i GIJSBREGHT IN DE WESTERKERK Briels Iaat Vondel klinken Wiily Birgel overleden Theater Tijl in Praag heropend Beverwijks Stedelijke Muziekschool gaat tienjarig bestaan vieren Kasbiljetten aan toonder van BANKMEES&HOPE (tot9%) Bank Mees Hope nv MET GELEGENHEIDSCOMPOSITIE „CONCERTO BANDISTICO’’ VAN HANS KOX gestorven Franse componist Henri Busser WOENSDAG JANUARI 19 74 2 A Veel aspecten AANKOOPBEDRAG: LOOPTIJD: COUPURES: 1.000,- 5.000. 10.000,- 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 861,32 649,93 501,87 4.306,61 3.249,66 2.509,33 8.613,22 6.499,31 5.018,66 BEVERWIJK In de maand september van het jaar 1963 nam de ge meenteraad van Beverwijk een besluit, dat voor de ontwikkeling van het culturele leven in deze stad in het IJmondgebied van zeer grote betekenis zou blijken. Met dit besluit sprak de raad namelijk zijn goedkeuring uit voor de stichting van een stedelijke muziekschool. Een bestuur werd gevormd en op 1 januari 1964 kon dit college de be stuurlijke verantwoordelijkheid op zich nemen van de op deze datum op gerichte Stedelijke Muziekschool van Beverwijk, waarvoor in dezelfde maand André Kaart officiéél als directeur in vaste dienst benoemd werd. Bank Mees Hope geeft kasbiljetten aan toonder uit De rente-vergoeding geschiedt op basis van samengestelde interest en wordt bij aankoop, op het nominale bedrag in mindering gebracht. Hoe langer de looptijd van het kasbiljet, hoe lager het aankoopbedrag. Bij een looptijd van bijvoorbeeld 8 jaar, krijgt u bijna het dubbele van uw inleg terug! Een aantrekkelijke vorm van sparen die vele voordelen biedt. Zeker nu de rentevoet hoog is: 73/4°/o p.j. voor 2-jaars en 9 p.j. voor 5- en 8-jaars kasbiljetten. Bij elk kantoor van Bank Mees Hope NV kunnen ingezetenen nu kasbiljetten kopen. Het aankoopbedrag is voor de verschillende looptijden en coupures met ingang van 1 januari 1974 tot nader order als volgt vastgesteld: 'i A hl ril ‘A AT 1 I «Ut 6 r*. IBMHI De Stedelijke Muziekschool P. ZWAANSWIJK (Van onze correspondent) André Kaart Hans Kox kelen ADVERTENTIE J. HEIJER Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50 bandring de Boer als Badeloch en Gijs- breght bij Carel Briels. stel kwam, dat geestdriftig werd ontvan gen. De voorpagina van de compositie „Con certo Bandistico” van Hans Kox. ZÜRICH (DPA). De bekende Duitse toneel- en filmspeler Willy Birgel is afgelopen zaterdag in zijn woonplaats Dübendorf bij Zurich aan een hartaan val overleden. Hij was 82 jaar. organisatie hiervan is waarlijk geen een voudige onderneming, de voorbereiding evenmin. Daarmede zijn André Kaart en Hans Kox druk doende. De eerste uitvoering zal worden gege ven op het feestconcert op vrijdag 4 januari om 20.00 uur in de Vredevorst- kerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk. Dit concert zal voor een klein deel te zien en horen zijn in de NOS-tv-rubriek Uit de Kunst. Het zal eveneens via de radio worden uitgezon den op een nader te bepalen datum. tige ontwikkeling heeft dit muziekinsti tuut sinds de oprichting onder directeur Kaarts leiding doorgemaakt. De muziekschool was eerst gevestigd in huize 'Scheybeeck, waar direct al les gegeven werd aan 230 leerlingen. Voor 1965, het tweede bestaansjaar, moest al rekening worden gehouden met 700 leer lingen. Sindsdien is het aantal leerlingen blijven toenemen en Huize Scheybeeck kon daarvoor al spoedig geen lesruimte meer bieden. Men was genoodzaakt naar een ander onderdak te zoeken, hetgeen in 1965 werd gevonden in huize Wester- hout, dat krachtens het raadsbesluit van 12 augustus 1965 door de muziekschool betrokken kon worden. Dit gebouw vormt thans het centrum voor de bijna 1500 leerlingen, die aan de Stedelijke Muziekschool hun veelzijdige muzikale vorming krijgen. jeugdsentiment gegund. Het is best aar dig dat Carel Briels met vroegere leden van het Leidsch en Utrechtsch Studen ten Corps na 32 jaar wederom een „Gijsbreght van Aemstel”, treurspel van Joost van den Vondel, wil opvoeren. Briels heeft zijn nostalgie vaste vorm gegeven in de stichting „Al het nog goede”. Er zijn mensen die onder het „nog goede” Elvis Presley en Erik de Noorman verstaan, dus waarom de Gijs breght niet. De vraag is of de Amster dammer 30 over het voor enige uren luisteren in een tamelijk tochtige Wes- terkerk naar Vondels Verzen. Gisteren kwamen 450 mensen naar de première op Nieuwjaarsdag kijken. Dat viel tegen, gezien de grote voorpubliciteit en de toeristische stunt- en snobkwaliteiten van zo’n première (compleet met souper vooraf en party na afloop in Kras). i PRAAG (AFP). Het beroemde The ater Tijl in Praag, de oudste schouwburg van Europa, heropent woensdag zijn deuren na voor restauratiewerkzaamhe den bijna een jaar gesloten te zijn geweest. In de schouwburg waar Mozart in 1787 de eerste uitvoering van zijn opera „Don Giovanni” leidde, zal eerst „De getemde feeks” worden opgevoerd. PARIJS. Met de dood van Henri Busser heeft de Franse muziekwereld zondagavond zijn hoogbejaarde nestor verloren. Busser zou deze maand 102 jaar zijn geworden. Als oud-leerling van César Franck en van Gounod heeft Henri Busser zelf, als compositieleraar aan het Parijse conservatorium, een on afzienbare rij van componisten opgeleid waaronder 30 winnaars van de vermaar de Prix de Rome. Behalve als componist en pedagoog verwierf hij ook bekend heid als organist en dirigent. In die laatste kwaliteit dirigeerde hij in 1902 de eerste reeks voorstellingen van Debussy’s beroemde opera „Pelleas et Mélisande”. Bovendien heeft Busser nog de partituren van verschillende an dere bekende opera’s als Webers „Obe ron Rameaus Indes Glantes”, en Bizets „Ivan le Terrible” opnieuw geïnstrumen teerd of bewerkt. Ofschoon hij zelf ook een vrij omvangrijk oeuvre aan opera’s en symfonische werken op zijn naam had staan, werden zijn eigen werken toch nog maar zeer zelden uitgevoèrd. Daarna volgen in de traditie van het theater voorstellingen zoals „De ontvoe ring uit het serail” en „Cosi Fan Tutti” van Mozart. Het Theater Tijl maakt deel uit van het Nationaal Theater van Praag, waar toe ook het Smetana-theater behoort. Het gehele complex wordt geleidelijk gerestaureerd. In het afgelopen voorjaar werd het Smetana-theater heropend na herstelwerkzaamheden die zes jaar had den geduurd. In het begin van de ko mende zomer gaat het hoofdgebouw het eigenlijke Nationale Theater voor twee of drie jaar dicht. De restau ratie van het Theater Tijl dat nu is voltooid is slechts een voorlopige. In 1976 moet het grote herstel beginnen. Inderdaad kan gezegd worden, dat het muziekonderwijs aan het Beverwijkse instituut dank zij het gevoerde beleid van directeur Kaart veelzijdige aspecten heeft verkregen. Aan deze muziekschool wordt niet één instrument een bevoor rechte positie gegeven. Alle instrumen ten die aan bod komen —en dit zijn er vele zijn gelijkwaardig. Een aparte waardering krijgt mogelijk alleen nog de menselijke stem als een heel bijzon der fenomeen! Nu kunnen op deze bekakte aardappels in de kelen der vroegere Corpsstudenten konden niet onopgemerkt blijven. Vooral in de Die- derik van Haerlem was de zogeheten Corps-bal nog niet verloren gegaan. Maar de tekst was uitstekend te volgen en de verzen klonken uitstekend. Nagenoeg verwaarloosd was de mise- en-scene. Men droeg voor, af en toe de hand geheven. Wellicht houdt Briels dat voor een sobere enscenering, maar de meeste spelers beschikten niet over ge noeg talent om in hun gezicht of hou ding enige emotie te leggen. De Gijs breght, mr. J. Nijenbranding de Boer, had zijn pokerface uit de commissaris senvergaderingen overgehouden. Er wa ren enkele uitzonderingen: mr. J. Kapel - le bracht een bijzonder levendige vader Willibrord over het voetlicht en de Vos meer de spie van Helmer Hilwig mag zonder meer een creatie worden ge noemd. Kommer Kleyn (80 jaar) was bisschop Gozewijn en deed dat heel mooi. Jose phine van Gasteren speelde Badeloch met de oprechtheid en overtuiging die men van haar kan verwachten, maar ze liep hulpeloos te zoeken naar een enigszins aanvaardbare mise-en-scène. Vanzelfsprekend had Briels zijn mas saregies uit het verleden niet vergeten. Hij organiseerde liefst twee processies vanachter uit de kerk door alle mede spelenden, optochten die geïnspireerd le ken op het schilderij van Anton Derkin- deren van de stille omgang dat in de kath. kerk op het Begijnhof hangt. Ook van de reien had Briels spectaculair werk gemaakt. Zeven blauwgehabijte clarissen boven op het koor tegen een enorm blauw gordijn, om wat te noe men. De belichting kon niet anders dan Rembrandtiek worden, op het duistere af. De geluidsinstallatie werkte uitste kend, zodat ook het ademen der spelers hoorbaar werd, alsmede het gepiep der gordijnkoorden. Kortom in het nogal suffe geheel bleven er toch nog enige momenten over om te genieten of zich te verklneukelen. Je kunt om verschillende redenen van de Gijsbreght genieten. Je kunt je op recht interesseren voor Vondels 17e eeuwse alexandrijnen en hoe hij in zo’n strak stramien een toch verrassend soe pel Nederlands hanteert. Je kunt je echter ook verkneukelen om de veran dering in het woordgebruik, dat nu vaak komisch aandoet. Verder kan men zich verbazen over de zware godsdienstige en chauvinistische pretenties die Vondel heeft gegeven aan em 13e eeuws oorlog je om Amsterdam tussen enige adellijke families, dat ongetwijfeld ontstaan is uit ordinaire erfenis-eigendomskwesties. Briels heeft van dat treurspel een heel aantrekkelijke amateurvoorstelling ge brouwen; dat wil zeggen iedereen speel de met grote inzet en discipline; de tekstkennis was voortreffelijk en de voorstelling als geheel had een gelijk ritme, zij het een zéér, zéér gedragen. Briels heeft zich vooral toegelegd op de verstaanbaarheid van de verzen, die zijn en-scène. Men droeg voor, af en toe de kerk lieten inrollen. Enige domineesgalm en -zalving leek onvermijdelijk en de 4 De muziekschool bestaat nu tien jaar en er is alle reden om dit jubileum fees telijk te gaan herdenken. Een stormach- Voorts zal het vijfde Brandenburgse Concert van Johann Sebastian Bach ten gehore worden gebracht en het muziek- en dansspel „De dans ontsprongen” wor den opgevoerd. De uit Keulen afkomstige Birgel zou aanvankelijk evenals zijn vader goudsmid worden. Via de kunstacademie van Düsseldorf kwam hij echter op de to neelschool in zijn geboorteplaats. Zijn eerste toneelengagement kreeg hij in Bonn. Na in de eerste wereldoorlog zwa re verwondingen te hebben opgelopen, zette hij na de oorlog zijn toneelloop baan voort, waarbij hij zich van „jeune premier” ontwikkelde tot speler van ka rakterrollen. Hij was o.a. verbonden aan gezelschappen in Dessau, Koblenz, Aken, Mannheim en Berlijn, waar hij rollen vertolkte als Hamlet, Franz Moor, Memphisto en Filips de Tweede. Zijn grootste toneelrol speelde hij in 1959 te Zürich in „Wallenstein.” Intussen speelde hij al sinds 1933 in films van de Duitse maatschappij UFA. Deze succesvolle filmcarrière begon met de hoofdrol in „Ein mann will nach Deutschland.” Andere rolprenten van hem waren „Das Madchen Johanna”, Fanny Elssler” en „Ein Mann vergisst die Liebe.” Zijn grootste filmsucces boekte hij in „Reitet für Deutschland” over de bekende ruiter Freihérr von Langen. Na de tweede wereldoorlog trad Birgel op in talrijke gastvoorstellingen in We nen en andere steden in het Duitse taalgebied. Vorig jaar speelde hij nog in Luzern op.„So eine Liebe” van de Tsje- choslowaakse schrijver Pavel Kohout. Enige weken geleden brak de acteur een been. Hij is in Keulen begraven. Eind augustus 1973 kon hem de op dracht verstrekt worden een werk te componeren, dat bij uitvoering een in druk zou geven van alle facetten van het instrumentale en vocale onderricht en eigenlijk ook van de theoretische vorming, die een basis voor de muziek beoefening is geworden. De opdracht kon gegeven worden dank zij subsidies van de provincie Noord - Holland, die hiervoor beschik ken kon over het Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijkfonds. Hans Kox heeft de opdracht snel uit gevoerd. Hij noemde zijn compositie „Concerto bandistico”, een titel, die erop wijst, dat aan de uitvoering groepen van muzikanten (bandista’s) te pas komen. Iedereen wordt dan aan het werk gezet: koorklassen, pianisten, fluitisten, violisten, harpisten, violoncellisten en contrabassisten, trompettisten en hobo’s. De klarinettisten zijn niet vergeten en ook een bespeler van een elektronisch instrument mag laten horen, wat hij aan orgelklanken weet op te roepen. Verder heeft Kox het timbre van de saxofoon benut, kortom alles wat de Beverwijkse muziekschool aan klank kon leveren. Dit was niet gering. Van daar dat de componist zijn fantasie met een aanzienlijke vrijheid heeft kunnen laten gelden en twee partituren A en B heeft samengesteld, die op verschillende manieren kunnen worden uitgevoerd. De school allerlei instrumentale ensembles gevormd worden, die in een grote ver scheidenheid van bezetting muziek ma ken in vele vormen en genres, een omstandigheid, die André Kaart een plan deed ontwerpen om het 10-jarig bestaan van de school op unieke wijze te vieren. Contact werd gezocht met de componist Hans Kox, die met een voor- 5 1 Josephine van Gasteren en Jan Nijen- AMSTERDAM. Iedereen zij *7 U.;..

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9