CARROUSEL BOOD TE WEINIG DIEPGANG op unieke humor Werk Boelgakov nu verschenen J. de Jong en L. ’t Hart op zoek naar eigen expressie In het [ïïïciWrnwf Nieuwe aanpak bij Neerlands Hoop niet van invloed Muzikale Express „onverstaanbaar goed programma” nieuwe er goed uit jaar springt de allergische huid Opbrengst NSO voor Chileense studenten In Galerie ’t Hart DeV V D wenst I voor1974 \eel moed en energie Produktie en werkgelegenheid, kortom onze toekomst staat op het spel. De VVD zal er zich volledig voor inzetten. Juist in 1974. KXSSWIJ ONTVINGEN Bezetters VARA-foyer boden bloemstuk aan „DE FANTASTISCHE MENEER VOS” hereniging Beatles Gulag Archipelago” Nieuw boek Solzjenitsyn John Lennon voor 7 1973 MAANDAG 3 1 DECEMBER I AMSTERDAM Het cabaretduo Bram Vermeulen en Freek de Jonge is met hun programma Neerlands Hoop Express een overgangsperiode ingegaan op weg naar een nieuwe vorm die vooralsnog geen duidelijke contouren heeft. De veranderingen zijn vooral op muzikaal gebied zichtbaar. Kwam de muzikale be geleiding vroeger alleen van Bram Vermeulen met zijn elektrische or geltje, thans is een drietal popmuzi kanten ingeschakeld. VOORDAT WE GOED ge mutst in de oliebollen en appel flappen gaan happen en met Wim Kan dit bewogen en soms zo dramatische jaar 1973 uitglij den, wil ik mij met u nog even vastbijten in de veelal oplosbare problematiek betreffende de ver zorging en tevens in de verfraai ing van hoofd, huid en haar. Br’ JUDITH ESSER Een der landschapjes van Louis ’t Hart. HEIN STEEHOUWER B.V. BRONWA- onder redactie van Bé ter Maat VVD, Koninginnegracht 57, Den Haag tel. 070 - 614121, antw.nr. 1877 geen postzegel beeld zelf formeren. Wil hij echter gaan overtuigen, dan moet hij groter durven gaan werken in een techniek die hem tot een meer persoonlijke inzet dwingt. Hij moet het zich moeilijker durven maken. Freek de Jonge (rechts) en Bram Ver meulen in de Neerlands Hoop Express. Boelgakov stierf in 1940. Zijn romans zijn nu uitgegeven in een luxe editie met een oplage van 30.000. IJMUIDEN In Galerie 't Hart ex poseren Jan de Jong en Louis ’t Hart zoon van de schilder en galeriehouder hun grafiek. Ook is er tot 19 januari nog werk van Ruth van Os, waarover ik vorige maand reeds schreef. De beide eerstgenoemden werken vanuit het rea lisme, al doen ze het ieder op een heel andere manier. deren zelf konden meedoen, leed helaas aan hetzelfde euvel. De poging om de kinderen nieuwe ervaringen te laten op doen en hen de eigen mogelijkheden te laten voelen, bleef te oppervlakkig en als gevoelservaring de mindere van wat Haarlemse kinderen de afgelopen weken in de Toneelschuur met Rob van Reyn konden meemaken. Misschien was de groep ook wel te groot voor zo’n inten sief gebeuren, een kleinere zaal zou aan te bevelen zijn. ADVERTENTIE Het gevolg is dat de dramatische ef fecten in de grappen van Freek de Jonge nog meer versterkt kunnen wor den (de groep speelt elektrisch), maar het resultaat is ook dat het tweetal harder moeite moet doen om boven de begeleiding uit te komen. Op de premiè re in het sfeervolle, maar akoestisch slechte Tuschinski-theater ging het al thans vaak mis met de balans. De Jonge had daar echter al rekening meegehou den, hij kondigde de schow aan als een „onverstaanbaar goed programma" in een zaal met zo’n slecht „koestiek” dat je kon spreken van „a-koestiek. Het feit dat Bram Vermeulen nu ge heel geïntegreerd is in de begeleidings groep heeft tot gevolg dat nog sterker de nadruk is komen te vallen op Freek de Jonge. Het biescheidene en simpele dat vaak het kenmerk in de presentatie was, is er nu wel voorgoed vanaf. In weerwil van de „anti-ster idee”, die achter de vorige programma’s stak, heeft deze show een opgeblazen indruk achtergela ten. Opklop zou je bijna zeggen. Neer- boeken boekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl HILVERSUM. Het bestuur van de NOS heeft vrijdag in de eigen NOS- studio moeten vergaderen omdat door een bezetting van VARA-personeel de gebruikelijke vergaderplaats, de foyer van de VARA-studio, niet op tijd in gereedheid kon worden gebracht. André Kloos zat er duidelijk mee; hij veroor deelde de „ludieke bezetting”, NOS-voor- zitter Schüttenhelm zei dat de Raad van Beheer zich zal beraden op een andere vergaderplaats, maar dat de NOS voor lopig blijft rekenen op gastvrijheid van de VARA. De bezetters hadden het NOS-bestuur een bloemstuk aangeboden voor het ongerief. MOSKOU. (UPI) De Sowjet-autori- teiten hebben toestemming gegeven voor de ongecensureerde publicatie van de romans van wijlen Mikhail Boelgakow, een satirisch auteur die niet in de gratie was bij de autoriteiten. Zijn roman „De Meester en Margherita” is nu voor het eerst in de authentieke versie versche nen in de Sowjet-Unie. In de bundel is ook zijn roman „De Witte Garde” opge nomen, waarin een gezin in Kiev, dat zich keert tegen de revolutie van de Bolsjewieken, met symphatie wordt be schreven. LOS ANGELES, V.S., (AP). John Lennon heeft zondag in een interview met een krant alhier gezegd dat hij bereid is weer eens samen met Paul, George en Ringo een aantal grammo- foon-opnamen te gaan maken. „Als je me dit een jaar geleden had gevraagd had ik nee gezegd, maar nu geloof ik dat het mogelijk is”. Lennon voegde eraan toe dat hij niet hard achter een hereniging zou gaan aan zitten en dat er nog geen plannen waren voor een bijeenkomst van het vroegere roemruchte viertal. LANCASTER HEEFT ZIJN assor timent verzorgingspreparaten uitge breid met een gekleurde dagcrème Deze Crème Sport is in twee uitvoe ringen verkrijgbaar: één voor de dro ge huid en één voor de normale en vette huid. Deze vloeibare dagcrème is gemakkelijk en snel op te brengen; ze beschermt en voedt de huid en zorgt bovendien voor een gezonde A. J. G. STRENGHOLT NAARDEN HAARLEM. Ondanks een liefdevol pogen van de spelers van pantomimethea ter Carroussel, slaagden zij er niet in hun poppenspel voldoende diepgang mee te geven. Het was een voorstelling zon dagmiddag in de Stadsschouwburg om met droge ogen naar te kijken, terwijl „De fantastische meneer Vos” naar het gelijknamige boek van Roald Dahl bui tengewoon veel mogelijkheden biedt om met gevoel te werken. Juist ook omdat Carrousel onder meer de ontwikkeling van gevoel als één van de fundamentele taken van het kindertheater ziet, liet het ontbreken een leeg gevoel na. Overigens was het een schitterend kijkspel dat de kinderen die alles adem loos in zich opnamen, werd geboden. Het verhaal gaat over een vossenfamilie en drie gierige boeren. Meneer Vos voorziet in het levensonderhoud van zijn gezin netje door bij de drie rijke boeren ’s nachts kippen, ganzen en kalkoenen uit hun voorraadschuren te stelen en de boeren maken dan ook gezamenlijk jacht op ed vos, die ze natuurlijk te slim af is. De demonstratie die aan het program ma vooraf ging door artistiek leider Adriaan Adriaansen en waaraan de kin- TENSLOTTE IETS OVER de ver zorging van de trots aller vrouwen: heur haar. Poly Cosmetics heeft nu naast de gewone crème-spoeling een. citroen- en een kruidenspoeling op de markt gebracht. De eerste is bestemd voor normaal haar, dat hier heerlijk vol en zacht van wordt, de tweede is voor vet haar, dat door de kruidenex- tracten een extra bescherming krijgt. En wat dat laatste betreft, fijn om even te weten voor de Mina-bak- graags onder u. Succes met de olie- bollen-produktie, genoegelijke jaar wisseling en een voorspoedig 1974! Bij Jan de Jong zijn reële fragmenten samengevoegd in zwart-wit zeefdrukken, tot een beeld, waarin de wereld van de machines een rol is gaan spelen, maar evenzeer de politiek als achtergrond voor de menselijke figuur. Hier en daar is ook kleur gebruikt om bepaalde getuigenis-effecten meer expressie te ge ven. Zo komen de Amerikaanse „stars and stripes” en dergelijke motieven voor in combinatie met gezichten. Aan een dergelijk blad zijn dan teksten als com mentaren op leven en maatschappij toe gevoegd. Jan de Jong gebruikt ook gouache, aangevuld met potlood en andere tech nieken, soms zeer gemengd. Daarin is hij sterk variabel, Dat is overigens ook zo met zijn onderwerpen, soms verwerkt binnen een pop-art-schema, maar een andere keer is hij weer geheel abstract. Het is goed werk, maar niet al te persoonlijk. Zovelen werken momenteel met dezelfde motieven in hetzelfde type composities. Vooral de politieke protes ten zijn zo langzamerhand clichees ge worden. die alleen nog iets overdragen als ze op een sterk persoonlijke wijze en liefst met sterke expressie worden toegepast. In oliekrijt met oostindische inkt werkt ook Louis ’t Hart aan een sche matisch wereldbeeld, maar op een ge heel andere manier. Hij levert geen enkel commentaar, als hij een landschap weergeeft. Wel zoekt hij naar een per soonlijke expressie, door de lijnen in een landschap zwaar aan te zetten in inkt en de zo ontstane vakken als het ware in de kleuren met zijn dun opgebrachte oliekriit. Hij bereikt er soms een leven dig effect mee, maar in veel gevallen is het een maniertje geworden. Heeft men eenmaal zo een landschap leren „zien”, dan is het mogelijk zonder veel inspira tie zichzelf in deze techniek steeds te herhalen en die kans zit er bij ’t Hart dik in. De gedrevenheid ontbreekt. Dat is gelukkig niet het geval in andere bladen, waarin hij expressionistisch sterk gedeformeerde maskerachtige ge zichten, figuren van mens en dier cen traal stelt. Dan is er geen gemakkelijk ▼oorbeeld bij de hand en moet hij het Studentenorkest Het Nederlands Studenten Orkest heeft de opbrengst van de begin dit jaar gehouden tournee, een bedrag van 18.000 overgedragen aan de stichting het Nederlands Studenten Sa natorium en de stichting University As sistance Fund. Het fund gaat het geld gebruiken om uit Chili afkomstige vluchtelingen hun studie hier te laten voltooien. Het studenten sanatorium laat voor het geld drie kamers voor gehandi capte studenten in Leiden inrichten. In januari maakt het Nederlands Studenten Orkest een nieuwe tournee langs tien steden in het land, waaronder Haarlem. en douchen, zonder dat het gevoel hebt helemaal bloot te staan. Er zijn maar liefst zeven fraaie tinten, die alleen maar verwijderd kunnen wor den met een Eye-make-up Remover Oil of een vette reinigingscrème. Deze Super Rich Mascara is op allergie getest en derhalve geschikt voor ge voelige ogen. LAHNEMANN B.V. introduceert in ons enigszins in de zorgen zittende vaderland het nieuwe parfum Nitche- vo. Prinses Isabelle de Broglie, direc trice de la Société des Parfums Nit- chevo in Parijs, ondergaat de geur van dit reukwater op een nogal ge compliceerde en kostbare wijze. Kom maar eens op het idee om het verge lijken met een troika bij maanlicht elegante nerts, geraffineerde vrou wen, de luxe van immense paleizen en ruisende baljaponnen bij nacht. Nou ja, en mocht u dit alles op een iets minder kostbare manier willen ervaren, dan weet u wat u te doen staat! CEES STRAUS. Neerlands Hoop Express is van 1 tot en met 3 januari in de Haarlemse Stads schouwburg te zien. REVLON HEEFT ZICH met zijn serie CHR Concentrates ook al in de problematiek van het collageen ge stort. In deze reeks vinden we een nachtcrème, een huidbevochtigende balsem en een handcrème. Ander aardig nieuws heeft Revlon met zijn mascara waarmee u kunt zwemmen „Praat me niet over liefde”, is het debuut van Amos Koliek, een van de nieuwe Israëlis. Het verhaal speelt ook in Israel, waar de hoofdpersoon woont, werkt, in het leger dient en 'verliefd wordt. Hij heeft problemen met zijn ouders, zijn religieus geloof en opvoeding, problemen met zich zelf en met de liefde.Vertaling is van Lennaert Nijgh. Dr. C. Naaktgeboren, hoofd kliniek van geboorten en gynaecologie van de Universiteit van Amsterdam, heeft een boek geschreven „De geboorte van de hond en zijn wilde verwan ten”. Oorspronkelijk in het Duits ver schenen onder de titel „Geburt bei Haus- und Wildhunden” is het in het Nederlands vertaald door mevrouw J. J. Naaktgeboren van Willigen, aange vuld met een extra hoofdstuk „Prak tische wenken” door M. Ridder. Het is met zijn tekeningen, tabellen en foto’s, een uitstekend boek. PARIJS. (AP) In Parijs is vrijdag een nieuw boek van de Russische auteur Alexander Solzjenitsyn over het systeem van concentratiekampen in Rusland ver schenen. Het 600 pagina’s tellende werk heet „Gulag Archipelago” en gaat over het Russische strafwetsysteem in de periode van 1918 tot 1956, zo heeft de uitgeverij Ymca-Presse laten weten. Het fiction boek is een projectie van de eigen ervaringen van de auteur. Het boek is historisch en autobiografisch al dus de uitgevers. Solzjéniitsyn die voor zijn eendere wer ken is vervolgd door de Russische gehei me politie, weigert het land te verlaten uit angst dat men hem er niet meer in laat. De uitgevers hebben verklaard dat het manuscript van „Galug Archipelago” vijf jaar lang verborgen is geweest door de auteur om de mensen die in het boek worden genoemd te beschermen. „Maar in aug. ’73 is de veiligheidsdienst erin geklaagd ’n exemplaar van ’t manuscript te pakken te krijgen, waarop de auteur besloot niet langer met de publikatie te wachten”, aldus Ymca-Presse. In het begin van 1974 zal het boek ook in de Duitse, Engelse, Zweedse en Franse vertaling op de markt worden gebracht. In zijn voorwoord vertelt de auteur waarom hij de „Gulag Archipel” als een persoonlijk werk beschouwt. „Dat ik 11 jaar in de gevangenis heb doorgebracht was geen schandaal en ook geen nachtmerrie. In plaats daarvan heb ik geleerd die lelijke wereld bijna lief te hebben. Gelukkig werden mij veel ver halen en brieven toevertrouwd. Mis schien slaag ik erin om een deel hiervan te bewaren. De „Gulag Archipel” is Solzjenitssyns benaming voor het systeem van kampen die als eilandjes verspreid over de hele Sovjet-Unie zijn te vinden. „Gulag” is dat vreemde land dat is gesticht door een unieke en machtige groep geïnter neerden en veroordeelden. DE AMERIKAANSE FABRIKANT Esteé Lauder heeft onder de naam Clinique eveneens een serie verzor- gings- en make-up-preparaten in rou latie gebracht, die op allergie zijn getest. Nu wil zulks beslist niet zeg gen, dat u geen last van allergie hebbende deze cosmetica prepara ten niet zou kunnen gebruiken. De Clinique-serie is namelijk parfum vrij, zodat de geur van het uw zo ver trouwde parfum nooit verstoord kan worden. In de zaken waar de Cllni- que-produkten worden verkocht kan men u na een een huidanalyse pre cies vertellen welke preparaten u het best kunt gebruiken. Estée Lauder verblijdt ons verder met een serie nagellakken in maar liefst zestien kleuren. Deze aller nieuwste Lustrous Nail Lacquer laat zich niet alleen gemakkelijk opbren gen, doch verzorgt tevens de nagels. PUUR NATUURLIJK TER uit Evian laat geen verstek gaan als het erom gaat dat ons tere smoeltje het nodige vochtgehalte be houdt. Dit bronwater heeft een neu trale zuurgraad en bevat die minera len, die onze huid zo broodnodig heeft. Berkian B.V. heeft er voor gezorgd dat een royale spuitbus in onze droge centraal verwarmde hui zen en flats binnen handbereik kan staan. lands Hoop Express gaat gevaarlijk in een richting die ook door gevestigde cabaretiers is ingeslagen. Waren er dus qua presentatie veran deringen ten kwade, de humor is geluk kig op het oude peil gebleven. Die is, zoals van Neerlands Hoop verwacht mag worden, weer op en top morbide en zwartgallig. Misschien bevat deze Ex press wel de meest zwarte humor van alle programma’s tot nu toe. Nummers over een gehandicapte in een rolstoel, over werkende jongeren en een kat die de E-9 wil oversteken (maar bij deze cabaretiers natuurlijk wordt overreden) lieten de schrijf- en acteertalenten van Freek de Jonge op een groot aantal punten zien. Nog minder dan vroeger wordt aan het einde van de grap aan de opgewekte illusie voldaan. Het effect is zelfs ver sterkt doordat Freek de Jonge binnen een mop een volslagen andere mop in voegt die vlak voor de clou plotseling wordt afgebroken. Om daarna op de eerste mop terug te komen, maar op een heel ander niveau, zodat je in feite twee illusies zijn af genomen. Naar traditie is de ware humor het lachen om een trieste situatie voor een derde, maar bij Neerlands Hoop moet het publiek waarschijnlijk nog het meesit om zichzelf lachen, vanwege’t feit dat het er is ingetippeld. Neerlands Hoop gaat in ieder geval met zijn humor verder dan wie ook in het cabaret- vak. Het gezelschap is daarmee op een ongeëvenaarde hoogte gekomen, waaraan een wat zwakker programma voorlopig geen afbreuk doet. teint. Zonder verdere make-up hebt t dan toch een stralend koppie. ELLEN BETRIX WIL onze huid langer jong en mooi houden met haar serie Exclusiv die op basis van colla geen is ontwikkeld. Collageen, lieve vriendinnen, is de belangrijkste bouwstof van onze huid. Ongeveer zeventig percent van het bindweefsel en één derde van alle eiwitten in het menselijk lichaam bestaat namelijk uit collageen. Bij het ouder worden treedt er een verharding op van deze bouwstof met als resultaat dat het bindweefsel minder elastisch wordt en de opneming van vocht geringer. Kijk, en dat moet nou worden voor komen met de negen nieuwe perpara- ten, die in de serie Exclusiv bijeenge bracht zijn. Zeven van deze produk- ten zijn onder te brengen in de sector Verzorging, de twee overigen moeten ons nog wat extra verfraaien. We zullen er het beste van hopen! ALLEREERST IETS OVER een aantal preparaten voor de allergische huid. Het Haarlems Allergenen Labo ratorium brengt in ons land de zoge noemde „adallergische” cosmetica van ROC S.A. uit Parijs; een uitgebreide serie verzorgings- en make-up-pro- dukten, waarin geen stoffen zijn ver werkt die allergieën kunnen veroor zaken. De ROC-cosmetica reeks is alleen verkrijgbaar bij apotheken eventueel op recept van huis- of huidarts.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7