Fahmi naar Moskou Dajan naar Amerika I Verschijning Bi DAG B DAG Kohoutek scene gezet Palestijnen en IRA werken samen Nixons woordvoerder maakte fouten Horeca derft Oliebrand in Sinai in Thailand haalt stoomlocs terug 45 miljoen I Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Beroepsvragers VERGISSINGEN BIJ BENOEMING VAN PRESIDENTSVROUW HET WEER AGENDA pagina 5 L 7 Raad van State wacht met beroep fluoridering op wetsontwerp CHINEZEN MOETEN BETOGEN VOOR HET LEGER MIElWAïrWÏÏM e 1849 2 6 9 7 7 DONDERDAG 3 JANUARI 1974 64e jaargang nummer 50 3 GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL 023-312991 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 Regering Belastingen Zuidelijke wind IJmuider Courant Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f29,80 p. kwart, (p. post f 34,p. jaar f 117,(p. post f 134,Losse nrs. 50 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. VOORUITGANG IN GENEVE (Van onze redactie economie) (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIES 1-2-3 zits f Vrijdags koopavond Strips Kunst Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Poprubriek Radio en tv Beurs Sport Verwachting van het KNMI tot morgenavond: ten van hun regeringen nodig. Pas daarna kan men de laatste hand leggen aan een akkoord. Deze krant bestaat uit achttien pagina’s 15 17 3 Thailand is overgegaan op dieselloco- motieven, maar de oude stoomlocs zijn er nog, zij het dik onder het onkruid. Er zijn plannen om ze, in verband met de oliecrisis, een nieuwe carrière te laten maken. De woordvoerder van de Amerikaanse president, Gerald Warren zegt nu dat hij verantwoordelijk is voor beide vergissin gen. „De President”, aldus Warren, „is nooit van plan geweest zijn vrouw bij de raad te benoemen. Hij wilde dat Pat Nixon haar naam zou geven aan de raad en daarvan onbetaald erevoorzitter zou worden. Het was niet de bedoeling ge weest van de presidentsvrouw om ver goeding voor haar werk bij de raad te krijgen.” Hoe de vergissingen in de wereld wa in de afgelopen drie jaar heeft Nixon maar zesduizend gulden belasting be regeling in het Midden-Oosten te vertra gen. Aan de fronten met Egypte en Syrië hebben zich inmiddels ernstige inciden ten voorgedaan. De vakcentrales verzekeren namelijk dat op centraal niveau het beleid gericht blijft op de „genivelleerde prijscompen satie”, dat is dus een minimum voor de laagst betaalden en een aftopping voor de hoger gesalarieerden (centen en per centen). DEN HAAG (ANP). Het bedrijf schap Horeca heeft becijferd, dat de eerste vijf autoloze zondagen de Neder landse horecabedrijven een omzetverlies van 54 miljoen hebben bezorgd. Dit betekent een inkomstenderving voor be- drljvei en personeel van 13,5 miljoen. Dit is berekend aan de hand van uit enquêtes verkregen gegevens. drage van 200.000 dollar van de finan cier Robert Vesco voor de campagne tot herverkiezing van Nixon. Vesco wordt door de Amerikaanse justitie gezocht. Hij kreeg onlangs geen vergunning om zich in Argentinië te vestigen. Lady Holland: Smarten worden, net als zuige lingen, lastiger als ze vertroeteld worden. Nieuwe Meerdijk 17, Badhoe- i vedorp - Tel. 0 29 68 - 58 17 GENÈVE (UPI) De Egyptische en Israëlische generaal die in Ge nève besprekingen voeren over de scheiding van hun troepen aan het Suezfront hebben politieke beslui- De gerezen tegenstellingen hebben be trekking op enkele miljoenen werkne mers. Het gaat niet alleen om de me taalindustrie, maar ook om de metaal nijverheid, de textiel en de confectie en ook nog andere bedrijfstakken en con cerns zoals Akzo, Philips en Unilever. Met behulp van een projector is in het planetarium van Washington dit beeld gemaakt van de avondhemel met de komeet Kohoutek, zoals de astronomen hoopten dat het zou worden. Bij helder weer zal de komeet Kohou tek vanavond een uur na zonsondergang met het blote oog drie graden boven de horizon te zien zijn. Dit heeft de volks- sterrenwacht in Hoeven meegedeeld. Op 7 januari verschijnt Kohoutek boven ons land het duidelijkst; hij staat dan tien graden boven de horizon, waardoor men in het kijken ernaar minder gestoord wordt door de vervuiling in de atmos feer. De komeet zal tot ongeveer 17 januari met het blote oog kunnen worden waar genomen. De helderheid is niet zo groot als men aanvankelijk voorspelde. De bewindslieden wijzen erop, dat de Hoge Raad op 22 juni 1973 arrest heeft gewezen in een Amsterdams fluoride- ringsproces. Daarbij is beslist, dat aan het Waterleidingbesluit niet de bevoegd heid kan worden ontleend tot fluode- ring van drinkwater. Een dergelijke be voegdheid moet bij wet worden geregeld. Mevrouw Vorrink en de heer Hendriks hebben daarop besloten indiening van een wetsontwerp te bevorderen. Die be slissing heeft tot gevolg dat afdoening van beroepen wordt opgeschort totdat het wetsontwerp zal zijn behandeld. zeer fraai uitgevoerd in diverse kleuren, 5 jaar garantie op konstruktie en binnenwerk. Normale prijs f 1300.- voor f Geopend dinsdag t/m zaterdag ^“^«an 10.00 z' tot 17.00 uur. Uitwijzer Economie 9, 11 11 13 Voorlopig blijft de vakbeweging staan op het standpunt dat zij innam ten tijde van het centraal akkoord, dat enkele Het proces tegen twee voormalige mi nisters van Nixon, John Mitchell (Justi tie) en Maurice Stans (handel) is gisteren voor de derde keer uitgesteld. De advo caat van Mitchell heeft het te druk met een andere zaak. Vermoedelijk zal het proces nu half februari beginnen. Mitchell en Stans worden ervan be schuldigd de justitie te hebben tegenge werkt bij een onderzoek naar een bij- SAN CLEMENTE, (Reuter en AP). Opnieuw is er verwarring ontstaan over uitlatingen gedaan door de Ameri kaanse regering. Nadat deze week was gemeld dat mevrouw Pat Nixon door haar man was benoemd voor een goed betaalde functie bij een nieuwe nationa le raad van advies voor vrijwilligers werk, bleek gisteren dat bij de^e zaak twee vergissingen zijn gemaakt. I maanden gelden door weigering van de werkgevers niet tot stand kwam. Intus sen wordt een afwachtende houding in genomen hangende het „oliebestand”, mede in het kader van de Machtigings wet taald. Hij verdiende in die periode ge middeld 200.000 dollar per jaar en zijn vermogen steeg in die tijd boven de één miljoen. Enige tijd geleden werd deze kwestie als afgedaan beschouwd. Nu zou volgens de Amerikaanse fiscus „de presi dent ten volle meewerken en het onder zoek zelf hebben bevolen”. Tot nu toe heeft het bedrijfschap van alles geprobeerd om te trachten de hore cabedrijven enig soulaas te bieden, waarbij bij de regering is aangedrongen op verzachting van de maatregel door onder meer de auto’s met oneven en even nummers beurtelings op zon dag te laten rijden. Ook is gepleit de zondagen voor kerst en nieuwjaar niet autoloos te laten zijn. Het bedrijfschap hoopt nu nog, dat de regering zal ingaan op zijn laatste ver zoek namelijk om op de zondag, vooraf gaand aan het ingaan van de benzinedis- tributie, het autorijden toe te staan. DEN HAAG. Het beroep tegen flu oridering van Arnhems leidingwater zal door de Raad van State niet eerder behandeld worden, dan nadat een wets ontwerp betreffende fluoridering van drinkwater zal zijn behandeld in de beide Kamers. Minister Vorrink en haar staatssecretaris Hendriks (volksgezond heid en milieuhygiëne) schrijven dit in antwoord op vragen van het ARP-Twee- de-Kamerlid De Boer. De generaal Tahal el Magdoeb van Egypte en generaal Mordechai Goer van Israel hebben gisteravond na een bijeen komst van bijna drie uur verklaard dat zij „een belangrijk stadium in het over leg” hebben bereikt. Geen van beide partyen wilde bijzonderheden meede len. DEN HAAG. Als in april weer onderhandelingen zullen worden gevoerd over nieuwe cao’s zullen de standpunten van wekgevers en werknemers waar schijnlijk grote moeilijkheden opleveren. De industriebonden hebben nameljk de beslissing van de werkgevers in de in dustriële bedrijfstakken om de prijscom pensatie weer volledig percentueel te gaan vergoeden hoog opgenomen. De bonden achten dit in strijd met de cao’s en met de vorig jaar gesloten overeen komsten. een onderdeel van uitvoerige Egyptische contacten tot bespoediging van de stap pen tot oplossing van het Arabisch- Israelische conflict. Waarnemers in Cairo geloven ook dat minister Fahmi de leiders in het Krem lin vermoedelijk zal vragen hun invloed bij Syrië aan te wenden tot bijwoning van het volgende stadium van het Ge- neefse overleg. „Al Achram” weet nog te melden dat minister Fahmi een dringende boodschap van zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dr. Henry Kissinger, heeft ontvangen. Over de inhoud is niets meegedeeld. Fahmi confereert afzonderlijk met het plaatsvervangend hoofd van de Ameri kaanse misse in Egypte, Richard Smith, en de Britse ambassadeur, sir Philip Adams. Fahmi sprak ook met de Egyptische minister van Defensie, generaal Achmed Ismail. Ismail waarschuwde dat Egypte de gevechten zal hervatten als Israel manipuleert om het bereiken van een Premier Meir voerde gisteren beraad slagingen met het oog op de vorming van een nieuwe regering na de verkiezingen. Het rechtse oppositieblok Likoed liet gisteren in een communiqué weten dat mevrouw Meir en haar regering niet het recht hebben verplichtingen aan te gaan inzake belangrijke kwesties op de onder handelingen in Genève. Likoed vernam dat de regering nieuwe territoriale kaar ten bestudeerde die in Genève zouden worden voorgelegd. Anderzijds heeft de secretaris-generaal van de Arbeiderspartij van mevrouw Meir, Aharon Yadlin, gisteren verklaard dat zijn partij geen regering van natio nale eenheid met het Likoed-blok zal vormen. Volgens hoofdbestuurder Jan de Jong van de Industriebond NVV ziet het er naar uit dat de werkgevers een nabeta ling gaan verrichten voor de prijscom pensatie over 1973. Dat betekent een niveau-correctie, die weer in het peil van 1974 moet worden verrekend. Dat kan weer juridische moeilijkheden ople veren, mede in verband met de bepalin gen van de Machtigingswet. „Naar de juridische gevolgen moeten we nu eerst maar eens kijken.” CAO-gesprekken worden moeilijk PEKING (AFP). Nadat woensdag wijzigingen waren bekendgemaakt in de leiding van acht van de elf militaire gewesten in China, is de bevolking opge roepen, in de maand januari haar steun aan het leger door betogingen kenbaar te maken. De Chinezen dienen, volgens het desbetreffende vlugschrift, op hun hoede te zijn voor „onverwachte aanval len van het imperialisme en in het bij zonder voor het revisionistische sociale imperialisme van de Sovjet-Unie”. Ge waarschuwd wordt ook tegen „sabotage van de vijand”. Het wordt noodzakelijk geacht de organisatie van de militie te versterken. (De militie in China is een paramilitaire organisatie die onder het gezag van de partij staat). De grensver- dediging moet worden verbeterd. BEIROET (AP). De Palestijnse guer rillastrijders en het Ierse Republikein se Leger (IRA) hebben besloten om ge zamenlijk acties te ondernemen in Groot-Brittannië. Dit is vandaag in Bei roet bekendgemaakt. Het Libanese dagblad „Al Liwa”, dat goede contacten heeft met guerrilla- groeperingen citeerde een guerrilla-bron die zou hebben gezegd dat de samenwer king tussen de Pallestijnen en de IRA is begonnen met de recente bomaanslagen in Londen. Het blad vermeldt niet welke van de talrijke guerrillagroeperingen met de Ierse opstandelingen samenwerkt. De meest recente aanval door Palestij nen in Londen was de aanslag van 30 december op de joodse zakenman Joseph Sieff. Het marxistisch Front voor de Bevrijding van Palestina heeft laten we ten hiervoor verantwoordelijk te zijn. Volgens de conferentiekringen moeten beide militairen nu nieuwe richtlijnen van hun regeringen ontvangen. Wat Is rael betreft zal dit mogelijk worden uitgesteld tot na het bezoek dat de minister van Defensie, Mosje Dajan, morgen aan Washington brengt. Uit Cairo is vernomen dat de Egypti sche minister van Buitenlandse zaken, Ismail Fahmi, vermoedelijk eind volgen de week naar Moskou gaat. Volgens het Egyptische blad „Al Achram” is zijn reis ren gekomen? Woorvoerder Warren: „Het komt soms voor dat de staf van het Witte Huis dingen doet die niet voldoende gecontroleerd zijn. Het was een fout van mij.” Door zijn vergissin gen te erkennen wil Warren de „zaak rechttrekken”, om te voorkomen dat de kwestie van het vrijwillige werk wordt geschaad. Mevrouw Nixon is namelijk nog steeds van plan de raad bij te staan, („de zaak gaat haar zeer ter harte”) en als erevoorzitter op te treden als de leden van de raad dat althans nog willen, aldus Gerald Warren. Gisteren is ook bekend geworden dat de Amerikaanse belastingdienst toch een onderzoek zal instellen naar de belas tingbetalingen van de Amerikaanse pre sident. In de huidige situatie van benzine- distributie, nu vrijwel niemand precies weet of de rantsoenering eigenlijk wel noodzakelijk is en in hoeverre zij door de toekomstverwachtingen kan worden gerechtvaardigd, kan men natuurlijk naar spoken zoeken en het kabinet er van verdenken dat het de gehele distri butie zonder noodzaak heeft afgekon- digd. Maar gaat dat eigenlijk niet wat al te ver? De vraag of het uit practische dan wel tactische overwegingen noodza kelijk is om schaarste-maatregelen door te voeren moet men eigenlijk alleen binnenskamers doen beantwoorden. Het is voor de oppositie een kleine moeite om in een informatief gesprek met de ministers te worden ingelicht over de werkelijke situatie, indien althans die werkelijke situatie precies aan de minis ters bekend is. En het is toch zeker voor een regeringspartij als D’66 mogelijk om via haar eigen mensen aan de weet te komen hoe de zaken er nu eigenlijk voorstaan. Niettemin, juffrouw Goud- smit barst los in niet zo erg verstandig lijkende vragen over volle of minder volle benzinepompen, alsof zij tot een querulantengroepje behoort dat het de kabinetsleden zo moeilijk mogelijk wil maken in een openbare voorstelling. Lijkt het zo vreemd dat de weerslag van de politieke chantage die de Arabi sche landen nog steeds op Nederland willen uitoefenen, wordt beantwoord met een misschien wat opgeschroefde houding van „kijk eens hoe hard het aankomt, maar we zijn niet van plan door de knieën te knikken”? Jammer genoeg hebben we geen rege ring van nationale eenheid in deze don kere dagen, maar een beetje eenheid in practisch en tactisch denken zou toch wel mogelijk moeten zijn! Het kabinet Den Uyl heeft zich nog niet geheel kunnen zuiveren van de verdenking, dat het de strubbelingen aan het oliefront en de daarmee verband houdende economische verzwakking ge bruikt om een wat straffer geautoriseerd beleid te kunnen voeren. Dat het kabi net „socialistische stokpaardjes” wil bin nenvoeren is een beschuldiging die wei nig grond lijkt te hebben, maar dat het probeert de handen wat meer vrij te krijgen is wel duidelijk. Op zich is dat ook niet onredelijk, aangezien veel, zo niet alles afhangt van goede en effectie ve regeringsmaatregelen in deze bijzon der ingewikkelde en onzekere situatie. Dat Den Uyl en de zijnen zo min mogelijk door het parlement van hun stuk gebracht willen worden, behoeft niet te worden uitgelegd als een „streven naar absolute macht”, maar het parle ment heeft gelijk als het tijdig wil verhinderen dat het op een of andere manier op een al te autoritair vastge steld beleid zou uitdraaien. Aan de andere kant kan de democra tie ook in discrediet worden gebracht door een onjuist gebruik van de parle mentaire rechten. Het is niet zinnig wanneer Kamerleden te pas en te onpas opspringen om vragen te stellen, vaak over de meest secundaire aangelegenhe den. En vooral is het niet zinnig wan neer de vloed van vragen geen spoor van tactisch beleid draagt. Er zijn im mers situaties waarin een regering on mogelijk het achterste van haar tong kan laten zien zonder het algemeen belang in gevaar te brengen. Dat moeten Kamerleden kunnen begrijpen en zij moeten bovendien de zelfbeheersing kunnen opbrengen om niet voor alles en nog wat aan de grote klok te trekken. Men krijgt vaak de indruk dat het stellen van vragen een soort represents- tie-verplichting wordt een zichzelf melden als de actieve vertegenwoordiger des volks. JERUZALEM (Reuter). De grote oliebrand in Aboe-Rodeis, aan de golf van Suez in het door Israel bezette deel van de Sinaï, is gisteren niet onder controle gebracht. Specialisten zijn uit het bui tenland gehaald om met behulp van speciale methoden te proberen het vuur te doven. Vanavond en vannacht enkele opklaringen, morgen overdag veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige zuidelijke wind. Minimumtemperaturen rond het vriespunt, maxima morgen van 5 graden in het zuidwesten van het land tot ongeveer 2 gra den in het noordoosten.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1