Enquête van werkgevers: NVV zal scherp op prijzen letten Eigenaar uit bedrijf Ook Noorse benzine op de bon Japans wonder HOF GAF DAME GELIJK MAAR DRIE HEREN VINGEN BOT arbeiders op „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende gezet straks ramp spaarvormen, met 4Xtot8^%rente?” „Shell benadeelt bedrijven tar Antillen” Algemene Bank Nederland „Sterker nog, niet elf maar twaalf!” Afvloeiing Erdal lijkt geregeld Mijnwerkers: Laat mijnen open tl 13 1974 JANUARI V R IJ D A G 4 Mr. Van Boven Microscoop 1 2 Business Week: (Van onze belastingmedewerker) VAKBONDSLEIDER: 5), Geen vergelijking met bril De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. „Normaal” We zouden niet graag willen beweren dat we, wat de haarmode betreft, teruggekeerd zijn tot de pruikentijd van de 17e en de 18e eeuw. Maar dat we in een tijd van pruiken leven is beslist wel zo. Het valt op, dat vooral heren meer dan voorheen er toe over gaan de kunst te hulp te roepen als de natuur hen in de steek laat. „Partijtjes” W aardevertegen- woordigend” Produktie al minder ADVERTENTIE 1 Een pruik als buitengewone last Shell I «V i ness Week”. Tot de oorzaken ramp zouden behoren de niet gehouden inflatie, de tekorten tuurlijke hulpbronnen en de hoge looneisen. aan na veel te Wij zijn blij dat de ontslagen beperkt kunnen blijven tot 47 man. Eerst was het de bedoeling 200 mensen te ontslaan’ aldus de heer Evers. Bovendien bestaat tevredenheid over het voortbestaan van de vestigig in Mijdrecht, die met een gewijzigd produktieprogramma (cosmeti ca) al blijven draaien. De rechters in belastingzaken zijn niet geneigd om spoedig te erkennen dat de kosten van aanschaf van een pruik tot de ziektekosten behoren. Succes had in dit opzicht een dame, die ten gevolge van een ziekte haar van het NCW antwoordde dat in tijden van grote welvaart langzamerhand na tuurlijk de „bewaking” van het kosten niveau wat slapper wordt. Nu de nood aan de man is, zo zei hij, blijkt dat de stofkam best eens door het bedrijfsleven kan worden gehaald. Volgens een regeringswoordvoerder zal het Noorse kabinet volgende week defi nitief beselissen wanneer de benzinerant- soenering ingaat en welke hoeveelheid benzine de automobilisten krijgen. In ieder geval geldt in Noorwegen voor de komende twee zondagen een rijverbod. De woordvoerder maakte gisteren te vens bekend dat de regering in Oslo een OSLO (DPA-Reuter).Ook in Noor wegen gaat de benzine op de bon, waar schijnlijk met ingang van 14 januari. hoofdhaar in belangrijke mate had verloren. Op medisch advies heeft zij toen een pruik aangeschaft. Blijkbaar was de medicus, die dat advies gaf van oordeel, dat dit de algemene toe stand van zijn patiënte gunstig zou beïnvloeden. Hij kan moeilijk gedacht hebben dat de ziekte erdoor zou gene zen of dat de weerstand van zijn patiënte ertegen zou toenemen. Hoe dit zij, het Gerechtshof vond, dat hier toch wel sprake was van een redelijk verband met de ziekte en stond af trek toe. Het was een dure pruik. Hij kostte 800,- speciaal orgaan voor de olievoorziening wil oprichten, dat zal worden gemach tigd tot rantsoenering van olieprodukten. Ook pleit het NVV opnieuw voor een structurele verhoging van het minimum loon. Die verhoging moet er zo gauw mogelijk komen. De vakbeweging had al eerder een structurele verhoging per 1 januari 1974 bepleit, los dus van de wettelijk verplichte halfjaarlijkse aan passing. De nodig geworden extra verhoging vindt volgens het NVV zijn grond in een aantal factoren, over de waarde waar van in de SER stevig is gebakkeleid. Het advies is in drie standpunten uiteenge vallen en minister Boersma moet de knoop nog doorhakken. De vakbeweging wilde 3,5 pet, de I roonleden kwamen tot 2,5 pet en de werkgevers concludeerden tot nul percent. Beurs. De beurswaarde van de Neder landse aandelen is in het afgelopen jaar sterk teruggelopen. Eind decem ber 1972 was de beurswaarde 48.537 miljoen gulden, tegen 39.285 miljoen aan het einde van 1974. UTRECHT (ANP).— Het NVV kondigt in zijn officieel orgaan „de vakbewe ging” aan dat juist de prijsontwikkeling in de eerste weken en maanden van het nieuwe jaar de grootst mogelijke aan dacht van de vakbeweging zal krijgen. „Elke ondernemer, die zich schuldig maakt aan extra-winstneming in de hui dige sociaal-economische situatie zal aan de schandpaal moeten”, vindt het NVV. hoogd tot 6,40 Canadese dollar per vat van 159 liter. Op het ogenblik bedraagt deze exportbelasting 2,20 dollar per vat. Een woordvoerder van de federale rege ring heeft dat gisteren bekendgemaakt. De Canadese minister van energieza- ken, Donald MacDonald, had eind vorige week al gezinspeeld op deze verhoging. In het nieuwe tarief is de toeneming verwerkt van het verschil tussen de binnenlandse prijs van Canadese ruwe olie, die is „bevroren” en de gangbare prijs op de wereldmarkt. In zijn maandelijkse toespraak voor de pers zei de heer Van Boven het te betreuren dat de drie confessionele par tijen („partijtjes, zo langzamerhand”, zo als hij zei), niet kunnen komen tot de vorming van een grote middenpartij, waarbij hij te kennen gaf dat het neu trale „middenkarakter” van een derge lijk partij voor hem belangrijker was dan het confessionele karakter. Hij sgna- leerlde bovendien een gevaarlijke ach teruitgang van de democratische gezind heid in de wereld. WEESP (ANP). Volgens de vakbon den is de Franse eigenaar Léonard van Porter in Weesp, een fabriek van stem- pelonderdelen, gisteren door zijn perso neel uit zijn eigen bedrijf gezet. Dat gebeurde volgens de vakbonden nadat de heer Léonard bekend had ge maakt, dat hij de al eerder aangekondig- de reorganisatieplannen waarover met de vakbonden de nodige conflicten wa ren ontstaan, wilde doorzetten. De reor ganisatie zou voor tien personeelsleden ontslag betekenen, de werknemers wer den hierover gisteren zo boos, dat zij de heer Léonard te verstaan gaven dat hij op straffe van een pak slaag maar beter vrijwillig kon vertrekken, waarna hij uit eigen beweging de fabriek verliet, zo deelde districtsbestuur N. de Jong van de Industriebond-NW mee. Volgens de heer De Jong hebben de vakbonden „alle begrip” voor de houding van het personeel. Het incident van gisteren volgt op een lange reeks con flicten tussen de directeur van het be drijf en de bonden. Een deel van het Weesper bedrijf (totaal 35 man perso neel) zou men willen verplaatsen naar Duitsland. De vakbonden stonden in principe niet afwijzend tegenover de re organisatie. Tijdens een gesprek op 20 december echter wees de directie alle vakbondseisen af. „We hebben zo het vermoeden dat de heren uiteindelijk via een achterdeurtje het bedrijf in Weesp helemaal willen sluiten en dat zij daarom niet op onze NEW YORK (AP). Het zogeheten economische wonder van Japan zou dit jaar kunnen veranderen in een economi sche ramp. Dit schrijft het blad „Busi- van die in toom Daarmee was overigens niet de vraag van een van de aanwezigen beantwoord of het Nederlandse bedrijfsleven mis schien wat laks was geweest in het ontdekken van nieuwe exportmarkten. Uit de enquête was namelijk gebleken dat een groot aantal bedrijven zich van af het moment dat de energiecrisis zich aandiende, had geworpen op het ontwik kelen van nieuwe afzetgebieden. Een groot aantal bedrijven heeft zich blij kens het onderzoek, ook intensief bezig gehouden met het inslaan van voorraden op grote schaal dan wel met het sluiten van contracten „op afroep”, die hun voorraadpositie moet veiligstellen. Op de vraag wat nu het wezenlijke verschil was tussen hamsterende huisvrouwen en ondernemers die elkaar bij de inkoop beconcurreren, wat sterk prijsverhogend werkt, antwoordde NCW-voorzitter mr. P. M. H. van Boven dat het bedrijfsle ven geen andere keus overblijft omdat het de taak heeft ook in de toekomst de hamsterende huisvrouwen te kunnen be voorraden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Uit een enquête, die door het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond is gehouden, is gebleken dat vijftien percent van de ondervraagde ondernemers de produktie al heeft beperkt in verband met sombere verwachtingen over onze economie. AMERSFOORT (ANP).— Gisteren hebben de directie van Erdal en de drie industriebonden, alsmede de Unie BLHP in beginsel overeenstemming bereikt over een sociaal plan en een afvloeiings regeling bij de reorganisatie van de Erdalvestigingen in Schiedam en Mij drecht. De geschillen en problemen rond deze reorganisatie zullen definitief uit de wereld zijn, wanneer de betrokken leden van de bonden ook akkoord gaan met de overeenkomst. Verder zou deze nieuwe instelling op de internationale markt moeten kunnen on derhandelen over de aankoop van aardo- lieprodukten. Bij wijze van voorzorgs maatregel hebben alle automobilisten in Noorwegen reeds een bonkaart ontvan gen voor benzine. De Canadese exportbelasting op ruwe olie zal op 1 februari a.s. worden ver- Auto’s. Ondanks de energiecrisis hebben de vier grote Amerikaanse automo bielfabrieken grote aantallen auto’s kunnen verkopen in het afgelopen jaar. American Motors leverde 12 per cent meer voertuigen af, General Motors 13 percent meer, Ford 6 per cent meer en Chrysler 12 percent meer. Drs. C. Th. A. Bennebroek, adjunct- secretaris van het verbond gaf gisteren op een persbijeenkomst een korte toe lichting op de cijfers die uit de enquête naar voren waren gekomen. De onderne mers, zo zei hij, vrezen wel degelijk een zeer nadelig effect van de oliecrisis. Hoewel het bij de enquête om een momentopname gaat, waaraan men geen absolute waarde kan toekennen, achtte hij de uitkomsten wel representatief. Men moet, zo zei hij, de uitslag van het een bril of een kunstgebit toepassen. Een andere, eveneens 37-jarige man verging het niet beter bij een ander Gerechtshof, in casu het Haagse. Het Hof gaf zelfs toe. dat het verlies van hoofdhaar ertoe zou kunnen leiden, een liche graad van invaliditeit aan te nemen, vooral als het ging om jeugdige personen of personen van het vrouwelijk geslacht. De appellant was echter geen van beide. En omdat hij van zijn kaalhoofdigheid niet van zijn stuk raakte ze geen „psychi sche stoornissen” veroorzaakte kreeg hij geen voet aan de grond. Een en ander heeft Japanse deskundi gen al tot de slotsom doen komen dat 1974 voor de Japanse economie het slechtste jaar kan gaan worden sinds het einde der jaren ’40, aldus het blad. Een van die deskundigen voorzag een daling van het bruto nationale product met een kleine 7.5 miljard dollar en een terug gang van de industriële productie met 30 percent, alsmede de komts van een groot aantal faillissementen en, tegen het ein de van het jaar, het ontstaan van een algemene paniek. Optimisten onder de Japanse deskun digen, aldus „Business Week” menen dat de economische groei gelijk zal blijven aan die van 1973, dus 9 percent zal zijn, en van officiële zijde in Tokio wordt geloofd in een groei van 2.5 percent. Maar de vakbonden, aldus het Ameri kaanse blad, stellen hoge looneisen, hier en daar tot 30 percent, en veel onderne mingen hebben zich hier al bij neerge legd. In kringen van azkenlieden en indus triëlen heerst op het ogenblik sterke kritiek op premier Tanaka omdat die niet beslissend genoeg is opgetreden om te trachten de druk te verlichten. De zeer voorzichtige aanpak van de dingen in het omzichtig nemen van beslissin gen dragen ook bij tot het minder popu lair worden van de regering in Tokio^ adus „Business WeekT. De heer De Boon vraagt zich af of men dat ook doet als het aantal miljo nairs in ons land zich heeft vermeer derd. „Wordt hun inkomensgroei op dat zelfde goudschaaltje gelegd en tot in duizendsten van percenten berekend? „Welnee”, zegt de heer Boon, „geen sterveling die daar het hoofd over breekt. Bij dit alles dient nog te worden bedacht, dat de betaling van het mini mumloon in de praktijk op vrij forse schaal wordt ontdoken’. Als voorbeelden noemde hij het toene mende nationalisme, met name in de EEG-landen. Opflakkerende militaire conflicten, gepaard gaand met vergrote paraatheid van militaire onderdelen, de Watergate-affaire in Amerika, een land, dat, zoals hij zei, voor de Westerse economie van vitaal belang is en de Engelse economische crisis. We zijn, zo zei hij, de koude oorlog wel te boven gekomen, maar in plaats daarvan hebben we een groot aantal haarden, waar de conflictstof ligt opgestapeld, teruggekre gen. De vice-voorzitter van het NVV de heer A. de Boon zegt over dit angstval lig gereken’ (14 stemmen voor het werk- nemersstandpunt, 12 voor dat van de werkgevers en 11 voor de kroonleden): „hoe lager het inkomensniveau, des te zwaarder de inzet van instituten en wetenschappelijke argumenten, opdat al le gevolgen van een minimale verhoging maar onder een microscoop kunnen worden bestudeerd”. AGO. Het AGO-verzekeringsconcem heeft volgens een voorlopige bereke ning een omzetstijging van negen per cent geboekt. De omzet over 1973 bedroeg ca. 648 miljoen gulden tegen 594 miljoen in 1972. Kaalhoofdigheid is voor dames er ger dan voor heren, dat lijdt geen twijfel. Zo denken kennelijk de rech ters in belastingzaken er ook over, want tot dusver hebben heren geen schijn van kans gehad. Dat ervoer een heer van 37 jaar, die een haarstukje had aangeschaft, niet op medisch advies. Hij had een reeks argumenten waarom in zijn geval sprake was van ziektekosten. Ik ben, aldus redeneerde hij, tamelijk klein van postuur en ik vervul een representatieve functie en dan is het niet plezierig om op je 37e jaar al met een kaal hoofd rond te lopen. Bovendien is 37 jaar een te jeugdige leeftijd om al kaal te zijn. Er zit daarom een element van ziekte in, dat te vergelijken is met uitvallen van delen van het gebit of het achter uitgaan van het gezichtsvermogen. En aangezien het verlies van gebit of van gezichtsvermogen vormen van ziekte zijn, is ook verlies van hoofd haar, als men nog betrekkelijk jong is een vorm van ziekte. Zowel de kosten van een kunstgebit, dat de gevolgen van het verlies van een gebit moet ondervangen, als een bril, die het gezichtsvermogen ondersteunt worden bij aanschaf tot de ziektekos ten gerekend. Zo dan ook een pruik, die het verlies van hoofdhaar ver helpt. Het was allemaal vernuftig opgezet en, naar wij menen, helemaal niet zo gek. Er zat heus wel iets in de gemaakte vergelijking. Alleen het succes bleef uit. Het Gerechtshof, dat over de zaak moest beslissen plaatste de lakonieke opmerking, dat het haarstukje niet gediend had tot be strijding van een ziekte, die zich/ bij de betrokkene had voorgedaan. Dat was een slag in de lucht, want dat had de appellant niet beweerd en dat zal ook geen redelijk mens beweren. Net zo min als een kunstgebit zou maken, dat het eigen gebit niet verlo ren gaat. Het Gerechtshof overwoog dan ook verder dat de pruik niet gediend had „teneinde een uit ziekte of invaliditeit voortgekomen lichame lijke gebrekkigheid geheel of gedeel telijk op te heffen.” Daarom ging een vergelijking met brillen of kunstge bitten niet op. Bovendien woog zwaar, dat de pruik niet op medisch advies was aangeschaft. onderzoek niet uitsluitend negatief be oordelen, omdat ook gebleken is dat de slagkracht en de flexibiliteit van het bedrijfsleven toch wel van dien aard zijn dat een deel van de moeilijkheden is op te vangen. Dat ontlokte aan een van de aanwezi ge journalisten de vraag of dan in het verleden de Nederlandse ondernemers maar een beetje aangemodderd hadden en nu plotseling gaan ontdekken dat het ook efficiënter kan. Een woordvoerder De oliewerker wordt door de Shell benadeeld, omdat de Shell volgens con tract aannemers op haar terrein heeft aangetrokken om werken uit te voeren. Dit spel, aldus vakbondsleider Spencer, speelt de Shell om zogenaamd het werk goedkoper door aannemers te laten uit voeren en dit is in strijd met resolutie nummer 44 van het Petroleum Comité van de Internationale Arbeidersorgani satie (ILO). „Shell Curacao neemt geen aannemer aan in verband met zijn vakmanschap, maar neemt deze om goedkoper te kun nen werken,” aldus de PWFC-voorzitter Spencer. In zijn jaarrede zei hij verder nog, dat het een feit is „dat Venezuela op de Antillen loert met argusogen. Een feit is ook dat de Nederlandse Antillen nooit onafhankelijk zullen wórden”. Hij zei tenslotte van mening te zijn dat Neder land, dat de meeste haast heeft met de Antilliaanse onafhankelijkheid dit zuiver doet om het internationale imago en hiervoor een tamelijk hoge prijs moet betalen. Wanneer we nu de mogelijke fiscale consequenties gaan overzien eerst een paar opmerkingen vooraf. Het gaat er hier om of de aanschaf van een pruik leiden kan tot belastingaftrek wegens buitengewone lasten. Van die buitengewone lasten kent de wet te genwoordig drie categoriën: kosten ter voorziening van het levensonder houd van bloed- en aanverwanten; kosten van ziekte en wat daarmee annex is en kosten van eigen studie. We kunnen daar nu niet verder op ingaan, maar het is duidelijk dat het hier om ziektekosten gaat. De vraag is dan: kan de aanschaf van een pruik aftrek wegens ziektekosten ten gevolge hebben? Dat moge op het eerste gezicht een wat gekke vraag lijken, maar dat is het toch eigenlijk niet. Wel is het een vraag, die niet zo gemakkelijk te beantwoorden is, want het gaat er in laatste instantie om, in hoeverre kaalhoofdigheid als een „ziekte” is te beschouwen. Een 46-jarige heer heeft het be staan, zijn zaak aan het oordeel van ons hoogste rechtscollege te onder werpen, maar resultaat heeft hij even min kunnen boeken. En toch stelde hij, dat zijn kaalhoofdigheid gevolg was van een ziekte in zijn jonge jaren en dat ze hem erg hinderde. Het gaf allemaal niets. De Hoge Raad overwoog, dat bij mannen van deze leeftijd kaalhoofdigheid een normaal verschijnsel is, dat „als zodanig wordt aanvaard”. Wij weten niet, of ons hoogste rechtscollege voor deze over weging bij eigen haargroei is te rade gegaan, maar de vraag rijst wel, of mannen met haar op hun 46ste dan normaal zijn. Het geheel overziend lijkt het jam mer, dat geen van de heren een medisch advies had, zoals de dame, die het wel haalde. Het is zeer waar schijnlijk. dat dan ook een van de heren het begeerde doel had kunnen bereiken. Het argument van de „waardevertegenwoordigende” zaak was dan voor het medisch advies bezweken. Maar de rechtspraak voelt er blijkbaar niet voor, om elke aan koop van een pruik als ziektekosten te accepteren. Tabak. In Bremen is in 1973 minder tabak uit Indonesië geveild dan in 1972. Ook bracht de tabak minder op. Indonesische deskundigen zijn van mening dat dat deze gang van zaken te wijten is aan een grotere wereld- produktie van tabak, een slechtere kwaliteit van de Javatabak, geringere voorraadvorming van de Europese fa brikanten en de revaluatie van de Duitse mark. Vandaag zullen de leden zich kunnen uitspreken, zo verklaarde de heer J. Evers, bestuurder van de industriebond NKV. Een woordvoerder van de Erdaldi- rectie zei desgevraagd dat de stellige indruk bestaat, dat de vertegenwoordi gers van de bonden met een positief advies bij hun leden zullen komen. De heer Evers verklaarde daarop dat de bonden dat inderdaad zullen doen. Niet onvermeld mag blijven, dat het Gerechtshof ook nog kwam aan dragen met het argument, dat een waardevertegenwoordigende” zaak was verkregen. Volgens vaste jurir- prudentie is in dit geval geen bui tengewone last aanwezig. Maar met het begrip wordt wel wat eigenaardig omgesprongen. We vragen ons in ge- moede af, welke waarde in het eco nomisch verkeer een gedragen pruik nu eigenlijk vertegenwoordigt. Men kan het begrip dan net zo goed op eisen willen ingaan”, zo verklaarde de heer De Jong. Volgens hem is het hele bedrijf „een louche zaakje vol met on duidelijkheden. De hele affaire zit ver moedelijk aan alle kanten fout”, zo is zijn indruk. De bonden is het bijvoor beeld niet eens duidelijk of de heer Léonard de werkelijke eigenaar van Porter is. Vandaag gaan de bonden met het personeel praten over wat er nu verder moet gebeuren. In een poging om meer over het bedrijf te weten te komen willen de vakbonden voorts contact op nemen met de bankrelaties van Porter, het bankbedrijf Van Lanschot. WILLEMSTAD. Shell Curacao handhaaft nog steeds het verdeel en heers systeem, aldus de voorzitter van de Petroleum Werkers Federatie Cu racao, Hubert Spencer in zijn nieuw jaarsboodschap. De Shell speelt nog steeds de ene aannemer tegen de andere uit, zo voegde hij er aan toe. MAASTRICHT (ANP). De Algeme ne bond van werknemers voortgekomen uit de Algemene bond van werknemers in het mijnbedrijf dringt er bij de regering op aan, de mijnsluitingen on middellijk stop te zetten. De bond zegt in een brief dat de grondslagen van het mdjnsluitingsbeleid in verband met de oliecrisis herzien moeten worden. Zowel de economische als de sociale aspecten van het mijnslui- tingsbeleid komen, aldus de bond door de oliecrisis in een volkomen ander daglicht te staan. Het verloren laten gaan van honderden miljoenen tonnen steenkolen voor de energievoorziening acht de bond onder de huidige omstandigheden ontoe laatbaar. Zij eist van de regering de steenkoolwinning in Zuid-Limburg voort te zetten. Daarbij moet ook worden gedacht aldus de bond, aan de exploita tie van de staatsmijn Beatrix in Midden- Limburg.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13