Vermoedelijk meer dan simpele vervanging minister-president Omzet DSM In Engeland al driekwart miljoen werklozen Israel Nederland favoriet in Algiers verontrust over Frans racisme Frankrijk gaat door met kernproeven gestegen tot 4,5 miljard 3 tegen discriminatie in belastingen Protest bij president Pompidou Veranderingen in Chinese top ARBEIDSCONFLICT IN MIJNEN DUURT VOORT Rechtbank Utrecht: via huurwet mag INSTANTIES VAAK achtergrond ONBEREIKBAAR” „HULPVERLENENDE Laten „doorstromen” Actie „Ombudsvrouw” 3 1974 DONDERDAG JANUARI (Van onze redacteur in Madrid, Robert Bosschardt) Rodó n !t (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wessel) Koekjes Politiecommissaris Sneu (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) et LONDEN Terwijl het aantal werklozen als gevolg van de mijn staking is gestegen tot driekwart miljoen, leek een oplossing van het arbeidsconflict in de mijnen verder weg dan ooit. Een nieuwe ontmoe ting tussen werkgevers en werkne mers liep gisteren op niets uit. JERUZALEM „Wil jij met mij dansen, ja, alleen dansen. Het is koud vandaag, laten wij ons warmen. Zullen we bij mij slapen of bij jou?” Nee, dit is niet de seksuele voorlichting voor de Israëlische radio. Het is de dagelijkse Nederlandse les op de Israëlische leger- zender. Van tien uur tot kwart over tien kan iedere Israëliër zich be kwamen in de Nederlandse taal. MADRID Nadat generaal Franco gistermiddag in het Pardo-paleis de eed van trouw had afgenomen van de nieuwe minister-president, Senor Arias Navarro, werd algemeen verwacht dat hij zijn besprekingen met deze nieuwe „sterke” man spoedig zou afronden. De samenstelling van het nieuwe kabinet zou dan vandaag bekend gemaakt kunnen worden. Het lijkt evenwel waarschijnlijk dat het demissionaire kabinet, dat slechts een half jaar geleden was gevormd door Carrero Blanco, veel ingrijpender veranderd zal worden dan de simpele vervanging van de omgekomen mi nister-president zou zijn geweest. „Anti-Opus Dei” Genoeg kolen Kabinetswijziging in Spanje verwacht i de beschrijven als de „politieke erfboedel” van Carrero Blanco. eenkomst tegen Nederlanders: „Jullie zitten nu in de kou hè.” ir is De belangrijksten onder hen zijn: de minister van de staatspartij, die na de moord op Carrero Blanco zelfs geduren- (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) ito- sto- ord. ter ton wa- rol- f t e H. hte de ige •eft cht ge- de lag op dat uit ge in ht- IS u ik nt et ie en ‘r n it it le e t. e ;t eft ;e- >e- in- je- de len )or g- de pn au em ;a- [e- let ijs en >r- et et in »n ne- de >rdt •ec- W. an- isch ter- :se- no- de .ere in ïg- >rd op *ek 300 ou, de Ike ant er uit iet iet ng r- ise en ifi- en ar iet er al ie e- >t, Wat te denken van het dorpje Hat- sor: in dit dorpje in Galilea is beslo ten één maand niet de kachel te stoken, als teken van solidariteit met Holland dat vanwege Israel in de kou zit. Wat vreselijk overdreven, zal men in Nederland zeggen. Maar zeg dat maar eens tegen een Israëliër. Dan krijg je als reactie: „Kijk eens wat geweldig bescheiden die Hollanders ook nog zijn.” UTRECHT (ANP). De Vinkeveense onderwijzer C. M. W. Koper, die tot nu toe weigerde „door te stromen” naar een duurdere woning omdat de gemeente Vinkeveen zich volgens hem ten onrech te beriep op de huurwet, is gisteren door civiele kamer van de rechtbank in Utrecht in het ongelijk gesteld. de tien dagen plaatsvervangend minis ter-president was, Fernandez Miranda (naar het schijnt wegens persoonlijke verschillen met Arias Navarro); en een aantal ministers die men zou kunnen men deze glorieuze overwinning op de kolenberg in het voorjaar zal hebben behaald over de rug van naar schatting meer dan een miljoen werklozen, een aantal failliet gegane kleine en middel grote industrieën, een rampzalige han- delsbalans en een nog slechtere naam in het buitenland als betrouwbaar leveran cier van waren. protesteren tegen de diverse uitbarstin gen van racisme waarvan zijn landgeno ten in Frankrijk de laatste tjjd het slachtoffer zijn geworden. Sinds de jongste zomer zijn door lynchpartijen en onlangs een bomaanslag op het Alge rijnse consulaat in Marseille verschillen de Algerijnen gedood. Dat is de in Israel algemeen aan vaarde uitleg van de Arabische olie boycot tegen Nederland. Nederland is een nationaal instituut geworden. Er is een comité voor dankbaarheid aan het Nederlandse volk. De vakbondsman Hileel Seidl heeft dat georganiseerd. Het is dezelfde man die direct na het afkondigen van de olieboycot tegen Nederland een deel van Israels benzine aan Neder land wilde afstaan. De heer Koper moet zijn huidige wo ning binnen een maand ontruimen en de sleutels aan de gemeente overhandigen op straffe van een dwangsom van 100 per dag, zo bepaalde de rechtbank. Hoewel partijen zich gisteren nog be raadden over de vraag of men in cassa tie zal gaan bij de Hoge Raad, ziet het er wel naar uit dat deze principiële kwestie uiteindelijk voor ’s lands hoog ste rechtscollege zal worden uitgevoch ten. Bij de laatste kabinetswisseling bleek echter al dat Rodo’s ster aan het tanen was; hij werd „afgeschoven” naar een ministerie dat, in de algemene sfeer van verharding van de binnenlandse en her nieuwde isolatie van de buitenlandse politiek, duidelijk gedevalueerd is: Bui tenlandse Zaken. Andere bewindslieden afkomstig uit het ministerie van Carrero Blanco en Lopez Rodó die het veld zouden moeten ruimen zijn de ministers van voorlich ting, staatsvakbonden en (misschien) in dustrie en handel. „Frankrijk kan niet af zien van zijn kernproeven”, zei Pompidou in antwoord op de toespraak van de nieuwe ambassa deur. Pompidou zei dat „wetenschappelijk is bewezen dat deze proeven geen schade toebrengen aan de gezondheid van de mens en zijn omgeving”. Australië is een van de landen die vorig jaar heftig hebben geprotesteerd tegen de kernproeven op de atol Moe- roeroa en heeft zelfs enige tijd het postverkeer met Frankrijk geboycot. Volgens de geruchten zou slechts min der dan de helft, en misschien slechts éénderde van de ministers zijn porte feuille behouden, hoewel enkelen onder hen naar een ander departement ver schoven zouden worden. Tenminste zes van de achttien huidige ministers zouden van het toneel verdwijnen. Wat de nieuwe benoemingen betreft: volgens de geruchten zou ditmaal niet En is het niet gewenst om toch enige relativering aan te brengen in deze rage6 „Ach”, zeggen de mensen die het beter weten, „Israël heeft al zo weinig vrienden in de wereld. Laat ze nou maar. Het is zo sneu De nieuwe Spaanse premier Navarro (links) na zijn beëdiging in gesprek met generaal Franco. De bekendste en belangrijkste onder hen is Laureano Lopez Rodó, de Opus Dei-man die al sinds 1956 in de hoogste regionen van het bewind verkeerde, en meer dan tien jaar lang bekend stond als de „eminence grise” van Carrero Blanco en derhalve van het kabinet. Via Lopez Rodó werden talrijke andere Opus Dei-technocraten tot de ministeriële rang verhoogd, en slaagden de leden van deze katholieke leken-organisatie erin om vele sleutelposten zowel in de staats- administratie als in economische centra te bezetten. De Algerijnen verwijten Parijs dat de Franse politie, die het anders aan speur zin en doortastendheid toch echt niet ontbreekt, nog geen enkele dader van die racistische misdaden heeft weten te grijpen. En nog ernstiger achten de Al gerijnen het dat de Franse regering nog altijd geen enkele poging heeft onderno men om het publiek uit te leggen dat de Algerijnse gastarbeiders een levensbe lang vormen voor de nationale economie en de expansie. Evenmin heeft Parijs gehoor gegeven aan het Algerijnse verzoek alle proble men die met de emigratie samenhangen aan één verantwoordelijke minister of topambtenaar toe te vertrouwen. En ook op de over het algemeen erbarmelijke woonomstandigheden van de gastarbei ders wil de Algerijnse regering nog heel veel afdingen. Algiers heeft al gedreigd alle Alge rijnse gastarbeiders in Frankrijk, onge veer een half miljoen, terug te zullen roepen indien hun veiligheid door de Fransen niet beter zou worden gegaran deerd. De beslissing zou voor Frankrijk bijna even zware gevolgen hebben als voor Algerije zelf, maar Algerije heeft wel eerder bewezen zonodig voor radica le stappen niet terug te deinzen. Niette min wordt in Parijs gehoopt dat bij het komende gesprek op het Elysée volgende week eindelijk de maatregelen zullen worden afgekondigd die nieuwe racisti sche excessen in beginsel zouden moeten voorkomen. Toch blijft de regering erop hopen dat de mijnwerkers het werk zullen hervat ten onder de door de regering gestelde voorwaarden, vooral onder druk van de andere vakbonden, die hun leden meer en meer zonder werk zien geraken. De minister voor industrie heeft, niet geheel als verrassing, verklaard dat er nu plot seling toch voldoende kolenvoorraden zijn om de winter door te komen, als de Britten zich houden aan de zuinigheids maatregelen van het ogenblik. De voor raad blijkt deze week zelfs groter te zijn dan mén aanvankelijk had berekend. De minister vertelde er niet bij dat PARIJS (AFP, DPA). Ondanks pro testen uit de hele wereld tegen de atoomproeven in de Stille Oceaan vorig jaar zal Frankrijk zijn kernproeven voortzetten. Dat heeft president Pompi dou gisteren te kennen gegeven bij de ontvangst van de geloofsbrieven van de nieuwe Australische ambassadeur Ha rald Anderson. Die Nederlandse les is een groot succes. Soldaten aan het front verstu ren brieven naar de radio om bepaal de zinnen nog eens te herhalen. Het is toch zo’n moeilijke taal. Vooral dat dansen is belangrijk, je weet per slot van rekening nooit of er niet eens een meisje uit Nederland komt. Het is in het leger nog niet zo dat er verplichte examens Nederlands zijn. Wel neemt de leidster van een groep vrouwelijke recruten samen met haar pupillen de Nederlandse les door; het Nederlands wordt samen geleerd met alles wat de meisjes over wapens moeten weten. Heeft een rolverwisseling plaatsgevon den, dan mag de vrouw b.v. niet haar eigen zwangerschapskosten aftrekken. Evenmin heeft zij in tegenstelling tot de mannelijke kostwinner recht op aftrek wegens andere buitengewone las ten in verband met opleiding of studie voor beroep, ziekte, invaliditeit, voorzie ning in het onderhoud van naaste ver wanten, kosten van geldlening, hypo theekrenten e.d. Alleen na indiening van een verzoek om toepassing van de zgn. hardheids clausule kan deze discriminatie onge daan worden gemaakt. Via haar actie wil de stichting Ombudsvrouw de indie ning van een groot aantal verzoeken bij financiën bevorderen waardoor meer kans bestaat dat een wetswijziging tot stand komt. Nederlandse toeristen kunnen in Elan en Ashkelon voor half geld in hotels terecht. Een pro-Nederland- geste met een commercieel reclame- tintje overigens. Het mooiste is wel de sigarettenre clame van het merk Europa: iedere dag een ander plaatje van Nederland met de tekst: zo zou Europa moeten zijn. De Nederlandse ambassadeur Jongejans zou alleen al een dagtaak kunnen hebben in het aanhoren van veel Holland-speeches, het in ont vangst nemen van kistjes sinaasappe len van politieagenten en voor colle ga’s in Nederland en het in ontvangst nemen van Holland-dankbaarheid-pe- tities. Hileel Seidl is nog met een speciale actie bezig: hij wil dat de Israëlische posterijen in februari een speciale postzegel uitgeven ter herdenking van de februaristaking. Dat zal overigens onder de huidige omstandigheden wel niet lukken, maar dan moet er in ieder geval een Nederland-stempel komen. De acties die het comité on derneemt zijn te veel om op te noe men. Er is een speciaal Oranje Neder- land-Israel-speldje. Daarop staan een molen en een sinaasappel afgebeeld met de tekst „Israël dankt het Neder landse volk”. Er zijn veel stickers en ook veel Nederlandse artikelen. De stickers PARIJS. De Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken Bouteflika zal zich volgende week speciaal naar Parijs begeven om bij president Pompidou te hard onderhandelende Feather is nu tot aan het eind zijn dagen Lord Vic. Het enige communistische (en dus noodlij dende) dagblad in Engeland, de Morning Star, heeft een kop in de trant van: schiet mij maar dood, daar is Vic ook nog lord geworden. In ieder geval is de onderscheiding hoger dan die welke aan William White law werd verleend voor zijn reddings werk in Noord-Ierland. Minister White law heeft nu als minister van Arbeid de onaangename opdracht het kluwen van arbeidsgeschillen van dit moment te ontwarren. Naar men mag aannemen wordt hij pas lord als hem ook dat nog is gelukt. UTRECHT (ANP). De stichting Ombudsvrouw is een actie begonnen te gen discriminerende belastingmaatrege len, waardoor b.v. een gehuwde vrouw die kostwinner is geworden geen buiten gewone lasten mag aftrekken. De man mag dat wel. Dit zei de heer C. S. van Doesburg gisteren bij zijn installatie tot hoofd commissaris van de Utrechtse gemeente politie. Hij klaagde erover, dat de pri maire taak van de politie, de „rechts- hantering”, danig in de knoei is gekomen door allerlei preventieve en hulpverle nende taken die de politie moet vervul len. Het wordt volgens hoofdcommissaris van Doesburg ook tijd, dat de politie de beschikking krijgt over meer personeel. Dit is een voorbeeld uit een krantje van de kibboets Kfar hamacabi. „Vanavond wordt iedereen uitgeno digd om sympathie te betuigen met Holland, het kleine en mooie land dat met wonderbaarlijke trouw aan onze zijde staat in deze beslissende tijden. Wij zullen films van Holland verto nen en dia’s projecteren van enige van onze kibboetsleden die dit jaar in Nederland zijn geweest. Vrijwilligers uit Nederland zullen wat van Neder lands folklore laten zien.Bij de koffie zullen we echte Hollandse koekjes presenteren.” Ook uitstapjes kunnen in het teken van Nederland staan, zoals in een rusthuis in het dorpje Ein Hacho- reesh: als teken van saamhorigheid met Holland gaan zij vandaag fietsen. Liftende Nederlanders krijgen voor rang van de lange rij wachtende soldaten en worden met applaus ont vangen. Dat is wel heel iets bijzon ders als je weet hoe soldaten in het algemeen staan te dringen om een lift te krijgen. Het idee dat Nederland in de kou zit door zijn steun aan Israël is algemeen aanvaard. Zelfs vice-pre- mièr Allon zegt op een verkiezingsbij- Beide partijen moeten nu een brief opstellen met voorstellen voor loonsver hogingen, die dan aan de Commissie voor de prijzen dient te worden gezon den. Deze commissie moet ervoor waken dat binnen de regelingen ter handhaving van de anti-inflatiepolitiek geen enkele groep door het vastgestelde loonplafond heenbreekt. De strijd gaat over de vraag of, en zo ja, hoeveel geld de mijnwer kers extra kunnen krijgen voor het feit dat ze zich voor het werk moeten ge reedmaken en na het werk moeten dou chen en verkleden. Tot nu toe werd dit niet tot de diensttijd gerekend en dus ook niet beloond. Behalve de Nederlandse les wordt ook op scholen het onderwijs over Nederland uitgebreid. In het alge meen is de vrijdagmorgen nu voor Nederland bestemd. Gewoonlijk wordt op dit uur joodse geschiedenis en zionisme onderwezen. Maar Ne derland is al bijna een onderdeel van de joodse geschiedenis, en bijna iden tiek aan zionisme. Nederland, het volk dat als enige in de wereld zijn principes niet heeft prijsgegeven en liever in de kou zit dan dat het Israel in de steek laat. Volgende week donderdag zal de mijnwerkersleider die de onderhandelin- gen voert voor zijn groep, verslag uit brengen aan het uitvoerend orgaan van de mijnwerkersvakbond. Dan zal worden besloten of men de staking, die hoofdza kelijk bestaat uit de weigering overwerk te verrichten, zal afgelasten dan wel of een stemming zal worden gehouden on der de mijnwerkers. Zo’n stemming kost twee tot drie weken. Van regeringszijde legt men steeds meer de nadruk op het door haar geda ne aanbod van een loonsverhoging van gemiddeld 16,5 percent, die de hoogste in de geschiedenis van de Britse mijnwer kers wordt genoemd. Men belooft van regeringszijde dat na het accepteren van dit aanbod met de mijnwerkers overleg zal worden gepleegd over de toekomst in het licht van de veranderde omstandig heden als gevolg van de oliecrisis. De mijnwerkers vrezen echter dat van deze mooie beloften, zoals reeds zo vaak, niets terecht zal komen zodra men een maal weer aan het werk is gegaan. de minister van de staatspartij, maar de minister van Binnenlandse Zaken de rang van vice-voorzitter van het kabinet (en dus nummer vier in het regime na Franco, Juan Carlos en Arias Navarro) krijgen. De uitverkorene zou Garcia Hernandez zijn, een zeer duidelijke vertegenwoordiger van de „harde” en „anti-Opus Dei”-lijn. Op Buitenlandse Zaken zou benoemd worden de schrijver van het boek „De instelling der ideologieën”, Gonzalo Fer nandez de la Mora, tot nu toe minister van Openbare Werken. Waarnemers be schouwen hem als de demagoog van het bewind. Misschien maakt dat hem ge schikt voor de komende onderhandelin- gen met de regering-Nixon over de verlenging van het basisakkoord Spanje- Amerika, of voor de voortgezette touw trekkerij met Engeland om Gibraltar. Maar waarschijnlijk minder voor de toch al delicate betrekkingen met de Europese democratieën aangaande Span- je’s positie ten aanzien van de EEG. HEERLEN (ANP). Het DSM-con- cern is er in 1973 globaal in geslaagd zijn doelstelling te realiseren. De fors stijgende omzetlijn van de vorige jaren is royaal doorgetrokken en in 1973 is een omzet bereikt van ongeveer f 4,5 miljard (1972: f3,4 miljard). Deze groei kfinkt ook door in een verbetering van het netto-resultaat (1972: f 112 mln.). Dit heeft president-directeur drs. W. A. J. Bogers woensdag gezegd in een nieuw jaarsrede tijdens een buitengewone ver gadering van de Centrale Onderne mingsraad. Die bijdrage tot de betere gang van zaken zijn geleverd in alle sectoren, aldus de heer Bogers. „Over de hele linie was er een toeneming van produktie. De groei was in 1973 voor het grootste deel autonoom.” Over de grondstoffen- en energiecrisis wat DSM betreft zei de heer Bogers„Er komen ongetwijfeld knelpunten, mis schien zelfs heel grote. Dat hangt af van de duur en de intensiteit van de boycot. Maar we kennen ook de potenties van een onderneming als DSM en daar mee zullen we ons na een kort stondige inzinking snel aanpassen en ons fors herstellen. Dat herstel zien we in twee richtingen: in een actief pogen te komen tot een eigen aandeel in de oliewinning en in een groei in minder oliegevoelige richtingen.” UTRECHT (ANP). Het is een hoogst merkwaardige zaak dat professio nele hulpverlenende organen op ver schillende terrein hun taakuitoefening menen te mogen beperken tot de kan tooruren. De politie moet daardoor ’s avonds, ’s nachts en tijdens de weekein den als vervangster optreden, terwijl haar taak al zwaar en omvangrijk genoeg is. In die situatie moet heel gauw veran dering komen”. PEKING (UPI, Reuter, AFP). In China hebben enkele tientallen militaire bevelhebbers van standplaats gewisseld. Naar het oordeel van waarnemers gaat het om een reorganisatie, niet om een zuivering. In het westen is men vam mening, dat de positie van premier Tsjoe En Lai is versterkt en dat diens politiek van toenadering tot Amerika en het westen in 1974 zal worden voortge zet. zijn ook op de kantine-auto’s van het leger geplakt. Ook in het bedrijfsle ven wordt de aankoop van Neder landse artikelen gestimuleerd. Over het hele land worden Nederland- avonden georganiseerd. De strijd tussen de vakbonden en de overheid blijft beleefd en formeel. De kort geleden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af getreden secretaris-generaal van het overkoepe lend vakverbond TUC, Vie Feather, is door koningin Elizabeth tot „peer” ver heven. De goedmoedige, maar altijd kei- Er is nog geen opvolger van Lin Piao als minister van Defensie benoemd. Evenmin is nog voorzien in de functie van chef van de generale staf, die va- kant is na de val van Hwang Joengs Eng. De belangrijkste mutatie is de benoe ming van Lit Tehsjeng tot bevelhebber van het militaire gebied Sjenjang, dat drie provincies van het oude Maridsjoe- rije omvat. Daar hebben zich indertijd de moeilijkheden met Russische militai ren voorgedaan. Li is een van de vijf ondervoorzitters van de partij en de hoogste politieke commissaris. Hij was voorheen commandant van Anhwei.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3