Tweedaagse werkweek in sommige industrieën voorspeld Referendum in Ulster s over Ierse Raad Echtpaar dood AANSLAGEN aangetroffen Man in snackbar doodgestoken De voorstellen Mosje Dajan van achtergrond Israëlische oppositie op winst door militairen Ford: „President handelde juist” 3 Plan Unionistenleider Faulkner NIEUWE SLAG VOOR MINISTER DAJAN Kort geding over rampenplan Borssele Bejaardenoord in brand Bij vechtpartij in Arnhemse rosse buurt 3 gewonden Turken aangehouden I MAANDAG 7 JANUARI 1974 Waarheid i (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) Westoever Referendum Vraag voor Likoed (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) rest van Israel had 40 percent op de Arbeiderspartij gestemd. De Li- koed-partij heeft uiteindelijk 39 ze tels gekregen en de Arbeiderspartij 51. hbt JERUZALEM De bijna defi nitieve uitslag van de verkiezingen in Israel heeft toch nog een verras sing opgeleverd. In het leger heeft een meerderheid van de ongeveer 300.000 kiezers voor de rechtse oppositiepartij Likoed gestemd (42 percent), terwijl 40 percent op de Arbeiderspartij stemde. In de JERUZALEM De regie in Washington werkt volgens een strikt schema. Al bij de opening van de vredesconferentie in Genève werd algemeen verwacht en gezegd dat er omstreeks 15 januari werkelijk iets te beleven zou zijn. En zie, de reis van minister van Defensie Mosje Dajan naar Washington moet tot dat resultaat leiden. De voor stellen die Dajan bij zich had, waren niet nieuw. Al in 1971 stelde Dajan een terugtrekking voor tot de Mitla-pas, ongeveer dertig kilo meter van het Suezkanaal, en normalisering van de toestand in de kanaalzone, inclusief heropening van het Suezkanaal. Kans op nieuwe verkiezingen in Engeland (Van onze redacteur in Londen) (Vervolg van pagina 1) gewaar- over vier Arbeiderspartij, de Nationaal Partij en de Onafhankelijk Nadat de man wegens agressief gedrag uit een sex-theater aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal was gezet, begon hij ruzie te maken in de snackbar. Een bediende met een broodmes in de hand, stak in een reflex toe. Het slachtoffer werd in borst en keel geraakt. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis. opslagtanks voor vliegtuigbrandstof op het vliegveld Heathrow. LONDEN. In Noord-Ierland bestaat de kans op een nieuw referendum, dit maal over het zogenaamde Sunningdale akkoord, waarbij onder meer werd afge sproken dat er een Ierse raad zal komen als verbindingsorgaan tussen de Ierse Republiek en Ulster. De mogelijkheid van een referendum werd geopperd door Brian Faulkner, de leider van de protes tante Unionistenpartij en sinds 1 januari het hoofd van het nieuwe uitvoerende orgaan in Belfast, dat voor het eerst in de historie van het gebied samenwerkt met de katholieke minderheid. Faulkner kwam op het idee van een referendum als een mogelijke uitweg uit de onmogelijke toestand die eind vorige week ontstond toen zijn eigen Unionis ten hem hun vertrouwen opzegden met betrekking tot het plan van deze Ierse raad. Met 454 stemmen tegen en 374 stemmen voor werd het in Sunningdale (bij Londen) eind vorig jaar bereikte akkoord over deze raad van de hand gewezen. Hiermee is Faulkners positie als leider van het uitvoerend orgaan in de ver drukking gekomen. Dat de tonelen in Israel heeft haast met haar regering, overigens, niet uit vrije wil, maar ook hier is deregie in handen van Kissinger, in Washington. Genève kan geen uitstel gedogen. men. van positie bij de regeringsvorming verzwakt is. n n 6- :n m •d s- sr le AMSTERDAM. (ANP) Een kwade dronk heeft gisteren rond middernacht het leven gekost aan een bezoeker van een snackbar in de Stoofsteeg in Am sterdam. De president van de Britse spoorwegen heeft nu ook al harde woorden gespro ken. Hij liet weten dat binnenkort de eerste wagenvoerders zonder meer en zonder betaling naar huis zullen worden gestuurd, als ze doorgaan met „niet al leen niet te werken, maar ook nog de spoorwegorganisatie in de war te stu ren”. Ook de onderhandelingen met de spoorwegmannen zijn letterlijk op dood spoor terechtgekomen. Uit militair gezichtspunt is de linie die Israel in de Mitla-Pas bezet houdt, veel beter en veel gemakkelij ker te verdedigen dan het Suezkanaal op de huidige bestandslijnen. Daarom gaat Israel er zuiver militair gezien met de terugtrekking niet op achter- maar vooruit. Vandaar dat het grote vraagstuk op het ogenblik niet is: zal Egypte een tegenprestatie leveren voor Israels eenzijdige terugtrekking, maar zal Egypte met deze Israëlische eenzijdige terugtrekking genoegen ne men. De prijzen van voedsel in blik, auto’s, ijskasten en wasmachines zullen aan zienlijk omhoog gaan, nadat de Britse staalindustrie heeft laten weten dat als gevolg van de energiecrisis haar produk- AMSTERDAM. (ANP) Aan het Co- lumbusplein in Amsterdam-West hebben agenten van politie gistermiddag de 66- jarige G. H. Looijer en zijn 63-jarige vrouw in de huiskamer dood aangetrof fen. Zij zaten beiden in een stoel. Dat betekent voor de Likoed een winst van zeven zetels, terwijl de Arbei derspartij er zes verliest. De Nationale Religieuze Partij, die op elf zetels had gehoopt, moet zich met tien tevreden stellen, waardoor haar onderhandelings- Veel invloed op de kabinetsformatie zal de stem van het leger niet hebben. Het meest waarschijnlijk blijft een rege ringscoalitie op de oude basis: tussen de Religieuze Liberalen. tie met de helft moet worden vermin derd. De grote moeilijkheid bij het vormen van een nieuwe regering zal nu niet op het gebied van de buitenlandse politiek liggen, maar juist op dat van de binnen landse politiek, namelijk de scheiding van kerk en staat. De liberalen staan op het invoeren van een burgerlijk huwe lijk, terwijl de religieuzen daar niet alleen tegen zijn, maar ook een striktere interpretatie van de wet voorstaan wat betreft de vraag Wie in Israel als jood beschouwd moet worden. „Er is binnen twee weken een nieuwe regering, of er zijn over drie maanden nieuwe verkie zingen”, zo wordt in kringen van de Arbeiderspartij gezegd. Vooralsnog is het eerste het meest waarschijnlijk. De vraag rijst: waarom heeft Israel zich niet eerder tot die veel betere grens die de Mitla-Pas vormt, terug getrokken. Het antwoord is dat de regering het met het oog op de ver kiezingen psychologisch niet verant woord vond dat voor deze verkiezin gen te doen. Dat had te veel stemmen gekost. Israel heeft de militaire be sprekingen, eerst bij kilometerpaal 101 en later in Genève, altijd zorg- In Engeland wordt hier en daar ge vreesd dat een tweedaagse werkweek voor sommige industrieën onvermijdelijk zal worden. Ten minste tien miljoen mensen zouden hierdoor kunnen worden getroffen. De grote aanhang die de rechtse oppositie, de Likoed, ook in het leger heeft gezien de uitslag van de verkie zingen, de heftige oppositie die Dajan binnen de Arbeiderspartij ondervindt, maken het voor hem nodig als sterke man op te treden die met dramati sche voorstellen naar Washington gaat en via sensationele voorstellen een nieuw klimaat schept. Het image van de legendarische generaal. Dat Morgen verschijnen zij voor de arron dissementsrechtbank in Den Haag. De groepen willen door de rechter bevestigd zien, dat de staat in gebreke is gebleven. De vereniging milieuhygiëne Zeeland, de commissie Borsele ad hoe, het moratori- umcomité en de particulieren eisen een dwangsom van 250.000 per dag als de rechter hun gelijk geeft. Volgens de voorzitter van de vereni ging milieuhygiëne Zeeland, de heer Bannink, is alleen het openbaar maken van een rampenplan niet voldoende. Er moet, zei hij, ook een hulporganisatie worden opgericht, die het plan in geval van nood ook daadwerkelijk kan uitvoe ren. Door geen coalitieafspraken hierover te maken, zal zij in staat worden gesteld mee te werken aan een nieuwe regering, voorzover het een regeling met Egypte betreft. Aan zakendoen met Jordanië of de Palestijnen moeten ofwel nieuwe verkiezingen, ofwel een referendum voorafgaan. Voor het houden van een referendum zou een speciale wet moeten worden ingediend. De winst van de Likoed in het Israëli sche leger is een slag in het gezicht van de Arbeiderspartij, en speciaal voor de minister van Defensie Dayan. Het is duidelijk: generaal Sharon, de man van de doorbraak in Egypte, is de populaire man. Morgen zullen de verkiezingsuit slagen officieel bekend worden gemaakt, en donderdag zal president Katzir de demissionaire premier Golda Meir op dragen een nieuwe regering te vormen. Egypte vreesde dat Israel van die nieuwe status quo een permanente grens zou maken, en dat op die manier Egypte nooit de Sinaï-woes- tijn terug zou krijgen. Zo staan de zaken er ook nu weer voor. Hoofd zaak is niet de vraag of Israel in stemt met de aanwezigheid van het Egyptische leger in het deel van de Sinaï dat Israel ontruimt, maar of Israel op dit moment bereid is zich te verplichten daarna ook verder terug te trekken. dat het bewuste- WASHINGTON (Reuter) In een vraaggesprek voor de Amerikaanse tele visie heeft vice-president Gerald Ford van de Verenigde Staten gisteren de hoop uitgesproken dat het Witte Huis „operatie openhartigheid” in verband met Watergate en de financiële positie van president Nixon, met kracht zal voortzetten. Hij wees erop, dat hij altijd voorstan der is geweest van volledige openhartig heid van de zijde van de president ten aanzien van zijn financiële handelingen. Ford zei dat Nixon juist handelde, toen hij vorige week weigerde ruim 500 documenten en bandopnamen in het be zit van het Witte Huis af te staan aan een Watergatecommissie. Hij voegde hieraan toe dat als de commissie zich zou beperken tot het opeisen van stuk ken en bandjes die relevanter zijn, „men tot een compromis zou kunnen komen”. Uit een gisteren gepubliceerde uitslag van een opiniepeiling van het instituut Gallup, dat eind december is gehouden, blijkt dat nog slechts 29 percent van de ondervraagden de politiek van hun pre sident goedkeurt, terwijl zestig percent deze van de hand wijst. Een verder onderzoek gaf aan dat 79 percent de ernstige beschuldigingen aan het adres van Nixon gerechtvaardigd vindt. Niettemin vindt slechts 44 percent dat Nixon van zijn ambt moet worden ontheven. 45 percent is daar tegen. LICHTENVOORDE (ANP). Zater dagmiddag is brand uitgebroken in de aula van het bejaardencentrum te Lich tenvoorde. Door enorme rookontwikke ling moesten onmiddellijk de ruinutaeh- tig bewoners het huis ontruimen" Ze werden ondergebracht in het tegenover liggend schoolgebouw en in een zieken huis. Doordat de brand snel om zich heengreep werd onmiddellijk assistentie gevraagd van de brandweer uit Aalten, die snel ter plaatse was. Zowel de aula als de keuken brandden uit. Het onder ste woongedeelte liep veel waterschade op De totale schade loopt in de tonnen. Aan de andere kant is het ook een antwoord aan de oppositie die de bevoegdheid van de demissionaire re gering bestrijdt om over territoriale concessies als het terugtrekken tot de Mitla-Pas te besluiten. Dajans oude plan van 1971 moet natuurlijk een beetje bijgespijkerd worden, want het hield geen rekening met eén bezetting van de westoever van het Suezka naal. Dajan stelt nu een terugtrekking in drie stadia voor; fase 1: terugtrekking op de bestandslijn van 22 oktober. De omsingeling van het derde leger wordt dan opgeheven. De vredes macht van de Verenigde Naties zal tijdelijk het prijsgegeven terrein be zetten, tof fase 2: ontruiming van de westoever v~n het kanaal. De UNO- troepen bezetten weer het opnieuw prijsgegeven terrein, en verlaten het in fase 1 ontruimde gebied. Dat komt dan weer geheel o nder Egyptische soevereiniteit. Ten slotte fase 3: ont ruiming van de bruggehoofden over het Suezkanaal, terugtrekking tot de Mitla- en Jidi-pas met een buffer- strook van enige kilometers waar de troepen van de Verenigde Naties worden gestationeerd, en daarachter het Egyptische leger. Dit illes moet in ongeveer zes weken zijn beslag krijgen, maar daarvoor is eerst een nieuwe Israëlische regering nodig. Op verzoek van de Labour-oppositie is het parlement voor woensdag van het kerstreces teruggeroepen om te debatte ren over de huidige crisis. Diezelfde woensdag zal de minister van Arbeid, William Whitelaw, voor het eerst een ontmoeting hebben met de voltallige, 27 man tellende uitvoerende raad van de vakbond van mijnwerkers. Veel opzienbarends wordt van deze ontmoeting overigens niet verwacht. Wie zijn oor bij de mijnwerkers te luisteren heeft gelegd, weet dat ze er evenmin over denken hun strijd op te geven als de regering eraan denkt aan hun eisen te voldoen- Een feestvierende Drent van een groep van vijf werd door een prostituée uitge nodigd voor een bezoek, maar de man weigerde waarop de groep doorliep. De vrouw stuurde een auto met zes mannen achter de Drenten aan. Er volgde een vechtpartij zonder duidelijke slachtoffers. De beschermers van de vrouw trokken zich terug, maar een van de Drenten, een inwoner uit Klazienaveen, raakte los van de groep. Zijn vrienden kwamen weer bij de prostituée om inlichtingen vragen. Hierop stormden twee mannen gewapend met ijzeren staven op hen af. Na afloop van dit incident bleken er drie gewonden te zijn. De oorspronkelijk vermiste inwoner van Klazienaveen is in de loop van de dag slapend door de politie aangetroffen in de auto, waarmee het vijftal vanuit Coevorden naar Arnhem was gekomen. ZEVENAAR. (ANP) De politie van de grensplaats Bergh in Gelderland heeft acht Turken aangehouden, die niet in het bezit waren van een paspoort en verblijfsvergunning. De gastarbeiders, die werkten bij twee bedrijven in Bergh, zijn in verzekerde bewaring gesteld, in afwachting van transport naar hun vaderland. VLISSINGEN. (ANP)— Drie aktie- groepen en een aantal particulieren in Zeeland willen dat de Staat der Neder landen ertoe wordt veroordeeld binnen twee maanden een rampenplan openbaar te maken voor het gebied rond de kern centrale bij Borsele. Zij hebben daarom een verkorte rechtsprocedure tegen de staat aangespannen. Deze laatste partij beschikt zetels in het parlement. De formule die gevonden zal moeten worden om de deelneming van de Nationaal Religieuze Partij te verzekeren, is om geen coalitie afspraken te maken. De Nationaal Reli gieuze Partij heeft de kiezers in haar verkiezingsprogram beloofd geen afstand te zullen doen van de Jordaan-westoe- ver, die zij, evenals de Likoed, als on derdeel van het historische moederland beschouwt. Officieel spreekt men ook dit tegen. Wel zei een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken dat se dert Kerstmis een aanzienlijk aantal mensen illegaal het land is ingekomen. Hiertoe behoorde de Amerikaanse Alli son Thompson die machinepistolen en munitie bij zich had. Zij en de Marok kaan Abdelkbir el-Hakkaoui en de Pa kistaan Athar Naseem, beiden ook uit Amerika naar Engeland gekomen zijn zaterdag in staat van beschuldiging ge steld wegens illegale invoer van wapens. Zij zullen 14 januari voor de rechter verschijnen. Een andere Amerikaanse, Robin Or ban, behoorde volgens de politie tot, dezelfde groep. Zij werd vrijdag bij aankomst op Heathrow gearresteerd en is gisteren op een vliegtuig terug naar de Verenigde Staten gezet. De Ameri kaanse politie arresteerde in verband met dezelfde zaak de oud-rharineman Theodore Dean Brown. Ongeveer 30.000 mensen moesten een internationale watersporttentoonstelling in het centrum van Londen verlaten kort voordat er een bom ontplofte in een motorkruiser ter waarde van 100.000 gulden. Niemand werd gewond. Drie mi- nuten tevoren was een bom geëxplo deerd in het wassenbeeldenkabinet van madame Tussaud. Ook daar liep nie mand letsel op. Wel werd schade aange richt in het gebouw waar een paar honderd bezoekers aanwezig waren toen gewaarschuwd werd dat er een bom was geplaatst. Voor de explosie op de exposi- tie was eveneens telefonisch door een onbekende gewaarschuwd. 1 De politie is van mening dat de aan- slagen het werk zijn van leden van het Ierse Republikeinse Leger. Eerder deze week ontploften bommen in Birmingham. Vorige maand werden in Londen 73 mensen gewond bij aanslagen met 24 bommen en springstoffen. LONDEN Geruchten over al gemene verkiezingen in maart of april nemen toe naarmate het dui delijker wordt dat de regering- Heath op dood spoor is geraakt in zijn onderhandelingen met de mijn werkers en met de wagenvoerders bij de spoorwegen. Door de invoe ring van de driedaagse werkweek hadden het afgelopen weekeinde ongeveer 750.000 Engelsen zich voor steunuitkering aangemeld. Te gelijkertijd heeft het kabinet- Heath nu nog eens duidelijk laten weten dat het er niet aan denkt de miinwerkers meer te geven dan de 16.5 percent die hen was aange boden als onderdeel van de huidige derde fase in anti-inflatiepoli- tiek van de regering. ARNHEM (ANP). Drie Drenten hebben zaterdag in de vroege morgen uren verwondingen opgelopen bij een be zoek aan de Arnhemse rosse buurt, het Spijkerkwartier. Een van hen ligt met schedellefsel in een ziekenhuis. De politie w$rd gisteren schuwd door een kennis, die de familie Looijer wilde opzoeken, maar op zijn bellen geen gehoor kreeg. komt Dajan speciaal direct na de verkiezingen bijzonder goed uit, en woordvoerders leggen ook de nadruk op het vertrouwen van premier Gol da Meir dat hieruit spreekt. De oorzaak bleek een gaskachel, die was aangesloten op de schoorsteen, die echter verstopt bleek te zijn, en daar door afgewerkte gassen niet kon door voeren. Aangenomen wordt echtpaar reeds zaterdagavond loos is geraakt. Ulster snel wisselen, blijkt weer uit het feit dat Faulkner nu voor de katholieke minderheid en haar aanvoerder Gerry Fitt de vage vormen van een held begint aan te nemen. Tot voor kort was Faulk ner en niet ten onrechte voor de katholieken het symbool van de eeuwen lange hovaardige protestantse overheer sing geweest. Het afgelopen weekeinde noemde Gerry Fitt zijn oude rivaal ech ter „de meest realistische Unionistische politicus in Ulster.” De tegenstanders van Faulkner in zijn eigen rijen dat is de meerderheid zijn ook voor het houden van een referendum over „Sunningdale”. Zij wil len dit referendum echter meteen, maar Faulknér acht het verstandiger nog even te wachten. Tenslotte is het nieuwe uitvoerende orgaan pas nauwelijks een week aan het werk, zo redeneert hij. In feite hoopt hij natuurlijk dat de komen de maanden de opgewondenheid wat zal zakken en dat de raad dan zal kunnen bewijzen dat ze een werkelijk alterna tief voor de chaos en voor het directe Britse bestuur over het gebied kan zijn. Overigens zal de toestemming tot het houden van een referendum van de Britse regering in Londen moeten ko- Hier ziet men de ontwikkelingen het afgelopen weekeinde in Belfast met knikkende knieën aan. Het werk van de vorige Britse minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, kan alsnog, en wel eerder dan men dacht, teniet worden gedaan. En dat terwijl koningin Elisabeth Whitelaw nog vorige week een hoge onderscheiding verleende voor hetgeen hij in dit nachtmerrie achtige gebied in zo korte tijd tot stand had gebracht. Het klinkt wat paradoxaal, maar De nauw samenwerkende veiligheids diensten van de Verenigde Staten, Israel en een aantal Europese landen zou het spoor van deze raketten bijster zijn geraakt. het komt erop neer dat Egypte liever de huidige situatie handhaaft, inclu sief de omsingeling van het derde leger, dan tot een scheiding van de legers te komen, als gevolg van een Israëlische terugtrekking zonder dat Israel zich daarbij verplicht op dit moment tot enige verdere concessies. Dat is het hoofdonderwerp geweest in de besprekingen tussen Kissinger en Dajan. Het schijnt nu dat Israel met een formule akkoord gaat die zegt dat Israel deze terugtrekking be schouwt als een onderdeel van een algeheel vredesakkoord. vuldig losgekoppeld van de komende vredesbesprekingen, om dezelfde re den als waarom Egypte ze als inte graal onderdeel ziet van deze bespre kingen. Het spel dat gespeeld wordt, is door Israel voorgesteld als onderhandelin gen over de vraag: mag het Egypti sche leger met zwaar geschut in de Sinaï blijven, en zelfs oprukken tot de Mitla-Pas. „Waarom heeft Egypte een groot leger in de Sinaï nodig als het op het punt staat vrede te slui ten”, vraagt de achterdochtige Israë liër. „Waarom weigert Israel zich te verplichten om in latere stadia hele maal uit de Sinaï terug te trekken als het geen 'innen heeft tot an nexatie”, vraagt de even achterdoch tige Egyptenaar. De reis van Dajan met al zijn geheimzinnigheid en suggesties van „meebrengen van kaarten” is meer bestemd voor de binnenlandse poli tiek dan voor de onderhandelingen zelf. Waarom moest Dajan zo nodig zei.’ naar Wassington gaan, en niet de minister van Buitenlandse Zaken Eban, of, zoals Kissinger had gesug gereerd, een hoge militair? Dajan heeft publiciteit nodig. De crisis in de Britse industrie gaat er steeds ernstiger uitzien. Volgens het doorgaans goed-ingelichte Engelse zon dagsblad de Sunday Times zou de situa tie in tegenstelling tot wat de vakbe weging en de Labour-oppositie zeg gen zo ernstig zijn dat de regering- Heath de waarheid daarover niet durft mee te delen. ie a n s t n a 1 r g .n le in n d Jt WW

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3