Secretaris-generaal economische zaken: Arabisch geld kan bedreiging worden Minister Lubbers: Extra inflatie ijven ta? Steenfabrieken fuseren Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- biljcttcn. Rentcvcrhoging tot 9% 4. V A. MM- 1 ■I 8 ■O’OO’ WwWW PI 1 Voorzitter KvK Rotterdam o o o o o Bedrijf verlaat Enschede Frisdrankindustrie verkocht meer HOI® iff -haf SB 5^1 U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: EXTRA KERSTPRIJS AKTIE NATUUR jgi wn 13 DONDERDAG 3 JANUARI 1 974 (Van onze redactie economie) I D 0 0 1 3 Vredesonderhandelingen to ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- U stort 865,33 4.326,66 699,96 3.499,81 596,27 ƒ2.981,34 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zorgen over bemannin Rente U ontvangt 7/2 7/2 8/4 8/4 9 9 Looptijd 2 jaar 2 jaar 4/2 jaar 4/2 jaar 6 jaar 6 jaar - Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ■SSM» I 4-H Sombere perspectieven (Van onze correspondent) l ADVERTENTIE Olieprijs grote zorg (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE onsamenhangende kunnen vormen. De fracties van PvdA en KVP in de Tweede Kamer blijven achter het plan van de regering staan om benzinedistri- butie te gaan invoeren. Ze delen de nogal scherpe kritiek van VVD en D ’66 niet als zou distributie niet nodig zijn. Het PvdA-Kamerlid Van der Hek toon de zich wel bezorgd over de vele uitzon deringen en extra toewijzingen die er naar het zich laat aanzien komen. „Er kunnen wel eens heel wat onbillijkhe den gaan optreden bij de distributie”, zei hij gisteren pessimistisch. Vraag eens Inlichtingen over deze spaar mogelijkheden. Bij het overnemen van de wacht op zijn ministerie bespeurt prof. Rutten een ongunstige situatie voor wat betreft de bemanning en de faciliteiten van de Haagse departementen en aanverwante instellingen. Die geldt zelfs bij vergelij king met de economische faculteiten, die in het universitaire bestel karig zijn bedeeld. Hij wil zich niet wagen aan een vergelijking met de top van de grote ondernemingen. Van der Mei noemde in zijn reactie van gisteren nog een argument dat in allerhoogste regeringskringen binnenska mers de laatste weken zeer vaak wordt De internationale economische betrek kingen geven redenen tot grote zorg. Volgens prof. Rutten blijkt uit de gang van zaken rondom de energiecrisis in Europees verband dat een EEG-econo- mische unie wel eens een wijkend in plaats van een wenkend perspectief kan zijn. Als dat het geval is, ziet ook de toekomst van de Europese handel er op de lange duur sfecht uit. Er zijn geen of onvoldoende recepten om al deze moeilijkheden het hoofd te bieden. Fijn- zinige besturing van de economie lijkt nu een illusie. Er moet worden gewor steld om aan ernstige schade te ontko men. 7 ROTTERDAM. „Zij die het oliewa- pen hanteren, bezitten nog een geheim ENSCHEDE (ANP). Enschede ver liest in de loop van dit jaar de werkge legenheid voor circa 50 werknemers als Johma salades, Nederlands grootste pro ducent van kant-en-klare salades deze gemeente gaat verlaten. Het bedrijf dat binnen enkele jaren in omzet groeide van 1000 tot anderhalf mil joen kilogram produktie zal zich in Los ser gaan vestigen. Het bedrijf zal daar wanneer de prognoses uitkomen over enkele jaren werkgelegenheid bieden aan 120 personen. Zo werd gisteren mee gedeeld op een persconferentie op het gemeentehuis van Losser. Johma is alleen eigendom van de 34- jarige John Schreur en zijn, vrouw. Dit jaar zet zijn bedrijf onder andere ander half miljoen kant-en-klare huzarensala des om. De heer Fockema Andreae zei te ver wachten dat het maatschappelijk kli maat in Nederland belangrijk zal wor den gewijzigd. Enerzijds door de nood zaak „genoegen te moeten nemen met minder”, anderzijds door de „vinding rijkheid”, die van het bedrijfsleven zal worden gevergd om over te schakelen. Hierbij gaf hij als voorbeeld een beter voorradenbeheer. „Grote concerns heb ben tot 30 procent van hun vermogen in voorraden vastzitten, en de beheerskos ten daarvan belopen ongeveer 20 porcent van deze waarden. Een betere beheer sing van deze lasten belooft wereldwijd profijt”. DEN HAAG Te beginnen met 1974 ligt een aantal magere jaren in het verschiet. Nu het nationaal inkomen trager groeit, moet er worden gekozen tussen het beschikbaar inkomen per loontrekker en het inkomen dat naar of via de publieke sector loopt. De harde strijd rond de personele inkomensverdeling stemt overeen met deze netelige situatie. Grotere openheid over groepen van inkomens is nu een van de aangewezen punten. Die kan op den duur belangrijk zijn, maar lijkt sterk afhankelijk van de manier van uitvoering. Zorgvuldigheid is geboden. AMSTERDAM (ANP). Na het voor de frisdrankenindustrie moeilijke 1972 is in 1973 het verbruik van frisdrank weer toegenomen, aldus de directeur van Co ca-Cola Nederland, de heer G. C. van de Zijpp, in zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel. De heer Van de Zijpp schat dat er ongeveer 11 pet meer fris drank is gedronken, namelijk zo’n 815 mln liter. Zowel Van der Hek als de woordvoer der van de KVP noemden de voorgeno men distributie noodzakelijk. Zij vonden dat er voldoende aanwijzingen zijn dat de invoer van olie in december flink is teruggelopen. „De twijfels en het ver moeden dat er weer meer olie is binnen gekomen. zijn niet met cijfers aange toond”, vond Van der Hek. In de ARP, net als PvdA, D ’66 en KVP een partij die de regering steunt, denkt men weer anders over de distri butie. Voor de radio, in de politieke zendtijd, herhaalde oud-minister Rool- Naast een komplete Bauknecht keuken t.w.v. 5.000.- als eind- hoofdprijs voor de Aktie Natuur-puzzel, stelt Bauknecht ook graag deze kompakte, praktische Mlnor-keuken voor appartementen, kantoren, vakantiehuisjes, etc. t.w.v. 2.000.- als extra Kerstprijs beschikbaar. Wordt de minor-keuken gebruikt, dan ziet ze eruit als een heldere, vriendelijke keuken waarin alles binnen armbereik. Is men klaar met koken, dan sluit men eenvoudig de twee openslaande deuren en de keuken is een kast geworden, waarvan niemand vermoedt, dat hij een hele keuken verbergt. Bovendien wordt gelijktijdig door een mikro-schakelaar de stroom voor het kookgedeelte automa tisch uitgeschakeld (veilig, vooral voor vergeetachtigen). Doe mee met de Kerstpuzzel van de Aktie Natuur in deze krant! De eisen, die worden gesteld aan de departementen in de sociaal-economi- sche driehoek, variëren met de opvattin gen over de taak van de overheid, onder andere op economisch gebied. Wie hoge re eisen stelt aan het overheidsbeleid zal grote zorg hebben over de bemanning, zegt de secretaris-generaal. Naar zijn indruk begint de tijd te dringen de positie van de centrafe overheid te ver sterken. Ook op dit punt is hij beslist minder optimistisch gestemd. wapen in de internationale geldsfeer door de kolossale geldmassa’s die zij in het Westen hebben uitstaan. Het ver moeden dat de westerse wereld gekraakt kan worden door manipulaties met deze vermogens, vraagt een resoluut ant woord. Beheersing van de geldfunctie zal het komend jaar een van de belang rijkste opgaven worden voor onze wes terse wereld”. Aldus woensdag de voor zitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. W. H. Fockema Andre ae. in zijn jaarrede. Het getuigt naar de mening van prof, maar weer om nadere cijfers van het Rutten nief van uitgeslapenheid steed. Centraal Plan Burea te vragen. Met steeds nieuwe berekeningen en dergelij ke maken we onzelf steeds minder ge loofwaardig. Ook op dit terrein is een zuinigheidsactie dringend gewenst. Het is onvermijdelijk dat de CPB-ramingen een zekere foutenmarge bezitten. Maai daaraan moeten geen onjuiste conclusies worden verbonden. De opvatting dat over de toekomst niet met zekere mate van objectiviteit valt te oordelen is niet zonder gevaar. Zij zou een vrijbrief voor beleidsbeslissingen sterk terugkeren in de loon- en prijs ontwikkeling. Bij inflatiebestrijding is niet alleen goede wil, maar zijn ook goede instrumenten nodig. Zolang de bereidheid ontbreekt die laatste meer blijvend te scheppen en te hanteren, moet men zich over het resultaat van goede bedoelingen, matigingsacties e.d. geen illusies maken, zegt de secretaris generaal. DEN HAAG-BILTHOVEN (ANP). NeHoBo BV te Den Haag heeft het aandelenpakket van BV Steenfabriek voorheen Constant Terwindt te Biltho- ven-Heukelum overgenomen. Beide be drijven houden zich overwegend bezig met het fabriceren en verkopen van vloeren. De combinatie bestrijkt een aandeel van 10 pet van de vloerenmarkt in Nederland, behaalt een totale omzet van ruim 35 mln gulden en heeft een perso neelsbestand van 300 man. „Wij zien thans de olieprijzen oplopen tot een veelvoud van de laatstelijk ge contracteerde officiële prijzen. De geld stromen beloven onmeetbaar te worden en het internationale financiële systeem ondergaat een onvoorstelbare kracht proef”. Een mogelijk middel tot ont spanning noemde de Rotterdamse KvK- voorzitter onder meer het tonen van bereidheid om „deze kapitalen te betrek ken bij de financiering van voor de wereld reële projecten en daarbij van zelfsprekend ruimte te geven voor me dezeggenschap”. vink nog eens dat hij de distributie uitgesteld wil zien, maar niet afgesteld. Bij de behandeling in de Tweede Kamer diende hij een door vrijwel geen enkele andere fractie gesteunde motie in waar in op dat uitstel van enkele weken wordt aangedrongen. „Een zo ingrijpende maatregel moet beter worden voorbereid dan nu het geval kan zijn”, was het argument van Rooivink toen. Hij zei gisteren dan ook dat hij graag uitstel zou zien, maar waarschuwde tevens voor paniekreacties, zoals ten aanzien van de Machtigingswet de laatste dagen is gebeurd, met name door de VVD. „De burger begrijpt er dan helemaal niets meer van”, zei hij. gehoord: de distributie moet doorgaan, want als de vredesonderhandelingen in Genève tussen Israel en de Arabische landen mislukken, kan de olievoorzie- ning weer een gevoelige dreun krijgen. Men moet zich dus niet al te snel laten leiden door invoercijfers die wat gunsti ger lijken. Als de Nederlandse regering bij zo’n nieuwe crisis opeens de distribu tie moet gaan invoeren, roept iedereen dat men te laat is en niet heeft vooruit gezien. Pensioenfonds. Het Algemeen burgerlijk pensioenfonds wil ruimere beleggings- mogelijkheden, zo heeft de hoofddi recteur in zijn nieuwjaarstoespraak meegedeeld. Daarbij wordt gedacht aan beleggingen in de sfeer van de recreatie en van voor rendabele exploi tatie geschikte monumenten. Gasunie. Maatregelen die nu, in verband met de oliecrisis genomen worden, mogen er niet toe leiden dat ons land in de toekomst met nog ernstiger energieproblemen krijgt te kampen, zo heeft de hoofddirecteur van de Gasu nie, dr. C. Krijgsman in zijn nieuw jaarstoespraak gezegd. Hij beklem toonde dat bezuiniging door de klein verbruikers van het grootste belang is. Een aantal belangrijke projecten op het gebied van de leidingcapaciteit, die waren gepland voor 1975, zullen al in 1974 worden gerealiseerd. Het bouw programma van de Gasunie zal in 1974 een investering van 450 miljoen gulden vergen. Distributie. In verband, met de benzine- distributie, die maandag ingaat, moe ten alle garages, pomp- en servicesta tions uiterlijk zondag 6 januari om 24.00 via hun vaste leverancier opgave doen van de voorraden, die zij bij het ingaan van de distributie bezitten. Verzekering. De door de Engelse Com mercial Union overgenomen verzeke ringsmaatschappij Delta-Lloyd heeft over het jaar 1974 een omzet gehaald, die boven het miljard ligt. Het is de hoogste omzet, die Delta-Lloyd ooit behaalde. Lichtreclame. Als gevolg van het feit dat veel zaken willen gaan bezuinigen op lichtreclame en omdat er op dat punt ook wettelijke voorschriften gel den, hebben de lichtreclamebedrijven API in Naarden en Gooren in Best een werktijdverkorting van twee da gen per week aangevraagd. De orders, zo verklaren beide bedrijven, zijn sterk teruggelopen. Dochter. De Franse Unileverdochter La Roche aux Fées zal haar activiteiten samenvoegen met het zuivelproduk- tenbedrijf Vitho tot dusver een doch ter van de Genvrain-groep. De Franse regering heeft toestemming voor de overname gegeven. DEN HAAG. Bij een bezoek aan de Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft minister Lubbers van Economische Zaken verklaard dat het vooral de snel stijgende olieprijzen zijn, die de regering de meeste zorg geven. Er gaat een enor me inflatoire werking van dergelijke prijsverhogingen uit, zo zei de minister. Hij vreesde dat de wereldhandel een flinke klap zou kunnen oplopen omdat de prijsverhoging van de olie in de prijzen van een zeer groot aantal andere artikelen gaat doorwerken. De minister beloofde dat de regering alles zal doen om ervoor te zorgen dat Rotterdam zijn tegenwoordige economi sche niveau zal kunnen handhaven. Scheepvaartmaatschappijen, zo zei hij hoeven zich geen zorgen te maken over de bevoorrading van bunkerolie en pen delaars, waar een groot deel van de Rotterdamse continu-industrie me» werkt, zullen voldoende benzine kunnen krijgen, mits bewezen wordt, dat ze die werkelijk nodig hebben om hun werk te kunnen doen. ■i D ’66 en VVD hechtten in eerdere reacties wel veel waarde aan de ver moedens dat er weer meer olie is bin nengekomen in Rotterdam. Mevr Goudsmit van D ’66 pleitte voor meer benzine per bon en daarnaast een harde re aanpak om verspilling tegen te gaan. De VVD achtte de distributie een gevolg van de opvoering van de olieprijzen en verwerpt dat. Een oppositiegenoot van de VVD, de CHU, stelde zich bij monde van het Kamerlid Van der Mei heel wat milder op tegenover de regering. Tegelijkertijd schilderde hij de nood zaak van een mentaliteitsverandering in de werksfeer binnen het bedrijfsleven. Hij pleitte voor werkoverleg, „het door zichtiger maken van inkomensverhou dingen”, en zei: „Het voorkomen van maatschappelijke fricties is nu een taak van eerste orde, willen de beschikbare krachten van allen gericht kunnen blij ven op aanpassing en vernieuwing, ten einde verarming te voorkomen. Verar ming is echt niet alleen maar iets van geld. Het is het vervloekte langs elkaar heenlopen. Het is de sfeer die in de welvaart is opgewekt, de sfeer van de kif, dje terug gebogen moet worden”. Over de waardering van Rotterdam in de rest van Nederland na de oliecrisis: „De periode dat ons land zich kon ver oorloven de functie van Rotterdam te behandelen als een melkkoe, is voorbij. Wij staan nu voor een uitdaging. Wij zijn in het nieuws. Wij moeten opnieuw de handen ineen slaan, samen met de overheid. In Nederland moet Rotterdam niet weglopen. In Rotterdam moet de kar tegen de hol opgeduwd worden”. De NAM is een proefboring begonnen in een klein olieveld bij Zweeloo. De exploi tatie is door de gestegen olieprijzen mogelijk lonend geworden. Dit zijn opmerkingen van prof. dr. F. W. Rutten, secretaris-generaal van eco nomische zaken. Hij maakte ze in een artikel in Economisch-Statistische Be richten en daarmee zet hij de traditie voort van prof. dr. G. Brouwers, die hij kort geleden opvolgde. Prof. Rutten schetst een problematische toekomst. De bedrijfsrendemènten zijn laag. Verdere vermindering is gevaarlijk voor werkge legenheid, investeringen en produktie. Voorraadvorming en betalingsbalanssal do zijn beneden het wenselijke peil. Voor de jaren 1971 tot en met 1974 zal de prijsstijging gemiddeld op ongeveer 9 percent per jaar uitkomen. Dat betekent dat ook prof. Rutten voor dit jaar een stijging van 12 tot 13 percent verwacht. Hij spreekt van „cijfers, die doen den ken aan open inflatie en tijden van oorlog”. De oliecrisis is voor een deel schuldig, maar het perspectief voor 1975 maakt dit feit niet veel rooskleuriger. Een eventuele extra loonstijging zou op korte termijn het reëel beschikbare loon niet evenredig maar wel enigermate doen stijgen. Conflicten over de werkelijke verde ling kunnen via het afwentelingsmecha- nisme (o.a. prijscompensatie) zeer ver- Er zouden regels moeten worden ge steld. Zoals die dat aan de eerst verant woordelijken ook in onzekere situaties de gunst van de twijfel wordt gegeven, zeker als het problemen van uitwerking betreft. Het zal moeilijk zijn, zegt de secretaris-generaal, de misvorming ten aanzien van het onderscheid tusen hoofd- en bijzaak weer ongedaan te maken. Maar dit lijkt geboden voor herstel van de geloofwaardigheid van de economische politiek. Dit betekent, dat elke Nederlander vorig jaar ruim 300 glazen fris heeft gedronken. De vraag naar Coca-Cola is in 1973 sterker toegenomen dan die naar de frisdranken van het bedrijf met een andere smaak. De heer Van de Zijpp deelde mee, dat er met de Skol-brouwe- rij een overeenkomst is gesloten om Coca-Cola in de aan de brouwerij ver bonden café’s en restaurants te gaan leveren. Deze introduktie zal in de loop van 1974 plaatsvinden. Dit jaar van onzekerheid zal ook voor de frisdrankenindustrie een moeilijk jaar worden. De heer Van de Zijpp hoopte dat gezien de marktpositie van de Coca-Cola organisatie en de al voor ziene aanpassing aan de veranderde om standigheden een gunstige ontwikkeling en daarom een optimale werkgelegen heid in de Coca-Cola bedrijven zullen zijn gewaarborgd. fef r.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13