Aanvoer ruwe olie niet met 30 maar met 25 percent gedaald DAG W DAG Politie haalt uit Santpoort grote hamstervoorraad weg Kans op behoud Nixon geeft van Peiger banden niet Melkprijs gaat /paarbank 2 cent omhoog DeWeekphikker Uw rl Microfoons in ambassade ZOMERVAKANTIE uue/t nederiand i Wfl lp n i» VANDAAG IN ERBIJ: i i Sl L- MPi Bk It WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Vredesprijs? 3700 liter benzine en dieselolie in oude tankauto en bestelwagen BERENDSEN B.V. Goed en voordelig 1 HET WEER AGENDA pagina 7 TARWESTOETEN v.d. Vooren bakt ze E. H. C. O. b.v. Dekkers Kajuit boek nu Uw Het woord is aan... Zeelieden verdronken Perplex Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s. Sport 12, 13 Pro£. Röling: steeds ge vaarlijker in de wereld Betty Smit, tree lance voor god Hans Tiemeijer heeft geen heimwee Stanley Rons ziet oranje niet zo zitten Breek er eens even met uw vrouw uit! Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON: 310561 - 323488 b.g.g. tel.: 322031 Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation Een saté, een borrel bij VLIEG-, BUS- EN TREINREIZEN BUNGALOWS EN APPARTEMENTEN Conventie voor dieren gewenst Zuidelijke wind Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519 Openbaar vervoer Vooruitziende blik in „Kleine Wereld” fj I Hfl I Ifnn 7^^ Zéker zonder zorgen W It w# 1 I 1 'VI IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman. Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., f 29,80 p. kwart, (p. post f 34,p. jaar f 117,(p. post f 134,Losse nrs. 50 ct. LUBBERS: RANTSOENERING BLIJFT NODIG (Van onze parlementsredactie) opgeslagen, de garage uit van de autohandel in voor „Niet ADVERTENTIES 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kerkdiensten 4 8 Kunst 9 Economie 7 11 Radio en tv Strips 11 if fit Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond, opgemaakt te 9.00 uur: DEN HAAG. Het kabinet heeft tot uitstel van de distributie besloten, nu de aanvoer van ruwe olie in Nederland niet 30, maar 25 procent lager blijkt te zijn. Het uitstel wordt benut om zoveel mogelijk extra aanvragen te kunnen af handelen en om bijvoorbeeld horeca en sociaal autoverkeer vanaf zondag 13 januari zo min mogelijk te duperen. De distributie zelf blijft gehandhaafd. ZATERDAG 5 JANUARI 1974 64e jaargang nummer 52 het zuidwesten tot het noordoosten. morgen omstreeks Premier Den Uyl verdedigde het wel verwachte, maar toch plotseling geko men besluit de distributie uit te stellen, met erop te wijzen dat er een ietwat andere situatie was opgetreden sinds 13 december besloten werd de benzine te rantsoeneren. „Wezenlijk is er niets ver anderd”, lichtte de premier toe. „Neder land wordt nog steeds geboycot, alhoe wel waarbij hij een handgebaar van twijfel maakte, „en het is nog steeds zo dat de Arabieren hun olieproduktie heb ben verminderd. ging voor dte economie van de verschil lende landen vast te stellen”, aldus mi nister Lubbers. 6 2 EDISONSTRAAT 4 Telef1 55 44 - Umuiden Marktplein 60, tel. 1 35 00 Bij het personeel heerst ongerustheid over het voortbestaan. De schuldenlast is ruim vier miljoen, maar de Asser recht bank heeft Surséance van betaling ver leend. De onderhandelingen worden ge voerd door het Industrialisatiebureau „Noorden des Lands.” EMMEN (ANP). Er is goede hoop op het voortbestaan van Peiger in Em men. Dit deelde bewindvoerder mr. J. W. Boonk uit Emmen mede. Het is volgens hem beslist niet waar dat het met Pei ger spoedig is afgelopen. „We werken er hard aan om het bedrijf te behouden en proberen het niet op een faillisse ment te laten uitdraaien. Er heeft zich een aantal kandidaten gemeld. Eind ja nuari hopen wij meer hierover te kun nen mededelen”, aldus mr. Boonk. Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Minimumtemperaturen van graden in graden in Maxima graden. De invloed van de prijsverhoging ruwe olie op de prijzen van afgeleide produkten is nu nog onbekend, alleen wij staan perplex van de prijs- verdubbeling die de Arabieren hebben doorgevoerd, de hele westelijke wereld staat perplex. Overal ratelen de compu ters om het effect van de olieprijsverho- Het uitstel van de distributie is voor de openbare vervoersbedrijven op een zó laat tijdstip gekomen, dat zij het beter achten de maatregelen die zijn voor 7 januari en later hadden genomen, onge wijzigd te laten dóórgaan. Volgens drs. H. Wissink, woordvoerder van de NS, zou het bij het spoorwegbedrijf „tot een chaos” leiden als de aangepaste dienstre geling van meer en langere treinen nu nog zou moeten worden teruggedraaid, te meer omdat een week later er toch wel weer behoefte aan meer materieel zou zijn. In soortgelijke bewoordingen sprak de voorzitter van het KNVTO, de stads- en streekvervoerders, de heer F. Bakker, zich uit. De streekvervoermaatschappijen zijn door het uitstel van de distributie overi gens in een moéilijk parket geraakt. Zij hebben doorgaans met toeringcaronder- nemingen contracten afgesloten, die per 7 januari ingaan. De verwachte stijging van het vervoersaanbod zal op die da tum echter aanzienlijk minder zijn dan verwacht, zodat tegenover de extra-uit- gaven, die het huren van extra materi eel met zich meebrengt geringere inkom sten zullen staan dan begroot was. In zijn brief aan de commissie Nixon dat „onherstelbare schade worden toegebracht aan de constitute le functies van het ambt van het p: dentschap” als hij de eis van de c missie zou inwilligen en dat ook onderzoek van de bijzondere officier Justitie voor de Watergatekwestie kunnen worden benadeeld. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Een oude tankwagen zonder motor, maar gevuld met tweeën- eenhalduizend liter dieselolie, een vat met nog eens tweehonderd liter van deze brandstof en een bestelauto waarin vijf metalen vaten met benzine waren opgesfagen, zijn vrijdag door de Velsense politie in beslag genomen bij een auto handel in Santpoort. De eigenaar van de handel in gebruikte personenauto’s en vrachtwagens had deze brandstof in totaal 3700 liter opgeslagen in ver band met de komende distributie. De politie van Velsen was de opslag van de olie en benzine op het spoor gekomen door een anonieme telefonische tip. Twee rechercheurs van de afdeling bijzondere wetten gingen vrijdagochtend omstreeks elf uur een kijkje nemen in het bedrijf dat op de hoek van de Rijksweg en de Broekbergenlaan geves tigd is. Toen de voorraad brandstof ont dekt was, nam de politie maatregelen voor beveiliging en werd ook de brand weer gealarmeerd. Nadat de eerste emoties wat waren bekoeld (er werd gedreigd de voorraad in brand te steken), verleenden de eige naar en enige van zijn medewerkers, volgens de politie een prettige hulp bij het verwijderen van verkoopauto’s, zodat men de tankauto en de bestelwagen naar buiten kon rijden. Beide wagens zijn voorlopig naar de binnenplaats van het hoofdbureau van politie in Velsen gebracht. Tegen de autohandelaar is proces-verbaal opgemaakt. (Zie verder pagina 5) J. Einander Volgens een oude legende ver dwijnen alle oude narigheden op oudjaar klokke twaalf; over nieuwe narigheden zwijgen de legenden. De takelwagen rijdt de oude tankauto, waarin 2500 liter dieselolie is Santpoort. De wagen met de vijf vaten benzine, was even tevoren door de takelwagen naar het politiebureau in Velsen gebracht. ABERDEEN. (Reuter en AFP) Vrijdagavond zijn vier opvarenden van een Poolse treiler, die ter hoogte van Aberdeen aan de grond was gelopen, verdronken. De sloep van een Russische sleepboot die hen van boord had gehaald, sloeg door een grondzee om. Toch hebben we sinds de gegevens van 13 december wat meer armslag gekregen. We kijken somber aan tegen de olieprijsstijging, maar wat minder somber tegen de olieaanvoer.” Ook dts. Den Uyl betoogde dat distributie nodig was, om de bevoorrading van een schaars goed veilig te stellen. „Het is onzin te veronderstellen dat we geen distributie meer nodig zouden heb ben, maar het is ook onzin dat de ben zinevoorraad zo krap is, dat we de distributie beslist op 7 januari zouden moeten laten ingaan”, aldus gisteren minister Lubbers van economische za ken. Zoals gisteren nog in een deel van onze oplage kon worden gemeld, mogen de vier benzinebonnen, die oorspron kelijk bestemd waren voor de vier we ken tussen 7 januari en 4 februari, ge bruikt worden voor de drie weken, die tussen 12 januari en 4 februari liggen. Dat betekent dat men in de eerste peri ode van de distributie niet over vijftien, maar over twintig liter benzine per week voor privé-doeleinden kan beschikken. Verder zal telkens voor een periode van vier weken worden bezien hoeveel liter per bon kan worden toegewezen. SAN CLEMENTE (Reuter,AP). President Nixon heeft gisteren de van de Senaatscommissie voor Wateri afgewezen om honderden geluidsban en documenten van zijn gesprekken het afluisterschandaal af te geven. Gevoegd bij de sombere vooruitzichten van de economische situatie is het toe nemende bederf van het geestelijk mi lieu een factor van de grootst mogelijke bezorgdheid. Verarming in materieel op zicht behoeft niet altijd de mentaliteit aan te tasten, maar in de welvaartsstaat die lek slaat leidt versobering kennelijk tot grotere agressie en hebzucht. Vandaar dat de criminaliteit vormen aanneemt die voor de Nederlandse sa menleving welhaast ondenkbaar zouden moeten zijn. De politie van de grotere steden roept om meer personeel, maar het verschijnsel van de agressieve mis dadigheid is met méér politie niet uit de wereld te helpen. Er kan nooit zoveel politie zijn dat terroristische losbandig heid volledig de kop kan worden inge drukt, zeker niet wanneer de mentaliteit zo schrikbarend snel naar lagere niveaus daalt als heden ten dage het geval blijkt te zijn. De jaarcijfers over criminaliteit, ver strekt door politie en justitie, geven een veel gunstiger beeld dan de werkelijk heid in feite is. Tal van criminele ver grijpen in het dagelijkse verkeer der mensen worden eenvoudig niet ter ken nis van de politie gebracht. Er gebeuren ellendige dingen op straat en elders waar nooit een rechter over te oordelen krijgt. Een proces van brutalisatie en agressie dat niet meer te stuiten lijkt, kweekt angst en van de weeromstuit agressie bij voorbaat. De samenleving in ons land heeft het humanitaire en tole rante aspect van vreedzaamheid verlo ren, althans in de grootste steden maar ook binnen de besloten gemeenschap pen van het platteland. De justitie in Nederland wordt, enigs zins terecht wel, verweten dat zij nog steeds met te milde hand straft, maar zij is toch ook bezig met zich aan te passen. Maar evenmin als de politie kan de justitie een mentaliteitsverandering be werkstelligen. Het is de grote wereld die het allerslechtste voorbeeld geeft de verruwing en het machtsmisbruik op „officieel” niveau geven de toon aan en het geweld krijgt steeds meer het uni formjasje van de staatsmacht aan. Erva ringen als de Vietnamese oorlog, de over rompeling van Tsjecho-Slowakije, de ge welddadige overval op de Chileense de mocratie en de willekeur van de Griekse militairen Zijn voorbeelden die de men sen blijkbaar in hun mentaliteitsveran dering inpassen. Nog onlangs klonk als officieel Moskous dreigement het „weg vagen van de staat Israel” indien dit volk zich niet onmiddellijk zou gedragen zoals de heren in Moskou dat wensten. „Het wegvagen van het Noordvietnamese volk” is eveneens als woord, maar ook als daad op de buitenwereld afgekomen als een zege van het geweld op de menselijke rede en tolerantie. De chan tage waartoe de olielanden zich hebben verlaagd met betrekking tot het politie ke Nederlandse standpunt inzake Israel kan eveneens gerekend worden tot de geweldsdaden die eerlijke meningen moeten verdringen. De misdaden waar mee Palestijnen zich sinds jaar en dag bezighouden misdaden die worden geargumenteerd met politieke strekkin gen maar niettemin ordinaire misdaden blijven worden door de wereld niet eens meer ten strengste afgekeurd. Zij worden „begrepen” en er wordt niet lang nagepraat over de onschuldige mensenlevens, die verloren gaan. Het innige contact tussen de mensen van deze wereld door middel van communi catiemiddelen en verkeer lijkt een medi um van bederf te worden, omdat het de criminaliteit van regeringen en staatslie den overdraagt op de mentaliteit van de gewone man. Geweld lijkt bijna al ge oorloofd, als er maar een argument aan vastgeplakt wordt. Hoe dit bederf te stuiten is, blijft een raadsel. Het lijkt de prijs te zijn voor de wereldvrede, maar die wordt dan eigenlijk veel te duur. In november bedroeg de voorraad ru we olie in Rotterdam 5,2 miljoen ton, eind december was de voorraad vier miljoen ton een vermindering van bijna 24 percent. „We hebben voor maart nog geen feitelijke prognose”, deelde minister Lubbers mee, die eraan toevoegde zijn geruststellende medede lingen over de olieaanvoer in Rotterdam, eerder deze week, vooral te hebben ge daan om te voorkomen dat schepen Rotterdam zouden mijden uit vrees daar geen olie te kunnen bunkeren. DEN HAAG. De melkprijs gaat op maandag 21 januari met twee cent per liter omhoog Op het ministerie van Economische Zaken wordt thans nog overleg gevoerd over de verohging van de prijs van melkproducten. Aanleiding tot deze verhoging is een heel pakket van gestegen prijzen. Wil kort en hevig. Niet van dat moeilijke. Een weekje zon en zee en hij is al tevree. Nou dat treft, zegt Airtouropa: n volle verblijfsdagen op Corsica, vol pension v.a. f 632,- p-.p.* Vraag ons zomerprogramma bij uw reisbureau of bel Den Haag 924001^ exkLluchthavenbelasting f Kt J en brandstoftoeslag. i De Syrische ambassadeur in Brussel, Abib Daoedy, heeft gisteren op een pers conferentie bevestigd, dat afluisterappa ratuur was aangebracht in de ambas sade. Hier toont hij een strook met 15 microfoons, gevonden in de lambri sering van zijn werkkamer. (Zie verder pagina 3). S üii L llJaJ

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1