploper Metsjanski niet door de ijzersterke ver dediging van de Amerikaan Carl Smith te komen. Doordat Gantwarg van Caze- mier won - pas in het eindspel maakte de Zwitser de beslissende fout - kwam de kampioen van de Sovjet-Unie op gelijke hoogte met zijn jonge landge noot. Harm Wiersma ging tegen Herme- link vanaf de opening in de aanval. Toen de Nederlandse nummer twee na zesendertig zetten nog weinig positiefs had bereikt, bood de Friese grootmeester maar remise aan. Frank Drost trok te gen Baba Sy fel van leer en bracht de man uit Senegal in grote moeilijkheden. Slechts met minitieus verdedigingsspel kon Sy een puntenverdeling uit het vuur slepen. Jeroen Goudt steeg door een fraaie zege op de Surinamer Pershad naar de achtste plaats. Naarmate het toernooi vorderde, begon de Amsterdammer steeds beter te spelen en kwam hij Wiersma 14, 46. Drost, Smith en Baba Sy 13. Meestergroep AMSTERDAM De Russen. Anatoli Gantwarg en Nicolai Metsjanski zijn in de grootmeester- groep van het vijfde internationale Suikerdamtoernooi op de gedeelde eerste plaats geëindigd. Onze natio nale favoriet Harm Wiersma legde beslag op de derde plaats. (Van onze hockeymedewerker) HAARLEM In de Kennemer Sport hal kwam voor het eerst het zaalhoc- keyteam van Bloemendaal in actie. Het eerste optreden is geen doorslaand suk- ses geworden. Slechts tegen Strawberries kwam men tot een minimale winst (5-4). Randwijck was even later te sterk. Randwijck won zoals het wilde (8-5). De wedstrijd HBSStrawberries gaf het beste zaalhockey te zien. HBS won met 7-5. Met de eerder op de avond gespeel de wedstrijd tegen Randwijck, die met 6-6 onbeslist eindigde, behaalde HBS de goede score van drie punten uit twee westrijden. Het was duidelijk te merken dat Bloe mendaal voor het eerst dit seizoen, tus sen de balken stond. Het was allemaal nog wat onwennig. Technisch was het niet slecht, maar taktisch zijn ploegen als HBS en Strawberries nog de meerde re. Het was dan ook het surplus aan techniek dat Bloemendaal deed zegevie ren tegen Strawberries (5-4). Deze tech nische vaardigheden reikten echter niet ver genoeg om ook Randwijck de das om te doen. Het positiespel van Rand wijck was superieur en daarmee is de 8- 5 zege al grotendeels verklaard. HBS deed het, zoals reeds gemeld, uitstekend. Vooral het treffen HBS—Strawberries gaf vaak zaalhockey van goed niveau te zien. De partijen wogen goed tegen el kaar op. Het was het conditioneel ster kere HBS dat met 7-5 de zege pakte. Van de beide damesteams die in actie kwamen, was alleen HBS succesvol. De Bloemendaalsen behaalden een regelma tige 4-2 zege tegen Randwijck. Zand- voort was tegen hetzelfde Randwijck niet opgewassen. Verdedigend sloot het uitstekend, maar de aanval is nog wat te star om tot sukses te komen. De Zeewijckhal had een zeer beperkt programma. Het damesteam van Bloe mendaal heeft na een niet zo sterke zaalhockeystart, Strawberries duidelijk de les gelezen. Het arme Strawberries verloor met 8-1. Strawberries 2 heren waren te sterk voor de reserves van HBS (5-1). Zaterdagavond werd er nog in sporthal Alkmaar en Prinsenhal ge speeld. De meest opvallende wedstrijd was de 8-2 zege van Saxenburgers over Castricum. Vooral de wijze waarop dit geschiedde. Tot 2-2 hielden de ploegen elkaar volkomen in evenwicht. Na een ongelukkige beslissing van de scheids rechter raakte Castricum helemaal uit zijn ritme en moest nog zes treffers toestaan zonder er daar ook maar één teruggewezen. De dames van Saxenburg tegenover te stellen. Het team van Saxenburgers had overigens een goede avond. Eerder was Terriers met 4-3 terugewezen. De dames van Saxenburg opereerden met wisselend succes. Tegen Terriers kwam men tot een 2-1 zege, maar Castricum was veel te sterk en won met 5-0. In de Prinsenhal waren de reservesteams van Saxenburgers en Strawberries in actie. Saxenburgers 2 verloor twee maal. Eerst van Strawber ries met 9-3 en vervolgens van Eechtrop Uitslagen: Grootmeestergroep: Drost Baba Sy 11, PershadGoudt 02, GantwargCazemier 20, Metsjanski Smith 11, LaportaMostovoy 02, HermelinkWiersma 11. Eindstand: 12. Gantwarg en Metsjanski 17, 3

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11