EisVóór woensdag rest van salaris Sensationele nederlaag van Bessems VULTINK BEHEERST TOERNOOI UITGEEST Biljartstand Dave Bedford Sterk spel van Van der Smissen Hollink hard aangepakt Hennie Blom naar Typsoos Eén winnaar in de toto Pinter: Uitstekende kans op kampioenschap Het had erger gekimd met de selectie voor de w.k. Timman liep verder uit Brazilië begint op 4 maart... 1 a I 'S. OSGOOD NA CONFLICT TE KOOP SJÖBRAND VIEL OP I iBÊ R JEUGDSCHAAKTOERNOOI IN GRONINGEN 17 1974 JANUARI V R IJ D A G 4 Geld I Profschaatsers zetten mes op de keel Wiso (Van onze sportredactie) nog Maar het heeft voor de WISO als (Van onze sportredactie) Jean Bessems: tegenvallende start (Van onze sportredactie) DEN HAAG (ANP). De enige deel- a.: ,65 -98 an Om even een partje van de kosten onder de loupe te nemen, pakken we de post zakgeld. Elk land krijgt be taald voor 25 personen. Zij mogen per dag rekenen op 120 Mark zak geld, dus totaal 3000 Mark. Het comi té betaaft van 10 juni tot en met 10 juli, afgerond 30 dagen, hetgeen in houdt dat elke equipe 90.000 Mark Neuberger: alcohol verboden in sta dions geld om de rijders te betalen. Drijven de schaatsers de zaak op de spits, dan is het afgelopen met de WISÓ”. 72.72 25.00 48.66 24.55 25.41 19.44 12.33 WELLINGTON (AFP-SID). Da ve Bedford, de Engelse wereldrecord houder op de 10.000 meter hardlopen met 27 minuten en 30.8 seconden, heeft in Wellington verloren van de Nieuwzeelander Dick Quax. Het tweetal liep tegen elkaar in een 5000 meter als voorbereiding op de spelen van het Britse gemenebest, die eind van de maand in Christ church worden gehouden. Quax ver sloeg Bedford in de eindsprint. I n- in en GRONINGEN (ANP>. De 20-jarige Hongaarse schaakmeester Joseph Pinter heeft zich in de voorlaatste finale-ronde van het Niemeyer jeugdschaaktoernooi in Groningen uitstekende perspectieven verschaft voor het Europees junioren kampioenschap dat aan dit toernooi is verbonden. Er is donderdag, voorafgaande aan de Nederlandse huwelijksreceptie van Kees Verkerk in Puttershoek, uitvoe rig gesproken over een come-back van Vissers als manager, maar dat FRANKFURT. Twee jaar hebben 98 bij de FIFA aangesloten voetbalnaties de tijd gehad om te komen tot de „zestien gelukkigen”, die van 13 juni tot en met 7 juli van dit jaar strjjden om de titel van wereldkampioen. Op 11 novem ber 1971 gaven Malta en Hongarije (0—2) in La Valetta het startschot voor de kwalificatiewedtrijden. Nu zijn vijftien deelnemers bekend, hoewel de Italiaan dr. Artemio Franchi nog altijd met een dankbetuiging van de Russen in de zak loopt. UITGEEST. Voor Hans Vultink valt er in het in Uitgeest begonnen nationaal biljartkampioenschap 47-2 niet zo gek veel te verdienen. Van uitzending naar de Europese titelstrijd in het Spaanse Alicante en die van de wereldtop in Buenos Aires is hij als Europees- en wereldkampioen 1972 al zeker. Het voordeel daarvan voor Vultink is, dat hij volkomen ontspannen aan het biljart staat, dat hij daardoor moei teloos overwinningen op Wim van Deventer en Jean Bessems behaalde en dat hij in die partijen een zo fraaie moyenne opbouwde dat zelfs een nederlaag op de tweede of de derde dag van dit toernooi hem nauwelijks kan deren. De stand in het Nederlands kampi oenschap 47-2 na twee ronden is: (resp. pnt., hs., alg. gem.): Vultink Van der Smissen Velthuis Van Deventer Vet Feeke Bessems Van Nijnatten 287 160.00 246 161 151 186 150 144 39 Mocht de begroting rondkomen en mochten de kijkers toestromen, dan zit Neuberger met het „probleem-pu- bliek”. Hij zegt: „De bezoekers aan de Ol. Spelen hebben zich keurig ge dragen. Ze waren enthousiast, maar het enthousiasme ging zelden te ver. Daar streven ook wij bij deze WK naar”. Om dichter bij dat doel te komen, heeft Neuberger een verbod op de verkoop van alcoholische dran ken in de stadions afgekondigd. Fris dranken worden uitsluitend in plastic flesjes verkocht. aandachtige publiek in het onzekere liet maar in het eindspel toch moest capitu leren. De Bulgaar Inkiov kwam vrij vlot remise overeen met Peter Mack. De partij tussen de Brit Mestel en de Roe meen Urzica werd afgebroken. In de b-poule remiseerde de Zuidsla- viër Marjanovic met de Tsjech Spacek. Hij kreeg hierdoor de Zuid-Afrikaan Nigell Bloch naast zich. Bloch kwam gemakkelijk tot winst, omdat de Mona- gask Anselmo van het strijdtoneel weg liep. Hij verloor door tijdsoverschrijding. De nationale jeugdkampioen Miendert van der Linde verloor van de Zweed Wedberg. De stand in poule A: 1. Pin ter (Hong) 6V2 pnt.; 2. Makarysjev (Rus) 6; 3. Kuli- gowski (Polen) ö'/a; 4 en 5. Inkiov (Buig) en Mestel (GB) 4; 6 en 7. Mack (W-Dld) en Bjarnason (IJsl) beiden S'/a; 8. Urzica (Roem) 3; 9 en 10. Koopman (Ned) en Goonnachtigh (Belg) beiden S. RIO DE JANEIRO (Reuter). Het Braziliaanse voetbalelftal zal ter voorbereiding op de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap negen wedstrijden spelen. De Brazilianen maken op 18 febru ari de namen bekend van de 22 spelers, die aan het eindtoernooi zul len deelnemen. Deze spelers zullen van 4 maart tot en met het wereld kampioenschap met elkaar leven, trainen en spelen. Het trainingskamp wordt even buiten Rio de Janeiro opgeslagen. Daar zullen de tweeën twintig worden klaargestoomd voor het eindtoernooi. Tijdens het trai ningskamp zullen de Brazilianen in een tijdsbestek van 42 dagen negen oefenwedstrijden spelen. DEN HAAG. De ineenstorting van de WISO, de profschaatsgroep, lijkt een onafwendbare zaak. Donder dag hebben de rijders bij monde van Ard Schenk geëist dat het tweede deel van hun jaarcontract vóór woensdag betaald moet zijn. Zo niet, dan zal de groep weigeren op die dag voor wedstrijden af te reizen naar Zweden, Het ziet ernaar uit dat het restant van het WISO-bestuur bij gebrek aan financiële middelen niet aan die eis kan voldoen. Dat zegt althans Ton Vissers, die officieel weliswaar niet meer bij de WISO hoort, maar er wel een grote greep op heeft. „De sponsors die dat geld op tafel moeten brengen”, aldus Vissers, „willen per sé dat ik hun zaken behartig maar ik ben steeds niet terug bij de WISO. Dus zullen die centen er niet komen”. ZANDVOORT Cardinals trainer Hennie Blom zal voorlopig Cees Burgert opvolgen als trainer coach van Typ soos - Lions. Zoals bekend werd de oefenmeester van de Zandvoortcrs voor geruime tijd uitgeschakeld door een ern stige maagbloeding. In afwachting van zijn terugkeer zal Blom de trainingen leiden. In de achtste ronde kwam hij door winst tegen Hendrik Koopman op punt. Zijn naaste rivaal, de Pool Adam Kuligowski moest tegen de IJslander Bjarnason optornen, die steeds het initia tief had en won. Kuligowski kwam op een punt achterstand van Pinter, die het in de laatste ronde moet opnemen tegen de Westduitser Peter Mack, terwijl Ku ligowski in de negende ronde achter het bord moet tegen de Rus Sergei Maka rysjev, die een half punt minder heeft dan Pinter. Makarysjev kwam in de voorlaatste ronde tot winst tegen de Belg Goormachtigh, die lange tijd het Na zijn huwelijk in Noorwegen, gaf Kees Verkerk donderdag in Puttershoek een receptie voor Nederlandse relaties. Aan dat feestelijke gebeuren ging in Verkerk’s café een pittige Wiso-vergadering vooral. Op de foto Kees Verkerk en echtgenote tijdens de receptie met Anton Huiskes en Ard Schenk. consequentie dat de contacten met de sponsors stuk zijn. Mocht er op korte termijn in deze situatie niets veran deren, dan is er volgende week geen 4 4 4 2 2 0 0 0 zakgeld incasseert. Vermenigvuldigd met 16 (ploegen) een post van 1.440.000 Mark. De Sovjets hopen dat Franchi hem zaterdag, vlak voor de loting in Frankfurt, te voorschijn zal halen om alsnog te proberen de Chilenen te dwingen tot een beslissingswedstrijd op „schoon” terrein. Tot nu toe ech ter wijst alles op deelname van Chili en de enige vraag die blijft is: komt Spanje dan wel Joego-Slavië naar West-Duitsland? Vertegenwoordigers van belde landen onderhandelen za terdag over de datum van hun duel. Het organisatiecomité in West- Duitsland en de secretariaten van de FIFA en zelfs de UEFA hadden han denvol werk. Alles leek gladjes te verlopen, maar de Russen gooiden de knuppel in het hoenderhok met hun weigering in het stadion van Santiago te spelen. In Haiti werd een farce- toernooi gespeeld, Zweden en Oos tenrijk duelleerden extra, evenals Australië en Zuid-Korea. Het had erger gekund. Immers, in 1970 brak er een complete burgeroorlog uit toen El Salvador en Honduras hun beslis singswedstrijd uitvochten. Er vielen doelpunten, maar veel meer doden. gebeurde zonder succes. Vissers: „Ik wilde uiteraard financiële zekerheid en vrijheid van handelen. Op beide punten wilde men niet aan mijn verzoeken tegemoet komen. Enkele bestuursleden, met name Schenk sr. en Barel, stonden achter me, maar het merendeel niet. Ik kreeg geen garantie over procenten van de winst en voor onderhandelingen met spon sors wilde de WISO me geen carte blanche geven. Daarmee verviel voor mij de mogelijkheid terug te komen. HASTINGS (Reuter). Jan Tim man heeft voor de derde achtereen volgende maal in het internationale schaaktoernooi van Hastings gewon nen. Timman versloeg in de zevende ronde de Cubaan Silvino Garcia in 31 zetten. Door zijn winstpartij en het feit dat zijn grootste concurrenten Laszlo Szabo (Hong) en Gennadi Koetsjmin (Rus) remise overeenkwa men met resp. Stean (GB) en Suttles (Canada) heeft Timman nu met één punt voorsprong de leiding. De Ne derlander verzamelde zes punten. Stand na zeven ronden: 1. Timman 6 pnt. 2-3 Koetsjmin en Szabo, beiden 5. 4. Gligoric 4,5. 5-7. Adorjan, Keene en Tal allen 4. 8-9. Hartston en Suttles beiden 3,5. 11-13. Basman, Benkoe, Pytel, Stean allen 3. 14. Gar cia 2. 15. Rellstab 1,5. 16. Miles 1. ZEIST, (ANP). De tuchtcommissie van het betaalde voetbal heeft twee trainers gestraft. Hennie Hollink van Roda JC werd een boete opgelegd van 500 gulden en daarnaast is hem voor waardelijk, met een proeftijd van een jaar, het recht ontzegd gedurende een maand zijn functie als trainer uit te oefenen. Trainer Van Baaren van Fortu na (VI) kreeg een boete van 250 gulden. Hollink werd gestraft omdat hij na de wedstrijd FC Utrecht-Roda JC een agressieve houding had aangenomen te genover scheidsrechter Berrevoets. De tuchtcommissie sprak verder onder andere nog de volgende straffen uit: Haarlem: F. van dër Zwaan, 3 wedstrij den geschorst, AZ’67: E. Schaafstra, voorwaardelijke schorsing omgezet in effectieve schorsing voor een wedstrijd (Mol van AZ werd vrijgesproken), Tel star: R. Baan, twee wedstrijden ge schorst plus een voorwaardelijk, C.H. van Honk, twee wedstrijden voorwaar delijk. nemer die een kolom foutloos invulde in de laatste toto van 1973 (nummer 24) zal, indien er geen reclames komen, een prijs krijgen van 163.400 gulden. De uitslag van toto 24, spelend in het weekeinde van 29 en 30 december 1973 is: 361.638 deelnemers zorgden voor een inleg van 772.578 gulden. Voor de vier prijzen was een bedrag beschikbaar van 326.800 gulden. Eerste prijs, 81.700: een winnaar. Tweede prijs, ƒ81.700: 35 winnaars die elk (bruto) 2334,20 ontvangen. Derde prijs, 81.700: 514 winnaars, die elk 158,90 krijgen. Indien voor 30 januari geen reclames worden ingediend, gaat de extra premie van 81.700 gulden naar de winnaar van de eerste prijs. OSLO. De Noor Sjöbrand heeft tij dens de nieuwjaarsschaatswedstrijden in Oslo de aandacht op zich gevestigd door bij de all rounders de eindoverwinning te behalen. Hij zegevierde op de 1500 meter in 2.06.13. Claesson was 2e in 2.08.60. Sten Stensen bleek de snelste over de 10 kilometer: 16.04.78. In de sprintersklasse zegevierde de Zweed Olof Granath. Hij won de 1000 meter in 1.23.19. Björang was de snelste op de 500 meter (39.82) en eindigde als eerste in de algemene rangschikking. Het eindklassement: All roundersklasse1. Sjöbrand 178.559. 2. Claesson 179.054. 3. Stensen 179.965. strijden kunnen 2.569.500 mensen ko men kijken. Zij zorgen dan voor een inkomstenpot van 43.745.000 Mark. Nog vóór de loting meldt Neuberger dat 40 percent van de kaarten „blind” is verkocht. Dat wil zeggen dat de kopers geen idee hebben welke lan den ze te zien krijgen op hun kaartje. Het Wald-stadion in Frankfurt zit op 13 juni, bij Brazilië tegen de (nu nog) onbekende opponent, vol. Tevens hoopt Neuberger dat alle stadions waar West-Duitsland speelt, uitver kocht zijn, maar bij de momenteel door de computer berekende voor spelling ligt het dekkingspercentage op 77 percent (ongeveer 38 miljoen Mark.) Van wie hij zou moeten verliezen is overigens duister. Alleen het jonge bil- j arttalent Christ van der Smissen uit Sint Willebrord die in zijn gewonnen openingspartij tegen Jan Feeke een serie van 242 wist te produceren en ’s avonds Van Nijnatten met 400-39 in vier beur ten knap liet staan blijkt in staat de Groenloër partij te bieden. Dat Vultink toch zo nadrukkelijk voor een nieuwe titel staat te spelen is waarschijnlijk een gevolg van zijn eerzucht plus zijn routi ne en klasse die hem een dikke streep voor geven op de concurrentie. Een andere stimulans is er nauwelijks. LONDEN (Reuter). De Londense voetbalclub Chelsea heeft twee spe lers op de transfer lij st geplaatst. Het zijn steraanvaller Peter Osgood en middenvelder Alan Hudson. De reden is, dat beide spelers donderdagmorgen niet op de training zijn verschenen. In eerste instantie waren zij door het bestuur van Chelsea voor een week geschorst, maar nadat de spe lers lieten weten, dat zij dan liever wilden vertrekken, werden zij door de club onmiddellijk op de transfer lijst gezet. Osgood en Hudson moeten het recordbedrag v an 500.000 pond sterling 3.250.000) opbrengen. Os good was al eens eerder op de trans- “ferlijst geplaatst, maar besloot na twee weken toch maar te blijven. Ook het enfant-terrible van Man chester United, George Best was don derdag weer in het nieuws. Op de donderdagtrainling van Manchester United schitterde hij d oor afwezig heid. In Engeland vermoedt men, dat door de slechte resultaten van de Mancunians, Best weer last heeft ge kregen van zijn vroegere kwaal, het regelmatig wegblijven van de trainin gen. Toen de Westduitsers zich kandi daat stelden voor de organisatie van het tiende wereldkampioenschap voetbal, beseften Herman Neuberger en zijn staf dat het „grapje” vele miljoenen zou kosten. Dat besef dringt met de dag dieper door, hoe wel op het kantoor aan de Otto- Fleck-Schneise, in de buurt van het Frankfurter vliegvefd, geen paniek toestand ontstaat. Men heeft de zaken goed in de hand. Niet echter de opkomst van de toeschouwers. Goed, bij de 38 wed- Vultink, die in het 47-2 alleen nog het record geprolongeerde serie mist (met ruim 2000 in handen van de Belg Ludo Dielis), realiseert zich ongetwijfeld dat hij dat record gezien de bepaald niet optimale omstandigheden waaronder hij in het sfeervolle maar kleine en rumoe rige biljartzaaltje in Uitgeest speelt niet kan verbeteren. Hij weet verder dat als een van zijn concurrenten de titel pakt, die mee mag naar Alicante. Maar Vul tink („Ik ben er ten opzichte van vorig seizoen in vorm beslist niet op achteruit gegaan”) voelt zich zo zelfverzekerd en sterk dat hij de steun van een landge noot in Spanje niet nodig lijkt te heb ben. De sensatie van de eerste dag was overigens niet het sterke spel van Vul tink, maar de nederlaag die Jean Bes sems samen met Van der Smissen als grootste concurrent van de titelverdedi ger gedoodverfd, tegen Enschedeër Ben Velthuis leed: 300-189 in 15 beurten. Bessems had nauwelijks een excuus voor zijn droevig slechte spel. „Ik maak me veel te druk als het in zo’n partij niet gaat zoals ik wil. Dan durf ik op het laatst geen stoot meer te maken. Misschien ben ik te gespannen geweest doordat ik me teveel van dit toernooi heb voorgesteld.” Het optreden van Velthuis, nota bene als invaller naar Uitgeest gekomen, was voor het publiek een verrassing; voor de twee meter lange Enschedeër zelf niet: „Het spel was wel niet zo goed want het materiaal is toch wel moeilijk hier, maar ik dacht: laat ik nou eens een keer stoppen met het verliezen van de eerste partij van het toernooi. Ik ben voor de twee punten gaan knokken en dat is goed afgelopen omdat ik me toch wel beter in vorm voel dan vier weken terug bij het kampioenschap 47-1 in Amersfoort toen ik als gevolg van ope raties aan m’n armen drie weken niet had kunnen trainen.” De tv brengt aan rechten nog eens 18 miljoen in, de reclame in dë stadions 20 miljoen en de verkoop van medailles, boeken, grammofoon platen (het nationale elftal zong: „Voetbal is ons leven”) en de mascot tes Tip en Tap moeten 10 miljoen in de kassa brengen. De totale kosten zijn echter ge raamd op 80 miljoen. Die moeten worden opgebracht, wil de Duitse voetbalbond 10 miljoen in eigen zak kunnén steken, willen de 16 deelne mers 65 miljoen verdelen en wil de FIFA er ook 10 miljoen beter van worden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17