Sleutelpositie voor Israëlische Religieuze Partij Cairo Koningin is Nederlander de eerste stap doen van het jaar Garagehouder ging zelf naar Koeweit Hamsterbenzine in vlammen opgegaan Vliegramp bij Turijn: 28 doden ZES BASKEN VERBANNEN grondwetstaken op Grieks regime heft Hof voor „Israël moet Ml Naar noorden van Frankrijk GEORGE MAVROS: „GRIEKENLAND IS STUURLOOS SCHIP IN STORM” WOENSDAG 2 JANUARI 1974 (Van onze redacteur in Jeruzalem) Sfeer ff Palestijnen Dajan F Stuurloos schip Kleine partij SS fS Vit I LIKOED WINT IN ISRAEL een stapel De Palestijnse bevrijdingsbeweging Al Fatah is niet van plan deel te nemen aan een door koning Hoessein voorgestelde conferentie van Egypte, Syrië, Jordanië en de Palestijnse or ganisaties over de toekomst van de door Israel bezette westelijke Jor- daanoever en het gebied van Gaza. vormen die met een duidelijk mandaat uit de bus zal komen. Aangezien de Arbeiderspartij een regering van natio nale eenheid, zoals de Likoed voorstelt, van de hand wijst maakt dat een duide lijk mandaat voor Genève zeer moeilijk. Foto boven: Israëlische militairen aan het front in de Sinaï brengen hun stem uit. Op de achtergrond tanks in stelling. Foto onder: de Israëlische premier Golda Meir doet tijdens de algemene verkie zingen haar stembiljet in de bu$. HILVERSUM (ANP). Koningin Ju liana is door de luisteraars van NCRV’» actualiteitenrubriek „Hier en Nu” uitge roepen tot de Nederlander van het jaar. moord op de Spaanse premier Carrero Blanco te hebben gepleegd. Volgens welingelichte kringen neemt de Franse politie aan dat de bewuste vier mannen na de persconferentie kans hebben gezien naar Spanje terug te keren. Tot dusver zou niemand die bij de persconferentie betrokken was, zijn aangehouden. De Spaanse autoriteiten hebben duidelijk uiting gegeven aan hun misnoegen over het gebeurde in Bor deaux. De Franse politie was gisteren op zoek naar acht Basken, maar er werden er ATHENE (Reuter en AP) Het Griekse Hof voor Grondwetszaken is opgeheven. Dit is officieel in Athene bekendgemaakt. Het hof was op 14 september van dit jaar door de afgezette president Georges Papadoupolos in het leven geroepen met als voornaamste taak toezicht uit te oefenen op het functioneren van de politieke par tijen. Het hof telde elf rechters. den”, meende daarom de leider van de campagne van de Arbeiderspartij Abraham Ofer te moeten zeggen, toen duidelijk werd dat de Arbei derspartij iets meer dan 50 zetels zou krijgen en de Likoed bijna 40. de en orde. Na de tweede wereldoorlog en een drie jaar lange burgeroorlog bevond het land zich in de greep van binnenlandse controversen die het poli tieke leven vergiftigden en de economi sche en culturele ontwikkelingen schaadden. Het is noodzakelijk dat alle Grieken zich inzetten voor herstel van eenheid en vrede. Met onze liefde voor het land en ons geloof in de morele waarden waarvoor we tot dusver gestre den hebben als werkelijke democratie en een onbelemmerd politiek leven” aldus generaal Gizikis. nog nimmer in een dergelijke kritische situatie verkeerd”, aldus Mavros, wiens partij samen met de Nationale Radicale Unie bij de laatste verkiezingen die in Griekenland zijn gehouden, 1964, tachtig percent van de stemmen kreeg. Onder de huidige staat van beleg zijn de poli tieke partijen buiten werking gesteld. Familieleden van enkele politieke ge vangenen beweren dat het Griekse regi me concentratiekampen op enkele Griek se eilanden heeft heropend. Israel, zo merkte men in Cairo op, moet de eerste beslissende stap doen. De Finse opperbevelhebber van de VN-troepen in het Midden-Oosten ge neraal Ensio Siilasvuo, wil overleg plegen met Egyptische en Israëlische bevelhebbers. Volgens een VN-woordvoerder zou hij met hen willen spreken over de toenemende spanning langs het Suez- kanaal. Gisteren sprak Siilasvuo met de Egyptische minister van Oorlog Ach- med Ismail en met stafchef generaal Mohammed Gamasy. Voordat hij vandaag naar Genève terugkeerde sprak hij in Tel Aviv met de Israëlische minister van De fensie Mosje Dajan. De Israëlische troepen langs het Suezkanaal waren maandag zoals ge meld in opperste staat van paraatheid toen de Israëliërs naar de stembus gingen. Ook Egyptische dagbladen maakten melding van een verhoogde staat van paraatheid als gevolg van de toename de Likoed niet is waarschijnlijk voor Begin een grote opluchting geweest, want het is in de huidige internationale politieke situatie aantrekkelijker om op positie te voeren met een groot-Israel- gedachte, dan gedwongen te worden hun starre politiek op te moeten geven. slechts zes thuis aangetroffen. Zij zou den deel uitmaken van de Baskische afscheidingsbeweging ETA die verklaard heeft de aanslag op Carrero Blanco te hebben gepleegd. De ETA is in Frank rijk verboden. Een van de zes is Juan José Etchave die sinds vier jaar in Frankrijk verblijft. Hij bezit een restau rant in Talence aan de rand van Bor deaux, het gebied waar de persconferen tie van de ETA werd gthouden. Hij heeft Amiens op 150 km ten noorden van Parijs als verblijfplaats aangewezen ge kregen. Waar de andere vijf moeten blijven is nog niet bekend. RIDDERKERK (ANP). Het heeft op oudejaarsdag niet veel gescheeld of een boerderij annex cash-and-carrybe- drijf in Ridderkerk was volkomen in vlammen opgegaan. Eigenaar B. Groe nenboom, van de boerderij, had die dag ruim 150 liter benzine gehamsterd en dat opgeslagen in een geveltank aan de buitenkant van zijn huis, waar vroeger stookolie werd bewaard. Na het vullen stroomde enige benzine over, die in kon- takt kwam met de daaronder liggende afvoerpijp van een gevelgaskachel. JERUZALEM. Na een onbe sliste oorlog zijn ook de verkiezin gen in Israel onbeslist gebleven. De kiezers hebben de Arbeiderspartij willen straffen en de Likoed, de rechtse oppositie, niet tot opvolger willen kronen. „Heren, gelukkig nieuwjaar en tot over drie maan- historische ontwikkeling. „Voor het eerst in de geschiedenis van het joodse volk is er nu in de Knesset een meerderheid die tegen een nieuwe verdeling is van het historische moederland. Dat is iets wat de hele wereld moet weten”, aldus Be gin. Dat de winst van groter is geworden Een soortgelijke bewering is gedaan door een studente die een tijd lang is vastgehouden. Voordat zij werd vrijgela ten zou zij hebben vernomen dat de politieke gevangenen zullen worden, overgebracht naar de eilanden Jaros en Leros. Het nieuwe militaire regime, dat het bewind van president Papadopoulos 25 november omverwierp, had de opdracht gegeven de ongeveer 300 personen die waren gearresteerd na de studentenrel len in het land, vrij te laten. Nu zeggen zij echter dat niet alle gevangenen zijn vrijgelaten. Dimitros Papaspyrou, de laatste voorzitter van de Griekse volks vertegenwoordiging, heeft gezegd dat na die tijd nog meer mensen zijn gearres teerd. De kampen op de eilanden Aghios Efstratios, Leros en Jaros werden drie jaar geleden gesloten. van de vijandelijkheden langs het kanaal. De VN-woordvoerder zei niets te weten over de uit Israel afkomstige berichten dat 300 Arabische militai ren zouden zijn af gesneden van het ingesloten Egyptische derde leger op de oostelijke kanaaloever en dat zij niet bevoorraad mochten worden. President Idi Amin van Oeganda is vandaag uit Kampala vertrokken voor een reis door het Midden-Oos ten. Hij wil besprekingen voeren met de Arabische leiders. Hij gaat eerst naar Saoedi-Arabië. In een aan de buitenlandse persverte genwoordigers in Athene gerichte bood schap noemt Mavros zijn land „een stuurloos schip in een storm, zonder een verantwoordelijke en efficiënte rege ring.” Het nieuwe bewind, zegt Mavros, heeft de pers gemuilkorfd en onder de huidige militaire leiders heerst verwarring. „Het land stevent af op een ramp. In haar moderne geschiedenis heeft Griekenland De opheffing is de tweede buitenwer- kingstelling van een grondwetsartikel door het nieuwe militaire regime, dat op 25 november de regering-Papadopoulos afzette. Op 17 december beperkten de nieuwe machthebbers de bevoegdheden van de president van de republiek. De huidige president, generaal Phae- don Gizikis, heeft in een nieuwjaars boodschap gezegd dat het nieuwe regime de basis wil leggen voor een werkelijke democratie. De strijdkrachten grepen op 25 no vember in ten behoeve van interne vre- CAIRO (Reuter, AP en UPI). Egypte is vastbesloten zijn troepen aan het Suezfront niet terug te trekken voordat Israel al het Egyptische ge bied dat het in de oktoberoorlog heeft veroverd, heeft ontruimd. Dit is gisteren van diplomatieke zijde in Cairo meegedeeld. Men zei dat dit standpunt van Egypte de Israëlische afvaardiging zal worden voorgelegd als de besprekingen in Genève over de scheiding van de troepen worden hervat. Een tweemotorige Fokker-Fellowship van de particuliere Italiaanse lucht vaartmaatschappij „Itavia” is gisteren bij het vliegveld van Turijn neergestort. 38 inzittenden kwamen om het leven. Vier inzittenden drie passagiers en de tweede piloot konden gewond uit de brandende wrakstukken worden gered. Het toestel maakte een vlucht van Cata nia op Sicilië via Bologna en Turijn naar Genève. Alle slachtoffers zijn Itali anen. Volgens de controletoren op het vlieg veld van Turijn heeft de piloot van de Fokker-28 geprobeerd een noodlanding te maken. Na het dalen voor de landing begon het toestel weer te klimmen en werd het radio-contact verbroken. Het vliegtuig landde enkele kilometers ver der, ploegde een diepe voor door een weiland en ramde vervolgens een boer derij. Een vleugel van de Fokker sneed de boerderij in tweeën, maar de bewo ners bleven ongedeerd. Een beginnende brand in de wrakstukkenn werd snel geblust en reddingsploegen slaagden erin enkele overlevenden naar buiten te ha len. Het is nog niet duidelijk waarom de piloot een noodlanding wilde maken. Tijdens het ongeluk bedroeg het zicht 200 meter, maar er hingen wel mistflar den. Op de foto: de wrakstukken van de Fokker. Aan de luisteraars was gevraagd op te geven wie in 1973 de meeste indruk heeft gemaakt en het gezicht van het jaar heeft bepaald. Ongeveer de helft van de stemmen ging naar koningin Juliana, die speciaal geprezen werd om haar kerstrede- Tweede werd met ongeveer een derde van de stemmen minister-presi dent Den Uyl. De rest van de stemmen ging met name naar oppositieleider Hans Wiegel en naar oud-premier Biesheuvel. Dit zei Aboe Ayad, de „tweede man” van Fatah, maandagavond op een massabijeenkomst in Beiroet ter gelegenheid van de negende verjaar dag van de Palestijnse commandobe- weging. Ayad herhaalde dat zijn organisatie gekant is tegen een westelijke Jor- daanoever onder souvereiniteit van koning Hoessein en tegen een volks stemming in dit gebied en in de strook van Gaza. Dit is en blijft Palestijns gebied en de inwoners zijn Palestijnen, aldus de Fatah-leider. Een steekvlam van tien meter hoogte was het gevolg- De politie ging de brand met schuimblussers te lijf, later geassis teerd door de brandweer, waardoor de boerderij gespaard is gebleven. Tegen de hamsteraar is proces-verbaal opgemaakt. Uit de ondergrondse tank van een benzinestation aan het Floraplein in Eindhoven is 7500 liter benzine ont vreemd. De diefstal is pas op 31 decem ber ontdekt. De daders hebben de benzi ne vermoedelijk overgepompt in een tankauto, via de put die normaal ge bruikt wordt om de opslagtank te vul len. Wanneer dit overpompen is gebeurd, is niet bekend. In de Arbeiderspartij wordt er nu serieus rekening mee gehouden dat het niet mogelijk zal zijn een coalitie te I DE NATIONAAL Religieuze Partij neemt een sleutelpositie in bij het vor men van een nieuwe regering. Zij komt in de nieuwe Knesset met elf zetels en is onmisbaar voor het vormen van de nieuwe coalitie. De NRP heeft zich ech ter evenals de Likoed tegen teruggeven van de Jordaan-westoever verklaard En het zal uitermate moeilijk zijn om een regering met een duidelijk mandaat te vormen als binnen die regering over zo’n belangrijke vraag zulke fundamen tele tegenstellingen bestaan. „Ik ben somber gestemd over de politieke toe komst van Israel”, aldus Ed van Thijn, de leider van de PvdA-Tweede-Kamer- fractie, die op uitnodiging van de Israë lische Arbeiderspartij de verkiezingen heeft bijgewoond. „De verkiezingen gingen tussen twee partijen, waarvan de Arbeiderspartij haar programma had afgestemd op het wel slagen van de Geneefse conferentie, ter wijl de andere partij zich keihard tegen het compromis heeft opgesteld. De stem mers hebben meer naar het verleden dan naar de toekomst gekeken. Met name naar de fouten die de Israëlische regering de eerste dagen van de oorlog heeft gemaakt, en die het vertrouwen in de huidige leiders heeft aangetast. Daarvoor heeft men de Arbeiderspar tij willen straffen, met als gevolg dat de gematigde stroming binnen de partij achteruit is gegaan. Het zou funest zijn als Israel er niet in zou slagen een regering te vormen die niet tot het sluiten van compromissen in staat is. Dat zou een verharding van de toestand in het Midden-Oosten tot gevolg hebben, en in Europa tot minder begrip voor de positie van Israel en daarmee grotere isolering van Israel tot gevolg hebben”, aldus Van Thijn. zei me na te DOOR DEZE uitslag zal er noodge dwongen een zwakke regering uit de bus komen. Bovendien is de positie van Mos je Dajan binnen de Arbeiderspartij ver sterkt. Dat is des te paradoxaler omdat op zichzelf zijn positie binnen de partij bijzonder zwak is, en ook zijn populari teit niet hoog is. De regering heeft een grote fout gemaakt door zich niet voor de verkiezingen van Dajan te ontdoen. Nu is dat waarschijnlijk niet meer mo gelijk. De Likoed heeft gewonnen. Haar lei der, Menachem Begin sprak van De regering zwijgt in alle talen over deze beschuldiging. Een vrouw van een politieke gevangene had van andere ge vangenen vernomen dat 45 mensen die in Athene worden vastgehouden zullen worden overgebracht naar het eiland Aghios Efstratios in de Aegeische Zee, waar een kamp voor gevangenen is. George Mavros, leider van de Cen trum Unie partij, verklaarden in een nieuwjaarsboodschap dat Griekenland op een ramp afstevent en dat de vorming van een politieke regering een noodzake lijke eis is. KOEWEIT. (Reuter)— Een kleine garagehouder uit Shoreham, in het Engelse graafschap Sussex, heeft gis teren in Koeweit met de minister van Financiën en Oliezaken drie uur van gedachten gewisseld over de bedoe ling en de consequenties van de han tering van het oliewapen door de Arabische staten. Derrick Frost was de dag tevoren naar het oliesjeikdom gevlogen, nadat hij in Engeland geen resultaat had bereikt met zijn klach ten over de gevolgen van de olie- schaarste voor zijn bedrijf. De garagehouder die een brieven had meegebracht van colle ga’s die ook slachtoffer van de olie crisis zijn geworden, was vol lof over de wijze waarop hij in Koeweit werd ontvangen. Hoewel het een officiële feestdag was, had minister Abdel- Rachman Al-Atiqi drie uur voor hem uitgetrokken. Woensdag zal men hem de olievelden laten zien. Over zijn gesprek met de bewindsman Frost: „Zijne excellentie heeft zeker veel gegeven om over denken- Ik geloof dat wij in de toekomst over redelijke olievoorraden zullen kunnen beschikken.” DE SFEER bij de Likoed was overi gens duidelijk beter en dynamischer dan bij de Arbeiderspartij. Alle ministers van de Arbeiderspartij waren aanwezig behalve Dajan. Golda Meir had zich in een kamertje opgesloten, waar zij zwij gend naar het scherm zat te kijken, de ene na de andere sigaret rokend. Alleen minister van Financiën Shapir was ac tief als altijd. Hij gelooft overigens dat de verkiezingen ongunstiger zouden uit vallen voor de Arbeiderspartij dan de voorspellingen te zien gaven. Anders bij de Likoed: een en al leven digheid. Iedereen glunderend. Begin wordt als hij binnenkomt met applaus ontvangen. Een echte verkiezingssfeer. De Arbeiderspartij heeft verloren. Aangezien de NRP zich voor de ver kiezingen duidelijk heeft vastgelegd op het annexeren van de Jordaan-westoe ver zal het vormen van een coalitie niet meevallen. Maar de NRP is te koop. De religieuze partijen hebben er altijd naar gestreefd om van Israel een theocratie te maken, en als hun genoeg voor de invoering van de religieuze wetten wordt geboden zouden zij best eens be reid kunnen zijn op het gebied van de buitenlandse politiek toch water in de wijn te doen. Het is daarom niet uitgesloten dat het schermen met nieuwe verkiezingen in kringen van de Arbeiderspartij al met een een zet is geweest om de onderhan delingspositie van de NRP te beperken. DE WINNAARS van de verkiezingen zijn behalve de Likoed vooral ook de kleine partijen. Deze hebben gezamenlijk ongeveer vijf zetels veroverd. Lang niet alle proteststemmen zijn daarmee naar de Likoed gegaan. Het frustrerende van de verkiezingen is dat iedereen eigenlijk beseft dat de Likoed geen alternatief is voor de Arbeiderspar tij. Er is geen alternatief voor de Arbei derspartij en er is binnen deze partij geen alternatief voor het huidige veel te oude leiderschap. Dat is de tragische realiteit in Israel. De proteststemmen waren het duidelijkst bij de gemeente raadsverkiezingen, die als een soort kop pelverkoop aan de parlementsverkiezin gen waren toegevoegd. In Tel Aviv werd de partijbons van de Arbeiderspartij Rabinoevitsh verslagen door zijn Likoed-opponent Lahat. Het is echter lang niet zeker dat Lahat nu ook burgemeester zal worden. Want de ge meentebesturen worden net als de rege ring door coalities gevormd. En Rabinoe vitsh, een Van de centrale figuren in het apparaat van de Arbeiderspartij, zal er ondanks zijn nederlaag waarschijnlijk wel in slagen samen met de religieuze partijen een coalitiemeerderheid te vor men. Dat gebeurt zonder blikken of blozen, en maakt veel mensen in Israel moede loos. En als Rabinoevitsh er toch in zou slgen? Ach, dan maken we hem minis ter, zo werd op het hoofdkwartier van de Arbeiderspartij vlot gezegd. PARIJS. (Reuter) De Franse auto riteiten hebben in de vroege ochtend van Nieuwjaarsdag in het Franse Bas kenland zes Spaanse Basken opgepakt en onder politiebewaking naar Noord- Frankrijk overgebracht. In Parijs beschouwt men deze actie als een teken dat Frankrijk krachtig gaat optreden tegen Baskische militan ten, als reactie op de geheime persconfe rentie van vorige week vrijdag in Bor deaux waar vier mannen met puntmut sen over het hoofd verklaarden de «r* ii" gSsi»”'a =‘-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3