Okker vierde SILVESTERLOOPWEER MORA 6e op Europese lijst HFC-captain Schaatswedstrijden in Inzell VRIEND VERRASSEND Duyndam- Hempel leiden WINNAAR 1500 METER in zesdaagse Leeds: record maar Clarke Connors beste weer kwijt in Melbourne Remises in schaakstrijd Loting voor het w.k. voetbal voorbewerkte” indeling een „ze zijn ongrijpbaar” in top-tien r TOPSCORER SCHOUTEN: „HFC HAD ONS OP TEMPO MOETEN PAKKEN 1 „Oranje” 7 |j i I een miljoen gulden aan prijzen I 13 WOENSDAG 2 JANUARI 1974 Enthousiast Machteloos <1 Belangstelling T 9TW Oude glorie won moeiteloos: 0-4 In PETER HEERKENS 3 l 26 ft lants, die eerste werd in 1964, 1965, 1967 en 1968, finishte ditmaal als negende. Bij de heren won Horst Freese de sprinttitel en toonde Helmut Kraus zich opnieuw bij de allrounders de beste. Victor Mora: tweede triomf in Sao Paulo DE BOEKERIJ BAARN PARIJS (ANP). Het Nederlandse elftal deelt op de Europese ranglijst, die het blad France Football voor de vijftiende keer heeft samengesteld, de zesde plaats met België. s GRONINGEN (ANP). Na de zesde ronde i» de ranglijst in het schaaktoer nooi om het Europees juniorenkampi oenschap ongewijzigd gebleven. Alle vijf finalepartijen eindigden in remise. De Pool Adam Kuligowski en de Hongaar Joseph Pinter blijven gezamenlijk aan de leiding op een half punt gevolgd door de Rus Makarisjev. Behalve dank zij het uiterst vriende lijke spel van HFC, beleefden de oud- internationals een redelijk makkelijke middag door machteloosheid in de HFC- aanval die naast het richtingsgevoel ook de durf verloor door dominerend optre den van Guus Haak en Roel Wiersma. Met als hoogtepunt een schitterend schot van Betting dat Jan Renders van de doellijn moest halen, kreeg HFC welis waar goede kansen maar ze bleven ste ken in gebrek aan koelbloedigheid. SAO PAULO (ANP). De Columbi- aan Victor Mora heeft voor de tweede achtereenvolgende maal de internationa le Sint Silvesterloop in Sao Paulo ge wonnen. De 29-jarige soldaat bereikte tien minuten na het begin van het nieuwe jaar de finish in de tijd van 23 minuten en 20,2 seconden over de 8500 meter. Tweede werd de 33-jarige Mexi caan Rafael Palomares, die de race in 1971 won, en derde de Portugees Carlos Lopez in 23.50,4. De Belg Gaston Roe- Een hommage aan een groot en gewaardeerd Nederlander ƒ12.50 plaats Oost-Duitsland, dat net als de eerder genoemde drie landen met kan wijzen op prestaties in de eindronde van een wereldkampioenschap. De organisatoren zullen het op dat punt ook niet al te moeilijk maken en vermoedelijk niet eisen dat voorko men wordt dat Oost- en West-Duits- land zodanig worden gescheiden dat zij elkaar niet in de eerste ronden van de groepen kunnen ontmoeten. LONDEN (RTR-UPI). Leeds United heeft zelfs de oudste Engelse records overtroffen. Het gelijke spel, op eigen veld 1-1 tegen Tottenham Hotspur, bete kende dat de club sinds het begin van het seizoen 24 wedstrijden ongeslagen is gebleven. Eerder waren slechts twee clubs gekomen tot een ideale reeks van 23 duels zonder verlies, namelijk de „onoverwinnelijken” van Preston in 1888. Die prestatie werd twaalf jaar later geëvenaard door Sheffield United en pas op de eerste dag van 1974 verbe terd door Leeds United. KEULEN (SID). Leo Duyndam en Udo Hempel hebben op nieuw jaarsdag de eerste plaats in de zes daagse van Keulen overgenomen van de Westduitsers Bugdahl en Fritz. De toeschouwers, er was dinsdagmiddag een record-aantal van 6000 mensen, zagen Duyndam en Hempel meer premiepunten veroveren dan de Westduitse combinatie. De strijd gaat overigens niet alleen tussen deze twee koppels, want nog vijf andere paren zijn zonder achterstand in de koers. 4 vorstelijke foto-tekstboeken over ons koningshuis door de bekende ’oranje’ schrijfster Dra. M. G. Schenk. Marten Hoekstra won op nieuw jaarsdag in zijn woonplaats Heerenveen een schaatswedstrijd over 100 ronden (40 kilometer). Hoekstra bleek de snelste in een wedstrijd, die in een massasprint werd beslist. De winnaar noteerde een tijd van 1 uur 4 minuten en 23 secon den. De uitslag: 1. Marten Hoekstra (Hee renveen) 1.04,23; 2. Henk Portengen (Am sterdam); 3. Benny v.d. Weide (Heeren veen). Reeds direct na de start van de 192 atleten nam Mora de leiding. Hij bouw de ondanks het slechte weer het regende en het was koud een steeds groter wordende voorsprong op. Paloma res deed wel pogingen dichter bij Mora te komen, maar de Mexicaan kwam al spoedig kracht tekort. Mora verklaarde na afloop dat hij eind januari naar FRANKFORT (DPA) Zaterdag avond, omstreeks negen uur, zal de spanning zich ontladen. Dan trekt Detlef Lange, een elf-jarige Berlijnse jongen, de loten uit de bekers voor de groepen in de eindronden voor het wereldkampioenschap voetbal, dat 159 dagen later zal beginnen. Een loting die overigens geen loting zal zijn, want in de grote zaal van het gebouw van de Hessische omroep zal de uitkomst voor een belangrijker deel een gevolg van plaatsing dan van loting zijn. De tv-kijkers in 29 landen zullen een loting zien die nadrukkelijk is „voorbewerkt” in de ochtenduren. Voor de zestien landen in de vier bekers gaan, zal namelijk een indeling in vier groepen gemaakt zijn, Waarbij zowel rekening zal wor den gehouden met bereikte resultaten in vorige wereldkampioenschappen, als met de wensen van de organisa tor, de Westduitse voetbalbond. Rekening houden met de vorige kampioenschappen betekent bijvoor beeld dat de eerste vier van het vorige titeltoemooi zodanig van el kaar worden gescheiden dat zij niet met elkaar in één groep kunnen ko men. Het houdt in dat Brazilië, Italië, West-Duitsland en Uruguay zeker niet al in de eerste ronde tegen Het eerste volledige portret van een prins, die door zijn charme en toewijding snel populair werd. 24.50 De uitslagen: ArsenalNewcastle United 0-1, Co ventry CityBurnley 1-1, Derby Coun tyBirmingham City 1-1, Ipswich Town Everton 3-0, Leeds UnitedTotten ham Hotspur 1-1, LiverpoolLeicester City 1-1, Manchester CityStoke City 0- 1, Queens Park RangersManchester United 3-0, Sheffield United—Chelsea 1- 2, West Ham UnitedNorwich City 4-2, Wolverhampton WanderersSouthamp ton 2-1. De strijdlust in de finale-poule was op oudejaarsdag verbazingwekkend. Drie partijen moesten zelfs afgebroken wor den. De belangrijkste echter niet, want in eerste zitting sloeg Pinter een aanval van Sergei Makarisjev resoluut en be kwaam af. Daarvoor waren de Brit Mes- tel en de Bulgaar Inkiov reeds remise overeengekomen. Die overwinning kwam, de grote ijver van de HFC’ers ten spijt, moeiteloos tot stand en dat verbaasde Henk Schouten die met drie doelpunten (Bennie Muller maakte de andere goal) de uitblinkende schutter was, in hoge mate. Nippend aan een pittig drankje sprak hij in de HFC- kantine zijn verwondering uit over wat aan tegenstand geboden was. „Het viel me tegen”, veroordeelde hij het optreden van de Haarlemse derde klasser. „In de rust zeiden we tegen elkaar: ze zullen ons nu wel op conditie gaan pakken. Tja, dat is toch het eerste waar die jonge knapen ons mee kunnen overtroe ven. Tempo. Onbegrijpelijk dat ze het niet dedën. Elk jaar zijn we een beetje bang voor de conditieslag. maar achteraf steeds ongegrond. Ik snap zo’n elftal niet”. waren”. Die indruk bestond echter wel en ook Tonnie van der Linden kon er zich niet aan onttrekken. „Als ze in ons strafschopgebied kwamen sloegen ze ge woon lam”. Henk Schouten: „Volgens mij zonk de moed ze in de schoenen toen we gingen scoren. Dat maak ik nou elk jaar al mee: zo lang het 00 blijft gaat het goed met ze, na 10 zakken ze in”. Na ruim een half uur had Schouten zelf daartoe de basis gelegd door de van de lat terugketsende bal (schot Van der Linden) samen met HFC-verdediger Poen in het doel te lopen. Een minuut later maakte Bennie Muller 02, waar na Schouten in de tweede helft (3 en 29e minuut) de score tot 04 opvoerde. HFC-keeper Dalmeyer: „Bij die mannen weet je nooit waar de bal precies komt. Ze kunnen in hun schot een effect leggen waar je geen kijk op hebt”. En Anthony de Groot: „Het is moeilijk spelen tegen ze. Hun positiespel is onge looflijk, hun techniek stukken beter dan de onze”. Henk Schouten: „Daarom juist zou HFC het in tempo moeten zoeken”. Bovendien blijken de oud-internatio- nals nog steeds razend enthousiast voor deze nieuwjaarswedstrijd, wat met name Fons van Wissen demonstreerde met een constante galop van middenveld naar aanval en terug, Henk Schouten met felle sprints op elke pass waarvan Ton nie van der Linden er een flink aantal aandroeg en fanatieke rushes van Guus Haak tot aan HFC’s doelgebied. Er werd een opvallende animo gelegd in het spel van de vroegere vedetten die het overi gens in combenaieverband tot mindere hoogtepunten brachten dan bij individu ele acties. Die grote werklust (Schouten: „We zijn allemaal gek op deze wedstrijd. We beschouwen ’m echt niet als een routine-klusje”) had voor HFC tot een rampzaliger uitslag kunnen leiden wan neer het veld beter bespeelbaar was geweest. Naarmate de middag vorderde en de temperatuur daalde werd het terrein steeds lastiger vooi' de oud-inter- nationals, maar HFC wenste dat niet uit te buiten met stevige acties. Er was geen seconde blessure-tijd maar toch viel er een slachtoffer: publiekstrekker Sjaak Swart, de debutant in oud-oranje. Hij bracht de toeschouwers (ongeveer 2000 mensen) niet helemaal wat er van hem verwacht werd, duidelijk bang voor ern stige verwondingen onder deze slechte weersomstandigheden. Na een uiterst voorzichtig gespeelde eerste helft waarin hij geen moment echt opviel, liet hij zich een kwartier na rust vervangen door Joop van Mourik. Swart: „Ik kreeg door een ongelukkige val wat pijn in mijn lies. Omdat ik niets wilde riskeren ben ik er toen maar snel uitgegaan”. Die ervaring bedierf Swarts stemming over zijn eerste optreden tussen de oud-inter- nationals echter niet. „Ik vond het wel leuk. Ze kunnen op me blijven reke nen”. Europa zal vertrekken om in België, Nederland en West Duitsland aan enkele veldlopen deel te nemen. „Ik blijf tot het zomerseizoen in Europa. Ik heb daar ook de vorige keer goede ervaringen opgedaan”. Mora werd door 200.000 toe schouwers toegejuicht en bijna onder een confettiregen bedolven. „Ik ben zo snel van start gegaan om mijn tegen standers meteen te ontmoedigen. Daarna kon ik het tempo goed volhouden”, ver klaarde hij na zijn overwinning. Geconfronteerd met die kritiek, haalde HFC-aanvoerder Anthony de Groot be rustend de schouders op. „Kijk”, legde hij uit, „dat denken wij nou ook steeds. Dat we ze met snelheid kunnen pakken. Maar altijd weer blijkt het niet te kunnen. Die mannen mogen dan een stuk ouder zijn, ze halen de grote winst uit een perfecte timing waardoor ze nooit een meter teveel lopen. Ze gaan steeds op het juiste moment en daar leggen wij het gewoon tegen af”. De uitslag van de Silversterloop: 1. Victor Mora (Columbia) de 8500 meter in 23.20,2; 2 .Rafael Palomares (Mexico) 23.48,2; 3. Carlos Lopez (Portugal) 23.50,4; 4. Rafael Perez (Costa Rica) 23.53,8; 5. Lasse Viren (Finland) 23.54,6; elkaar zullen spelen. Een ander gege ven dat al voor de loting vaststaat is dat de organisator, West-Duitsland in groep één (Berlijn, Hamburg) zal spe len en Brazilië in groep twee (Frank fort, Dortmund, Gelsenkirchen). Italië en Uruguay zullen dus in de groepen drie en vier terecht komen. De samenstelling van de eerste be ker, zal zaterdagmorgen wanneer de indelingscommissie van de FIFA met de organisatoren begint te vergade ren, weinig moeilijkheden opleveren, namelijk: Brazilië, West Duitsland, Italië en Uruguay. Na deze indeling beginnen de moeilijkheden pas. Be halve met sterkte van de deelnemen de landen en met de verlangens van de organisatoren, wordt namelijk ook nog enigszins rekening gehouden met een redelijke geografische spreiding over de groepen. Dit opdat niet Chili en Argentinië in één groep met Bra zilië of Uruguay komen en in andere groepen geen Zuidamerikaanse lan den zijn vertegenwoordigd. De indeling van de zogenaamde „zwakke” beker zal de plaatsingscom missie niet voor al te veel problemen stellen. Zaïre, Haïti en Australië kun nen zonder meer verzekerd zijn van hun plaats bij het zwakke kwartet, de vierde gegadigde lijkt in de eerste 6. Detlef Uhleman (Wdld) 23.56,2; 7. Peter Svet (Zuid-Slavie) 23.58.0; 8. An ders Garderud (Zweden) 24.02,0; 9. Gas ton Roelants (België) 24.03,0; 10. Jairo Correa (Columbia) 24.05,2. Nederland is op dat punt een moei- lijker geval. Ook het Nederlands elf tal kan niet bogen op recente presta ties in de eindronde van een wereld- kampioenschapstoernooi. Maar de Westduitse voetbalbond wil wel een zodanige indeling animeren dat Ne derland een plaats krijgt in groep twee of drie, waardoor een volksver huizing naar de stadions van de be trekkelijk dicht bij de Nederlandse grens gelegen plaatsen Dortmund, Gelsenkirchen en Dusseldorp gesti muleerd kan worden. Dat werkt het vermoeden in de hand dat de naam van Nederland in een beker wordt geworpen met die van Argentinië, Chili en Schotland. De laatste beker zou dan gevuld worden met Polen, Bulgarije, Zweden en Spanje of Zuid- Slavië. Daar tegenover stond echter goed en bij vlagen uitstekend middenveldspel, „maar”, redeneerde Tonnie van der Lin den, „daar alleen win je nu eenmaal geen wedstrijd mee”. Aanvoerder Antho ny de Groot: „Het gemis aan een afma ker is al lang ons probleem. Ik geloof niet dat je kunt stellen dat we bang (Van onze sportredactie) HAARLEM Sinds de KNVB ruim een jaar geleden de onderling door de oud- internationals georganiseerde wedstrijden uitriep tot „wild” voetbal en derhalve streng verboden bezigheden, is het geregeld samenspel van de voormalige voetbal- glorie drastisch verlaagd. Haalden de ex-oranjespelers (van wie er nog zoveel actief zijn in veteranenelftallen of als trainer dat ze om schorsing te voorkomen de bonds- bepaling niet naast zich konden neerleggen) vroeger een jaarlijks gemiddelde van rond de 35 vriendschappelijke wedstrijden, tegenwoordig zijn er dat nog maar om en nabij de 10. Van merkbare invloed op de prestatie, zo ondervond de Koninklijke HFC tijdens de traditionele nieuwjaarspartjj, is dat echter niet: 40 voor „de oudjes”. Na de landenwedstrijd van de Ne derlandse amateurschaatsploeg tegen Noorwegen is de belangstelling van de Nederlandse supporters voor de strijd om het wereldkampioenschap voor he ren in Inzell en de wereldkampioen schappen sprint dames en heren in Inns bruck stijgend. Voor Inzell zijn reeds circa duizend toegangskaarten aan Ne derlandse schaatsliefhebbers verkocht. Velen maken van de gelegenheid ge bruik er een korte wintersportvakantie aan vast te koppelen. - -v Hèt boek over koningin Juliana ƒ12.50 PARIJS (ANP). Het Franse sportblad l’Equipe heeft op de tennis- ranglijsten van het jaar 1973 Tom Okker bij de heren als vierde ge plaatst. Eerste is de Australiër New- cOmbe, voor de Roemeen Nastase en de Amerikaan Smith. Bij de dames voert de Australische Margaret Court de lijst aan. De klassementen zijn: Heren: 1. John Newcombe (Aus), 2. Hie Nastase (Roem), 3. Stan Smith (VS), 4. Tom Okker (Ned), 5. Jan Kodes (Tsj), 6. Rod Laver (Aus), 7. Ken Rosewall (Aus), 8. Jim Connors (VS), 9. Arthur Ashe (VS), 10. Manuel Orantes (Sp) en Tom Gorman (VS). Dames: 1. Margaret Court (Aus), 2. Billie-Jean King (VS), 3. Chris Evert (VS), 4. Evonne Goolagong (Aus), 5. Virginia Wade (GB), 6. Kerry Melvil le (Aus), 7. Rosemary Casals (VS) 8. Olga Morozova (SU) 9. Helga Mast- hoff (WD) 10 Nancy Gunther (VS). Anthony de Groot verongelijkt: „Alsof zij dat niet aankunnen. De meesten spelen nog zo regelmatig dat ze ons echt wel kunnen hebben. Die Schouten bij voorbeeld voetbalt meer dan wij”. Dat klopt. Tegen ruim 20 wedstrijden die HFC afwerkt, komt Henk Schouten tweemaal zo vaak in actie. „Met oud- Feyenoord, de oud-internationals en mijn competitiewedstrijden bij Excelsior haal ik zo’n 40 wedstrijden”. Anthony de Groot: „We hopen steeds op een leuk resultaat maar dat valt natuurlijk niet mee als die oud-internationals zo actief blijven. MELBOURNE (ANP). De Ameri kaan Jim Connors heeft op nieuwjaars dag in Melbourne de finale herenenkel spel van het tennistoernooi om de open Australische titels gewonnen. Hij ver sloeg de Australiër Phil Dent met 7-6 6- 4 4-6 6-3. De verloofde van Connors, de Amerikaanse Chris Evert, slaagde er niet in de eindstrijd damesenkelspel winnend te beëindigen. Evonne Goola gong hield de Australische eer hoog met 7-6 4-6 6-0. Henk Schouten, topscorer bij de oud-internationals, heeft op deze foto de HFC-defensie voor de eerste keer verslagen. Hij zou het nog twee keer doen. INZELL. In het omlijstingspro- gramma van de wedstrijden om de Westduitse schaatskampioenschappen in Inzell heeft Klaas Vriend tamelijk ver rassend de 1500 meter gewonnen in 2.07,01. De overige kernploegleden moes ten Vriend 0,2 tot 2 seconden toestaan. Bij de sprinters zegevierde Eppie Blee- ker in een vierkamp. Hij won zowel de 500 meter (40,58) als de 1000 meter (1.21,22). Monika Pflug legde volgens de ver wachtingen zonder moeite beslag op de Westduitse titel bij de dames. Haar 1.29,80 op de 1000 meter was van uitste kend gehalte. De 19-jarige Olympische kampioene tobt de laatste weken wat met haar gezondheid en had bijna veer tien dagen niet getraind. Dat wreekte zich op de 3000 meter, die zij aan Monika Stützle moest laten. Het was het vierde nationale kampioenschap, dat Monika Pflug achtereen veroverde. Een vertederend boek iedere week te winnen a MacGUIavn, Op de eerste plaats zetelt Italië, dat in het afgelopen jaar slechts één keer gelijkspeelde (0-0 tegen Turkije), on der meer van Brazilië won en twee keer Engeland met een nederlaag confronteerde. Zweden is als tweede geplaatst, voor Zuidslavië. Engeland en West-Duitsland, twee Europese voetbalgrootmachten, kwamen niet verder dan de gedeelde achtste plaats. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Italië, 2. Zweden, 3. Zuidslavië, 4. Oost-Duitsland en Polen, 6. Neder land en België, 8. Engeland en West- Duitsland, 10. Bulgarije, 11. Spanje en Turkije, 13. Noord-Ierland en Portu gal, 15. Roemenië en Tsjecho-Slowa- kije, 17. Schotland en de Sovjet-Unie, 19. Ierland, Frankrijk en Zwitserland, 22. Oostenrijk en Hongarije, 24. Dene marken en Wales, 26. Cyprus, 27. Albanië, Finland, Griekenland, Luxemburg, Malta en Noorwegen, 33. Ijsland.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13