Gezaghebbend Egyptisch blad meldt: Tito: einde Hamsterbenzine Opnieuw dode in explodeert - Noord-Ierland vijf gewonden Londen weigert zeven Chilenen asiel Man verwondt agent met bijl Franco benoemt onverbiddelijk trouwe politieman als opvolger Carrero Blanco zuiveringen Vakantie-oord afgebrand 99 2 MEISJE GEWOND DOOR ROTJE Twijfel aan vervolging door junta Hongarije devalueert Kissinger blijkt populairder dan Nixon Cholera, pokken en overstromingen in Bangladesj Russen terechtgesteld Joodse Brit ernstig gewond bij overval MAANDAG 197 3 3 1 DECEMBER Concessies Onder vloer bungalow Geheim Buitenspel ETA Palestijnen BARCELONA. Op deze laatste dag van het jaar 1973, dat onverwacht eindigde met de moord op admiraal Carrero Blanco, de aartsconservatieve en „harde” minister-president van generaal Franco, merkt het Spaanse volk dat het van de regen in de drup is gekomen. De fanatieke daders van de aanslag op Carrero Blanco, die met een bomontploffing op 20 december de pijnlijk langzaam opgebouwde opvolgingsregeling van Franco uit het evenwicht sloegen, hebben niemand een dienst bewezen. Twijfel Kandidaten I -V IF •ft^w ’I 1 Enige vooruitgang in Genève (Van onze redacteur in Londen) NAVARRO Spanje Navarro eerste minister van (Van onze redacteur in Barcelona) de wel de iten- van vond s en met i be sten, men CAIRO, JERUZALEM (Reuter, DPA, AFP). Egypte en Israel hebben bij hun militaire onderhandelingen op het vredesoverleg in Genève enige overeenstemming bereikt met betrekking tot een scheiding van hun strijd krachten langs het Suezkanaal. Dit schrijft het in Cairo verschijnende blad El Achram. ming bestaan, over andere wordt nog steeds onderhandeld. Tenslotte voorziet men op dit moment weinig veranderingen in de Spaanse hui veen aleis een het 'fge- ïoud >rins aan Ook zal het plan worden besproken om op de bezette westelijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza een Palestijnse staat te vestigen. Als goed politieman zorgde Arias Na varro ervoor een buitenstaander te blij ven, die de gebeurtenissen zonder per soonlijke interesse kan volgen. Deze ei genschap van „met niemand getrouwd te zijn”, zoals de Spaanse volksmond dat Een overzicht van de ravage die ontstond nadat in Loenen aan de Vecht een voor raad hamsterbenzine onder een bunga low tijdens een brand was ontploft. De man was bezig ruiten in te slaan. Toen de agent hem daarvoor wilde aan houden, begon hij met zijn bijl te slaan. Een tweede agent vroeg daarop verster king, zodat hij kon worden overmees terd. uit zaar On- api- far- l is ege- vei- nier itter dit wan ge- jnse t de om isel, na’s- lan- Idus jnse st”. Ka de ader ten oor- de „te mer ran- uari eval Hen Tide g in ge- zen” het een an- >>de het van in e na De Israëlische radio heeft uit Pales tijnse bron vernomen dat de Palestijnse leiders volgende maand in Cairo bijeen komen om een delegatie naar de Ge- neefse vredesconferentie te benoemen. De leider van de Palestijnse bevrijdings organisatie Jasser Arafat zou deel van de delegatie uitmaken. Syrië verstaat onder ernstige onder handelingen hoofdzakelijk, dat deze zul len gaan over terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezette Arabische gebieden. Ismail gaf voorts te kennen, dat Syrië drie concessies van Israel eist alvorens het een lijst met Israëlische krijgsgevan genen overhandigt: Israel moet 20.000 Syrische dorpelingen, die tijdens de ok- tober-oorlog verjaagd werden, toestem ming geven naar de Golan-hoogten te rug te keren; Israel moet de gedeelten van de Geneefse conventie officieel aan- BELFAST. (UPI) Zaterdagavond is in de Noordierse hoofdstad een politie agent gedood en een tweede gewond. Eerder op de dag was een protestant door een militaire patrouille doodgescho ten. Via de weduwe van Alonso Vega, de persoonlijke vriendin van Franco’s echt genote, Dona Carmen, behield Arias Na varro een zekere standing, ook nadat hij met de kabinetswisseling van 1965 naar de meer populaire, maar minder invloed rijke post van burgemeester van Ma drid was verschoven. Dat waren de ja- ren waarin de technocraten van het Opus Dei alle sleutelposten voor hun eigen geestesverwanten probeerden te reserveren. Hun aanvraag om politiek asiel kwam dan ook veel te laat om nog overtuigend te klinken. De Britse regering betwijfelt ook of het verhaal van de studenten waar is dat ze door de Chileense junta inderdaad werden vervolgd. Een aantal van de vluchtelingen is joods. Het mi nisterie haast zich echter er aan toe te voegen dat „de etnische afkomst van de Chileense studenten niets van doen heeft met de beslissing van het ministerie”. Dat Carrero Blanco daarbij niets meer en niets minder zou zijn geweest als Franco’s „stem uit het hiernamaals” stond voor iedereen, ook voor Spanjes talrijke generaals, buiten kijf. Maar hoe Arias Navarro zich van deze taak zal kwijten is nu nog een groot vraagteken. Veel zal afhangen van het feit hoe lang Franco’s aanwezigheid Arias Navarro zal toestaan zijn positie te consolideren. vaarden, die betrekking hebben op de behandeling van burgers in bezette ge bieden en Israel moet zich terugtrekken uit stellingen, die het na de wapenstil stand heeft bezet. Een ander veelzeggend feit is dat de veiligheidsdiensten volgens de laatste of ficiële cijfers reeds één plaats zijn opge rukt op de lijst van de duurste staatsin stellingen en nu met 18,7 miljard pesea- ta’s (iets minder dan 1 miljard gulden) op de tweede plaats komen, na de loon lijst van het ministerie van onderwijs, die de leerkrachten tot in de kleinste gehuchten van Spanje omvat. Sinds augustus 1969 zijn bij de onlus ten in Noord-Ierland thans in het geheel 928 mensen om het leven gebracht. In verband met mogelijke ongeregeld heden bij de installatie vandaag van de Noordierse uitvoerende raad zijn in Ul ster uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Politie en Britse militairen hebben de afgelopen nacht in de hoofd stad Belfast alle wegen en straten tussen de katholieke en protestantse wijken afgesloten. Verder zijn in de gehele provincie de bestaande veiligheidsmaat regelen verscherpt- Zichzelf zeker niet en Spanjes toe komst evenmin. Verloor Franco een fan tasieloze, maar onverbiddelijk trouwe militair, vandaag draagt hij diens taak over aan een onverbiddelijk trouwe po litieman. En wat dat zal betekenen voor het toekomstige Spanje onder koning Juan Carlos, laat weinig ruimte voor fantasie. Zolang Franco de uiteindelijke basis van het bewind blijft vormen, zal het optreden van Arias Navarro weinig es sentiële verschillen in de Spaanse poli tiek teweeg brengen. Hoogstens kan men een meer „energische” actie tegen de oppositie verwachten. ROTTERDAM. Een 33-jarige Rot terdammer heeft in de nacht van zater dag op zondag in de Maasstad een jonge agent met een bijl verwond. De agent moest met een slagaderlijke bloeding worden opgenomen in het ziekenhuis. Hij verkeert niet in levensgevaar. De kwestie van de Chilenen heeft langzaam maar zeker de voorpagina’s van de Britse kranten gehaald. Men wijst erop dat andere landen zoals Nederland nooit enige moeilijkheden hebben gemaakt met het opvangen van Chileense politieke vluchtelingen. Het Britse ministerie van binnenlandse zaken heeft echter een eigen visie op de kwes- te. Men zegt daar dat de studenten om te beginnen op de vraag of ze politiek asiel wilden ontkennend hebben geantwoord. Ze wilden als bezoeker toegelaten wor den en waren daarbij niet in staat geweest te vertellen hoe lang ze als bezoeker hadden willen blijven én waar- Onze redacteur in Jeruzalem tekent hierbij aan: „De laatste verwachtingen voor de vandaag gehouden verkiezingen in Israel zijn, dat de Arbeiderspartij zich toch vrij redelijk zal weten te handha ven. Veel mensen, zo luiden de verwach tingen, zullen op het laatste moment toch ervoor terugdeinzen op de rechtse Likoed te stemmen. Al meteen zou van daag ongeveer 10 percent van de bevol king de stemlokalen binnengaan zonder dat zij tevoren weten wat zij gaan stemmen. Er wordt een grote opkomst verwacht. Normaal is die in Israel 81 percent, maar wellicht zal dat vandaag nog ho ger zijn. De 65-jarige don Carlos Arias Navar ro, die vandaag wordt beëdigd als minis ter-president voor vijf jaar een tijds bestek dat ertoe dwingt met een belang rijke overgang rekening te houden staat in Spanje’s politieke kringen meer bekend om zijn acht jaar lange ambtstermijn als hoogste chef van de veiligheidsdiensten van het bewind, dan om zijn latere acht jaar als burgemees ter van Madrid en zijn laatste zes maan den als minister van Binnenlandse Za ken. Met zijn benoeming komt een einde aan de politieke speculaties en manoeu vres achter de schermen in Madrid. Het kabinet, dat een half jaar geleden door Carrero Blanco was benoemd met Fran co’s toestemming is nu automatisch de missionair. Een nieuwe kabinetslijst met waarschijnlijk weinige, maar wel betekenisvolle ontslagen en vervangers zal, zodra de nieuwjaarsviering ach ter de rug is, bekendgemaakt worden met de handtekeningen van Franco en Arias Navarro. van ze zouden leven. Het ministerie voegt hieraan toe dat men in het land al een aanzienlijk aantal Chilenen als poli tiek vluchteling heeft toegelaten. Het comité dat zich het lot van de vluchtelingen uit Chili aantrekt ant woordt hier echter op dat het in dit geval behalve waar het de leden van de Chileense ambassade betreft, die na de val van Allende om asiel vroegen uitsluitend handelt om mensen die Brit se of Ierse bindingen hebben. Het minis terie zou de toegang hebben geweigerd omdat ze de Chilenen geen voorrang wilde geven boven „de duizenden van andere nationaliteiten die om toelating tot het land hebben verzocht"- LOENEN a.d. VECHT. (ANP) Vijf brandweerlieden zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt, toen een voorraad hamsterbenzine ont plofte, die was opgeslagen onder de vloer van een in brand staande bunga low te Loenen aan de Vecht. Een van de brandweermannen is er ernstig aan toe. NEW YORK (AFP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. Henry Kissinger, is op het ogenblik de meest bewonderde man in de V.S., zo blijkt uit een opiniepeiling van het Gal- lup-instituut waarvan het resultaat za terdag is gepubliceerd. Op de derde plaats staat president Nixon en op de tweede de predikant Billy Graham. De peiling is verricht in het begin van de maand december en Navarro, voor zijn zaterdag- van ra- Een teken aan de wand werd zaterdag gevormd door de vonnissen van de spe ciale politieke rechtbank in Madrid te gen tien klandestiene vakbondsleiders in het beruchte proces-1001, die overeen komstig de eisen van de openbare aan klager werden veroordeeld tot gevange nisstraffen van 12 tot 20 jaar. Hoewel de aanklacht „illegale bijeenkomst” luidde, was het in werkelijheid een proces tegen het bestaan van illegale, vrije vakbonden in Spanje. Deze harde von nissen, in zekere zin ook een van de gevolgen van de moord op Carrero Blanco, zullen zeker nog een staartje krijgen in de vorm van arbeidsonlusten. De Kroonraad, die Franco volgens de Grondwet een lijst met drie kandidaten moest voorleggen, bestaat uit 17 leden die tot op zekere hoogte wel eigen ideeën hebben. Zij kwam tenslotte op vrijdagavond bijeen voor een vergade ring en een besluit dat volgens de wet staatsgeheim moest blijven. Het was ech ter een publiek geheim dat de Kroon raad, onder verscheidene kandidaten, vooral dacht aan drie mannen: admiraal Nieto Antunez, ex-minister van Marine, prof. Fernandez Miranda, plaatsvervan gend minister-president, en generaal Cas tanon de Mena, ex-legerminister. Nieto Antunez schijnt zich echter op het laatste moment te hebben terugge- Het gezaghebbende Egyptische blad geeft echter niet aan op welke punten men het eens zou zijn geworden. Wel zegt het blad in kringen van de Egypti sche delegatie te hebben vernomen, dat er vijf uitgangspunten voor een schei ding van de troepen zijn vastgesteld. Over sommige hiervan zou overeenstem- toont een teruggang aan in de waarde ring van Nixon, die vier jaar lang bij de jaarlijkse „populariteitsmetingen” ranglijst heeft aangevoerd. tenlandse politiek (de samenstelling van het nieuwe kabinet zal misschien meer klaarheid brengen), afgezien van een minder enthousiaste houding tegenover Parijs, waar de Spaanse ambassadeur dit weekeinde een officieel protest overhan digde wegens de „gebrekkige” Franse controle op de ETA, de Baskische terro ristenorganisatie, die Carrero Blanco zou hebben vermoord. Na het heengaan van Franco echter wordt de rol van Arias Navarro belang- rijker en minder voorspelbaar. In Franco’s voorzieningen moest de minis ter-president de overgangsperikelen on der controle en de jonge koning „op het rechte pad” houden. trokken, omdat hij de zaak liever in handen zou zien van ex-minister en huidig ambassadeur Fraga Iribarne. Hoe dan ook, de Kroonraad sloot uiteindelijk onder haar drie voorstellen de naam in van Carlos Arias Navarro. Een inspiratie die Franco (toevallig?) bijzonder goed uitkwam. Men moet niet vergeten dat Franco in zijn lange alleenheerschappij slechts drie vrienden heeft gehad die aan al zijn vereisten voldeden als blindelingse vol geling en onwankelbare vertrouwelin gen: de generaals Munos Grandes en Alonso Vega (beiden reeds enkele jaren geleden overleden) en admiraal Carrero Blanco. Munos Grandes en Carrero Blanco onthulden nooit „geestelijke erf- genomen” onder hun onmiddellijke me dewerkers, maar Alonso Vega maakte tijdens zijn ambtsperiode als minister van Binnenlandse Zaken de toen 49- jarige Carlos Arias Navarro tot zijn onbetwist vertrouweling op de sleutel- post van „directeur-generaal van de bin nenlandse veiligheidsdiensten”. WENEN (RTR) Hongarije heeft be kendgemaakt dat de Hongaarse munt, de forint, met ingang van 1 januari wordt gedevalueerd, zo bericht het Hongaarse persbureau MTI. Ten opzichte van de Zwitserse frank devalueert de forint met 5,9 percent en ten opzichte van het pond sterling met ruim vier percent. uitdrukt, samen met zijn werkkracht, doeltreffendheid in het ambt (tot groot ongemak van de oppositie) en onbetwiste onkreukbaarheid, maakten hem deze week tot de ideale kandidaat in Franco’s ogen. Het zet nu immers de ambities van zowel de Falange als van het Opus Dei buitenspel. DACCA- (Reuter) In de streek van Narayanganj in Bangladesj zijn in no vember en december ruim tweehonderd mensen gestorven aan cholera en pok ken, zo heeft het dagblad Sangbad in Dacca zaterdag meegedeeld. In Rajsjahi in het noorden van Bang ladesj zijn zaterdag ruim vijfhonderd gezinnen door overstromingen dakloos geworden. De rivier de Padma trad bui ten haar oevers. Volgens El Achram zou men het er in Genève over eens zijn geworden de on derhandelingen in twee fases te verde len. De eerste zou de vijf uitgangspunten omvatten, de tweede de feitelijke schei ding van de strijdkrachten. De vijf uitgangspunten zouden volgens het Egyptische blad onder meer omvat ten: Met scheiding van de troepen wordt bedoeld het terugtrekken van de Israëli sche troepen op een aantal punten langs de oostelijke oever van het Suezkanaal; tussen de Egyptische en Israëlische troe pen komt een zone van 30 km en het Suezkanaal komt buiten het bereik van de Israëlische artillerie te liggen. El Achram wijst er nog eens op dat de Egyptische delegatie in Genève dui delijk heeft gemaakt dat er niet gespro ken kan worden over een wederzijdse terugtrekking tot op de 6 oktober be staande stellingen. In goed ingelichte kringen in Jeruza lem is zaterdag vernomen dat de leider van de Israëlische delegatie, generaal- majoor Mordechai Gür, in Israel is te ruggekeerd zonder dat in de militaire werkgroep in Genève enige vooruitgang is geboekt over een scheiding van de troepen. GRONINGEN. De 10-jarige Helen Sabajo is zaterdagmiddag in haar woon plaats Groningen ernstig a an haar ge zicht' gewond geraakt door een rotje dat naar haar werd gegooid. Het meisje liep een gat in één van haar wangen op. Zij moest ervoor behandeld worden in het ziekenhuis. Een 30-jarige inwoner van Enschede is zondag bij het afsteken van vuurwerk een vinger en een deel van zijn hand kwijtgeraakt. De man is in een zieken huis opgenomen. Hij had een rotje te lang in zijn hand gehouden. Al- res- -be” l en loor >ge- ikje son, een ssa- leeft BELGRADO (Reuter). President Tito heeft gisteren laten doorschemeren dat nu het eind van de zuiveringen van „liberale lementen” in het politieke en culturele leven in zicht komt. In zijn nieuwjaarsboodschap zei hij dat de grote moeilijkheden, waarmee de Joegoslavi sche liga van communisten werd gecon fronteerd, vrijwel zijn overwonnen en dat de invloeden van buiten zijn verwij derd. Het vertrouwen in de Servische partij is hersteld, zo zei hij. Diplomatieke waarnemers zien hierin een aanwijzing dat er mogelijk een eind komt aan de zuiveringen, die niet alleen Servië, maar ook de andere republieken hebben ge troffen. Veel top-functionarissen van de partij in Servië zijn af gezet omdat ze zich verzetten tegen Tito’s streven naar een strakkere partijdiscipline. Bekende journalisten zijn uit de partij gezet en beroemde kunstenaars en filmregisseurs kwamen herhaaldelijk in moeilijkheden. „De communisten bevrijden zichzelf van elementen die vreemd zijn aan de partij en versterken hun reputatie en het vertrouwen van de massa’s in de partij”, aldus Tito’s nieuwjaarsbood schap. Het belangrijkste probleem op economisch gebied in Joegoslavië is naar zijn mening de inflatie. AMERONGEN (ANP) In Ameron- gen is gisteren brand uitgebroken in het vakantie- en conferentieoord „Onse Bli- scap” aan de Bergweg. Bij het blussen leverde de wateraanvoer problemen op (de dichtsbijzijnde brandput lag een ki lometer verder) en van het grotendeels uit hout bestaande gebouw kon weinig worden gered. Het woonhuis van de eigenaar, de heer P. Schouten, de confe rentie- en recreatiezaal en veel van de inboedel gingen in vlammen op. De schade wordt op 4 a 500 duizend gulden geschat. Men vermoedt dat de brand is veroorzaakt door rokende gasten op de eerste verdieping. Er is niemand gewond. Het is de eerste keer in Israels be staan, dat werkelijk grote verschuivin gen mogelijk zijn. Het is ook de eerste maal sinds 1948 dat er gestemd wordt terwijl het leger vrijwel geheel is gemo biliseerd. Leek het er voor de oorlog op dat de verkiezingsstrijd over binnen landse aangelegenheden ging, nu is het echter zo dat uitsluitend de buitenlandse politiek ter discussie staat. De stembussen gaan vanavond om tien uur dicht en de eerste voorspellingen worden om één uur ’s nachts verwacht. De stemmen die in het leger worden uitgebracht, ongeveer 15 percent van het electoraat, zullen pas veel later bekend zijn, mogelijk pas in de loop van dins dag of woensdag en de definitieve uit slag zal pas eind van de week bekend worden gemaakt.” De Syrische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Mohammed Zakaria Ismail, heeft volgens het persbureau Reuter verklaard, dat zijn land zal deel nemen aan de vredesconferentie van Ge nève indien de besprekingen in de rich ting zouden gaan van ernstige onderhan delingen ter oplossing van het Arabisch- Israelische conflict, zo schrijft de „Wash ington Post” zondag. MOSKOU (AFP). Twee Russen, die ter dood veroordeeld waren wegens „verspilling van openbare goederen” zijn terechtgesteld, zo berichtte gisteren het partijblad van Azerbeidjan, Bakinsky Rabotsji.” De twee mannen, directeur en boekhouder van een limonadefabriek in Azerbeidjan, hadden fraude gepleegd. Hun verzoek om gratie is afgewezen door het presidium van de opperste l»vjet van deze staat. nu juist die pas 24 aankondiging (met Een verslaggever van het Franse weekblad „Paris-Match”, Pierre Deme- ron, schrijft dat de Israëlische gevange nen in Syrië goed worden behandeld. Hij heeft er met zeven gevangenen gespro ken die zonder uitzondering verklaarden dat hun verzorging goed was. Hij is een man die niet met zich laat spotten en bij de afgelopen crisis wegens de moord op Carrero Blanco hield hij het hoofd bijzonder koel. De benoeming van Arias Navarro vermindert de risico’s van een toekomstige wanhoopsdaad, zo wel uit uiterst linkse als uiterst rechtse hoek. Waarom nu juist Arias een naam die pas 24 uur officiële aankondiging op avond (met onderbreking dio- en televisieprogramma’s en extra edities van Madrileense en Barcelonese dagbladen) de aandacht begon te krij gen? Zoals bekend stelde de volkomen onverwachte moord op Carrero Blanco Franco voor een onvoorzien en moeilijk probleem: het vinden van een opvolger die met niets en niemand was gecom promitteerd, zoals Carrero Blanco. Met niemand en niets anders dan Franco en zijn persoonlijke denkbeelden wel te verstaan. De politie kon nog niet zeggen of er sprake is van een aanslag met politieke motieven of een gewone roofoverval. Sieff is sinds 1965 ere-vicevoorzitter van de Zionistische federatie van Groot-Brit- tannië en Ierland. Hij is een van de meest vooraanstaande leden van Joodse gemeenschap in Engeland. Veel zal tenslotte afhangen van de betrekkingen tussen Arias Navarro en Juan Carlos, wiens tussenkomst of hou ding bij de afgelopen gespannen dagen tot nu toe een goed bewaard geheim zijn en wiens verwachtingen en plannen voor de omstandigheden die hem wach ten in zijn toekomstige taak het lot van het Spaanse volk zullen bepalen. LONDEN. Zeven Chileense stu denten die om politiek asiel hebben gevraagd in Engeland, is dit verzoek geweigerd. Ze waren via Frankrijk begin december in Engeland aangekomen en hadden aanvankelijk tegen de immigra- tieautoriteiten gezegd dat ze als bezoekers het land binnen wilden komen. Ze den ken er nu over naar Nederland te ko men, waar ze naar hun zeggen een uitnodiging hebben lopen. Gur zou volgens deze kringen van minister Mosje Dajan opdracht hebben gekregen niet in te gaan op voorstellen inzake een werkelijke terugtrekking van de troepen aan het Suezfront voordat in Israel parlementsverkiezingen zijn ge houden. LONDEN (REUTER, UPI). Een ge maskerde indringer heeft gisteravond schoten gelost op de schatrijke joodse Brit Joseph Edward Sieff. president- directeur van het grote warenhuis-con- cern Marks and Spencer. De man is ernstig gewond naar een ziekenhuis ge bracht. De 68-jarige zakenman werd be schoten door een onbekende, die zijn huis in de buitenwijk St. John’s Wood was binnengedrongen. De bungalow is volledig verwoest. De schade wordt geschat op zeker anderhal ve ton, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Tegen de eigenaar van de bungalow is proces-verbaal opgemaakt. De brand ontstond omstreeks twee uur. De eigenaar van de bungalow rook in zijn woning een benzinelucht. Hij ging een kijkje nemen onder de vloer van zijn huis, waar hij een onbekende hoeveelheid benzine had opgeslagen in jerrycans en flessen. Een van de flessen was gebroken. Toen de eigenaar van de bungalow zijn voorraad met een lucifer bijlichtte, vatte de weggelopen benzine vlam. Het vuur greep snel om zich heen. Buren waarschuwden de brandweer ,die echter niet op de hoogte was gebracht van de voorraad hamsterbenzine onder de bun galow. Toen men de brand bijna- meester was. explodeerde de voorraad. I i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3