Ministers mogelijk maandag weer naar Genève VVN: Straks problemen met fietsers China zit goed in de olie zwaai naar rechts Engeland in ban van mysterieus trio Weer aanval van Tass op Solzjenitsin Franse veiligheidsdienst wil afluisterschandaal in doofpot Mysterie rond gevonden tas Jongen onder zand bedolven en gestikt Nieuw Spaans kabinet maakt r Japans bezoek Peking aan Kadaffi boos op Fiat 3 Geen extra uitkering gemeenten wegens hoge rentestand Saigon en Vietcong bereiken akkoord FRANCO-AANHANGERS WEER OP DE EERSTE RIJ VERDACHT VAN BERAMEN AANSLAGEN Israëlische generaal beschuldigt Frans blad van laster VAKBEWEGING IN AUSTRALIË EIST BOYCOT FRANKRIJK INSPECTEURS MOGEN NIET VERHOORD WORDEN Gemeenteraadsleden in Pamplona niet naar Blanco-mis 2 1974 VRIJDAG 4 JANUARI Strijd Als kernproeven doorgaan Stappen Spaans ministerie Kissinger MADRID (AP). De nieuwe Spaanse premier Carlos Arias Na varro heeft zoals verwacht wijzi gingen aangebracht in zijn kabinet door de laatste technokraten van Opus Dei te laten vallen ten gunste van aanhangers van de traditionele Franco-lijn. Kennelijk met het oog op de moord van zijn voorganger heeft Arias ook drie vice-premiers, allen burgers, benoemd. 7 Israel wil deel Sinai ontruimen de (Van onze redacteur in Parijs) in I De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger heeft gisteren op De Canard verzekert echter dat in die brief de opzienbarende onthulling zou zijn gedaan dat het satirische weekblad actieve sympathieën voor een overigens niet nader aangeduide buitenlandse mo gendheid had. Deze hebben de redacteu- Een woordvoerder van de Vietcong heeft nog meegedeeld, dat in de loop van de dag nog gesproken zou worden over de details van de overeenkomst. eed iti- 'an te F2C eb- >ca- gen nu- ko- :ien ■aat pe- van Met rich iabi rei- in dit boe oe- Ltse ;te- itie ■ige Se als or- het :er- de ost. kte de den iers ens ne- rde liet oet nd- een an- gen we- zo’n en fant s'in :bt, ond en- :egt de im- rijn iele iar- een op loet en ang ure tijd van nde rof. het lal" :in- n. leer ak- zo )er- au* al”, lem J is )m* zit- L. drs. teer oek De 124 gen •so- in in ou- ch- dag te op an, de gr ient zou fe- gen har tig- trig de iaar lier van het (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) JERUZALEM. Naar alle waarschijnlijkheid zullen maandag de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Israel en Egypte weer naar Genève komen. Het centrale onderwerp is dan de scheiding van de legers van Israel en Egypte, waarover de militairen nu nog hun besprekingen voeren in Genève. Minister van Defensie Mosje Dajan, moet vandaag in Washing ton onderzoeken wat Israel voor voorwaarden kan stellen voor het terug trekken uit de Mitlepas, 30 km in de Sinai. Het is wel duidelijk dat Israel niet op een Egyptische tegenprestatie kan rekenen in het eerste stadium van terugtrekking. Met andere woorden, dat het op eenzijdige terugtrek king neerkomt. HAIFA (Reuter). De Israëlische ge neraal-majoor Sjmoel Gonen, die tijdens de oktoberoorlog het bevel voerde in de zuidelijke sector aan het Suezkanaal, heeft het Franse weekblad „Le Nouvel Observateur” aangeklaagd wegens las ter. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft gisteravond voor de tweede keer in 24 uur tijd een bittere uitval gedaan aan het adres van de schrijver Alexander Solzjenitsin. In een commentaar van het officiële persagentschap Tass werd hij „een marionet genoemd die steeds bereid is een opdracht tot tegen de Sovjet gerichte smaad uit te voeren.” t en nog een derde in het komplot, de Pakistaner Naseen» die twee dagen later op Heathrow aankwam en meteen werd ingerekend, van plan waren in Engeland enkele aanslagen te plegen. een persconferentie gezegd te verwach ten dat in Genève „goede vorderingen” worden gemaakt met de scheiding van de strijdkrachten langs het Suez-kanaal. Zegslieden in Jeruzalem zijn zich er terdege van bewust dat Amerika niet Israels eis steunt dat het prijsgegeven gebied gedemilitariseerd moet worden. „Drie partijen staan te dringen op de scheiding van de legers en de snelle Israëlische terugtrekking in dit stadium: Egypte, Amerika en Rusland, ieder om zijn eigen redenen. In zo’n situatie heeft Israel niet zo erg veel manoeuvreervrij- heid”, aldus een militaire zegsman. GEMERT (ANP). Een tienjarige jongen uit Gemert is gisteren in zijn woonplaats onder enkele kubieke meters zand bedolven toen de kuil, die hij samen met een vriendje in de gemeente lijke zandbak aan het graven was, in stortte. Het vriendje was net voor de zandverschuiving uit de tweeëneenhalve meter diepe kuil gestapt. Het slachtoffertje, dat vrij snel onder het zand vandaan kon worden gehaald, werd overgebracht naar een ziekenhuis in Helmond, waar hij later in de middag overleed. DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Polak (Binnenlandse Zaken) wil de uitkeringen uit het gemeentefonds niet verhogen om de gevolgen van de hoge rentestand voor de gemeenten te ver zachten. Dat blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van het KVP-Twee- de Kamerlid Aarts. Het blad schreef een maand geleden dat het aan generaal Gonen te wijten was dat er in de jongste oorlog onvol doende geschutsvuur over het Suezka naal werd gegeven waardoor de Egypte- naren de waterweg konden oversteken. De generaal eist een schadevergoeding van 25.000 pond (ongeveer 165.000 gul den). Hij heeft eerder bij dezelfde recht bank in Haifa een eis tot schadevergoe ding van 10.000 pond (ruim 65.000 gul den) tegen het onafhankelijke Israëli sche blad „Haaretz” ingediend dat het Franse artikel had overgenomen. Vol gens dit stuk had minister van Defensie Dajan tegeh generaal Gonen gezegd: „Hiervoor zoudt u moeten worden dood geschoten.” omdat dit land onderdak biedt aan leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, die wordt beschuldigd van de moord op de vroegere Spaanse premier Carrero Blanco. Cortina heeft de afgelo pen week in Frankrijk een protest inge diend naar aanleiding van de berichten dat de zes moordenaars zich in Frank rijk zouden schuilhouden. Twaalf van de negentien ministers die sinds juni van het vorig jaar aan de regering waren zijn vervangen. Deze Ook in Jeruzalem wordt het waar schijnlijk geacht dat voor het eind van deze maand er over de scheiding van de legers een overeenkomst zal worden ge sloten, zoals Kissinger al heeft aange- kondigd. Er wordt verder op gewezen dat ook Egypte groot belang heeft bij zo’n overeenkomst, zodat het daarom misschien toch nog op het gebied van demilitariseren, uitwisselen van de troe pen en normalisering van de toestand in De problematiek is nog in studie. Maar in het algemeen vindt de staatsse cretaris het ongewenst uitkeringen uit het gemeentefonds te verhogen of te verlagen, telkens als incidentele schom melingen in één bepaalde uitgavensector van de gemeenten optreden. De uitkerin gen uit het gemeentefonds hebben im mers een sterk trendmatig karakter, al dus de bewindsman. een VN-woordvoerder gisteren meege deeld. De troepen verplaatsten zich on geveer 200 meter en namen daar nieuwe stellingen in. Dat is vastgesteld door Zweedse VN-militairen op patrouille. Deze zagen ook dat de Egyptenaren landmijnen legden. PAMPLONA (AP). Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken on derneemt gerechtelijke stappen tegen vijf leden van de gemeenteraad van Pamplona die geweigerd hebben een herdenkingsdienst bij te wonen voor de vermoorde premier Luis Carrero Blanco. De directeur van de binnenlandse vei ligheidsdienst had, uiteraard in overleg met de minister van Binnenlandse Za ken, na die convocatie wel een zeer vertrouwelijke brief aan de rechter van instructie gestuurd, waarin hij zijn wei gering tot medewerking motiveerde met een beroep op de nationale veiligheid. Dat schrijven mocht mr. Dumas, in strijd met de gewoonte, niét lezen. PARIJS. De advocaat van het weekblad de Canard Enchainé, Roland Dumas, heeft in een brief van tien pagina’s bij de rechter van instructie geprotesteerd tegen de weigering van de directeur van de binnenlandse inlichtin gendienst z«n inspecteurs aan een ver hoor te onderwerpen. De rechter van instructie had vorige week verschillende inspecteurs bij zich ontboden, die door de Canard Enchainé waren beschuldigd begin december te hebben gepoogd ge heime microfoons in de nieuwe redactie lokalen van de krant te installeren. De gemeenteraadsleden vier leden van de organisatie voor Katholieke Actie en een carlist hadden geen reden opgegeven voor hun afwezigheid, zoals dat bij de wet vereist is wanneer een officiële Spaanse corporatie een plech tigheid organiseert. Zegslieden verklaarden dat de vijf hun baantje zouden kunnen verliezen als zij schuldig bevonden worden aan onge hoorzaamheid. Egyptische troepen hebben in het noorden van de Sinaï ten oosten van het Suez-kanaal nieuwe stellingen betrokken in strijd met de wapenstilstand, zo heeft (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Britse regering zit in haar maag met het 18-jarige Ameri kaanse fotomodel Allison Thompson, dat sinds haar arrestatie afgelopen zaterdag op het vliegveld Heathrow door de poli tie onafgebroken wordt verhoord. Ze arriveerde met in een verborgen ruimte van haar koffer vijf automati sche pistolen en een lading ammunitie. De immigratie-autoriteiten hadden de wapenen wel opgemerkt, maar ze lieten Allison door omdat ze dachten dat het meisje buiten wel zou worden opge wacht. Inderdaad stond daar de Marok kaan Hakaoue op de stoep. Op het moment dat Allison en Hakaoue elkaar in de armen zouden sluiten, voelden ze de zware hand van het gezag op hun schouders. Voor de Engelse politie is het duidelijk dat Allison, haar „boyfriend” Hakaoue UTRECHT (ANP). Voor Veilig Verkeer Nederland staat het onom stotelijk vast, dat de fiets voor vele tienduizenden automobilisten na maandag 7 januari het de auto ver vangende vervoermiddel van huis naar werk zal worden. En dan op fietsen die veelal jaren op stal heb ben gestaan, zonder dat men er ooit naa” heeft omgekeken, aldus VVN. VVN zegt dit nieuwe verkeersbeeld met „extra zorg” tegemoet te zien, omdat verwaarloosde fietsen onveili ger fietsen zlijn. „De Nederlands® fiet ser in het algemeen vertroetelt zijn vervoermiddel zeker niet”. Volgens VVN is hij ook nonchalant i n zijn verkeersgedrag. De vereniging voorziet een chaos vooral bij stations en haltes van het openbaar vervoer, doordat er niet vol doende stallingsmogelijkheden zijn. VVN geeft i n overweging van de bestaande autoparkeergelegenheden ruimte te „vorderen” om rijwielen een stallingsplaats te bieden, HONGKONG (AFP).— De Chinese olieindustrie is in volle ontwikkeling, zo meldt radio-Peking in een uitzending, die gisteren in Hongkong is opgevangen. Volgens radio-Peking is de produktie van olie en van olieprodukten verwerke lijkt vóór de termijn, gesteld in het plan voor 1973. China, dat tot dusver oliepfo- dukten moest invoeren, is een land ge worden, dat rijk is aan olie met talrijke oliebronnen, ook in de zeebodem voor de kust, aldus radio Peking. In dezelfde uitzending heet het, dat China ook rijk is aan aardgas. BRUSSEL. Volgens geruchten, waarover het parket van Brussel een geheimzinnig s tilzwijgen bewaart, zou den in de ambassade van Syrië twee tassen zijn aangetroffen van onbekende herkomst. Over hun inhoud men spreek; van ontplofbare stoffen wil de politie niets meedelen. Zij zwijgt ook over de bewering dat in het ambassade gebouw afluisterapparaten zijn ontdekt. De geruchten zijn in de wereld geko men doordat omwonenden er in de nacht van 1 op 2 januari de politie opmerkzaam op hebben gemaakt dat in de Syrische ambassade licht brandde. De politie heeft zich toen met ambassade personeel in verbinding gesteld en bij een gezamenlijk onderzoek zou men twee tassen hebben aangetroffen waar van de Syrische diplomaten onmiddellijk vaststelden dat ze niemand van het am bassadepersoneel toebehoorden. De tas sen zijn door de politie meegenomen, maar wat het verdere onderzoek heeft opgeleverd heeft het parket tot dusver niet willen meedelen. van een Amerikaans-Jordaanse overeen komst, om maar niet van Amerikaanse druk te spreken. Koning Hoessein moet acrobatische toeren uithalen om zijn positie te hand haven: enerzijds is hij bang voor een Egyptisch-Israelische overeenkomst waar Jordanië buiten staat, anderzijds zit de Palestijnse bevrijdingsorganisatie van Arafat hem op de hielen. Hij moet tegelijk Arabische solidariteit, pro-Ame rikaanse gezindheid, goede betrekkingen met Rusland en zelfstandigheid tonen. Volgens politieke bronnen heeft het kabinet een zwenking naar rechts ge maakt. Meer dan tien jaar hebben in het kabinet Europa-gezinde technokraten zitting gehad. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Ohira (links) brengt op het ogenblik op uitnodiging van de Chinese leiders een bezoek aan Peking. Op het vliegveld van de hoofdstad werd hij ontvangen door zijn Chinese ambtgenoot Chi Peng Fei. Intussen is vast komen te staan dat het mysterieuze drietal niets met de Palestijnen te maken heeft. De FBI zou er alles van weten en die heeft verteld dat het om een „gang” gaat die vanuit Santa Barbara bij Los Angeles opereert. Ze zou uit studenten kringen worden gerecruteerd en de leden worden profes sioneel opgeleid tot figuren die altijd achter de schermen weten te blijven. In dit geval was de bedoeling waarschijn lijk geweest enig gewelddadig ongeriel aan Marokkaans leven en goed in Enge land toe te brengen. De Marokkaanse ambassadeur was gisteren 40 minuten op het ministerie van buitenlandse zaken om te worden ingelicht. Er valt weinig te bewijzen tegen de drie. De Pakistaner en de Marokkaan kunnen als ongewenste vreemdelingen zonder meer worden uit gewezen tenslotte deden ze niets strafbaars. De wapens smokkelende Alli son is een ander geval. Reporters van Britse bladen en van de BBC hebben haar bescheiden huurkamertje in Santa Barbara al binnenste-buiten gekeerd en ze vonden uit dat Allison te goeder naam en faam bekend stond, dat ze als fotomodel werd opgeleid en dat ze uit haar laatste baan van helpster in een restaurant was ontslagen, omdat ze te veel aandacht aan haar vriend Hakaoue wijdde. SAIGON (Reuter). Militaire onder handelaars van Saigon en van de Viet cong hebben vanochtend bekendge maakt, dat zij overeenstemming in be ginsel hebben bereikt over hervatting van de uitwisseling van krijgsgevange nen, die sinds juli is opgeschort. Het voornaamste slachtoffer van de wijziging is minister van Buitenlandse Zaken Laureano Lopez Rodó, een lid van de Opus Dei die sinds 1969 de overhand heeft gehad. Hij werd vervan gen door Pedro Cortina, de Spaanse ambassadeur in Frankrijk, wat kan be tekenen, dat tegenover Frankrijk een harder standpunt zal worden ingenomen Ierse en Zweedse VN-officieren ver zóchten de Egyptenaren zich terug te trekken en deze zeiden dat te zullen doen. Dat was dinsdagmiddag. Enkele uren later stonden de Egyptenaren ech ter nog steeds in de nieuw betrokken stellingen en sindsdien is over deze situ atie niets meer vernomen, aldus woordvoerder. rigoreuze wijzigingen hebben in politieke kringen nogal wat verbazing gewekt. Arias de voormalige burgemeester van Madrid, heeft Jose Garcia Fernandez tot zijn eerste vice-premier benoemd. De 58- jarige Garcia Is hoofd van de begro tingscommissie van de Cortes (het parle ment). Garcia zal tevens minister van Binnenlandse Zaken worden. De huidige minister van Financiën Antonlio de Irimo is tweede vice-premier geworden en blijft daarnaast zijn eigen funktie vervullen. Licinio de la Fuente wordt derde vice-premier en blijft zijn huidige funktie van minister van arbeid uitoefenen. Politieke waarnemers menen dat ten minste de helft van het kabinet nauw verwand is met de „Beweging”, de enige wettige politieke organisatie en opvolger van de falangistische partij. Andere politici die aan de dijk zijn gezet zijn: Julio Salvador y Diaz-Benju- mea, die minister van Luchtvaart was, vice-premier Fernandez Miranda, die na de dood van Carrero Blanco tien dagen premier was. Andere ministers kregen een andere post. Het nlieuwe kabinet zal vandaag wor den beëdigd. De Libische leider Moammar Kadaffi heeft gedreigd met een economische boycott van de Fiat-fabrieken door de Arabische wereld als Fiat de joodse hoofdredacteur van La Stampa, het Tu- rijnse dagblad dat eigendom is van Fiat, niet ontslaat. Kadaffi is in actie gekomen nadat La Stampa in een artikel zijn houding tegen over de pers, zijn levensstijl en zijn beleid in het belachelijke had getrokken. In het artikel van een free-lance-mede- werker, werd hij vergeleken met Eliza beth Taylor, die ook alles doet om de pers te ontlopen. Verder werd over Ka- daffi’s „Arabische weg naar het socialis me” gezegd dat dit „een van die theorie ën was die een jongen van tien gemak kelijk kon weerleggen”. Het Romeinse weekblad Espresso heeft het bericht dat Libië zelfs heeft ge dreigd met verbreken van de diploma tieke betrekkingen met Italië indien de Italiaanse regering Fiat niet zover krijgt dat de hoofdredacteur van La Stampa, Arrigo Levi, wordt ontslagen. Levi, die als vrijwilliger vocht in het Israëlische leger in 1947, is een der bekendste Italiaanse journalisten. Het Arabische boycotcomité heeft Fiat gedreigd met een algehele boycot van Fiatproducten en nationalisering van haar eigendommen in Arabische landen tenzij aan de eis van Kadaffi wordt toegegeven. MELBOURNE. De Australische vakbonden en protestorganisaties tegen de Franse kernproeven verlangen dat hun regering de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk verbreekt. Zij hebben dit standpunt gisteren be kendgemaakt nadat president Pompidou woensdag had laten weten dat Frankrijk de kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan zal voortzetten. De secretaris van de bond van metaal arbeiders zei dat zijn organisatie een boycot en embargo tegen Franse pro- dukten beoogt. Het commentaar was gericht tegen de publikatie in het westen van het boek „Goelag Archipel”. De Nobelprijswinnaar werd een „renegaat” genoemd. Tass zei dat Solzjenitsin het nieuwe boek, dat gaat over Russische gevangenkampen in de tijd na de revolutie van 1917 tot 1957, voor publikatie naar het buitenland zond „in ruil voor een toezegging van een valuta die veelbelovender lijkt dan an dere op dit ogenblik”. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger geeft het boek van Solzjenitsin een beeld van een binnenlands politiek systeem dat niet strookt met het Amerikaanse ideaal. De voortzetting van de ontspanningspolitiek houdt geen goedkeuring in van bepaalde binnenlandse handelwijzen van het Kremlin. De ontspanningspolitiek moet echter worden voortgezet om de wereld te sparen voor de verschrikkingen van kernoorlog, aldus Kissinger. De kansen op vrede zijn de afgelopen 25 jaar nog niet zo goed geweest, zei hij. Nu de verkiezingen in Israel achter de rug zijn kunnen de onderhandelingen in Genève sneller verlopen. Die verkie zingsuitslag zal daar geen invloed op hebben. Het hangt het verdere verloop af van de samenstelling van de nieuwe regering en de mate waarin de Israëli sche politieke partijen het eens worden, aldus Kissinger. De Franse president Georges Pompi dou vreest daarentegen dat de Geneefse besprekingen over een vredesregeling voor het Midden-Oosten zullen leiden tot een langdurige wapenstilstand in plaats van tot een werkelijke vrede. Tijdens zijn traditionele nieuwjaarsre ceptie voor de pers zei Pompidou: „Na tuurlijk geloof ik wel dat de besprekin gen tot enig resultaat op het gebied van de troepenscheiding zullen leiden als er tenminste van geen van beide zijden gebeurtenissen of reacties komen die te gewelddadig of onverwacht zijn. Maar wat me werkelijk pessimistisch maakt, is dat deze overeenkomsten niet erkend en aanvaard zullen worden door de volledige bevolkingen van het gebied en dat dlit het risico met zich meebrengt dat de overeenkomsten zullen worden voorgesteld als een langdurige wapen stilstand in plaats van een definitieve vrede”. ren dan wel goed weten te verbergen, want de lezerskring, die sedert dit Fran se Watergate-schandaal zich nu tot één miljoen heeft verdrievoudigd, had tot dusverre van die gevoelens nooit iets bespeurd. Ondertussen heeft president Pompidou gisteren tijdens een nieuwjaarsreceptie voor de Franse en buitenlandse pers de hele Canard-affaire als een farce probe ren te bagatelliseren. Als men beslist van een farce wil spreken, dan is dat wel een sinistere, die de minister van Binnenlandse Zaken en de Franse bin nenlandse veiligheidsdienst nu verplicht zich in zeer vreemde bochten te wrin gen. de Suezkanaalzone kan aansturen. Dit laatste punt houdt in: repatriëring van de burgerbevolking naar de Suezkanaal zone en openstelling van het Suezkanaal. De opening van het kanaal zal volgens Israëlische zegslieden een half jaar in beslag kunnen nemen. Het terugtrekken van de Jordaanse troepen uit Syrië wordt in Israel meer als een politieke dan een militaire zet beschouwd. Wellicht is het een resultaat

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3