Moeder en zoon BEREKENING VAN INDUSTRIEBOND NVV: gestikt Financiën van Suriname erg zorgwekkend Auto botst tegen Enka fabriek dode brug: één in de as: schade van miljoenen In Nederland 3,4 mln tv-toestellen ilit Jaarwisseling verliep rustig Enta difw d J SI Spaarloon I Directeur-generaal PTT: HOND BIJT BABY DOOD NOOTDORP EN ASSEN RUMOERIG CHINA BESCHULDIGT SOVJET-UNIE VAN ID b WINSTMAKEN I, f r 2 WOENSDAG 2 JANUARI 1974 WO ai GUNSTIG F" een aktuele introduktie van kollektief sparen met 61Za% rente De nieuwe Spaarloonwet biedt zowel werkgevers als werknemers ver rassend veel voordelen. Zij geeft de werknemers bijvoorbeeld kans om bijna ongemerkt een mooi belastingvrij spaarpotje te vormen. Terwijl er ook voor de werkgevers belangrijke voordelen aan ver bonden zijn. Spaarloon kan dus voordelig zijn! NMS service De Nederlandsche Middenstands Spaarbank, een dochter van de NMB, heeft van deze nieuwe regeling elk aspekt in al zijn konsekwenties bestudeerd. Zij wil u graag met haar kennis en grote ervaring op het gebied van spaar regelingen van dienst zijn. Een folder met alle gegevens over Spaar loon ligt voor u klaar en wordt u gaarne toegezonden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK h o o o o o 0.1 o o o 0.2 o 0.1 o o o o o H - Olie-aanvoer een kwart gedaald (Va I ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN -5 o 5 15 DONDERDAG 3 JANUARI 1 1 Een defecte wissel heeft de NS gis teren gedwongen drie treinen te laten uitvallen. Rond de stad Utrecht deden zich vertragingen voor, die varieerden van tien minuten tot ruim een half uur. 1 1 1 1 i Een twintigjarige vrouw uit het Bra bantse Someren is gisterochtend in een Eindhovens ziekenhuis overleden aan de wzw nnw ozo no 0 0 1 0 -o o 1 1 13 11 0 1 0 3 0 1 8 17 0 11 0 3 0 17 12 22.49 18.04 0 3 uur uur 0 0 0 8 0 0 0 1 0 3 0 o 8 Postbus 321, Amsterdam. Telefoon 020-21 13 00, toestel 2323. trie de afgelopen maand boven verwach ting gunstig geweest. SITTARD (ANP). De 35-jarige me vrouw Van de Burgt-Ponset en haar 7- jarig zoontje zijn maandagmiddag in hun woning in Schinveld bij Sittard om het leven gekomen door verstikking. De politie denkt dat de oorzaak een slecht trekkende schoorsteen is geweest. Door verhoging van de omroepbijdra gen is de opbrengst ten behoeve van het ministerie van CRM c.q. het omroepbe stel ten opzichte van 1972 aanzienlijk gestegen, nl. tot ruim 314 miljoen gul- dem (1972 was 254 miljoen). De bevolking van de VS is vorig jaar met anderhalf miljoen toegenomen tot 211,7 miljoen. De stijging bedroeg 0,7 percent, hetgeen lager is dan in 1972 en 1971 toen de bevolking toenam met 1,6 resp. 2 percent. zzo ono n wzw zzo w ozo zzo ono no o ozo zw ozo 1 12 -2 0 -8 -5 1 8 2 -2 8 4 15 8 J slisi gen kiej wil] red wil] niet P 7 2 d l 6 3 -2 7 -6 0 7 10 -2 VC VC h( in in ti bi H ni m ai 3 I I 1 I 11 t t S 2 2 C I -2 -3 -2 -3 -3 -2 -5 11 5 -3 0 0 2 0 0 0 0.3 4 F te b u V d u d d n b 9 e U Het klimaat in het nieuwe Waterweg gebied is op het punt van de werkgele genheid, met name als gevolg van de gunstige aanvoer van basisprodukten, zoals nafta, sterk verbeterd. „Die gunsti ge aanvoer heeft een belangrijk psycho logisch effect gehad, zowel bij de bedrij ven als bij de werknemers. Het lijkt erop dat het schokeffect van kort na de olieboycot voorbij is”, aldus de heer Sdhravemade. ozo ozo o zo o ozo ozo ozo zzo zo o nno ozo De Deense regering wil met ingang van vandaag een acht weken durende prijs- en winststop invoeren. Premier Hartling noemde deze maatregel de eer ste stap naar welbewuste bestrijding van de inflatie. Formeel kan de maatregel pas worden aangenomen als het parle ment aanstaande maandag van reces te rugkeert. Als de volksvertegenwoordi ging het voorstel aanvaardt, zal het met terugwerkende kracht ingaan. Hoog water 10.10 Laag water DONDERDAG 3 JANUARI onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt Den Helder geh. bew. zw. bew. onbewolkt mist uur uur Amsterdam onbewolkt De Bilt Deelen Eelde Eindhoven De geweldige vuurzee, die in de Enka- fabriek in Emmen heeft gewoed, heeft voor miljoenen guldens schade aange richt. Op de foto een deel van het brandende complex. De baby was afkomstig uit het zuid- limburgse St. Geertruid. De ouders, die bezig waren met de verbouwing van hun huis, hadden het zolang naar de groot ouders gebracht. President Houphouet-Boigny van de Westafrikaanse staat Ivoorkust heeft in zijn Nieuwjaarsrede aangekondigd dat koningin Juliana dit jaar een officieel bezoek zal brengen aan zijn land. De koningin zou hiermee het officiële be zoek beantwoorden dat het staatshoofd van Ivoorkust drie jaar geleden aan ons land bracht. Weer ta binnen- en buitenland gevolgen van een ongeluk in haar woon plaats. De door haar verloofde bestuurde auto was in de vroege ochtend uit de bocht gevlogen en tegen een lantaarn paal terechtgekomen. Een 65-jarige inwoner van Den Haag is maandagavond om het leven gekomen toen hij met zijn auto tegen een licht mast reed. Bij een frontale botsing tussen twee auto’s in Winneweer in de gemeente Bedum is op Oudejaarsavond een 44- jarige man om het leven gekomen. De drie mensen die bij hem in de auto zaten raakten zwaar gewond, evenals de bestuurder van de andere auto. Een tachtigjarige inwoonster van Sint Odiliënberg is op Oudejaarsavond in een Roermonds ziekenhuis overleden aan de verwondingen die zij opliep toen zij plotseling een straat overstak en door een auto werd gegrepen. Bij een ongeluk in Lekkerkerk is op Oudejaarsavond een 40-jarige inwoon ster van Gouda om het leven gekomen. De auto waarin zij meereed, slipte door de gladheid en kwam in een sloot te recht. Twee andere inzittenden raakten gewond. Een 32-jarige automobiliste uit Den Haag is op Oudejaarsdag in haar woon plaats met haar auto geslipt en tegen een tegemoetkomende vrachtwagen ge botst. Ze was op slag dood. Bij een verkeersongeluk in het Belgi sche Opritter zijn op Oudejaarsavond vier mensen om het leven gekomen toen de auto waarin zij reden door onbeken de oorzaak tegen een boom reed. Een van de slachtoffers was een Nederlands meisje uit Neeritter. Een 24-jarige vrouw uit Haaksbergen is gisteravond in Neede om het leven gekomen toen haar man, die hun auto bestuurde, door een tegenligger werd verblind en tegen een boom reed. In Ermelo is gisteravond een 21-jarige verpleger van achteren aangereden door een auto. Hij overleed ter plaatse. Op de aanwijzing van buurtbewoners is een 23-jarige inwoner van Maasbree door de rijkspolitie aangehouden. Hij wordt verdacht van het plegen van een gewapende overval op een postkantoor in Lottum, waarbij enkele duizenden guldens werden buitgemaakt. Ook de tweede verdachte van de overval is aan gehouden. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Overwegend droog met ’s nachts lichte vorst. Temperatuur overdag om het vriespunt. Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Maximum temperatuur: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 5 januari: mini mum 1 graad, maximum 5 graden. Per 1 januari hebben de olie-exporte- rende landen weer hun prijzen ver hoogd. De Libische olie kost per barrel (ong. 160 liter) nu 18,7 dollar, hetgeen de hoogste prijs is. Nigeria vraagt thans 14,6 dollar per barrel en Bolivia 16 dollar. Het echtpaar L. Heineman-Pelupessy uit Alphen aan de Rijn is door gasver- stikking om het leven gekomen. Het overleden echtpaar (beiden 75 jaar) werd gisteren gevonden. Het ongeluk is gebeurd doordat een warmwaterkraan is blijven lopen, die aangesloten was op een geijser. Deze is uitgegaan, terwijl het gas bleef stromen. De vijf maanden oude baby van het in het Friese plaatsje Drogeham (gem. Achtkarspelen) logerende Rotterdamse echtpaar J. van Weert is in zijn wieg gestikt. Het kind werd door de ouders dood aangetroffen. Het bleek een plastic zeiltje, dat tegen de beddeplasserij onder het lakentje gelegd was, in zijn mondje te hebben gewerkt. STEIN (ANP) Een twintigjarige in woner van het Limburgse Geleen is gisterochtend bij een verkeersongeluk in Stein om het leven gekomen toen hij slipte en tegen een brug reed. Volgens de politie had de man met te grote snelheid gereden. De industriebond is buiten verwach ting nog niet geconfronteerd met ontsla gen van werknemers in de chemische en petrochemische industrie. Volgens de heer Schravemade maken de bedrijven ook nauwelijks gebruik van de moge lijkheid voor het aanvragen van werk tijdverkorting. De Arabische olieproducerende landen aan de Perzische Golf zullen in 1974 uit hun olie-export gezamenlijk een bedrag incasseren dat gelijk is aan de monetaire reserves van de Verenigde Staten, West- Europa en Japan. Soeheil Saadawi, voormalig secretaris generaal van de organisatie van Arabi sche olie-exporterende landen (OAPEC), heeft dit verklaard in een vraaggesprek met het Libanese blad, „Al Anwar”. Hij voorspelde dat Saoedi-Arabië alleen al op dertig miljard dollar kan rekenen- 38 MAASTRICHT (ANP). In Maas tricht heeft een kennelijk jaloerse hond de negen maanden oude baby Glen Puts gedood. Het kind zat bij haar oma op schoot toen de hond opsprong en het in de nek beet. De baby overleed enige tijd later in het ziekenhuis. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De jaarwisseling is over het algemeen vrij rustig verlopen. Dat gold ook voor de grote steden Am sterdam en Rotterdam, waar de proble men beperkt bleven tot wat vechtpartij en, rotjes in brievenbussen, brandende autowrakken en andere brandjes. In Den Haag hebben ongeveer vijftig kleine en grotere branden rond de jaarwisseling voor zeker zes ton schade aangericht. De grootste schade, vier ton, werd geregi streerd bij een brand in een houtloods. waar de brandweer ongeveer twaalf uur werk heeft gehad met blussen en na blussen. De politie denkt dat baldadige jeugd het vuur heeft veroorzaakt. De politie moest verder driemaal van de wapenstok gebruik maken bij baldadig heden. In enkele kleinere plaatsen is de Ou dejaarsnacht wel woelig geweest. Zo be leefde Nootdorp (bij Delft) de rumoerig ste jaarwisseling uit zijn geschiedenis. Op een kruispunt hadden jongens een flink vuur gestookt van autobanden, hout en kerstbomen. Geen auto kon er meer langs. De vrijwillige brandweer, die het vuur wilde blussen, werd door de jongens, die zich verschanst hadden ROTTERDAM (ANP). Bestuurders van de industriebond NVV in Rotterdam hebben berekend dat de oliestroom naar de Maasstad in de vorige maand met 25 percent is teruggelopen ten opzichte van de maand september. De industriebond beschouwt september met een totale aan voer van ruwe olie van ongeveer 11,5 miljoen ton als een gemiddelde maand. Ten opzichte van november liep de aanvoer nog sterker terug, maar volgens de industriebond zegt dat niet zoveel, omdat november met 14,5 miljoen ton aangevoerde ruwe olie een absolute topmaand was. Op basis van de gegevens van de industriebond NVV kan worden bere kend dat het afgelopen jaar in Rotter dam ongeveer 140 miljoen ton ruwe olie is aangevoerd, tegen 129 miljoen ton het vorig jaar. In zijn oudejaarstoespraak van dinsdagmiddag noemde burgemees ter Thomassen deze cijfers niet. in een huis bij het kruispunt, bekogeld met stenen en flessen. Daarbij raakten vier brandweerlieden gewond. Toen de rijkspolitie arriveerde, kreeg ook deze de volle laag. Er werden waarschuwings schoten gelost. Het huis werd omsingeld, waarna drie jongens werdén aangehou den. De politie verwacht nog meer ar restaties. De rijkspolitie in Assen sprak van een rumoerige nacht. Ze heeft de indruk dat de baldadigheid van de jeugd is toegeno men. Er werd meer vernield dan in andere jaren. Zowel in Assen als in veel Drentse dorpen werden veel postbussen van particulieren vernield door rotjes. Ook werden er postbussen uit de grond getrokken. Bij een roofoverval op een Grieks café aan de Oude Gracht in Utrecht hebben drie mannen gisterochtend toen het nieuwe jaar nog maar enige uren oud was 65.000 gulden buitgemaakt. Met nylonkousen over hun hoofd en pistolen en messen in de hand verdreven de overvallers de gasten naar het plaats je achter het café. De caféhouder en zijn vrouw kregen enige opdoffers. De caféhouder zei te vermoeden dat de daders van de overval bekenden zijn. Naar in officiële kringen in de Suri naamse hoofdstad verluidt zal de rege ringsverklaring van de nieuwe regering- Arron, die op 24 december werd beëdigd in de tweede helft van januari worden gepresenteerd. De regeringsverklaring zal onder meer de prioriteiten bevatten van het verkie zingsprogramma van de nationale partij kombinatie. Ook zal gebruik gemaakt worden van de gegevens die formateur Arron tijdens de formatie van zijn kabi net verzamelde. Het Surinaamse kabinet is nog steeds niet volledig. Zo is er nog geen minister van Financiën. De kandidaat die door premier Arron is aangezocht, heeft de beslissing nog in beraad. Ook is er nog geen opvolger voor de gevolmachtigd minister in Den Haag dr. J. D. V. Polanen gevonden. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Llmburg onbewolkt Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich DEN HAAG. (ANP) Er zijn op het ogenblik 3.461.000 geregistreerde televi sietoestellen in ons land, hetgeen over 1973 een toename betekent van 107.000. Het aantal geregistreerden, dat alleen over een radiotoestel of draadomroep- aansluiting beschikt, nam af met 75.000 en bedroeg eind december 347.000. Aldus heeft de directeur-generaal van PTT, drs. Ph. Leenman, vandaag in Den Haag opgemerkt in zijn nieuwjaarsbe- richt- Enkele andere cijfers uit dit nieuw - jaarsbericht: in 1973 kwamen er 42 nieuwe postgebouwen gereed, 27 nieuwe zijn aanbesteed. Het aantal ontvangen klachten over storingen in geluid- en beeldomroep bedroeg in 1973 9.300 tegen ruim 6.600 in 1972. In 1973 zijn 460 klandestiene zenders in beslag genomen (in 1972 300). In 1974 zal de 2.500ste postinrichting worden geopend., een toename ten op zichte van 1973 met 25. De plaatsing van buitenbussen vindt gestaag voortgang., 230 000 zijn tot nu toe geplaatst. Het aantal telefoonaansluitingen nam in 1973 met 202.000 toe. De wachtlijst is sinds eind 1972 met 5.000 opgelopen en bedraagt thans 92.000. Op grond van de thans bekende gegevens zal deze tegen eind 1974 aanzienlijk groter zijn. Het binnenlandse telefoonverkeer nam met vijf percent toe, het internatio nale met 15 percent (in 1972 respectieve lijk 4.6 en 14-6 percent). Het aantal verzonden binnenlandse te legrammen nam met elf percent af. Het aantal buitenlandse handhaafde zich op het peil van 1972. Het telexverkeer nam met elf percent toe. De netto-toestem- ming van de verhuurde datacircuits be droeg in 1973 ruim 30 percent, waarmee de stand kwam op 410. Wat de kijk- en luisterbijdrage betreft bleken in 140.000 gevallen maatregelen tot invordering bij geregistreerde wan betalers noodzakelijk, 17 percent meer dan in 1972. In totaal zijn 53.000 .zwart kijkers’ opgespoord (34.000 in 1972) en 8-400 niet-geregistreerde bezitters van radio’s. jp Charles Bohlen, de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Moskou en Parijs, is gisteren op 69-jarige leeftijd in Washington overleden. Bohlen, de kan ker had, was al lang ziek. PARAMARIBO (ANP). De Suri naamse minister van financiën ad inte rim, premier Henk Arron (NPS) noemde de situatie van de Surinaamse schatkist zorgwekkend. Hij zei dit na een langdu rig overleg met de directie van het Surinaamse ministerie van Financiën over de toestand van lands financiën. De politie van Groningen had het in de nacht van de jaarwisseling voor twaalf uur drukker dan erna. In totaal heeft ze meer dan honderd maal assisten tie moeten verlenen. Enkele malen moest daarbij de wapenstok worden ge bruikt. Bij een steekpartij werd fien jongen in een long getroffen. Er is een arrestatie verricht. In de eerste uren van 1974 hebben op diverse plaatsen in het land branden gewoed die zijn veroorzaakt door vuur werk. Een vuurpijl die op het rieten- dank terecht kwam is er de oorzaak van geweest dat aan de woning van een familie in het Groningse Haren grote schade werd aangericht. Vuurwerk was ook de oorzaak van een brand in een schuur in Valkenswaard bij Eindhoven en van een brand in een houtopslag- plaats in Giessen bij Woudrichem. Het booreiland Transocean 3 is gis teravond 100 mijl ten oosten van de Orkney-eilanden gezonken. De 56 be manningsleden zijn per helikopter over gebracht naar andere booreilanden. Kort voor de Transocean onderging was de eigenaar van het eiland telegrafisch ver zocht het eiland naar Noorwegen te laten slepen voor reparatie. EMMEN. (ANP) Een brand, die met enorme rookontwikkeling gespaard ging, heeft maandag voor enige miljoe nen guldens schade aangericht in het nylontextielgarenbedrjjjf van Enka Glanzstoff in Emmen. De brand brak om streeks 6 uur uit in een van de magazij nen waar garens zijn opgeslagen. Het vuur greep in de brandbare materialen zeer snel om zich heen. De blussings- werkzaamheden van de bedrijfsbrand weer en de gemeentebrandweer van Emmen werden door de zware rookont wikkeling bemoeilijkt. Pas om één uur had men de brand gedeeltelijk onder controle. HONGKONG (AFP). Radio-Peking heeft gisteren de Russen verweten enorme winsten te maken door de we deruitvoer van olie uit het Midden-Oos- ten naar Europa tegen zeer hoge prijzen”. De Russen, aldus het radiostation, hebben de Arabieren gedwongen hun olie goedkoop te leveren in ruil van de munitie die zij van hun krijgen. Radio-Peking zegt dat de Russen er ook nog andere praktijken op na hou den. Zo „importeren zij Arabische olie van hoge kwaliteit en verkopen zij Rus sische olie van veel mindere kwaliteit tegen hoge prijzen aan de landen van West-Europa, waaronder West-Duits- land.” uur en 5.32 uur en Een eenentwintigjarige inwoner van het Utrechtse Eist is gistermiddag in een ziekenhuis in Utrecht overleden aan de verwondingen die hij op Oudejaarsavond had opgelopen bij een verkeersongeluk in Rhenen. Hij was daar met zijn auto uit een bocht gevlogen, door twee tuinen gevlogen en tegen de gevel van een huis tot stilstand gekomen. Volgens de politie heeft de man met zeer grote snelheid gereden. De gevel van het huis is door de botsing ontzet. In Oldenzaal is gisterochtend vroeg een auto met drie Marokkanen uit de bocht gevlogen, tegen een lantaarnpaal gebotst en in een sloot terechtgekomen. Een van de inzittenden, een vijfentwin- tigjare man, kwam om het leven. In het Friese Ooster-Nijega is een boerderij volledig door brand verwoest. Het gezin is dakloos. In het vuur kwamen 32 stuks vee om. Verder gin gen drieduizend pakken hooi, twee ton veevoeder en het hele machinepark ver loren. De oorzaak van de brand is niet bekend. y.':‘ Ma Het districtshoofd van de industrie bond, de heer A. Schravemade, zei dat de oliestroom naar Rotterdam de vol gende maand weer zal toenemen als gevolg van de produktieverhoging van enkele Arabische landen en als gevolg van het feit dat België onlangs als vriend van de Arabieren is geboekt. Zoals bekend is, bereikt het overgrote deel van de ruwe olie die België nodig heeft dat land via de pijpleiding Rotter dam-Antwerpen. Volgens de heer Schravemade is in december inderdaad weinig of geen olie uit Arabische boycotlanden in de Rot terdamse haven aangekomen- Dat toch bijna 9 miljoen ton ruwe olie werd aangevoerd is het gevolg van de sterk verhoogde aanvoer uit Iran en Nigeria. Volgens hem is de aanvoer van basis grondstoffen voor de chemische indus- Zon op 8.48 uur onder 16.41 Maan op 12.19 uur onder 2.51 Voor een deel van het betrokken per soneel betekende de brand voor de rest van de dag vrij. In de nylontextielgaren- fabriek werken in totaal ruim 1.100 man Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Door de brand zijn ongeveer 160 werknemers direct getroffen, aldus een woordvoerder van Enka. Zij zullen wor den ingezet bij de opruimingswerkzaam heden en bij andere bedrijven op het zelfde complex, waar Enka nog twee fabrieken heeft. geh. bew. motregen zw. bew. geh. bew. windstil onbewolkt geh. bew. geh. bew. windstil geh. bew. licht bew. windstil Kopenhagen geh. bew. zw. bew. regen geh. bew. zw. bew. geh. bew. windstil onbewolkt nw mist windstil geh. bew. geh. bew. licht bew. windstil -1 geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. regen half bew. windstil Casablanca geh. bew. Istanboel mist Las Palmas zw. bew. Tunis half bew. Jf :j:7 ffl 3: 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2