Onderzoek naar Oliecrisis maandag weer ter tafel binnen EEG- en OPEC-landen Mi voortbestaan Ontwikkelingslanden als eersten kind van de rekening Nixon zou reis naar Europa weer uitstellen Cl in Zuidafrikaanse m mijnramp eist tien levens vliegtuig meenemen BW St Subfaculteitsraad bespreekt kwestie-Daudt dit mg] „Dennendal” d il d Is „Minder handbagage in T: □□□En E. L. Cord VEB Advies ter verhoging van veiligheid 99 Waarschijnlijk meerderheid voor bestuursvoorstellen Huldiging van prof. Tenhaeff Echtpaar komt om bij autobotsing 1974 V R IJ D A G JANUARI 4 2 VRIJ overleden Inflatie Geen eenheid Middenfractie Grote vraag Onder protest (Van onze Haagse redactie) Prijzenoorlog olielanden-Westen dreigt 2 (Van onze Amsterdamse redactie) -3 i 6 ZATERDAG 5 JANUARI Hetzelfde geldt voor de in de raad De tientallen ontwikkelingslanden die zich in dezelfde positie als India bevin- HOI^ olieind meldt die gis LOJ haar kaans sinds op he tie on De prijzenoorlog die zich nu aandient, is in feite aangekondigd door de sjah van Perzië, die op 23 december, na de 21 16 4 4 4 3 5 3 6 4 5 9 4 16 12 9 8 2 1 2 15 12.34 20.34 uur uur 0 0 en de UTRECHT (ANP). Het bestuur van de studievereniging voor psychologische research houdt op 18 januari in restau rant Hoog Brabant in Utrecht een re ceptie ter ere van prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, die dan 80 jaar wordt en meer dan 40 jaar parapsychologie doceert in Utrecht. Hij is nog steeds buitengewoon hoog leraar aan de rijksuniversiteit in Utrecht en directeur van het parapsychologisch instituut in Utrecht. In het comité van aanbeveling voor deze huldiging hebben vele vakgenoten uit de hele wereld zitting genomen. Prof. Leemans, die bezig is een mid denfractie te vormen, zei het voorstel van het college van bestuur globaal te ondersteunen. Hij vond het voorstel niet ideaal, maar zei zijn bezwaren opzij te willen zetten om tot een werkbare situ atie binnen de subfaculteit te komen. Naar zijn mening is de politieke situatie in de raad veranderd. Hij pleitte er daarom voor een eventueel besluit van de subfaculteitsraad tot één jaar te be perken. Een nieuwe raad moet zich er over uitspreken, zei hij. SCHIPHOL (ANP). „Neem minder handbagage mee aan boord,” is het drin gende advies van zowel de rijkspolitie dienst luchtvaart als de luchtvaartmaat schappijen aan het gehele reizigerspu bliek ter verhoging van de veiligheid in de lucht. 1974 bevindt India zich als staat dus in dezelfde positie als de circa 200 miljoen van zijn inwoners die onder de (Aziati sche) armoedegrens leven: het staat met lege handen. Khaled zed verder dat de beperking van de Arabische olieproduktie uiter aard een nadelige uitwerking heeft; de enorme prijsverhoging is echter de zwaarste klap voor Afrika. Volgens Khaled moet er een oplossing worden gevonden opdat „de onschuldige lan den”, waaronder Afrikaanse landen, worden geholpen. „Ter verhoging van hun eigen veilig heid wordt de passagiers gevraagd de handbagage te beperken tot een overjas en een handtas, aktentas, of diplomaten koffertje,” aldus majoor Gerritsen, die verwacht dat hierdoor de vertragingen, die door de controles op passagiers en bagage ontstaan, beperkt zullen kunnen worden. Dezer dagen zijn plannen gereed gekomen om de omgeving van het stati on in Hilversum en een groot deel van de binnenstad een heel ander aanzien te geven. De bouwkosten worden op 20 miljoen geraamd. Ook schijnl deze n legers sloten, kondig dat oc zo’n missch demili pen er Volg van ol lijkt v voor 1 duktei worde oliebrt kust, In i China Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven z^o zzo n zzw zo z wnw z z 5 16 14 -2 11 0 8 13 12 0 2 6 8 8 0 1 -2 6 13 4 JEJ nistei kome Israel in Ge ton o trekk niet t van t king i Zegs terdeg Israels gebied „Drie scheid! Israeli: Egyptt zijn ei Israel heid”, He publ „Goe were dat gaat de ti voor „in valu dere Vc Buit boek binn strot voor hout binn Krei echt te s e*u MC heeft 24 ui het Solzj offic „een berei Sovj -2 0 0 0 5 12 1 0 4 1 0.3 42 5 0.1 0 0 34 0 0 16.43 5.29 0.1 0 0 0 0 o 0.1 o 0.4 0 0.2 0 0 2 0.1 0 0 0 9 2 6 -3 2 5 8 -6 7 3 2 9 4 3 3 0 Ww in Mumdr bultenünd (ter vergelijking: Nederland met 13 mil joen mensen verbruikt 25 miljoen ton). India moet in 1974 circa 18 miljoen ton olie invoeren. Daarvan is 80 percent bestemd voor de industrie. Deze invoer kost India waarschijnlijk 10 miljard roe pees, ofwel vrijwel de gehele reserve van het land aan goud en deviezen. Na jard dollar vergeleken met vorig jaar 400 miljoen dollar”. Dit verklaarde de Soedanese minister van buitenlandse zaken, Mansour Khaled, gisteren in de hoedanigheid van voorzitter van de zeven landen tellende oliecommïs- sie van de Organisatie voor Afrikaan se Eenheid. De energiecrisis is maandag op nieuw een van de belangrijkste on derwerpen van gesprek van de negen ministers van buitenlandse zaken van de EEG-landen die dan in Brussel bijeenkomen. De enorme stijging van de prijzen voor ruwe olie en een mogelijke harmonisatie daarvan, vor men het belangrijkste onderwerp van beraadslaging voor de landen van de De Nederlandse Spoorwegen berich ten, dat het Britse treinverkeer zondag door stakingen geheel stil zal komen te liggen. Dat betekent, dat reizigers die op die dag per boot naar Engeland gaan, niet per trein maar met bussen van de havens naar Londen Zullen worden ver voerd. Hoog water Laag water ZATERDAG 5 JANUARI (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Tussen de olieproducerende landen en de industrie landen van het Westen alsmede Japan dreigt een prijzenoorlog te ontstaan die tot catastrofale gevolgen voor de hele wereldeconomie kan leiden. De jongste prijsverhogingen die door de olielanden zijn gemaakt, hebben al rampzalige consequenties voor een zeer groot aantal ontwikkelingslanden. Bij Hooghalen reed de wagen van de heer Schenkel bij het inhalen frontaal tegen een tegemoetkomende vrachtauto. Het echtpaar was op slag dood. En om de op de voorwaarde van de sjah terug te komen (geen prijsverhogin gen van eindprodukten om de inflatie in te perken): daaraan zal evenmin worden voldaan. In vrijwel alle westelijke lan den worden de gestegen kosten voor olie wel doorberekend, met als gevolg dat de inflatie dit jaar een ongekende omvang zal aannemen. „Machiavelli”, een nauw met de AS VA verbonden studentengroepering in de subfacultèitsraad, wil het stuk van het college van bestuur in principe als uit gangspunt nemen. Wel maakte de heer Becker het voorbehoud dat hij door de vakantie nog niet zijn achterban had kunnen raadplegen over de 24 studie punten. „Machiavelli” had eerder 15 als limiet aangehouden. ASSEN (ANP). Gistermiddag zijn de 76-jarige heer P. Schenkel uit Veen- dam en zijn echtgenote bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen op de provinciale weg tussen Assen en Hooge- veen. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Af en toe regen en in het algemeen hogere temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 2. Minifnum tempe ratuur: 2 tot 8 graden boven normaal. Maxi mum temperatuur: 0 tot 5 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 10 januari: mini mum -1, maximum 5 graden. WEERRAPPORTEN uur uur OPEC, de Organisatie van olieprodu cerende en exporterende staten, die diezelfde dag in Genève vergaderen. In het Zwitserse conferentiecen trum zal mogelijk ook blijken in hoeverre de olielanden van de Perzi sche Golf steun krijgen van de overi ge OPEC-landen voor hun besluit van 23 december, dat de olieprijzen voort aan elke drie maanden zullen wor den aangepast aan de voorthollende inflatie in de wereld. ken die mee de cabine in moeten. De controle op de inhoud is moeilijk en vergt veel tijd. Bovendien zullen de eventuele kapers de in hun handbagage verstopte wapens kunnen gaan gebruiken voordat zij aan boord stappen, zoals dat in Rome is gebeurd.” UTRECHT (ANP). Een uit zes per- sonen bestaande werkgroep gaat de au tonomie onderzoeken van „Dennendal”, de zwakzinnigenafdeling van de Willem Arntsz Stichting in Utrecht. Vandaag is er een eerste vergadering van de com missie „Dennendal bestuur”, waarin zit ting hebben prof. J. de Graaf, prof. L. Hulsman, Prof. Ir. h. Hertzbergen, drs. K. Okma, Renate Rubinstein en de heer P. Reckman. Zij doen dit op verzoek van de staf van Dennendal. Na het besluit van 23 december van de olielanden aan de Perzische Golf hun prijs voor ruwe olie met 100 percent tot ruim 11 dollar per vat te verhogen, hebben ook andere belangrijke oliepro- ducenten (Venezuela, Nigeria, Indonesië) hun prijzen aangepast (verhogingen van 77 tot 100 percent). Deze week heeft Libië de prijs per vat ruwe olie op ruim 18 dollar bepaald, waarmee de Libische olie nu de allerduurste is geworden. De prijs van de Libische olie is daarmee in drie maanden verdrievoudigd. Meer nieuws pit de NS-koker: De 1045 Turken, 151 Marokkanen en 124 Spanjaarden die bij NS werken krijgen voortaan elke maand een eigen perso neelsblad in de bus. Daarin zullen ze in hun eigen taal van de gebeurtenisen in het bedrijf op de hoogte worden gehou den. zzw nnw ono zzw o o z zo n windstil 16 wzw zo Ze ruimt sche De i wapei Allisc meisj' wach kaan momt in de de z' schou V< dat Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki den afhankelijk van Arabische olie en Westerse hulp voor hun ontwikke ling hebben dan ook het grootste belang bij de confrontatie die zich nu ontwikkelt tussen de olielanden en de industriestaten. Zij weten zich immers in alle opzichten de slachtoffers als deze confrontatie lang voortduurt. Commandant Jansen van de brand weer in het Betuwse Heteren is tot een begrijpelijk besluit gekomen: Mijn man nen gaan geen brandende woningen meer binnen, zolang we niet zeker we ten of er al dan niet benzine in zo’n pand aanwezig is tenzij er nog men sen binnen zijn; aldus de commandant naar aanleiding van de brand onlangs'in een bungalow in Loenen aan de Vecht, waarbij vijf brandweerlieden gewond raakten toen een voorraad hamsterben zine ontplofte. De commandant zegt sterk de indruk te hebben dat in de Betuwe op grote schaal benzine geham sterd wordt. De olieproducerende landen dienen de ononderbroken toelevering van olie aan Afrika te garanderen en een of ander stelsel van preferentiële prijzen in te voeren, zo zei hij. Sedert gisteren zien de luchtvaart maatschappijen op Schiphol, Zestienho- ven en het vliegveld Zuid-Limburg erop toe dat de vertrekkende luchtreizigers alleen de meest noodzakelijke bagage bij zich in de cabine houden. De maatregelen zijn genomen omdat juist bij de laatste kapingen en aansla gen op vliegtuigen is gebleken dat de kapers hun wapens in hun handbagage hadden verborgen. De commando’s, die de KLM-jumbo „Mississippi” overmees terden. hadden in Beiroet hun wapens binnengesmokkeld door deze te „verpak ken” in conservenblikjes. „Wanneer wij bij de uitgangen de passagiers fouilleren krijgen we heel vaak mensen met enorme dozen en pak- staat uit een algemene kandidaatsoplei- ding met politicologie als hoofdvak. Het doctoraalprogramma valt uiteen in acht zogenaamde afstudeerrichtingen. Prof. Daudt kan daarbij niet meer alleen de inhoud van de studie politicologie bepa len. Wel is elke student verplicht 24 studiepunten aan het hoofdvak van prof. Daudt (algemeen theoretische politicolo gie) te besteden. Het totaal aantal studie punten voor politicologie bedraagt 104. Als alles goed gaat zal prof. Brouwer, voorzitter van de subfaculteit, dinsdag 15 januari het voorstel van het college van bestuur in de subfaculteitsraad brengen. „Wij willen dat er .o snel mogelijk een besluit komt over het voorstel van het college van bestuur”, aldus prof. Brouwer. De grote vraag blijft of prof. Daudt en zijn vier medewerkers zich bij een dergelijk besluit van de subfaculteits raad zullen neerleggen en het onderwijs zullen hervatten. Vooral de benoeming van de heer Wiegersma is „een aanslag op het karak ter en het bestaan van Dennendal”, zo zegt de staf. Aldus majoor E. E. Gerritsen, com mandant van het korps rijkspolitie dienst luchtvaart op Schiphol, die het publiek oproept pakketten en moeilijk te doorzoeken voorwerpen zoals grote ca mera’s, blikken voedsel, spuitbussen, ra dio’s en bandrecorders bij het inchecken aan de balies af te geven. Drs. P. B. Lehning deelde mee dat de zogenaamde fractie-Mokken, waartoe ook prof. Daudt behoort, op korte ter mijn een schriftelijk stuk aan het colle ge van bestuur zal zenden. In de komen de week gaat het college van bestuur opnieuw met alle groeperingen apart overleg plegen. Maandag 14 januari worden dan alle betrokkenen weer geza- melijk voor overleg uitgenodigd. De enorme prijsstijgingen zijn een rechtstreeks gevolg van de oorlog met het oliewapen (produktievermindering) die de Arabische landen afkondigden na het uitbreken van het jongste conflict met Israel. Doordat landen als Saoedi- Arabië, de grootste exporteur van ruwe olie ter wereld, Koeweit en Algerije om enkele van de belangrijkste landen te noemen besloten hun produktie met 35 percent te verminderen, ontstond een groot tekort. Sommige olieproducenten, zoals Perzië, Nigeria en Libië, boden daarop ruwe olie op de vrije markt aan. De oliemaat schappijen „die in de rij gingen staan” (aldus de sjah van Perzië) dreven met hun biedingen de prijs tot recordhoogten op: 17 dollar per vat in Perzië, 16 dollar voor een vat Nigeriaanse olie. Daarna stelden deze landen nieuwe vaste prijzen vast, in alle gevallen een stuk lager dan de hoogste biedingen om aldus ook nog hun „redelijkheid” te bewijzen. Een jaar gevangenisstraf eiste giste ren de Rotterdamse officier van Justitie mr. L. Janssen tegen een 71-jarige vrouw, die in Rotterdam bekend is ge worden als „tartte Charlotte” of als „omaatje”. Zij wist al vijfmaal veroor deeld wegens flessentrekkerij het vertrouwen te winnen van een Rotter damse juwelier, een vertrouwen dat de man tenslotte ruim 60.000 had gekost. Ze leende 13.000 van hem en maakte verder een totaal van (niet door de verzekering gedekt) 52.000 aan sieraden „zoek”. Van twee andere Rotterdammers leende ze bij stukje en beetje nog eens 24.000. Volgens psychiatrische en me dische rapporten zou deze bejaarde Haagse (ze werd in Essen geboren) niet meer te genezen zijn. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Frankrijk en West-Duitsland andere kant. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Tien Amsterdamse advocaten heb ben de deken van de Orde van Advoca ten verzocht stelling te nemen tegen „voorkomende tendentieuze en ongenu anceerde uitlatingen, zover deze de inko mens der advocaten betreffen”. De tien vinden dat het niet aangaat, de advocaat af te schilderen als een onmaatschappe lijke figuur, die zou leven ten koste van zijn cliënt en van de gemeenschap. Met name de publiciteitsorganen zouden zich hieraan schuldig maken. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Reddingsploegen zoeken in de mijngangen naar mogelijke overleven den die nog opgesloten zitten. „Afrika zal dit jaar voor de leve ring van olie een rekening gepresen teerd krijgen van ongeveer één mil- Het kind van de rekening zijn in elk geval die ontwikkelingslanden, die de gestegen kosten van hun olie-import en niet te vergeten van machines en andere produkten uit de industrielanden niet kunnen compenseren met een hoge re opbrengst voor hun eigen grondstof fenexport. Berekend is, dat alle ontwik kelingslanden gezamenlijk ongeveer tweederde van de ontwikkelingshulp die ze van alle OESO-landen krijgen, moe ten besteden om hun olierekeningen te betalén. Vooral de allerarmste landen zijn in een dramatische situatie terecht gekomen, zoals blijkt uit het voorbeeld van India. India, met zijn 500 miljoen inwoners, verbruikt jaarlijks 27 miljoen ton olie Reden voor het nieuwe uitstel zou zijn het vooronderzoek door de justitiële commissie van het Huis van Afgevaar digden naar de mogelijkheid om een verwijderingsprocedure tegen Nixon op gang te brengen. De commissie moet haar rapport eind februari indienen en als zou worden besloten tot het op gang brengen van een dergelijke procedure dan kan de president moeilijk lange tijd buitenlands zijn. De Perzische-Golfstaat Aboe Dhabi wil van Frankrijk 32 jachtbommenwer pers bekomen in ruil voor olie, zo is in Parijs vernomen. Er zou al over dit voorstel onderhandeld worden. Aboe Dhabi heeft een luchtmacht van 50 toe stellen, waaronder 20 verouderde Britse Hunters. E. L. Cord, ont werper van de klas sieke automobiel van die naam, is woensdag op 79-ja- rige leeftijd in Reno overleden. Op de achtergrond de be roemde Cord 810, die in 1932 op de markt kwam. In een verklaring zegt de staf van „Dennendal”, dat de onlangs benoemde bestuursleden, prof. Brechsel en prof, Wiegersma een belangrijke rol in het bestuur spelen. De staf van „Dennendal” verklaarde al eerder ernstige bedenkin gen tegen deze benoemingen te hebben. De prijzenoorlog schijnt dus welhaast onontkoombaar. Want t en eerste blijft de vraag naar ruwe olie het aanbod overtreffen, zolang de Arabische landen hun produktie meer beperken dan er in het Westen op ’t verbruik bezuinigd wordt. Een dergelijke produktiebeperking lijkt vanuit Arabisch gezichtspunt logisch: de olie die in de grond blijft zitten, zal de komende jaren alleen maar duurder worden. De sjah bepleit daarmee feitelijk een herverdeling van het wereldinkomen: de rijke industrielanden zouden hun voor deel (de winst per exportprodukt) ge deeltelijk moeten afstaan ten behoeve van grondstoffen-exporterende landen. Consequent aan de wereldwijde omvang van zijn voorwaarde, bepleitte de sjah dan ook een conferentie over dit pro bleem tussen de olieproducerende landen en de industrielanden van het Westen, die allemaal lid zijn van de OESO, de Organisatie voor Economische Ontwik keling en Samenwerking. Van een gemeenschappelijk front van alle industrielanden tegen de olielanden (zoals bepleit door Kissinger) is geen sprake: in de OESO bestaat geen een heid van opvatting en zelfs binnen de EEG bestaan nog steeds alle fraaie verklaringen van de EEG-topconferentie ten spijt meningsverschillen tussen Engeland enerzijds en Nederland aan 0.04 uur en 8.02 uur en Dat zou immers betekenen dat er een ware prijzenoorlog zou ontstaan tussen de olieproducenten en de con- sumentenlanden, die tot een grote verstoring van de wereldeconomie kan leiden, met de ontwikkelingslan den, die geen grondstoffenleveran ciers zijn, als de grote slachtoffers. regen geh. bew. half bew. onbewolkt geh. bew. Den Helder geh. bew. regen onbewolkt regen Z.-Limburg geh. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. onbewolkt windstil regen geh. bew. geh. bew. ijzel Kopenhagen geh. bew. T zw, bew. zw. bew. zw. bew. mist mist windstil onbewolktnw regen windstil mist zw. bew. ijzel geh. bew. geh. bew. zw. bew. motregen geh. bew. geh. bew. Casablanca licht bew. Las Palmas onbewolkt Tunis licht bew. zzo zzo zzo zo zzo zzo zzo zo z z z n no AMSTERDAM. Het ziet ernaar uit, dat een meerderheid van de subfacul- teitsraad-Politicologie van de universiteit van Amsterdam akkoord zal gaan met de voorstellen die het college van be stuur heeft gedaan om de kwestie-Daudt tot een oplossing te brengen. Het niet akkoord gaan zou opheffing van de afdeling politicologie tot gevolg kunnen hebben. vertegenwoordigde progressieve staf. Mevr. drs. C. E. van der Maessen zei de toon van het stuk van het colleSe van bestuur onaangenaam te vinden. Het on derwijs moet hervat worden, was haar mening. De progressieve staf wil onder protest het offer brengen van 15 naar 24 studiepunten te gaan, maar alleen als de groep-Daudt dat accepteert. WASHINGTON (AFP). President Nixon, die vorig jaar naar Europa zon komen en dit later verschoof naar fe bruari van dit jaar, zou nu overwegen pas in april zijn reis te maken, waar schijnlijk tegelijkertijd met de plechtig heden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Navo. Daarna zou de Amerikaanse president doorreizen naar Japan voor een tegenbezoek aan premier Tanaka die in augustus de gast van Nixon was. Dit is in kringen van het Witte Huis vernomen. Dit is het resultaat van een overleg dat het college van bestuur gisteren met een aantal betrokkenen heeft gehad. Uitgenodigd waren de leden van de subfaculteitsraad, het bestuur van de subfaculteit en de groep-Daudt. Van de groep-Daudt is alleen de heer Lehning verschenen. Deze groep heeft reeds via haar advocaat, mr. Rood, laten weten tegen de voorstellen te zijn. Volgens het college van bestuur moet men terugkeren naar het onderwijspro gramma van 1971. Dit programma be zon op 8.48 uur onder Maan op 13.33 uur onder WITBANK (AP). Tenminste tien Afrikaanse mijnwerkers zijn omgeko men en meer dan vijf anderen gewond bij een ontploffing die zich gisteren heeft voorgedaan in een mijnschacht van de Albion kolenmijnen. nieuwe prijs voor olie uit de Perzische Golf te hebben bekendgemaakt, zei dat deze elke drie maanden zal worden aan gepast aan de inflatie. Dat betekent in feite dat de industrielanden, de grote importeurs van ruwe olie, hun prijzen voor industrieprodukten niet zouden moeten verhogen, of, anders gezegd, de stijging van de olieprijs niet zouden moeten doorberekenen in de produktie- kosten van al die produkten (machines, voertuigen, maar bijvoorbeeld ook kunstmest) die ontwikkelingslanden, zo als Perzië, uit het Westen moeten im porteren.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2