KheneStijd aanbinden tegen economische agressie zicht pet scholieren Recordaantal joden verlaat Universiteitsbestuur ernstig gekapitteld stijging Indonesische ambassadeur is diep teleurgesteld Mozambique geteisterd door overstromingen Sovjet-Unie gebruikt drugs vaker „Onrustbarende criminaliteit” Viertaktbrommers behandeld 7 FIT Rapport Tijdschrift Criminologie Ver Chi AR Dr. Broekmeyer steunt prof. Daudt DOODSTRAFFEN IN SOVJETUNIE NA FRAUDE „Jaren in Nederland meest onaangename uit loopbaan” DO DONDERDAG 3 JANUARI 1974 2 Frans aardgas Niet voortgezet Ontwikkelingsfase Ruim 34.000 (V li o o o o o o o o o o 0.1 10 WEERRAPPORTEN o -5 0 5 zzw VRIJDAG 4 JANUARI 19.19 „Vergeet niet/’ verklaarde hij, „dat de olieëxporterende landen zelf nog in een ontwikkelingsfase verkeren. De strijd heeft een grote omvang. De zaak waar het om gaat is zeer dringend. Het gaat niet alleen om olie. Het is een zaak die alle ontwikkelingslanden aangaat”. Khene verklaarde zich tegen een offi ciële Indiase suggestie, die de invoering van een tweeprijzenstelsel voor olie be zon op Maan op 8.48 12.51 bew. bew. 0 0 o o 8 16 11 0 2 1 1 3 12 2 2 15 2 1 17 Khene. sterkere o o o uur uur Het conflict rond prof. Daudt ontstond een jaar geleden. Met zijn medewerkers ging hij in staking, omdat hij zich niet kon verenigen met een indeling in vak groepen, zoals die binnen de subfaculteit was aangenomen. Hij wenst, dat politi cologie in alle afstudeerrichtingen aan de Faculteit der sociale wetenschappen een hoofdvak blijft vormen. „Men poogt nu bijvakken als geschie denis en economie tot politicologie te bombarderen,” aldus prof. Daudt, „omdat zo’n situatie sommige studenten politiek beter ligt. Zij kunnen dan buiten mij om als politicoloog afstuderen.” In het aangrenzende Rhodesië zijn in het laatste kwartaal bij hevige onweers buien ook ruim 100 mensen door de bliksem gedood. Overigens verklaarde ambassadeur Alamsjah dat demonstraties niet on- Volgens het blad Babinski Rabochi hadden de mannen Tejmur Achmedov en Zaman Chakimov zich in een periode vah twee jaar verrijkt met 650.000 roe bel via de verkoop van vruchtensap waaruit de vruchten waren weggelaten. Zij verkochten slechts een mengsel van citroenzuur en suiker voor de fabriek. Het fruit verkochten zij ten eigen bate. Het blad meldt niet wanneer de execu ties hebben plaatsgehad. -De heer Jong zei, dat er een weinig geruststellende accentverschuiving naar de zgn. hard drugs valt te constateren. De narcotica-brigade krijgt steeds meer te maken met heroïne- en cocaïnezaken. Hij kondigde de oprichting aan van een afdeling die zich in het bijzonder zal belasten met de bestrijding van zak kenrollerij. De stijging die zich in het druggebruik onder scholieren tussen 1969 en 1971 voordeed van elf naar twintig percent heeft zich in de afgelopen twee jaar niet voortgezet. Ook is in de gemiddelde leeftijd van de gebruikers, 18 jaar. geen verandering gekomen. Het partijbestuur van de PPR heeft bij het ministerie van Justitie aange drongen op een zo soepel mogelijk be leid ten aanzien van Spaanse vluchtelin gen. Spanje mag niet tot de EEG toege laten worden, zolang de rechten van de mens in dat land voortdurend worden geschonden, aldus een gisteravond door het partijbestuur uitgegeven verklaring. L' wer' stak milj arbe weg ting mei voh der d ééndei feuilïe hen r schovi van di van h De minisl moord De Bilt Deelen Eelde Eindhoven 1 10 1 o -2 0 -3 1 JOHANNESBURG (DPA). Als ge volg van overstromingen in midden-Mo- zambique zijn in het mondingsgebied van de Boezi de afgelopen dagen meer dan 100 mensen verdronken. De waters nood is veroorzaakt door tropische re genval. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. Er zouden hele dorpen zijn weggespoeld. PE1 China bevell Naar het o zuivei menir Tsjoe politic het w zet. Bc opsti hogi voor den. dat van groe heer óf, l kers dat reed chei niet ook M/ de ee Arias deze nièu\ lijkt half verar nistei V mijl gen brei de 1 bes! keli te i een der twe V met ne gen de ker reg dit zal het hec mij mo nie ma 1 de ter vo« an en mi als se] zij Br m< ra; da o nnw zw ozo zo zzw zzo zzw 1 4 2 zo zo zo zo ozo zo ozo zo zo ozo zzo 2 1 -3 2 7 1 -3 7 o 9 -3 -2 9 7 13 5 o 2 o o 0 0 0 0.1 6 0.1 0 0.2 0.1 0 0 4 0 0 22 0 0 2 0 2 0 De Utrechtse parkwachter L. J. H. van Hengstum, die meende ten onrechte te zijn berispt door zijn werkgeefster, de gemeente Utrecht, omdat hij de vorige koninginnedag weigerde te werken, heeft van het ambtenarengerecht in Utrecht gelijk gekregen. Hij grondde zijn weige ring onder meer op het feit dat de koninginnedag op zijn normale vrije dag viel en dat hij te laat door zijn baas op de hoogte was gesteld van het feit dat hij toch dienst moest doen. MOSKOU (UPI). In de Sovjetre publiek Azerbeidzjan zijn de directeur van een vruchtensapfabriek en zijn boekhouder geëxecuteerd wegens econo mische fraude. Een journalist van het Parijse dag blad Le Figaro is gisteren gearresteerd wegens zijn aandeel in een overval op het kantoor van het blad verleden week vrijdag, waarbij aanvankelijk 350.000 francs werd buitgemaakt. De man zou, geplaagd door schulden, een van de overvallers hebben meegedeeld dat elke week een groot bedrag van de krant naar de bank werd gebracht. De over vallers werden gearresteerd met de buit nog in hun bezit. Het echtpaar Verhees-Kenters uit Liessel is gisteravond om het leven ge komen toen de auto waarin zij zaten in Deurlo in botsing kwam met een vracht autocombinatie. De politie van Steen Wijk heeft gister middag bij een bewoner van de Tukse- weg 1400 liter benzine in beslag geno men, die de man had opgeslagen in de kelder onder zijn garage. Bij een andere Steenwijker werd 160 liter benzine in beslag genomen. Eigenaars van viertaktbromfietsen, gisteren gefotografeerd (boven) bij het ANWB- kantoor aan het Amsterdamse Museumplein. Om in aanmerking te komen voor ben- zinebonnen moet een herkenningsteken in het frame van de brommer worden ge slagen (foto onder). Tweetaktbrommers zijn vrijgesteld van benzinedistributie. geh. bew. onbewolkt geh. bew. Z.-Limburg licht bew. motregen zw. bew. windstil nno ozo zzo ozo o nno zw ozo o zo o Hoog water Laag water VRIJDAG 4 JANUARI De ambassade heeft het Nederland se ministerie van Buitenlandse Zaken, de Haagse politie en de Binnenlandse Veiligheids Dienst viermaal in kennis gesteld van de plannen voor demon straties. Niettemin werd toestemming gegeven, hetgeen leidde tot do geza menlijk geplande belediging van het Indonesische volk en de Indonesische staat, aldus generaal Alamshah. (ge durende de demonstratie, door aan hangers van de „Republiek Zuid Mo- lukken”, werd een molotovcocktail naar de ambassade geworpen en wer den drie Indonesische vlaggen ver trapt enverbrand). MOSKOU (UPI). In het afgelopen jaar hebben 34.750 joodse Russen toe stemming gekregen de Sovjet-Unie te verlaten. Dit recordaantal is 3.250 hoger dan in 1972 toen 31.500 joden toestem ming kregen te emigreren. Dit hebben diplomatieke kringen in Moskou meege deeld. ongeveer acht. Dit blijkt uit een rapport dat in het decembernummer van het Nederlands Tijdschrift voor Criminologie is gepubliceerd. DEN HAAG (ANP). De Indone sische ambassadeur in Den Haag, ge neraal Alamsjah, beschouwt de twee jaar die hij in Nederland heeft door gebracht als de meest onaangename in zjjn loopbaan. Hij heeft dit verklaard tegenover het Indonesische pers bureau Antara, naar aanleiding van de demonstratie die Zuidmolukkers op 27 december voor de ambassade hebben gehouden. Er als i Event van kant Eng. De ming van 1 drie j rije de m ren i ondet hoogs voor! Niettemin heeft de Franse regering gisteren de nieuwe benzine- en gasprij- zen, zoals was aangekondigd, nog altijd niet bekendgemaakt. Verwacht wordt dat die prijsverhogingen nu pas volgende week zullen worden afgekondigd. „De demonstratie van 27 december werd gehouden met toestemming van de Nederlandse autoriteiten, en daar om zouden deze autoriteiten op de hoogte moeten zijn geweest van alles wat gedurende deze demonstratie voorviel”. „Deze mensen hebben zelfs hun vaderland verlaten uit liefde voor de kolonialisten. Echte kolonialisten zou den in hun eigen land vechten en niet hun toevlucht zoeken in een an der land. AMSTERDAM (ANP). Hoofdcom missaris P. A. Jong van de Amsterdamse politie heeft gisteren in zjjn nieuwjaars toespraak tot het korps de stijging van de criminaliteit in de hoofdstad onrust barend genoemd. De misdadigheid nam vorig jaar met ca. 12 percent toe en is „een van de grote problemen waarmee het korps wordt geconfronteerd”. achter de zienswijze van prof. dr. H. Daudt, hoogleraar in de politicologie. Dr. Broekmeyer, voorzitter van het althans op papier nog altijd bestaande wetenschappelijk corps van de subfacul teit en lid van de universiteitsraad voor de fractie algemene universitaire belan gen, beschuldigt het college van bestuur ervan, dat het „door bestuurlijke on macht en onwil, door gebrek aan moed en inzicht, door voortdurend blunderen, door angst om tegen een modieuze op vatting van progressiviteit in te gaan, de ondergang van de studie in de politicolo gie onheilspellend dicht naderbij heeft gebracht.” Het universiteitsbestuur stelde in het ultimatum de eis, dat erin het komende semester weer normaal onderwijs in de politicologie moet worden gegeven. Als dat niet geschiedt, zal het bestuur over wegen de hele studierichting aan de Amsterdamse universiteit op te heffen. Ambassadeur Alamsjah verklaarde dat hij vanaf het moment dat hij in Den Haag werd geacrediteerd had gestreefd naar een oplossing van het probleem van de vroegere KNIL-mi- litairen uit de Molukken. Hij voegde hieraan toe, dat hij de deuren van de ambassade wijd had opengezet voor statenloze Molukkers in Nederland om Indonesië met eigen ogen te zien. „Met of zonder hen zij vormen een groep van ongeveer dertigduizend Het percentage scholieren dat in het afgelopen jaar opgehouden is met het gebruik van drugs bedroeg voor hasj en marihuana 37 pet., voor Isd 45 pet en voor de opiaten 52 pet. Volgens het rapport zou men hier misschien uit mogen concluderen dat al naar gelang de betrokken categorie drugs „harder” wordt, het aantal jonge ren dat met het gebruik ervan stopt, toeneemt. AMSTERDAM (ANP). In een uit voerig verweer, waarin hij het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam verwijt te zwijgen over beunhazerij en verloedering bij de sub faculteit politicologie, keert dr. M. J. Broekmeyer van het Oost-Europa Insti tuut zich tegen het ultimatum, dat het universiteitsbestuur vlak voor Kerstmis aan deze subfaculteit heeft verzonden. Hij stelt zich daarmee opnieuw geheel pleit, waarbij de ontwikkelingslanden een lagere olieprijs zou worden bere kend dan de geïndustrialiseerde landen. Khene verklaarde dat OPEC zou trachten de ontwikkelingslanden op an dere wijze te helpen, onder andere door de oprichting van een door OPEC ge steunde ontwikkelingsbank die leningen op lange termijn zou kunnen verschaf fen aan ontwikkelingslanden ten behoe ve van hun olie-aankopen. Khene merkte ook op dat landen als India, die een zekere industriële produk- tie kennen, meer fabrikaten naar de OPEC-groep zouden kunnen uitvoeren in ruil voor olie. Uit een optinie-onderzoek van het Belgische universitair instituut voor het onderzoek van de openbare mening blijkt, dat de meerderheid van de onder vraagde Belgen vindt dat de Europese landen Nederland te hulp moeten komen nu dit land getroffen is door de arabi- sche olieboycot. Van de ondervraagden vindt 36 percent dat Europa zich maar niet met de Nederlandse zorgen moet bemoeien. Onderwijsminister Van Kemenade heeft gisteren meegedeeld dat begin januari door het organisatiebureau McKinsey enkele voorstellen aan hem zullen worden voorgelegd over de orga nisatiestructuur van het directoraat-ge- neraal voor de wetenschappen en het directoraat-generaal voor het onderwijs en de inspectie. Over deze voorstellen zal met alle betrokkenen uitvoerig wor den overlegd, beloofde de minister. Khene, die sinds zondag in New Delhi besprekingen voert over de gevolgen van de hogere olieprijs voor dë ontwikke lingslanden, riep de arme landen op zich te scharen achter het beleid van de OPEC. NEW DELHI (AP) De secretaris-generaal van de organisatie van olie exporterende landen, OPEC, heeft gisteren in New Delhi verklaard dat de olielanden langs de Perzische Golf hun olieprijzen zullen verlagen, indien industriële landen de prijzen van hun uitvoerprodukten verlagen. Een ernstig defect van de fabriek in Algerije waar het aardgas gezuiverd wordt, is oorzaak van die bezuinigings maatregel. Het is nog onbekend hoeveel tijd de reparatiewerkzaamheden zullen vergen en dus ook hoe lang de rantsoe nering zal moeten duren. Wanneer ook het Nederlandse aardgas, waarvan Frankrijk voor 40 percent af hankelijk is vanwege de energiecrisis, op kortere of langere termijn verstek zou laten gaan, dreigen de Fransen lelijk in de kou te komen zitten. Dat zowel gas als benzine voor de Fransen in ieder geval aan een forse prijsverhoging zal worden onderworpen is wel zeker. Het is meer dan waar schijnlijk dat Algerije spoedig het voor beeld van Libië zal volgen door de olieprijzen te verdubbelen. DEN HAAG (ANP). Bijjia twintig percent van de scholieren heeft wel eens drugs gebruikt. Het percentage frequente gebruikers (meer dan twintig mAal) is uur onder 16.42 uur uur onder 4.10 uur zich achter OPEC scharen” Khene zei dat hij aan de olieministers van OPEC, die maandag in Wenen bij eenkomen, een gedetailleerd rapport zal uitbrengen over de gevolgen van de hogere olieprijzen voor de ontwikke lingslanden. Amsterdam geh. - geh. half bew. geh. bew. onbewolkt Den Helder geh. bew. Rotterdam Twente Vlissingen r. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki regen geh. bew. zw. bew. regen windstil regen windstil 16 onbewolkt windstil 13 geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbewolkt regen geh. bew. geh. bew. regenbui zw. Tijdens zijn bezoek van vorig jaar juni aan Washington had partijleider Breznjev Amerikaanse Congresleden al toegezegd dat in 1973 meer joden het land zouden mogen verlaten dan het jara daarvoor. De Russische regering wilde daarmee voorkomen dat het Con gres een amendement zou aannemen, waarbij de Sovjet-Unie handelsvoorde- len werden ontzegd als niet alle beper kingen op de emigratie van joden zou den worden opgeheven. Ook de regering- Nixon was tegen dit amendement, dat al is aangenomen door het Huis van afge vaardigden maar nog niet door de Se naat. De Franse regering heeft gisteren be sloten het gasverbruik, zowel in de hui zen als in de bedrijven, met 25 percent te beperken, meldt onze redacteur in Parijs. zw. bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. geh. bew. Kopenhagen motregen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich Casablanca Istanboel zw. bew. windstil 11 Las Palmas onbewolkt windstil 20 Tunis half bew. zzw 15 Weer in bton*n- «n buitenland De plaatsvervangend directeur-gene- raal van het Centraal Bureau voor de Statistiek, prof. G. Goudswaard, wordt voorgedragen voor benoeming tot direc- teur-generaal. Hij volgt dr. J. Ch. W- Verstege op, die een functie heeft aan vaard bij het Internationaal Statistisch Instituut. Onbekenden hebben een vrachtauto combinatie met twintig ton suiker gesto len van de fimra Darvi in Dinteloord. Van de buit is nog tien ton zoek, ter waarde van 10.000. De andere tien ton werd gisteren in de aanhangwa gen dichtbij Dinteloord aangetrof fen. „Ontwikkelingslanden moeten wettig waren en niet konden worden vergeleken met de overval op de Indonesische ambassade in Wasse naar, aan de vooravond van het be zoek van president Soeharto aan Ne derland. 11.24 uur en 6.45 uur en Voor het rapport werden 18.197 scho lieren van 186 scholen uit 32 plaatsen in Nederland geënquêteerd. Volgens het rapport waren bij de gebruikers hasj en marihuana favoriet. 94,4 percent van de gebruikers had deze middelen wel eens gebruikt. Het minst gebruikt was cocaïne, 0,3 pet. Het gebruik van drugs was in verge lijking tot een onderzoek in 1971 onge veer constant gebleven. Alleen het per centage frequente hasj-gebruikers was toegenomen. Twee jaar geleden bedroeg dit 14,3 percent van de gebruikers nu was dit 21,4 percent. Het aantal scholieren dat dit jaar frequent „hard-drugs” had gebruikt was 0,3 percent van de gebruikers. Uit het rapport bleek dat er meer jongens zijn die drugs gebruiken, dan meisjes, dat de gebruikers iets meer uit de „hoge” sociale klasse komen en dat de helft van de gebruikers van de kunstscholen (toneelschool, kunstacade mie, conservatorium e.d.) komen. Het kleinste percentage zit op de HTS. Khene zei dat de recente prijsverho gingen voor ruwe olie een onderdeel vormde van een gemeenschappelijke strijd van de onderontwikkelde landen tegen wat hij noemde de „economische agressie” van de hoog geïndustrialiseerde landen. Khene verklaarde dat de 13 OPEC- landen hebben voorgesteld in Teheran besprekingen te beginnen met de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), teneinde over eenstemming te bereiken over de prijs van de produkten die de 32 OESO-landen uitvoeren. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Aantal uren zon: 0 tot 2. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen tot 3 januari: mini mum -1, maximum 5 graden. zal de republiek Indonesië, met een bevolking van 130 miljoen, verder gaan”, aldus ambassadeur Alamsjah. De ambassadeur noemde de vergelij king van de RMS met Guinee-Bis- sau, die aanhangers van de Republiek Zuid-Molukken hebben gemaakt, „schaamteloos”. In Guinee-Bissau strijden nationalisten tegen het kolo nialisme, de RMS is een werktuig van het kolonialisme. Abder Rehman Khene verklaarde: „Indien de industrielanden ermee in stemmen de prijs van hun uitvoerpro dukten te verlagen, zullen wij datzelfde doen. Dit is een zaak die alle ontwikke lingslanden aangaat,” aldus „Voor het eerst hebben wij kaarten in handen”. i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2